RIJWIEL-AANBIEDING Extra Sigaren-Aanbieding ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 Gedurende deze Winkelweek brengen wij iets extra's. Om alles op te noemen zou te veel zijn, daarom zoekt U iets in Sigaren, Tabak of Sigaretten, Tabaks-, Sigaren- of Sigarettenpijpen, Luxe etui's Sigarenaanstekers, ruim 200 soorten, reeds vanaf 25 cent. Beziet dan een onzer 3 groote etalage's en U staat verbaasd over onze groote sorteering, ook in alle bekende merken voor zulke lage prijzen. Wij geven op een half pond prima Tabak van 65 cent een geheel compleet Scheerapparaat cadeau en voor proef leveren wij 10 Origineele Forum Sigaren, 3 van 6, i van 8 (in 2 merken) en 3 van 10 cent, waarde 80 cent, voor slechts 45 cent. Neemt eens proef. Tevens ontvangt iederen kooper voor iedere 50 cent een bon, kans gevende op onze hoofdprijs: een Assortimentkist waarde 25.—; als 2de prijs een luxe Sigaretten-etuL ZIE ETALAGE H. WALENKAMP ZONEN Hoek Prinsessekade Zoekt U iets? op het gebied van Rijwielen of onderdeelen, Banden> enz komt dan eerst eens onze etalage's bekijken en U zult zien dat wij het beste leveren voor den laagsten prijs. Ons Hollandsch Reclame-Rijwiel van 29.— met origineele Torpedonaaf of luxe uitvoering is niet te overtreffen. Wij leveren U de Origineele Raleigh, New Hudson of Rudge Witword, direct uit voor raad leverbaar 25.per stuk minder onder prijscourantprijs. Tevens ontvangt iederen kooper voor iedere 50 cent besteed een bon kans gevende op onze hoofdprijs een Origineel Forward Rijwiel. ZIE ETALAGE. H. WALENKAMP ZONEN Hoek Prinsessekade STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DRANKWET. Bugemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat E. Hend- schuch. te Leiden, een verzoek heeft inge diend ter bekoming van een verlof B. voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik in het perceel Papen straat No. 3, aldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Burgemeester.. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 23 September 1933. HET 3 OCTOBER-FEEST Zooals bekend betrekt het Bestuur der 3 Oct. Ver. sedert eenige jaren ook de kin deren in feestviering. Behalve dat er in de Stadsgehoorzaal iets wordt gegeven, dit jaar onder leiding van den Hof-artist, Henri Nolles een Kinder-variété zal er in de vroege morgenuren van den feestdag zelve op de Vestwal een Ringrijdenj worden gehouden met ponny wagentjes. Een der gelijke ringrijderij voor de jeugd is te Lei den nog niet vertoond, en het is de 3 Octo- ber-Vereeniging weer die het als nieuwig heid brengt. Dat hiervoor door de jeugd groote animo zal worden betoond, is niet aan twijfel onderhevig, want welke jongen of meisje wil nu niet eens een kansje wa gen en een prijs winnen zittend in een luxe wagentje met een dartel klein paardje er voor? Wij venvijzen naar de in ons blad geplaat ste advertentie voor aanmelding. DE 3 OCTOBER „KORAALMUZTEK" De heer Leo Mens schrijft ons: 't Is een goede gewoonte van 't bestuur der 3 Octobervereeniging om aan 't begin van den herdenkingsdag een plaats te ge ven aan de uitvoering der z.g.n. „koraalmu- ziek". Niet alleen wordt deze traditie in veel kringen gewaardeerd, maardie oud- Nederiandsche melodieën toch vormen een praclit-inuzikaai bezit van eigen bodem, waarvan de cultureele beteekenis niet on derschat mag worden. Door hun stoeren eenvoud stellen ze niet alleen menige „moderne" compositie in de schaduw, maar, zooals ik dezer dagen las, „leert men de diepere psyche eener natje nergens beter kennen dan uit haar liederen" Vooral in dezen tijd van muzikale mecha niseering, vervlakking en verruwing, is deze traditie dan ook alleszins waard, om in eere gehouden te worden. Maarhoewel de medewerking de laat ste jaren, vooral van de jongeren, niet on- be\ redigend was, Kan deze toch voor een stad als Leiden, grooter zijn. Nu zouden vooral bijv. besturen en direc teuren van bestaande zangkoren op hun repetitie met 'n enkel woord kunnen op wekken, waarop we dan ook gaarne een beroep doen. Uit den aard der zaak is het gewenscht dat de „generale repetitie" (Zaterdag 30 Sep tember waaggebouw waarschijnlijk 9 uur) door allen wordt meegemaakt, want dat is 'n allereerste voorwaarde om de gewenschte eenheid te krijgen. Dat velen zich mogen opmaken, ook op deze wijze de groote daden van 't voorge slacht te herdenken. 