ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND VAN DER LUBBE BEKENT SCHULD VOORLOOPIG SLOT DER VERHOOREN De sensatie in het Rijksdagbrand-proces te Leipzig was Vrijdag, toen de president van de rechtbank, Dr. Buenge r, aan Vuil dre Lubbe de vraag stelde: „Bekent gij schuldig te zijn aan de brand stichting in het Rijksdaggehouw?" Aller ooren waren gesplitst om het ant woord van den hoofdbeklaagde te hooren. „.Ta" mompelde van der Lubbe nauwelijks hoorbaar. „Wanneer rijpte het nlan bij u?" vraagt de Voorzitter verder. Van der Lubbe: „Dat kan ik niet zeg gen". Voorzitter: „Tenslotte moet u ons ver tellen hoe alles gegaan is. Indien een be klaagde weigerachtig blijft, blijft mij niets anders over dan dienovereenkomstig maat regelen te treffen". Kaarten worden op tafels uitgespreid in verband met de tijdens het voor-onderzoek door hekl. afgelegde verklaringen over den z.g. brandweg dien van der'Lubbe in het Rijksdaggebouw moet hebben gevolgd. De Voorzitter eindigt aldus: U hebt aan het eind van uw verhoor opgegeven dat u meent voor het uitvoeren van <le heele brandstichting ongeveer 15 a 20 minu ten gebruikt te hebben. De proeven, die daarop genomen werden hebben de mogelijkheid bevestigd dat men in dezen tijd den brandweg kan maken en de brandstichting kan uitvoeren. Dat wilde ik heden om den brandweg duidelijk te ma ken den beklaagde voorhouden. Hij heeft deze uiteenzetting gevolgd en de juistheid er van bevestigd. De volgende zitting wordt volgende week .Woensdag om halftien gehouden. Dan komt de vraag der medeplichtigheid aan de orde. Men verwacht daarbij nog groote verrassingen. Tot dusver heeft het den schijn, dat Van der Lubbe alles alleen heeft gedaan. In de akte van beschuldiging tegen den Bulgaar Popoff staat echter, om maar iets te noemen, dat hii enkele uren voor den Rijksdagbrand gezien is, bezig zijnde het gebouw met een koffer binnen te gaan, om dit renigen tijd later zonder kof fer weer te verlaten. Ook de anderen: Tor- gier, Tanef en Dimitrof moeten op ecu of andem, manier mg in ie branrtstichtings- affaire ingelascht worden. PERSCONFLICT M0SK0U--BERLIJN SCHERPE DUITSCHE NOTA. „Zware beproeving voor de vriendschappe lijke verhouding". In een nota der Duitsche regeering aan 'de Sovjet-ambassade te Berlijn wordt, in verband met de uitwijzing der Duitsche journalisten uit de Sovjet-unie, uiteengezet waarom de beide niet bij het proces te Leip zig toegelaten sovjet-Russische journalisten, die niettemin naar Leipzig waren gekomen, waren gearresteerd en later het land uitge zet. De nota zegt, dat sedert maanden de berichtgeving van de vertegenwoordigers der sovjet-pers tot groote ergernis heeft aan leiding gegeven, daar deze niet alleen de gebruikelijke correctheid miste, maar steeds zeer tendentieus was en voortdurend scher pe aanvallen op het Duitsche volk en de Duitsche regeering bevatte. De sovjet-regee ring is herhaaldelijk, doch zonder veel re sultaat op het onhoudbare daarvan gewe zen en inhoud en vorm der Russische be richtgeving „overschrijden ln steeds groo- ter wordende mate de grenzen van het draaglijke". Niettemin ondergingen de sovjet-Russi sche persvertegenwoordigers in Duitschland geen enkele discrimineerende behandeling. Wanneer in den laatsten tijd persvertegen woordigers onaangename bejegeningen on dervonden, moet men niet vergeten, dat de tendens van hun berichgeving had geleid tot groote verontwaardiging bij «Ie openbare meening in Duitschland, die van deze be richtgeving kennis kreeg door de voortdu rende radio-uitzendingen in de Duitsche Haal uit de sovjet-unie. Anderzijds moet geconstateerd worden, 'dat de te Moskou wonende Duitsche pers- Vertegenwoordigers tijdelijk zelfs niet zon der bijzondere toestemming van de spvjet- autoriteiten Moskou mochten verlaten. Hun berichtgeving was onderworpen aan e^n permanente controle. Geen enkel bewijs van tendentieuse berichtgeving dezer Duitsche journalisten kan gegeven worden. De grond slag om door een zakelijke berichtgeving de vriendschappelijke betrekkingen tus- schen beide landen te dienen, is door de Duitsche persvertegenwoordigers steeds in acht genomen, door de Russische persver tegenwoordigers te Berlijn bijna altijd aan getast. Op