ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1933 VIERDE BLAD PAG. Gemengd Nieuws. GEEN ONREGELMATIGHEDEN Volgens een bericht uit Breda aan de N.R.C. zijn er bij de administratie van het garnizoens-voorraadmagazijn te Breda on regelmatigheden over een lang tijdvak ontdekt De correspondent van „De Maasbode" te Breda heeft naar aanleiding van dit bericht een onderzoek ingesteld en deelt mede, dat van eenige onregelmatigheid hoe dan ook, geen sprake is, of het moest zijn een ach terstand in deze administratie. Wat is namelijk het geval? Adj. onderofficier R., sedert een vijftien tal jaren met de administratie der foura- gemagazijnen belast, werd eenige maanden geleden in het hospitaal te Utrecht opge nomen, wegens ziekte. In zijn plaats voerde toen een onderofficier de administratie. Het ging hem echter boven zijn macht en ook zijn plaatsvervanger bracht er niet veel van terecht. Gevolg was, dat de administratie geheel ten achter raakte. Toen is een ver zoek gericht tot enkele adjudant-onderoffi cieren met pensioen, doch deze waren, na kennismaking met de bepalingen bij over name gesteld, niet genegen voor de betrek kelijk geringe vergoeding zoo'n groote ver antwoordelijkheid te dragen. (De magazijnen worden n.l. bij proces-verbaal met volle verantwoordelijkheid door den administra teur overgenomen). Door den Minister van Defensie is ten slotte een wachtgelder uit 's-Gravenhage aangewezen om voorloopig de administra tie te voeren, doch niet, zooals vermeld wordt, de zaak verder te onderzoeken. Van bevoegde militaire zijde werd bij zondere aandacht gevestigd op het feit, dat van onderzoek geen sprake kan zijn, daar van onregelmatigheden nimmer iets was gebleken. De administrateur R. vertoeft ook niet meer in Utrecht doch te Breda, waar hij op volkomen herstel wacht om dan weer in zijn oude functie te treden. Men verzekerde aan De Maasbode, dat het werk van adj.-onderofficier R. gedu rende alle jaren den vollen lof van zijn chefs genoot EEN WINDHOOS -Te Dirkshorn (N.H.) moet een wind hoos groote verwoestingen hebben aange richt bij twee pluimveehouders. De deuren van een schuur van J. Drommer benevens een kippenschuur werden verwoest Plan ken en ijzeren platen werden door de kracht van den wind opgenomen en over een afstand van meer dan honderd meter meegesleurd. Volgens De Tel. werd een zware bak door het luchtruim meegevoerd en over een afstand van bijkans tachtig meter voort- gesleurd. Het dorp werd plotseling in duis ternis gehuld. Een geweldige storm stak op. gevolgd door eenige zware bliksem slagen, waardoor het pluimveebedrijf van C. Vader zwaar werd geteisterd. Drie pluim- veehokken, elk 12 X 5 meter en twee hokken van 5X4 meter, werden met be tonnen voetingen en al opgenomen en door de lucht geslingerd. Hout en glas dwarrel den door de lucht, betonnen platen werdoii ticntalen meters ver meegevoerd en 50U meter verder vond men zelfs de stukken hout over het verspreid. Honderden jonge dieren werden door den neerslaanden regen gedood. Tot in ver afgelegen slooten vond men dq doode dieren. De aangerichte schade, welke naar schat ting drie duizend gulden bedraagt, wordt niet door verzekering gedekt Na twee minuten trok de -hui weer af. Opmerkelijk is, dat behalve aan het pluimveebedrijf van Vader in het dorp verder geen noemenswaardige schade werd aangericht. AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te N ij mtegen had een aanrijding plaats op de Groesheeksche weg tusschen een wielrijdster en een auto. De wielrijd- ster werd tegen den grond geslingerd, kreeg verwondingen aan het bovenbeen en een armbreuk. De autobestuurder doofde zijn