Ja natuurlijk ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND de VOLKENBONDSRAAD BIJEEN HET PROCES TE LEIPZIG MR. STOMPS SPREEKT MET VAN DER LUBBE In het prom? van het Rijksgerechtshof te Leipzig is het den dag van gisteren vooral gegaan om de kwestie van de buitenland- sche verdediging. Het in de pers uitgesproken vermoeden, 'dat men de brieven van Van der Lubbes familie in verband daarmee had onder schept, is nu wel gebleken onjuist te zijn. Met veel moeite weliswaar, maar dan toch eindelijk, heeft men Marinus van der Lub- be een antwoord afgeperst, dat op bevesti ging van de ontvangst geleek. Doch later heeft men Mr. Stomps toegestaan eerst in het bijzijn van den toegevoegden verdedi ger, later onder vier oogen, een onderhoud te hebben met den hoofdbeklaagde. En het resulltaat is geweest, dat Van der Lubhe hardnekkig heeft geweigerd op Mr. Stomps yragen eenig antwoord te geven. Mr. Stomps is toen nog onder eede ge hoord als getuige en heeft toen verklaard, idat Van der Lubbe zijn rechtsbijstand blijk baar niet wenscht. Van der Lubbe blijft voortgaan met ',t -e twijgen óf ontwijkende antwoorden te geven, feen correspondent spreekt in verband daar mee van een klassiek voorbeeld van de houding welke een proletariër tegenover pen hourgeois-rechtbank moet innemen. Een keer overtrof de beklaagde zichzelf in de kunst van het geven van ontwijkende ant woorden door te zeggen: „Misschien onge veer". Dat was, volgens dien correspondent, pok de langste volzin, die hij Vrijdag heeft Uitgesproken. In den loop van de middagzitting werd *iit een Nederlandsche brochure voorgele zen, die is opgesteld en verspreid door de broers en stiefbroers van Van der Lubbe. De schrijvers komen daarin met felheid op tegen de bewering, dat Van der Lubbe een fascistische spion zou zijn. Over zijn politieke gezindheid wordt o.m. het volgen de gezegd: „Zijn belangstelling is op/Spartacus ge richt: hij is daarvan echter nooit lid ge weest. Hij streefde ernaar, de eenheid der arbeiders door liet uitgeven van pamfletten tc versterken". In een anderen passus der brochure heet het, dat Van der Lubbe, wanneer hij gevaar zag voor anderen, zich zelf opofferde, zon der daarvoor ooit een tegenprestatie te ver langen. Kwam hij met de wet in conflict, dan was dat steeds vanwege zijn beginselen. De verdediger van Torgler, Dr. Sack, heeft in den loop van den middag op di recte vergeldingsmaatregelen aangedrongen tegen sommige kranten in Argentinië, die het proces voorstellen als een comedle en zeggen, dat men den Rijksdagbrand wil uiL buiten ten gunste van de nazi's. Als Duitsch advocaat aldus Dr. Sack voel ik mij verplicht het gerechtshof hiervan openlijk in kennis te stellen. Het schijnt mij niet meer dan plicht, verslaggevers, die derge lijke tendentieuze berichten de wereld in sturen, terwijl wij hun als onze gasten be reidwillig toelieten tot dit hof, dat in zijn strenge waardigheid door geen ander ge rechtshof kan worden overtroffen, voor taan die gastvrijheid te ontnemen". Senaatspresident Dr. Buenger: „Ik heb reeds in mijn inleiding doen uitkomen, dat het geheel vanzelf sprekend is, dat het Duitsche rijksgerechtshof onafhankelijk is en zich slechts door wet en recht in zijn oordeel laat leiden. Dat telkens en telkens fp. herhalen weiger ik, want het is vanzelf sprekend". De voorzitter en de Oberreichsanwalt zijn echter van oordeel, dat in dit geval de straf onmiddellijk op het vergrijp moet volgen en verzoeken Dr. Sack hun de namen der bladen in kwestie bekend le maken. Dezelfde Dr. Sack heeft zich voor zijn cliënt, Torgler, verdienstelijk gemaakt door op vernuftige wijze vast te stellen, dat. Van der Lubbe Torgler vóór den brand in den Rijksdag niet gekend heeft Voor zoover het de persoonlijkheid van beklaagde Van der Lubbe betreft, is dit ver hoor afgeloopen. Alvorens tot de misdaad over te gaan, wil het gerechtshof eerst de persoonlijkheden der andere beklaagden vaststellen. In de zitting van heden