Feest in Tropisch Nederland MARIENBURG MAANDAG 25 SEPTEMBER 1933 DE VIERING VAN HET REGEERINGS- JUBILEUM TE BATAVIA Een drukke, heete, maar vroolijke en gezellige boel (Van onzen Indischen correspondent) Per luchtpost d.d. 12 Sept. Hoewel er in den algemeenen toestand nog steeds geen verbetering is ingetreden, heeft Indië toch ter gelgeenheid van Ko ningin Wilhelmina's regeeringsjubileurn voor een dag de zorgen aan den kant ge zet en zich met het moederland vereenigd «n een opgewekte viering van dit feit. Materieel kwam die vereeniging zelfs op den vierings- dag tot stand en velen hebben hier de groot- sche huldiging in het stadion bijgewoond, in den geest en met het oor, hetgeen wat de rede van de Koningin aangaat helaas niet óók is kunnen zijn met hoofd en hart. Want ■waren de redevoeringen van de heeren Ds. van Hoogenhuyze en die van Dr. van Aalst en Dr. Philips uit de studio vrij goed te volgen, niet zoodra kwam de Koningin aan het woord, of, evenals met Kerstmis 1931, werd het. geluid geruisch, gefluit en gebrom zonder zin, waarbij nu en dan een enkel woord viel te onderkennen, doch waarin het verband zelfs voor de meest gespannen Oranjeklanten niet werd begrepen. Van het mooie timibre van de stem harer Majesteit was op deze 12.000 K.M. afstand niets over gebleven, en dat, waar de heer W. Hoge- woning. de feestredenaar op den avond der Christelijke Oranjevereeniging te Batavia, juist even tevoren daarvoor in het bijzonder de aandacht had gevraagd. Maar, Ds. Ubels, de leider van deze feestviering in de ruime zalen van de sociëteit Concordia aan het Waterlooplein, verklaarde ,dat een Oranje klant nooit wanhoopt en vertelde tot troost, dat het niet aan de installatie van de fir ma Sneep had gelegen, die daaraan alle zorg had besteed, want dat over geheel Ba tavia en later bleek over geheel Indië de stem van de Koningin niet goed was gehoord. Opgewekt heeft men daar in Concordia verder feest gevierd. Er was zang van de Bataviasche oratoriumvereeniging, en natuur lijk ook van het vele publiek zelf, er werd een geestig stuk opgevoerd, geschreven door den heer W. van den Boogaard, „De klokken luiden", in vier tafereelen met pro logen, waarin het Holland van de jaren 1911 —1918 voor ons herleefde: mobilisatie .grens wacht. inkwartiering, distributie, demobili satie, alles zeer natuurgetrouw voorgesteld, met boeren, burgers en soldaten, met in spectie en redevoeringen van luitenant Breu kelaar, die voor deze gelegenheid zijn ad junct-secretarispakje van de gemeente Mr. Cornelia weer had verwisseld voor de Indi sche veldofficierstenue het gróóte tenue scheen door de kakkerlakken opgevreten! er werd zeifis een lied van Leo Lens ge- Bongen, nJ. „Hier heb je de Oranjegarde", onder leiding van den heer A. van As, die als Oranjegarde een groep jongens en meis jes, klein en groot had uitgekozen met wit te jurken en kielen en oranjesjerpen en -vlaggen. Dat was één der aardigste num mers! En niet alleen de dichter van óns dagblad kwam ten tooneele, de krant zélf was er. Daaruit toch las in 'het laatste tafereel een der medespelers (P. Gilde) aan anderen het bericht van den vrede en de demobilisatie voorl Feestviering der Vaderlandsche Club Ook de Vaderlandsche Club zorgde voor Mn gelegenheid tot feestviering. In den grooten tuin van het Hotel des Indes aan Molenvliet was het Amsterdamsche Damplein verrezen; Natuurgetrouw met de Nieuwe Kerk en Peek en Cloppenburg .zoodat wij dien avond het wonder konden beleven, dat de reglmentsmuziek van Batavia voor het paleis op den Dam speelde! Voorts was er een poppenkast met een onvervalschten Am sterdammer erin, die tusschenbeiden zijn hoofd zelf maar eens door het raampje stak, omdat het publiek telkens riep „Jen, komp' uwes er nou sellef es uit", een draaiorgel met een kerel, die «zóó achter een Hollandse!) Ïiierement kon weggeloopen zijn, en verschil- ande boerinnetjes die bloemen en loten voor een tombola te koop aanboden ten bate der werkloozen, voor wie ook de opbrengst van den avond der Christelijke Oranjever- eepiging was. Heel den dag had het gegoten, maar des avonds was Pluvius uitgeraasd en alleen had hij nog schuld aan modderschoe- nen van de velen, die toen de muziek den taptoe-rondgang hield er gearmd achteraan stapten en sprongen den tuin rond. Dat was toen plotseling een verbroedering en een vroolijkiheid, men gaf een arm aan wie er net in de buurt was, anderen haakten in en zelden zal