't Gaat om een zaak, die 't alleszins ver dient. eer honderd kiesvereenigingen onderge bracht thans telt zij 770 kiesvereenigingen met een groot kiezerstal, dat gedurende ver scheidene jaren gestadig is toegenomen. Vervolgens stond dr. Sohokking stil bij de eenheid die er nog 6teeds in de Unie leeft splitsing of scheuring behoeft niet ge sproken te worden. Op overzichtelijke wijze, vol van histori sche feiten, gaf spr. vervolgens eenige alge meene aanduidingen ten opzichte van de vereeniging in 1908 van de Chr. Hist. Partij, de Vrij A.R. Partij en den Chr. Hist. Kie- zersbond in do Chr. Hist. Unie om dan met vrijmoedigheid te verklaren dat dit samen gaan i;itstekend is geslaagd. Hierna wees spr. er op, dat het uitgangs punt en de doelstelling van de Unie ook ten volle nog gelden voor onzen tijd. Na nog er op gewezen te hebben, dat wij alle slapheid en traagheid zullen hebben te laten varen, eindigde spr. met op te wekken trouw te blijven aan onze beginselen ge schaard om den troon van Oranje. Deze, vele malen met applaus onderbroken rede, werd door den voorzitter met eenige hartelijke dankwoorden aan den spreker be antwoord, waarna eenige minuten werd ge pauzeerd. Bij de hervatting der vergadering werd onder daverend applaus besloten een tele gram van gelukwensch aan het hoofdbestuur der Unie te zenden. Het verdere van den avond werd nu ge vuld door declamatie van den heer Arie Post en muziek door een strijkje. Nadat de voorzitter nog een slotwoord had gesproken, waarin hij opwekte trouw de vergaderingen te bezoeken, sloot de Joh. W. Groot Enzerink deze welgeslaagde avond, die door ruim 600 personen was bezocht, met dankgebed. Het was een herdenking de Unie waardig. CHR. HIST. UNIE HERDENKING 25-JARIG BESTAAN Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Chr. Hist. Unie wei gisterenavond dooi de afd. Leiden in gebouw Prediker een her denkingsavond belegd. Voor dezen avond bestond buitengewoon groote belangstelling. Vele leden van kiesvereenigingen uit den omtrek waren mede aanwezig, terwijl wij voorts nog opmerkten de gemeenteraadsle den wethouder Splinter, Meynen, Wilbrink, de Reede, Rosmalen en v. d. Reyden. De voorzitter der afd., de heer J. C. B. Hüner. sprak, na gebruikelijke opening, een kort openingswoord, waarin hij allen wel kom heette, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, dr. J. Schokking. Is er, aldus de heer Hüner, wel reden tot feest vieren? Volgens spr. zeker, want immers in dit feest vieren willen wij gedenken hoeveel zegenin gen wij ondervonden hebben in de tijden die voorbij gingen. Voortgaande noemt de heer Hühner het driemanschap prof. de Savornin Lohman, dr. J. Th. de Visser en dr. J. Schokking, die in de afgcloopen kwarteeuw getoond hebben, dat zij dc beginselen niet alleen konden zeggen maar ook toepassen. Mede in dit verband noemt spr., zonder één der ouderen ook maar ecnigszins te kort te doen, jhr. de Geer en prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die mede de Unie zulke onschatbare diensten hebben bewezen. (Applaus.) Spr. eindigde met den wensch uit te spre ken, dat de Unie nog vele jaren mede; mocht werken, dc belangen van Staat en Vorsten huis voor te staan. Staande werden hierna twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna de heer Hüner nog mededeeling deed, dat be richt van verhindering hadden gezonden het bestuurslid mevr. Spaargaren en de heeren ds. Veldhoen, van Voorburg, mr. Idenburg, alhier. Broers, van Voorschoten, jhr. de Gij- selaar, van Wassenaar, Tilanus, van den Haag. Van Boeijen, van Voorburg en Braat, van Zevenhuizen. Rede Dr. J. Schokking Dr. J. Schokking, lid van den Raad van State, oud-voorzitter der Chr. I-list. Unie, sprak hierna de herdenkingsrede uit. Spr. begon met te herinneren aan de eigenlijke datum van den gedenkdag 9 Juli 1908. waarna spr. in een keurig uitgewerkt betoog naging hoe de Unie, aanvankelijk een kleine politieke groep, in don loop der jaren uitgegroeid is on nu gerekend mag worden tot één der groote politieke partijen. Waren in de Unie hij de oprichting onge- BUREAU VOOR CHR. ARBEID De commissie voor het Bureau voor Chr. Arbeid, bestaande uit mevr. A. NL H. Korff Adrian, mej. G. H. Boeschoten en de heeren Th. Barnard. De Groot, godsdienstonder wijzer; W. H. Beekenkamp, voorz. L.C.J.C.; W .A. Smit, voorzitter H.J.O., seer. Bur. v. Chr. Arbeid, Jan v. Goyenkade 33, Leiden, telef. 