De nieuwe Stadhuisplannen Stel niet uit tot overmorgen, MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS EEN BELANGRIJKE BRIEF VAN ARCHITECT BLAAUW EN VAN DE RAADHUIS-ADVIES- COMMISSIE De bijlagen bij het rapport van de Raad huisadviescommissie zijn eerst thans ter pu blicatie vrijgegeven. Door een fout ter ge meente-secretarie ontvingen wij ze Zater dag te laat om ze nog in het nummer van dien dag op te nemen. De eerste drie bijlagen bevatten de pro gramma's en reglementen voor den bouw van het nieuwe stadhuis. Bijlage V behelst een schrijven van de R. A. C. aan de 4 architecten, toen gebleken was dat de heer Blaauw van het reglement was afgeweken. Dit schrijven luidt aldus: Schrijven van R. A. C. Namens onze Commissie heb ik de eer U het volgende mede te deelen: Een Uwer heeft, in afwijking van het in dit opzicht duidelijke en strikte voorschrift van het programma van eischen, bij zijn plan zich afwijkingen veroorloofd ten op zichte van het beschikbare terrein. Hij heeft namelijk ook de oppervlakte van de beide perceelen Vischmarkt 7 en 8 en van het eene perceel Breestraat in zijn project op genomen. Bovendien heeft hij gedeeltelijk de rooilijn aan de Vischmarktzijde een wei nig overschreden. Hij heeft dit gedaan zon der daartoe verlof te vragen; had hij dit gevraagd, dan zou hij van ons hetzelfde antwoord gekregen hebben, dat een ander onder U, die een kleine afwijking wenschte, gekregen heeft, nl. dat hij een plan moest indienen conform het gegeven terrein. Hadden wij thans te doen gehad met een prijsvraag, dan zouden wij om deze afwij king het betreffende plan buiten beoordee ling hebben moeten houden. Het geldt hier echter een meervoudige opdracht en onze taak is eenvoudig om aan B. en W. onze beoordeeling van alle ingekomen plannen mede te deelen. Wij hebben dus ook dit af wijkende plan aan een kritische beschou wing onderworpen. Daarbij is ons gebleken, dat dit ontwerp bijzondere voordeeleh heeft, welke het ons ongetwijfeld als aanbevelenswaardig zou den dóen qualificeeren. Deze voordeelen liggen natuurlijk op verschillend gebied, maar ongetwijfeld behoort daartoe in hooge mate opzet en indeeling van den platte grond en deze opzet en indeeling zijn naar onze meening alleen mogelijk geworden door de afwijkingen, welke de inzender zich heeft veroorloofd. Wij hebben overwogen, dat indien elk van U dezelfde vrijheid zoude hebben genomen, elk van U mogelijk een oplossing zou heb ben aan de hand gedaan, wellicht beter dan die, welke hij thans heeft ingezonden, misschien ook beter dan het afwijkende ont werp. Het lijkt ons onbillijk U deze kans niet te geven, zoo gij die wenscht te ge bruiken. Wij hebben daarom besloten eventueel aan Burgemeester en Wethouders machti ging te vragen om zoo noodig onze beslis sing 3 maanden uit te stellen, teneinde den genen onder U, die van deze mogeliikheid zouden wenschen gebruik te maken, als nog gelegenheid te geven een variant in te dienen, met gebruikmaking van deze vrij heid ten opzichte van het bouwterrein. Mochten er onder U zijn, die dit willen doen, dan zijn zij volkomen vrij wat betreft de teekeningen, die zij ter toelichting van hun variant noodig zullen achten. Schema tische plattegronden en gevelteekeningen zijn voldoende wat ons betreft. De inzen ding zou dienen te geschieden vóór 1 Sep tember a.s. Wij willen U niet dwingen tot het leveren van deze variant; U bent vol komen vrij van deze gelegenheid al of niet gebruik te