Dimitroff en Popoff verhoord MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 HET PROCES TE LEIPZIG BYRDS TWEEDE ZUIDPOOL-EXPEDITIE. Begint heden BULGAARSCHE COMMUNISTEN VAN DE DAAD VAN DER LUBBE's GEZONDHEIDS TOESTAND BAART ZORG „Gelukkig" heeft hij weer gegeten! Zaterdagmorgen is hc4 proces inzake den Rijksdagbrand te Lcipz'g voortgezet Bij het begin zeicle Dr. Sack, de verdediger van don omniunistenleider Torgler: „De moeder van beklaagde Torgler is heden in een ziekenauto naar L»:<ipzig gekomen om te zien hoe het' met haar zoon gaat. Ik zou u zeer erkentelijk zijn, hoer president, als u de oude moeder zoudt toestaan, ook aan d*3 verhandeling deel t? nemen". President Buenger: „ïk willig dit ver zoek in (In de oogen van beklaagde Torgler ziet. men tranen opwellen). Dr. Sack deelde verder mede, dat alvorens zich «net do verdediging van Torgler te be lasten hij van dezen met stelligheid verno men had, dat hij zich onschuldig wist en ook dat. hij zich uit zijn innerlijke politieke over tuiging nooi't eenig vooncteel heeft willen (verschaffen. De verdediger van Van der Lubbe, Dr. Seuffert, verzoekt de toelating van een ge neesheer om den gezondheidstoestand van Van der Lubbe te controle eren. Deze maakt een zeer gedeprimeerden en apatischen in druk. Illj weigert voedsel en d'rinken, zelfs wanne'ir hem hot -beste wordt voorgezet. Dr. Seuffert wijst op het gevaar, dat de be klaagde de z ttingen niet meer zou kunnen ibij wonen. President Dr. Buenger willigt dit ver rock in. (Intusschen is in den loop van Zondag be kend geworden dat Van der Lubbe voor het eerst weer behoorlijk gegeten liacl en zelfs op de binnenplaats van de gevangenis een wandeling had gemaakt Dit was werkelijk als groot en belangrijk nieuws te beschou wen, want als dr? hoofdbekJaagde te ziek zou worden om liet proces verder bij te wonen, zou dit niet alleen een groote stagnatie ge ven dooh de verdenking in het buitenland, dat men hem ortt dein weg zou willen run- men ten einde van den gevaarlijken, kant van het proces af te komen, zou dan weer versterkt worden! In hooge mate zou <fit het geval zijn wanneer Van der Lulibe aan de gevolgen van zijn voodM'lweigering zou eter ven.) Het verhoor van Dimitroff. Dan wordt overgegaan tot het verhoor van den Bulgaar Dimitroff, teneinde diens per soonlijkheid vast te stellen. Dimitroff beeft een forsche gestalte en een sprekende kop met dicht, gnjzond haar. Hij is 53 jaar oud on is te Radomir in Builgarije geboren. Tot zijn arrestatie vertoefde hij te Rorlijn-Steglitz Als de voorzatter hem vraagt of hij vroe ger in Bulgarije al gestraft is, zegt hij ge boord te hebben, dat men bom daar bij ver stek ter dood veroordeeld heeft, dbch dat in teresseert hem niet. De voorzitter maakt zich over dit antwoord DIMITROFF boo®. Het komt er niet op aan of de vroegere straffen. Dimitroff onverschillig laten of niet. Dimitroff bevestigt dan zijn vroegere straf fen, o.a. wegens organisatie van een ge wa penden opstand. Zijn organisatie van communisten in Bul garije was niet revolutionnarr doch oppor tunistisch geweest. Toen de rebellie was on derdrukt was Dimitroff naar Wee non ver huisd. Daar was hij redacteur geworden van de „Arbeiterzeitung". Sindsdien was hij met bepaalde communisten in relatie getreden. Toen later bleek, dat hij als leider van den Opstand niet onder de Bulgaarsche amnestie viel. had hij van Weenen uit verschilleaidie reizen naar Moskou, Beriijm, en Parijs onder nomen om gelden in te zamelen voor de Bul gaarsche communisten. De ingezamelde gel den had hij meest door koeriers naar Bul garije gezonden. Dimitroff verklaarde verder, dat hij in 1929 naai- Berlijn was gekomen. Hij had zich nooit bij de ]x>litie aangemeld en motiveerde dit hiermede, dat hij vervolgd werd. Beklaagde bestrijdt beslist, dat hij in het bezit van een vaJschem pas geweest is, hoe wel naar dia voorzitter met nadruk verklaart door deskundigen is vastgesteld, dat hem de pas verschaft was door een communistische centrale vap pasvewalsching. Het verhoor van Dimitroff wordt dan on derbroken voor het liooren van Kriminal- Kommissar Heisig. Heeft Van der Lubbe dat gezegd? Heisig herhaalde, diat Van der Lubbe bij