1695, verzoekt opname van het vol gende: Het is aan jongeren in onze gemeente meermalen gebleken, dat er onder hen wa ren, die gaarne op de een of andere wijze hulp of steun wilden verloenen, terwijl aan de andere zijde diverse malen aan het licht kwam, dat deze hulpkrachten dankbaar zouden worden geaccepteerd. Speciaal de Hervormde Jongeren Organi satie mocht deze ervaringen eenige keeren opdoen. Mede om deze redenen is haar kring, en tevens vanuit de Leidsche Chris telijke Jeugd Centrale het plan opgevat om te komen tot oprichting van een Christelijk Arbeidsbureau. De bedoeling van genoemd bureau zal zijn het verstrekken van adressen van degenen die zich bereid verklaren hulp te verleenen. Bij dit Arbeidsbureau kunnen tevens dege nen die van deze hulp gebruik wenschen te maken, zich opgeven. Deze plannen hebben thans vaste vormen aangenomen en bovengenoemden willen gaarne langs deze weg de bedoeling van dit Bureau van Chr. Arbeid, dat ongetwij feld in een behoefte zal voorzien, nader uiteenzetten. Naar het ons toeschijnt is het zeker nood zakelijk om, waar in onze tijd zooveel ge sproken wordt over leekenarbeid in de ge meente, een bureau te stichten alwaar men op de hoogte gesteld kan worden omtrent deze arbeid. Meermalen toch wordt de klacht geuit, dat de predikanten overladen zijn met werkzaamheden, waaronder van zoodanige aard, dat leeken hieraan ook wel hun medewerking zouden kunnen ver leenen; terwijl er tevens actieve gemeente leden zijn, die gaarne op de een of andeire wijze behulpzaam zouden willen wezen, maar aan wien de mogelijkheden onbekend zijn. De verschillende takken van arbeid waar oor medewerkers gevraagd worden zijn o.a. het collecteeren voor kerkelijke en an- Chr. doeleinden; het medewerken aan de voorbereiding van Evangelisatie-avon den en het verspreiden van lectuur; hel verleenen van hulp aan door predikanten gevraagd leekenwerk; het medewerken aan Zondagsschool- en andere Chr. arbeid; het wandelen met gebrekkigen of herstellen den; het voorlezen bij zieken; het oppassen in groote gezinnen, waardoor de huismob ders naar dc kerk kunnen gaan; het vei- leenen van hulp aan Zendingsactie; het be zoeken van zieken, zoowel in de gemeente, als in de ziekenhuizen: het verschaffen van inlichtingen omtrent kerkgang aan hen, die in deze gemeente vreemd zijn; het verlee nen van hulp aan huisvrouwen in groote gezinnen; het naar buiten gaan met kinde ren uit groote gezinnen op vrije middagen; het verleenen van hulp bij colportage; etc. etc. Do mogelijkheden zijn vele. Allen die van deze hulpverleening ge bruik wenschen te maken, worden verzocht dit te melden aan de predikanten dezer ge meente, of rechtstreeks aan ons Bureau Jan van Goyenkade 33. Teveris willen wij een beroep doen op hen die daarvoor eenige vrije tijd willen be stemmen, en verzoeken ouderen zoowel als jongeren ons hun adres te doen toekomen, met opgave van die arbeid, waarvoor zf] zich beschikbaar willen stellen, opdat het ons mogelijk zal zijn om aan alle aanvra gen te \oldocn. ZILVEREN JUBILEUM De eerste magazijnknecht bij de Stede lijke Lichtfabrieken, de heer C. G. v. d. Voorst, herdenkt morgen den dag, waarop hij voor 25 jaar bij dat bedrijf in dienst kwam. In 1911 werd hij aangesteld als ma gazijnknecht, in 1917 werd hij bevorderd tot de eerste klasse. Hij heeft zich in zijn functie, die een post van vertrouwen is, het volle vertrouwen van zijn superieuren weten te verwerven. De huldiging heeft vanmorgen plaats ge had. De jubilaris werd in het bijzijn van zijn onmiddellijke chef toegesproken door den directeur, den lieer Klinkenberg, die hem hartelijk feliciteerde en dank zegde voo& de