grond hiervan kan het rijksministerie van buitenlandsche zaken de juistheid van den door de sovjet regeering getroffen maat regel niet erkennen. De represaille tegen de Duitsche journalisten te Moskou vindt geen rechtvaardiging in een voorval, waarvoorde Berlijnsche sovjet-correspondenten zelf de verantwoordelijkheid dragen. De uitwijzing der Duitsche journalisten uit de sovjet-unie is ook uit journalistiek-politiek oogpunt on begrijpelijk en is een zware beproeving voor de vriendschappelijke verhouding tusschen de beide landen, waarvoor de sovjet-regee ring alleen verantwoordelijk is". GOD MET ONS Het sinds de No vernherrevo 1 u t ie van 1918 Vervallen opschrift op de Pruisische dienst- ®egels en vlaggen (boven den adelaar) „God met ons", is op Pruisiscihen regeeringslast !weetr hersteld. TOGA OP HET STADHUIS Ter meerdere wijding van de burgerlijke huwelijkssluiting zullen waarschijnlijk de ambtenaren van den burgerlijken stand in Duitschland bij de huwelijkssluiting toga's gaan dragen en zullen de ruimten waar het huwelijk gesloten wordt, uitsluitend voor dit doed bestemd worden. DE TOESTAND VAN HERRIOT De verbetering in den gezondheidstoe stand van Herriot is gister gevolgd door een lichte inzinking, waarbij de tempera tuur tot 38.4 steeg. De geneesheeren hebben absolute rust voorgeschreven. TIEN GEVANGENEN NEERGESCHOTEN Tien gevangenen werden, toen zij een poging deden om uit de gevangenis van Zacatlan in Oost-Mexico te ontvluchten, tij dens een vuurgevecht met de politie ge dood. Een politieman werd daarbij doode- lijk gewond. NIEUWE AARDBEVING. Door een nieuwe aardschok in de Abruz- zen zijn talrijke huizen, die reeds bescha digd waren, door de beving van 26 dezer, ingestort. NEDERLANDS INITIATIEF TE GENEVE INZAKE DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN DUITSCHLAND HEEFT GEEN BEZWAAR. Vrijdag, aan het einde van de ochtend zitting van de Volkcnbondsvergadering. heeft onze Minister van Buitenlandsche Za ken De Graeff een rede gehouden, waarin hij, hoewel wijzende op den onbevredigei don toestand in de wereld ten aanzien va de ontwapening en het economische levei toch tegen al te veel pessimisme wan schuwde cn er op wees, dat de Volkenbond, ook nu nog nuttig werk verricht. Op huma nitair gebied heeft hij een nieuwe taak te vervullen, nu een groot aantal Duitsche staatsburgers naar nabuurstaten zijn uit geweken. Het particulier initiatief kan niet langer hulp blijven verleenen. De aanwezig heid van een groot aantal vluchtelingen zal ernstige moeilijkheden aan verschillende landen veroorzaken. Onder deze omstandig heden wordt een internationale samen king noodzakelijk. De minister verzekerde, dat niets verder van hem was dan zich in de binnenland- sche aangelegenheden van Duitschland te willen mengen. De Nederlandsche delegat wil niet treden in een onderzoek der red' nen, waarom die vluchtelingen hun land verlaten hebben, maar wij bevinden voor het onbetwistbare feit, dat duizenden Duitschers over de grenzen gegaan zijn en weigeren naar hun haardsteden terug te koeren, om redenen, die wij niet te heonr- deelen hebben. Het gaat hier dus om een zuiver technisch vraagstuk, waarvan deoj»- lossing in gemeen overleg zal moeten ge zocht worden. De minister stelde de volgende resolutie voor: De volkenhondsvergadering, rekeninghou dend met den toestand, die geschapen is door het feit, dat een groot aantal Duitsche staatsburgers in den loop van de laatste maanden naar verschillende landen is uit geweken, overwegend, dat hun tegenw digheid in die landen, naar gelang de, hulp middelen uit particuliere bronnen uitgeput raken, een economisch, financieel en ciaal probleem vormt, waarvan de oplos sing slechts zal kunnen gevonden worden door internationale samenwerking, verzoekt den yolkenbondsraad zoo snel mogelijk de bijzonderheden van een practische regeling voor dit doel te willen bestudeeren en <1 noodige maatregelen voor de uitvoering der uit deze studie voortgekomen plannen tp willen treffen en besluiten een bijzonderen post voor dit doel op de Volkenbondsbegroo- ting van 1934 te plaatsen. Minister de Graeff, die zijn rede besloot met een krachtig pleidooi voor internatio nale samenwerking, werd aan het