llirtuur ïtërljr (iourruit ABONNEMENT» Per kwartaal Id Lelden en In plaat- 8»n waar "n agentschap gevestigd ls 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- »cbe sending .4.50 Bij dagenjksche sending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 3 cent met Zondagsblad 7Yt cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 4078 MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 ADVERT EN TIEN Van 1 tot 3 regels...-LlTjf Elke regel meera 0.22VJ ?r.gez. Mededeellngen vaD 1—5 regels a 240 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD CONTACT MET HET VOLKS f BEWUSTZIJN Het belangstelling namen we kennis van gen nieuw blad, „Het Ouderblad voor openbare school", maandblad voor school en huis, dat als officieel orgaan van den Nederlandschen Ouderraad bij het open baar lager onderwijs in de plaats treedt ,Van een periodiek, welke minder succes had. Dit nieuwe orgaan trok onze belangstel ling. In de eerste plaats, omdat het de belan gen voorstaat van de openbare school, een 6chool, die door een toch altijd nog aanzien lijk gedeelte van ons volk als vipvoedings- instituut wordt gekozen, en wij niets min der begeeren, dan dat deze instelling aan haar doel beantwoordt en zooveel mogelijk aan onze maatschappelijke samenleving ten goede komt. En in de tweede plaats, wijl in dit eerste nummer verschillende opmerkingen worden gemaakt, die van zin voor de werkelijkheid getuigen en in ruimeren kring overweging waard zijn. Dit geldt vooral hetgeen de bekende pu blicist G. vian Veen opmerkt, wiens open hartige uitingen en eigen kijk op de zaken reeds eerder werden gesignaleerd. Als de heer Van Veen in zijn artikel heeft stilgestaan bij het feit, dat de openbare school „al dieper en dieper wegzinkt in de waardeering van het volk", laat hij volgen: „Het kan wel niet anders, of er moeten kapitale fouten zijn gemaakt in het ver leden, die zich in het heden wreken en die nu uitwerken in een tijd, dat de nationale school den wind in de zeilen moest hebben. Het helpt niet er doekjes om te winden. De fout ligt hier, dat school als zoodanig niet de kunst heeft verstaan haar contact met het volksbe wustzijn te bewaren. Het zijn vooral de stroomingen, die Duitsche meening zijn toegedaan, dat het verstand van den menach in zijn ellebo gen zetelt, die de openbare school ontzag lijk veel kwaad hebben berokkend". Dit is nu zoogenaamde immanente cri- tiek, die zich plaatst op het standpunt der openbare schooi zelf en van daaruit de fei ten overziet en de gebreken waarneemt. Het is een harde waarheid, maar waar heid, en daarom geschikt middelen aan te wijzen tot verbetering. Inderdaad is de fout geweest, dat men de zaken behandelde buiten de ouders, ware belanghebbenden, om, en wordt het begrijpelijk, dat het contact met het volksbewustzijn teloor ging. Alleen in de weg van oprechte ontdek king der feilen, niet met hoogklinkende tirades, is verbetering te zoeken. En we willen gaarne verklaren: het verband tusschen school en ouders bij het openhaar onderwijs zou kunnen wor den hersteld, zullen niet alleen de voorstan ders der openbare school zich verblijden, maar wij zullen deelen in hun vreugd. GEZINSTARIEF Dat er bij de verschillende lasten, door publiekrechtelijke lichamen, opge wordt rekening gehouden met de samen stelling van het gezin, ziet men herhaalde lijk doorgevoerd. Om slechts enkele te noemen: bij de rijksinkomstenbelasting, bij de personeele belasting, bij het schoolgeld, wordt aan kinderaantal aandacht geschonken. Het verwekt niet al te