wijze, waarop hij steeds zijn be trekking heeft vervuld. Namens zijn chef en het personeel van het magazijn werd den jubilaris vervolgens een souvenir aange boden. DE LEIDSCHE WINKELSTAND De zaak in rijwielen en huishoudelijke artikelen van den heer A. W. H. Klinken berg aan den Vonsohweg 30, beeft een gron dige verbouwing ondergaan, waardoor de indeeling belangrijk verbeterd, is. Er zijn nu twee etalages zoodade beide branches konden worden gescheiden. De winkel is ruim en licht en ziet er keurig uit De heer Klinkenberg voert de bekende rijwielmer- is op het gebied van huishoudelij ke artikeden zeer ruim gesorteerd Wij wenschen den eigenaar in zijn verbeterde omgeving gaarne veel succes. MUZIEK OMMEGANG /I weer een muaiiQk- ommegang dloor de stad worden gehouden dioor „Werkmans Wilskracht.". De route is ais volgt vastgesteld: Pnins Hendrikplein, Mauritsstraat, Molenstraat, Marnixstraat, Louise de Coliignystraait, Waldeck Pyrmont- straa.t, Sophiiastraat, Juiianastraat, Oude Heerengraoht, Haarlemmerstraat, Pelikaan straat, Hooigracht, Nieuwe Rijn, Kraaier- straat. Hoogewoerd, Gangetje, Botermarkt, Korenbenrssteeg, Breestraat, Noordeinde Noordeindeplein, Noordei: .3, Kort Rapen burg, Princessekade, Haarlemmerstraat Donkersteeg, Hoogstraat, Vieahmarkt (ont binden). RIJWEELDIEF AANGEHOUDEN In bewaring is gesteld M. B. v. H, oud 24 jaar, wonende te Leiden, die verdacht wordt van rijwieldiefstal BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M Meüer—Siera d.: J M v d Wel «nvan Os d.; S 'Hoogervorst—Blok d.; M Jansen z.; J Piket—de Roo z., J P vaa Leeu wen—van Os d.: S Hoogervorst—Blok d.; M Akerboom—Klinkenberg z.: J M Elferlng—Koek M HogervorstZandvliet z.; E J Onvlee Brui Prof. Dr. E. D. VAN OORT. f De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Prof. Dr. E. D. van Oort zal Maandag te 12 uur plaats vinden niet op Oud Eik en Duinen, zooals wij gisteren abu sievelijk vermeldden, maar op de Algemee ne Begraafplaats (Kerkhoflaan) te 's-Gra- venhage. OVERGEPLAATST Met ingang van 16 October a.s. wordt de Rijksklerk dir. bel. enz. A. J. Brussen, van T.aren (N.H.), overgeplaatst naar Leiden 2e kr. i d. OVERLEDEN: P de Waal z 20 J. ONDERTROUWD: G P Spaargaren I van Dissel 21 J. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN DORCAS In het afgeloopen jaar heeft de naaikrans „Dorcas" van de Ned. Herv. Gem. in totaal 136 stuks goederen uitgereikt. CHR. JONGERENGROEP Vrijdag 29 Sept. a.s. hoopt de Chr. Jon gerengroep een propagandavergadering te houden. Het programma geeft naast mu ziek, zang en voordrachten aan opening door ds. J. de Bruin, rede door mej. mr. C. Frida K<atz over „De Jongerenactie en de Politie" en sluiting door ds. J. Schoneveld. De vergadering wordt gehouden in gebouw „Bethel". PRIJSUITREIKING SCHIETWEDSTRIJDEN B. V. L. Vrijdagavond had in het Huis der Ge meente in de Julianastraat de prijsuitrei king plaats van de schietwedstrijden der 6.V.L., alhier. De bijeenkomst werd geopend door den voorzitter der plaatselijke commissie, den heer W. J. Spreij, wethouder van Alphen. Door den heer D. J. Karres, secretaris van de Landstorm-Commissie Zuid-Holland-W werd een toespraak gehouden, waarbij hij o.m. hulde bracht aan den Koningsschutter luitenant L. Verleun, leider der plaatselijko B.V.L. Hierna werden door den heer Karres de medailles en prijzen uitgereikt. Na de uit reiking sprak luitenant Verleun een propa ganda-woord en wekte op lid der afd. oi van de Burgerwacht te worden. Door den heer Spreij werd de bijeenkomst met een kort woord gesloten. De volgende personen kwamen voor een prijs in aanmerking: Koningschutter:: Brevet en medaille: L Verleun; Scherpschutter le klas, brevet: D. Bevaart, W. Belgraver, D. Dekker, R. Dave- laar, A. P. Groenenberg, B. de Haan, H. de Jong, J. Kwakernaak, J. G. Koelewijn, J. Oskamp, C. van Rhee, P .C. Rijken, H. Ver hagen, L. C. v. d. Vliet, D. van Wieringen, M. Zijlstra, L. Visser, L. M. Walraven. Wisselmedaille: A. van Triest. Medaille kl. A.: A. v. Triest, P. A. v. Vliet Medaillfe kl. B.: M. C. Oosthoek, v. d. Hoek. Medaille kl. C.: H. Meijer, M. Koers. Medaille kl. D.: M. Klink, A. v. d. Ent. Klasse A: A. van Triest, 49-48-18; P. A. v. Vliet 49-48-47. Klasse B: M. C. Oosthoek, 49-48; L. v. d. Hoek, 49-46; J. van Dijk. 49-42; J. Dirkx, 49- 12; A. van Doorn, 48-46; C. van Ofwegen, 48-45; A. Jongenburger, 48-45; H. Meghelse. 