lichten en reed door. Te Oirschot is 's nachts een vracht auto van de fa. Kloos uit Rotterdam tegen een boom gereden. De chauffeur, W. van Dam uit Rotterdam, liep een hersenschud ding op. Een persoon, die boven op den wagen zat, P. A. van Veen geheeter, kreeg een bekken- en een beenfrartuur. Een derdi persoon liep alleen vleeschwonden op. De gewonden werden naar het SL Jorlsziekcn- huis te Oirschot vervoerd. Te Arnhem is op den Velperweg de 19-jarige mej. A. Mekkink bij het oversteken van den weg door een passeerende auto overreden en met. verbrijzeld rechteronder- been naar het Gemeente-Ziekenhuis ver voerd. Haar toestand is ernstig. Te Afferden werd de 15-jarige zoon van H. aangereden door een auto, bestuurd door S. uit Druten. In zorgwekkenden toe stand werd de jongen naar het ziekenhuis gebracht. BRANDEN Te Gemert hoorde G. v. d. B. lawaai op den zolder, waar hij een lcanariefokkerij had. Onraad vermoedend ging hij met een petroleumlampje kijken. Boven gekomen struikelde hij echter waardoor de lamp op den zolder stuk viel. De olie vatte vuur en in een ommezien was het huis een prooi der vlammen. Ook alle kanaries kwamen om. Verzekering dekt de schade. Te Herkenbosch brak door onbe kende oorzaak brand uit in de woning en winkel van P. lansen. Het perceel is geheel uitgebrand. Ook de inboedel ging verloren Verzekering dekt de schade. Te Kielwindeweer (Gr.) is 40.000 K.G. geperst stroo, toebehoorende aan 4 verschillende eigenaren, verbrand; 16.000 K.G. stroo, dat ook bij het andere was op geslagen, bleef gespaard. De schade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Te Tzummarum (Fr.) is, doordat iemand met een petroleumlamp kwam te vallen, de boerderij bewoond door G. Boers- ma afgebrand. De brandweer wist het voor huis en een schuurtje, dat op het erf stond, te behouden. In de schuur was een belang rijke hoeveelheid vlas en tarwe geborgen, toebehoorend aan drie landbouwers. BRANDSTICHTING? De politie heeft gevankelijk naar Assen overgebracht A. B., koperslager te Beilen (Dr.), verdacht van opzettelijke brandstich ting in zijn werkplaats, welke tijdig nog is gebluscht geworden. Verdachte is na ver hoor in arrest gesteld. Tijdens een onweder ontstond brand in den winkel van v. d. Werf te Bergum Het huis is geheel afgebrand. Een iier, waarin de 86-jarige wed. Riemers- ma woonde, brandde eveneens uit. De politie stelt een onderzoek in, daar aan het inslaan van den bliksem wordt gewijfeld. DE AUTO IS DES EGELS DOOD. Wie vaak over den Zuiderzeestraatweg op de Veluwe komt, zal het zijn opgevallen hoe overal cadavers van egels op den weg gevon den worden. Deze nijvere nuttige diertjes wor den de slachtoffers van het moderne verkeer. Verblind door de naderende autolichten blij ven ze op den weg zitten en worden door de raderen verbrijzeld. INVAL BIJ EEN SPAARKAS Te Amsterdam is door de centrale recherche een inval gedaan in het kan toorgebouw van de Algemeene Crediet- en Administratiekas, gevestigd Prinsengracht 850. Op grond van vermoedelijke overtre ding van de nieuwe geldschieterswet, wer den alle boeken en bescheiden in beslag genomen. De zaak werd gedreven door een Duitseher, die hier te lande het sy steem van de z.g.n. Zweck-Sparkasse in Dnitschland zeer bekend had ingevoerd. De verschillende leden van deze Spaarkas stortten gelden, welk geld dan weer werd uitgeleend aan een van de leden tegen een bepaald percentage. Voor de aanvrage moest een bepaald, doch varieerend bedrag worden bijgevoegd voor administratekosten e.d. Het minimum bedroeg 10 Mark. Het kwam echter zeer veel voor dat de aanvra gen geweigerd werden en de bijgevoegde gelden zouden dan