zeer verwondering, dat de laatste jaren in enkele gemeentera den de vraag is opgeworpen, of niet even eens bij de vaststelling van verschillende [verbruikstarieven, en daarbij was dan in de eerste plaats sprake van het gas in aanmerking dient te komen de grootte van het gezin. Zeker is waar, dat de kosten van gas, electriciteit en waterleiding op het huishou delijk budget een belangrijke post vormen, die stijgt, naarmate het gezin grooter is. Hier brengt het vastrechttarief dikwijls een welkome besparing van kosten, maar aan den anderen kant mag men niet ver geten, dat de reductie van dit tarief niet bepaaldelijk het groote gezin, maar den groot-gebruiker uit weelde, toevalt. Heeft een speciale regeling op grond van de samenstelling van het gezin reden van bestaan? Het komt ons voor, dat dit niet het ge- !val is, voor zoover het gaat om betaling !van den kostprijs, eventueel verhoogd met een beperkte winst. Wanneer men toch beneden den kostprijs zou gaan leveren, is niet in te zien, waar men de grens zou moeten trekken, en men zou met evenveel recht een toeslag uit de openbare kas ten behoeve van andere eerst- noodzakelijke levensbehoeften kunnen ver dédigen. Bij levering zooveel mogelijk tegen kost prijs dient vast te staan, dat die kostprijs wordt betaald, en waar daartoe niet de mo gelijkheid bestaat, zal op andere wijze dan langs den weg der tariefregeling moeten worden voorzien. Nu doet zich echter het geval voor, dat de bedrijven in de grootere gemeenten iu den regel zeer belangrijke winsten afwer pen, winsten, die in de gemeentekas vloeien en in het belang der gemeentehuis houding worden aangewend. Datgene nu, wat aan „meerwinst" bin nenkomt, is feitelijk niet anders dan een belasting, en ten aanzien daaraan rijst zeker de vraag, of niet gerekend dient te worden met de samenstelling van het gezin. Wij verstaan zeer wel, dat men zich van een eventueele reductie op grond van meer» dere winst geen overdreven voorstellingen 2>al mogen maken, wij zien hier niet ge ringe administratiekosten en beteekenende practische bezwaren, maar dit alles neemt niet weg, dat hier een kwestie ligt, die nauwgezet onderzoek verdient Een kwestie, die in beteekenis is I nomen, naarmate de gemeenten sterker zijn gaan steunen op de winsten uit de bedrij- BINNENLAND. HOFBERICHT Van bevoegde zijde vernemen wij, dat Prinses Juliana het voornemen heeft de huwelijksplechtigheid bij te wonen van jkvr E barones van Hardenbroek, haar oud-hof- dame, met mr v. Ridder v. Rappard, burge meester van Zoelen, en zoon van het Tweede Kamerlid mr A. G. A. Ridder v. Rappard De Prins zal ook deelnemen aan verschil lende feestelijkheden, welke in verband met dit huwelijk zullen plaats hpbben. DE HAAGSCHE OPCENTEN Op één na de laagste van het land. Den Haag heft 45 opcenten op de GemeeD- tefondsbelasting. Van de 46 gemeenten bo en 20.000 zielen, die er in ons land zijn, is er maar één, die minder opcenten heft op deze belasting, n.l. Zeist, dat met 35 opcen ten volstaat. Dit blijkt uit het zoo juist verschenen Augustusnummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De vergelijking met andere groote steden valt al zeer gunstig uit. Utrecht b.v. heft 60 opcenten, Amsterdam 78, Groningen en Haarlem 80, Rotterdam 85. Twaalf van deze 46 gemeenten boven 20.000 zielen heffen zelfs 100 opcenten, t. w. Ede, Eindhoven, Emmen, Gouda, Haarlem, Helmond, Hengelo, Lonneker, Nijmegen, Roosendaal, Nispen, Vlissingen en Zaan- CRISISHEFFING OP SUIKER NIETS VAN BEKEND Nog steeds houden de geruchten