JUrtutre grihsctfe (Uimrant Naar lager levenspeil Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD ABONNEMENT» ?er kwartaal In Lelden en In plnat- ran waar 'o agnnlsrhap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per posl 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelljk- iche tending 4-50 tiu dagenjkscho tending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar |\jO 4032 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1933 ADVSRTBNTÏbTI 1 .Van 1 tot 0 regelsj 1.13# Elke regel meer0.22Vf Üngez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.T0 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen, waarbij inbegrepen Voor onze Vrouwen en het Zondagsblad DE KLEINE LUYDEN EN ORANJE Het moet de lezers van de roode pers in de laatste tijd wel gedurig groen en geel voor de oogen worden; of, wil men meer gepaste kleuren: rood en oranje. Want ter wijl eenerzijds bij de sprongsgewijze her oriënteering, welke men daar betracht, do achterblijvers niet mee kunnen komen en het versleten banaal-revolutionaire taaltje blijven schrijven; oefenen de anderen zich in het gebruik van meer nationale termen. Zoo kon men nog maar kort geleden in de roode pers lezen, dat het niets anders dan „een romantisch verzinsel" is, wanneer men beweert, dat in moeilijke tijden het volk zich tot Oranje pleegt te wenden. Vanwaar dan echter het nationale op leven, dat wij in deze dagen met vreugde constateeren? Wel het is, aldus de roode pers: „Oranje geestdrift uit anti-socialisme. Zóó is het!" Dat is nog het oude, versleten taaltje; dat duidelijk herinnert aan de methode, om bij Oranjefeesten vooral over oranjebitter te spreken en de geestdrift te kleineeren. De vaste medewerker A. B. K. heeft zich in dat opzicht niet onbetuigd gelaten; maar hij gaat thans voorop om de heroriëntee ring voor te bereiden bij zijn volgzame lezersschaar. In het kaderhlad der moderne gezegd roode vakbeweging schreef hij een arti kel overhet bezoek der Koningin aan Amsterdam. De lezers zullen er vreemd van opgekeken hebben; wat heeft dat nu met hun roode vakbeweging te maken? Het antwoord daarop vindt men in de volgende opmerkingen, welke de schrijver maakt: „Wie kiezen moet tusschen een staats hoofd met hooge opvattingen en het ge spuis, dat naar de dictatuur staat te springen, zal niet aarzelen naar welken kant de schaal .van zijn belang over slaat." En later: „Nochtans zien wij heel goed, dat in den strijd tegen de fascistische dictatuur, op een beslissenden dag, Oranje een steunpunt zou kunnen blijken. Historisch ;(en miskent nooit dezen factor)! is dat mogelijk." j Dat is nu precies het omgekeerde van wat de roode pers schreef: die sprak van een romantisch verzinsel en A. B. K. wekt op, om de historie toen Oranje zoo vaak een steunpunt bleek niet te miskennen. Echter A. B. K. begrijpt wel, hoe hij zijn lezers mee moet krijgen. Er zijn sociaal democraten, die hun volgelingen precies en recht in gezicht zeggen: gij dwaalt; er zijn er ook, o, tempora, o, mores! die de methode van de oude, Duitsche adel volgen: den Prügeljongen slaan en den edelknaap vleien. Of, met andere woorden: aan de communisten t. q. worden de fouten toege schreven, welke de eigen menschen maken en dus moet men de eersten mores leeren. A. B. K. houdt daarom zijn lezers voor, dat de „revolutionaire" bladen „grof en on bekwaam" over de Oranjefeesten schreven en geheel onjuist de indruk vestigden, dat de huldiging niets anders was dan een ver toon van dames en heeren van die indere klasse, waar de S.D.A.P. tegenover staat. Dat is precies het tegenovergestelde Van de waarheid. Het défilé kenmerkte zich door twee verschijnselen: het waren meest menschen, die tot de orthodoxe groepen kunnen worden gerekend, het waren meest lieden van wat men „den kleinen stand" pleegt te