zouden dus de antecedenten van beklaagde Togler aan de orde komen. Uit Leipzig: Twee vooraanstaande Russi sche journalisten, mevr. Lili Kith, Berlijn- sche correspondente van de „Isvestia" en Bespalof, Berlijnsche correspondent van het Tass-agentsehap, zijn gisterochtend om 7 uur in hun hptels uit hun bedden gelicht en naar het hoofdbureau van politie over gebracht, waar hun de kleeren werden uit getrokken en zij op wapenen en documen ten werden onderzocht. Zij werden tot des middags drie uur op liet hoofdbureau vastgehouden, tot Hirsch- feld, de secretaris van de Russische am bassade, tusschenbeide kwam en hun vrij lating bewerkte. De hoofdcommissaris van politie te Leip zig heeft later zijn verontschuldigingen aan geboden, waarbij hij verklaarde, dat zijn ondergeschikten op eigen gelegenheid heb ben gehandeld. Hirschfeld heeft hierop geantwoord, dat deze verklaring hem niet bevredigde en dat hij zijn ambassadeur rapport over de ze zaak zou uitbrengen. De 67ste zitting van den V°lkenbondsraad werd Vrijdagochtend, onder voorzitterschap van den Noorschen Minister van buitenland sche Zaken Mohwinkel, allereerst geopend met een geheime bijeenkomst Duitschland is vertegenwoordigd door gezant Van Keiler, Frankrijk door Graaf De Clausel, Engeland door een hoogen ambtenaar van het Foreign Office. In de zitting is de Volkenbondscommissaris van Dantzig Rostmg benoemd tot directeur van de afdeeling voor de minderheden van bot Volkenbondssecretariaat. Hierna kwam de Volkenbondsraad in open bare zitting bijeen. O.m. ter behandeling van een F.ngelsch voorstel tot instelling van een Internationale Commissie vai chitecten. welke onder toezicht van Volkenbond zal staan, en ter bespreking van de kwesties, verband houdende met den handel in opium. In de geheime zitting blijkt de Assyri- sche kwestie (bedreiging der Christelijke minderheden door Irak) verdaagd te zijn tot in October. Het voorstel van de regee ring van Irak om de behandeling uit te stellen tot de volgende Raadsvergadeimg, is dus niet aanvaard. Ds. A~. Pos, Geref. predikant te Djocja- karta, die een langdurige studiereis door Britsch-Indië maakte, geeft in de „Macedo niër" van deze maand (uitgave Zomer en Keuning te Wageningen) in een zeer mooi en instructief artikel als algemeenen in druk aangaande het heden het volgende: „Als wij in den tegenwoordigen tijd door Britsch-Indië gaan, dan zien wij dat dit land vol is van het onweer der protesten. De burchten van het oude Hindoeisme mo gen daarvan uitgezonderd zijn, zooals Mut- ra en Benares, en veel van het platteland, maar overal waar ontwikkelde Hindoe s zijn, is er een hervormingskoorts, die schier geen enkel deel van het oude Hindoeïsme onberoerd laat. Op den 27sten September van dit jaar zal het 100 jaar geleden zijn, dat de eerste religieuze en sociale hervor mer van Indië in Engeland stierf. Raju Ram Mohan Roy. Deze dag zal door geheel Indië met een gevoel van groote dankbaar heid gevierd worden, omdat in hem begint alle protest tegen de ongerjja jgheden van liet Indische leven. SANCHEZ GUERRA f De Spaansche staatsman Sanchez Guerra, oud-minister-president, is op 74-jarigen ouderdom tc Madrid overleden. Hij bereid de de komst van de republiek voor, hoewel fiij in zijn hart monarchist bleef* Von Papen bij de Hongaarsche pers In ht Duitsche gezantschap te heeft vice-kan$elier von Papen gisteren ue vertegenwoordigers der Boedapester pers ontvangen. Na gewezen to hebben op de traditioneele .riendschap tusschen Duitschland en Hon garije, een vriendschap, welke volgens hom door het gemeenschappelijk vergoten bloed op de slagvelden onverbrekelijk is gewor den, verklaarde von Papen, dat Duitschland en Hongarije, wat de kwestie van de bestrij ding der onrechtvaardige verdragen be treft, op hetzelfde standpunt staan. Beide landen zullen, als. zij den weg der herzie ning, welke vanzelfsprekend slechts van vreedzamen aard kan zijn, schouder aan schouder afleggen, hem tot een goed