Het proces te Leipzig Aankomst v^n Dr. Colijn te Londen Dr. Bracht overleden WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1933 T' EDE BLAD PAG. 5 Mevrouw A. Philipsde Jongh opent de tribune op het P.S.V.-terrein, Eindhoven De traditioneels folkloristische optocht te Doornik is weer. onder geweldige belangstelling door de stad getrokken. De reus Childerik met zijn krijgers I VIT DE ANTI-REV. PARTIJ DEPUTATENVERGADERING OP 10 JANUARI Ter bespreking van de wijziging van het Program van Beginselen CENTRALEN CONVENT OP 10 OCTOBER Het Bureau van het Centraal Comité fendt ons ter plaatsing: Gelijk .bekend is, werd ten aanzien van de (voorgestelde wijzigingen van het Program (van beginselen, met het oog op de werk zaamheden voor de verkiezingen op ver vroegd tijdstip besloten, deze voorstellen niet op de gewone Deputatenvergadering yan het verloopen voorjaar, doch op een in idit najaar samen te roepen buitengewone De putatenvergadering in behandeling te bren gen. Van oordeel, dat voor een weloverwo gen beslissing nog eenige tijd van rustige voorbereiding gewenscht is, kwam het Cen traal Comité in zijn vergadering van 22 Sep tember j.l. tot de overtuiging, dat het bijeen komen dier Deputatenvergadering nog voor het einde dezes jaars niet wel mogelijk is Anderzijds echter wordt langdurig uitstel niet wenschelijk geacht, omdat uiteraard de verschijning in boekvorm der toelichting op het program, van de hand van Dr. Colijn destijds in Standaard-artikelen gepubliceerd, wacht op de beslissing der partij ten aan zien van de wijzigingsvoorstellen. Daarom besloot het Centraal Comité er naar te streven, dat die beslissing tot stand zal komen op een D. V. in de eerste helft van Januari 193-4 te houden buitengewone Deputatenvergadering. De behandeling en afdoening kunnen dan in de hiervol,geilde orde plaats hebben: le. In de eerste instantie komen de voor- Btellen in behandeling in den vorm, waarin ze ten vorigen jare bij de kiesvereenigingen aanhangig zijn gemaakt en o.m. bij circu laire van 30 Dec. '32 ter kennis gebracht. De tekst dezer voorstellen zal andermaal, vóór 30 September e.k., aan de kiesvereeni gingen worden toegezonden, thans ingevolge gedaan verzoek vergezeld van een korte toe lichting. 2e. Ten einde een breedere bespreking mogelijk te maken dan in den regel op een Deputatenvergadering om des tijds wille kan worden toegelaten en mede ter bevordering van een goede bespreking der wijzigings voorstellen in de kiesvereenigingen, zal de eerste behandeling plaats hebben op een op Dinsdag 10 October a.s., aanvang 11 uur v.m. te houden Centralen Convent. Den Kamer- en Statenkieskringcentrales, voor zoover deze. niet gewoon zijn daarin door periodieke verkiezing te voorzien, wordt verzocht, niet op de ontvangst der voorstel len te wachten, doch aanstonds haar afgevaardigden voor het Centralen Convent aan te wijzen. Opgave van de namen en woonplaatsen der afgevaardigden (art. 36 Statuten) moet uiterlijk 4 October e.k. bij het Bureau C. C., Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag, zijn ingekomen, opdat de toe gangskaarten Zaterdag 7 October in 't bezit der afgevaardigden kunnen zijn. 3e. Aan de besturen der Kamercentrales wordt overgelaten, of zij het wenschelijk en noodig achten de onder hen ressorteerende kiesvereenigingen samen te roepen ter be spreking van en tot het geven van advies inzake de voorstellen. Zoodanige centrale vergaderingen zullen dan moeten plaats hebben vóór den 31sten October, aan gezien aan de kiesvereenigingen voor het in dienen van eventueele amendementen slechts gelegenheid kan worden gegeven u i t er 1 ij k tot den 15d en November. 4e. Vóór 30 November verzendt het Centraal Comité den beschrijvingsbrief, in houdend de voorstellen in den vorm, waarin deze ter vergadering in behandeling zullen worden gebracht, de ingediende amende menten en het praeadvies van het .C .C op laatstgenoemde. 