niet zijn gerestitueerd. Er zal nu ook een onderzoek worden inge steld wat met deze aanvraaggelden is gebeurd. De directeur der instelling is niet ge arresteerd. MISDAAD OF ONGELUK Aheiders hebben in de bosschen te Kessel (L.) het lijk gevonden van zekeren L. v. d. H., een zwerver, afkomstig uit 's-Her- togenbosch. De rijksveldwacht stelt een onderzoek in. DE ELECTRISCHE SCHOKKEN TE BLOEMENDAAL In de raadszitting der gemeente B 1 o e- m e n d a a 1 zijn eenige vragen gesteld over de „eleetrische schokken" die men op som mige punten der gemeente ondervindt, wan neer men een pas stilstaande auto bij een bepaalde weersgesteldheid aanraakt. De voorzitter deelde mede, dat de geleerden het, zooals meermalen voorkomt, ook in dit geval niet eens zijn. De schokken kun nen pijnlijk zijn voor een gezond menscb en zeer ernstige gevolgen hebben voor hart lijders. B. en W. zijn begonnen, den leve- rancier van het wegmateriaal verantwoor delijk te stellen. Er wordt tegenwoordig een andere „menging" gebruikt voor wegbedek- king. Een der raadsleden vroeg of niet des noods de oude wegbedekking kan worden aangebracht. Wethouder Princenberg gaf in overweging eerst af te wachten of het ver schijnsel zich nu nog voordoet nu het bo vendek „stroever" is gemaakt. UIT HET SOCIALE LEVEN ALG. NED. CHR. AMBTENAARSBOND Naar een afdeeling te Urk Na een gehouden hulsbezoekpropaganda door den heer J. Goote, 2de secretaris van den Al?. Ned. Chr. Ambtenaarsbond 7')n te Urk een 4-tal leden toegetreden tot dezen Bond, en is voor loopig een correspondentschap gevestigd. Voor loopig schreven wij, daar binnenkort dit oorres deeling. I aP omseze WO on n ee de 4de afdeellni het krachtig opgericht. De Rechtzaken. ing. Hij heeft den st ..urg, die op den weg w niet opgemerkt had. ov< "verleed spoedig. De procureur-genera* •an het in eerste aanlej De verdediger pleitte Arrest 5 October as, rdachte van het woord af zag- De proc -generaal elschte bevestiging van 't vonnis. De verdediger beweerde, dat er in het Neder- lendsch rech't geen onkel positief vo'orschrlft is te vinden, waarop een verbod van 't Prlesch in de rechtszaal zou steunen. Daarom was de handeling van den politierechter, die verdachte, toen hü Friesch sprak bU de behandeling In ■eken is :ht kent geen gunsten, die aan den i toegestaan, terwijl zij aan den a welgerd. Daarom vroeg pleiter Komende tot de zaak ze dat P. wegens smaad had het hof zou willen, P. wt leze tenlastelegging te verve estie van het Friesch betreft a strafvordering schrijft. Indiër drukkeltjk het gebruik van de Nederland worden toegestaan. Uitspraak 5 Oct. as. MAG EEN GEMEENTE VOOR DE TWEEDE MAAL KEURLOON HEFFEN? De kantonrechter te Delft heeft uitspr De verdediger had bij de behandeling dezer zaak betoogd, dat een gemeente niet bevoegd is vleesch dat reeds elders Is goedgekeurd daan bij het vleesoh. Bü Maatregel van Alg. Bestuur achtte de kantonrechter wel aan een gemeente geoor loofd een tweede goedkeurlngs-stempcl aan te brengen, waarom de verd. tot 30 boete subs. 10 dagen hechtenis werd veroordeeld. De 26-jarige reiziger R. F .St. uit Wassenaa heeft zich voor de Haagsche rechtbank te vei antwoorden gehad wegens dood door schuld. S. heeft als aut< ochtend van 7 Aug. ji.. Sassehhetm, een aanrljdin_ door oen zich ter plaatse bevindende wielrijder, welke uit tegenovergestelde richting kwam, met kracht van zijn rijwiel werd geslingerd en bijna onmiddellijk overleed. Het O. M. eischte twee maanden hechtenis. De verdediger beweerde, dat uit de getuigen verklaringen de schuld van St. niet bleek. Hij vroeg vrijspraak of terugwijzing van de zaak naar de rech ter-commissaris en