48-43; A. J. Wijers, 47-46; G. C. Koelewijn, 47-46; W. Verkerk. 47-46: Chr. Zuidam, 47 45; A. v. d. Meer, 47-45; J. C. S. Bonte, 47-45; 8-8. Klasse C: H. Meijer, 49-42; M. Koers, 47-40: P. Verkade Pzn., 47-45; H. van Sprang, 47- 43; H. Kruijt, 47-42; J. Simmerman, 47-41; E. J. de Vries, 47-40; C. v. d. Laken, 47-35: D. Vergunst, 46-45; P. Borst, 46-43; J. J. v. d Boom, 46-42. Klasse D: M. Klink, 43-36; A. v. d. Ent. 42-40; B. v. d. IJssel, 39-27; T. van Varik, 33-33; C. Kamping, 33-26. Geluksbaan: W. Verkerk, 297; H. v. d. Zwan, 295; P. Hoogendijk, 294-96; P. Ver kade Pzn., 294-94; T. de Groot, 293-97; H. Meghelse, 293-96; P. de Vries, 293-93; a. Griffioen, 293-94; G. Ververs, 292: M. Zijl stra, 290-99-92; J. C S. Bonte. 290-98-92; G. Schreuder, 289; G. Broer, 28S-94; II. van Sprang, 2S8-92; D. Bevaart, 288-90; J. Ver heul, 287. KATWIJK SLAGERSVEREENIGING. De Slagersvereen. „Katwijk en Omstre ken" hield gisteravond een ledenvergade ring in Hotel de Roskam.. Dc voorzitter, de heer J. Vooys, opende met een woord van welkom de vergadering. De secretaris, de heer W. Caspers, las de notulen. Deze wer den goedgekeurd. De voorzitter kon de me dedeeling doen, dat de vereeniging de Kon- goedkeuring op haar Statuten heelt verkre gen. De desbetreffende stukken waren ont vangen. Over enkele instellingen van den Bond, als b.v. verzekering enz., zal in de olgende vergadering meer uitvoerig ge sproken kunnen worden. De rekening van den penningmeester werd na controle ac- coord bevonden. De heer W. v. Eijk deed Terslag Van de vergadering van den Bond, gehouden op 21 Juni 1.1. Het maandrapport van de commissie van overleg behandelde oornamelijk de omzetbelasting. Na eenige bespreking werd besloten een schrijven te richten aan het Bondsbestuur met verzoek de medewerking te willen verleenen om de onbillijkheid weg te nemen, die tegenover de buitenslagers bestaat ten opzichte van het afkeuren van levers en de vergoeding, die hiervoor wordt gegeven. Deze is n.l. voor buitenslagers aanzienlijk lager dan voor de stadsslagers, zonder dat hiervoor eenig argument aanwezig is. In dit ver band werd in principe besloten tot het op richten van een eigen, plaatselijke verze kering. Hierop zal later worden teruggeko- i. Verder werd nofj besloten een actia te voeren om van de firma Zwanenberg en dergelijke firma's niet meer te betrekken. Een voorstel Wageningen, dat hetzelfde be oogt, zal worden gesteund. Na rondvraag sluiting dezer geanimeerde vergadering. KATWIJK AAN DEN RIJN REGISTRATIE TUINBOUWBEDRIJVEN Van de gelegenheid om de formulieren, die moesten worden ingevuld voor de te houden registratie der tuinbouwbedrijven, na invulling bij het bestuur der veiling in te leveren, is een groot gebruik gemaakt. Het zijn nog slechts enkelen, die aan den oproep niet hebben voldaan. Opdat de or ganisatie vrij uitgaat en het bestuur nim mer een verwijt zal kunnen treffen, zal er alsnog voor die enkele achterblijvers gele genheid gegeven worden om aan de voor schriften van d^n Regeeringscommissaris voor den tuinbouw te voldoen. Dinsdag a.s., 26 September, zal het bestuur nog zitting houden van 8—10 uur des avonds in het voormalig gemeentehuis en formulieren zijn te verkrijgen bij Jac. Meijer. Het bestuur wenscht er belanghebbenden op te wijzen, dat het alleen hun eigen belang is om aan deze voorschriften te voldoen. Verzuim kan in 1934 tot moeilijkheden aanleiding geven. Men zie een advertentie in ons blad van gisteravond. TUINBOUWCURSUS Het aantal leerlingen voor de te houden Tuinbouwwintercursus is nog niet vol doende om den cursus te doen doorgaan. Belanghebbenden, en die zijn er werkelijk toch nog vele onder de jongelui, dienen er nota van te nemen, dat voor opgave nog slechts enkele dagen gelegenheid is. GEREF. MANNENVEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging „Schift en Belijdenis" zal Dinsdag 26 September