einde daarvan door vrijwel de geheele vergader zaal warm toegejuicht, doch de Duitsche delegatie onthield zich van ieder toeken van instemming. Von Neurath heeft inmiddels aan de Duit sche pers te kennen geven dat hij na de toelichting van minister de Graeff te heb ben vernomen, geen enkel bezwaar meer tegen het Nederlandsche voorstel had. Dr. Goebbels is per vliegtuig te Berlijn teruggekeerd. Von Neurath is per trein naar Berlijn gegaan. Kort voor zijn vertrek uit Genève hield Dr. Goebbels nog een korte radiorede, waar in hij nogmaals den wil van het jonge Duitschland vertolkte, om mede te werken aan den vrede der wereld. EEN ONTWAPENINGS COMPROMIS? HOE ZAL FRANKRIJKS HOUDING ZIJN' Uit Genève wordt gemeld, dat overeen stemming tusschen de gedelegeerden van Duitschland, England, Frankrijk, Italië en Amerika zou verkregen zijn over de vol gende principieele punten: 1. Dat gedurende een proeftijd van vier jaar de tegenwoordige hewapening op de zelfde hoogte zal blijven, althans niet zal mogen verminderd worden. 2. Dat gedurende deze vier jaren een auto matisch en periodiek toezicht op de bewape ning van alle staten zal worden uitgeoefend. 3o. Dat, indien dit toezicht doeltreffend gebleken is en indien de staten strikt de voorschriften der conventie zullen hebben nageleefd, over vier jaren in een snel tem po de aanvalswapenen van alle staten zul len moeten verdwijnen. 4o. Dat, in afwijking van het onder 1 be paalde, de ontwapende staten eenige proto typen zouden mogen hebben van de tot dus verre hun verboden wapenen, doch uitslui tend van die wapenen, die de andere staten na afloop van den proeftijd van vier jaren nog zullen mogen blijven behouden Indien deze gegevens juist zijn, zou dus ook de Fransche regeering in een zekere mate van herbewapening van Duitschland hebben toegestemd. In dat geval zal zij het vermoedelijk niet gemakkelijk hebben in de eerstkomende dagen, ook al zal het haar niet veel moeite kosten om te betoogen, dat liet beter is op deze wijze de herbewapening van Duitschland binnen zekere grenzen tc houden dan door halsstarrig vasthouden aan de bepalingen van het Vredesverdrag Duitschland ertoe te brengen zijn gewape- ningsvrijheid te hernemen en op onbeperk te wijze ten uitvoer te brengen. Andere klanken. Uit Parijs: Volgens de laatste berichten uit Londen zullen minister-president Mac Donald en de minister van luchtvaart lord Londonderry wellicht niet deelnemen aan de herdenkingsplechtigheid voor de slacht offers van de catastrofe der R 101, welke a s. Zondag bij Beauvais onder leiding van minister-president Daladier zal plaats heb ben. Bepaalde politieke kringen willen daarin het, bewijs zien, dat de moeilijkheden hij de Geneefsche ontwapeningsbesprekingen groo- ter zijn dan men officieel wil toegeven. De correspondent van het „Journal des Debats" wijst nog eens met nadruk op de formule waaraan Paul Boncour onvoorwaar delijk meent te moeten vasthouden. De oji- positioneele bladen klagen bitter over de Engelschen en Amerikanen, die in allerijl tot een ontwapeningsconferentie willen ko men en daarbij Frankrijks veiligheid zon den willen opofferen. De druk der oppositie in Frankrijk op de regeering, om in geen geval te Genève concessies te doen, wordt steeds sterker. Japan weigert bewapeningscontrolo In de kringen van het Japansche mi- ministerie van oorlog en marine wordt ver klaard, dat de Japansche weermacht zich nooit, zou kunnen onderwerpen aan de toe passing van het Fransche plan eener bewa peningscontrole op Japan. COLIJN TE GENEVE. Economische besprekingen hervat. Uit Geneve: De Nederlandsche minister president Dr. H. Colijn is te Genève aange komen. Onder zijn voorzitterschap is Vrij dag de tc Londen ingestelde commissie tot het \erder voeren der economische bespre kingen in een eerste constitueerende zitting bijeengekomen. RUSLAND EN JAPAN Scherpe Russische verklaring De vertegenwoordiger der sovjet-unie te To kio, Jureneff. heelt in opdracht zijner re- peering tegenover den Japansrhen minister van buitenlandsche zaken ceu verklaring afgelegd, waarin op de onwettigheid van de op 24 September uitgevoerde arrestatie van erantwoordelijke sovjet-employés van den oud-Chineeschen spoorweg door .Tapansch- Mandsjoerjjscho politie cn grensbeambten gewezen wordt. De .Japansche regeering, aldus in de ver klaring, draagt de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het plan van den aan slag op de sovjet-rechten van den Oost- Cliineeschen spoorweg en de daaruit ont staande gevolgen. Japan monstert de bewapeningen In een verklaring van het Japansche ministerie van oorlog wordt als een va voornaamste redenen voor den eiscli dit departement, om de oorlogsbegrooting voor 't komende jaar allien voor het leger vast te stellen op 620 millioen yen, genoemd de groote uitbreiding en perfectioneering van de bewapening der sovjet unie als re sultaat van liet eerste vijfjarenplan. Het roode leger wordt door Japan be schouwd als veel sterker en beter georga niseerd dan het tsaristische leper. Het be staat uit 75 infanteriedivisies. 13 cavalerie- rie-divisies, met een totale vredssterkte van 1 300.000 man. Het roode leger is voorts uit gerust niet 2200 vliegtuigen, 1500 tanks en groote voorraden chemische strijdmiddelen. De incidenten in Mandsjoerije hebben na tuurlijk een gespannen toestand doen ont staan. De sovjet-autoriteiten hebben tham in het Verre Oosten, althans volgens den Japanschen zegsman. 10 divisies met 300 tanks en verscheidenen honderden vlieg tuigen, waaronder zware bombardements vliegtuigen, binnen welker actieradius Tokio en Osaka gemakkelijk vallen, geconcen treerd. Vinger-afdrukken van „koelies". eD autoriteiten in Mandsjoekwo zijn voor nemens, vingerafdrukken te nemen van al le koelies, omdat men gelooft, dat bandieten en buitenlandsche geheime agenten zich als koelies vermommen. Naar schatting zijn er in Mandsjoekwo >00.000 a 600.000 koelies, meerendeels Chi- neezen. Men hoopt, dat wanneer het vin gerafdruk-systeem in werking is, het mo gelijk zal zijn, de bandieten en gevaarlijke personen, die zich als koelies voordoen, te indentificeeren. van de economische bases van het gezin wordt aanbevolen. De bescherming van den staat, het .Volkstuin en do familie wordt in de voor stellen aangevuld door een bescherming van het volksgoed, d.w.z. van de economische goederen der natie, terwijl verder aanbe velingen gegeven worden ter bescherming van de nationale arbeidskracht. O.a. wordt voorgesteld het z.g. economische landver raad in den vervolge strafbaar te stellen. Ook onsociale eigenbaat, d.w.z. meedoogen- looze verrijking van het individu ten koste van zijn medemenschcn, wgrdt strafbaar HET VRAAGSTUK DER DONAU-LANDEN Naar te Genève in welingelichte kringen verduidt, zal de Italiaansche delegatie ter Volkenhondsvergadering in opdracht van Mussolini aan de groote mogendheden en aan de successiestaten van het oude Oosten rijk een belangrijk memorandum over het Donauvraagstuk overhandigen. Van Italiaansche zijde wordt dit bericht bevestigd. Uitdrukkelijk wordt echter er op gewezen, dat in het memorandum over een eigenlijk Donauplan niet gesproken wordt, maar dat het enkel aanwijzingen geeft om de verhoudingen tusschen de Donaulanden en de andere staten te verbeteren. De Italianen schijnen bij hun voorstellen uit te gaan van de besluiten van de confe rentie van Stresa. Hun bedoeling schijnt te zijn, de handelspolitieke aanbevelingen van Streesa te verwezenlijken en de daar geno men besluiten omtrent preferentieele behati deling van graan tot andere landbouwpro ducten uit te breiden. ondervon- Bondskanselier Dr. Dollfuss is gisterna middag uit Genève te Weenen aangekomen. Op het station werd hij door leden der re geering en andere autoriteiten ontvangen. In antwoord op een hegroetingsrede van ee-kanselier Fey verklaarde Dr. Dollfuss, dat de officieele vertgenwoordigers van de regeeringen van „vrijwel de geheele we reld" te Genève hlijk hadden gegeven van hun „gunstige houding ten opzichte van Oostenrijk". Ik geloof, zeide Dollfuss, huis waarts te mogen keeren met de overtuiging, dat deze uitingen van sympathie jegens Oostenrijk tevens een daad beteekenen in dien zin, dat ieder, die hpt wagen zou, te gen de grondlijnen van de kortgeleden al daar door mij uiteengezette politiek actief od te treden, erop rekenen moet, daf een dergelijk optreden niet meer een actie tegen Oostenrijk alleen maar nok een actie tegen