maken. Slechts vragen wij U ons binnen li dagen,.dus uiterlijk 5 Juni mede te deelen of gij dit doen wilt of niet. Bijlage VI bevat een schrijven van de 4 architecten, waarin zij zich bereid verkla ren om een variant-plan in te dienen, hoe wel architect Kropholler daarin een reserve maakt ten opzichte van de voorgestelde ter mijn. Bijlage IV is een brief van den heer Blaauw, waarin hij het standpunt van de R. A. C. bestrijdt. Brief van den heer Blaanw Dit schrijven luidt als volgt: In verband met de bespreking, die Maan dag tusschen Uwe Commissie en de deel nemende architecten plaats vond, komt het mij gewenscht voor U nog eens mijn stand punt t. a. v. de gerezen moeilijkheid i. z. de beoordeeling der ingezonden Raadhuisplan nen uiteen te zetten. Ik was n.l. Maandag niet in de gelegen heid mij te verdedigen zonder de quintes sence van mijn plan aan een bespreking prijs te geven. Ik zal thans trachten zoo zuiver mogelijk en met volledig begrip van Uwe inzichten de mijne daartegenover te stellen. Uwe meening is, als ik het wèl heb, dat ik door een ongeoorloofde overschrijding van de gegeven terreingrens, mij ruimer mogelijkheden voor een goede oplossing a. h. w. heb toegeëigend. Uw rechtsgevoel komt daartegen op en U meent, dat mijn mede dingende collega's alsnog de gelegenheid gegeven moet worden, beschikkende over dezelfde mogelijkheden, een variantplan in te dienen, opdat een zuivere grondslag van toetsing der plannen ontstaan kan. Verder heb ik meenen te mogen opmerken, dat naar Uw meening, de merites van mijn plan uitsluitend te danken zijn aan de ter rein-uitbreiding, die ik mij zonder grond veroorloofd zou hebben. De oppervlakte van het gegeven terrein bedroeg ongeveer 3880 M2.; daaraan werd door mij toegevoegd aan de Vischmarkt ongeveer 200 M2.; ik liet daartegenover on geveer 1100 M2. onbebouwd ten gunste van het verkeer. Hoewel ik de rechtvaardigheidsgevoelens Uwer Commissie volkomen respecteer, moet ik toch tot verdediging van mijn goed recht Uw standpunt te dien aanzien on alle pun ten bestrijden. Niet alleen kan ik mij met Uw standpunt niet vereenigen, maar evenmin kan ik mij vereenigen met de wijze, waarop U dit standpunt hebt gemeend naar voren te moeten brengen. Het doet mij n.l. ten zeer ste leed, dat U gemeend hebt, de moeilijk heid, die naar Uw meening door mij ver oorzaakt was, aan de andere deelnemers te moeten kenbaar maken. Ik meen, dat daar door een atmospheer is geschapen, die de zuiverheid van de beoordeeling en de ap preciatie van Uw oordeel, hetzij dadelijk of in de toekomst, in gevaar moet brengen. Had Uwe Commissie eerst met mij de „overtreding" besproken, dan was ik in de gelegenheid geweest mijn plan geheel te rug te nemen, wat mij liever was geweest, dan ten aanhoore van mededingers he- schuldigd te worden van deloyale houding. Nu is de zaak voor mij geworden, niet alleen een vraag naar recht, maar ook een eerezaak, want ik weiger te aanvaarden, dat ik op delovale wijze mijzelf heb ge tracht te bevoordeelen tegenover mijn col lega's. Ik ben van meenin- dat Uwe Commissie bij het zoeken naar gelijke rechten voor de vier overige deelnemers, aan het recht van den vijfden niet genoeg aandacht heeft geschonken. In verband hiermede wensch ik allereerst vast te stellen, dat de betrekking der per ceelen Vischmarkt 7 en 8 in het program ma niet in den beginne is geschied door mij, doch door Uwe Commissie als terzake gemachtigde van B. en W. van Leiden en wel