in geval van een veroordeeling oplegging van een geldboete Uitspraak 5 Oct. a.s. HET DOODELIJK AUTO-ONGELUK ONDER EWOLLERKERSPEL Voor het Arnhemsehe Gerechtshof heeft ln hooger beroep terecht gestaan de chauffeur O AL, 20 Jaar oud. wonende te Meppel. die in ver band met een doodelijke aanrijding bij Zwoller- kerspel In Maart jl. door de Zwolsohe recht bank was veroordeeld tot een maand hechtenis. - tzegglng van zijn rijbewijs voor den tijd i jaar. >rgen Ingezonden Stukken. JONGE ONDERWIJZERS Miinheer de Redacteur, ed worden^zbn^ver^of^O of^O jaren met levende kinderen. In een klas van lingen vindt men 45 verschillende kprak- Dit geloof niet dat er eenlg ainbt Is. dil :oed uitgevoerd wordt, van zoo v.|st en zoo verantwoordelijke beteek.-ji mldd in een 2e klas ge maand. Door de verschillet gekomen op f 83.50 per m.i vijftien gulden; emand "die eenP ffink baantje** t betreft kieedlng of andere benoodigdheden. >at het met een jong onderwijzer zoo treu- gesteld ls weet de buitenwereld gewoonlijk Die I f 128. tegenwoordig f 119 en hoewel "door crisismaatregelen en de omzetbelasting en de erhooglng van andere belastingen het le-ven veel duurder wordt zal dat salaris nu f112 J— hU nog minstens f 30 moet worden huishuur. Het ls onmogelijk ifgetrokken ai heeft tx>t 6"C ^aar me* PCt. verhoogd Een ongehuwd onderwijzer van 25 jaa zal dan echter maar ruim f109 verdienen. Ik hoop hiermede voldoende bewezen te heb hen dat salariskorting; voor dc jonge ondet wijzers bijna onmogelijk is. Hoogachtend. EEN JONG ONDERWIJZER. WEL EEN DIPLOMA, MAAR GEEN KANS Eenige jaren gel< tan den Minister Commissarissen der Koningin en is er een rondschrijven Justitie ge>z.- iden aan t« kennen werd gegeveu, .nstelling van veldwachters of agenten in plaats marechaussee en mlütalren- merlcLng dienen te komen. komen die jonge t (in het bezit die solliciteer corpsen. Het ls bij de politie als lu de pol ioe meer afdeelingen, hoe meer bazen vel leiders er moeten zijn. Beter ware 'ijkspolltie en dus één ri Jksopleidings^ toor politiebeambten. Als eendracht e nacht maakt, dan is het bij de politie. ïstreeks Ing b •ld h INDISCHE PENSIOENEN Men kan nu dagelijks lezen in verschillende ouranten. al of nlc-t uit goede bron geput, an korting der Indische pensioenen. Zou het La/ndsche ie: rermoedelijk ook niet de Neder- i bekend. dat reeds voor een comstenbelasting aan Indië door opgebracht. Het is ondergetee- sngen. waarom dan niet de heele In- itenbe-lasting volgens Indische schaal en degenen dte huo pensioen buiten Ned. Oost Indië verteren bijv. daarboven 50 pet. of 100 pet. Dit Is dunkt mij Indië helpen In zijn finantieele" nood, en de Regeering behoudt he* plichtlngen. Want hoe kan de Regeering van Leds 5 pet opbrengen? Al deze vragen komei agstellenden op. Het veling dat de pers dezi Soest, Sept. 1933. Een gepenslom KERNEN VAN INGEZONDEN STUKKEN de hypotheekboeren drukt inzender zing uit over de bewering, dart de regeering geen eenzijdige belangen van personen mag die nen. Hij wijst op wat met de Pachtwet ge schiedt en illustreert dit met een voorbeeld uit de praktijk, waarbij een huurder, die in 1930 huuide, thans 50 verlaging krijgt van de pachtcommiseie (waarin huurders vader zitting ff) en de verhuurder de volle onkosten: pol- urd werd In 1930, de tarwe ƒ9.50 en nu f 10— de erwten ƒ9. nu ƒ10.50; vlas onverkoop- iar. nu fldmk ln prijs, haver ƒ5, nu ƒ7.50 dat de pachter de put put in moet en de borg lijk zijn. Met Dr Beumer Is hij het eens. toen deze be weerde. dat de bemoeiingen van den Staat velen geweldig de keel uithangen. Een lezer van ambtenaren, die goed betaald worden, en middenstanders, veehouders