aan, dat per 1 October a.s. een crisisheffing op suiker te verwachten zou zijn. We zagen zelfs een circulaire van de N.V. „Cedro" te Amster dam, die haar kanten een prijsverhooging aankondigt in verband met deze suiker prijsverhooging. We hebben ter bevoegder plaatse geïnfor meerd, maar daar is niets van dergelijke voornemens bekend. Financiën noch Econo mische Zaken weten er iets van. Wel is in de Millioenennota aangekon digd, dat de 10 opcenten, geheven ten bate van den Crisisdienst en het Leeningfonds zullen worden gecontinueerd, maar dat niet iets nieuws. GOEDE ORGANISTEN Op advies van een dooi" de „Vereenigine van Organisten bij de Gere-f. Kerken'1 (ge vestigd te Rotterdam) aangewezen examen commissie, benoemde de Geref. Kerk van 's-Gravenhage Zuid tot organist den heer Chr. Boss te Sdheveningen. In de examencommissie hadden zitting de heeren Drs. Joh. Luykenaair Francken te Rotterdam, M W v d Laan, Den Haag, on v d Bung, te Amersfoort, die hun werk geheel belangeloos verrichtten. waren acht candidaten, die ©lik vier stukken moesten spelen. Bij de eerete ronde vielen vijf candidaten af. Bij de volgende ronde, toen een opgegeven psalm moest worden gespeeld, viel de ze6de sollicitant af. Toen moesten de twee oveirblijvenden elk nog tweemaal overspelen met het bo urn ide resultaat. Het examen duurde ai nnates63 bij het examineeren was groot, want zij, die gespeeld hadden, werden 6treng gescheiden gehouden van hen, die nog moeeten spelen, terwijl belangstelling van buitenstaanders niet werd toegelaten Ze'fs de voorzitter der Vereeniging mocht r.iet aanwezig zijn. De examencommissie liet zich bij de voorbereiding en orde bij staan door drie leden der Finanoieele Com missie van genoemde Kerk. De Vereeniging, wier advies hier gevolgd werd, wil medewerking venleenen aan het verkrijgen van goede organisten, omdat het elspel een deel van de eerediienst uit- akt. Wij gaven van bovenbedoeld examen een kort overzicht om te laten zien op welke wijze de Veneniging haar taak opvat A.R.J .A.-TOOGDAG Dag van laaiende geestdrift VELE VOORMANNEN TUSSCHEN DE JONGEREN Bezielend woord van den heer Amelink Prof. Severijn over de roep om Gezag A.K.J.A. EN PROPAGADACLÜBS Uit alle deelen van het land waren ze ge komen, de Arjanen om hun toogdag bij te wonen. De zaal Odeon in Zwolle was in de morgenvergadering reeds zeer goed bezet toen de voorzitter, D r. Joh. H. S c h e u- van Amersfoort, den toogdag opende. Wij hebben daarvan reeds verslag gegeven in ons vorig nummer, vermelden nu nog, dat de vreugdevolle mededeeling kon wor den gedaan omtrent den sterken groei der A.R.J.A. Sedert het uitbrengen van het jaarverslag steeg het aantal clubs nog met 8; het bedraagt thans 157. Het aantal clubs in den loop van het vorige jaar met 50 procent gestegen. Deze mededeeling werd met geestdriftig handgeklap begroet. D s. H. A. v. d. M u n n i k sprak namens de de A. R. Kiesvereeniging het „welkom in Zwolle" uit en bood beste wenschen aan voor het welslagen van den toogdag. AJt.JA.-Ued werd door den voorzitter, dat 27 ontwerpen voor een A.R.J.A.