het wereldgeweten zijn zal. Een opmerkelijk onderhond Uit Innsbruck: Bondskanselier Dollfuss heeft op zijn terugreis van Genève Vrijdag morgen een uitvoerig onderhoud gehad met den Tsjecho-Slowaakschen minister van buitenlandsche zaken, Benes, die zich daar- a naar Genève begaf. De ontmoeting had plaats op het station Worgl. Dr. Dollfuss begaf zich naar den salonwagen, waarin Dr. Benes zich bevond. De beide treinen werden op het station een half uur opgehouden, totdat het onderhoud geëindigd was. Ook de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken was hij 't onderhoud aanwezig, daar hij met Benes Sinaya naar Genève reisde. NATIONAAL-SOCIALISTISCH STRAFRECHT Het duelrecht hersteld. De Pruisische minister van Justitie heeft ?n memorandum ter publicatie gegeven, aarin wordt voorgesteld het Duitsche strafrecht to reorganisoeren in den geest "in den nationaal-socialistischen staat. In dit memorandum staan voor de eerste maal voorstellen voor een strafrechtelijke behandeling tegen de ondermijning van het Duitsche ras. Voorts bevat zij volkomen we voorschriften voor de bescherming de geestelijke en zedelijke 'gedachten der Duitsche bloedgemeenschap. Als zwaarste misdaad zal worden be schouwd landverraad, dat men de dood straf zal worden bestraft. Het duel zal weer worden toegelaten, op grond van de overweging, dat de eer het hoogste .goed van den vrijen man is. Een speciale plaats wordt in het memo randum ingenomen door de bescherming van huwelijk en huisgezin. Neerhalende aanvallen op huwelijk, moederschap en ge zin kan de nat. soc. staat niet dulden, wes halve een.nieuwe strafbepaling tegen smaad an het huwelijk wordt voorgesteld. Uit drukkelijk wordt aanbevolen onk de be scherming van het kind effectiever te vor men dan tot dusverre, zoowel niet betrek king tot het ontkiemende leven als tot het opgroeiende kind. Ook een bescherming EEN BALKAN-UNIE IN ZICHT? LONDEN, 30 September. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat als mogelijk gevolg van de conferentie te Sinaia van de Kleine Entente-landen, mis schien een Balkan-Unie kan worden wacht Deze toenadering tusschen het or Frnasehen invloed staande bloc der KI F.ntpnte, het onder Italiaanschen invloed staande bloc van Hongarije en Bulgarije en het neutrale bloc Turkije-Griekenland is be vorderd door de economische crisis, de op heffing der Fransch-Italiaansche tegen stellingen op den Balkan en <*en algemee- nen wensch der kleinere staten zich vrij te maken van een to vergaande afhankelijk heid van de groote mogpud lieden. Uit Oost-lndie opbrengst landsmiddelen BATAVIA, 29 September. (Aneta). De op brengst van de landsmiddelen over de maand Juli 1933 bedraagt f 37.800.000 tegen f 39.600.000 in Juli 1932. Hierdoor bleef de op brengst der middelen in de eerste zeven rr den van 1933 ad f 219.700.00, tot. f 19.400.000 achtr bij hetzelfde tijdvak van 1932. Alle rubrieken bleven ten achter bij 1932, uitgezonderd de groep producten welke in de eerste zeven maanden van 1933 ruim f 2.800.000 meer opbracht, dan in dezelfde periode 1932, hetgeen uitsluitend het gevolg is do verkoopen van Banka-tin, die alleen de maand Juli reeds rond f 3.000.000 be droegen. Een groote terugloop valt te constateeren bij de ontvangsten der S.S., die f 20.S00.0O0 bedroegen tegen f 27.000.000 in de periode Januari/Jrili 1932. Deze teruggang werd hoofdzakelijk veroorzaakt door mindere op brengst van het Java-bedryf. In de maand onder verslag werd ontvan gen een winstaandeel van de Javasche Bank ad f 225.000, welke uitlceering in 1932 niet plaats had. POLITIE OVERVALLEN Een tioode, twee gewonden MUNTOK, 28 September. (Aneta.). Nabij kampong Tandjong Nioer, ongeveer 40 mij len ten Oosten van Muntok, zijn drie gewa pende politiedienaren door zes man onver hoeds aangevallen. Een politiedienaar werd gedood, een zwaar, en een licht gewond. Twee daders zijn gearresteerd. Gemengd Nieuws* AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Men meldt ons uit Boskoop: Donderdagmiddag is een auto, bestuurd door den 45-jarigen heer A. J. Bult uit Hil- im, in volle vaart op den Goudsche rijweg tegen een boom gereden. De auto sloeg over den kop en kwam in de sloot terecht. Het slachtoffer