bet verhoor na de arrestatie, toen hij hoor de ,dat hij zich voor het Rijksgerocht te Leipzig nu hebben te verantwoorden, heeft gezegd: Zoo, dat is fijn, dan zal ik een groote vurige politieke redte houden''. Op een vraag van dien voorzitter aan dten beklaagde, kijkt Van der Lubbe eerst zwij gend naar den grond en mompelt dan zacht jes: „neen". Het verhoor van Dimitroff wordt dan voortgezet. Hij was van Januari tot Juli 1929 in Moskou geweest, is daar verpleegd voor longontsteking en heeft later een reis door Europa voorbereid om propa ganda te maken voor verdere uitbreiding van de Bulgaarsche amnestiewet, die voor aanstaande leiders van de amnestie uit sloot. In Juli was hij veer te Berlijn. Dimitroff zedde o.a. nog dat hij een geest driftig voorstander is van de Sovjet repu bliek en van Stalin, maar dat hij nooit in Duitschland of eenig ander land afgezant is geweest van de Sovjet-Russische commu nisten. In den loop van het verhoor blijkt nog, dat Dimitroff vroeger had medegedeeld met zijn med«beklaagde Popoff te Moskou te hebben kennis gemaakt en later slechts één keer te Berlijn had ontmoet. Thans erkent hij Po poff en den andieren Bulgaarschen ver dachte al te kennen sedert zij hun vaderland verlaten hebben. Van tijd tot tijd heeft hij hen, na November 1932 in Berlijn ontmoet. Dimitroff verklaart de tegenspraak met zijn vroegere verklaringen met zijn bedoeling de beide anderem te vrijwaren. Pouoffs verleden Vervolgens werd de 31-jarige Bulgaar Po poff gehooid. Hij gaf toe als communist Bulgarije te zijn veroordeeld tot 12V2 jaar tuchthuis on 15 jaar eerverlies. Na den op- «tand in 1923, toen vele communisten wer den gearresteerd, vreesde hij ook gevangen genomen te wonden en was toen gevlucht POPOFF naar Wolenon. Daar was hij kamioorbedtienide geworden. Van 1925 tot 1929 is hij te Moskou geweest. Kind 1929 werd hij secretaris van de Bulgaarsche communistische Jeugd organisatie en reisde voor dat doel naar Bulgarije. Bind October 1931 werd hij ge arresteerd, doch hij wist te vluchten en in Moskou te komen. Later kwam hij te Ber lijn. De Voorzitter wijst hem op tegenspraak met zijn vroegere niedodeeliingen. Popoff aeide, dat het hem ongelooflijk leek, dat men hem van de brandstichting in den Rijksdag zou beschuldigen. Hij vreeeede dat als hij zijn mededeelingen naar waar heid deed, de Bulgaarsche politie iets zou hoonen over zijn verblijf in Rusland en dan was het niet meer zoo gemakkelijk voor hem om terug te keeren naar Bulgarije, daar emigranten, die uit Rusland terugko- en, in Bugarije altijd vervolgd worden. Het verhoor van Popoff was hiermede ge ëindigd en 4e zitting werd tot liedlen (Maan dag) morgen verdaagd. Lijdelijk verzet geconstateerd Uit, Leipziig: Van dor Lulbbe is Zaterdag na heit studben van de ziitt.ing door den bevoeg den gerechtsarts Dr .Schuetz op zijn gezond heids toestand onderzocht. Het resultaat is het volgende: Van dor Lubbe bevindt zich in een toestand van lijdelijk verzet, psychi- schen afweer, en legt het er blijkbaar op aan, door het veroorzaken van volkomen uit puttiing het afbreken van de behandeling af te dwingen. Een dergelijk gedrag stemt ook overeen met de aanwijzingen, diie den leden der communistische partij zijn gegeven voor hun gedrag oor het gerecht. Voorloopig is Van der Lubbe nog in staat de behandeling bij te wonen. Als hij niet uit zijn toestand van afweer treedt, moet natuiurlijk het aan wenden van gedwongen voeding worden overwogen. Van dier Lubbe krijgt in de ge vangenis zieken kost. Zaterdag is hem voor gezet „Schnitzel" met gebakken aardappelen en groente, benevens wijn en perziken. Hij faötit editor niets aangenomen. Van der Lubbe en de C. P. H. Het secretariaat van die communistische partij Hol/land deelt in verband met hetgeen te Leipzig is verklaard over v. <L Lubbe's betrekkingen tot deze partij mede, dat het iiiiiet juiist j>s, dat die z-tg. „iinrtieirnationale com munisten het program der C.PjH. aanhan gen; zij bestrijden deze partij juist-" Veidier wordt het niet juist genoemd, dat v. <L Lubbe in de CP.H. ,oen zeker aanzien" genoot; gedutremde zijn lidmaatschap heeft hij in tegendeel voortdurend in conflict ge staan met die plaatselijke