men het zoo warm hebben ge had als bij die hospartij! Er waren heel wat palmbeachpakruggen en japonnetjes „door- gezweten". En als echte Hollanders zongen wij dè bekende volksliederen, die onze natio nale trots uitmaken: van den kleinen garde officier en van je hela hola houd er den moed maar in. Maar tevoren, op het Dam plein hebben wij toch heel plechtig met z'n allen het Wilhelmus gezongen. De draai orgelman had het geschoten: hoewel hij zijn lokken borg onder een origineele jockey pet en een 900rt roode das om zijn hals had, kon hij zich wat zijn werk aangaat kalm houden, want zijn orgel draaide electrisch! Het was een drukke, heete, maar vroo lijke en gezellige boel daar in des Indes en er kon een groot bedrag aan de werkloozen worden gegeven. Op den dag 'der herdenking zelf heeft de Voorzitter van den Volksraad een korte rede gehouden, vóór men met de werkzaamheden aanving, en ook achtte hij de afgeloopen week een geschikte gelegenheid, om een re ceptie te geven, nog ter gelegenheid van zijn üenoemlng in Mei J.l. De Pasar Gamibit, die vrij druk bezocht is geweest en wel niet een erg groot verlies zal opleveren, den avond tevoren met een prachtig werk besloten.de heer Spit kon dus reke nen op een groot bezoek. En het was er dan ook heel druk, de menschen stonden zelfs In de rij, toen het een halfuur na zevenen was, maar om acht uur was het grootste deel weer vertrokken. Gister heeft de sultan van Pontianak, die hierheen was gekomen, om zijn zoon weg te brengen, die te Breda voor officier gaat studeeren, nog een re ceptie gegeven, en ook was er verleden week nog een thee hij den Fransohen con sul, maar overigens is ook wat dit aangaat de invloed der malaise sterk. Wat zal men ook nog feestelijkheden houden, waar Indië too aan den grond zit. De Gouverneur-Generaal evenals de litter van den Volksraad gewaagden op het openbaar gehoor op den morgen van Koninginneverjaardag, dat in de groote pa leiszaal te Batavia werd gehouden, en be kocht was door vele autoriteiten, amibteaa- Een droeve noot Het vliegongeluk bij Padalarang, dat al spoedig te Batavia bekend werd, waarbij twee officieren omkwamen, die met de an dere 20 vliegtuigen aan de parade op het Wa terlooplein te Batavia hadden deelgenomen, 'ersomberde de stemming die door de tijds omstandigheden al niet zoo fleurig was, nog meer. Over de studentenconferentie op het land- :oed Tjiteureup, waar Chineezen, Japanners, Britsch-Indiërs ea. verleden week bijeen zijn gekomen ter bespreking der Oost-Azia tische problemen ,en over de lezing, door den secretaris der wereldfederatie, Dr. Da Visser 't Hooft verleden week Zondag ge houden, zou nog veel te zeggen zijn. De Banier is verleden week gedeeltelijk in het Engelsch uitgekomen, een bewijs van de activiteit van ons Christelijk weekblad! Ook de voorzitter, Dr. Francis Miller, is op de conferentie aanwezig. Echter heeft men deze studentenbijeen komsten zooveel mogelijk tot studenten wil- !én beperken,' omdat naar Dr. van Doorn, de leider van het jeugdwerk in Indië mij zeide, de Europeanen zoo gauw het over wicht krijgen als er teveel komen. Wellicht kan er later, na afloop van dezè oost-Azia tische conferentie, nog een overzicht aan ge wijd worden, want zij behoort wel tot een der belangrijkste gebeurtenissen van den laatsten tijd in Indië. Bezoek van Prof. Wisse Morgen vertrekt prof. dr. G. Wisse, die hier voor bezoek aan zijn zoon is geweest, wegr naar Nederland. Vanavond heeft hij nog een lezing gehouden in de Gereformeerde Kerk op Kwitang voor de Evangelisatie commissie over De weergekeerde dagen van Noach, die groote belangstelling trok. Hij tijdelijk inwonend lid der Gereformeerde Kerken hier geweest en heeft als zoodanig ook een keer den Dienst des Woords in Soe- rabaja geleid. BINNENLAND. WERKTIJD AMBTENAREN EENIGE VERLENGING NIET ONGEWENSCHT. Met hel oog op geleidelijke inkrimping van het Ambtenarencorps merkt De G e 1- erlande r (r.k.) op: „Toch rijst hier de vraag, of het in dezen crisistijd niet gewenscht zou zijn, den ar beidstijd van de departementale ambtena ren. welke feitelijk niet meer dan ?y2 uur bedraagt, eenigermate te verlengen, opdat bij afvloeiing, overlijden enz. met een beperk ter aantal kan worden volstaan. En daar naast lijken ons maatregelen noodzakelijk ten opzichte van cumulatie van pensioenen en salarissen. Op dit punt ia nog lang niet bereikt, wat bereikt zou kunnen worden. Beide soorten maatregelen