N AT I O N A L E PALMOLIVE - type K- ZATERDAG 30 SEPTEMBER 19ó3 TWEEDE BLAD PAG. 5 LEVENSVERZEKERING-BANK Rotterdam In 1932 aan polishouders uitgekeerd- -ruim IV/2 millioen gulden HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND DE VERBREEDiNG EN DE BELGISCHE KWESTIE De Tweede Kamer maakt bezwaar Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het onteigeningsontwerp -voor ver breeding van het kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorwegbrug over dat kanaal bij Vlake met bijkomende werken, ontleenen wij het volgende: Vele leden achtten het oogenblik van indie ning van het wetsontwerp slecht gekozen, nu volgens niet tegengesproken dagbladberichten de Centrale Rijnvaartcommfesie pogingen aan wendt om groote bevoegdheden te verkrijgen op de Rijnmonden beneden Gorinchem en Krimpen en bovendien op de Tusschenwateren tusschen Rijn en Schelde. Zelfs zou deze com missie de bevoegdheid verlangen, aan Neder land de verplichting te kunnen opleggen om die wateren, voor zoover bevaarbaar, geschikt te maken voor het internationale scheepvaart verkeer. Tusschen deze strevingen der Rijn vaartcommissie en de voorgenomen verbree ding van het kanaal door Zuid-Beveland be staat naar de meening der hier aan het woord zijnde leden verband. Indien evenwel de regeering bereid zou zijn, de stellige verklaring af te leggen, dat zij aan de mededeelingen, na mens haar in de Rijnvaartcommissie afgelegd, het karakter eener belofte of vxeplichting ont zegt, alsmede, dat zij zal volharden in haar verzet tegen elke uitbreiding van het Rijn regime beneden Gorinchem en Krimpen en dat zij vreemde zeggenschap over de Nederlandsche Tusschenwateren energiek en categorisch van de hand zal wijzen, zouden sommige der hier aan het woord zijnde leden voldoende gerust gesteld zijn, om over hun bezwaren heen te Stappen. Aangelegenheid voor het hëele kabinet. De kanaalverbreeding kan niet worden los gemaakt van de geheele kwestie van de her ziening van de tractaten van 1839, noch van die der bekende scheepvaart-subsidies en an dere kunstmatige bevoordeelingen van de Bel gische en speciaal de Antwerpsche Rijnvaart op de Nederlandsche wateren en evenmin van de in voorloopig ontwerp bekend geworden Wenscbt U een winstgevenden arbeid, die thuis verricht kan worden? Bealult AUTOMATISCHE SN'ELRONDBREI- voortdurend werk. Steeds ln voor raad alle onderdeelen, naalden, garens enz. Eenlg Importeur: GERHARD HOLLAND, Utreehtschertr. 2, Arnhem voorstellen tot ingrijpende wijziging van de herziene Rijnvaartakte. Men verwonderde zich erover, dat de memorie van toelichting van deze onderwerpen met geen woord rept en men verklaarde zich voor te behouden, deze pun ten by de behandeling van het wetsontwerp in het debat te brengen. De hier aan het woord zijnde leden ont- veineden zich daarbij niet, dat een zoodanig debat wel niet uitsluitend met den Minister van Waterstaat, doch met het geheele kabinet zal moeten worden gevoerd. iZij vertrouwden, dat ook de regeering, zooals door het vorige kabinet is vooropgesteld, de hier genoemde vraagstukken als aangelegenheden van het ge heele kabinet beschouwt. Klachten over onvoldoende inlichtingen. Verscheidene leden gaven uiting aan hun ontstemming, dat de regeering de Staten-Gene- raal tot nu toe volkomen onkundig heeft ge laten van de pogingen, welke vertegenwoor digers van andere landen in de Rijnvaartcom missie reeds jaren hebben aangewend om de bevoegdheid dier commissie ten koste van de Nederlandsche hoogheidsrechten over Neder landsche wateren uit te breiden. Tevens spra ken zy hun afkeuring uit over het feit, dat de regeering ten opzichte van de verbetering van den bestaanden vaarweg tusschen Rijn en Schelde blijkbaar de Staten-Generaal onvol doende heeft ingelicht. Volgens berichten in de dagbladen toch zou een der Nederlandsche gedelegeerden in de Rijnvaartcommissie reeds op 14 November 1929 hebben meegedeeld, dat de Nederlandsche regeering het voorne men had, dien geheelen vaarweg te verbeteren. Niettemin heeft zij nimmer op dat omvangrijke plan in zijn geheel de goedkeuring der Kamer gevraagd, doch er steeds de voorkeur aan ge geven, telkens door crediet aan te vragen voor een stukje daarvan de onmisbare medewerking der Staten-Generaal te verkrijgen, zonder den onderlingen samenhang in de credietaanvra- gen te belichten of te erkennen. Het verhandelde in de centrale Rijnvaart- commissie was niet het eenige motief, waar op bepleit werd, voorloopig van de doorgaan de kanaalverbreeding af te zien. Als even be langrijk argument werd aangemerkt, dat de aan een dergelijke verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland te besteden kosten wel licht zullen blijken onnoodig te zijn uitgege ven, indien te zyner tijd een herziening van de tractaten van 1839 tot stand mocht komen, waarby een scheepvaartkanaal in het gebied der Tusschenwateren aan de reeds bestaande zou worden toegevoegd. In ieder geval meenden deze leden, dat op dit oogenblik, zoolang niets beslist is ten aan zien van het vraagstuk der Tusschenwateren, geen