-lied waren binnengekomen; de jury vond er geen ge schikt ontwerp bij; besloten werd daarom om den termijn van inzending te verlengen tot 1 Januari 1934. Toespraken De heer v. d. M e u 1 e n uit Sneek sprak als afgevaardigde van het Centraai Comité vergadering toe. Het Centraal Comité ziet niets liever dan ernstige studie der be ginselen en verheugt zich over het werk en den groei der A.R.J.A. en bidt Gods zegen af over het werk der A.R.JA. om in steeds breeder kring bevorderlijk te zijn aan het vormen van kernen, welke wij niet missen kunnen. Zaal schetste de beteekenis van het werk der A.R.J.A. voor de jeugd, welke zoekt in dezen tegenwoordigen tijd; niet alleen de werklooze jeugd, waarover Spr. op den vorigen toogdag sprak, maar ook de jeugd die nog werken kan, staat voor velerlei gevaren. Daarom is het werk A.R.J.A. zoo nuttig en noodig. argemeester Bram er sprak daarna na mens het Prov. Comité van Overijssel. Bij de bestuursverkiezing werden in de plaats van Dr. Scholten en den heer Roos- jen gekozen Dr. C. Beekenkamp te Den Haag en de heer J. J. G. Boot te Winsum. VoorsteUen H. Amelink Aangenomen werd het voorstel tot het instellen van Gouwen. Het Gouwreglement werd vastgesteld, nadat de voorzitter uit eengezet had de bedoeling, welke voorzit bij de vorming dezer Gouwen namelijk om te voorkomen, dat we in de beweging geen dorre takken krijgen, maar de Gouwen hel pend en stimuleerend kunnen optreden, waar zulks noodig mocht zijn. Ds. Kunst stelde voor, dat het bestuur pogingen zal aanwenden om een Arja- vaandel te verkrijgen voor de landelijke be weging. Dit voorstel werd met applaus aan genomen; de Voorz. zeide dat het geluk kig is, dat de A.R.J.A. ook vrouwelijke leden heeft, want dergelijke zaken plegen ver- eenigingen meestentijds van vrouwelijke le den te krijgen. (Vroolijkheid). De heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, voerde het woord namens do A.R. Kamerclub en zeide, dat de Kamerclub met groote belangstelling de toenemende ac tiviteit onder de jongeren bespeurt. Oudere menschen zijn wel eens bezorgd voor de to© komst en vragen zich af wie het zal moeten doen, als zij zijn heengegaan, maar het is daarom verkwikkend om te zien hoe overal land de jongeren bezig zijn met dege beginselstudie. De toestanden wisselen tel kens en het is daarom zoo goed toe te zien en te studeeren en in geestdriftige toewijding aan de taak zich voor te bereiden om straks het vaandel te kunnen overnemen en den tijd door verder de eeuwigheid tegemoet te dragen. (Applaus). A.R.J.A. en Propagandaclubs. De afgevaardigde van de Studentenclub te Amsterdam wilde bespreken de rechtspositie van de A.R.J.A. en de Anti-Rev. Partij. De tijd bleek evenwel niet voldoende, waarom "3 Voorzitter deze uiteenzetting gaf: Hoewel op 19 April 1931 de A.R.J.A. of ficieel in de partij-instanties is opgenomen, doordat de Partij Dr. Kolkert en Prof. Se verijn deed zitting nemen namens het Cen traal Comité in het A.R.J.A.-bestuur en de A.R.J.A.-beweging dus ondubbelzinnig werd erkend, blijkens telkens hier en daar vooraan staande personen en organen de A.R.J.A. te gen te staan, en te pogen om haar weg te drukken. De laatste vier maanden zijn daar van krasse staaltjes voorgekomen, waarvan het A.R.J.A.-bestuur zelf niet gedacht had, dat ze nog zouden voorkomen. Het hoofdbe stuur beschikt reeds over veel feitenmate riaal en wanneer de studentenclub Amster dam haar materiaal daarbij voegt, dan kan het hoofdbestuur de zaak ernstig behande len en die toestanden trachten uit te zuive ren langs den meest practischen en afdoen- den weg. Er is geen noemenswaard verschil in de persoonlijke verhoudingen tusschen tal van A.R.J.A.