zouden onge twijfeld tot een aanzienlijke besparing kun Oen leiden". Ambtenaherr deeleil metandeben, als do- mine's, pastoors, schoolmeesters, schoon moeders etc. het lot, dat zij onderwerp van veel glossen en grappen zijn. Zoo maakte iemand een opschrift voor m departementsgebouw met deze inhoud: hier rusten vijf ambtenaren 1 Een ander, een buitenman, vroeg aan zijn gids. toen hij het departement van Arbeid passeerde: Hoeveel ambtenaren werken hier? En kreeg ten antwoord: ongeveer de helft. Dat zijn natuurlijk ongepaste aardighe den. Wij weten, dat er ambtenaren zijn, die langer werken dan 7% uur per dag; er zijn ook Rijksdiensten, waar zelfs de vrije Za terdagmiddag onthouden wordt; maar niettemin verdienen de opmerkingen van ,de Gelderlander" overweging. DE BEVISSCHING VAN HET IJSELMEER HOE MEN OP URK ER OVER DENKT Hoor en wederhoor Men schrijft ons: Tot goed begrip van niet-deskundigen zien we ons genoodzaakt, enkele dingen in de uiteenzetting van den Spakenburger visscher recht te zetten; voor de ter zake kundigen achten we ddt niet noodig, aangezien deze weten, le dat de voorstelling van zaken niet juist is, en 2e dat do Spakenburger vissoher zic.li zelf tegenspreekt, ja wat erger is, won derlijk met tweeërlei maatstaf meet, zoodat de bekeurde Urkers geen en de bekeurde Spakenburger wel onrecht geschiedt. Het niet in bezit zijn der aote heeft echter voor dezen Spakenlbuiger visscher een heel andere oorzaak dan voor de Urkers. Zelf zegt hij uit protest geen acte gekocht te hebben en nu dus opzettelijk aan over treding te doen. De Urkers evenwel, die nu in overtreding zijn, hebben het vorige jaair geen acte gekocht, omdat toen niet offici eel bekend was, dat bij rui et koop en in 1932 alle rechten voor de toekomst vervallen waren. Hier is dus geen opzettelijke wets overtreding, maar een dwalen uit onwetend heid; ook nu nog wil elke Urker graag, de kostprijs voor acte en vergunning betalen. Wat het verzet bij het in beslag nemen der kuil betreft, dat valt wel wat mee. In ieder, geval is dat niet zoo erg, als het verzet dat door vier Spakenburger visschers gepleegd werd, toen ze voor pl. m. 2 maanden al be keurd werden, wegens het visschen met de z.g. wondepkudl, een net, dat, reeds wettelijk In 1931 was verboden. Een nie«t goed te keuoen, doch wel te be grijpen verzet is op 30 en 31 Aug. gepleegd door twee Urker schippers. Het een» geval was aan boord van een der kleinste en oud ste scheepjes, waar de (Vi-jarige schipper juist dien dag! nriet aan boord was en zijn zoon, die gevoelde, diat imet dit e e n i g e net voor dnüe gezinnen in 't onderhoud moest worden voorzien, was de verantwoordelijke schipper. Dat deze menschen zonder acte vischten was niet eens bun schuld, doch was te wijten aan de administratie van den Rijksdienst, die tot nog toe op onbegrijpe lijke wijze weigert, bedoelde schipper als be- langheibbendie te erkennen. Het tweede geval van verzet, deed zich voor bij een jonge schipper, die door het scheuren van eigen net, dien dag met een geleend net vischte en daarom bezwaar maakte het af te geven. Ook zou men uit het relaas van dien col lega visscher uit Spakenburg kunnen con- cludeeren, d'at bijna alle Urkers een botter of motor met regeeringscrediet was verstrekt en dat bedoelde beweWadigden nu de toen maals begeerde Noordzee gingen verlaten om het IJselnieer leeg te visschen. Niets is minder waar dan dat. De zaak is als volgt: Van de 135 Urker Motorbotters hebben er plm. 23 geheel of gedeeltelijk creduet gehad, waarvan 7 voor de bouw van een nieuw vaartuig ere diet ontvingen. Bij deze laatste waren er nog, die een even groot bedrag be zaten als het verstrekte credi/et. Een paar van -deze botters liggen reeds stil, omdat rente en ailossing niet te betalen zijn. De overige 1-4 ontvingen orediet, voor osnlbouity! van eigen vaartuig of voor het koopeoi van een tweeidehandsoh. Van deze laatste visch- üpn eir diezen zomer 10 op het IJselmeer, waar vam juist de helft zonder vergunning. Uit het bovenstaande blijkt wel; dat onze Spakenburger visscher de zaak niet juist en volledig toelicht. Ied'erb Urfkier is bovendien voor een korter of langer tijd in het jaar beroeps visscher op de Zuiderzee geweest Waarom is men toch zoo bang voor niet beroeps visschers? Weet ge, waarom door onze visschers-orga- nisatie zoo'n krachtige actie gevoerd wordt om zoo mogelijk, wijziging van de bestaan de vc rschriften te