llifttii'r ^riïtsrijr <&mmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken EERSTE BLAD De openstelling van den Afsluitdijk _fcONNEMENTi per kwartaal In Lelden en In plaat- 12n want 'n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Re? week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending „4.50 Bü dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vi cept Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4079 DINSDAG 26 SEPTEMBER 1933 ADVERT EN TIEN J Van 1 tot B regelsU7$| Elke regel meer..................0.22H Ingez. Mededeellngen Van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het oevragen aan t bureau •unit berekend f 0 19 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen HET RUSSISCHE VIJFJAREN PLAN In het maandschrift Stemmen des Tijds heeft Dr. Diepenhorst een uitvoerig artikel geschreven over dit onderwerp, w de vraag onder het oog ziet, of het befaamde Vijfjarenplan geslaagd mag heeten en dus of het communisme in de practijk blijkt te kunnen bestaan en voldoen. Tusschen beide: vijfjarenplan en het sla gen van het communisme als economisch- politiek systeem bestaat een innig verband. Het vijfjarenplan is door de Prawda noemd „het gewichtigste deel van den aanval van het wereldproletariaat op het kapitaal.' Deze aanval werd dictatoriaal geleid, beter gezegd gedreven. Een staf van ingenieurs, economen, statistici, industrieelen enz. enz. werd in dienst gesteld, om het groote doel; opvoering der productie, te verwezenlijken. Geen middel werd te laag geacht om dit oogmerk te bereiken. Met name tegenover de boeren, welke niet mee wilden loopen de voorgeschreven lijn, werden „hartver scheurende gruwelen" bedreven. En toch dat het vijfjarenplan „geslaagd' zou zijn ,kan alleen een onverbeterlijke op timist of verblinde 60vjetvereerder staande houden. Dat de practijk van het commu nisme voor een land zooveel beter dan de practijk van het kapitalisme, wordt door de vijf jaren niet bewezen. Allereerst, merkt Pref. Diepenhorst terecht op, zegt het feit alleen, dat de productie hier en daar fabelachtig opgevoerd is, niets. Is er evenredigheid, harmonie in het voort- brengingsproces? Deze ontbreekt ten eenenmale. Terwijl het land eenerzijds wordt overstroomd door zekere producten, lijdt de bevolking aan het chronisch gemis van andere producten. Ten tweede: Is kwantiteit alles? Wat haat het cle maatschappij, als het aantal per jaar gemaakte gummischoenen met 48 toe neemt, wanneer de kwaliteit met 50 ver mindert? Vervolgens: Komt het maatschappelijk leven ten goede wanneer duizenden bij dui zenden machines worden gefabriceerd en ge ïmporteerd, wanneer ze niet gebruikt kunnen worden en op tijd gerepareerd? Machines vertegenwoordigen eerst dèn werkelijke waarde, wanneer ze gebruikt kunnen worden. Doch al zouden alle lofredenen op de ver hoogde productie juist zijn: Is dan de "productie alles en de mensch niets? Het communisme is vervallen tot een stompzinnig materialisme en een botte ver eering van.cle stoffelijke krachten en goede ren, gelijk in de kapitalistische maatschap pijen nog nimmer voorkwam. Eerst dan komt het te pas, zijn machinale triumfen en technische overwinning uit te bazuinen, eerst dan kan de opvoering der productie over de heele lijn doorgaan voor een overwinning van het aangehangen stel sel, als daarmee hand in hand gaat toene ming van de algemeene welvaart, van het geluk en de vrede der bevolking. Bij de beschouwing dezer factoren in het Russische volksleven blijkt eerst recht, op hoe ontstellende wijze de