a.s. haar vergaderingen weer beginnen. De heer W. L. Noordijk zal behandelen het onderwerp: „De crisis en het getal 666". Aanvang 8 uur in de kerkeraadskamer der Geref. Kerk. KATWIJK AAN ZEE VERGADERING N.C.V.B. In Casa Carta heeft de Ned. Christen Vrouwenbond een ledenvergadering gehou den, die goed bezet was. Nadat de presidente, mevr. TomSpaan derman, op gebruikelijke wijze had ge opend en de notulen waren goedgekeurd, werd een schrijven voorgelezen van mevr. Parlevliet—van der Toorn, die langs dezer, weg afscheid neemt van de leden, daar zij wegens een langdurig verblijf buitenlands tot haar spijt als bestuurslid moest bedan ken. Mevrouw Parlevliet heeft zich als secre taresse een buitengewoon ijverig en trouw bestuurslid betoond, die slechts noode wordt gemist en niet gemakkelijk te vervangen zal zijn. In de pauze had de stemming plaats voor een nieuw bestuurslid, zonder dat men hier in tot overeensteming kon komen, zoodat in een volgende vergadering opnieuw ge stemd zal worden. In de tweede helft der vergadering had een bespreking plaats over een excursie naar De Levers Zeepfabrieken te Vlaardin- gen, welk reisje Dinsdag 26 September zal plaats hebben. Dames, die mee willen gaan, kunnen zich tot en met. Zaterdag 23 Sept. opgeven bij mevrouw TomSpaanderman, Duinoord. Dank zij de bemoeienissen van mevrouw Tom, zal het reizen per bus geschieden op de meest voordeelige wijze, zoodat de kosten niet meer dan pl.m. 1,50 zullen bedragen. De Firma De Lever zal een koffiemaaltijd aanbieden. Een zeer mooie serie winterlezingen wordt wederom georganiseerd door de N.C.V.B., alle toegankelijk en ook zeer belangrijk voor heeren. Een kaart voor de serie lezingen kost «slechts 1,50. Leden van de N.C.V.B. beta len belangrijk minder. Mevr. Tom hield een bij bel bespreking naar Joh. XV, die door de aanwezige dames zeer op prijs werd gestold. Nadat de uitgebreide agenda vlot was af- geworkt, werd deze zeer geanimeerde ver gadering gesloten. GESLAAGD Voor het examen le stuurman groot" stoomvac-rt slaagde do heer P. Kraayen- oord, alhier. STAND DER WERKLOOSHEID Als werkloozen staan 347 personen inge schreven, waaronder 8S los-arbeiders, 70 landarbeiders, 48 grondwerkers, 33 vis- schers, 23 kuipers, 13 timmerlieden, 12 op perlieden, 11 metselaars, 6 schilders. 9 va rensgezellen, 6 stokers. Door tusschenkomst van het Correspon dentschap voor Arbeidsbemiddeling werden 2 grondwerkers en 1 los arbeider geplaatst. CHR. NAAISCHOOL Met ingang van 2 October zal een cursus gehouden worden voor dames en meisjes in het knippen en vervaardigen van onder- en bovenkleeding. Aanmelding op Dinsdag 26 Sept., 's avonds 7—8 uur. Tevens aanmel ding voor dagschoolleerlingen, daar na 1 October geen nieuwe leerlingen meer aan genomen kunnen worden. KOUDEKERK KOSTELOOZE INENTING Donderdag 28 Sept. a.s. des namiddags te twee uur, zal aan de dokterswoning alhier de gelegenheid opengesteld worden tot kos telooze inenting en herinting. Men verscte vooral niet om trouwboekje der ouders of geboortebewijzen der kinderen mede te brengen. LEIDERDORP GEMEENTERAADSVERGADERING Alle leden aanwezig. Voorzitter: Burge meester Brug. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de secretaris de notulen leest, welke worden vastgesteld. De Voorzitter brengt ter tafel: 1. een schrijven van den adjudant in dienst van H.M. de Koningin, waarin na mens de Koningin een dankbetuiging wordt gebracht aan den Raad, voor de aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid van het re- geeringsjubileum; 2. een bezwaarschrift tegen te hoogen aanslag in de schoolgeldheffing, van een in gezetene van Zoeterwoude. B. en W. stellen voor dezen aanslag te handhaven, als zijnde overeenkomstig de verordening. Aldus be sloten; 3. de begrooting 1934 van het Burger Armbestuur; deze sluit in ontvangsten en uitgaven op 1750 en wordt met alg. st vastgesteld; 4. eenige missiven van Ged. Staten, ten geleide van goedgekeurde raadsbesluiten, deze worden met nog eenige andere stukken voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelt mede: lo. dat het uitbreidingsplan dezer ge meente van 15 September