krijgen? Hierom, omdat die harde consekwentie nu pas als realiteit op de Urkers afkomt, dat ze voor goed van het IJselmeer verdreven worden. Of je dan op Urk woont, zonder eenige in dustrie en zondier achterland, zonder eendg anidier middel van bestaan dus dat doet er n/iiet toe. Of ie dan midden in die heerlijke Zuider zee woont, waar flink brood te verdienen Ls, zouidt ge daarom gelijke rechten hebben als nandbowomers? Of ge 40 jaren en meer op zee hebt gedobberd en je leeftijd niet meer toelaat, dat. bij uitstek zware Motor- en kust ,vis9cherd>edirijJ uit te oefenen, dat geeft niet mot je wrakke lichaam toch naar de Noord zee, in het IJselmeer is goen plaats voor je. Of andere bedrijven voor inzinken wor den behoed in deze wereldcrisis, dat hindert niet, gij o Urkers, moet naar de Noordzee, waar bijna'mets te verdienen valt, en waar ge uw bedrijf onder een zware schuldenlast zknderoogen ziet ineenschrompelen. Groot zijn in deze die onbillijkheden. De Spakenburger verdient een mooi stukje brood rnet palingvissc-hen en ontvangt daar bij Zuiderzee-steun en deze laatste steun wordt bij het beëindigen dor palingvissche- rii weer tot de wettelijke norm verhoogd. De gedupeerde Urkers echter ontvangen nu geen cent steun; omdat hij de Rijks dienst te Amsterdam eenvoudig wordt aan genomen, dat (zooals de vakterm luidt) ze door aanwending van eigen arluciidskraclit in Juin onderhoud kunnen voorzien. Dat althans do toestand waarin b-t.ro k ken en nu verkee- ï"ën, geen verband houdt met die afsluiting van de Zudidieraee. NASCHRIFT DER REDACTIE De geachte inzender stelde liet zeer op prijs zijn schrijven onverkort te plaatsen. Daarom zijn we genoodzaakt er een enkele opmerking aan toe te voegen. Het komt ons. nl. voor, dat de schrijver in het artikeltje- van den Spakenburger Visscher soms iets anders en. soms wat meer gelezen heeft, dan er in stond of al thans de bedoeling was. Wellicht daardoor is het bovenstaande soms meer dramatisch (om het met eenige overdrijving te zeg gen) dan zakelijk. Het kan zijn, dat een deel der pers ter wille van de sensatie het verzet der Urkers overdrijft in de verhalen van „wilde jacht op de U.K. 168" etc., maar we moeten toch opmerken, dat ook ons van bevriende Ur kers berichten gewerden over ernstig ver zet; al heeft men het zoo niet in ons blad kunnen lezen. Toen onlangs de steunuitkeering onmoge lijk werd gemaakt, hebben we niet nage laten daarover onze afkeuring uit te spre ken; thans echter zijn ons de dingen niet volkomen helder. Ook de schrijver heeft o.L niet tot volle klaarheid gebracht of het wezenlijk onrecht is, dat niet ieder Urker visscher een vischakte kan krijgen voor het IJselmeer. Daarover, meenden wij, mocht hoor en yvederhoor toegepast worden. Als het nu maar niet leidt tot al te breedvoerige dis cussie; want dan moeten wij rantsoeneeren. De regeering weet hot niet Het bovenstaande was reeds ter zetterij, toen we nog een artikel ontvingen van den heer A. Hoekman J zn. te Urk. Het sluit zich voor een groot deel bij de gege ven beichouwing aan en daarom lijkt ons plaatsing overbodig. Nieuw in dit stuk is echter de opmerking, dat de regeering niet van het strenge poli tieoptreden af wist: het is •geen wettelijke regeling, doch de ambtenaren schuiven tel- ;kens iets tusschen de wet in. - Voorts heeft de Regeering nooit bekend gemaakt: als wij de dijk leggen, nemen wij de macht over het vischwater en dan is het 'met de vrijheid van visschen gedaan. V Dè schrijver meent Vóórts, dat wij onvol- lecjig geweest zijn .over de proteshvergade- ring' te Urk; wij moeten daarop antwoorden, dat wij er zooveel van hebben meegedeeld, als ons bekend was. ERKENNING VAN DE SOVJET? Kan Nederland bij zijn afwijzende houding volharden HET LOODSWEZEN TE HELLEVOETSSLUIS OPHEFFING VAN HET COMMISSARIAAT Bij het departement van Defensie wordt overwogen de betrekking van commissaris, tevens ontvanger der loodsgelden te Helle- voetsluis op te heffen en in de plaats daar van een adjunct commissaris ter standplaats Maassluis in dienst te stellen. Het ligt in het voornemen om in 1934 slechts één opne- mingsvaartuig i$ dienst te stellen. DE TROTS EN ROEM VAN OOST-PRUISEN HET VERSCHIL MET DE WESTE LIJKE BURCHTEN (Van onzen Duitschen correspondent) Aan Heinrich von Klelet, den dichter van het meest Duitsche drama „De Prins van Homburg", werd eens door een hoogen amb tenaar gevraagd, vanwaar hij geboortig was, uit Saksen of uit