had verschillende hoofd wonden, terwijl hij ook bewusteloos was ge- vorden. Dr. Hamburger, die spoedig aan- vezig was, heeft den heer B. verbonden en doen verv oeren naar het St. Elizabethgesticht te Leiden. Vrijdagmorgen is de heer Bult, die een weduwe en zes kinderen achterlaat, aan zijn kwetsuren overleden. ,Bij Oudewater reed een auto met kisten van den Haastrechtendijk. Daar het voertuig niet kantelde, kwamen de drie in zittenden er goed af, slechts een hunner be zeerde zich licht aan het been. De auto werd vaar beschadigd. By Sassenheim werd op de Beek brug een jongeman van een vrachtauto ge dineerd. Hij had een hersenschudding en in wendige kneuzingen opgeloopen. Na ïer Inatse te zijn verbonden werd hy per zie kenauto naar het Ryksziekenhuis te Leiden ergebrachfc. KINDERWAGEN DOOR AUTO GEGREPEN Éénjarig kindje gedood. Gisteravond reed op den Zilkerzandweg te Noordwijkerhout de 16-jarige dochter van P. Duivenvoorde met een kinderwagen waarin het 1-jarig kindje van het gezin lag. Op he'; moment, dat het jonge meisje den weg over stak naderde uit de richting Haarlem een aceau':o, bestuurd door een 2en luitenant, terwijl van den anderen kant een luxe-auto naderde. Doordat de luxe-auto het meisje links passeerde, heeft de bestuurder van de •atf:o den kinderwagen niet bytyds op gemerkt, met het gevolgd, dat deze wagen or.der de auto terecht kwam. De kinderwagen werd geheel vernield. Het kindje moes"; met gebroken ledematen naar de Mariastichting to Haarlem worden vervoerd, waar het des ds is overleden. De race-auto is in beslag genomen. Naar de schuldvraag wordt een mderzoek ingesteld. Het 16-jarig meisje cwam met den schrik vrij. FOTO-PRIJSVRAAG. Onlangs deelden wy mede, dat er een foto- prijsvraag was uitgeschreven door de K.LiM., voor tien winnaars waren. Deze wedstrijd ging echter niet uit van de K.L.M., doch van de fabriek, die de K.L.M.-vakkleeding maakt, "iy was bedoeld voor de gebruikers dezer akkleeding. De tien winnaars maakten tege lijk een vlucht van c.a. 200 K.M. per speciaal liegtuig. HET KERMÏSZWIJN In een café aan de Antwerpschestraat te Made ontstond een vechtpartij waarbij een zekere, de p. met een bierglas een gat. in zijn hoofd werd geslagen. Door dr. Gaay- ans werd de wond met 7 krammen gehecht. ENORME KARPER GEVANGEN Te Leimuiden vingen J. Kuiken en C. v. d. Burg aan een gewone vise bh aak een Édel- karper, die ruim 35 pond woog. HUIS INGESTORT Te Oudewetering stortte toen een auto pas seerde een der drie gemeentpwoningon onder groot geraas ineen. Het middelste huis, dat nog steeds bewoond werd, wordt nu ont ruimd. Deze bewoners bleven ongedeerd. BINNENLAND ROGGEPRIJS MINSTENS ƒ7.50 MEDEDEELING VAN DE GRAANCENTRALE De Nederlandsche Graancentrale deelt mede dat in verband met den door den nister van Economische Zaken vastgestelde denaturatiebijslag van 3.50 por 100 K.G. en de monopoliewinst van 1.50 per 100 K.G., welke op rogge wordt gelegd, wordt verwacht dat zeer zeker niet onder e prijs van 7,50 per 100 K.G. zal moeten w( den verkocht, en dat voor betere partij een hoogere prijs zal kunnen worden be dongen. Voorts deelt het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet 1931 nog het volgende mede: In verhand met de op Maandag 2 Octo ber 1933 aanvangende werkzaamheden de afd. binnenland van de Nederlandsche Graancentrale, heeft de Minister van Econo mische Zaken de oude roggesteun-regeling met ingang van dien datum buiten king gesteld, omdat de uit hoofde van die regeling steuntrekkende landbouwers, thans in de gelegenheid zijn gesteld onder de nieuwe regeling een verhoogden prijs voor hun rogge te ontvangen. Het is van groot belang dat de handela ren, die tot 30 September 1933 steunrogge hebben gekocht, niet nalaten de leverings- briefjes .welke in hun bezit zijn over tot 30 September 1933 geleverde rogge uiterlijk op genoemden datum aan de gewestelijke rog- georganjsatie in te zenden, waarbij dan te vens dient te worden opgegeven, welke pai tijen reeds gekocht zijn, en in de loop var de week van 2S October zullen worden afgeleverd. Mede in verband met het communiqué het welk deze week ter zake is uitgegeven, den de vroeger erkende roggetelers zoowel als de niet-erkende telers, er