tot 14 October ter inzage ligt, en dat bezwaren kunnen worden ingediend tot en met 20 October. De eigena ren van de in liet uitbreidingsplan gelegen gronden kunnen geen persoonlijke kennis geving verwachten; 2o. dat de klachten over den te geringen druk op de waterleiding steeds toenemen. Hoofdzakelijk is hiervan de oorzaak de meer dere toename van gebruikers, terwijl de bui zen deels erg nauw zijn. Daar thans verbete ringen aan den watertoren en het pompsta tion worden aangebracht en deze werk zaamheden in Februari of Maart gereed zul len komen, zal deze onaangename toestand spoedig voorbij zijn. L rgemeester en Wet houders zijn voortdurend bezig de bezwaren zooveel mogelijk te ondervangen. 3o. dat B. en W. het voornemen hebben, bij de gemeente Leiden aan te dringen op herziening van de overeenkomst aangegaan inzake de keurloonen van vee en vleesch. In verband met de lagere waarde van het vee is het keurloon procentsgewijze te hoog, zoodat verlaging van het keurloon zeer wenschelijk wordt geacht. I-Iiermede kan de Raad zich vereenigen. Verder doet de voorz. medeeling van den inhoud van een ministerieele circulaire, waarin wordt vermeld, dat voortaan met het Orgaan der Steunverleening bedoeld wordt het College van Burg. en Wethouders. Dit college kan zich bij helangrijke werkloos heid bij laten staan door een commissie van Advies. De bestaande commissie voor steun verleening voldoet niet aan de in de circu laire verèischte voorwaarden, zoodat zij op geheven zal moeten worden. Bijgevolg stel len B. en W. voor tot opheffing over te gaar met waardeering en dank voor den arbeid die de heeren dezer commissie hebben ver richt. Zoo besloten. Nadat de voorzitter eenige opmerkingen, welke door de Commissie tot nazien van de rekening 1932 werd gemaakt, heeft toege licht, wordt vervolgens met alg. stemmen de .gemeente-rekening voorloopig vastgesteld; de gewone dienst in ontvangsten op 129.514.78. in uitgaven op 117.838.81, batig slot ƒ11.675.97; de kapitaaldienst in ontvangsten op 118.142,97, in uitgaven op 104.133.85, batig slot ƒ14.029.12. Hierna bieden B en W. de gemeente-be- grooting 1934 aan. De belasting is niet ver zwaard. Alsmede de begrooting voor het grondbedrijf, waarna overgegaan wordt tot benoeming eener commissie tot nazien der begrooting. De heeren Roest, De Haas en Kla ver worden hiertoe benoemd. Een verzoek van de Chr. Oranjevereen. om een subsidie van 40 ct voor ieder kind ter viering van den verjaardag van H.M. de Ko ningin wordt met alg. stemmen toegestaan. Vervolgens worden eenige wijzigingen in de begrooting 1933 aangebracht. Thans doen B. en W. een voorstel tot ver laging van het waterleidingtaroef met in gang van 1 Januari 1934. Het tarief zal dan worden als volgt: het tarief va nƒ 2.60 wordt 2.10, van ƒ3.90 wordt ƒ3.15, van 5.20 wordt 4.20, van ƒ6.50 wordt 5.25, van ƒ7.80 wordt ƒ6.30, van 10.40 wordt 8.40. Het meerder waterverbruik wordt in plaats van 40 cent per M3., 30 cent per M3. Ook een verlaging van het schoolgeld is in overweging. Bij de rondvraag yjerzoekt de heer Kla ver eenige inlichtingen omtrent de bestra ting in Achthoven. Hierop zal de voorzitter in een volgende vergadering ingaan. De heer Groenendijk, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, zegt Burgemeester en Wethouders dank voor hun voorstel in zake de versterking van de financiën van het Burgerlijk Armbestuur. De heer De Haas informeert of B. en VV. reeds bezig zijn met het zoeken van werk- objecten voor de werkloozen. De voorzitter stelt den heer De Ilaas tevreden met het antwoord, dat deze aangelegenheid de ge- AGENDA Maandag 21 Sept. Spr. ds A. F. P. Pop, an Monster, in Rehoboth, 8 uur nam. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren De Graatf, De Jager, Polak, Meyboom en Tim- De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en met Zondag 2*4 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd, telef. 171, telef. 502; en D J, v Driesum, Mare 110, telef. 