noemen. A. B. K. heeft het goed gezien. Het waren in hoofdzaak „kleine luyden", zooals het al tijd geweest zijn, die Oranjes troon omrin gen; mits men onder die kleine luyden maar verstaat heel de breede schare van werkers en nijveren, die altijd de dragers der nationale gedachte geweest zijn. En die niet, als A. B. K. in de eerste plaats aan hun belang; doch veel meer aan de toe komst en de Goddelijke roeping van ons volk denken. BILLIJK BLIJVEN Met generaliseeren is al heel wat kwaad gesticht. Men constateert één geval en 7egt, dat zóó do algemeene regel is. Zoo deed de zer dagen ook een schrijver van een inge zonden stukje in de N. Rott. Crt. Hij klaag de en critiseerde aldus: Misschien S0.000 ondersteunden in Rot terdam. Aanvraag gedaan aan Arbeids beurs voor dagdienstbode, mitsgaders 4 advertenties in plaatselijke bladen. Resultaat: Arbeidsbeurs na 3 dagen nihil, op advertenti.es meiskc van IS jaar, d-at het nog niet aangegane dienstver band voor alle zekerheid den anderen dag maar afschrijft. Iloe zijn ervaringen van anderen? Radiorede van Z. Ex. Mr P. J. Oud „Elke groep moet het vereischte oifer brengen" Over de beide zenders te Hilver sum en Huizen heeft gisteravond de Minister van Financiën, Mr. P. J. O u d een radio-rede ge houden, waarin hij een toelich ting heeft gege ven op de Mil- lioenen-Nóta '34 welke overge legd werd bij de Minister Oud ?Qf/begr°°ting 1934. Dit was de eerste maal in de geschiedenis van Nederland, dat een Minister van Financiën deze moderne uit vinding te hulp riep om de groote massa te bereiken. Wij hebben verleden week de Millioenennota reeds uitvoerig ge publiceerd. Waar de uiteenzetting van den Minister als een meer po pulaire toelichting was bedoeld, behoeven wij op zijn rede niet nader terug te komen, temeer daar feitelijke nieuwe gezichtspunten of verdere bijzonderheden over de plannen der Regeering niet werden gegeven. Aan het slot van zijn rede heeft de Minister o. m. nog het volgende opgemerkt Maatregelen van onaan- genamen aard. De aangekondigde maatregelen zijn bijna zonder uitzondering, van den meest onaangenamen aard. Zij vinden hun rechtvaardiging dan ook alleen in hun absolute nood zakelijkheid. Wij bevinden ons in een van die tijdsgewrichten in de geschiedenis der menschheid, waarin zich veranderingen voltrek ken van een geweldigen omvang. Iedere crisisperiode is een stadium in een groeiproces. De crisis is het ziekteverschijnsel in de maatschap pelijke ontwikkeling. Nooit keeren na een crisis de toestanden weer, zooals ze voor de crisis waren. Naar mate de crisis breeder om zich heen grijpt en grooter diepte heeft, zullen de veranderingen van verder strekkende beteekenis zijn. De komende nieuwe verhoudingen maken aanpassing noodzakelijk. Het aanpassingsproces is te moeilijker en te pijnlijker naar mate de veranderingen grooter zijn. Al weet niemand hoe zich de verhoudingen precies zullen ont wikkelen^ dit staat wel vast, voor ieder, die de dingen wil zien, zoo als ze werkelijk zijn, dat wij ons moeten gaan instellen-op een Leven, dat ligt op een lager -peil dan wij tot dusver zijn gewend. Het zal ons niet baten voor dit feit de oogen te 'sluiten. Doen -wij dit wel en gaan wij Voort,, zonder ons iets aan te - trekken van de teekenen des tijds, dan zullen de gevolgen voor ons allen des te erger zijn. Geen groep uit ons volk kan zich onttrekken aan de noodzakelijkheid om harerzijds het vereischte offer te brengen. Het is de plicht van de Regeering er daarbij oprecht naar te streven, dat niet van den een iets wordt gevraagd, dat onredelijk is tegenover, wat anderen moeten brengen. Wij hebben in dezen tijd aan één ding voor alles behoefte, dat wij allen tezamen de handen ineen slaan om ons volk heen te loodsen door den gevaarlijken tijd, waarin wij leven. In het Kabinet hebben zich