VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 STRAATGESPREKKEN VOOR DEN BRAND Van der Lubbe luisterde gretig naar „opscheppende' werkloozen Een getuige in angst en beven. Van der Lubbe moet een lachtbui bedwingen In Int procos te Leipzig- zijn Donderdag verschillende getuigen in verhand met dc brandstichtingen van Van der Lubbe ge hoord. Een aantal van die getuigen was u-t concentratiekampen naar Leipzig gebracht. In het algemeen kwam hun getuigenis op hetiteirde neer, n 1. dat Van der Lubbe in gesprekken met herr den indruk vestigde een revolutionair gezinde jongen te zijn, die zich voor communist uitgaf en ook een roode kaart toonde, waaruit zijn lidmaat schap van de K.P.D. scheen tc mogen wor den geconcludeerd. Hij zou zich in die gesprekken tegen het fascisme hebben uitgelaten en voor uiterst radicale maatregelen om de machts ontplooiing van de nationaal-socialisten te vcrlfindercn. Een bijzonder levendig beeld gaf de ge tuige P a n k n i n van de bedoelde gesprek ken voor liet Crisisbureau, op de morgen van IS Februari. Zachow vertelde, volgens getuige Pank- nin, van onlusten in de „Sonnenallec", waar S.A.-lieden verscheidenen Reichsbannerle- den en communisten de drie pijlen en hot Hoode Front-insigne hadden afgerukt Van der Lubbe wilde er dadelijk heengaan. Zachow vertelde echter, dat dit reeds des avonds gebeurd waS. In het verdere verloop van het gesprek Beide Binge: „Nu is het juiste oogenbhk Voor een revolutie". Zachow zeide: „Wij moeten alles in brand steken, in de eerste plaats de openbare ge bouwen". Birtge was van meening. dat men benzine over de S.A.-lieden moest gieten en hpn !n brand steken. Van der Lubbe antwoordde in het gebroken Duitsch: „Dat moest maar gebeuren". Het was nog niet te laat om revolutie te maken. Thans moest men met branden beginnen. Zachow had daarop tegen Binge gezegd, dat moest worden be gonnen met openbare gebouwen, bijv. de electriciteitscentrale. het Slot en den Rijks dag. Dat alles had Van der Lubbe verstaan en met groote belangstelling gevolgd. Hij had zich in het gesprek gemengd en naar aanleiding van zijn vraag of hij dan niet mee kon doen, had Zachow Binge aangestooten en tegen hem gezegd: „Die jongen is goed, dien kunnen we gebruiken". Bekl. Tor gier wil van getuige Pank- rin weten tot welke partij hij op het eind van Februari behoorde. Getuige: Ik was lid van de Duitsch- nationale Volkspartij. Op vragen van de verdedigers Dr. Pfeiffer en Dr. Sack verklaarde de getuige tenslotte, dat Van der Lubbe heslist naar de commu nistische centrale had gevraagd, dat hij het gesprek niet als een afspraak met bepaalde bedoelingen, doch meer als een zeer opge wonden discussie had beschouwd en dat bet meer van Zachow en Binge dan van Van der Lubbe uitging. Het verhoor van Zachow gaf herhaalde lijk aanleiding tot moeilijke momenten. Hij wijs blijkbaar bang, dat men hem als com munist of gewezen communist zou beschou wen en zocht allerlei uitvluchten om zijn houding te rechtvaardigen. Op de vraag van den voorzitter, of hij zich als lid van de R.V.O. (revolutionnaire vakvereenigingsoppositie) beschouwde, ver klaarde hij, dat hij alleen toegetreden is, omdat men hem gezegd had, dat men dan werk zou krijgen. Op de vraag of hij een uitnoodiging tot 'deelneming aan de anti-oorlogs-conferentie had ontvangen, verklaarde hij, dat hij daar heen niet is gegaan, omdat zijn vrouw hem extra had gezegd: „Je blijft thuis, je gaat er in het «*eheel niet heen". Hetgeen hij over de S.A., over het m br&nri steken van openbare gebouwen enz. gezegd bad, tracht hij ,te ontkennen of te verzwakken en op een' gegeven oogenbhk begon de man zelfs te snikken. Ik heb nooit van brandstichten gesproken, verklaart hij, waarbij v. d. Lubbe in lachten schijnt ie willen uitbreken, doch zijn tolk weet hem tc kalmeeren. De voorzitter wijst Zachow er op, dat hij bij zijn verhoor door Marowski in aan wezigheid \an Panknin heeft moeten toege ven, dat hij ervan gesproken heeft, dat ver