en zandboeren hebben het slecht. Inzender vraagt of het niet dat de Regeering zifh terugtrekt. De vrijheid van den landbouw wordt genekt Er komt onruat bij de boeren. rkrijgen van „baantjes" be- - loflijk* VOOR ONZE VROUWEN Verzorging van het haar Het is beslist geen toeval, dat de Amerï- kaansche vrouwen en meisjes zulk mooi haar hebben. Men besteedt daar veel meer zorg aan het haar dan dit bij ons het geval is. Misschien komt het, doordat de vrouwen daar meer tijd hebben voor hun uiterlijk Maar wij kunnen toch wel iets van hen leeren. Voor alles moet de hoofdhuid dage lijks gemasseerd worden en het haar gebor steld. Daardoor worden de haarwortels sterker en afstervende haren verdwijnen. Na het wasschen wordt het haar afwisse lend met koud en warm water nagespoeld Als het bijna droog is masseert men de huid met de vingertoppen. Eleetrische massage wordt tegenwoordig ïveel toegepast Het drogen van de haren in de zon is een Jvan de nieuwste middelen om mooi glan zend haar te krijgen. Eenmaal in de maand moet het haar bij geknipt worden, zoogenaamd „gepunt"; dan worden de doode haarpuntjes verwijderd. Drie dingen zijn zeer belangrijk voor de Verzorging van het haar. Ten eerste: het Verwijderen van de doode en losse haren. Ten tweede: het bewerken van de hoofd huid met de vingertoppen en ten derde: het borstelen der haren. Teneinde voor een goede bloedcirculatie te zorgen, moet men aan het haar trekken, hierdoor wordt de hoofdhuid van den sche del opgelicht, waardoor het bloed beter langs de haarwortels kan stroomen. Voor de bewerking met de vingertoppen wordt het haar met haarwater besprenkeld. Gebruikt men echter een electrisch massage apparaat, dan mag men later het haar pas vochtig maken met een alcoholhoudnd haarwater. Door het borstelen krijgt glansloos haar een gezond aanzien. Deze natuurlijke be handeling beschermt ons het beste tegen .vroegtijdig grijs worden en uitvallen. Ook van gezond haar valt dagelijks een aantal haren uit Maar deze worden weer .vervangen door nieuwe. Een uitstekend middel voor haarverzor- ging is het wasschen met aftreksel van kamillen, waaraan men een weinig borax heeft toegevoegd. Men verdeelt het vocht in twee kommen. Het haar wordt naa voren gekamd, dan steekt men het hoofd ii de eerste kom. Nu wascht men het haar grondig met een goede haarzeep en steekt dan het hoofd in de tweede kom. Voor het uitspoelen gebruikt men eerst warm en daarna koud azijn- en zoutwater. Hierna wrijft men het haar met haar- De mode van den dag Herfstmodellen Links: een voormiddagjurk, touw-kleurig of lichtbruin, met een garnituur van Schot- sche ruit. De breede revers zijn opgeknoopt. Maar werke lijk opgeknoopt, dus niet al leen aangenaaide knoopen, maar ook knoopsgaten. Zon der deze verliest het kleeding- stuk een groot deel van zijn charme. Midden: een ensemble van diagonaal stof. De japon heeft de princes-vorm, getail leerd en zonder ceintuur, en daarover een kort jakje. Het geheel is in zwart-wit gehou den. De garneering van zwart bont is zeer apart. Ook bij dit costuum moet men niet bang zijn voor de vele knoopsgaten. Het laatste model is •n namiddagjurk van licht grijze wollen crêpe. De inge- stikte naden in den mouw en taille zijn zeer effectvol. De doorgehaakte sjaal vormt op" den rug een grooten strik. De mantelpakjes die dit voorjaar zoo geliefd waren, zullen we dezen herfst in bijna ongewijzigden vorm te rugzien. De costuumpjes zijn meestal zonder ceintuur; de mantel tjes nauw aangesloten en ge tailleerd. Zij kunnen hoog ge sloten worden en zijn vaak gegarneerd met een smal kraagje van bont of imitatie- De sluiting valt meestal