einde brengen. Het probleem der reorganisatie van Mid den-Europa, aldus besloot von Papen, kan slechts door Duitschland en Hongarije ge meenschappelijk en niet door een andere combinatie, worden opgelost, want beide landen hebben gemeenschappelijke, eeuwen oude belangen te vertegenwoordigen. Na de uiteenzetting van von Papen volg de een gedachtenwisseling, tijdens welke de hoofdredacteur van den „Pester Lloyd", Ver- zi, den heer von Papen dank zegde en met nadruk wees op de onverbrekelijke belan gengemeenschap tusschen Hongarije en Duitschland. De rijksregent ontving in Goedoelloe vice- kanselier von Papen in audiëntie. Na afloop vap het onderhoud gaf de rijksregent een dejeuner ter eere van den Duitschen gast DUITSCH HOOGLEERAAR UIT OUDE NEDERLANDSCHE REGENTENFAMILIE ONTSLAGEN. De hoogleeraar in de Duitsche letterkun de aan de Universiteit te Heidelberg, prof. dr. Richard Alewijn is door toepassing van de Ariërparagraaf uit zijn ambt ontslagen. Prof. Alewijn is een afstammeling van het bekende Amsterdamsche regentenge slacht Alewijn. Vele portretten van leden daarvan, door Santvoort geschilderd, han gen in het Rijksmuseum te Amsterdam. Aan de Arische afkomst van dit oud pa tricisch geslacht valt moeilijk te twijfelen. De grootvader van prof. Alewijn echter had een Joodsche vrouw gehuwd. Wegens deze Joodsche grootmoeder, te midden zij ner roemruchte Arische voorouders is prof. Alewijn thans ontslagen. Nog in het vorig jaar verscheen van zijn hand een werk over Duitsche litera tuurgeschiedenis, getiteld Johann Beer, Studiën zum Boman des 17 Jahrhunderts. ROOSEVELT. Roosevelt Is enkele dagen ongesteld (ver kouden zegt men) geweest. Hij maakt het nu beter en heeft zijn werkzaamheden hervat. Staatssecretaris Huil verklaarde aan de journalisten, dat de president de kwestie van de erkenning der sovjet-regeering door de Vereenigde Staten heeft bestudeerd, maar nog niets bslist was. OVERSTROOMING IN MESOPOTAMIE Veertien dorpen onder water Mesopotamië wordt op het oogenblik door hevige overstrooming geteisterd. Veertien dor pen staan geheel onder water. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND VERDER GEDAALD. Naar het Duitsche rijksinstituut voor de arbeidsbemiddeling en de werkloosheids verzekering meldt, is het aantal bij de ar beidsbeurzen ingeschreven werkloozen in het tijdvak van 1 tot 15 Sept, met 75.000 gedaald. DE WINTERCAMPAGNE IN DUITSCHLAND Op last van rijkskanselier Hitier heeft de minister van landbouw Darre de leiders der boerenbonden aangeschreven om hem voor 28 September een lijst te doen toeko men van de voorraden levensmiddelen, wel ke in de verschillende districten voor de winterhulp zullen worden beschikbaar ge steld. Tevens zal een lijst worden opge maakt van de grondbezitters, die weigeren voorraden ter beschikking te stellen. LINDBERGH TE LENINGRAD GELAND OVERSTROOMINGEN BIJ TAONAN 320 dooden Volgens berichten uit Charbin (Mandsjoe- kwo) is het gebied langs den spoorlijn Taonan-Tsitsikar overstroomd. Elf dorpen staan onder water. De treinverbinding tus schen Tsitsikar en Taonan is onderbooken. Tot nu toe zijn reeds 320 dooden geborgen. AARDSCHOKKEN IN JAPAN Uit Tokio wordt gemeld, dat op 21 Sep tember omstreeks den middag een hevige aardbeving werd gevoeld in de stad Kano Sava. Alle verbindingen met de stad zijn verbroken. Gevreesd wordt, dat groote ver woestingen zijn aangericht. BRAZILIË BESTELT OORLOGSSCHEPEN Brazilië zal een aantal oorlogsschepen in Finland bestellen. Op het Braziliaansch bouwprogram staan acht oorlogsschepen, waarvan de meeste zullen worden gebouwd op de werf Vulcaan te Abo. Do onderhandelingen, welke Brazilië met Japan heeft gevoerd, betreffende leverantie van oorlogsschepen, zijn zonder resultaat gebleven. even goed voor hèm geschikt! Juist omdat de teere kinderhuid steeds verpleging noodig heeft, is Palmolive zeep zoo geschikt. De groote hoeveelheid olijf- en palmoliën, bij l^ar bereiding ge bruikt, verzacht de huid en be schermt haar tevens. De zeep, die Uw teint frisch en jeugdig houdt, is onontbeerlijk voor het dagelijksch bad der kinderen. 