scheidene gebouwen in brand gestoken moeten worden. Zachow betwist echter deze .verklaring. Op de vraag van den voorzitter, of Van 'der Lubbe over revolutie heeft gesproken, zegt Zachow: „In het geheel niet. Dan zou ik terstond zijn weggegaan!" Deze woorden verwekten groote hilariteit in de zaal, zelfs bij de beklaagden, terwijl Van der Lubbe. die nog steeds met 't hoofd gebogen zit, ook schijnt te lachen. Toen de voorzitter hem voorhield, dat hij tocht gezegd moet hebben: „Dien man kun nen wij gebruiken", zeide getuige: „Maar Edelachtbare, zou ik dat gezegd hebben? Ik behoor tot geen enkele partij" (nieuwe hilariteit). De getuige werd niet beëedigd en zal even tueel hij het onderzoek te Berlijn nogmaals geboord worden. De zitting werd daarop tot heden verdaagd. Een fantaseerend psychopaath Dr. G. C. Bolten, psychiater te Den Haag, schrijft in de „N. R. C." en licht het uitvoe rig toe, naar aanleiding vooral van gepu bliceerde gegevens over Van der Lubbe's ge drag te Leiden, dat de hoofdbeklaagde in het proces te Leipzig is een fantaseerend psycliopaath, die ook in meerdere of min dere mate zwakzinnig is. Hij is een patho logisch fantast, die met de meest onzinnige plannen rondloopt, beschikt over groote eer zucht en ijdelheid, is een warhoofd, die aan het slot van zijn „redevoeringen" conclusies trekt tegenovergesteld aan die waarvan hij eerst uitging, is ongedisciplineerd cn hoeft queruleerneigingen en is intellectueel niet volwaardig. Dr. Bolten weet wel, dat de be kwame psychiater Prof. Bonhöffer beeft verklaard dat hij bij Van der L. geen psy chische afwijkingen heeft kunnen vast stellen, doch het niet-kunnen-vaststellen van psychische afwijkingen bewijst, volgens Dr. Bolton, nog niet, dat Van der L. psychisch normaal cn dus geheel toerekeningsvat baar is. Meening van Mr. Stomps. Het (s.d.) Volksblad heeft te Heemstede een onderhoud gehad met Mr. Stomps na diens terugkeer uit Leipzig. Over het voor het Rijksgerecht gevoerde proces zeide Mr. S. o.m.: „Wat een proces! Objectief, mijnheer, vol komen objectief! U kijkt verwonderd! Maar ik verzeker het u, volkomen objectief omdat-ze-het-moeten-zijnZe kunnen daar in Leipzig niet anders. U zit nog al lijd in dwangvoorstellingen en met j vrijwel do hoele buitenlandsehe pers. Dat is mijn stel lige overtuiging. Ik ging al met die over tuiging naar Leipzig, maar ben er versterkt in teruggekomen. Aan dien brand hebben de nazi's niet meegedaan, gelooft u nvj maar. Onmogelijk, mijnheer, onmogelijk, absoluut onmogelijk 1 Over den brand in het Rijksdaggebouw zeide de geïnterviewde: Weet u. hoe wij hier zoo'n brand noemen' Een matig binnenbrandje. Eigenlijk vai geen hefeekenr.s. Maar datzelfde bran rijt hebben de nazi's opgeblazen tot een gewel dig revolutievmir. Ik kan me voorstellen, hoe Ilitler eerlijk heelt uitgeroepen: dat ecu GodsgeschenkV Overigens is Mr: StönfpS 'overtuigd dat Van der Lubbe den brand alleen liecft-ge sticht. ,,Ll vraagt, of die half blinde stakkerd al leen den weg heeft kunnen vinden, hoe het mogelijk is, dal hij niet zijn brandmateriaal ongezien is kunnen binnenkomen? Och, meneer, dat is doodeenvoudig. Het is een peuleschilletje. Als daar nu in dat 15 ij ksd a ge bouw arbeiders, aan het werk zijn, die in- en uitloopen, kan Van der Luhl dan niet ongezien binnensluipen? En weet u, wat voor materiaal hij had? Ik zal het ul er tellen: doodgewone parafineteWet:jes;-tH bietjes, héél klein, maar zoo brandbaar, dat men er een kachel niee kan aanmaken". FRANSCH DUITSCH ONDERHOUD TE GENEVE Een rede van Dr Goebbels voor de Volkenbondsjournalisten liet belangrijkste blijft nog steeds hetgeen buiten de vergaderingen plaats vindt. Daar onder neemt de eerste plaats in een ver-, trouwelijk onderhoud tusschen de Frahscbe en Duitsche delegatieleiders, Paul Bomonr en Von Neurath. Ook al heeft dit onderhoud nog niets opgeleverd waar men houvast' aan heeft, het kan het begin zijn van een beter begrip en doordoor hetere verstand houding tusschen