in de beantwoording van een door mij gestelde vraag. Ik heb mijn vragen voor de vergadering van 11 November '32 schriftelijk opgesteld en volgens mijn notitie luidde de betrok ken vraag aldus: „Is in de toekomst verruiming van het terrein aan de zijde van de Maarsmansteeg te verwachten?" Met deze vraag heb ik bedoeld, wat er letterlijk staat, n.l. of in de toekomst aan de Maarsmansteeg het Raadhuis zichtbaar zou worden. De beantwoording van deze vraag in de missive, mij toegezonden bij schrijven van 18 November '32, waaruit blijkt, dat over de vragen en hunne offi- cieele beantwoording door Uwe Commissie no£ overleg is gepleegd met B. en W. van Leiden, gesteld als punt 4 en is volgens art. 1 van het regiment voor deze meer voudige opdracht onderdeel (bindende be paling) van het programma geworden. De beantwoording van de vraag was tweeledig: 1. Uitbreiding van het Raadhuisterrein naar de zijde der Maarsmansteeg ligt voor- loopig niet in de bedoeling. Met deze eerste zin was de door mij ge stelde vraag volkomen afwijzend beant woord en was het daarbij gebleven, dan zou ik niet op de gedachte gekomen zijn de per ceelen Vischmarkt 7 en 8 in mijn plan te betrekken. Er werd echter een zin aan toegevoegd, die geen antwoord op mijn vraag inhield, doch een zelfstandige beteekenis had, te vens een tegenstelling was tegenover het afwijzende van den eersten zin. De tweede zin luidt: „Bijtrekking van het hoekperceel Bree- straat-Maarsmansteeg, alsmede de perceelen Vischmarkt 7 en 8 in een min^of meer ver wijderde toekomst is echte r"g e e n s z i n s o n w a a r s c h ij n 1 ij k. Hier wordt door de opdrachtgeefster uit drukkelijk op deze perceelen de aandacht gevestigd in verband met uitbreidingsmo gelijkheid. Ik heb deze positief in het uit zicht gestelde mogelijkheid zóó van belang geacht, dat ik me volkomen gerechtigd voelde van deze aangegeven mogelijkheid volledig gebruik te maken. Elk der deelnemers had hetzelfde recht en dat ik de eenige geweest ben, die van dat recht gebruik maakte, wil volstrekt niet zeggen, dat ik daarmede iets deed, wat niet geoorloofd was. Ik meen dat mijn plan bovendien de bij trekking van deze perceelen volkomen recht vaardigt Ik heb het zelfs als een plicht tegenover mijn opdrachtgeefster en tegenover de op gave gevoeld om tot het laatste toe alle be schikbare gegevens uit te putten tot het ver krijgen van een bevredigende oplossing van het uiterst moeilijke vraagstuk; ononder broken heb ik me van begin November '32 tot einde April aan dit vraagstuk gewijd en het is voor mij een onnoemlijke inspanning geweest uit cie gegevens een gaaf geheel te echeppen. Tot de door het Gemeentebe stuur van Leiden beschikbaar gestelde gege vens behoorden de perceelen Vischmarkt 7 en 8.1 M. i. is er geen sprake van dat, achteraf gezien, de deelnemers onder verschillende voorwaarden hebben gewerkt Dat programmabepalingen verschillend geïnterpreteerd worden, spreekt vanzelf. Bij Uw mededeeling van Maandag merkt U op, dat, zoo ik verlof gevraagd had toi bijtrekking van de bedoelde perceelen, ik hetzelfde antwoord gekregen zou hebben als een der deelnemers, die een kleinere al- wijking wenschte, gekregen hepft, n.l. dat ik een plan moest indienen conform 't ge geven terrein. Hierover merk ik op, dat ik na de ver gadering, die voor vragen bestemd was, niets meer gevraagd heb en dit was correct M. i. mochten geen vragen meer gesteld worden: dit is immers juist de moeilijkheid bij