Ittrtttur £riïi$ri|r (tTouraut HY HOUTHANDEL V.H. J.VflN SCHIJNCEL CO. AiBONNCUCN 1 ?er kwartaal In Leiden en In plnat- rïn waar 'n agentschap Bevestigd Is f 2.35 Franco per post J 2.35 portokosten. Pei week 1018 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending «<-50 Bil dageiijksche tending ,5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad IV2 cen* Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4077 ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 ABVERTENTIEN Van 1 tot B regels1.1191 Slke regel meer0.22M Ygez. Mededeellngen van 1—6 regels e 2J8 Elke regel meer0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD Beginselstudie Grondslag en richtsnoer onveranderlijk Is heroriënteering niet noodzakelijk, ook voor ons? zoo heeft men ons on- jangs gevraagd en wij hebben voor zoover het in dagbladartikelen mogelijk is daarop een en andermaal geant woord en de kwestie van twee zijden De kern van ons betoog lag hierin, dat ook de Christelijke partijen zich ernstig hebben af te vragen, wat deze zware en veelbewogen tij den ons heb ben te zeggen en van onze activiteit en geestelijke lenigheid vorderen; maar dat van heroriënteering der eeuwige beginselen, welke grond- en richtsnoer van onze politiek-sociale actie en partij vorming zijn, geen sprake wezen mag. De roode pers heeft, gelijk reeds met een enkel woord werd vermeld, onze uiteenzetting met eenige schampere op merkingen bejegend. Het zou straks wel blijken, wat er van die eeuwige be ginselen overbleef. We willen daarop slechts antwoorden dat loslating of zelfs maar verdoezeling der eeuwige beginselen beteekenen zou het einde van de Christelijke staal kun de; niet alleen zooals deze nagestreefd wordt in orthodox-protestantsche krin gen, maar ook door Roomsch-Katholie- Dat vrijzinnigen, gelijk de sociaal democraten zijn, onze stelling van hst onveranderlijke der eeuwige beginselen ontkennen of ons voor conservatief uit maken, spreekt van zelf. Immers, hier gaapt de kloof der antithese. Terwyl wjf, met alle onze geestverwanten, be lijden, dat de norm voor ons leven, ook dus voor onze politieke en sociale actie, buiten ons ligt in de onveranderlijke eischen van Gods Woord; heeft al wat vrijzinnig is de pretentie, dat de mensch zelf zal uitmaken in welke rich ting hij geestelijk heeft te sturen. Klaar en duidelijk wordt dit uiteen gezet in een brochure, welke reeds voor eenige maanden verschenen is, doch waarop wij tot onze spijt en onge- wjid verzuimd hebben de aandacht te vestigen. Het is een brochure van Dr. W. J. Kolkert Jr. en verschenen bij de N.V. De Graafschap te Aalten, getiteld „De mocratie". Het geschrift is feitelijk niet meer dan een in brochure-vorm uitgegeven inleiding, gehouden op de vorige toogdag van de A.R.J.A., welke juist heden te Zwolle opnieuw samen komt en de inhoud was dus speciaal bestemd voor de lering, uit wier midden de vraag tot ons kwam of heroriëntee ring niet noodzakelijk is. De spreker op de toogdag wees op het tweeërlei levensbeginsel, waardoor de menschen zich, bij het bepalen van hun houding tegenover de cultuur laten leiden en betoogde: „Er is tweeërlei cultuur a. de heteronome, die erkent vrucht te zijn van Gods algemeene genade; in die belijdenis zich afhankelijk weet van Zijn openbaring in natuur-en-his^orie, en boven die de Heilige Schrift aan vaardt als Zijn volstrekt gezaghebbend Woord. Ze neemt den door God Zelf ge- openbaarden dienst aan van Hem als de eenig ware religie, en wil van geen cul- tureele levenstaak, voor enkeling en sa menleving, weten dan ondergeschikt daaraan; b. de autonome, die zich onafhanke lijk waant; de humanistische, opko mend uit den zoogenaamd „vrijen" mensch. Ze verwerpt, bewust of onbe