de Franschen en deDuit- schers van het Derde Rijk, Wellicht zullen de besprekingen worden hervat de volgende week, nadat Von Neurath Rijkskanselier Hitier zal hebben geraadpleegd. Een ander belangrijk feit is, dat de Duit sche Rijksminister voor de propaganda, Dr. Goebbels, te Genêve een rede heeft gehpu- den voor meer dan 200 Volkenbonds jour na- listen. Toen Mussolini in 1925 te Locarno ook tot BONCOUR de Volkenbondsjournalisten wilde spreken, is hij geboycot Een poging van enkele En- gelschen en Fransche journalisten om het zelfde uit te halen tegen Goebbels, mislukte volkomen. Dr. Goebbels wees er op, dat't; naüonaal socialisme legaal aan'het bewind ~r' is. Er is in Duitschland nimmer een.regie ring geweest, welke zich zooals do natlo naal-socialï'stisché kén beroepen op haar overeenstemming met de breedste volks massa's. Zouden wij volgens de regelen der democratie het volk opnieuw om uitsluitsel vragen, dan zou ten minste 75. tot 85 pet. der Duitsche natie zich in vrijen wil ach ter deze regeering plaatsen. Het overnemen van demacjit. gesphjedde op het tijdstip der grootste werkloosheid, waarin bet bolsjewisme dreigend voor do poorten van liet Rijk stond en de door de wereld aanschouwde crisis van het Duitsche volk reeds geleid had tot de verscheuring van ieder nationaal verband. Wanneer de Duitsche regeering het volk heeft gespaard voor het lot der chaotische anarchie, zooais zij haar a-sociale dragers uit de volksge meenschap sloot en in concentratiekampen weer probeert op te voeden tot bruikbare leden van de rnenschenmaatschappij, dan is zulks een daad van noodweer, welke werd uitgevoerd met het oog op de grootte van het acute gevaar met de meest humane mid delen. Het nationaal-socialisme staat zooals iede re echte politieke beweging van den wil up het standpunt der totaliteit. Het beeft de ge- lieele macht en de geheele verantwoorde lijkheid op zich genomen. De overwinning van het veel-partijcn-systeem heeft de regee ring verzekerd van dc volgzaamheid van liet geheele volk. Zij was het begin van een organischen, po- litiekcn en economischen wederopbouw der Duitsche natie, waarvan het eenig doel daar in bestaat de verlammendecrisis te over winnen. het volk arbeid te geven en ljel land den vrede te verzekeren. De Joodsdhe kwestie besprekend, ver klaarde Dr. Goebbels. waneeer do. Duitsche regeering de behandeling der Joodschc kwestie langs wettigen weg ter hand nam, dan verkoos bet daarbij de meest humane en loyale methode. VON NEURATH Hij spoorde de critiek aan zich tot de werkelijkheid te beperken- Wij hebben in geen enkel opzicht de waarheid te schuwen, aldus Goebbels. Wij mochfpn evenwel wen- sóhen en hopen, dat dc eerlijke «trijd om de waarheid niet van te voren vergiftigd wordt door bijna grotesk aandoende beweringen, welke niet in het minst zullen vermogen stand te houden tegen een objectief onder zoek. Goebbels bestreed voorts dat de nat. soc- rcceering een exoansie-nolitiek zou voeren. Hun geheel opbouwwerk wordt gedragen door den geest van den vrede. Het is niet het belang van eenig volk, dat Duitschland verder zal worden beschouwd als natie van den tweeden rang en dat het dc mogelijkheid DOOR SPIT AAN BED GEKLUISTERD „Ik leed aan spit in den rug", schrijft een man ons, „en wekenlang kon ik nuj in bed haast niet beween. Ik onderging een be handeling, naar dc fiijn vérhiintlerde niet érg. Een vriend 'van Ine zei: „Maar man, waarom gebruik je geen Kruschen Sails? Neem diet'eiken morgen en je zult zien, dat je die afschuwelijke pijn in je rug kwijl raakt." Toen heb ik het eiken morgen ge nomen. Ik ben uu aan de tweede flacon be- zi^r en ik kan weer zoo goed werken als ooit, dank zij Krusclien. Ik vertel alle bekenden over Krusclien Salts. En ik zorg, dat ik altijd Krusclien in huis heb." C. B. Wat ls de reden, dat spit, ritgpijn, rheuma- tiek en'indigestie zóó spoedig "zwichten voor Kruschen Salts! De werking van Kruschen op 't geheele leger van de meest voorkomen de kwalen