-leden en leden der Propaganda- clubs. Er is geen rivaliteit tusschen de men schen van de Propagandaclubs en de A.R. J.A., maar enkele uitzonderingen geven moeilijkheden en die moeten worden uitge zuiverd. Men kan de menschen niets ver bieden, maar wel kan men het zóó schik ken, dat dergelijke dingen niet meer kun nen voorkomen. En dat zal het hoofdbc Rede van den heer Amelink De heer H. Amelink, lid der Tweede Kamer, sprak over het onderwerp: „De ba nieren omhoog". Een leger, dat een strij de trekt, voert zijn ba nieren mee. Het ver dedigt het vaandel tot den laatsten man. De A. R. Partij is zulk een strijdend leger. Eén banier wordt vooruitgedra gen, waarop gesehre ven staat: Doet hei alles ter eere Gods. Dat reeds is een be ginselverklaring op zichzelf. Daardoor wordt de politieke strijd geheiligd. Het gaat dan niet om de eigen eer en de baantjes en om materieel gewin; het gaat om de hoogste dingen; de verheerlijking van den Naam van onzen God. Dan is de politiek niet iets minder waardigs. Door velen wordt de politiek wel als minderwaardig beschouwd. Het is zoo ver gekomen in ons land, dat alle or ganisaties mochten deelnemen aan T défilé voor H. M. de Koningin behalve de politieke organisaties. Hieruit spreekt do opvatting, dat politiek eigenlijk iets minderwaardigs is Doet het alles ter eere Gods. Dan geven wij onszelf in den strijd om de toepassing van Gods ordinantiën, welke alleen ons volk en vaderland kan redden. Dan siellen we ons tegen liberalisnje, Marxisme en fas cisme, welke een politiek voeren, die op komt.uit den mencsh. Wij hebben den plicht om eerbiedig te vragen: Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal? Een tweede banier wordt aangedrag/i, waarop geschreven staat: In God alleen ligt de Bron van het Souverein Gezag. Het zag kan slechts daar op de juiste wijze worden uitgeoefend, waar men trouw bleef aan Gods gezag. Dan zal het gezag niet ontaarden in tyrannie, maar worden üe rechten en vrijheden geëerbiedigd. Wij mo gen God danken, dat Hij ons in den Minis ter-President een man geschonken heeft, die met ons belijdt, dat in God alleen ligt do Bron van bet Souverein Gezag. Wij hebben geen behoefte aan een Mus§plini en een Hitier en een Mussert. Wij hebben behoefte aan een Colijn, die het gezag zal handha ven, maar de rechten en vrijheden van het volk zal eerbiedigen; de man van het ge zag, maar ook de man van de Christelijke democatie. (Daverend applaus.) Een derde banier wordt aangedragen: Wij eeren de Souvereiniteit van Oranje. Wij be trekken de wacht hij den troon in dezen tijd en zweren den eed van doódsbeproefde trouwe. Tal van banieren volgen. Ze schitteren in gulden woorden: Rechtvaardigheid op het terrein van den arbeid. Regularisatie op maatschappelijk terrein naar den Woorae Gods. Geen fascisme, dat de maatschappij in den neutralen staat wil doen ondergaan, kan ons redden, maar Ghr. solidarisme. Dan wordt een banier aangedragen: wij willen heel het volk ten zegen zijn. Wij zijn een A. R., een Christelijk Nationale Partij. In haar midden omvat onze partij werkge vers en arbeiders, boeren en middenstan ders, professoren en de eenvoudige man uit het volk. Wij moeten bereid zijn tot het brengen van offers, in dezen tijd. Maak u gereed tot de taak welke u wacht. Bestu deer de beginselen en gij zult een grooter schat vinden, naarmate ge dieper graaft. God geeft u een groote taak in de toe komst. Juist nu zijn er voor de A. R. Partij groote mogelijkheden. In biddend opzien ae banieren omhoog, voorwaarts, voorwaarts in Gods kracht. (Daverend applaus.) Prof. Dr. J. Severijn MIDDAGVERGADERING In de middagvergadering, welke nog beter bezocht was dan de morgen-bijeenkomst, sprak Prof. Dr. J. S e ve r ij n, van Utrecht, over: De roep om gezag In den roep om gezag, aldus spr., open baart zich een verschijnsel, dat