wust, 't volstrekte karakter van dien dienst van God, in de Heilige Schrift als waarachtige oorkonde aan een dwa lende menschlieid geschonken. Ze con strueert zichzelf een god en godsdienst. En doordat geen mensch buiten gods dienst leven kan, ontaardt in haar kring de cultuur dan ook tot een eere- dienst, een cultus, tot een menschelyke religie. Ze begint met vereering, doch eindigt in vergoddelijking en aanbid ding van rede en genie, in de plaats van God Almachtig, in den tempel van kunst en wetenschap. Ze kent den ernst niet van 't woordGij zult geen andere goden voor Mijn aangezicht hebben." Tweeërlei levensbeginsel, vraagt de lezer, wanneer hij den schrijver volgt bij diens uiteenzetting, dat in onze hedendaagsche democratie drie stroo mingen zijn te onderscheiden: de soci alistische, de romanistische en de cal vinistische. Ja, ondanks dattwee levensbeginse len. Immers, het socialisme spreekt wel van het Volk, in staatkundige en maat schappelijke zin, doch verstaat daar onder niet de geheele natie, de volks gemeenschap in al haar rangen en lagen, maar slechts de derde (eventueel vierde) stand. (De schrijver zou hier o. i. nog verder kunnen gaan; de soci aal-democratie belandde in haar groeps egoïsme reeds bij een beperkte derde stand.) In de tweede plaats, loochent het soci alisme de volvoering van een Goddelijk wereldplan in de geschiedenis der menschlieid; en in de derde plaats mist het een klaar en juist inzicht, op de dif ferentiatie en variatie in heel de Schep ping. Welnu, Dr. Kolkert laat op deze uiteenzetting, waarin hij naast het marxisme, ook het communisme en alle dictatuur in Rusland, Italië en Duitsch- land met de verheerlijking van den nietzschiaanschen oppermensch veroor deelt, volgen: „In die drie kenmerkende kwesties nu hebben romanisme en calvinisme veel met elkander gemeen tegenover het socialisme. Die gemeenschap is het gevolg van het feit dat beiden dezelfde bovennatuurlijke openbaring Gods aan vaarden. Ook Rome ziet de natie als een histo risch gegroeide eenheidhet kan de ont wikkeling in dat volksleven niet ont kennen, en het belijdt, met ons, dat dit alles onder Goddelijke voorzienigheid geschiedt. Het neemt ook de schakee ringen in de maatschappij aan als een ongelijkheid, waarin ten slotte Gods grootheid zich openbaart. Het verwerpt de mogelijkheid van een Christelijk socialisme, doch leert en propageert na Leo XIII krachtig en welbewust de Christelijke democratie." Een nadere uiteenzetting maakt dan duidelijk, dat de Calvinistische beschou wing hoewel zij veel gemeen heeft met de Roomsche, nochtans aanmerkelijk verschilt van de laatste en zoo komt de schrijver van lieverlede tot de kern van zijn betoog: de calvinistische democra tie, welke als grondbeginsel belijdt: alle gezag is uit Goddoch die daar naast erkent, dat de Goddelijke souve- reiniteit als vrucht voor 't veelzijdige volksleven in zich bergt de souvereini- teit van de eigen organische levenskrin gen. Daarop gaan wij thans niet dieper in; het bovenstaande moge voldoende zijn om de jongeren, die ons om be scheid vroegen inzake heroriënteering een leidraad aan de hand te doen, welke evenzeer voor verstarring als voor 't verlaten der eeuwige, onveranderlijke beginselen waarschuwt. Men meene toch niet, dat in deze da gen van wisselende aspecten en radicale wijzigingen op elk gebied, het in de eerste plaats op praktische besluiten en minder op beginselen aankomt. Het is juist geheel anders. Zoolang alles bij wijze van spreken regel matig verliep op politiek en sociaal ge bied, lag de weg vrij duidelijk getee- kend, voor ons. Thans is telkens terug keer tot de bron der beginselen noodig heroriënteering vraagt telkens nieuwe oriënteering op het