meervoudige opdrachten, dat men niet vragen mag, zelf beslissen moet. Daarbij komt nog, dat ik van een vraag over tey- reinafwijking "een bericht heb gekregen, Waaruit ik constateer, dat bij deze vraag niet de gewoonte is gevolgd deze mèt het antwoord ter kennis van alle deelnemende architecten te breng-n. Ter nadere toe lichting van mijn opvatting in dezen, zend ik U mijn antwoord aan een' der deelne mers, die (zeer correct) aan zijne mededin gende collega's het voorstel deed alsnog en vraag te doen. De op Uw verzoek gehou den bijeenkomst in het stadium van beoor deeling en het brengen van een moeilijk heid voor de deelnemers en het door Uwe Commissie aan vier deelnemers gedane voorstel, onder uitsluiting van één, acht ik een inbreuk op de regeling van deze op dracht en ik hoop terecht, dat Uwe Com missie na ampele overweging van mijne uiteenzettingen, den weg zal vinden, om een juiste gang van zaken te herstellen. Ik ben en blijf er ten volle van overtuigd, dat mijn hanteering van de in het program ma neergelegde gegevens geen aanleiding geeft, om van de regeling dezer meervou dige opdracht af te wijken. Wanneer hier over tusschen Uwe Commissie en mij ver schil van meening mocht blijven bestaan, dan komt het mij wenschelijk voor, dal eerst, dit verschil zoo mogelijk tot oplossing wordt gebracht. In de bijeenkomst van Maandag werd de opmerking gemaakt, dat mijn plan niet mo gelijk was geweest zonder bijtrekking van de perceelen Vischmarkt 7 en 8. Naar aan leiding hiervan merk ik op, dat de quin- sence van mijn plan berust op: 1. het vormen van een hoofdfront, lood recht op en in verband met den ouden gevel en de plaatsing van den toren aan het oude gebouw. 2. het toonen van het oude gebouw als lichaam in de compositie. 3. het scheppen van zooveel mogelijk open ruimte tusschen het hoofdfront en den wand Koornbrugsteeg. Deze drie hoofdpunten had ik ook kun nen verwerkelijken zonder gebruikmaking van de perceelen Vischmarkt 7 en 8, alleen was de oplossing minder ruim geworden, een quaestie van graad dus, niet van begin sel. Ik ben bereid dit nader aan te toonen, niet als een variant, want mijn plan blijft naar mijn overtuiging resultaat van een vol ledig dienen van de opgave en de opdracht. Met mijn collega's in dezen is nog overleg gaande i. z. een mogelijk te bepalen alge meen standpunt. Inmiddels zou ik Uwe Commissie willen verzoeken alsnog ernstig mijn standpunt in Eerst als gij morgen nog gelegenheid kunt vinden om onze magazijnen te bezoeken. Elke dag is er één, thans is onze collectie nog geheel compleet. Profiteer daarvan, wanneer ge alles wilt bekijken. Kom dan, als het U mogelijk is, in de ochtenduren. Kijken kost niets, U is altijd welkom! Haagsch Modehuis, Groote Marktstraat hoek Spui, Den Haag, is Zaterdags tot half twee gesloten dezen te willen overwegen en verzoek ik U tevens B. en W. van Leiden van dit schrij ven in kennis te stellen. Hoogachtend, Uw dw. w.g. C J. BLAAUW. WONINGBOUWVEREENIGING „ONS BELANG" Zaterdag heeft de Woningbouwvereen. „Ons Belang" op luisterrijke wijze haar twintig-jarig bestaan herdacht met een druk bezochte receptie en een goed ge slaagden feestavond. Dereceptie werd des middags van 3 tot 5 uur gehouden in de stemkamer der Stads gehoorzaal en velen hebben daar door hun tegenwoordigheid blijk gegeven, dat „Ons Belang" een zeer voorname plaats inneemt onder de woningbouwvereenigingen te Lei den en omgeving. De voorzitter, de heer J. Gerritsen, open