de aan dacht verdient in verband met de stroomingen en be wegingen in het volksleven van on zen tijd en de vraag gaat rijzen, in hoe verre dit opkomt uit zedelijke drijfkrach ten en welke facto ren daarbij werk zaam zijn. Drieërlei uitnig laat zich, in hoofd zaak, waarnemen, a. Zij, die aan de tra- ditioneele grondsla- voor het leven in staat en maat schappij vasthouden, dringen aan op krach tige handhaving van het gezag. b. Een ander type vertegenwoordigt het communisme, dat een dvvanggezag nastreeft in den naam van het z.g. proletariaat, c. Een derde type dient zich aan in fascistische en nationalistische bewegingen, die op de vestiging eener abso lute staatsmacht aandrijven. Deze onderscheiden strevingen vinden verklaring in de beginselen van levens- en wereldbeschouwing, waarvan zij uitgaan, en die onderling strijdig de kiemen van een geestelijk conflict dragen, dat in den gang van 't cultuurproces tot uiting moest komen en op een algemeene crisis moest uitloopen. De dreigende ineenstorting van humanisti sche cultuur-idealen, waartoe de wereld oorlog en zijn gevolgen, nevens zoovele andere factoren hebben medegewerkt, liet niet na den revolutionairen geest te ster ken in de pogingen ter verwezenlijking van zijn droombeelden omtrent een nieuwe maat schappelijke orde. Een verrassende greep deed Mussolini, die met zijn fascisten de revolutionaire wanorde meester werd. De feiten toonen aan, dat zijn voorlieeld navol ging verwierf en naast den afkeer van het bolsjewisme een toenemende voorkeur voor de fascistische en nationalistische dictatuur hm gevolge had. Ook in ons land werkt het uilheemsche voprbeeld aanstekelijk. stuur langs den meest practischen en af- Ondanks het verschil tusschen de com- doenden weg trachten te bereiken. [munistische en de fascistische dictatuur, moet het toch duidelijk zijn, dat beide be wegingen op humanistischen grondslag staan en beginselen nastreven, die, ge meten naar Christelijken maatstaf, revolu tionair zijn. Het zedelijk fundament, waarop de hand having van het gezag naar Christelijk prin ciep rust, laat zich niet verdragen met de bolsjewistische dictatuur van het proleta riaat, noch met die van den almachtigen staat, die het fascisme kenmerkt. Daarom kan een Christen, die de souvereiniteit van den God der religie belijdt over alle leven, zich evenmin in de gelederen der fascisten en aanverwante bewegingen als bij de gesproken revolutionairen scharen. Men late zich niet verleiden door het pathos van nationalisme, noch door de om standigheden, die de sympathie wekken voor een krachtig bewind, hetv.elk naar fascis tisch model toch schadelijke en ongewensch- te gevolgen zou hebben. Wij zijn niet met iedere gezagsoefening gediend, ook al begeeren wij een krachtige overheid, doch wij wenschen zulk een hand having van het gezag, waarbij ook de rech ten en vrijheden in ons volksleven gewaar borgd zijn, en waardoor de zedelijke kracht der natie gesterkt kan worden. Daarom pleiten wij voor de erkenning en de hand having van een gezag, dat wortelt in het religieus-zedelijk bewustzijn en op alle levensterrein en in alle levensverhoudingen de door God gestelde perken in acht neemt. Aan zulk gezag heeft de wereld behoefte en alleen in terugkeer tot de norm en de grond slagen haar in de religie van den Gekruiste gegeven, zal genezing zijn voor haar inge zonken kracht. Zulk een gezag heeft ons olk noodig, zal het de voorwaarden vinden voor een herleving van zijn welvaart ei banier der vrijheid hooghouden, welke gezonde