mannen van de meest uiteenloo- pende richting vereenigd, om zon der iets van eigen overtuiging of beginsel prijs te geven, te zamen dezen arbeid te verrichten. Het Kabinet zal zijn taak alleen kun nen vervullen, indien het zich ge dragen zal weten door het bewust zijn, dat ons volk beseft, dat het zoo eenmaal moet en niet anders kan. Wie zich goed rekenschap geeft van den bestaanden toestand zal zich matigen in zijn critiek. Hij zal begrijpen, dat de omstandig heden van het tegenwoordige nu eenmaal niet gedoogen, dat harde maatregelen achterwege worden gelaten. Hij zal ook begrijpen, dat de stuurmans-kunst in onze dagen moeilijker is dan ooit, en dat pro testeeren gemakkelijker is dan een beteren weg te wijzen. Wanneer het zoo algemeen wordt ingezien, dan behoeven wij in Ne derland niet te wanhopen. Dan zal ons volk de kracht hebben, om ook dezen tijd te doorstaan en dan zul len wij straks, wanneer wij weer zullen zijn aangeland op een vas ten bodem, al moge deze dan lager liggen dan voorheen, onzen arbeid tot verhooging van het welvaarts peil weer kunnen hervatten. De ervaring van vele anderen is, dat men heel gemakkelijk dienstpersoneel kan krij gen. De ervaring is, dat men tegenwoordig in de bladen weer dienstaanbiedingen van huispersoneel kan lezen; iets, wat eenige jaren geleden nooit het geval was. Wat wij hiermee willen zeggen? Totaal niets meer, dan dat men niet moet genera liseeren. En dat de S0.000 ondersteunden in Rotterdam niets te maken hebben met de ervaring, welke de schrijver opdeed. Omdat dit eene geval niets zegt Omdat, wanneer men arbeidsschuwheid bij steuntrekkers wil illustreeren, dit voorbeeld wel zoo ongeluk kig mogelijk is. Immers, in uiterst sporadi sche gevallen komt een vrouwelijke dienst bode in aanmerking voor steun; en wan neer zulks een enkele maal het geval is, dan is ze ingeschreven bij de Arbeidsbeurs en zou de schrijver dus zeker één of meer adressen van werklooze dienstboden gekre gen hebben. Hij wil toch niet beweren, dat de 80.000 ondersteunden allemaal in aanmerking kunnen komen voor dagdienstbode. En wanneer werklooze vrouwelijke kantoor bedienden niet als dagdienstbode willen fungeeren ('t is bij iedereen ook geen be geerlijk baantje!) wat kruinen die 80.000 er aan doen en wat kan Maatschappelijk Hulpbetoon er aan doen; vooral wanneer deze werklooze geen ondersteuning krijgen? Zit er dan geen kern van waarheid in dit wrange stukje? Natuurlijk wel. Maar het verband en de inkleeding deugen niet. Wanneer veertig werkloozen, die een jaar of langer stempelden, opgeroepen worden voor een werkverschaffing en drie hebben dan plotseling werk gevonden (een voor beeld uit de praktijk!) dan valt hier ar beidsschuwheid te constateeren; doch niet bij de 37 en generaliseeren is onbillijk. Wanneer ons land vol zit met Duitsche dienstboden en onze meisjes willen niets anders doen dan kantoorwerk; dan is dat een misstand. Maar dan moet men niet ver- a. dat in 't verleden allerlei instellingen meer vrouwelijk kantoorpersoneel konden gebruiken, dan zich aanmeldde; b. dat Duitsche dienstboden naar ons land gelokt en hier met vreugde ontvangen werden als hulp in nood; c. dat menige dienstbode er niet dacht haar vriendelijk thuis te verwisselen met een kantoorkruk, maar dat vele ande ren terecht minder slaafsche arbeid begeer den. Of, alles te zamen genomen: wie conclu sies bouwt op enkele gevallen, begaat on billijkheden; wie een kwaad wil bestrijden moet het eerlijk definieeren en niet genera liseeren. NIET BESLIST NOODIG Dezer dagen beeft de partijraad der libe rale Staatspartij een bijeenkomst gehouden. Een overzicht van de inleidingen en van de daarop gevolgde discussie is niet in de pers verschenen; maar uit de verstrekte inlich tingen is wel gebleken in welke geest de be sprekingen gevoerd zijn. Zoo