leiding, omdat hij zioh niet aan de partij-poli t.i/ek wiMe onder werpen. In April 1931 zoo deelt de C.P.H. verder lede is v, <L Lubbe uit de partij getre den, ten «inde royement te voorkomen op grond van zijn verzet tegen de partij-politiek. Daarna is hij met, zooals de getuigen Van Alberda en Vink, volgens deti Duitsohen poli tie-oommissaiis Heisig, zouden hebben ver klaard, liid der C.PJL gebleven. LEIPZIG, 25 Sept. Hoewel Van der Lubbe hedenmorgen nog nriet was voorgeleid zou hij volgens mededeelingen van zijn Verdedi ger, den advocaat Seuffert, zioh gisteren in den gevangens/tuin zeer opgeruimd hebben gedragen. Alls een normaal krachtig mensch had hij gewandeld en ook voedsel tot zich genomen. Als voornaamste bijzondierheid wend echter meegedeeld, dat hij het voorne men heeft te kennen gegeven, heden eenige verklaringen te zullen afleggen. Of dit in derdaad zal geschieden, zal afgewacht moe ten warden. de zaal bevond zich hedenmorgen de consul-generaal te Leipzig, Knobel, die de Nederlondsohe Regeering op de hoogte houdt van den gang van zaken tijdens het proces. Knobel zou verklaard hebben dat hij de vaste overtuiging was toegedaan, dat Van der Lubbe tijdens hert vooronderzoek op geen enkele wijze eenig onrecht was ge schied en dat hij ook thans een uitstekende i zorgvuldige behandeling had. De Van der Lubbe behandelende genees heer Dr. Schuetz is sedert vele jaren gevan- geiniisdiokter te Leipzig, en niet alleen de justitioneele autoriteiten doch ook het pu bliek stellen groot vertrouwen in hem. Ook heden was de belangstelling groot. Om 10 uuir weid de zitting geopend. Van der Lubbe maakte weer bij zijn bin nengeleide denzelfden indruk als Zaterdoe, doodsbleek zonder eenige belangstelling voor wat om hem heen gebeurt. Of hij, zooals hij beloofd heeft, zijn houding zal wijzigen, zal afgewacht dienen te wordien. DE TOESTAND OP CUBA WORDT HACHELIJKER HAVANA, 25 September. De binnenland- sche toestand op Cuba werd Zaterdag door de Amerikaansche autoriteiten van zooda- nigen aard gpacht, dat de meeste oorlog schepen gedirigeerd werden naar plaatsen aan de kust, waar een landing gemakkelijk kon geschieden, indien de omstandigheden dit noodzakelijk zouden maken. De 8000 be schikbare Cubaansche soldaten worden door de Amerikanen ontoereikend geacht om voldoende bescherming te kunnen bie den aan de vreemdelingen en de verschil lende fabrieken en ondernemingen. Ter bescherming van de Amerikaansche onder danen is derhalve gister een detachement Amerikaanscho marinetroepen geland. ■wogen wordt op welke wijze ook de Britsche onderdanen beschermd zullen kun nen worden. Uit New-York: Heden 25 September ver trekt vice-admiraal Byrd, vergezeld van 7( mannen der wetenschap en ontdekkings reizigers, voor de tweede maal uit Boston naar de Zuidpool. Men verwacht, dat zij pes in 1935 zullen terugkeeren. Het voornaamste doel der expeditie is al het land dat door teruggeloopcn ijsmassa' aan de Zuidpool is ontstaan, in kaart te brengen en tot gebied van de Vereenigde Staten te maken, alsmede vast te stellen of zich petroleum, steenkool af andere n ralen in deze gebieden bevinden. Byrd is van meening, dat door het ge stadig terugtrekken van het ijs tijdens tal van jaren tusschen de Zuidpool en het vasteland van Zuid-Amerika groote opper vlakten land moeten zijn vrijgekomen. Hij zpide te hopen, zijn vroegere kamp „Klein-Amerika" te Januari te bereiken, en gaf als zijn meening te konhen, dat zich op ca. 500 K.M. ten Noorden van de Zuidpool een onbeperkte voorraad steenkool en over vloed van petroleum in dc aarde moet be vinden. Deze voorraden bieden echter nog twij felachtige commercieele mogelijkheden ten gevolge van het feit, dat het aldaar heer- schend klimaat het land onbewoonbaar maakt. Voor luchtvaartdoeleinden zou dit gebied echter goed. kunnen dienen en Byrd zeide er zeker van te zijn, dat gedurende eenige deelen van het jaar over het Zuidpool-ge- bied van Afrika naar Australië kan gevlo gen worden. De expeditie vaart uit op een motorschip de „Pacific Fir", en een vroegeren kotter van de kustwacht, de „Bear". Verder voert de expeditie een groot twee-motorig vlieg tuig en een autogiro mede. Zoodra