15 ct. Een ofllcieel communiqué Over de besprekingen van de vertegen- woordigers van Frankrijk, Amerika en En geland, is tc Parijs een officieel communi qué uitgegeven, waarin wordt gezegd: „De besprekingen hebben een aantal vor deringen in de uitwerking der stellingen van de drie regeeringen tot resultaat geliad. Deze stellingen waren in het laatste onder houd reeds minder uitvoerig besproken. Het doel van dit werk is, het gemakkelij kër maken van de ontwapeningsonderhan delingen, die te Genève worden hervat Op dezen weg zijn belangrijke vorderingen ge maakt". In politieke kringen verluidt, dal, het gelijk geweest is, de opvattingen der drie regeeringen een belangrijk stuk nader tof elkaar te brengen. De Engelsche regeerinp zou haar toestemming tot een permanente controle nog steeds afhankelijk maken van het eerst aannemen van een ontwape ningsplan, dat onmiddellijk na afloop van den proeftijd in werking zou treden. In de kwestie van de sanctie konden de tegen stellingen nog niet worden overbrugd. „ZILVERHEMDEN" IN AMERIKA Tegen Roosevelt. Bewonderen Hitier. Uit New-York: Een nieuwe politieke or ganisatie, die der „Zilverhemden", is in de Vereenigde Staten opgeriaht Deze organi satie, die eenige punten uit het program der Ku-Klux-Klan heeft overgenomen, is anti-katholiek en anti-semitisch. Zij is tegenstandster van de politiek van president Roosevelt en bewondert Adolf Hitler. De leider dezer organisatie, die „comman dant" door zijn aanhangers genoemd wordt, is de schrijver William Dudley Pelley. Zijn volgelingen, die zich „stormtroepen" noe men, dragen een zilver-kleurig hemd en een bombazijnen broek. De partij geeft ook een weekblad uit, waarin de leider onder het hoofd „Libera tion" schrijft, dat hij het een groote eer acht, het vertrouwen te genieten van de hoogste nazi-autoriteiten in de Vereenigde Staten en iets te weten van hun toekomst plannen. Uit Oost-lndie BLOEDIG RELLETJE NABIJ MENADO MENADO, 22 Sept. (Anetd). Eergisteren vond ten huize van het negorijhoofd ie Koholeh een relletje plaats tijdens het on derzoek van een aanklacht inzake een bombardement met stecncn van de woning van een Chineesch waronghouder, die een relatie onderhield met een schoone uit Koholeh. Tijdens dit onderzoek kreeg deze waronghouder plotseling een klap, hetgeen het sein was voor een algemeenen aanval op de kleine groep aanklagers. De 200- koppige menigte, gewapend met messen en pieken, drong de woning binnen en slachtte een bediende, afkomstig uit Gorontalo, af, nadat twee aanvallers waren neergeschoten. De andere bediende, zoomede een broeder van den waronghouder, werden zwaar ge wond. De waronghouder vluchtte en bleef ongedeerd. De woning van het negorijhoofd werd totaal vernield. Do veldpolitie ter sterkte van 30 man trok naar Koholeh, waarna do rust werd hersteld. Vier gewonden werden naar hel hospitaal gebracht. BINNENLAND. SPREEKUUR GOUVERNEUR KIELSTRA OP 26 EN 27 SEPTEMBER De nieuwbenoemde gouverneur van Suri name prof. dr. J. C. Kielstra, is bereid om hen, die hem over Surinaamsche aangele genheden wenschen te spreken, aan het departement van Koloniën te ontvangen op 26 en 27 September a.s. telkenmale tus schen half elf en twaalf uur voormiddags, dan wel tusschen twee en vier uur des na middags. VAN IJSLAND TERUGGEKEERD LUITENANT v. d. GIESSEN OP SCHIPHOL AANGEKOMEN De meteorologische waarnemingen, welke de Nederlandsche militaire vliegers ter ge legenheid van het Internationale Pooljaar op IJsland hebben verricht zijn clezer dagen be ëindigd. Na een verblijf van veertien maan den te Reykjavik is de leider van het onder zoekingswerk, luitenant J. H. van der Gies sen uit Soesterberg, gisterenmiddag om hall één met het gewone K.LM.