besluit moet worden genomen met be trekking tot een in de toekomst uit te voe ren kanaalverbreeding en dan ook nog niet tot de daarvoor noodige onteigening moet wor den overgegaan. Deze leden verzochten de re geering ten einde de brugverhooging niet te vertragen, het gedeelte van haar voorstel, dat de onteigening voor de toekomstige groote verbreeding (tot 64 M.) benevens de achter uitlegging der dijken bevat, te willen terug nemen. Zij oordeelden toch, dat het niet aan gaat, een wet tot stand te brengen, houdende verklaring vhn het algemeen nut eener ont eigening wanneer niet eerst vaststaat, dat het werk, waarvoor de onteigening noodig zal zyn, ook werkelijk zal worden uitgevoerd. Het stadje door de aa fen. Tivee WERKLOOZE NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND De Nederl. Vereeniging voor auto-snelwe gen (NEVAS) heeft in Augustus jl. de Duit- sche regeering voorgesteld om, ter verge makkelijking van bestaande plannen, be- oogende ten opzichte van den aanleg van speciale autowegen tusschen Nederland en Duitschland tot samenwerking te komen. 20 30.000 werklooze noodlijdende Neder landers, die in het Roergebied en elders in YVest-Duitschland wonen, bij den aanleg van de hoofdaders voor snelverkeer in Duitschland te werk te stellen. De Duitsche regeering heeft zich in be ginsel bereid verklaard, onder zekere voor waarden, een dergelijke overeenkomst te treffen. In verband hiermede heeft Nevas deze aangelegenheid een paar weken ge leden bij de betrokken Nederlandsche depar tementen aanhangig gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat voor de be treffende Nederlandsche werkloozen over de grens een zoodanige regeling getroffen zal kunnen worden. In de eerste plaats komt het tracé voor een specialen autoweg van Dusseldorp naar Nijmegen hiervoor in aanmerking, en even daarna zullen de verbindingen van Ham burgBremenOldenburg naar Groningen van Osnabrück naar Twente en van Keu len naar Nederlandsch Limburg volgen. Op deze wijze zou het 1000 K.M.-plan van Nevas voor den aanleg van speciale auto wegen door de elf provincies van Neder land, wat de doorgaande verbindingen op Duitschland betreft, ook uit een internatio naal oogpunt grooten steun ondervinden. INDISCHE PENSIOENCOMMISSIE UIT DE MILITAIRE FONDSEN MILLIOENEN VERDWENEN? De Minister van Koloniën heeft een com missie ingesteld om de stelsels van finan Lama de Peligni is wel het zivaarst rdbeving die Italië teisterde, getrof- foto's van de verwoesting, waaraan geen huis is ontkomen. ciering der Indische pensioenen te bezien. Naar aanleiding daarvan merkt een mede werker van de Vrijz. Democraat op; „Wat wil men nu met die commissie? Moet er een weg gezocht worden, om diC fonds aan de eigenaren afhandig te maken?, Men staat tegenwoordig voor niets. Op dracht en regeeringstoelichting aan den Volksraad dekken elkaar niet Door minder juist beheer, de justitie moef nog uitmaken of t. wanbeheer is, zijn mil- lioenen uit de militaire fondsen verdwenen. Moeten daar nu de burgerlijke fondsen voor op draaien? Of zou de regeering voornemens zijn ein delijk eens aan onze weduwen en weezen recht te doen! 't Zou te mooi zijn. Voor de salarissen boven f 100 zijn dë weduwen pensioenen 16 tot een maxi mum van f 160 per maand. Voor 1 kind wordt f 8 s maands gegeven. Voor 2 kinderen f 14, voor 5 of meer f 21 per maand. Zet daar de Hollandsche pensioenen eens tegenover. Niet, dat ik daaraan zou willen tornen, maar toch komt 't me voor, dat da veel verspreide legende van de aanzienlijk heid der Indische pensioenen nu eindelijk eens uit de wereld moet. 't Is te hopen, dat een onzer kamerleden tracht klaarheid be krijgen, omtrent hetgeen minister Colijn van plan is ten opzichte van de weduwen- en weezenpensioenen." ilïgrfïorziiótoïAiHHtK iSSSniLvtp/iM rpTl \nim v E-& 85* 1 e. yios* p. f 125* I Ra 185* Filiaal ln ROTTERDAM: - 1 te Pijnackerstraat lii Telefoon 1312# Militairen zoeken naar gewonden en dooden in de ruïnes van Lama en Peligni, haar kleur is een belofte! De zacht-groene tint van Palmolive zeep is een be trouwbare belofte: van charme..., van schoonheidI Want zij wordt veroorzaakt door de zeer groote hoe veelheid olijfolie welke in elk stuk Palmolive is ver werkt. Sedert duizenden jaren staat de olijfolie bekend als een beroemd cosmetisch middelwij behoeven dus geen verfstoffen of zware parfums te gebruiken om minderwaardige grondstof fen te camoufleeren. Onze zeep geeft wat zij belooft! Daarom wordt zij nadrukke lijk verlangd door een ieder die prijs stelt op het behoud van de teint der jeugd! PALMOUVE ZEEP 15 CENT PALMOLIVE ZEEP 15 CENT Het oude landhuis ,J3ijdorp" te Koudekerk, dat huis werd in gebruik genomen Het wrak van de P. C. Hooft heeft nog niet genoeg historie i als Gemeente- gemaakt. Nu is het in de haven van den slooper te Pernis lek geslagen en gezonken. t „De Olde Kaste", een molen dateerend uit 1659, nabij Hengelo, zou worden afgebroken. B slooper vond t echter jammer en keerde, onverrichter, zake terug

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5