comuunistische dwingelandij heeft gefaald. Vooreerst heeft het communistisch ideaal niet de liefde weten te wekken van den doorsnee-arbeider. Er is geen arbeidsliefde Dan heeft men zich genoodzaakt gezien zijn toevlucht te nemen tot practijken, als welke hier als middeleeuwsch zijn overwon nen: schoolkinderen worden naar de fabriek gesleept en tot arbeid geprest. Voorts heeft men het recht vernietigd om als arbeider te trekken en werk te zoeken, waar men zelf wil. En dan is daar die benauwende, onduld bare bureaucratie, die het leven der bevol king tot stikkens toe belemmert en beknelt. Neen, welvaart, geluk, vrede, rust heeft het vijfjarenplan, heeft het communisme aan Rusland niet gebracht. Waar alle „economische werkzaamheid en alle geestelijk leven" geklonken werd in boeien, waar het menschelijke in den mensch van een geheel volk wordt bedreigd met ver nietiging, daar passen lofredenen noch feest vieren. Hoe heeft mevr. Roland Holst de komst van het Communisme bejubeld in extase, in hoogste verrukking. Hoe heeft Van Collem in zijn Nieuwe Lie deren der Gemeenschap de komst van „den nieuwen God" bezongen in profetische woor- den, dol van geluk: Ik ben de vreugde. Ik ben vreugdebrenger, De menschheid zong steeds, wat ik haar voorzong. Ik ben van alle kleuren, kleurcnmenger, Ik ben van alle wijsheid de oorsprong. Ik ben het Communisme, ben het wapen, Waarmee de mensch zichzelvc overwint, Ik zal den kleinste uwer uit het slof oprapen En maken tot een zingend menschenkind. Klinkt dit alles niet als het ijlen van een koortslijder? Arme bedrogenen door de hoop van hun hart en de waan hunner wenschen! Ons past hel, met man en macht te strij den tegen alle doorwerking van het com- BINNENLAND HET MONUMENT ONTHULD Veel officieele belangstelling Gistermiddag is, in tegenwoordig heid van de oud-ministers König, Bon- gaerts en Reymer, en van minister Ir. K a 1 f f, den huidigen bewindsman van Waterstaat, benevens van de Com missarissen der Koningin in de provin- cies Noord-Holland en Friesland, van de familie Lely, de leden der Commis- sie-Lorentz en van den Zuiderzee-raad, en van zeer veel andere belangstellen den, de Afsluitdijk van de Zuiderzee plechtig geopend. Deze onthulling geschiedde in de nabij heid van het door architect D u d o k ont worpen monument, de 25 M. hooge toren, welke reeds van zeer verre zichtbaar is. Het monument De gedachte van den ontwerper Dudok is geweest een monument te ontwerpen, in harmonie met den aard van het grootsche werk en met de uitzonderlijke omgeving, waarin het zou moeten worden geplaatst- De situatie toch brengt met zich mee, dat het monument reeds van verrë zichtbaar wordt, terwijl de vormen zich bij het deren steeds scherper tegen de eindelooze ruimten zullen afteekenen, waardoor de architect vooral aan de silhouetwerking zijn aandacht heeft besteed bij de vormge ving, zoodat bij de omgeving in 't niet val lende versieringen achterwege zijn gelaten. Ter weerszijden van een toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 meter boven den waterspiegel is gelegen, leiden breede trappen naar een bordes, op ruim 6 meter boven den waterspiegel, uitzicht gevend over het IJsselmeer, terwijl van dit bordes af door twee teakhouten deuren toegang wordt verkregen tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzeezijde op zettelijk gesloten is gehouden en aan de IJsselmeerzijde van glas is voorzien. Naar boven gaande verwijdt de blik zich dan al leen over het IJsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 M. boven