5e. De huishoudelijke Deputatenvergade ring, welke uitsluitend zal toegankelijk zijn voor stemhebbende en adviseerende afge vaardigden, bedoeld in de artikelen 26, 27 en 28, le lid, der Statuten, zal D. V. samen komen on Woensdag 10 Januari 1934. De toegangskaarten moeten u i t e r 1 ij k den 21s t e n December 1933 bij het Bu reau C. C. bovenvermeld zijn aangevraagd. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT Bij K. B. van 23 Sept. zijn benoemd tot kan- Mr J. J. van Gorkom. en Mr J. P. Coops, advo- nde te Laag-Keppel (gem. Hummelo). ONDERSCHEIDING kl. der P.T.T J. Wassets functie van directeur van het P.T.T.-kan Dedemsvaart, met ingang van 16 Nov.. verzoek» eervol ontslag verleend. KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK BIJ K. B. van 12 Sept. is, met Ingang van 1 Oct, bevorderd tot administratief ambtenaar le ':1. bij de Kon. Bibliotheek G. J. Onsteln. thans dmtalstratief ambtenaar bij die instelling. ZEEMACHT Bij K. B. van 23 Sept. Is aan den lult. ter zee Ier le kl. A. E. Ernste. met ingang van 15 Oct, ervol ontslag uit den zeedienst verleend. PAL1NGVISSCHERIJ OP DE ZUIDERZEE In antwoord op de vragen van den heer Van Dis inzake de palingvisscherij ophef IJsselmeer heetft de minister van Financiën het volgende geantwoord: Tengevolge van de afsluiting van de Zui derzee werd in den loop van 1932 voor het visschen in het nu binnenwater geworden IJsselmeer een vergunning van het domein- bestuur vereischt In venband met de nood zakelijkheid om de visscherij in het IJssel meer in te krimpen, kan die vergunning niet op onbeperkte schaal worden verleend. In 1932 is toen besloten de vergunning alleen (e verleenen aan hen, die in dat zelfde jaar, vóór de afsluiting, een consent voor de kust visscherij hadden verkregen. Tot klachten heeft deze regeling destijds geen aanleidin- gegeven. In 1933 is de regeling getroffen, dat wie in 1932 een vergunning had ontvangen deze ook in dat jaar weer krijgen kon. Dit heeft geleid tot teleurstel ling hij hen, die in 1932 niet op de Zuiderzee hebben gevischt en in 1933 daartoe gaarne in de gelegenheid zouden zijn gesteld, omdat de vangst op de Zuiderzee toen betere resultaten beloofde dan op de Noordzee. De Minister acht het, zoowel met het oog op de belange-n van den visohstand als met het oog op de rechten van d.ie visschers, die uitsluitend op de Zuiderzee hun bedrijf ple gen uit te oefenen, niet verantwoord tot een uitbreiding van bet aantal vergunningen over te gaan. REGEERING EN GEMEENTEN „Tegenover het krachtig beleid van het landsbestuur steekt wel droevig af het be leid van de besturen van de beide grootste gemeenten des lands, Amsterdam en Rotter dam De regeering heeft maatregelen voorbe reid om de normen van de salarissen van het gemeentepersoneel te kunnen toetsen DE NIEUWE AMERIKAANSCHE SIGARET Speciaal en iifeteMfcAafifvULyk sam&nxjzbbeld te* behchermiiiq van de keel. PRIJS IN HOLLAND STUKS |C cents £\J VOOR 13 w-eel voorde kseel' WERELDBON EN SPEELKAART aan de salarissen van soortgelijk personeel bij het rijk en in de vrije bedrijven. Men zou bijna aan de toekomst van de democratie wanhopen, wanneer men ziet hoe hopeloos het er in de beide genoemde gemeenten voorstaat. Men krijgt den indruk, dat de inmenging van het landsbestuur zich niet tot de salarissen van het personeel zal kunnen beperken en dat binnen niet al te langen tijd een dieper ingrijpende aantas ting van de gemeenteautonomie onvermij delijk zal zijn. Onze democratische staatsinstellingen on dervinden in de laatste jaren een steeds fel ler wordende critiek. Wie zijn liefde en ver trouwen aan de democratie heeft verpand, constateert met het diepste leedwezen aller lei verschijnselen, die aan deze critiek maar al te zeer voedsel verschaffen. De herhaalde stemmingen, die in den ge meenteraad van Amsterdam noodzakelijk zijn, om de wethouders te benoemen, en wat daarbij aan den dag komt, doen aan de democratie heel wat meer schade, dan het fascisme. liet is daarom een verheugend verschijn sel, dat de troonrede en de millioenennota