een plek is uitgezocht om't kamp op te slaan, moet men zich vo jrbereiden op de vier maanden duisternis, welke in April beginnen. Onder de expeditie-Wlen bevinden zich 20 personen, die vice-admiraal Byrd reeds vroeger vergezeld hebben. Byrd heeft een afscheidsbrief ontvangen van president Roosevelt, waarin deze uiting geeft aan zijn vreugde over het begin der expeditie, en den leider verzekert van den voiledigen steun der Amerikaanrche regee ring, op wie hij altijd een beroep kan doen. Roosevelt verzoekt Byrd om, indien hij in „Klein-Amerika" weer een postkantoortje opricht, hem een brief te sturen voor zijn postzegel-collectie. Dr. EckeniPr heeft na een conferentie met de dii recti e dier Good Year-f abrieken ver klaard dat hij het ministerie van marine vergunning zal verzoeken de Amerikaansche luchthaven Lakehurst als voorloopig eind doel voor den fn 1935 begininenden gerogel- den transatlantischen luehtsohepen dienst te kiunnen gebruiken. Anders zon hij bij een groote stad tusschen New York en Washington een lan-dinganast doen oprich ten. De finanrieele plannen en die voor de organisatie zijn reeds uitgewerkt Des zomers jver het Noordelijk deel vam den Atlan- tischen Oceaan worden gevlogen, terwijl dies intens die route waansohijn 1 ijk over Miami zal g aan. VROUWENROOF Uit Simla: Naar eerst thans bekend wordt zijn tijdens de groote jaarmarkt te Koe- roesjetra, in de Pundsjab, welke samenviel met de volledige #>ndsverduistering, twintig meisjes ontvoerd- De politie, 'die op de reusachtige men- schemnenigte geen toezicht kon houden, ermoedt, dat sommigen der ontvoerders Mohammedanen zijn, die op zoek waren naar een vrquw. Anderen zijn leden van georganiseerde benden, die hun slachtoffers verkoopen in districten, waar vrouwen schaarsch zijn. Het aantal ontvoeringen bij dergelijke gelegenheden is altijd groot ge- reest, doch was de laatste jaren door het toezicht der politie aanzienlijk verminderd. MALARIA-EPIDEMIE IN PERU Tot dnsver reeds 5000 dooden Sinds acht maanden woedt in de provincie Cuzco in Peru een malaria-epidemie, die tot dusver vijfduizend dooden geëischt heeft Geheele dorpen zijn ontvolkt en de bisschop van Cuzco heeft vastgesteld, dat sinds Januari twintigduizend ziektegevallen zijn voorgekomen. De plaatselijke autoriteiten hebben dringend om financieelen steun ver zocht ter bestrijding van de epidemie. RUSSISCHE STRATOSFEERTOCHT MISLUKT. Voor de tweede keer in één week is een stratosfeertocht van drie Russen, die van plan waren tot 22.000 M. hoogte te stijgen, mislukt. De groote wormvormige ballon, van honderdduizend kubieke voet water stof, wilde echter niet in de hoogte, vermoe delijk door te weinig gas. Tot overmaat van ramp scheurde het ballon-omhulsel bij het wegbrengen ervan. VORSTELIJKE GIFT VOOR DE WINTERHULP Voor hot hulpwerk in don winter heeft de Duitsche bruinkolem ndust rie 90.000 ton ko len gegeven, tot een waarde van 1.4 millioen mark. Deze gift komt overeen met een lading kolen in 180 tremen van tezamen 6000 wa- Door de voorloopige leiding van de Duit sche Evangelische kerk worden de leden an de eerste Duitsoho Nationale Synode, die op 27 Sept. in de Lutherstad Wittenberg bijeenkomt, bekend gemaakt. Op grond van de nieuwe inriohting der Duitsolie Evangeli sche kerk zijn 40 leden van de landskerken u'it die Synoden en Kerkbesturen, afgevaar digd. JAPAN LAAT DE RUSSISCHE LEIDING VAN DEN CHINEESCHEN OOSTERSPOOR WEG ARRESTEEREN MOSKOU, 25 September. De door de ge heele Sovjetpers voorspelde arrestatie der Russische leiding van den Chineesehen Oos terspoorweg, is thans een feit geworden. Uit Charbin wordt gemeld dat de Japan- sche militaire politie Zondag verscheidene directeuren van den Chineeschen Ooster- ip<x>rweg w.o. Kalina, heeft gearresteerd. )e eisch van den Russischen consul-gene raal tot onmiddellijke vrijlating der gear resteerden werd afgewezen. Voorts wordt medegedeeld dat vandaag nieuwe arrestaties zullen volgen, en dat de Japanners o.a. 