wenscht men te doen onderzoeken, of het mogelijk zou zijn, om te komen tot eventueele ontbinding van een gemeente raad, die van zijn bestuursmacht misbruik maakt. In ieder geval achtte men dwang tegenover bet lager gezag onmisbaar, indien het niet wil medewerken aan de door de regeering gestelde doeleinden. Sterkere controle van de regeering op de besluiten der gemeenteraden beschouwde men als een middel, niet om de autonomie te vernietigen, maar juist om haar op den duur te redden. Dat laatste klinkt nu wel heel mooi: maar het volgt niet logisch uit het eerste. De kwestie der ontbindbaarheid van ge- BURGEMEESTERS INSTALLATIE Be heer P. A. Bominicus werd dezei Bath. Op onze foto ziet men den ni Schwartz) zittende tusschen familie en raadsleden. VERGADERING VAN BOERENMEISJES Naast de ontwikkelde boer hoort te staan de ontwikkelde boerin Samenkomst van de Federatie van Ghr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes Gelijktijdig met de Bond van Jonge Chr. Boeren- en Tuindersorganisaties, vergader de in de Groote Sociëteit te Zutfen de Fe deratie van Chr. Vereen, van en voor Vrou wen en Meisjes met enkele vereenigingen van oud-leerlingen van Chr. Landbouwhuis- houdscholen in Nederland. Aan deze vergadering waren enkele ex cursies voorafgegaan, terwijl tevens een kleine tentoonstelling was georganiseerd waar diverse Landbouwhuishoudscholen voor inzendingen hadden gezorgd. Verder werd door de fa. G. J. Lammer s, Mag. „de Post" te Aalten, een demonstratie gege ven in Smyrna-weven, die evenals de ten toonstelling algemeene belangstelling trok. De vergadering zelf werd gepresideerd door Mevr. Sickesz-Snijder, die in een kort woord wees op het nut van de or ganisatie, die bedoelt het vereenigingsleven, de verstandelijke opvoeding en de algemee ne ontwikkeling samen te brengen. Naast den ontwikkelden boer behoort te staan de ontwikkelde boerin. Deze ontwikkeling is op verschillende manieren te verkrijgen, b.v. door het volgen van radio-lezingen, doch dan mist men daarna de onderlinge samen- spreking, die op de ontwikkeling zulk een groote invloed uitoefent. De vereeniging is daarom de aangewezen Het oprichten van meerdere vereenigin gen van oud-leerlingen in den lande werd op deze vergadering bepleit, terwijl voorts werd opgewekt tot bezoek aan de kamp- week, die in de Tweede helft van Februari te Oud-Leusden zal worden gehouden. Deze kampweek, die slechts f 6 in totaal kost, brengt de meisjes in hun eigen milieu, ter wijl door lezingen op huishoudkundig-, so ciaal- en paedagogisch gebied de noodige afwisseling zal worden gebracht. Van de vorige kampweek, die in 1931 werd gehouden, bracht Mej. S. te Bokkel van Aalten een keurig verslag uit, waarna Mej. H. ten Heuvel, dir. van de Chr. Landhouwhuishoudschool te Aalten, een op- wëkkend woord sprak. De vergadering begaf zich hierna naar 'n andere zaal, waar Prof. Diepenhorst zijn rede hield, waarvan we reeds verslag Na afloop daarvan sprak Freule Brants van Zelhem, een krachtig slotwoord, waar in ze tot de kampweek opwekte. De verga dering werd vervolgens gesloten. NEDERL. BOND VAN HUIS- EN GRONDEIGENAREN Te Hilversum heeft de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwondei- nemers een zeer druk bezochte congres-vei- gadering gehouden, onder leiding van deti bondsvoorzitter mr. J. A. de Meyzier. Door den voorzitter der Vereeniging „Het Eigendomsrecht", den heer J. Brouwe te Amsterdam, werd een motie voorgesteld ter nadere bestudeering door het hoofd bestuur waarin o.m. de vvenschelijkheid wordt geuit van verlaging der op de ex ploitatie der woningen drukkende lasten, evenais ran de erfpachtscanon. meenteraden eischt ongetwijfeld diepere studie en men moet met een definitief oor deel voorzichtig zijn. Toch mag op 't volgende gewezen worden. Ten eerste, dat de