de de receptie met zijn vreugde uit te sprc ken over de groot opkomst, waardoor blijkt dat er een goed medeleven met de vereeni- ging bestaat. Spr. memoreert dan in het kort de oprich ting der vereeniging, ontstaan door het op jagen der huishuren in 1913. Van mr. v. d. Pot heeft de vereeniging toen veel steun ondervonden. Een vergelijking met de wo ningen van toen en nu, spreekt wel heel sterk in het voordeel der tegenwoordige. Evenwel, men was toen reeds trotsch op de GO gebouwde woningen. Spoedig kwam er een blok van 109 woningen bij en nu heeft de vereeniging er 405. Spr. gewaagt dan van de vele zorgen en opofferingen, welke het bestuur zich heeft moeten getroosten. Onvermoeid is er echter voortgewerkt, reke nend op de hulp van het gemeentebestuui en in samenwerking met het Federatie bestuur. IJverend voor het mooie sociale werk tot verbetering der volkshuisvesting gaat het bestuur thans het vijfde lustrum tegemoet. Hierna werd de rij der sprekers geopend door den heer Schoneveld, die namens de Federatie de gelukwenschen aan de jiubi- leerende vereeniging overbracht. Spr. roem de de medewerking van „Ons Belang" in de Federatie, waardoor een goed functlo- neeren verzekerd was. Naast de moeite en zorgen, die een bestuur van een woning bouwvereniging heeft, zit er ook een ideëele kant aan het besturen, die de eerstr? doet vergeten. Spr. besloot zijn toespraak- met het aanbieden van een bloemenmand en een armstoel voor den voorzitter. Achtereenvolgens werd dan het woord gevoerd door den heer Poeliejoe namens de „Eendracht", den heer van Katwijk namens de „Eensgezindheid", den heer Noteboom namens „Ons Doel", den heer de Jong na mens „Tuinstadwijk", den heer van Woer- lee namens de feestcommissie en leden, de heer v. Weeshof namens „Buitenlust" te Oegstgeest, den heer Kcttcnis namens den accountant, den heer de Tombe en allen deden bun toespraken, welke getuigden van sympathie en goede verstandhouding, vergezeld gaan van bloemstukken of ande re blijken van waardcering. Daarna kwam de heer J. Splinter, wet houder van Volkshuisvesting, ter receptie, die de wenschen van het gemeentebestuur overbracht en vervolgens een terugblik wierp op hetgeen de vereeniging sinds haar oprichting had gepresteerd. Hoewei het gemeentebestuur niet altijd en in alles aan de wfenschen van het bestuur is tege moet gekomen, sproot dit toch niet voort uit onwil, doch waren andere redenen oor zaak van afwijzing. Nu is het zesde bouw plan aanhangig en hoewel het tegenwoor dig lang duurt, hoopt spr. toch, dat dit plan spoedig tot uitvoering kome. Daarbij deed spr. de mededeeling, dat B. en W. ln hun laatste vergadering hadden besloten het stuk bouwterrein van de R.K. Coöpera tie „D.e Eendracht" terug te koopen, waar door het geheele bouwplan zal kunnen worden uitgevoerd, (applaus). Wethouder Splinter wenscht vervolgens den heer Gerritsen van harte geluk met zijn 10-jarig jubileum als voorzitter, terwijl hij hoopt, dat het hem nog vele jaren gegeven moge zijn leiding te geven en dat de ver eeniging onder zijn leiding moge groeien tot in lengte van dagen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Jonker, opzichter der Plant soenen, den architect der vereeniging, den heer Ponsen, en den heer v. Stuivenberg, namens de afdeeling Zuid-Holland van dén Nationalen Woningraad. Deze deed o. uitkomen, dat er nog veel te doen is m dat Leiden geen slecht figuur maakt en haar sporen zeker verdiend heeft. De