'oornemens zijn den Russischen directeur- generaal Ronny te arresteeren. De Sovjetpers protesteert krachtig tegen het optreden der Japanse he regeering. De „Isvestia" beschuldigt Tokio er van een complot op touw te zetten om na de terrorisatie van het Russische personeel, welks leiders zijn gearresteerd, den gehee- len Ooster-Spoorweg in beslag te nemen. De onderhandeling die Tokio met de Sovjet- regeering over den verkoop van den spoor weg probeert te voeren, houdt Japan slechts aan om tijd te winnen, voor de uitvoering van dit plan. 4 Mmdlifatars Het Is toch heusch niet langer noodig door Ekzeem, Puistjes of andere Huidaandoeningen te worden geplaagd. De eerste druppels van het D.D.D. Recept doen het jeuken bedaren, want deze vloeistof dringt diep in de huidporiën door en doodt de ziektekiemen, die de oorzaak zijn van Ekzeem, Dauwworm, Open Beenen, Zweren, enz. Dat het recept van Dr. D. Dennis helpt, on dervond Mej. Y. M. L. te Heerenveen. Zij schreef: „Ik was er zoo erg aan toe, dat builen als zakjes aan mijn oogen hingen. De jeuk en branderigheid waren ondragelijk Met D.D.D.werd mijn ge- zicht beter zonder dat ook maar een schilfertje achterbleef." Waarom zoudt U langer Vf 0J5 of DE ONTWAPENINGSBESPREKINGEN TE PARIJS Een proeftijd van vier Jaar? De besc/hquwingen in de Parijsche bladen over de resultaten van de jongste bespre kingen tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika bevestigen de verklaringen, welke Nortman Davis Vrij dagavond aan \ertegenwoordigeis der pers heeft gegeven. De bladen melden, dat princi- pieele oveieenstemming is bereiat over hot automatische en periodieke karakter van de controle, en dat nog slechts meenings- verschillen bestaan over de kwestie der sancties en het vaststellen vau een.ontwape ningsplan. Tegelijkertijd wordt er nog op gewezen, dat alle te Parijs behandelde kwes ties nog eens aan ie belanghebbende regee ringen moeten word »i voorgelegd, zoodat op het oogenblik van een definitieve overeen komst nog geen sprake kan zijn. Naar uit de verklaringen van Norman Davis blijkt, zou men tot oveire*:insto«nming zijn gekomen over een proeftijd van drie tot v.uer jaar. Volgens <le „Echo de Paris" daarentegen zouden wat de sancties betreft van Engel- solie zijde ernstige bezwaren naar voren zijn gebracht en zou men slechts eten proeftijd van negen maanden wenschen. Volgens het „Journal" heeft Frankrijk zich bereid verklaard eon aantal ontwapenjngs- maatregelen te nemen, welke echter eerst na den proef lijd wordon uitgevoenxl. Verder zouden nog ernstige meeningsverscihillen over de controlekwestie bestaan. Het tot niu toe verkregen resultaat der ontwapeniingsbesprekingen tie Parijs wordt in de Engelsehe pers niet zeer optimistisch beoordeeld. De „Times" meldit dait die Framschen zich berc.d verklaard hebben, na afloop van den proeftijd order te gaan met de ontwapening als tot dusver. Veidier wordt in de bladen een toenadering tusschen Italië en Frankrijk inzake den in houd van de pivtwapemngsov ei-eemkomst ge constateerd. Ook de Times noemt een over gangsperiode van vier jaar. De „Momiing Post" meent, dat het van Engelsch standpunt bezien ontactisch zou zijn, wanneer men op dit oogenbLik verder zou ingaan op de kwestie van de bewape ning van Duitschland. Duitsch-lond zal ze ker weigeren en daardoor zouuit'in de onder handelingen weer op het doode punt komen. De „Daily Herald" meldit dat Frankrijk nog steeds nilet is tevreden gesteld, hoewel de Eingelsche minister van bultenlandsclie zaken het zeer ver tegemoet gekomen is. ilu'ij k ei sell t nog immer sancties en het recht liet Rijnland weer te bezetten, wan neer Duitschland het Verdrag van Versailles zou schenden. Men kan zich niet voorstellen dat Duitschland een dergelijke voorwaarde zou aanvaarden en een dergelijke overeen komst toou teekenen. Simon, Eden, Bonoour en Norman Davis zijn thans be Genève. Brug ingestort in Leibach Volgens berichten van de bladen uit Lei bach, hebben de overstroomingen in Slovenie een catastrophalen omvang aangenomen. De watermassa's dringen van de bergdalen in zoodanige stroomen de vlakte binnen als dij sinds een eeuw niet meer het geval is ge weest. Het Leibacher Veld vormt één onaf zienbare zee, die op vele plaatsen 3 M. diep is. De bevolking is op de bergen gevlucht. De steden Leibach en Zilli zyn van de buitenwe reld afgesneden. Ook de spoorbanen staan op vele plaatsen onder