raad het hoofd der ge meente is en de kwestie der ontbindbaar heid hier dus meer moeilijkheden biedt dan bij een vertegenwoordigend lichaam met de overige raadsleden treden ook de wethou- Ten tweede, dat de financieele verhoudin gen de autonomie der gemeenten reeds aan zienlijk hebben ingeperkt. En ten derde, dat ook de meest balsturige gemeentebesturen tot heden toe 'het hoofd hebben gebogen, wanneer ze in conflict wa ren geraakt, met hooger autoriteiten. Zoodat wij voorloopig de noodzakelijkheid van ontbinding nog niet inzien. Elke vier jaar is er gelegenheid voor revisie. Voornaamste Nieuws. Te Zutfen heeft de Federatie van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes een vergadering van boerenmeisjes gehouden' (bit 2) Boncour en Von Neurath spreken met elkander. In het proces te Leipzig worden verschil lende getuigen gehoord over gesprekken vóór de brandstichtingen. DE LOONSVERLAGING IN DE BOUWVAKKEN OVEREENSTEMMING BEREIKT Na verschillende conferenties is er eindelijk tusschen de patroons en de arbeiders in de bouwvakken overeen stemming verkregen inzake het collec tief arbeidscontract. Aangezien het verschil wat het loon betrof, nog uiterst gering was, namelijk een cent per uur, hebben de hoofdbesturen van den Alg. Patroonsbond voor het bouwbedrijf n Nederland (met meerderheid van stem men) en de Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons (met algemeene stemmen) zich beraden en besloten alsnog over het verschil heen te stappen en het aanbod van de arbeidersbonden te aan vaarden. Behoudens goedkeuring van de resp. ledenvergaderingen zal voort aan het uurloon worden als volgt: ge schoolden hoofdklasse 70 ct., klas I 65 ct., klas II 60 ct., klas 3A 55 ct., klas III 53 ct., klas IV 47 ct., klas V 43 ct. geoefenden (opperlieden) resp.: 65, 60, 52, 46, 44, 37, 34; ongeschoolden, klas II 45, 3A 38, III 36, IV 32 en V 30 Een reeks van wijzigingen brengt ver schuiving van verschillende gemeenten naar lagere loonklassen. De vacantierege- ling blijft behouden. De waarde der vacan- tiebonnen zal nader worden berekend en door de besturen der patroons, in overleg met de arbeidersorganisaties, vastgesteld worden. De nieuwe overeenkomst zal voor den wegenbouw niet gelden, behalve, wan neer het bestek van een betreffend werk toepassing der collectieve arbeidsovereen komst voorschrijft. De overeenkomst is ver der niet van toepassing op werken, waar voor door overheidslichamen arbeidsvoor waarden worden opgelegd. Het is de bedoe ling voor de ziekengeldregeling geheel de voorschriften der Ziektewet te volgen en het reglement der Bedrijfsvereeniging dien overeenkomstig te wijzigen. Als datum van aanvang en beëindiging van de nieuwe collectieve overeenkomst werden resp. opgenomen 1 October 1933 en 28 Februari 1935. In Sept. 1934 zal onder het oog worden gezien of het bestaande loon dan kan wor den gehandhaafd. "Wordt men het daar niet over eens, dan loopt het contract op 30 Sept. 1934 af. Overige arbeidsvoorwaarden worden ge wijzigd overeenkomstig de wijzigingen ln het landelijk contract. Zooals gemeld, hebben de besturen van patroons- en werklicdenorganisatics zich met het nieuwe contract vereenigd. Thans moeten de leden nog beslissen. De leden der patroonsvcrecnigingen komen de vol gende week bijeen. Aanvaarden de leden van beide partijen het contract, dan moei dit vóór Zaterdag 7 October geteekend zijn! STOPZETTING WERKVERSCHAFFING? EEN ZONDERLING EN ONGELOOF WAARDIG GERUCHT In bevoegde kringen, aldus bericht „De Tijd", gaan geruchten, dat de Regeering voornemens zou zijn, om alle werkverschaf fingen stop te zetten en degenen, die het noodig hebben, onder een steunregeling te doen vallen. Hoewel deze maatregel voor Rijksfinanciën wel geldelijk voordeel zal bieden, zullen vooral de plattelandsgemeen ten, die vele