saamleving mogelijk maakte, en bewaard blijven voor de stormvogels der revolutie. Daartoe doen wij een beroep op ons Chris tenvolk, dat het zich rekenschap geve van zijn geestelijke voorrechten en de goederen, die op het spel staan en het zijn geschiede nis niet vergete, die aan het geheim onzer nationale kracht in tijden van voorspoed en drulc vertolking geeft in het Nederland, Oranje en God, opdat het moedig en een drachtig standhoude en zijn roeping in den nood der tijden versta. Verschillende vragen werden naar aan leiding van het schema en de mondelinge toelichting door den professor gesteld. M r. Noteboom, van Den Haag, gaf nog een aanvulling. Prof. S e v e r ij n beantwoordde de ver schillende sprekers e» deze middagbijeen» komst was er een van veel nut. daar ze zeer leerzaam was. Nog een afscheid Had Dr. Scholten in de morgenbijeenkomst reeds afscheid genomen, nu sprak de heer S. Roosj e n, van Groningen, woorden van afscheid. Zijn hartelijk woord werd met luid applaus door de aanwezigen begroet. Sluiting De Voorzitter bracht dank aan allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen vierden toogdag, inzonderheid aan de Zwolsohe club, waarna' D s. L. de B r u y n e, Chr. Geref. predikant te Zwolle, sprak over: „Wat ls er in Uw hand?" Als 'teven kan Rookt „EDELMAN" Voornaamste Nieuws. (bil 1) Tegen een groep „Roode Valken" is proces verbaal opgemaakt om te zien of zij onder het Uniformverbod vallen. Toogdag der A.R. (blz. 2) Te Leipzig zijn Dimitroff en Popoff ver hoord. Van der Lubbe's gezondheidstoestand baart zorg. Zondag echter heeft hij weer voor het eerst behoorlijk gegeten. Te Parijs zouden Engeland, Frankrijk en Amerika het principieel eens zijn geworden over de wapencontröle. Japan neemt de Russische leiding van den Chineeschen Oosterspoorwe^ gevangen. De „Isvestia" verwacht inbeslagneming. Op Cuba wordt de toestand met den dag hachelijker. Er loopt een gerucht dat Russische inge nieurs naar ons land komen om ontwerpen van onderzeebooten te bestudeeren. (blz. 3) Nadere mededeel ingen betreffende het reorganisatieplan van de Holland-Amerika- lijn. Het aanbod aan 6 obligatiehouders 1922 van 28 niet te laag. (blz. 5) Verschenen is de begrooting *^an het We genfonds. Te Zwolle is de Jaarvergadering gehouden van de Vereen, tot bevordering der Geref. Ziekenverpleging. De Raad van Kerken zal te Utrecht een conferentie houden ter bespreking van het vraagstuk der ontkerkelijking. (blz. 101 De viering van het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin in Indië. Mariënburg, de trots en roem van Oost- Pruisen. (Van onzen Duitschen correspon dent). da Ter beantwoording van deze vraag wees spreker op de geschiedenis van Mozes, die door God geroepen werd om het volk van Israël te leiden. De herdersstaf werd een kronkelende slang, die hij moest aangrijpen. Ook wij hebben onze roeping te aanvaar den in al haar ernst. Op de vraag aan de A.R. Jongeren, de A.R partij, het volk van Nederland: Wat is er in Uw hand? zij het antwoord: de staf Gods. Uit het Woord des Heeren toch worden de beginselen geput ook voor het staatkundig leven. Zij Gods getuigenis Uw leidsman op Uw vergaderingen, in Uw studeervertrek, in Uw huiskamer, aldus spr. Spr. ziet in de naaste toekomst twee legers, het eene gewapend door den Satan, het andere door Christus. De vijanden Gods heffen de roode vanen hoog, blazen de trompet van de haat, zij zijn geweldig in vermogen. Het leger van Koning Christus heft de kruisbanier omhoog, terwijl hun hand het zwaard des