is een open geheim. Dat geheim wordt ontsluierd in de analyse op de flacon vobr artsen en ieder ander te zien. Zes le venskrachtige minerale zouten, dat is het geheim. Dézelfde zes zouten, die de natuur nöodig heeft voor Uw lichamelijk welzijn. Elk van deze zes zouten heeft een andere wer king. Wat het eene niet kan bereiken, dat doet het andere. Zij hebben een directen in vloed op de spijsverteringsorganen, die tot gezond regelmatig functioneeren worden aan gespoord. En wanneer Uw organisme werkt als een, volmaakte machine, zullen spoedig allé klachten vergeten zijn. U zult het heer lijke. vrije gevoel hebben van alle dagen te kunnen genieten, zonder een enkele kwaal of pijn. Kruschen Salts is uitsluitend, verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en f 1.00 per flacon Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch. zoowel als op de huitenverpak- king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) w voor zijn verdediging ontnomen blijft, w.elke het noodig heeft voor de handhaving van zijn nationale veiligheid! Ten slotte verklaarde Goebbels: Wat beeft het jonge Duitschland dc wereld te bieden: Het garandeert eeii stabielen toestand in het binnenland met een sterk centraal be stuur, dat bereid is te onderhandelen en in staat is te onderhandelen. Het heeft bolsjewistische brandstoffen, welke geheel Europa in gevaar brachten, doen ver dwijnen. De wal. welke Duitschland heeft opgebouwd togen de anarchie is onverwoest baar. Dit Duitschland kan geen verdragen onderteekenen, welke niet te vervullen zijn. Verdragen evenwel, welke het onderteekent omdat zij na te komen zijn. zal hot nakemen. Dit Duitschland is een eerlijke contrahent in de handhaving der belangen der wereld in dien men het recht op zijn eer en het recht op zijn dagelijksch brood geeft. Dr. Goebbels besloot: Wat Duitschland be treft, het is van ganscher harte bereid mede te werken aan den vrede van Europa. De redevoering van Dr. Goebbels werd te gelijkertijd vn het Fransoh etn in het En- gelech aan de pers verstrekt. Na de redevoering stelden enkele jour nalisten nog vragen. Goebbels beantwoordde die, door de mo gelijkheid van een modus vivendi met Po ten te verzekeren, eerst langs een. econo misch. daarna naar een politiek accoord en door te verzekeren, dat Duitschild de rechten der minderheden garandeert Wat :SWrte:-?de;,,;;Jö5)dsébë "kwésftè "betreft,' Dr. Goebbels mefnae, .dat deze kwestie, binneij? het kader van het thans mogelijke ris, ojj- gciost. Ëen definitieve oplossing zou jpas- GOEBBELS dan ter hand kunnen worden genomen, wanneer zij van ieder essentiment bevrijd vooral ook de openbare meening ter we reld, welke thans in deze kwestie officieel tegenover ons staat. Duitschland kan niet onder den druk van een openbare meening ter wereld opkomen voor een nieuwe op lossing. In antwoord op de vraag of het nationaal socialisme op het fascisme bouwt, verklaar de Goebbels, dat het wel wat van het fas cisme heeft geleerd, maar dat bij het natio naal socialisme vele dingen anders zijn Wanneer een volk begint zich te bekeeren tot het nationaal socialisme, dan is het natuurlijk, dat dit nieuwe nationalisme slechts in overeenstemming is met het ka rakter van het land en van het volk, met zijn deugden en zijn fouten. Want het natio- lisme heeft in ieder land een ander aan zijn. Ten aanzien van de persvrijheid zeide Goebbels, dat de staat de rol van uitgever heeft op zich genomen, van wie dc journa listen afhankelijk zijn. DE TOESTAND IN IERLAND MEERDERHEID IN DE DAIL VOOR DE VALERA Na een lang debat, dat nu en dan zeer bewogen was, heeft de Iersclie Dail een motie van afkeuring tegen de regeering met 80 tegen 65 stemmen verworpen. Zoo als voorzien was, stemde de arbeiderspartij voor De Valera. Cronin meldt zich bij de politie DITBLIN, 29 September. De secretaris van de Ver. lersche Partij, Commander Cro nin, die twee dagen geleden zich door de vlucht aan een arrestatie wegens zijn fas cistische actie