406. dachten van B. en W. dagelijks bezighoudt Op het programma staat o.a. plantsoen- aanleg, verbetering Hoogmadescheweg, ver legging waterleidingbuizen en straataanleg in het gemeentelijk grondbedrijf. Na eenige discussie sluit de. voorzitter da vergadering. INENTING. Woensdag 27 Sept., des nam .1 uur, zal in het gemeentelijk stempellokaal (Kerk-- laan 3) gelegenheid zijn tot kostelooze in enting of herinenting. LEIMUIDEN GEVALLEN De zoon van den landbouwer V. had dezer dagen het ongeluk van een ladder te vallen. Dr D. Stapensae was spoedig ter hulp gereed, en constateerde een lichte hersen schudding. LOOP DER BEVOLKING Vertrokken: nattr Heerlen: J. v. d. Mey; naar Gorinchem, A. M. Neel'de; npar L'it- hoorn, H. P. Bernard; naar Rijnzaterwoude, G. Bergshoef; naar Rotterdam, J. N. S. v. Groen; naar Uden, G J van Berk el; naar Rijssenburg-Driebergen C v Dam. Gevestigd: C A J Slikweert van Amers foort; A v Velzen, van Alkemade; E v Dam van Aalsmeer; van Warmond, C Vlaar. USSE POLITIE-BUREAU Gevonden: belastingmerk, een dames- taschje. Verloren: portemonnaie met inhoud, brui ne actetasch met inhoud, witte schilders- overall, rijwielbelastingmerk, portemon naie met inhoud. PERSONALIA Het nieuw benoemde hoofd der Openbare School, de heer Korswagen uit Zulphen, heeft zijn benoeming nog niet aangenomen. Hij komt ook voor op de voordracht voor Hoofd der openbare School te Leiden. Bij ministerieele beschikking zijn we derom benoemd tot leeraar aan de Rijks tuinbouwschool alhier de heeren A. J. Borg- greve te Haarlem, D. de Vries te Amster- dam en tot leerares mevr. A. J. L. Boogaard to Bennebroek. HULDIGING H. KINOMA. Nader vernemen wij dat de officieele hul diging van den heer H. Kingma, die het openbaar onderwijs als Hoofd der school al hier met pensioen heeft verlaten, zal plaats hebben op Donderdag 28 September in Ho tel „De Witte Zwaan". TUINBOUWCURSUS. Naar wij vernemen zal ook dit jaar we derom een aanvang worden gemaakt met een tuinbouwcursus. Jongelui die goed la ger onderwijs hebben genoten kunnen hier- i aan deelnemen. NOORDWIJKERHOUT REGISTRATIE TUINBOUWBEDRIJVEN In verband met de steun voor sommige tuinbouwproducten over 1933 en de nood zakelijkheid om een juist beeld te krijgen van den omvang van den tuinbouw en de onderscheidene cultures zal de Regeering overgaan tot registratie van de tuinbouw bedrijven (ook gemengde bedrijven). Deze registratie is te dezer plaatse in handen ge geven van de veiling „De Eendracht". Het is van zeer groot belang dat men, wil men in 1934 z.g. crisisproducten (en dat zijn bijna alle tuinbouwproducten) telen, men in het bezit is van een teeltbewijs. Die niet aan de registratie deelneemt krijgt geen teeltbewijs. Op de even avonden der volgende week houdt het bestuur der veiling zitting voos deze registratie. Zie voor een en ander een advertentie irf dit blad. RIJNSBURG BLOEMENHANDEL De prijzen blijven maar matig. De aan voer is nog steeds groot Van Dahlia's gaat dc aanvoer verminderen, doch van Chrysan ten neemt deze toe. Ook Asters komen er nog volop. De prijzen waren als volgt: Dahlia's 30—70 ct., extra soorten tot f 1.05, Pompondahlia's 1525 ct., Asters in di verse kleuren en soorten 8—15 ct., Anjers 2550 ct, Gladiolussen 2560 ct., extra 60—90 ct., Helianthus 20—35 ct, Zinnia's 3055 ct., Herfstasters f 4—6.50, Tritema's f 1.602.70. VOORSCHOTEN ALS ZIJ DAT GEWETEN HADDEN Gisteravond hpd een schilderes haar ezel opgezet nabij het café „Allemansgeest". Zij schilderde het fraaie gezicht dat men daar heeft op de stad Leiden. De nieuwsgierige jeugd drong zich om de dame heen en toon de zich vol bewondering voor hetgeen er op het doek werd geteekend. Toen de dame na een uurtje opbrak bemerkten de kinderen dat dicht in de nabijheid een fraaie glan zende auto wachtte met een chauffeur in uniform en voordat zij zich hadden kunnen realiseeren wie zij zóó dicht bij zich hadden gezien zagen de kinderen H.M. de Koningin in de auto stappen en spoedig uit het ge zicht verdwijnen. TRAMVERTRAGING Door een defect aan de stuurinrichting is hedenmorgen nabij Beresteyn een vracht auto door dc heining van de tramlaan ge reden en op de rails terecht gekomen. Hefi tramverkeer ondervond daardoor ongeveer een half uur vertraging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6