een zoo krachtig geluid doen hooren. Het is de dure plicht van elkeen, die voor een deel de verantwoordelijkheid draagt ten aanzien van 's lands oeleid en die invloed heeft op het vormen van de publieke opinie volks vertegenwoordigers, politici en journalisten zich achter deze regeering te scharen, die het vertrouwen heeft van een groote meer derheid in de volksvertegenwoordiging e van een groote meerderheid in ons volk." STUDIEVEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING Hier te lande is opgericht een Studie vereniging voor Luchtbescherming, welke zich ten doel stelt: lo. bestudeering van de volkenrechtelijke beschermingsmiddelen tegen den luchtoor log in aansluiting aan de ontwikkeling van de internationale rechtsgedachte in en dooi den Volkenbond; 2o. bestudeering van de middelen, welke het Nederlandsche volk meerdere bekend heid kunnen verschaffen omtrent de wijze, waarop de gevaren van luchtaanvallen kun nen worden voorkomen of worden beperkt. Het bestuur bestaat uit de heeren: P. L. de Gaay Fortman, Burgemeester van Dor drecht, voorzitter. Mr. L. B. J. van Oppen, Burgemeester van Maastricht A. van Wal- sura, Burgemeester van Vlaardingen. Mr- J. J. P. C. van Kuyk, Burgemeester van Vee- nendaal. P. Bergmeyer, Burgemeester van Onstwedde. A. P. Scheltus, Burgemeester van SL Michelsgestel. P. van Rees, Burge- ROFFELRIJM EN, De Geit lag munt Lieflijk landelijk tafreeltjei Geitjes in de groene wei En een boertje aan de slootkant Moeizaam arbeidend er bij Op een malsche nademiddag In September is 't geschied: Onze boer ging slooten schieten, Zuiveren van bies en riet; Aangezien het nogal warm ivas Trok de boer z'n vestje uit; Niemand in de verste verte Loerde op de schoone buit In z'n leer en portefeuille: Om-en-bij tweehonderd pop; En hij nam met frisscher werklust Zijn gestaakte arbeid op. 't Ging reusachtig: slier na slinger Sleepte 't boertje op de kant; En de geitjes graasden rustig In het etgroen op het land „Zoo" zei eindelijk de zwoeger, „Zoo, dat is gedaan en bést"; En hij mompelde plezantig: Nou een pruimpie en m'n vest Nou, dat pruimpie, ja, dat ging wél Maar dat vest zat niet zoo glad: Dat had juist van een der blanke Geitekens bezoek gehad; 't Beest, dat zat van al dat gras was Rook het zoete bankpapier En het grootste deel verhuisde Door de gorgel van het dier! Ach, het kostte haar het leven: 't Stomme dier werd opgebracht En met ongemeene teerheid En voorzichtigheid geslacht; 't Boertje krabbelde in spanning Aan het randje van z'n pet: Mogelijk zijn al m'n centjes Al in krenten omgezet Maar de schamele restanten Leverden de nummers op En de boer kreeg van de Munt weer Netjes honderdtachtig pop! (Nadruk verboden.) LEO LENS. .neester van Papendrecht. H. Bierman, Mid delburg. A. Duiker, 's-Gravenhage, secrcta ins. Mr. Th. G. Donner, 's-Gravenhage, pen ningmeester. Dr. Frans Bracht, de vroegere Duitsche minis ter van binnenlandsche zaken, is gisteren, na een langdurig lijden, te Berlijn overleden. eerste werkzaamheden voor de nieuwe brug, die Oakland met Sam. Francisco zal verbinden. In den w&rkput werd op officiééls wijze het eerste cement gestort. In het Victory House te Londen wordt de jaarlijksche ten toonstelling van marionetten gehouden. Een verzameling Lilliputters onder de poppen. „Miss Britain III" bij een poging om 't wereld record van de Eng. zeemijl te breken (wat gelukte!) doch daarna verbrandde. Van der Lubbe, U moet U. thans flink toonen en U mag niet al te veét toegeven aan uw zwakte"Voorzitter dr Bünger tot den hoofdbeklaagde bi het proces te Leipzig. Een belangrijk moment in het proces, dat thans 'de belangstelling der gansche wereld gaande houdt. Op de foto maakt onze landgenoot een zielige indruk. Onze minister-president Dr. H. Colijn heeft de „reisstaf" weer ter hand genomen. Thans ver toeft hij in Engeland en zal weldra naar Genève vertrekken Op onze fote ziet men hem het vliegveld te Croydon verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5