-toestel uit Ko penhagen op vaderlandschen bodem terug gekeerd. Toen luitenant v. d. Giessen uit het toe stel 6tapte, werd hij luide toegejuicht door een groot aantal zijner collega's uit Soester berg, die ter verwelkoming aanwezig waren. Onder hen zagen wij commandant Van San ten, kolonel Oudendijk, directeur van het luchtvaartbedrijf Soesterberg, en luitenant Vis, alsmede ir. Stephan van de Fokkerfa brieken, deze drie laatsten als leden van het comité tot vestiging van een aerologisch sta tion op IJsland. Luitenant Van der Giessen deelde mede, dat de onderzoekingen volkomen zijn ge slaagd en dat ook de vliegerij een succes is geworden. Vrijwel eiken dag werden hoogtevluchten gemaakt boven de 5000 M. Herhaaldelijk werden hoogten van 5600 M. bereikt en den laatsten tijd kwam men ge regeld op 6000 M. Van de meteorologische waarnemingen zijn uitvoerige rapporten ge maakt. welke aan een nauwkeurig onder zoek zullen wordpn onderworpen. Het vlie gen op IJsland is geen sinecure. Het terrein, dat grootendeels uit rotsen bestaat, is zeer gevaarlijk. Sommige bergen hebben een hoogte van 900 M. De weersomstandigheden zijn gedurende het verblijf van de vliegers op IJsland over liet algemeen vrij goed ge weest. Alleen wachtmeester Bosch heeft pech gehad, doordat hij wegens het slechte weer een noodlanding heeft moeten maken, waar bij, zooals men weet, zijn toestel geheel werd vernield. Veel hing werd ondervonden van de opstijgende lucht6troomingen en van de magnetische invloeden op de compassen, die in deze streken heel raar doen. Gisterenavond zijn ook de overige Neder landsche deelnemers aan de expedities van het Internationaal Pooljaar teruggekeerd. Wachtmeester Bosch en de mecanicien v. d. Leden kwamen met hun gezinnen per trein om 7.20 te Amersfoort aan. Zij werden daar verwelkomd door dr. Cannegieter, den weten- schappelijken leider van de Nederlandsche afdeeling van het Internationaal Pooljaar, kolonel van Santen, commandant van de hichtvaartafdeeling Soesterberg, luitenant Vis, secretaris-penningmeester van het Intern. Pooljaar. Voorts waren vele collega's en vrienden op het perron aanwezig. Den dames werden bloemen aangeboden. Met denzelfden trein kwamen de leden van de Groenland-expelitie- terug, nl. de heeren H. P. Th. van Lohuizen, J. A. de Bruine, K. L. van Schouwenburg. In Kopen hagen waren zij begroet door dr. van Ix>- huizen, als vertegenwoordiger van de Neder landsche commissie van het Internationaal Pooljaar. Dr. J. van Zuylen, die ook deel van deze expeditie uitmaakte, is voor eigen studie op Groenland achtergebleven. Gemengd Nieuws. DE MOORD TE BERGHEM. By Oss heeft een tweetal personen in het Ossche Meer een rijwiel gevonden, dat zij herkenden als dat van den op 19 Augustus vermoorden G. de Bie. Op deze fiets heeft het slachtoffer op 8 Augustus de ouderlijke wo ning verlaten, om daarin niet meer terug te keeren. Door de justitie werd na het ontdekken van den moord reeds nasporingen naar het ry'wiel gedaan, echter tot dusver zonder resultaat. De fiets is door de Koninklijke Marechaussee in beslag genomen. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Tijdens een hevig onweder werd een hooi berg onder Putton op de Veluwe door het hemelvuur getroffen en ging dientengevolge geheel in vlammen op. Het is gelukt om het huis en de schuren te redden. WONDERLIJK BEWAARD. Men meldt ons uit Maassluis: Tijdens afwezigheid van de ouders viel een ongeveer 2%-jarig zoontje van de familie G. den Zuiddijk, van de warande ter hoogte ongeveer 7 meter. De kleine kwam eerst sen drooglijn terecht en daarna in den tuin van de benedenburen. Aanvankelijk toonde de toestand zich ernstig, doch naar omstandighden valt het thans nog al mee. NOODLANDING. De onderofficier-vlieger H. Bulten, die met den jieserve ondreofficier-mecanicien Baren- dregt te Soesterberg met bestemming En schedé was opgestegen, moest door motor defect een noodlanding doen by Doetincheim Er zijn geen persoonlijke ongelukken gebeurd het toestel werd niet beschadigd. Na herstel men weer opgestegen en naar Soesterberg teruggekeerd. BRANDEN. Te