Brandenburg? De dichter gaf ten antwoord: „Excellentie, ik ben een Duitscher!" Honderdvijfentvrintig jaar gele den, toen het Heilige Roomsche Rijk zijn on- ang beleefde, was er moed toe noodig, zulk een veelzeggend antwoord te geven. Maar nog heel kort geleden was het ook niet gebruikelijk, op ambtelijke papieren zijn Duitsche afkomst aan te geven, men moest ze immers preciseeren naar den staat, waar men toevallig geboren was, Wurtenberg, Hes sen, Beieren, Pruisen. De doortastendheid van den tegenwoordigen volkskanselier Hit- Ier was ertoe noodig, om met een enkelen greep een eind te maken aan een strijdvraag, welke eeuwen achtereen de volkseenheid on denkbaar maakte. Onder volle •waardeering van het heeft Hitier er door de benoeming van stadhouders zorg voor gedragen, dat ook hier het principe der gelijkschakeling werd doorgevoerd. Wat dit beteekent wordt men pas gewaar, wanneer men per auto in ste den komt, die men tevoren nauwelijks hoorde noemen: overal is de bevolking, oud en jong, dankbaar voor de herleving van het nationaal bewustzijn, wordt dc sterke hand gewaardeerd, die noodig was, om bij ieder het plichtbewustzijn wakker te schudden, is men gaan gelooven, dat nu eindelijk het ergste achter den rug ligt Ik kan mij heel goed voorstellen, dat menschen, die veraf wonen, hoofdschud dend vragen: wat moet dat eigenlijk be- teekenen, al dit voordrachten, redevoerin gen en conferenties? Zij lezen uit de dag bladen en zien in de geïllustreerde week bladen, dat Hitler, Göring en Goebbels van stad tot stad en van land tot land vliegen, om de volksmassa te winnen voor nun nationaal-soeialistische gedachten, zelfs de hoogbejaarde rijkspresident Hindenburg wordt ertoe overgehaald in Tannenberg te spreken en het einde van deze oratorische practijk is niet te voorzien. Men moet zulk een politieken veldtocht meemaken, om er de beteekenis Van te ue- grijpen. Het contact tusschen volk en regeering ls hersteld. Het staatsbeheer heeft een vorm aangenomen, die voor de groote massa begrijpelijk is. De mare van een na tionale revolutie is uitgegaan van Berlijn en München. Daar mocht het echter niet hij blijven. De rijksregeering wil de bevol king van het gansche rijk hiervan een dui delijk beeld geven. En "daarom worden de meest moderne verkeersmiddelen benut, om deze herleving van het nationale bewust zijn op waardige wijze te vieren. Voor ons, neutrale toeschouwers, was het weieens vermoeiend, in Koningsbergen en Danzig naar ongeveer dezelfde redevoering van Goebbels te moeten luisteren, in stad jes als Osterode, Allenstein, Wartenburg en Rastenburg de huldigingen te volgen, welke de brave bevolking Goering had toegedacht. Maar met dit kleine euvel verzoende ons de schoonheid der Mazurische bosschen en meren, de veelheid der welverzorgde ste den en de schat van historische bouw werken. Men vergist zich deerlijk, wanneer men gelooft, dat achter Küstrin en Schneide- mühl de charme van het landschap op houdt. Overal komen nieuwe verrassingen opduiken en wie zin heeft voor de historie, die kan in Oost-Pruisen volop genieten. Ik behoef slechts namen als Danzig, Marien- burg, Elbing, Braunsberg, Frauenburg, Ko ningsbergen te noemen, om aan te geven, wat hiermee bedoeld wordt. Wij bevinden ons hier in het land der IJzeren Ridders, die in een witten mantel met zwart kruis zeven eeuwen geleden hier heerschten, om uit bosschen en moerassen een nieuw ge bied te veroveren. Wij rijden door Dirschau over de brug van de Nogat en feeds zien wij de daken en torens van de machtige Maria-burcht, de „Marienburg", de trots en de roem van Oost-Pruisen, het meest volmaakte beeld van Duitsche macht en aanzien uit vroeger tijden. Sedert Max von Schenkendorff en Joseph von Eichendorff zich tegen het toe nemend verval van dezen burcht der Duit sche ridders hebben gekeerd, is men voor den wederopbouw van het voornaamste ge deelte zorg gaan dragon thans kan men dit imposant geheel als een pendant van den Keulschen dom bewonderen. het geweldigste profane bouwwerk uit de middeleeuwen en het is geen toeval, wanneer wij deze burcht in eenen adem met de Alhambra noemen. Op de binnen plaatsen, in de zalen en gangen, overal voelen wij het verschil met de westelijke burchten. Over alles zweeft de geest uit het morgenland. Gewelven en kruisgangen doen aan de Kaisorpfalz bij Goslar denken. Alles schijnt onder orientalischen invloed gestaan te hebben, wat hier, in het nuch tere