geloofs omklemt. De Koning zelf gaat echter aan de spits. Wat is er in Zijn hand? Het lidteeken des kruises. HET UNIFORM-VERBOD EN DE „ROODJ3 VALKEN" Mogen de „Roode Valken", de bekende jeugdafdeelingen van de A.J.C. hun unifor men nog in het openbaar blijven drage:., r.u de desbetreffende wet is aangenomen? Om dit uit te maken is in gemeenschappe lijk overleg tusschen de organisatie en ce politie proces-verbaal opgemaakt. Het ge beurde op den Dam in tegenwoordigheid van den Amsterdamschen hoofdcommissaris van pol?;ie. Het woord is thans aan de rechterlijke macht, die het wel in hoogste instantie zal beslissen. NATIONAAL HULDIGINGSDEFILE EEN GEÏLLUSTREERD GEDENKBOEK Bij de N.V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" te Amsterdam verscheen een album ter herinnering aan het onvergetelijk Nationaal Huldigingsdefilé op 9 Sept. j.I. in het Stadion te Amsterdam. In keurigen omslag wordt hier een dertig tal foto s geboden van dien onvergetelijken dag in de hoofdstad, toen vele tienduizen den hun liefde voor en trouw aan het Huis van Oranje op zoo indrukwekkende wijze demonstreerden. Tevens zijn opgenomen de redevoeringen van H.M. de Koningin en Ds A. G. H. v. Huo- genhuyze alsook een beknopte beschriiviug van het défilé. BRAAT BLIJFT KWAAD HIJ ZOEKT HULP EN RAAD Boer Braat werd van zijn pïaatfe ge drongen door Mr C Vervoorn. Daarin kan hij maar niet beru6ten. Derhalve treedt hij op als tolk van „vele ontevrede nen", die den heetr Braat weer in de Ka mor willen zien. Hij zal met hen een pro testvergadering hou den te Utrecht op 30 September. Daar zullen Mr Vervoorn en de boeren van 't Noorden, die Braat wip ten. het moeten ontgelden. En dan gaat men de Plattelander-spart ij „weder opbouwen" of men zal t'-achten zijn invloed en politieke goodwill aan een andere partij te verkoopen; b.v. aan de liberalen; op conditie natuurlijk, dat de heer Braat weer naar de Kamer gaat. Het aantal ontevredenen, namens wie de heer Braat de protestvergadering uitschreef, schijnt evenwel niet ontelbaar te zijn; want de oproep eindigt met een P.S.: „Verzoeke vele vrienden en kennissen mede te bron- gen". Als ze maar ontevreden zijn! DE NIEUWE RIJKSWEG DEN HAAG-ROTTERDAM NOG GEEN VOLLEDIGE OPENSTELLING Naar aanleiding van een desbetreffend door den ANWB en de KNAC aan den be trokken Hoofdingenieur van den Rijks Wa terstaat gericht verzoek om een spoedige openstelling van den weg Delft-Overschie n beide richtingen te bevorderen, ontvingen die verecnigingen thans bericht dat tegen openstelling voor het verkeer van dit weg gedeelte in beide richtingen, thans nog over wegend-, bezwaren bestaan, aangezien op het wegvak van de Overslag-Moleneloot af tot het zuidelijk uiteinde van den weg de rijwte.paden nog niet aangelegd zijn. Zo'.als bekend is bedoeld wegvak thans opengestelf voer al het verkeer in de rich ting Ovenschie-Delft, dus ook voor wiel rijders. Openstelling van den weg in de richting Delft-Overschie voor a I het ver keer, of ze fs alleen voor het automobiel ver keer, zou zoolang de rijwielpaden niet ge- t *ed zijn, voor het verkeer in hoo*e m«tto gevaar opleveren. Bovendien is de weg langs de Pijnacker- sche Vaart te Delft, alwaar herstellingen aan do iang-.' dezen weg gelegen bescho-vng - uitvoering zijn, than© niet in staat om •t verkeer in beide richtingen te verwei- Op mond van een en ander is de tijd v K»r de openstelling' van den nieuwen weg voor het verkeer in beide richtingen nog niet aangebroken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1