water. De Sawe en de Sann vernielen de eene brug na de andere. Vooral ernstig is de toestand in Zilli, waar ook de electriciteits-centrale onder water staat, zoodat licht en stroom verbroken zijn. Militairen, brandweer en arbeidereolonnes werken aan de redding van in gevaar verkee- rende bewoners. BINNENLAND. RUSSEN NAAR ONS LAND ZIJ KOMEN NAAR DEN HAAG OM ONT WERPEN VAN ONDERZEEBOOTEN TE BESTUDEEREN liet Vrijdiagavondblad van De T ij d bevat een opzienbarend artikel over de aanwezig heid van zeven Russische hoeren, dliie hier te lande den scheepsbouw zouden komen be- ©tudeeren. Het katholieke blad vraagt zicli evenwdl af, of deze Russische heeren niiet naar Den Haag zijn gekomen om hier epion- nage te verrichten. Het trekt daarbij rie aan dacht, dat de Russen hun intneh hebben genomen in de Palaisstraiat nabij het Ko ninklijk Paleis aan het Noordeinde. Hun werk zouden de Ruseen, nog steeds ■eigens „De Tijd", verrichten op de kantoren van de N.V. Ingenieursbureau voor Scheeps boiuw, dat gevestigd is aan den Kneuterdijk 8, in het gebouw van de Rotteirdemeobe Bankvereenoging. Aan het hoofd van dit ingenieursbureau etaat een vooamailig Duitsch marine-officier, die een eantad Duitschens in zijn dlienst heeft Dit bureau »u ook de plannen hebben gemaakt voor den nieuwen Xederlanclsohen kruiser, welke D het oogenblik bij WiltonFeijonoord oor de Nederlandsche marine onderhan den is. Naar aanleiding van deze mededeelingen heeft de Haagsohe correspondent van het Handelsblad in bevoegde kringen zijn licht eens opgestoken en vernam daar, dat de ededeelingen van „De Tijd" op de feiten vooruit loopen. .Inderdaad heeft 't Departement van Bui tenlandsohe Zaken te 's-Gravenhage een aanvraag voor verblijfpassen voor zeven Russische ingeniieurs bereikt. De ziin nl. nog niet in oii6 land. Of hun verblijf pas voor ons land al dan mi et worden verleend, i6 nog in omdierzek. Het betreft hier zeven Ruseen, dlie v seven allen ingenieurs te zijn en in opdracht vam de Russische Marino naar Nederland vvensebten te komen, teneinde in de gelegen heid te zijn, de out werpen voor Russische onderze&booten, wolke door het Duiitschi imgenieuisbuimu, waarvan hier sprake it worden gemaakt, te kunnen controle eren. Zooals gezegd, op het oogenblik word door de bevoegde instanties nog onderzocht, of aan de zeven Russische heeren een ver- blijfpas voor ons land zaJ worden verleend. In hoeverre men hier inderdaad met Rus sische ingenieurs te doen heeft, zal uiter aard ook een deel van het onderzoek uit maken. Het is overigens juist, dat de Rus sen tijdens hun verblijf in de Pateisstraai zouden wonen. Naar aanleiding van de meded"eeling van „De Tijd", als zou meergenoemd ingenieur bureau ook de plannen hebben gemaakt voor den in aanbouw zijnden Nederland- echen kruiser, verklaarde men ons perti nent, dat deze mededeeling van het blad volkomen onjuist is. Het ware bovendien ook onlogisch, immens het Departein<it van Defensie beschikt over een eigen afdeeling scheepsbouw, ressorteerende onder de eifd. IVA (Materieel Marine). Hiermede is imtus- salien niet gezegd, dat het bedoelde in- gemeuisbui-eau voor zich zelf geen ontwerp voor den Nederlaaidsohen kruiser heeft ge maakt". Tot zoover het Handelsblad. Het moge naar wij hopen, volkomen gelijk hebben; maar de slotzin is ietwat verdacht. Een Duitsch ingenieursbureau, dat voor de lief hebberij ontwerpen maakt voor Nederlamd sche kruisen»een gek geval. Van wit kregen de beoren dan toch grondplam er ersohen voor zoo n kruiser? Of teekenden zt in 't wilde weg? Het artikel in De Tijd eisöht nader onder zoek en meer licht. DE A.V.R.O. EN DE JONGEREN VREDESBEWEGING Luisteraars deelen on6 mee, dat de om roeper vam de A.V.R.O. gisteravond vóór de sportberichten een mededeeling voor de „Jongeren Vrodes Actie" uitzond om doel en groatlbeginsolen dezer organisatie be kend te maken. We vermoeden zoo, dat dlit betaalde reclame is; want het lijkt ons ondenkbaar, dat de „neutrale" omroep er anders propa ganda voor zou maken. Maar in elk geval mag gevraagd of dit op de weg van de A.V.R.O. ligt? Zou hij ook bereid zijn bijv, Christelijke jeugdverenigingen doel en streven te publiceeren? Gemengd Nieuws DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De 35-jarige P. de Waal uit Haarlem, die dezer dagen onder Oegstgeest door een vrachtauto werd overreden, is thans in het Academisch Ziekenhuis te Leiden overleden HET HAMSTEREN HERLEEFD Te Zwolle en Kampen wordt een leven dige handel in aardappelen gedreven, al dus de N. R. Ct. Sedert de ïjivoering van de crisis-aardappehvet, waarbij bepaald is dat ten hoogste tien kilo aardappelen zon der vervoerhewijs mogen worden vervoerd van verbouwer naar consument ziet men dagelijks tientallen personen naar de1 boe ren trekken om 10 kilo aardappelen. Werk- loozen maken er een geregelden handel van, zeven maal heen en weer en men heeft een mud aardappelen bij elkander. De prijs is 8 a 10 cent per kilogram, bij de boeren hctaalt men 2 tot 4 cent per kilo gram. Zoo wordt op ieder mud een gulden of vier, vijf verdiend. Behalve werkloozen zijn er verscheiden huisvaders, die op deze manier wintervoor raad ophalen. Er zijn zelfs auto-bezitters, die er een middag voor over hebben om aardappelen in te slaan. Bij een aardappclverbouwer te Zalk en Veecaten kwamen op één dag 88 menschcn om tien kilo aardappelen. DOOR SLAAP OVERMAND Te Zwollerkerspel (Ov.) is 's nachts een personenauto tegen een boom en paal ge reden. De auto werd ernstig beschadigd en de passagiers liepen eenige verwondingen op. De bestuurder erkende in slaap te zijn geraakt MOORDAANSLAG. De dader van den moordaanslag op den 20-jarigen M. J. V. te Hengelo (Ov.), de 27-jarige gehuwde T. de G. aldaar, is Zater dag gevankelijk naar Almelo overgebracht en heeft een volledige bekentenis afgelegd. De toestand van V. is, hoewel nog ernstig, hoopgevend. PANIEK OP EEN RENBAAN. Tijdens paardenwedrennen te Baarlo (L.) sprong plotseling een paard uit de renbaan tusschen het publiek. Onder de toeschou wers ontstond een paniek, waarbij de 16-ja- rige mej. P. Munter, uit Venlo, een ernstige schouderfractuur opliep. Zij moest naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Een jongen liep ernstige verwondingen in het gelaat op, terwijl een dame even- ;ns licht gewond werd. PECH MET EEN MOTORBOOT. Door Enkhuizer visschers werd Zaterdag morgen even ten Noorden van Enkhuizen op het strand een motorboot verlaten gevon den. Men vreesde toen dat er een ernstig ongeluk was gebeurd en de opvarende, de heer Casteleyn uit Amsterdam, om liet le ven was gekomen. Later bleek dat de heer Casteleyn niet was verdronken. Hij was Vrijdagmiddag met de bewuste motorboot uit Enkhuizen vertrokken om naar Stavo- over te steken en vandaar verder te n naar Leeuwarden, waar hij de boot moest afleveren. Hij vertrok ongeveer gelijk met de spoorboot en bleef daarachter aan n. Ongeveer halverwege Enkhuizen Stavoren haperde er iets aan de schroef. Onderweg heeft de bemanning van de van Stavoren komende veerboot den heer C. nog ssistentie aangeboden, doch deze werd ge weigerd. De heer Casteleyn besloot naar Enkhuizen terug te keeren. Het was al donker toen hij le kust naderde en hij zette het scheepje ■ven ten noorden van Enkhuizen op het frand. Aanvankelijk was hij van plan in de boot te blijven slapen en den volgenden morgen naar een werf te gaan. Hij kwam echter op zijn voornemen terug en ging naar Amsterdam om in zijn woning rustig te slapen. Zaterdagmorgen keerde hij naar Enkhul- >n terug om de boot ter renaratie naar een erf te brengen. Tot zijn niet geringe ver bazing was het vaartuig verdwenen. Hij hoorde al spoedig dat de boot door twee ioschers was weggehaald en naar de strandvonderij gebracht. Bij verkoop ,van de boot kwam hun een- Weerbericht. dunne peiltje Hoogste stand te Stensele 769.3. Laagste stand te Isafjord 750. Stand vanmorgen halftwaalf 758.