den /aterspiegel krijgt men van het platform af 'n onverwacht wijdsch uitzicht over de Waddenzee, terwijl zoowel naar 't Oosten als naar het Westen het machtige dijks- lichaam als' een rechte streep vervaagt, slechts aan de Oostzijde door het Breezand en door het Komwerderzand onderbroken, om aan den horizon zich op te lossen in nauw zichtbare afteekening van het oude land. Aan de Waddenzeezijde is, tegen den to ren in een golfmotief, van de hand van den beeldhouwer Hagedoorn, een gedenkboek van Beiersch graniet aangebracht, waarop de simpele woorden: „Hier werd dev-dijk sloten 28 Mei 1932" staan vermeld. Aan de IJsselmeerzijde zal ter hoogte van het bordes, onder een aan den toren ge bouwd en luifel een relief plaat worden ge plaatst, waarop de voortdurende arbeid van het Nederlandsche volk verricht aan de uit breiding van zijn grondgebied, door den beeldhouwer Hildo Krop symbolisch weer gegeven, door enkele steenzetters en waar de erbij geplaatste zinnen: vens uitdrukking geven. In den toren zelf zal een bronzen plaat met verklarenden tekst worden aangebracht* Het gebouw is opgetrokken uit gewapend beton, de voet bezet met basalt-lava-st.ee- nen. De treden van de trappen naar het bordes en het bordes zelf zijn belegd met gele en paarse tegels, de treden van de wenteltrap zijn van Beiersch graniet, ter wijl de dekbanden zijn uitgevoerd in zwart Zweedsch graniet en het helwitte opgaan de betonlichaam is behandeld met tinto- crete. Als dakbedekking is rood koper ge kozen. Ir. V. J. P. d e B1 o c k v a n K u f f e 1 e r, de directeur-generaal der Zuiderzeewerken, hield daarna een rede, waaraan het volgen de is ontleend: Het allereerste vraagstuk, dat in verband met de afsluiting tot klaarheid moest worden gebracht, betrof de verandering in de getijbeweging. Hiertoe werd een Staats commissie onder voorzitterschap van Prof. Di*. H. A. Lorentz ingesteld. Wij moeten zeer dankbaar zijn dat deze geleerde be reid was zijn tijd en talenten beschikbaar te stellen voor de oplossing van het bewe- gingsvraagstuk dat hier aan de orde was. Hij is er met de commissie in geslaagd de oplossing zóó nauwkeurig te benaderen, dat voor de praktijk geheel voldoende gegevens beschikbaar kwamen. In herinnering zij ook gebracht, dat de vier grootste aannemersfirma's op bagger- gebied, die voordien als concurrenten haast elkander hadden gestaan, de handen ineen sloegen en gezamenlijk de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken (M. U. Z.) oprichtten, een zeer kapitaalkrachtige rombinatie, beschikkende over ruim mate rieel, waaruit onder elke omstandigheid behoefte zou kunnen worden geput er een rijke ervaring bij de uitvoering van werken van geheel uiteenloopenden Voor het maken van den dijk zelf be taalde de Staat rond 60 millioen en aan stormschade bij dit zoo aantastbare grond werk in open zee het onbeteekenende bedrag munisme, dat bedoelt ook over ons land de gruwel van de bolsjewistische maatschappij te brengen. Ons past, medelij den met het arme, mis leide en bedrogen volk, dat onder het trom petgeschal der overwinning ten afgrond van slechts f 65.000 of ongeveer 1/10 pCt. Beter dan woorden brengt dit cijfer hulde aan het uitvoeringsbeleid van de M.U.Z. en niet alleen aan haar leiders, maar ook aan haar staf van geschoolde uitvoerders. Ver van de bewoonde wereld zijn groote werken door duizenden arbeiders uitge voerd. Daarbij" mocht zorg voor behoorlijke huisvesting, voeding, watervoorziening niet ontbreken. Kerkgenootschappen hebben de geestelijke verzorging hunner