tijds omstandigheden zijn somberder dan ooit, doch dit mag allerminst een reden zijn het bijltje er bij neer te leggen. Na een harte lijk woord van gelukwensch tot den voorzit ter, besluit spr. met de aansporing op den ingeslagen weg voort te gaan. Ten slotte voerde nog het woord de heer Zandbergen namens „Spinoza" uit Rijns burg, waarna de voorzitter alle sprekers dankte voor hun woorden en bewijzen van sympathie. De feestavond 's Avonds werd het feest in meer alge- meenen zin voortgezet. Toen waren ook de leden met hun dames van de partij en het spreekt dus wel vanzelf, dat de groote Stads- zaal vrijwel geheel gevul was, toen stipt op tijd „The Dutch Players" het programma openden met een pittigen marsch. Even daar na verscheen de voorzitter der feestcommissie de heer D. Pelt op het podium om allen een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. zeide, dat het voor de feestcommissie een zware taak was geweest om onder de huidige tijds omstandigheden een feestavond te organi- seeren, doch nog grooter was de moeilijkheid om zulks te doen buiten bezwaar der ver- eenigingskas. Dank zij veler boog gewaar deerde medewerking was zulks gelukt en spr. hoopte dan ook dat het programma bij allen in den smaak zou vallen. Dit zou voor de feestcommissie de grootst denkbare vol doening zijn. Tenslotte wendde Spr. zich tot den voorzitter van het bestuur en bood hem ter herinnering aan dit jubileum een teeke- ning van een nog te vervaardigen gevelsteen aan, aan te brengen in den gevel van het vereenigingshuis. De voorzitter, dit geschenk namens het bestuur dankbaar aanvaardend, herinnerde kortelings aan de oprichting der vereeniging. schetste den groei van ,.Cns Belang", dat momenteel 405 woningen exploiteert en bracht hulde aan hen, die destijds het initia tief tot de oprichting namen, inzonderheid aan prof. Van der Pot, die het eerste bestuur krachtig ter zijde stond bij de samenstelling van huishoudelijk reglement en statuten. Spr. besloot met. woorden van dank aan den architect, den heer Ponsen en een beroep op aller eendrachtigfe samenwerking in het be lang der volkshuisvesting. Hiermede was het officieele gedeelte be ëindigd en werd de aandacht in beslag ge nomen door het Hollandia-trio, dat de aan wezigen vergastte op eenige voortreffelijk uitgevoerde accordeonnummers; door Louis Contran, die te elfder ure Harry Woodward verving en blijk gaf nog steeds 't. publiek te kunnen pakken, door den goochelaar prof. Ben-Ali-Libi, wiens toeren ook nu weer veel succes oogstten en last not least door de familie Williams, die voor haar demonstra tie van acrobatische toeren eveneens een har telijk applaus in ontvangst had te nemen. Speciale vermelding verdient ongetwijfeld het aardige denkbeeld van de eöhtgenooten der bestuursleden om het he-stuur een tafel kleed voor het vereenigingshuis aan te bic den. Een extra-pluim voor het keurige ge dicht, waarmede het werd overhandigd! Na afloop van het programma dankte de heer Gerritsen de feestcommissie voor de organisatie van dezen avond, waarvan het verloop de verwachtingen verre heeft over troffen. VAN HET STADHUIS B. en W. van Leiden brengen ter eilige- meene kennis, dat zij, ten behoeve van den door de vereeniging „Jeruël" in het perceel Koornbrugsteeg No. 5 alhier, te houden ba zar, voor 25 tol en met 30 September a.s. en 2, 3 en 4 October d.a.v ontheffing hebben verleend mn de verbodsbepalingen vervat in artikel 2, sub b, van de Winkelsluitings