terrein der begin selen. Of, om met een citaat te eindigen „Boven staat en maatschappij, boven overheid en volksorganisme, staan on aantastbaar hoog, ik herhaal 't, Gods souvereiniteit en Zijn eeuwige ordinan tie. Rekenend met de werkelijkheid dei- zonde, roept het calvinisme op tot ver zet tegen alle ongerechtigheid als ge volg dier zonde, en wettigt het de op positie tegen schreiende toestanden in maatschappij en tegen verkeerde wetten in den staat. Doch 't eischt voor zulk een tegen stand den organischen weg. Niet als ongeregelde vrijschutters past het ons te strijden tegen alle onrecht, doch als wettig georganiseerd leger, als g< krijgsknechten van Jezus Christus, zoo wel in de sfeer van het staatkundig als in die van het maatschappelijk leven.' STAATSBEGROOTING 1934 WIJZIGING DER WONINGWET Centraal Laboratorium en Rijks- serologisch Instituut onder één leiding Werkloozenkassen voor kunstenaars BINNENLAND. ONTVANGSTEN SPOORWEGEN SEDERT 1 JAN. 15 MILLIOEN LAGER DAN VORIG JAAR De geschatte ontvangsten van de Neder- landsche Spuorwegen over de maand Aug. 1933 (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramw.) bedragen: reizigers 6.528.500, bagage 240.900, brief- en pakketpost 260.000, goederen 3.929.500, levende die ren en lijken 62.400, diversen 220.400, to taal 11.241.700. Totaal ontvangst van 1 Januari af 80.977.437.76 (vorig jaar defini tief 95.321.34.0.98); ontvangst per dag-kilo meter 91.C. j. f 106.71). Volgens de begrooting van Sociale Zaken voor 1934 bedraagt de raming voor den ge wonen dienst f 109.164.740 en voor den kapi- taaldienst nihil. Woningwetvoorzieningen. Voor bijdragen aan gemeenten ingevolge de Woningwet (f 9.402.000) is f 450.000 min der aangevraagd ten gevolge van den vol genden maatregel. Uit dezen post worden o. a. onderhoudskosten van Woningwet woningen bestreden. Binnenkort hoopt de minister in staat te zijn nieuwe normen voor de berekening daarvan vast te stellen. Voorshands heeft hij voor 1934 tot een uni forme vermindering besloten, aldus, dat, waar voor deze kosten ten hoogste f 25 be schikbaar was, f 5 per woning minder zal worden besteed, terwijl voor do bedragen an f 25 tot f 50 per woning f 10 minder beschikbaar is. Op het getal woningen, waar voor een bijdrage in uitzicht is gesteld, be- teekent dit een besparing, die voor het Rijks aandeel kan worden gesteld op ongeveer f 600.000, waartegen, nu de nood der schat kist dwingt, te minder bezwaar kan rijzen, omdat de maatregel voor slechts een jaar geldt, de tot nog toe beschikbaar gestelde bedragen geheel voldoende waren en de kos ten, zoowel van materiaal als van loon niet onaanzienlijk zijn gedaald. In afwachting van een meer nauwkeurige berekening van het vrijwillige bedrag is voorloopig slechts het bovenvermelde be drag van f 450.000 in mindering gebracht Het artikel zal met f 525.000 kunnen wor den verminderd, wanneer het Ontwerp-Wij- ziging Woningwet is aanvaard, omdat daar- voor zooveel noodig de mogelijk heid wordt verkregen om voordeelige saldi op de exploitatierekening van woningwet woningen te doen ten goede komen aan de exploitatierekening der vereenigingen, die deze saldi kweeken. Het totaal bedrag der •oordeelige saldi bedroeg over 1927—28 de som van rond 1 millioen. Het kan thans veilig op het bovengenoemde bedrag wor den gesteld. Het artikel zal met f 2.100.000 kunnen worden verhoogd, ten einde daardoor huur-, verlaging mogelijk te maken, wanneer dc' Staten-Generaal zich hebben vereenigd met in het bedoelde ontwerp tot wijziging der Woningwet vervatte voorstellen. Gezondheidsraad. Voor den Gezondheidsraad wordt rond f 23.500 minder aangevraagd. Dit is moge lijk o. a. door reorganisatie en versobering. Serologisch InstitnuL