lidmaten op zich genomen. OntspanniUgslocalen zijn opgericht, medische verzorging werd zoo goed mogelijk geregeld, enz. Den verschil lenden personen, die zich aan deze belan gen hebben gewijd, mag hier zeker een woord van dank niet worden onthouden. Bij de uitvoering van een groot werk valt de aandacht in de eerste plaats op de tech niek, maar een goed beleid daarbij eischt een goede administratie. Ik breng dit hier naar voren, omdat integreerend werk. dat minder opvalt zoo licht over het hoofd wordt gezien. Niet ik zal hier over de economische be- teekenis van 't werk spreken, maar ik zal mij bepalen tot de opmerking, dat de econo mische studies, waarin ook de ingenieur zijn deel had, de groote beteekenis van het werk voor ons land ded^n uitkomen. Wie in dit licht bezien, een groot \yerk mag uitvoeren, volvoert zijn taak met liefde en daardoor Telders heeft het de vorige maal terecht gezegd ligt de af sluitdijk er thans, als een werk waaroo wij durven vertrouwen. Ik kan dus den Minister van Waterstaat raden de afsluiting van de Zuiderzee als gereed te beschouwen en het laatste be letsel weg te nemen, opdat dit werk ten volle aan zijn bestemming zal kunnen be antwoorden. Door den voorzitter der Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken, Mr. J. H. Te 1 d e r s, is daarna het monument aan de regeering overgedragen. De burgemeester van Leeuwarden, Jlir. van Reyma, heeft daarna namens het Comité tot orrichting van een gedenktee- ken twee bronzen gedenkplaten aangeboden, welke geplaatst zullen vorden op de hefto- rens der spuisluizen te Komwerderzand en Den Oever. Het opschrift dezer platen luidt: Onder de Regeering van Koningin Wil- helmina is deze Afsluitdijk, Hoofdwerk van de gedeeltelijke droogmaking der Zui derzee, Rechtstreeksche verbinding van Noordholland met Friesland, in vijf jaar tijds toLstand gebracht, door het vernuft en den arbeid van Nederlandsche inge nieurs, aannemers en werklieden. Ter herinnering hieraan is deze plaat door tijdgenooten aangebracht. De plaat aan de Friesche zijde vertoont hetzelfde opschrift, met dien verstande, dat de namen Noordholland en Friesland in omgekeerde volgorde zijn geplaatst Rede Minister Kalff Minister Ir. Kalff, die als laatste spr. het woord voerde, sprak er zijn leedwezen over uit dat Dr. Colijn, als oud-voorzitter van den Zuiderzeeraad, niet kon aanwezig zijn. Het is Lely's onvergankelijke verdien ste, zoo zeide hij o.m., dat hij met nauw keurigheid ons den weg voor de droogma king der Zuiderzee heett aangegeven. Thans, nu de afsluitdijk geopend is, moet de regeering zich afvragen of met het groo te werk al dan niet kan worden voortge gaan. De regeering is van oordeel dat mag moet worden voortgegaan, en zij tracht dit te bereiken in het vertrouwen op betere tijden. Op het oogenblik, besloot de minister, be- heerscht ons een gevoel van nationale trots. Maar dat ge.A-oel kan alleen waarde hebben, als het dwingt tot dezelfde bereidwilligheid, tot gelijke inspanning als duizenden hier hebben verleend. Moge het door ons allen 'orden omgezet in daden. Hiermede verklaarde minister Kalff den afsluitdijk voor geopend. Onderscheidingen Bij de officieele ingebruikstelling van den Afsluitdijk heeft minister Kalff medege deeld, dat aan het Nat Crisis-Comité rond f 100.000 aan entréé-gelden konden worden afgedragen. Tevens deelde Z.Exc. mede, dat het de Koningin behaagd liad te dezer gelegenheid een aantal onderscheidingen te verleenen. Men zie hiervoor onder Officieele Berichten. DE ARJA TOOGDAG TE ZWOLLE