wet 1930, S 4G0. A. VAN DE SANDE BAKITUYZEN, Burgemeester, VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 25 September 1933 300-JARIG BESTAAN VAN DE STERRENWACHT DE HERDENKING De Leidsclie Sterrewacht zal op 6 October a.s. 300 jaar bestaan. Op dien dag zal des namiddags te 3 uur dit feit in een plechtige zitting van den Senaat van de Lcidsche Universiteit plechtig worden herdacht. Tot deze zitting waar dan door Prof. Dr. W. de Sitter een -ede zal worden gehouden, is een tiental buitenlandsche cn een 50-tal binnen- landsche astronomen uitgenoodigd. Na afloop van deze zitting zal op de Ster rewacht een receptie worden gehouden. Des avond- is er weer een bijeenkomst op de Sterrewacht die een eenigszins feestelijk karakter za! dragen in verband met het 25-jarig jubileum op 21 October van Prof. Dr. W. de Sitter als hoogleeraar. Wij hopen op het jubileum zelf deze week nog terug te komen. DE DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht- en Zon,dagdienst dier apotheken wordlt van Maandag 25 Sopt. tot cn met Zondag 1 Oot. a.s. waargenomen door Apotheek: C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tölcf. 523. Radio Nieuws. GEMEEH -D RADiODIS jRlBUTIE 14.20—15.20 Nort Kalundborg, 17.2010.35 Bi loop: Daventry HET WERKSEIZOEN BEGINT Op Woensdag 27 Sopt. a.s. zal het Ned. Weikliedenverbond „Patrimonium" alhier haar workseizoei; weer aanvangen met een ergadering in het gebouw op de Hoogland- scbe Kerkgracht. Als spreker zal optreden Ds. W. Bouwman alhier met eer, causerie over „Kerk en Maatschappij". De Chr. Ac cordeon-Vereen. „Excelsior" zal haar mede werking verleenen. Het belooft een leer zame en gezellige avond te worden. Geen enkele Patrimonium-vriend mag deze bij eenkomst verzuimen. TEGEN DE TRAM OPGEREDEN. Op de Steenstraat is Zaterdag de 19-jarige me). H. v. M. alhier tegen 'n tramwagen \an de H. T. M. opgereden. Ze brak een pols en kreeg een hoofdwond. De E. H. D. heeft haar naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. AANRIJDING. De 19-jarige W. v. II. is bij den spoorweg overgang aan den Morschweg aangereden door een auto bestuurd door A. K. alhier. De jongeman bekwam een diepe snijwond aan het rechterbeen en is door den E. H. D. verbonden. ERNSTIG ONGELUK Zaterdagavond is op de Princessekade de 9-jarige M. de V., uit Sassenheim, die aan de hand van haar moeder liep, bij het over steken van den rijweg aangereden door een auto. Met een schedelfractuur en een her senschudding is het kind in zorgwekkenden toestand door den EHD naar het Acad. Zie kenhuis gebracht. De toestand was van morgen nog zeer ernstig. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de Stedelijke Werkinrichting zij'n in de afgeloopen week opgenomen: Maandag 53, Dinsdag 51, Woensdag58~, Donderdag 54, Vrijdag 57, en Zaterdag 58 volwassen per sonen. VAN WIE? Bij de po'l'iltiie zijn imildiührtiingen te bekomen begin van brand Ten hiuize van J. B., Hoef straat 54 is een begin van brand ontstaan, doordat de kap van een lamp door een kapot gloeikousje vlam vatte. De hewaniers hebben bet vuur met eiigjen miidid'ëlien gebusoht De brand weer, die uitgeiiulkt was, behoefde geen dienst te doen. Uit den Omtrek KATWIJK AAN DEN RIJN om den zilveren rotterdamschen Beker Zaterdag 23 Sept. vond, begunstigd dóór prachtig Schuttersweer, en onder groote be langstelling, de wedstrijd plaats, oni -rdaï Rotterdamsche Beker. Deze Beker werd in 1930 door twee Rotterdamsche heeren, die veel