ernstig op ge wezen, bij den verkoopsprijs met het boven staande rekening te houden. Aangezien alle bepalingen van de oude roggesteunregeling komen te vervallen, is het den vroeger aangesloten telers weer oorloofd vrijelijk rogge aan te koopen (dus zonder vergunning) en zullen zij, die reeds rogge voor den zaai op hun bedrijven heb ben ontvangen en den voor de vergunning betaalden toeslag betaalden, het betaalde be drag weer terug ontvangen. ROTTERDAMS UNIEBLAD Zonder pathos en zonder de pretentie, met welke de nieuwe weel daden van de laatste maanden gewoonlijk verschijnen, meldde dezer dagen het Rotterdam's Unieblad zich bij de Journalistieke Burgerlijke Stand. Het bedoelt de band te vormen tusschen de Chr. Hist. Kamerkring Rotterdam en de Chr. Hist geestverwanten aldaar, zooals het zegt. „Het blad wil de Unieleden in Rotterdam dienen Dit dienen heeft tweeërlei doel, al lereerst om de boodschapper te zijn tusschen bestuurders en leden, de organisatie van dienst te zijn dus, maar óók om leden en geestverwanten actief te maken. Immers, indien de Christelijk Historischen in den lande meer propagandistisch dan wel te def tig of te bescheiden waren, dan zouden de resultaten daarvan zeer sterk opvallen door het grooter ledental en het minder tobben van penningmeesters". Wij hopen van harte, dat dit pogen sla gen mag. De Chr. partijen in Rotterdam, in 't bizonder de samenwerkende Prot. recht- sche groepen, dragen daar op dit oogenblik groote \erantwoordelijkheid. Die taak dringt tot samenwerken en samen overleggen. En dat gaat te gemakkelijker als ook de Chr. Hist, groep een eigen spreektrompet heeft. Niet om rond te bazuinen wat verdeelt, maar om de eenheid van allen, die Chris tus belijden, ook in 't publieke leven, te bevorderen. Moge het weekblad daaraan arbeiden! treinontsporing te alkmaar. Een persoon gedood, een gewonde. Gistermiddag omstreeks één uur is op het emplacement te Alkmaar een grindtrein door tot nu toe onbekende oorzaak uit de rails geloopen. Op dat moment waren twee perso- met dezen trein bezig te rangeeren. Een hen, zekere K. uit Uitgeest, schijnt tus schen twee wagens te zijn gekomen met het gevolg, dat de man werd gedood. De ander verd gewond, doch zyn toestand is naar handigheden redelijk wel. Het treinverkeer laar Amsterdam ondervond door deze ontsporing geruimen tijd vertraging, doch omstreeks half drie kon het treinverkeer zyn normale verloop verkrijgen. Logementhouder neergeschoten- De bewoners van de Boomstraat by de Noordermarkt te Amsterdam zyn gisteravond laat opgeschrikt door een drama, waarvan ongeveer 25-jarige logementhouder het slachtoffer is geworden. Toen deze mai ongeveer 11 uur in ietwat beschonken toe stand zijn logement op nummer 36 wilde binnengaan, weerklonk plotseling de scherpe knal van een revolverschot, dat door iemand die in de straat stond, was gelost en dat naar wel vaststaat voor den logementhouder is bestemd geweest. De man stortte, door den kogel in zyn slaap getroffen, neer. Het is de vraag of het slachtoffer het leven zal kunnen behouden. Op het geluid van het schot was er van verschillende kanten publiek komen toesnellen; ook de politie was spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd in hoogst zorg- wekkenden toestand door den G.G.D. naar het Binnen-Ga^;huis vervoerd. Het onder zoek naar den dader, dat door inspecteur Bos ter hand werd genomen deze is ook met het onderzoek in het drama in den Gr. IJpol- der belast had te 1 uur des nachts nog geen resultaat opgeleverd. Wel is floor enkele personen, die het drama zagen gebeu ren, de dader aangewezen als een zekere „Joop", een vroegere klant van het logement. In deze richting werd dan ook in de eerö:e plaats gezocht. In den loop van den nacht is door de politie gearresteerd de buffetbediende Eskens, die wordt verdacht op den logemenhouer in de Roomstraat een revolverschot te hebben ge lost. De man heeft bekend maar zegt uit zelf- verdedie-ing te hebben gehandeld. Hy is door de politie ingesloten. ONDER EEN KIPKAR GEDOOD. Te Alteveer (Gr.) is de ongeveer 14-jarige H. Moorlag door een kipkar overreden en aan de bekomen verwondingen overleden, Weerbericht. Het dunne peiltje geeft den vorigen stand aan Hoogste stand te Stornoway 770.3. Laagste stand te Ingó 744.3. Stand vanmorgen halftwaalf 766.