Voor het Centraal Laboratorium en het Rijks Serologisch Instituut is voor 1933 toe gestaan f 357.162; daaronder waren twee pos ten, tezamen bedragend f 76.670, die in 1934 niet torugkeeren. Blijft f 280.492. De minis ter is van oordeel, dat op organisatie en erkwijze dezer beide instituten belangrijk kan worden bezuinigd zonder vitale belan gen te schaden. Hij heeft besloten de beide instituten onder één leiding te plaatsen; daarvan en van een verdere reorganisatie, waartoe hij reeds opdracht gegeven heeft, verwacht hij een besparing van f 60.000. Door reorganisatie en versobering wordt op het Rijksinstituut voor Pharmaco-thera- peutisch onderzoek ruim f 13.000 bespaard. Werklooze kunstenaars. Niet slechts werklieden en bedienden, 'oor wie het Werkloosheidsbesluit 1917 geldt, ook kunstenaars hebben thans in ern stige mate van werkloosheid te lijden. De minister meent, dat, naar analogie van het geen geschiedt voor en door werklieden en bedienden, door en voor kunstenaars werk loozenkassen in het leven kunnen worden geroepen; die kassen dienen uit te gaan van vereenigingen, welke waarborgen bie den dat slechts werkelijke kunstenaars lid kunnen worden. Op de uit overwegingen van solidariteit door de leden bijecngebrach. te bedragen zouden subsidien van Rijk en gemeenten kunnen worden verleend. Daar voor is op een bedrag van f 70.000 *s jaars gerekend. De helft hiervan zal terug dienen te worden ontvangen van de gemeenten, waar de kunstenaars-leden woonachtig zijn; gerekend wordt dus per saldo op een uit gave van f 35.000 's jaars uit 's Rijks schat kist. De minister meent, dat als voorwaarde voor subsidieering moet gelden, dat gedu rende de eerste 52 weken na subsidieering geen uitkeering uit de kassen wordt ver strekt. Wellicht zal voor dien overgangstijd nog verdere bijdrage uit 's Rijks schatkist noodig zijn. Diversen. Voorts wordt f 19.000 aangevraagd ter uit voering van plannen, die in vergevorderden staat van voorbereiding zijn om tuinders naar Canada te doen emigreeren. Voor den opbouw van Drente is f 40.000 aangevraagd en voor subsidie aan de Cen trale Vereeniging voor den opbouw van Drente eveneens f 40.000. Werkverschaffing. De artikelen 128 t.m. 131 (bijdragen voor werkverschaffing f 21.000.000; steunverle ning f 25.000.000; moreelen steun f 200.000 en als subsidie voor het Nationaal Crisis Comité f 750.000) strekken tot vervanging van het eene artikel, waarop voor werkver schaffing en steunverleening over 1933 f 3.754.580 is toegestaan. Dit bedrag blijft zeer verre beneden het benoodigde, gelijk reeds daaruit blijkt, dat bij suppletoire be grooting het artikel met f 42 millioen is ver hoogd. Ten einde een zuiver inzicht te be vorderen van de eischen, die aan de schat kist worden gesteld, worden voor 1934 de bedragen aangevraagd, die volgens raming noodig zullen zijn. ECONOMISCHE ZAKEN Blijkens de begrootingen voor 1934 van het Depart, van Economische Zaken wordt voorgesteld: gewone dienst f 11.790.269, ka- pitaaldienst f 450.000, geh. dienst f 12.240.269 Voor Handel en Nijverheid wordt voorge steld f 2.767.466, v. Landbouw f 7.483.024, voor Visscherij f 282.008 en voor den Crisis accountantsdienst f 136.700. Onder den algemeenen drang der bezui niging zijn op een groot aantal artikelen be sparingen toegepast; o. m. zijn vele posten voor materieele behoeften en bureelkosten verminderd, voorts de subsidies aan de ver eenigingen tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, in verband met midden- standsbelangen, vreemdelingenverkeer, aan de Ned. Ver. voor Tentoonstellingsbelangen, aan de Ver. Nederlandsoh Fabrikaat, aan het Ned. Instituut voor Efficiency, aan de commissie voor den Nederlandseh—Zuid- Afrikaanschen handel, aan de Ned.