Geleen (L.) heeft een ernstige brand plaats gevonden. In het corsettenmagazyn „De Zon" ontdekten voorbijgangers brand en spoedig stond het groote pand geheel in lichter laaie. De bewoners konden zich slechts met grootste moeite in veiligheid stellen, terwijl twee kinderen uit de eerste verdieping in dekens gehuld naar beneden werden gewor pen. Het geheele pand brandde uit. De oorzaak moet worden gezocht in het feit, dat wasch- goed, hetwelk bij de kachel te drogen hing, brand is geraakt. DOODELIJK MIJNONGELUK. In de ondergrondsche werken van de staats mijn „Emma" is de Poolsche gehuwde arbeider Bartnicki bekneld geraakt tusschen een stem pel en een groot stuk kool. De man is in het ziekenhuis te Heerlen aan de gevolgen van de bekomen venvondingen overleden. a;\ was vader van drie kinderen. TUMULT IN EEN GEMEENTEHUIS In het gemeentehuis te Hellevoetsluis gaderde een commissie van drie leden met bet gemeentebe:'.uur vin Nieuwenhoorn, do rekening van 't war* leidingbedrijf te derzoeken. In deze commissie werden benoemd de gemeenteraadsleden mr. Nijgh, S. Maar tensdijk en v. Kralingen. Aan deze com sie was ter oorc gekom.en, da'- er met de terleiding van Nieuwenhoorn en wat het water van Hellevoetsluis betreft, it«:s niet orde was. Niet minder dan 70 watermeters zouden volgens de Tel. defect zijn, waardoor de gemeente Nieuwenhoorn reeds ongeveer f 1500 te veel zou hebben betaald. Genoemd blad meent het volgende ovei verloop van de conferentie te kunnen deelen: Zoo werd met toestemming van B. ei van Hellevoetsluis tegen Woensdagavond acht uur een vergadering in de raadszaal belegd. Behalve de commissie verschenen hier prompt om acht uur de loco-burgemees ter van Nieuwenhoorn, de heer HaverkamD, de wethouder Trouw en de gemeentesecretaris se heer Visser. De eerste woorden warer nauwelijks gesproken, toen plotseling de bur gemeester van Hellevoetsluis de raadszaal binnentrad, op de edelachtbare heeren toeliep en met verheffing van stem uitriep: „Er uit! Jullie hebben hier niets te vertellen; dit i: inifn gemeentehuis en mijn raadszaal". Men maakte den burgemeester erop attent, dat hier een officieele conferentie plaats vond, doch daarvan wilde Zyn Edelachtbare niets weten. Hij trok de deur van de raadszaal open en gelastte den edelachtbaren uit Nieuwen hoorn althans de zaal te verlaten en naar de burgemeesterskamer te gaan. Hieraan werd voldaan, doch toen zy goed en wel in de bur gemeesterskamer waren gekomen, wilden zy er weer uit. Doch de burgemeester posteerde zich voor de deur en wilde hen er niet eerder uitlaten voor dat zij beloofd hadden niet mee' naar de raadszaal terug te gaan. Hiervoor voelden de vroede vaderen van Nieuwenhoorn blijkbaar niets. Ze wilden naar de raadszaal terug om de beraadslagingen met hun col- tega's uit Hellevoetsluis voort te zetten er zoo gebeurde het, dat de heeren uit Nieuwen hoorn de deur konden uitglippen en zich naai de raadszaal konden begeven. Doch de bur gemeester was hen voor. Hij had zich reeds voor de deur van dt raadszaal geposteerd om hun daar den toe gang tot de zaal wederom te weigeren. Zoo ontstond de situatie, dat op een oogenblik mr. Nijgh in de raadszaal aan den eenen kant van de deur trok om deze open te krygen, tcrwiil aan den anderen kant burgemeester De Geus zich heldhaftig verdedigde om de deur gesloten te houden. Het recht was ten slotte Ijji den best gespierden edelachtbare, ii dit geval mr. Nijgh, die den burgemeester met deur en al de raadszaal binnentrok. Wederom gelastte burgemeester De Geus den „indringers" uit zyn raadhuis te vertrek ken, en toen hieraan niet onmiddellijk gevolg werd gegeven, riep hij de hulp van een die naar van Hermanded, doch voor dat deze zich in den stryd zou gaan mengen, verliet men vrywillig het stadhuis. Over de watermeters heeft men maar niet meer gesproken. Ook dit gevecht zal nog nader beslist moeten worden. De commissieleden van Hellevoetsluis heb ben zich tot den commissaris der Koningin