Oost-Pruisen, eigenaardig verrast. Nu valt mij te binnen, dat de staten, welkje eenmaal onder het beheer der kruisridders stonden, ook met het oriënt kennis gemaakt hebben. De ridderorden ontstonden immers tijdens ,de kruistochten naar het Heilige Land. Hier kwam men in aanraking met de cultuur der Sarazenen, leerde men de me thode der kolonisatie kennen, het streng gecentraliseerde beheer, ontdekte men het muntsysteem en het opleggen van belas tingen. De kolonisatie van Pruisen was de noorsche voortzetting der mislukte kruis tochten. Deze historische basis is ook nu nog aan de Marienburg te zien, verleent aan het geheel zijn eigenaardig karaktér, een combinatie van militaire tucht en vurig gloeiend christendom. Vanaf de spoorwegbrug over de Nogat kan men een blik op het geheel werpen, maar nog sterker is de indruk, wanneer men langs de oude Elbinger Heerstrasse over den Mühlenbach naar de burcht toe- wandelt, waar de reusachtige gedaante der Madonna vanuit het koor der slotkapel vol erbarmen op u neerblikt. Door zware poor ten, over breede ophaalbruggen komt men eindelijk op de binnenplaats van het mid delste slotgedeelte en opnieuw moet men over bruggen, voordat men het hoofdportaal heeft bereikt. Hier is de geest der midden eeuwen blijven hangen. Men ziet de gees telijke ridders in gedachten rondwandelen, neemt plaats aan de zware tafels der lands knechten, ontbloot het hoofd in de statige kapittelzaal, streelt met zijn hand de waar devolle kasten en kisten, het heerlijke tin en koper, leest met toenemenden eerbied de namen der ridders, die hier sedert eeuwen begraven liggen en begrijpt dan ook het verlangen naar het heroisme, het heldhaf tige, dat in dit germaansche volk opnieuw tot uiting komt. De Marienkirche in het Hochschloss doet aan architectonischen rijkdom voor den Keulschen Dom in geen enkel opzicht onder en wie een reis naar Oost-Pruisen op zijn program plaatst, die mag een bezoek aan Marienburg niet ver geten. Hier heeft de tijd het merkteeken van het Duitsche oosten voor latere ge slachten vastgelegd. Men schrijft ons volgend artikel, hetwelk wij willen opnemen, zonder daardoor uit te spreken, dat dit artikèl onze meening wccr- Gelijk men weet, denkt Amerika (U.S.A.) ernstig over, nu het Kransche en Engel- sche voorbeeld te volgen en de Sovjet-Unie te erkennen, d.w.z. officieele diplomatieke en economische betrekkingen er mede aan te knoopen. Nederland behoort met Zwitserland tot de landen, die tot een erkenning van de „heil staat" nog niet wilden overgaan. De vraag dient gesteld: Moet hierin ver andering gebracht worden? Js het gewenscht onze houding te wijzigen? Een zèèr groot deel onzer lezers zal onge twijfeld deze vraag zonder bedenken ont kennend beantwoorden. Met Rusland, dat gQddelooze Rusland, dat de kerken verbrand en de geloovigen gedood heeft, dat moderne Sodom en Gomorra geen gemeenschap. Bovendien, erkenning van de Sovjet zou een versterking beteekenen van de commu nistische agitatie allervvege en de kans op s in het geniep gepropageerde en voorbe dde wereldrevolutie doen stijgen. Hiertegenover moet opgemerkt worden, dat erkenning van een staat in geen geval beteekent erkenning van de politieke ge dachte, welke aan het staatsleven van dat land ten grondslag ligt. Wanneer Nederland diplomatieke betrek kingen onderhoudt met landen, geregeerd door overwegend socialistische regeeringen, dan houdt dit niet in de erkenning van het goed recht van het socialisme als zoodanig. Men kan het vergelijken met dit geval: Iemand wil met zijn buurman niets te maken hebben, hij groet hem niet, hij spreekt niet tegen hem, hij bezoekt hem niet, hij doet geen zaken met hem, kortom: hij be staat niet voor hem. Zoo bestaat Rusland voor ons niet. Zou Nederland betrekkingen met Sovjet aanknoopen, dan is dit land weer opgeno men in het dagelijksch verkeer: men groet het, men spreekt er mee, men drijft er han del mee, men pleegt over gemeenschappelijke belangen overleg. Echter verder dan tot be paalde en beperkte terreinen strekt zich de communicatie niet uit. 1 Zou erkenning van Sovjet-Rusland inhou den erkenning van het goed recht van het communisme, of ook steun beteekenen aan het bolsjewisme als stelsel hier of in Rus land zelf, dan zou zonder eenig bedenken met alle macht er tegen geprotesteerd moe ten worden. Het is fcchter de vraag of juist het uit schakelen van Rusland uit het wereldleven niet aan het communisme is ten