Het bestuur van de „Arjamet de sprekers van den zoo uitnemena geslaagden toogdag. Geheel links'(X) de voorzitter Br Joh, H. Scheurer; daarnaast Prof. Dr J. Severijn, Mr J. W. Noteboom, Dr W. J. Eolkert en D. v. d, Meulen. Op de achterste rij ziet men o.m. de heeren Dr W. L. G. Schouten en H. Amelink. DE HAAGSCHE WETHOUDERS MUTATIES VERGADERING VAN DE S.D.A.P. WETHOUDER DREES HAD WILLEN BLIJVEN Onder voorzitterschap van den heer Stokvis heeft de federatie Den Haag van de S.D.A.P. gisteravond in de E>ie- rentuinzalen een vergadering gehouden ter bespreking van het gebeurde met de Ilaagsche soc.-dem. wethouders. De zaal was geheel vol. Velen werden te leurgesteld doordat geen plaatsen meer beschikbaar waren. De Voorzitter sprak een openings woord, waarin hij zeide, dat de soc.- dem. raadsfractie in een hinderlaag is gevallen. Daama behandelden de heeren Vrijenhoek, Drees en Vliegen de wet houderskwestie. Het gebeurde werd door den heer Vrijenhoek zetel roof genoemd. Vooral onderwierp hij aan critiek de weinig openhartige houding door prof. v. d. Bilt aangenomen. Oud-wethouder Drees zeide o.a., dat hij als wethouder is heen gegaan uithoofde van een par- tijbeslnit inzake cnmnlatie van openbare functies. Had hij ge weten, wat het gevolg daarvan zou zijn, dan zou hij misschien anders beslist hebben. Laatste spreker was de heer V1 i gen, die voor een propagandistisch slot zorgde. HOFBERICHTEN Z. K. H. de Prins zal Woensdag 27 dezer tegenwoordig zijn bij de onthulling van een gedenkplaat ter gelegenheid van de her denking' van het eeuwjubileum van de Rotterdamsche Zeevaartschool. Naar gemeld wordt, zal de Koninklij ke Familie Zaterdag 30 dezer naar het Loo "ertrekken. MR H. J. KNOTTENBELT NAAR DE EERSTE KAMER In de gistermiddag gehouden zitting van het Centraal Stembureau voor de verkie zing van de leden der Eerste Kamer is in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Koster, tot lid van deze Ka mer benoemd verklaard mr. H. J. Knotten belt te 's-Gravenhage, thans lid der Twee de Kamer. Opvolger van den heer Knottenbelt in de Tweede Kamer Is de heer W. C. Wende- laar, burgemeester van Alkmaar. RESTAURATIE NIEUWE KERK TE DELFT Het Comité voor de restauratie van d Nieuwe Kerk te Delft deelt ons mede dat a.s. Donderdag, Vrijdag, Zaterdag en Maan dag er een bazar wordt gehouden voor dit doei in het Gebouw „Eensgezindheid' Delft Deze bazar wordt Donderdagavond geopend en is vanaf 9 uur voor het pu bliek toegankelijk. ARBEIDSCONTRACTANTEN De ministerraad heeft beslist aldus „Volkskrant", dat, gerekend van 1 dezer af, de arbeidscontractanten, bezoldigd volgens artikel 12 eerste lid, sub c. van het arbeids- overeenkomstenbesluit, voortaan aanspraak hebben op toekenning van een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het overeenkomstige personeel in ambtelij ken dienst. Zij zijn daarmee gelijkgesteld aan de arbeidscontractanten bezoldigd volgens artikel 12 eerste lid sub b. HET K.L.M.-CONFLICT De Ncd. Ver. van Verkeersvliegers heeft dezer dagen aan den Minister van Water staat een schrijven gericht, waarin zij het conflict, dat tusschen de K.L.M. en de pilo ten sinds geruimen tijd hangende is, nader toelicht en vooral de kwestie van het nog steeds in dienst zijn van den Duitschen piloot Silberstein uitvoerig bespreekt De vereeniging is van oordeel, dat het onduldbaar is, dat een buitenlander in een onderneming, die Nederland op officieuse wijze voortdurend in den vreemde vertegen woordigt, een vooraanstaande positie bij het vlagvertoon zou innemen. Het