zandwegen, waterloopen etc. hebben te onderhouden, ernstig worden ge handicapt De meeste werkobjecten vooral op het platteland, werden met een groot overheidssubsidie in orde gebracht. Dit gerucht zal in deze vorm ongetwijfeld onjuist zijn. Het is immers volkomen in strijd met de mededeeiingen der Regeering in de Troonrede en daarna gedaan. Het gerucht vindt waarschijnlijk zijn grond in de voornemens der Regeering oin werkverschaffingsobjecten voortaan op nor male wijze, d.vv.z. door publieke aanbeste ding. zij het onder eenige restricties, te doen uitvoeren. Aan de werkverschaffingen, zoo- als deze nu bestaan, met al de ellende van concentratiekampen etc, daaraan verbon den, zou dan een einde komen; doch niet door de werkloozen in een steunregeling op te nemen. Integendeel, het zou een ver betering zijn. (blz. 3) De Vereen, tot Chr. verzorging van Krank zinnigen heeft heden de algemeene vergade ring gehouden. Medegedeeld werd dat met de bouw van twee sanatoria zal worden begonnen. Zesde Christelijk-Sociale Cursus. In 'de slotzitting van heden heeft Dr M. J. A. do Vrijer gesproken over Statische en Dynami sche Armoede. A. van Os, oud-zendeling onder Israël fblL 91 Het feest van de Oogst (Van onze Duitsctiè correspondent). Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Bouwen en Breken. Beugd-zoekers oog-punt, vers van D rek Rafaelsz Camphuysen, met een Aan- teekening van P. v. R. Letterkundige Kroniek van A. Wape naar. Menschen in crisistijd: In opstand, door D. C. A. Bout. Van bonte dingen: Mooie en lang houd bare reuzel, door G. K. A. NonhebH. De dingen, die om ons zijn: Uitzicht, door G. Sevensma-Themmen. 't Fotografietocstel als ontdekker. Zieke jongen, vers van Jan Jetswaar!. Uit de mond der kinderen, door Bert Bakker. Vrijgemaakt(een gevangenisschets) Jeugdrubriek. Kleuterkrant je. x UIT HET SOCIALE LEVEN LOONSVERLAGING IN DE TEXTIEL INDUSTRIE De besturen van St. Lambertus, Unitas en De Eendracht hebben vergaderd met hun leden, betrokken bij do loonsverlagingen, die aangekondigd zijn bij de firma van Heek en Co., afdeelingen dekenweverij „Transvaal" te Enschedé. De besturen brachten verslag uit van de met de firma gehouden conferentie, waarhij mededeeling werd gedaan van de toezeg gingen der firma om de verlaging voor de dekenwevers niet 2y2 pet. te zullen vermin deren en het tijdstip, waarop voor enkele groepen de tweede verlaging zal ingaan, met twee weken te verschuiven. De arbeiders spraken hun teleurstelling uit over het onbevredigend verloop der ge voerde besprekingen en waren met de be sturen van oordeel, dat de verlagingen niet konden worden aanvaard. Besloten werd tenslotte de firma te berichten, dat met de opgelegde verlagingen geen genoegen kon worden genomen, doch dat, gezien de gege ven omstandigheden, hierin dient te wor den berust. Rechtzaken ARBEIDSLIJST NIET ZICHTBAAR OPGEHANGEN De vijfde kam L. S., bedrijf houdende en veroordeelde hem tot een geldboete ai subs. 2 dagen hechtenis. Hem was ten laste legd, dat in zijn bakkerij de arbeidslijst zichtbaar was opgehangen, gelijk dit ln Arbeidswet wordt geëlscht. Do kantonrec had verd. vrijgesproken, doch de ambtenaar ln hooger beroep gegaan. De Amsterdamsche rechtbank een chauffeur en een blikslager wegens diefstal in vereeniging. leder tot 5 maanden gevangenis straf. Het O.M. ..ad tegen led :r 3 uirmden ge- sischt. Op 9 Mei hadden zij ingebroken In de NED. GRONDCREDIETBANK ONTBONDEN Hïhtbank hief 't Neceri&ndsche Grondcredlet- Anusterdam. op. en beval bij de ontbinding der Xedorl. Grondcredietbank. Dit laatste geschiedde op grond van het nieu we artikel 37b van het Wetboek van Koophan del. en weJ aangezien deza N V. geacht moet worden werkzaam t; zijn ln strijd met de goe de zeden eu de openbare orde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1