onttrok, heeft zichzelf gister bij de politie aangemeld en zich ter be schikking gesteld van het lersche Militaire Gerechtshof om zich tegen de tegen hem ingebrachte beschuldiging te verdedigen, dat hij deel uitmaakt van een illegale vei- eeniging en de orde zou hebben verstoord. DE AMERIKAANSCHE VAKBONDEN WELKE DE 30-URENWEEK EISCHEN WASHINGTON, 29 September. Op het congres van den Amerikaanschen,, metaai- bewerkersbönd, verklaarde de President van de American Federation of Labor William Green, dat de Amerikaansche vakbonden uilen eischen, dat de komende zitting van het congres de wettelijke 30-urige- arbeids tek zal invoeren, indien niet oo grond v de N. R. A. deze arbeidstijd vrijwillig wordt ingevoerd. NOODWEER IN ZUID-FRANKRIJK Minstens 25 menschen verdronken De overstrooniingen tusschen Montpelliei en Marseille zijn van ernstiger aard dan aanvankelijk is gemold. Er zijn ten minste 25 menschen verdronken en een hondertal stuks vee ongekomen. Bij Aries is 'n geheel baanvak van den spoorweg weggeslagen en de directe verbinding ParijsMarseille is 7 uur lang verstoord geweest. Het heeft 70 uur onafgebroken geregend, maar gister avond is het opgehouden. STAKING BIJ FORD De werkweek van vijl dagen geëischt op grond van de N.R.A. In de Ford-fabrieken in Chester (Pennsyl- vanivanie) en Edgewatnr (New-Jersev) zijn in totaal 8000 man in staking gegaan. Zij wij zen de Werkweek van v er dagen, zoo-als Ford, die ingevoerd heeft af en eischen de werkweek van vijf dagen, zooals de auto code die heeft-vastgesteld. De Fordfabrieken in-.Chester moesten worden geslote.t, terwijl de fabriek in Edge water met 200 werkwil ligen het bedrijf voortzet. De stakingsleiders verklagen, dat zij optreden op grond van de National Recovery Act om een druk uit t.e oefenen op"1 Ford, opdrt hij gedwongen zal wórden de autocode te onderteek en en. Ip Pittsburgh (Pennsylvanië). zijn 18.000 bruinkoolarbeiders in •staking gegaan ten einde de grootp steenkoolfa. Frick, 'n belang rijke dochtermaatschappij van de Ameri kaansche Staalfabrieken te dwingen de bruin kolencodie te onderteekenen, hetgeen tot dus- er re geweigerd was. Dé stakingsleiders riemen voorbereidende maatregelen om de staking uit te breiden alle Amerikaansche bruinkoolonderne- mingen., De Voorzitter van de American Federation of Labour. William Green, verklaarde dat select Maart jl, ongeveer 2.S00.000 arbeiders weer in de Vereen. Staten te werk zijn ge steld. Niettemin bedraagt het aantal werk loozen op het oogenbhk nog ongeveer elf hillioen. In Augustus j.l. waren 3% millioen ge- dnnen op ondersteuning aangewezen, en het s te vreezen dat dit aantalin den komen den winter zal aangroeien tot 4*4 millioen. VROUWEN UIT DE FABRIEK Volgens, het „Niederiandisches Presse- büro", te Berlijn, worden in Saksen de rouwen uit de tricotfabrieken verwijderd. Er is een hoele reorganisatie van het bedrijf noodig, om mannen aan de breimachines Ie zetten, maar men heeft vastgesteld, dat het mogelijk is, dat mannen dit werk doen. Ook in verschillende bedrijven in andere deelen van Duitschland is men bezig, de vrouw uit de fabriek te halen en haar weer aan den huiselijken haard te zetten. Huis vrouwen-organisaties helpen deze vrouwen, als zij het huishouden eenigerrnate verleerd hebben. Gemengd Nieuws. ERNSTIG AUTO-ONGELUK EEN DOODE, EEN GEWONDE. In den afgeloopen nacht. Omstreeks half- tweer hoorde nachtwacht van Muiden een hevige slag en een geschuif en gekras van wielen. Het geluid kwam uit de richting den nieuwen Rijksweg. Hij ging ernaar toe en zag op den berm langs den weg het lijk van een man liggen. Even verder vond hij éeh vernield rijwiel. Aan den anderen kant van den weg lag •n luxè auto in de sloot. De bestuurder van den wagen, die er uitgekropen was, was istig aan hoofd en beenen gewond. Dr. Niekerk uit Muiden, die spoedig ter plaatse constateerde den dood van den wiel rijder, die bleek te zijn de 34-jarige J. Ver- schure uit Muiderberg. Waarschijnlijk heeft hij met zijn rijwiel, in verband met den mist, op den weg gereden inplaats van op het rijwielpad. De bestuurder van de auto, de heer R. A. uit Bus§um, werd naar zijn woning over gebracht. Hij was zoo overstuur dat hij tot hedenmorgen vroeg nog geen verklaring kon afleggen over het ongeval. Het lijk van het slachtoffer is naar het lijkenhuisje te Muiden overgebracht. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN jBij" Al m k e r k heeft op den straatweg n botsing plaats gehad tusschen een vracht auto, bestuurd door zekeren N. Veen uit Dussen en een motorrijwiel, waarvan de be stuurder J. Kallewaard uit Werkendam aan den linkerkant van den weg reed. K. werd ernstig gewond opgenomen en naderhand overgebracht naar het ziekenhuis 'te Gorin- chem. Het motorrijwiel werd vernield, de uto beschadigd. Te Amsterdam werd naar een gast huis vervoerd een 40-jarige motorrijder, die op den Buikslotermeerdijk was geslipt waar door hij" een wonde boven een zijner oogen, alsmede een kaakfractuur had gekregen. Onder Schaik (N.Br.) is ter hoogte van cafe „De Schaiksche Hoek" een luxe auto op een bakkerskar, bespannen met een paard, gereden. Op de bakkerskar zat de heer Aarten. Door den schok viel hij. In bewusteloozen toestand is hij opgenomen en een woning binnengedra gen. Hij werd gewond aan hoofd, beenen en :n. Zijn toestand is redelijk. De bakkers kar is geheel vernield. De cabine van de auto is ingedrukt. Het paard bekwam geen letsel. Te Weert (L.) werd mej. V., die per rjjwiel den weg overstak, aangereden door auto en tegen den grond geslingerd. Zy is ernstig verwond naar haar woning vei*- STAKINGSRELLETJE Te Amsterdam is het op den Admiraal de Ruyterweg by de Krommert tot een bot sing gekomen tusschen stakende shucadors de politie. De stakers vielen de weinig werkwillige stucadoors, die sinus eergiseren aan den arbeid zyn gegaan op eeisige bouwwerken in West. waaronder een in aan bouw zynd bioscoojjtheater in de Jan Evert- itraat, lastig. De politie was evenwel ter plaatse, omdat zij verwachtte, dat de stakers as eèns zouden probeeren met de werkwil- ?en af te rekenen. De politie heeft dan ook door doortastend op te treden en eenige charges uit te voeren, herrieschoppers spoedig verspreid. ONTZETTEND ONGELUK DOOR DE MIST Een chauffeur en een meisje door den trein vermorzeld Hedenmorgen had tengevolge van den mist op een onbewaakten overweg tusschen Geldermalsen en Culemborg 'n vreeselijk ongeluk plaats. Toen een melkauto den overweg pas seerde werd het voertuig gegrepen door een trein uit Utrecht. De inzittenden, de bestuurder en een meisje, werden gedood. De auto werd geheel vernield en de lantaarn van de locomotief ver splinterd. De trein in de richting Dordrecht bad veertien minuten vertraging; in de nchting Utrecht had de trein een halt Uur vertraging. Men meldt ons uit Purmerend: Gisteravond reed een auto, geladen met bus sen melk, langs den Kanaaldijk. In de cabine reed mee het 6-jarig dochtertje van den heer Witkamp, wonende aan den Kanaaldijk onder deze gemeente. Het meisje deed zulks wel meer. Al spe lende viel het kind, doordat de deur van de cabine open ging, uit de auto. Zij kreeg het achterwiel over het buikje en was onmid dellijk dood. DOODELIJK MOTORONGELUK. Men meldt ons uit Purmerend: Na de landbouwfeesten, gister te Purme rend gehouden, is een ernstig ongeluk gebeurd. Op de Westerstraat worden ieder jaar tijdens deze feesten 's avonds volksfeesten gehouden. Na afloop gisteravond heeft men het touw, dat ter afscheiding dwars over de Wester straat was gespannen, niet verwijderd. Men plaatste op ongeveer 10 M. afstand een bord met het opschrift: Verboden rijweg, benevens een lantaarn met rood licht. Vannacht om ongeveer 2 uur kwam de 21-jarige motorrijder D. Musch uit de Purmer met flinke vaart uit de garage Kortes en reed tegen het touw. Hij werd door het touw aan de borst geraakt en ongaveer 6 M. weggeslin gerd. Met een ernstige schedelbreuk is hij opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Bij