relief op het monument van den Afsluitdijk, ontworpen door Hildo Krop DIEPTEPROEF HR. MS. O.Z. BOOT XIV" Vorige week heeft de onlangs in dienst ge- iteldie onderzeeboot Hr. Ms. K XIV met veel succes de diepteproef gehouden in het Noor delijk gedeelte van de Noordzee. Deze onderzeeboot is de eerste van een serie van vijf schepen, welke voor Indië be stemd zijn, en die niet zooals de booten der laatste jaren voor 60 M. doch voor SO M. maxi mum duikdiepte zijn gebouwd. Bij de in het voorjaar gehouden proef tochten was op de reede van Den Helder reeds tot 40 M. gedoken; de 80 M.-proef werd uitgesteld totdat de bemanning voldoende "ngevaren zou zijn om met de noodige voor- :ichtigheid deze duikproef te kunnen uitvoe ren. Dinsdagmorgen vertrok Hr. Ms. K XIV van Den Helder, aan boord bevonden zich de hoofdingenieur der Marine Ir. G. de Rooij, onder wiens leiding de noodige metingen, enz. zouden worden verricht, en één der in genieurs dier Rot.teirdamsche Droogdok Maat schappij, op wier werf de onderzeeboot is gebouwd. Na een voorspoedige reis werd Woensdag tegen den middag de plaats waar voldoende water voor de proefneming stond, bereikt, en onmiddellijk met de duikproef en aanvang gemaakt. Meter voor meter verd langzaam naar grootere diepte gedo ken, terwijl de ingenieurs de noodige opme tingen deden, en controleerden of cle romp voldoende waterdicht was. Op ruim SO M. ge komen bleef gedurende meer dan eeii kwar tier de boot op deze diepte, teneinde even- tueele lekkages te kunnen opsporen. Deze bleken slechts weinige en van geringe betee kenis te zijn. De resultaten der metingen wa ren zeer bevredigend en geheel in overeen stemming met hetgeen op grond van cte ge maakte berekeningen werden verwacht. Na afloop van de diepteproef werd de boot gebracht op 20 M., op welke diepte „ge schaft" werd, in verband met. de zware Oostelijke deining, zoodat. rustig gegoten kon worden. Toen kort daarna de boot weer bovenkwam e-n de terugtocht met de zee op den kop aanvaardde werden de bewegingen van het schip van dien aard, dat menig vischje ge voerd werd met betgeen kort te voren zoo rustig naar binnen was gewerkt Donderdagmiddag bereikte Hr. Ms. K XIV weer in goede orde de haven van Nieuwe- diep. Te vermelden valt nog, dat Dinsdagmid dag, toen Hr. Ms. K XIV reeds in volle zee was en zich op periscoopdiepte pl.m. 12 M) onder water bevond voor het houden van luisteroefeningen met een andere onderzee boot, met zeer veel belangstelling door of ficieren, ingenieurs en bemanning geluisterd Voornaamste Nieuws. Gistermiddag is de Afsluitdijk plechtig geopend; tevens is een monument onthuld en heeft de Regeering twee herinnerings plaquettes aanvaard. (bit 2) Torgler betuigt te Leipzig met hartstocht, dat hij onschuldig is. Van der Lubbe wordt ondervraagd in verband met zijn opvattin gen vóór den Rijksdagbrand. De veertiende Volkenbondsvergadering is geopend met een openhartige rede van Mohwinckel. Charles te W ater is tot voor zitter gekozen. Het vraagstuk van de Duit- sche vluchtelingen. Bespreking tusschen Colijn en Mac Do nald te Londen. Regeling van betrekkingen tusschen het Vaticaan en Sovjet-Rusland aanstaande? Noord-Oost Mexico is door een ontzetten de orkaanramp getroffen. De stad Tampico moet geheel verwoest zijn en alle verbin dingen zijn verbroken. Hevige aardbeving in Italië, in de Abruz- zen, die ook te Rome goed gevoeld werd. Men vreest ernstige berichten. (blz. 3) Ter vergadering van de Zuid-Hollandsche Predikanten-Vereen, heeft Ds. J. Riemens gesproken over het