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te Dq Bilt) Meest zwakke wind uit Zuidelijke richtin gen, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets zachter over dag. 26 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.53 uur, zonsondergang 6.49 uur Maan: Eerste kwartier 4.56 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.19 uur tot 's morgens 6.25 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tUd) Heden Vorig Heden Vorig (Vati.hr,t o.OO 0.00 .Straatsharg -1.77 -2.95 Kehl Maxnt Dli-desheim Mannheim 3.03 3.05 4.45 4.112 0.58 0.78 3.20 2.49 1.H9 1.08 -0.75 -0.2H 1.73 1.38 Coblenz Trier Keulen Rübrort Wesel Emmerik Dusseldorf 1.86 1.50 1.10 LI* 1.73 1.14 0.00 0.04 1.16 0.98 -0.46 -0.54 -0.83 -0.K8 0.39 0.34 0.45 0.34 Maastricht 40.65 40.62 Venlo 10.79 10.80 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl 3.14 15.41 Terschelling 0.25 12.52 Hariingen 1.10 13,45 Den Helder 11.20 23.40 IJmuiuen 7.12 19.41 H v. Holland 6.i7 18.43 Scheveningen 6.27 18.53 "erdam «£8 20.47 ptember HellevoetaL Willemstad Broawersh. Zierikzee Wemeldinge 7.10 19.31 Vlisslngen 5.20 17.48 Terneazen &5 7 18.21 Hausweert 6.3 J 19.01 19 Al 8.02 20.27 6.18 18.43 6.41 19.H5 derde van de opbrengst toe. De boot werd thans vrijgegeven, doch vooraf moest C f 80 aan de visschers geven. De boot moet bovendien nog gerepareerd worden. VERDRONKEN. Te Haarlem is Zondagmorgen het 2-jarig zoontje van den heer Groote, wo nende aan dc Jan Gijzenkade, spelende in de Jan Gijzenvaart geraakt en verdronken. Omstreeks halftien was het knaapje met een z.g. sportkarretje buiten gaan spelen. Eenige uren later werd de kleine door de ouders vermist en is men op informatie uitgegaan. Buurkinderen vonden het kar retje aan den waterkant. De politie werd gewaarschuwd en na eenigen tijd dreggens werd het knaapje opgehaald. De levens geesten waren toen reeds geweken. GROOTE FABRIEKSBRAND TE WORMER. Te Wormer (N.-H.) brak door onbe kende oorzaak brand uit in de fabriek „De Veerschuit" aan den Wormer Ringdijk, eige naar M. Groot uit Wormerveer. In deze fa briek worden afvalproducten van cacaoboo- nen verwerkt tot veevoeder. Do brand ont stond in de benedenverdieping van het vier- verdiepingen-hoog? houten gebouw. De brandweren uit Wormer en Wormerveer be streden het vuur met tien stralen. Het vuur sloeg snel om zich heen in alle verdiepin gen. Blussching bleef beperkt tot het be houd van het belendend pakhuis met voor raden, dat gespaard bleef. De fabriek brand de tot den grond af. Alle machines en grondstoffen gingen verloren. De groote schade wordt cjpor verzekering gedekt. GROOTE BRANDEN In dë afgeloopen nacht heeft een brand gewoed in de modezaak van de firma Spo- renberg te Helmond, toebehoorende aan den heer Letorys. De brand, die in den winkel was ont staan, breidde zich spoedig over de andere verdiepingen uit, zoodat de bewoners, die reeds ter ruste waren gegaan, weldra het f 45.000. Zij was door verzekering gedekt de winkelruimte al niet meer ontkomen en moesten zij langs de achterzijde over de binnenplaats een goed heenkomen zoeken. Enkele prachtige barsois, die daar in hokken zaten, werden bevrijd cn gered. Daar het telefoonkantoor niet te bereiken was, moest men op het politiebureau de brandweer waarschuwen. Intusschen brandde het pand echter to taal uit, waarbij ook nog een groote waar de aan antiquiteiten verloren ging. De schade werd geschat op f 35.000 a f 45.000. Het was door verzekering gedekt. Zaterdagavond is te Almelo een blok van twee woningen aan den Hag- hoeksweg, eigendom van de familie Assink, en bewoond door de gezinnen Slot en Kol- lenveld, door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. Van den inboedel werd zoo goed als niet gered. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Men meldt ons uit De Lier: Doordat een schilder vermoedelijk wat onvoorzichtig met een lamp was omgegaan, ontstond in de raadszaal een begin van brand, die zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien. Een dichte rook hing in de en bemoeilijkte aanvankelijk het blusschingswerk, dat begonnen werd door het secretariepersoneel. De brandweer, die met £le motorspuit was ingerukt, heeft geen dienst meer behoeven te doen, want met eenige minimaxen en emmers water kon het vuur worden gebluscht. Er was nogal wat schade aangebracht, die echter door verzekering wordt gedekt De schilder, die bezig was een deur met ammoniak te bewerken, schijnt hierbij een cigaret te hebben gerookt, waarna plotse- 1 ling een groote vlam opsloeg. De burge meester, die buiten de gemeente vertoef- de en gewaarschuwd werd, was spoedig

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2