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~*e Bilt) Zwakke tot matige O. tot N.O. wind, ne velig tot licht of half bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tem peratuur. BUITENLANDS TH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Het stijggebied van don luchtdruk in het West enstroomt met de diepe depressie Oostwaarts en doet thans de barometer snel stijgen in geheel Scandinavië. Het cen trum der depressie ligt thans met barome terstanden beneden 725 m.M. in de Barcnds- zee. In Noord-Scandinavië heerscht een Poolstorm in N.W., die aldaar do eerste sneeuw brengt. Op IJsland begint de lucht druk weer te dalen en werd het weer war mer. Zuidelijk van de 55ste breedtegraad wordt het weer nog steeds beheerscht door het gebied van lagen luchtdruk in het Zui den en waaien nog warme Oosten-winden Over groote gebieden wordt mist aangetrof fen. De zware regens in het Zuiden hou den nog aan en reiken thans tot La Coruna. Voor onze omgeving is te rekenen op het voortduren van den weerstoestand met O. winden en zacht en nevelig weer zonder regen. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 OCTOBER. Zonsopgang 7.02 uur, zonsondergang 6.37 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tlld) Breidnrh Rheinfelden Kehl Maxau Diedeahelm Mannheim hingen Co 61 enz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Maastricht Venlo 1.89 1.86 103 1.08 1.82 1.85 0.00 0.00 1.47 1.48 0.02 -0.03 -0.29 -0.29 0.96 0.97 0.86 40.69 40.65 10.70 10.78 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 1 October Delfzfll 9.23 22.06 Hellev.sl. 0.58 13.29 Terschell. 6.39 19.15 "Willemstad 1.53 14.15 Harlingen 7.35 20.05 Brouwereh. 0.10 12.41 Den Helder 5.15 18.10 Zierikzee 0 45 13.04 IJmulden 1.07 13.35 Wemeld. 1.06 13.31 H. v. Holl. 0.14 12.51 Vlissingren 11.39 Scheven. 0.24 13.01 Terneuzen 12.14 R'dam 2.27 14.35 Hansweert 0.36—12.59 2 October Delfzijl 10.10 22.50 Hellevoetsl. 1.46 14.12 Terschelling 7.25 19.59 Willemstad 2.39 H.59 Harlingen 8.95 SS'.50 lirouwerah. 0.58 13.24 Den Helder 6.05 18.50 Zierikzee 1.37 13.52 (Jmuiuen 1.53 14.15 Wemeldinge 1.55 14.16 H v. Holland 1.02 13.34 Vhssingen 0.03 12/24 Scheveninaen 1.12 13.44 Terneuzen 0.39 12.67 rdam 3.15 15/21 Hansweert 1.25 13.36 branden. Te Almelo is het woon- en winkelhuis in W. Slaghuis aan de Ootmarsumschestraat totaal uitgebrand. Ook de inventaris en den inboedel werden een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Te Maarten s-dyk ontstond brand in opslagplaats van de Stichtsche machine fabriek aan den Utrechtscheweg. De brand, welke zich ernstig liet aanzien, kon vry spoe dig gebluscht worden. Een loods met giet- modellen brandde af... De schade wordt op *".000 geschat. Alles is op beurspolis ver zekerd. in den mist gedood. een zwaren mist is op den Groninger Straatweg onder Leeuwarden een motorrijder botsing gekomen met een vrachtauto, toen deze laatste wildo uitwijken voor een luxe wagen. De motorrijder, Vriezenberg uit Leeuwarden, werd zoo zwaar gewond, dat hij kort na naar het ziekenhuis te zyn overge bracht overleed. Het motorrijwiel werd geheel ernield. britten in botsing Hedennacht heeft alhier op het Kanaal GentTerneuzen een aanvaring plaats gehad. Het 2000 tons groote Eng. s.s. Dryburgh, op weg van Antwerpen naar Gent, is nabij het Nederlandsche plaatsje Driekwart, in aanvaring gekomen met het 300 tons groote Eng. s.s. Todnes. De Todnes die op weg was Gent naar Terneuzen, is teruggekeerd naar Gent om aldaar te dokken. Verdere bij zonderheden ontbreken nog. in een loogkuip gestikt. Men meldt ons uit Breda: Dinsdag j.l. had de arbeider m. het ongeluk in de fabriek van de Hollandsche Kunstzijde Industrie in een kuip met loog te vallen. Hoewel het geval zich niet ernstig liet aanzien, is de man aan de gevolgen overleden. Hy' laat een vrouw "i zeven kinderen na. overtreding van het uniform verbod. Te Meppel is proces verbaal opgemaakt tegen een communist, die het sovjet-embleem meedroeg. Te Zaandam werd tegen een roomsche club proces verbaal opgemaakt wegens het mec- n van vaandels, i

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2