aankomst bleek hjj echter reeds te zyn overleden. De ouders van den jongeman werden direct gewaarschuwd. De vader bleek dusdanig over stuur, dat men het raadzaam achtte hem in het ziekenhuis op te nemen. HET DRAMA IN DEN IJPOLDER. Men meldt ons uit Amsterdam: De politie heeft het onderzoek naar den moord bij de Hornhoeve in den Grooten IJpolder met kracht voortgezet. in den vroegen morgen zijn twee mannen, die in den polder wonen, gearresteerd. Zij zijn geconfronteerd met de personen, die in den nacht bij den moord in de nabijheid waren. Geen van allen hoeft een dezer man nen Ijcrkend. Zij zijn daarop weer op vrije voetèn gesteld. De politie heeft niet de overtuiging dat minnenijd in het spel zou zijn. Zij acht het niet uitgesloten, dat diefstal de aanleiding van de vreeseiijke daad is geweest. De politie zet haar onderzoek ook voort in de richting Zaandam, waar het slacht offer dikwijls met vrienden verschillende café's bezocht. Toch is het vermoeden groot, dat men in Amsterdam moet zoeken, want twee sur- veilleerende agenten hebben in de vroegte op een polderweg een man ontmoet, die wel beantwoordde aan 't vage signalement, dat van den dader hekend is. De agenten, die van deh moord niets af wisten. hebben den man laten loopen, die in de richting van de stad is verdwenen. InlicI -ingen van eenige personen zijn op niets uitgeloopen. LAFHARTIG. Bij het gemeenteraadslid de heer T. Tanis te Ouddorp (Z.-H.) zijn in zijn tuin, gelegen nabij de woning aan den Smousenhoek, een aantal vruchtboomen afgehakt. Dader(s) on bekend. UNIFORMVERBOD OVERTREDEN Op last van den commissaris van politie te Zutphen is tegen vijf jongemannen (O. S. P.'ers), die in een openbare vergadering ge kleed waren in rood hemd, op grond van het uniformverbod procesverbaal opgemaakt. OPLICHTER GEZOCHT Een tot nu toe onbekend gebleven heer, 35 a 40 jaar oud, zich voordoende als de zoon van den directeur van het Algemeen Gro- ningsch Assurantiekantoor, heeflc zich onder Ootmarsum (Ov.) bij verschillende personen vervoegd met het verzoek de in hun bezit zynde loten- en premieaandeelen, die door genoemde assuraniefirma waren uitgegeven, aan hem te willen afgeven, onder voorwend sel, dat deze ter afstempeling moesten wor- en ingenomen. Naar is komen vast te staan heeft te Hoensbroek een dergelijke oplichting plaats gehad en eveneens vorig jaar te Doornspijk. GEHEIME ZENDER ÏN BESLAG GENOMEN De ryksradio-controledienst is er wederom in geslaagd een geheime zendre tot z wij ven te brengen. Donderdag werd in samenwer king met de gemeentepolitie een clandestiene zendinrichting in beslag genomen ten hu.'ze van G. A. van M. te Amersfoort. SLUWE SMOKKELAARS Op listige wyze wordt de Crisisaardappel- steunwet ontdoken. Landbouwers uit de on middellijke omgeving van Deventer, gaan volgens de Tel. gewapend met een geleide- biljet en een van een loodje voorziene zak ret aardappelen naar de stad. Ten huize van hun afnemers snijden zij den zak van onderen op en na den inhoud te hebben achtergela ten, gaan zij op een draf terug om nieuwen voorraad in dezelfde zak te doen. De zak wordt keurig dichtgenaaid en juist binnen het uur, zooals het geleidebiljet aangeef., wordt het tweede mud aardappelen onder hetzelfde loodje afgeleverd. DOODSLAG OP EEN KOMMIES Voor de Bossche Rechtbank stond terecht zekere J. v. d. C. uit Nijmegen, verdacht van doodslag op den kommies A. de Man, ge pleegd te Ottersum op 27 Mei 1.1. De Officier van Justitie eischte wegens doodslag een gevangenisstraf van acht jaren. De verdediger pleitte vrijspraak. Uitspraak 12 Oct. a.s. Weerbericht Hoogste stand te Helsingfors 772.0, Laagste stand te Andenes, 757.0. Stand vanmorgen hal [twaalf 765.0. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te rte Bilt) Zwakke veranderlijke wind, later uit Z. richtingen, nevelig tot zwaar of half be wolkt, weinig of .geen neerslag, weinig ver andering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.8 C. 30 SEPTEMBER. Zonsopgang T.zt'O uur, zonsondergang 6.39 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 30 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.09 uur tot 's morgens 6.32 uur WATERSTANDEN RIVIEREN Walshnf Straatsburg Bruis n RheinMden Krtil Difdeshelm Mannheim Lohr Mainz Hingen 0.00 0.00 -*.60 -2«8 1.58 1.65 Keulen Riilirort Wesel 108 1.06 1.85 1.80 0.00 0.(3 1.18 1.52 0.02 -0.04 -0.29 -0.23 0.97 0.91 Dusseldorf Maastricht 40.65 40.59 Venlo 10.78 10.68 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 30 S ptember Delfzijl 8.21 21.12 Hellevoetsl. 12.36 Terschelling f.36 18.22 Willemstad 0.48 13.25 Harlingeu 6.30 19.15 Brouwersb. 31.48—.— Den Helder 4.10 I7.i5 Zlerikzee 12.09 IJmaioen 0.08 12.44 Wemeldinge 12.36 H v. Holland 11.58 Vlissingen 10.46 23.21 Scheveniugenl2.u8 Terneuzen 11.21 23.52 botterdam J.2l 13.45 Hausweert 11.58 DOODELIJK AUTO-ONGELUK Op den Rijndijk tusschen Driel en Heteren is de 16-jarige scholier Paul Arends pit Heteren, op zijn rijwiel in botsing gekomen met een steenauto, doordat hij onverwacht van achter een anderen auto te voorschijn kwam. De jongeman werd naar het zieken huis te Arnhem overgebracht, waar hij zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is over leden. BRANDEN. Te Bern mei (Gld.) brak brand uit in de hofstede van J. Houterman, welke hofstede midden in het dorp is gelegen. Daar gevaar dreigde voor de Ned. Herv, kerk, werd assis tentie gevraagd aan de brandweer van Eist. De hofstede is volkomen afgebrand, terwijl de belendende gebouwen behouden bleven. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. TeOosterBlokker (N.-H.) is door onvoorzichtigheid van het 4-jarig zoontje van den landbouwer J. W. 30.000 K.G. hooi ver brand. Bovendien brandde een in de nabijheid staande schuur af, waarbij nog 200 H.L. aard appelen een prooi der vlammen werden. We gens watergebrek kon de brandweer zoo goed als niets tegen den brand doem Te Nieuwerkerk (Z.) ontstond brand in de boerenhofstede van den heer O. A. H. Nieuwenhuizen. In een oogwenk stond de ge heele schuur in brand. Ook uit het dak van het aangrenzende woonhuis sloegen al spoe dig de vlammen. Door het doortastend optre den van de brandweer kon het woonhuis ge deeltelijk behouden worden. Wel bekwam het waterschade. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het omvallen van een petroleum lamp. De boerderij, de inboedel en de oogst waren verzekerd. Te Zevenhuizen, gemeente Leek (Gr.) is vermoedelijk doordat kinderen met lucifers aan het spelen waren, brand ontstaan in de woning van 1. Casimir. De bewoners konden zich in veiligheid brengen, de woning brandde echter geheel af. De schade wordt door verzekering gedekt. BRANDSTICHTING Te Bennebroek ontstond brand in een villa gelegen aan den Kennemerbeeikweg. Het perceel brandde geheel uit. De bewoner is gearresteerd ondier verdenking van brand- stiohtiing. Te Wi rd urn (Gr.) bra.k brand uit in de boerderij van H. P. B., landbouwer. De brandweer uit Appingedam was spoe dig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de geheele boerderij afbrandde. De schu ren, die vol koren zaten brandden tot den grond toe af, terwijl van de boerderij zelf alleen het voorgedeelte staan bleef. De boerderij is verzekerd. Het opmerkelijke van dezen brand is. (laf d'it nu reeds de derde in zeer korten tijd is. Ook is het merkwaardig dat de brand tel kens ontstaat in eten nacht van Dinsdag op Woensdag, zoodat de politie denkt aan brandstichting. Uit het Sociale Leven. STAKING ONDER DE GRONDWERKERS De plaatsvervangende rijksbemiddelaar mr. Bijleveld heeft opnieuw een bespreking gehad met de vertegenwoordigers van de arbeidersorganisaties, waarvan de leden reeds verscheidene maanden slaken bij den aanleg van den straatweg door de Haarlem mermeer. Mr. Bijleveld, die zich uitvoerig over liet arbeidersstandpunt liet voorlich ten, zal nu een bespreking hebben met den aannemer De Rooij te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2