in Katwijk vertoeven, mede uit sym pathie tegenover de Burgerwacht, geschon ken aan de gezamenlijke Burgerwachten van Voorschoten, Leiderdorp, Valkenburg, Katwijk en Wassenaar. Het is een wissel beker waarvoor de voorwaarde gesteld werd dat deze driemaal achter elkaar of vijfmaal in het geheel door dezelfde Burgerwacht moet zijn gewonnen. In 1930, het eerste jaar, won Katwijk de beker met 450 punten, in 1931 Voorschoten met 450 punten, in 1932 Katwijk met 459 punten en thans kwam de beker weer in het bezit van Voorschoten met 471 punten, een mooie prestatie. Het was een spannende wedstrijd waarvan al spoedig te zien was dat het zou gaan tus schen Voorschoten en Katwijk. Toen van iedere Burgerwacht vier schutters van het vijftal geschoten hadden, stond Voorschoten 4 punten voor. Het zou dus gaan om de twee laatste schutters. Nog spannender werd het toen de laatste schutter van Katwijk 98 punten (max. 100 p.) schoot. Doch ook de schutter van Voorschoten, de heer J. Noort, hield de eer van Voorschoten op. Hij schoot 97 punten zoodat Voorschoten met 3 punten voorsprong in het bezit der beker kwam. Voorschoten won de beker met eere, doch Katwijk heeft hem met eere kunnen af staan, 4GS punten. Het korps van Wassenaar' had 455 p., Leiderdorp 455 p., Valkenburg 433 punten. Hoogste schutters van het win nende vijftal waren J. Noort en M. de Jong van Voorschoten, ieder 97 punten, waarvoor een extra prijs beschikbaar was. Hoogste schutter van den dag was de heer C. v. Leeuwen van Katwijk met 98 punten. Er was tevens gelegenheid voor vrijebaan- wedstrijd waaraan door een dertigtal schut ters werd deel genomen. Er werden gescho ten 6 schoten, maximum te behalen punten GO. Uitslag: No. 1 R. C. de Borst te Wasse naar 59 p.. no. 2 J. Noort te Voorschoten 58 p., no. 3 Jac. Meijer te Katwijk 58 p., no 4 G. IJperlaan, Voorschoten 57 p., no. 5 C. v. I.eeuwen, Katwijk 57 p., no. 6 J. Reinders, Wassenaar 57 p.. no. 7 W. Meijer, Voorscho ten 57 p. Na afloop kwamen do schutters in de cantine bijeen, waar de burgemeester van Katwijk Woldringh van der Hoop het woord nam en de Burgerwacht van Voorschoten geluk wenschte met het behaalde succes. Spr. zeide te hopen dat het een spoorslag voor de andere Burgerwachten moge zijn om zich door aanhoudende oefening er op te kunnen instellen dat de beker, die toch een wisselbeker is, weer in andere handen zal komen. Na een felicitatie aan de Com mandant van Voorschoten, den heer A. J. Turion, reikte spr. de beker over aan den. Commandant, die dankte voor de hartelijke woorden tot de Burgerwacht en liem per soonlijk gericht. Spr. dankte nog allen voor do aangename en prettige stemming die er gedurende de wedstrijd had geheerscht De lieer Schrassert Bert, de bekende en nimmer alwezige penningmeester van Voorschoten cn actieve administrateur gedurende de wedstrijden, feliciteerde den commandant van Voorschoten met dit sucecs en schreef dit toe aan de activiteit van den comman dant die de leden steeds aanspoorde de oefeningen mee te maken, hierin zelf het beste voorbeeld geeft en zorgt voor een aan gename verstandhouding bij de leden on derling. Vervolgens bleef men nog eenigen tijd gezellig in de cantine bijeen. ONVEILIG DUINTERREIN Het d'uinteiTeiin bij de Rijksschietbanen aJihier zal wegens schieten met scherp on veilig zijn: Dinsdag tot Vrijdag van vowm. 9 uur tot 8 uur nam. Zaterdag van 1 uur nam. tot 8 uur nam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6