tot den minister van Binnenlandsche Zaken en tot den officier van justitie gewend om hen van het gebeurde op de hoogte te stellen. De burgemeester van Hellevoetsluis, de heer De Geus geeft de volgende lezing van dit verhaal: In de raadszaal waren reeds aanwezig de heeren Nygh en Van Sintmaartensdyk, als mede de wethouder van Nieuwenhoorn, de heer Haverkamp. Nadat de heer Van Kralin gen was gearriveerd, heette de heer Nygh namens de commissie de heeren uit Nieuwen hoorn welkom, waartegen de heer Van Kra- ligen echter protesteerde. Om de gemoederen der twee mede-commis sieleden wat tot bedaren te brengen, nam de heer Nygh deze onder den arm en vertrok er mede naar de gang. Even later vervoegde rich de heer v. d. Bout, de dir.-adm. der wa terleiding by hen, onder mededeeling, dat hy door B. en W. van Hellevoetsluis was aange wezen om de commissie bij te staan met het onderzoeken der rekening van zyn bedrijf, doch niet om een vergadering te houden met het dagelijksch bestuur van Nieuwenhoorn. De burgemeester, die op de hoogte was ge bracht van het aanwezig zijn van het dag. be stuur van Nieuwenhoorn, de 'tweede wet houder was intusschen ook gekomen begaf zich naar het gemeentehuis en vroeg de hee ren van Nieuwenhoorn eerst, wie hen had uit- genoodigd en waartoe. De mededeeling krijgende, dat de commis sie zulks gedaan had, zeide de burgemeester ervolgens, dat die commissie daartoe geen opdracht had en dus onbevoegd was. Derge lijke conferenties behooren tusschen de beide colleges te geschieden. Hij zag zich dienten gevolge genoodzaakt de heeren mede te dee len, dat zij' zich wederrechtelijk in het raad- bevonden en verzocht hen dit te verla ten. Zij deden dit niet, maar bleven zitten. Door hulp van Mr. Nygh, immers die deed de deur open, gelukte hun dat en toen heeft 3 burgemeester de politie ontboden. Wat betreft de waterleiding is alles, wat Hellevoeteluis betreft, volkomen in orde. De watermeters van de gemeente Nieuwenhoorn, die tegen het advies van den directeur der Waterleiding in. zijn aangeschaft, deugen niet. De gemeente Nieuwenhoorn is daarvoor ver antwoordelijk. Wat de commissie, die tot taak had de rekening van het waterleidingbedrijf van Hellevoetsluis, dienst 1932, te onderzoeken, daarmede te maken heeft, is den burgemeester een raadsel. Deze commissie is alleen voor het onderzoek dier rekening aangewezen en voor niets anders. De gf.volgen van broedertwist. Te Groningen had in de Hortensialaan een vechtpartij plaats tusschen de gebroeders C. en R. W. Eerstgenoemde, oud 18 jaar, greep een mes en stak zijn 25-jarigen broer in den rug ter hoogte van het schouderblad. Deze snelde naar buiten doch zakte daar ineen. Hij werd in ernstigen toestand naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. De dader werd door de politie gearresteerd en opge sloten. DUITSCHERS UITGEZET. In opdracht van de Minister van Justitie Ï3 aan Dr. M. de Ridder, die te Venlo een juri disch bureau voor Duitsche rechtzaken heeft gevestigd, meegedeeld, dat hy begin October het land moet verlaten. Tevens is aan zekere Kriger, eveneens te Venlo en aan H. Wolterg te Eindhoven het verblijf in ons land ontzegd. de ku-klux klan in deventer. Te Deventer heeft de politie vier mannen aangehouden, die er van verdacht worden de woningen van twee vroegere communisten, die thans zijn aangesloten bij de nationaal-socia- listische beweging, met teer te besmeren. De daders hadden na het besmeren met teer de gevels met witte kopveeren beplakt. Weerbericht. Hoogste stand te Vardö 764.8. Laagste stand te Blacksod 747.4. Stand vanmorgen halftwaalf 753.4. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ie Bilt) Matige Z. tot O. wind. zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen, aanvanke lijk zachter. BUITENLANDS3H WEERBERICHT De depressie in het Westen heeft een diepe uitlooper gevormd over Ierland en de Golf van Biskaye, terwijl zij bij IJsland afnam. De drukstijging in het Z.W. heeft zich over Frankrijk reeds naar Duitschland verplaatst, zoodat de toestand nu geheel door de nieuwe depressie wordt beheerscht. In Oost-Duitsch- land viel gisteren veel regen, te Memel 22 mM., maar heden klaart het weer daar op, met vrij hooge temperatuur. Over de Oost zee brengt de uit Duitschland gekomen de pressie overal regen. In Ierland en in het Kanaal is reeds zware regen gevallen, en deze dringt nu naar Frankrijk door. De ver betering van het daalgebied naar Frankrijk, zal de wind hier naar het Oosten doen loo- pen en de krachtige Z.W.stroom in het Z.W. zal vermoedelijk den regen ook tot onze omgeving doen doordringen, waarna een op klaring is te wachten. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 15.4 c. 25 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.50 uur, zonsondergang 6.54 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.24 uur tot 's morgens 6.22 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude AmsterdamBche t(Jd) Heden Vorig Walsh ut 0.00 0.00 Straatsburg -2.95 -2.32 BreisH* b 1.24 1.34 Rhelnfelden -2.86 -2.67 Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen 4.02 3.80 0.78 0.52 2.49 2.39 1.08 1.07 ■0.26 -0.16 1.38 1.33 Canp Ems Coblens Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dusseldorf Heden Vorig 1.50 1.44 1.12 - Ï.U9 1.44 1.49 0.04 0.07 0.98 0.92 -0.54 -0.67 -0.88 -0.88 0.34 0.35 0.34 0.35 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 24 September Delfzijl 1.53 14.07 Hellevoetsl. 5.32 17.54 Terschelling 11.20 23.42 Willemstad 6.28 18.48 Harlingen 12.10 Brouwersh. 4.44 17.06 Den Helder 9.45 22.15 Zlerikzee 5.16 17.30 IJmuiuen 5.36 17.56 Wemeldinge 6.42 17.57 H v.Holland 4.4117.06 Vlissingen 3.47 16.04 Scheveningen 4.51 17.16 Terneuzen 4.ï2 lb.40 otterdam 6.57 19.05 Hansweert 5.U9 17.21 H. v. Holl. 5.26 17.51 Vlissingen 4.30 16.51 Schevenlng. 5.36 18.01 Terneuzen 6.06 17.23 Rotterdam 7.40 19.52 Hansweert 5.4D 1807. WAT DE UILTJES VERORBEREN EN HOE ZE 'T DOEN. i Men meldt ons uit Krimpen a. d. Lek: Het is nu reeds een week geleden, dat een Krimpenaar een katuilnest uithaalde en wel den schoorsteen van het huis van den heer A. de Jong. De jonge uilen echter hadden toen geen verblijf. De heer J. van Brandwijk ont fermde zich over de dieren en nam een twee tal mede naar huis, waar hy de vogels in een kooi deed. Deze kooi werd buiten op een kippenhok gezet en verder werd er niet naar gekeken. Echter toen v. B. 's morgens buiten kwam zag deze tot zyn groote verbazing 5 muizen op den grond voor de kooi liggen; deze dieren werden in de kooi geworpen en door de uilen met huid en haar ingeslikt. Toen ze aan het j eten waren, dacht men: deze dieren stikken maar dat was niet 't geval. Het schijnt J by deze dieren gewoonte te zyn dat alles met huid en haar naar binnen gaat, want, tegen den avond werd een musch in de kooi gedaan welke ook met vederdos en al naar binnen ging. Nu zijn we een week verder. De dieren zyn ontzaglijk gegroeid. Eiken avond als het donker begint te wor den komen de oude uilen en brengen de muizen i, zoodat nu in een week tyd6 reeds gemid deld zes a zeven muizen per nacht door de jonge heeren zyn verslonden. Het is de bedoeling van den heer van Brand wijk, de vogels, als zy goed kunnen vliegen, vrijheid weder terug te geven. Uit bovenstaand heeft men kunnen ziem, hoeveel ongedierte door deze vogels van den j aardbodem wordt verwijderd en hoeveel zij voor hun jongen over hebben. VERDRONKEN. Te Amsterdam is uit den Amstel ter hoogte m het Sportpark van De Algemeene het lijk opgehaald van een 60-jarigen man. Het is overgebracht naar het Wilhelmina Gasthuis. Land- en Tuinbouw. TUINDERS NAAR CANADA. Steun bij emigratie Op de Rijksbegrooting voor 1934 is een j bedrag van f 19.000 uitgetrokken voor de uitvoering van de plannen, om tuinders naar Canada te doen emigreeren. Deze plannen zijn reeds in een zeei vergevordey den staat van voorbereiding. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2