—Ame- rikaansche K. v. K. te Amsterdam, ten be hoeve van de Kamer te New-York en te San Francisco. Voor het landbouwonderwijs is op deze begrooting uitgetrokken f 2.683.581, waar van f 1.143.209 voor hooger-, f 804.782 voor middelbaar- en f 357.120 voor lagei: onder wijs. BEGROOTING FINANCIEN Voor 193-4 wordt voor de gewone dienst geraamd 143.075.705 33: 63.876.307) en voor de kapitaalsdienst 35.732.826 (1933: 33.070.870). Totaal dus 178.808.531 (1933: f 96.747.177). Op de geheele dienst wordt dus meer aangevraagd 81.861.54, waarvan op de kapitaalsdienst komt 2.661.956, zoo dat voor de gewone dienst er een vermeer dering is van 79.199.398. LANDBOUWCRISISBESLUITEN Door den Minister van Econ. Zaken is af de Staten-Generaal een toelichting gegeven i - - i, die zön - De beweegreden van het Crlsls-Organisa- tlebesiuit 1933. om van monopoliehouders te eischen. dat ze aan bijzondere eischen voldoen, is. dat de minister behoort te kunnen beschik ken over uitgebreide bevoegdheden ten opzichte van de monopoliehouders. Bloembollensaneeringsplan 1933 Het doel van het Bloembollensaneeringsplan 1933 in aanmerking genomen, is een teeltver- gunnipg zonder reserveerings- of inleverings voorschrift niet mogelijk te achten, omdat de pogingen der regeering om in het bloembollen- kweekersbedrljf verbetering aan te brengen, zouden kunnen worden verijdeld, indien dit voorschrift niet ware gestold. Het is mogelijk de teeltvergunning geheel of gedeeltelijk over te schrijven op naam van een anderen aangeslotene. Als noodzakelijke aanvulling van het Bloem- bollensanfcerlngspan-11933 (teelt) is op grond r, bloembollen verboden, tenzij met vergun nlng. Het vergunningsstelsel Ten einde een sluitende regeling te verkrij gen, was het noodzakelijk om eveneens den handel In bloembollen op grond van art. 9 der Crisls-Graanbesluit 1933 Het ls de regeering noodzakelijk gebleken de steunregeling, voor zoover deze door het Tarwe besluit 1931 werd gediend, door een andere te vervangen, omdat de toestand van het landbouw bedrtjf. meer In het bijzonder waar het de graanverbouwers betrof, van dien aard Is. dat ook voor de directe toekomst geen verbetering is te verwachten. Crisis-TuinbouWbesluit 1931 I Daaraan toch bestaat groote behoefte. Het afzetgebied voor lnheemsche tuinboir ixtikel 1 van het besluit is aldus geredigeerd naar gelang de behoefte zich voordoet, ibouwartlkeien onder het monopolie kunnen Crisis-Aardappelbesluit 1933 I Met dezen maatregel wordt beoogd den aard appeltelers steun te verleenen. Het aanbod van aardappelen op de binnenlandsche markt is door den invoer beperkende maatregelen der omringende landen dermate toegenomen, da', een belangrijke prijsdaling hiervan het gevolg Is geweest. De productiekosten worden niet meer gedekt door de opbrengst der aardappelen. Het onderhavige koninklijk besluit stelt nu regelen, krachtens welke het vervoeren van aardappelen selchts is toegestaan ingevolge een schriftelijke vergunning. ALPHENS NIEUWE BURGEMEESTER HULDIGINGSCOMITé GEVORMD Zooals we reeds gemeld hebben zal de installatie van den nieuwen burgemeester van Alfen aan den Rijn, den heer P. A. Colijn, plaats hebben op Maandag a.s., des namiddags half drie. Nader vernemen we dat zich in Alfen een commisie gevormd heeft uit alle krin gen van de burgerij om den nieuwen bur gemeester te begroeten. De leden der commissie zullen zich in auto's naar de grens der gemeente (Groene- weg) begeven, aldaar den lieer en mevrouw Colijn begroeten en toespreken en hen daarna begeleiden naar het raadhuis in de Raadhuisstraat. AFSCHEID BURGEMEESTER COLIJN De raad van Boskoop kwam gistermid dag in openbare vergadering bijeen. De Burgemeester hield een