goede ge komen. Allereerst had Rusland daarmee geheel de handen vrij, om in het eigen land de communistische gedachten toe te passen. De Russische Christenen waren daarmee prac- tisch aan zich zelf overgelaten en afgesne den van de verdere wereld. Doordat niemand zich met Rusland bemoei de. stond het vijandig tegenover de rest van de wereld en kon het vrij als vijand niet- erkenning staat daarmee immers gelijk! stoken en intrïgeerèn. IA een Mod, wala'rmee het vriendsohappe- lijk'e betrekkingen onderhoudt, kan het deze revolutionaire actie niet of althans niet-offi- cieel gesanctioneerd, voeren. Of deze actie voortgang zal hebben of niet, hangt van heel andere factoren af: de houding van elke betrokken staat zelf. Positief: wordt al het mogelijke gedaan het economische probleem op te lossen de sociale nood te lenigen? Negatief: wordt elke revolutionaire agitatie met de meeste beslistheid van meet af tegen gegaan en onmogeliik gemaakt? Én dan zien wij dit eigenaardige, dat Moskou geen vinger uitsteekt en geen spier van Stalins gezicht vertrekt, als de heele communistische bende in Duitschland tegen de grond geslagen wordtt Het komt ons voor, dat de kwestie een eenigzins ander beeld vertoont dan bijv. tien jaar geleden. Hopeloos verward, egoïstisch en inconse- kwent is de houding der niet-communistische wereld geweest tegenover de Sovjet. Juist ware het geweest, indien de heele niet-communif tische wereld één front had gevormd en desnoods met geweld de roode terreur bij haar eerste optreden te keer was gegaan. Wij eeren een Willem III en noemen hem een werktuig in Gods hand, om aan de over macht van het katholicisme perk te stellen en het Europeesch evenwicht te bewaren; zou liet dan tegen ons beginsel zijn geweest, indien de heele wereld als één man recht had gestaan om aan de gruwelen der satans benden in Rusland door interventie een eind te maken? Maar dat is niet gebeurd. Natuurlijk niet. Wat gaan de Amerikaan- sche petroleummagnaten en de Fransche kanonnenkoningen de vervolgde geloovigen van de Wol ga aan? Hebben zij ook niet de Armenische Christe nen als honden laten slachten, omdat hun eigenbelang interventie onwenschelijk maakte? Neen, van een éénheidsfront was geen sprake; één voor één zijn ze bijgedraaid en hebben de betrekkingen met Rusland her steld. Als Amerika nog volgt, blijven alleen een paar kleine landjes in hun houding var verzoenlijkheid over. Blijvend? Wij kunnen ons indenken, dat men op het standpunt staat: met de vervolgers van onze geloofsgenooten, met de beulen van de Solo- vetski wenschen wij niets te maken te heb ben en behoort Nederland geen gemeenschap te hebben. Een d.ergelijke principieele houding, welke een zeker recht van bestaan heeft, is respec tabel. Al brengt ze konsekwenties mee ten opzichte van menschen, die niet zoo ver af wonen Er is echter ook een ander antwoord mo gelijk. En dat is dit: Sovjet heeft zich langzamerhand gecon solideerd, het is te midden van andere sta ten een gevestigde staat geworden. Van een vijandige houding tegenover het buitenland kan het niet worden beschuldigd. Zelfs waar reden was voor verzet als bij het in Duitsch land gebeurde, volstaat het met een zwak protest. Nagenoeg alle landen hebben de betrek kingen hersteld en hun handel enz. vaart daarbij wel. Blijft Nederland afzijdig, dan heeft dit vrijwel alleen demonstratieve be teekenis. Het berooft zichzelf daardoor van voprdeelen, welke het speciaal in deze tijd maar noode kan missen, maar bereikt er in de strijd tegen het communisme niets mede. Een land van honderdmillioen zielen per manent uit de volkerengemeenschap uit tP sluiten is onmogelijk gebleken. Waarom zal een klein landje als Nederland dan trachten naar dat onmogelijke, waarmee het tenslotte niemand schaadt dah alleen zichzelf? Radio Nieuws. Gramofoon 8.00 Orkest 8.30 Vaz Dias - 8.35 Voordracht 9 00 Orkest 9.20 Hoo; spel 10.00 Orkest 10.15 Voordracht - lij.25 Vaz Dias 10.40 Orkest 11.00 Gn mofoon 11.15 KRO boys. foon 10.01 Morgenwijding. 