op zij, en begint al op den schou der. De volgende kleuren zul len gezien worden: grijs, alle schakeeringen bruin tot rood bruin, donkerblauw, groen en natuurlijk zwart. De stoffen, waarvan de costuumpjes ver vaardigd worden, zijn grove wollen, losse stoffen. De mouwen zijn eenvoudig gehouden; ook de rokken val len meestal glad en aangeslo ten. De heupstukken, die ver leden jaar zoo „en vogue" waren, zijn verdwenen. Men ziet nu sterk geaccentueerde naden. Wil men niet van een cein tuur afzien, dan moet men haar nemen van hetzelfde ma teriaal van het geheele cos tuum, al of niet doorgestikt. De gesp moet van hetzelfde materiaal en in dezelfde kleur van de knoopen zijn. water in. Een goed haarwater levert het sap van jonge brandnetels. Men kan het zelf maken, door in het voorjaar jonge loten van brandnetels te verzamelen en die eenige weken in alcohol te laten staan. Daarna wordt het mengsel door een filter gegoten en goed gesloten bewaard. Wie droog haar heeft, doet goed bij dit haarwater eenige druppels goede amandel olie te voegen. De Scandinavische keuken Niemand, die het zal verwonderen, dat er in Noorwegen en Zweden buitengewoon veel visch wordt gegeten. Niet alleen, dat de zee allerlei heerlijke vischsoorten oplevert, maar door de schaarsche veeteelt is het vee er slecht, zoodat men wel zijn toevlucht tot visch moet nemen. En bijna nergens wordt de visch zoo heerlijk klaargemaakt. De Scandinaviërs, die beroemd zijn wegens hun verrukkelijke hors d'oevre maken daarbij rijkelijk gebruik van visch. Bovendien wor den er tijd noch kosten gespaard om van die fijne schoteltjes klaar te maken, die iederen fijnproever doen watertanden. De lievelingsschotel der Zweden is visch- soep. Men bewaart het nat, waarin een groote visch is gaargekookt, voegt daarbij wat vischresten en kookt dat den volgenden dag net zoolang tot 1 liter soep over is. Terwijl de soep op het vuur staat voegt men er zes in stukken gesneden aardappelen bij, een paar in stukken gesneden wortelen, wat knoflook, een weinig peterselie en een laurierblaadje. Vervolgens giet men er eenige d.L. vleeschnat bij en maakt de soep met wat bloem af, die met een d.L. witte wijn is aangemaakt Voor het opdienen voegt men er gekookte mosselen of meel balletjes bij. De Noren zijn dol op de volgende visch- pudding. Men neemt het vleesch van een witten gekookten visch, maalt dit door den molen en stampt het zóó fijn, dat het een vaste pap is geworden. De Noren bezitten er een aparten stamper voor. Deze massa vermengt men met twee geklutste eieren en druppelt er liter room bij. Deze massa wordt nu gekruid met zout, Cayenne-peper, twee kleine fijngewreven uien," een kopje fijngewreven amandelen, kapertjes en peter selie. Men vult hiermede een puddingvorm .en laat het een uur au bain mari koken. Als de pudding gaar is, wordt zij opgediend met een saus van gesmolten boter en een weinig paprika. Een ander lekker vischgerecht is gebakken roereieren met visch. Een pond kabeljauw of 6chelvisch wordt afgekookt in water dat met uien, selderie, knoflook en laurier is gekruid. Vervolgens wordt de visch na liet afkoelen van de graten ontdaan. Men klutst nu zes of acht eierdooiers met een wijnglas dikke zure room en 'n snuifje zout. Men vermengt dit met de visch, plaatst 't in een met boter besmeerden vuurvasten sohotel en bedekt het met het geklopte eiwit. Daarna 10 k 15 mi nuten in den oven laten warm worden. Men eet deze eieren met salade, of gekookte aard appelen. Een ander zeer geliefd gerecht is kaas- ommelet. Men klutst drie eieren, voegt daar bij vijf eetlepels tarwemeel en zooveel water als noodig Ls tot het maken van