Jodenvraagstuk. Mededeelingen van de Directie der Hol- land-Amerikalijn over de Reorganisatie. Het syndicaatsvoorstel voor obligatiehouders 't meest verkieselijk. Besloten is tot liquidatie der Suikeronder neming Poerworedjo. Dr. H. Colijn te Londen. Prof. Dr. P. Ehrenfest. hoogleeraar in da Natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, i Prof. Dr. J. W. Moll, oud-hoogleeraar ln de Plantkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, f (blz. 9) De strijd om de Eenheidsstaat (Van onze Duitsche correspondent.) Vanwege de N. C. S. V. is te Lunteren een conferentie gehouden van Arbeiders, Boe ren en Studenten. werd naar de troonrede van H. M. de ningin, welke vrij goed doorkwam. Er gen wel zes Jantjes aan één koptelefoon: vrij korte reis van deze onderzeeboot i dus niet zonder sensatie. Gemengd Nieuws. EEN VREESELIJK DRAMA Te Amsterdam heeft zich in het paedalo- gisch instituut aan de Vossiusstraat een vreeselijk drama afgespeeld. Een Leidsch professor, die zijn aldaar verpleegd wor dende 16-jarige zoon bezocht, heelt eersteen revolverschot op zijn zoon gelost en zich daarna zelf met een schot van het leven beroofd. De vader was onmiddellijk dood. Zijn zoon werd ernstig gewond. Men zie verder de rubriek Schoolnieuws. ONDER EEN TP*CTOR GEDOOD. Maandagmiddag was de 16-jarige Van Loo, colportrice van de Noord-Nederland- sche Zendingsauto, wonende te Winschoten, aan het colporteeren te Buitenpost (Fr.). Zij is op onverklaarbare wijze onder een zware tractor geraakt. In ernstigen toe stand is zij naar het ziekenhuis te Gronin gen overgebracht en 's middags om 4 uur aldaar overleden. BRUTALE ROOFOVERVAL. Bij Eindhoven had 's nachts aan deLaag- straat een brutale roofoverval plaats. In een onbewoonbaar verklaarde woning al daar heeft een 50-jarige zonderling zijn in trek genomen. De man had zich reeds te bed begeven, toen hij plotseling gestommel hoorde en zich even' daarna voelde aange grepen floor twee personen, die hem aan handen en voeten vastbonden. De indrin- gere haalden vervolgens alles overhoop, doch vonden slechts tien gulden, waarmee zij zich uit de voeten maakten. Toen de be roofde zich had kunnen bevrijden, deed hij aangifte bij de politie, die vermoedde met twee oude bekenden te doen te hebben. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. In een naburig logement arresteerde zij die oude bekenden en transporteerde zij de heeren naar Den Bosch. KINDERVERLAMMING. VERDRONKEN. Te Wild er va nk is het lV£-jarig doch tertje van de familie Dopper in een onbe waakt oogenblik te water geraakt en ver* dronken. Te West orb roek (Gr.) geraakte de 40-jarige schilder .1. Steen te water. Hoewel hij werd gered is hij den daarop volgenden nacht overleden. EEN ZONDERLING BEZIG. Te Amsterdam deed een radiocentrale- houder aangifte, dat onbekenden een bijtend vocht onder de deur van zijn centrale, ge vestigd in de Tweede "acob vjm Campcn- straat, hebben laten loopen, waardoor een "icoslooper en het vloerzeil beschadigd ziju. Een bewoner van de Albert Cuypstraat deed aangifte, dat zijn meubilair, staande in zijn voorkamer, met een bijtend vocht is begoten, waardoor dit meubilair bescha digd is. EEN JEUGDIGE MES8ENHELD. Te Oss (N.-Br.) werd bij een vechtpartij ,.e Pi-jarige scholier V. door zijn 13-jarige medcs-l'-.lier dc H. met een mes in hoofd >g gestoken. De dader, die zijn mes na partij wegwierp, werd door de ma- uissee gevangen genomen. V. Hoedde hevig uit het hoofd en werd door 'ok- ter verbonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1