rede, waarin hij o.m Jiet uitkomen, dat het hem moeite had gekost om te besluiten tot heengaan. Evenwel acht hij het een voorrecht om een grootere gemeente te mogen dienen, terwijl bij voor Boskoop hoopt, dat een waardig burgemeester zijn opvolger zal worden, tei- wijl hij voorts de gemeente een goede toe komst toewenschte. Verschillende heeren lieten zich inschrij ven om het woord te voeren. Als eerste spi. stond op de heer E. Guldemon d, loco- burgemeester; vervolgens de heeren wet houder J. v. G e 1 d e r e n, D. Mesman, P. Loef Az., A. Brand, W. C. v. K 1 e e f, P. D. Noest. Door al deze heeren werden de goede diensten, ijver en kunde van den burgemeester genoemd, waarna de secreta ris, mr. F. A. H 1 m s t r ij d, de rij der sprekers sloot. De burgemeester sprak vervolgens woor den van dank voor het gesprokene, doch zeide blijde te zijn, dat er nog nietmeer fracties in den raad vertegenwoordigd ren, daar hem anders nog meer lof was toegezwaaid. Spr. verzekerde Boskoop niet te zullen vergeten, aangezien hij en zijn zin hier veel goeds hebben mogen onder vinden. Nadat de fotografen hun werk hadden verricht, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Vermeld zij nog, dat de hoofd- en andere ambtenaren deze plechtigheid hebben bijge woond, terwijl de publieke tribune eivol In de avonduren had in de raadzaal een drukbezochte receptie plaats. Zeer vele besturen van instellingen, alsmede van vereenigingen kwamen om van den burge meester en mevr. Colijn afscheid te nemen. Dat tijdens deze receptie vele en hartelijke woorden zijn gewisseld laat zich begrijpen. EERSTE KAMER AANBIEDING ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE De Commissie uit de Eerste Kamer, be last met de aanbieding van het adres van antwoord op de Troonrede aan H. M. de Koningin, heeft zich gisterochtend te elf uur ten Paleize Noordeinde van haar taak gekweten. Met den voorzitter der Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, bestond de commissie uit de leden dier Kamer, de hee ren J. ter Haar Jr., mr. D. Fock, mi Droogleever Fortuyn, jhr. mr. H. A. van Asch van Wijck en prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. De Commissie werd met de door een wacht van huzaren gebrachte gebruikelijke eerbewijzen ten Paleize ontvangen. De heeren De Vos van Steenwijk, Droog leever Fortuyn en De Savornin Lohman droegen het ambtscostuum van Kamerlid, de heer Ter Haar was in ambtscostuum van wethouder, de heer Fock in ministersge waad en de heer Van Asch van Wijck in de groene ambtsuniform van lid van den Gezondheidsraad gekleed. DE NATIONALE ONTWAPENING VINDT TELKENS MINDER VERDEDIGERS De bekende en gevierde Amsterdarasche predikant der Luthersche gemeente, Dr. Stegenga, tot voor kort propagandist voor de ontwapening (hij trad meermalen op in vergaderingen van „Kerk en Vrede"), heeft, volgens het verslag van een persgesprek in de „Amsterdammer" bij gelegenheid van zijn jubileum o. m. het volgende verklaard: „Ik behoor niet meer tot eenige politieke partij. Gedurende, eenigen tijd heb ik mij verwant gevoeld aan de Chr. Dem. Unie, doch ik heb dien broeders daar doen weten, dat ik hen weder moest verlaten. De politieke vraagstukken zijn zoo in gewikkeld, dat ik op dit gebied, dat niet speciaal 't mijne is .daarop op 't oogenblik geen advies durf te geven. Ik heb vroeger wel geadviseerd vóór na tionale ontwapening, doch ik voel hoe on gelooflijk moeilijk b.v. de kwestie van het gezags vraagstuk is, vooral in dezen tijd en ik durf het advies voor nationale ontwape ning thans niet meer geven'. Voornaamste Nieuws* ibii. i) Verschenen zijn de begrootingen van So ciale Zaken, Economische Zaken en Finan- fblz. 2) Het proces te Leipzig. Het onderzoek