10.15 Gramo foon io.30 Zang 11.00 Voor de keuker 11.30 Plano 12 01 Orkest 2 30 Concert - 4.00 Zang 4.30 Kindei' R.V.U. 6 30 Spr. H. Ch. G. J. v d. Mandei ruaitl (Vlaai (Pransch) lbU9 3 M) 12 20 Gramofoon 12.10 Piano 1.20 Orkest 5.20 Orkest 6.35 Gramofoon 8.20 Orkest 9.20 Orkest 10.05 Zang. a ven try (1664.4 M.) 12 20 Orgel - 105 Orkest 1.60 Orkest 4.60 Concert 6.50 Concert 7.60 Gramofoon 8.20 Orkest (1634.9 M.) 8.20 >n 2.05 Gramofoon angenberg (472.4 M.) 6.20 Grumofoon 7.20 Gramofoon 10.30 Mensch und Welt 12.18 Orkest 1 50 Concert 4.10 Gramo- foon 4.40 Gramofoon 6.20 Koor 5.50 e g (355.9 M 12 20 C Midland Reg. (398.9 M.) 12.20 Orkest 1 20 a r s (Radio Pi foon 12.20 Gramofoon Warschau (1411.8 M.) Orkest 8.20 Orkest 6.50 Orkest 7.50 (1724.1 M.) 8 05 CURACAO GAAT JUBILEEREN IN 1934 IS HET 300 JAAR NEDERLANDSCH Op 29 Juli 1634 namen Johannes van Wal- beeck en Pierre le Grand het eiland Curasao voor de West-Indische Compagnie in bezit, spoedig daarop volgden die beide andere te genwoordige Nederlandsche Benedenwind- sche Eilanden, Bonaire en Aruba. Het jaar Van Van WaLbeeck's expeditie mag worden beschouwd als met meest be langrijke in de geschiedenis der Nederland sche vestiging op de eilanden der Caraïbi- sche Zee en het is op Curacao, dat het ini tiatief is genomen door de groep Ned. Antillen van het Alg. Ned. Verbond en de Curacaosche afdeeling van „Oost en West" om 1934 te maken tot een herdenkings jaar. Ook hier te lande is thans een herden- kingsconimissie gevormd, waarschijnlijk zal in het begin van Mei 193-i te Den Haag een plechtige herdenking plaats hebben. ALG. MILITAIREN PENSI0ENB0ND EEN MOTIE TEGEN DE VOORGENOMEN PENSIOENKORTING De openbare vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Amsterdam van de Alg. Militairen Pensioenbond heden in het Ge bouw „De Harmonie" te Amsterdam ge houden, heeft een motie aangenomen, waar in o.a. gezegd wordt, dat de Indische Mili taire Pensioenen en gagementen door de Wetgevende Macht zijn vastgesteld en de Reglementen op de toekenning daarvan zijn afgekondigd bij Kon. Besluiten, steunende op deze Wetgevende Macht; dat een pen sioen is uitgesteld loon van den Militair en bij vonnis d.d. 11 November 1927 van het Hoogste Rechterlijk College van den Staai de beslissing is gevallen, dat daarop noch direct, noch zijdelings mag worden gekort; en dat, door een korting op de reeds ver leende pensioenen en gagementen der In dische Militairen toe te passen, de oud-ge- pensionneerden van het Oost-Indische leger daardoor niet getroffen mogen worden m hun schamele pensioen of gagement, doch volgens recht en billijkheid aanspraak mo gen maken op een verhooging daarvan. ANNIE BESANT OVER GANDHI EN NED. INDIE De dezer dagen overledeai leidster der Theosofische beweging Annie Besant is m 1921 zij was toen 74 jaar oud in ons land geweest en heeft toen een en ander gezegd over Gandhi, dat op beiden een merkwaardig licht werpt Annie Besant noemde den Britsch-Indi schen «volksmenner haar grootsten tegen stander. „Hij is wel een Indiër van ge boorte, doch niet naar den geest. Hij is Tolstoyaan en feitelijk een Russische boer. Is tegen alles, tegen hospitalen, tegen spoorwegen, tegen de beschaving feitelijk. Hij heeft een afkeer van mooie dingen. Ruwe grove stoffen moeten de menschen maar dragen, onsierlijke, zéér leelijke ge waden. Het garen zóó weinig getwijnd, dat het met de hand kan gebeuren en dus vooral geen machines noodig zijn. In een woord: alle schoonheid in het dagelij ksch leven moet worden geweerd, de verkeerde zelfontzegging van het ascetisme gepredikt" Deze schets kreeg een opvallende om lijsting, doordat Annie Besant toen juist gekleed was in een eenvoudig, los, bleek paars gewaad, met opmerkelijk veel ju- weelen. „Zij houdt van mooie kleedij", tee- kende de persman aan, dien zij te woord stond. Het kleed, dat zij droeg, was van een bepaald soort fijn weefsel, en toen zij eens aan Gandhi, bij een bezoek aan Britsch-Indië, zei, dat dit weefsel in zijn samenleving wel niet meer gemaakt zou mogen worden, had hij met afschuw ge antwoord: „U hebt een allerslechtste smaak". Ook over onzen Archipel, in vergelijking met Britsch-Indië, heeft Annie Besant ge sproken tijdens haar bezoek aan ons land. Zij heeft toen reeds in 1921 gewaar schuwd tegen de in onze bezittingen voel baar wordende beweging onder de inboor lingen. „U zult moeten doen wat wij doen, anders zult U Java verliezen. En doe het tijdig", voegde zij er met opgeheven vinger aan toe. Twaalf jaren later lezen we in de Troon rede: „De - ikkeling der politieke A-er- houdingen Ned.-ïndië vereischt voortdu rende aandacht en Avaakzaamheid. Maatre gelen zijn genomen ter beteugeling var. het misbruik, dat door sommige voll:£l»,iders wor .1 gemaakt van de vrijheid van ver eeniging en vergadering".

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10