naar den persoon van Van der Lubbe afgeloopen. Mr. Stomps krijgt gelegenheid met Marinus te spreken en is nu overtuigd, dat hij geen Nederlandschen verdediger wil. De Volkenbondsraad bijeen. De expeditie die op IJsland werkzaam is geweest in het belang van het Internationaal Pooljaar, is in ons land teruggekeerd. (blz. 3) Een interview met Dr. Henry Beets ovef de toestand in Amerika. (blz. 10) De inschrijving op schatkistpapier. DR. COLIJN NAAR LONDEN EN GENEVE ONGEVEER TIEN DAGEN AFWEZIG. Naar wij vernemen, zal de minister-presi dent, Dr. H. Colijn, in zijn hoedanigheid van voorzitter van de economische commis sie der economische en monetaire wereld conferentie a.s. Maandag naar Londen vei-* trekken, teneinde daar besprekingen ta houden met den voorzitter dier conferentio Ramsay Mac Donald. Vandaar hoopt hij Woensdagochtend naar Genève te vertrek ken, om met de hoofden der daar aanwezi ge delegatie der Volkonbondsvergadering de verschillende mogelijkheden te onder zoeken, om den arbeid der conferentie op eenige onderdeelen voort te zetten. Dr. Colijn hoopt ongeveer tien dagen af wezig te blijven, waarom de gewone weke- lijksche ministerraad heden gehouden is. De eerstvolgende ministerraad zal dc eer ste week van October bijeenkomen. DE MOEILIJKHEDEN TE ALMELO EEN RAADSBESLUIT TER VERNIETIGING VOORGEDRAGEN De Burgemeester van Almelo heeft het besluit van den Raad tot invoering van een wachtgeldregeling voor de z.g. B-contracters (de in „los-vasten" dienst ge weest zijnde gemeentearbeiders aan wie vanwege den financieelen toestand der ge meente ontslag is gegeven), ter vernie tig i n g aan de Kroon voorge- WATERSCHAP ..DE REGGE" DE OELERBEEK In de heden gehouden vergadering van het hoofdpestuur van het Waterschap „Da Regge." te Almelo is de rekening ovet 1932/'33 vastgesteld als volgt: gewond dienst: inkomsten 2S3.677.96, uitgaven. 20S.495.48; batig saldo 75.182,48; kapitaal- dienst: inkomsten 2.211.50S.93, uitgaven 1.421.839,63, batig saldo 789-669,30; even wichtige posten in uitgaaf en ontvangst 2.423.493,19. Op voorstel van het dag. bestuur wordt besloten een bedrag groot 70.000 beschik baar te stellen voor een gedeeltelijke wij ziging in den loop der afwatering ten zui den van het TwenteRijnkanaal daar door do sterke verontreiniging van de Oeler-beek de Rijkswaterstaat niet is bereid gevonden deze beek in het Twente—Rijnkanaal op te nemen. DE ZEVEN PROVINCIËN OVERSTE EIKENBOOM GEREPATRIEERD Met het m.s. Dempo van den Rotterdam- schen Lloyd is gerepatrieerd de kapitein- luitenant ter zee P. Eikenboom, de gewe zen gezagvoerder van De Zeven Provinciën, die, zooals men weet, hier te lande zal te- recht staan voor het Hoog Militair Ge. rechtshof, ter zake van het gebeurde op het onder zijn commando staande oorlogschip. Naar wij vernemen zal de instructie in deze zaak hier te lande gevoerd wordeq, zoodat het nog geruimen tijd kan duren, vóór de zaak in openbare behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof komt. ROGGE EN GERSTVERBOUWERS steunregeling in voorbereiding. Naar de Gewestelijke tarwe-organisatiea voor Noord- en Zuid-Holland ons meedeelen is een steunregeling in voorbereiding, waarbij den verbouwers van Nederlandsche rogge en gerst bij verkoop dezer producten een toeslag zal worden betaald. Naar ons werd medegedeeld, zal deze rege ling voor rogge omstreeks 1 October en voor gerst omstreeks 7 October a-s. worden bekend gemaakt. In verband hiermede worden rogge- en gerst verbouwers in eigen belang aangeraden, in afwachting dezer regeling, nog niet tot ver koop over te gaan. HOOFDKANTOOR OPSLAGPLAATSEN: G0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVERIJ: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1