een dun deeg. Door dit mengsel roert men drie volle lepels versche witte kaas; de massa most zeer glad zijn. Vervolgens bakt men er flens jes van, welke men met sardellenhoter be strijkt en tot een hoogen stapel schikt. De flensjes worden warm opgediend. In Zweden worden veel zeer smakelijke vruchtenschotels toebereid, die tot dessert dienst doen. Men neemt een ons blauwe ge droogde pruimen, die men kookt en afdroogt. Ook kookt men eenige geschilde handappe len in suikerwater met citroensap gaar, echter zóó, dat zij heel blijven. Het is raad zaam om een weinig wijn toe te voegen aan het kooknat. De pruimen en de appelen holt men nu een weinig uit en vult ze met jam. Vervolgens vult men er kleine of groote glazen schaaltjes mede: in het midden een appel, de pruimen er om heen en bedekt deze vruchten met slagroom. De weg naar het hart Menu's, recepten, enz* OSSETONG Benoodigd: 1 ossetong, zout, foelie, lau rierblad, een paar peperkorrels. Bereiding: Wasch de tong flink af, schrap de punt van de tong met een mes af, kook de tong dan ongeveer 3 uur in ruim kokend water en de kruiden. Haal het vel er warm af. Tiet vocht, waarin de tong gekookt heeft, kan voor soep gebruikt worden. TOMATENSLA Benoodigd: 500 Gram tomaten, 1 hard gekookt ei, 1 krop sla, zout, peper, 1 lepel slaolie, 2 lepels azijn. Bereiding: De tomaten in kokend wa ter dompelen ,dan de velletjes verwijderen en ze in schijven snijden. Met de schoonge maakte en gewasschen sla in den slabak doen. Een 6aus maken van ei, olie, zout, peper en azijn; hiermee de sla vermengen. CITROENRIJST Benoodigd: 200 Gram rijst, 7 dL wa ter, 200 Gram suiker, een weinig zout, sap van twee citroenen, schil van 1 citroen. Bereiding: de rijst goed gaarkoken ln 7 dL water en zout ongeveer uur, de ge raspte schil toevoegen, de suiker en het ci troensap. De rijst goed laten bekoelen en dan geheel koud laten worden in een om- gespoelden vorm. Men geeft er vanillesaus of geslagen room bij. APPELCOMPOTE Benoodigd: 500 Gram zure appelen, 40 Gram suiker, 2% dL. water, 5 Gram sago, schil en sap van 1 citroen. Bereiding: De appelen schillen, boren, voorzichtig gaar koken in een platte pan met het water, citroensap en citroenschil; Wat zullen wij eten Menu's voor heel de week ZONDAG: Vermicellisoep; ossetong, gapucij- ners, gekookte aardappelen; compóte. MAANDAG: biefstuk, tomatensla, gebakken aardappelen; citroenrijst. DINSDAG: tomatensaepharde eieren, andij- viesla, gekookte aardappelenfruit. WOENSDAG: rundergehakt, worteltjes, ge- kookte aardappelencaramelvla. DONDERDAG: groentesoep; kalfsvleesch, spercieboonen, gekookte aardappelen appelcompöte. VRIJDAG: Vischcroquetten; harde eieren, spinazie, botersaus, gekookte aardappe len; fruit. ZATERDAG: runderlapjes, snijboonen, ge kookte aardappelen; flensjes. ook de suiker toevoegen. De appelen op een compóteschaal leggen; het vocht binden met de in koud water aangemengde sago. Men kan dit vocht met karmijn rose kleuren; het vocht wordt over de appelen gedaan, nadat de citroenschil verwijderd is. Op eiken appel kan men een geconfijt kersje leggen. VISCHCROQUETTEN Benoodigd: 400 Gram gekookte visch, 30 Gram boter, 30 Gram bloem, 2 dL. melk, zout, peper, peterselie, 1 eierdooier. Bereiding: Maak een wit sausje van boter, bloem, melk peterselie en eidooier; hak den gekookten visch in niet te kleine stukken, vermeng deze met de saus, laat het koud worden, maak er dan croquetten van, rol ze door paneermeel, daarna door eiwit, dan weer door paneermeel, laat ze koud wordeu en bak ze in het vet of olie tot ze hard en licht-bruin zijn. Men laat de cro quetten op grauw papier uitdruppen, legt ze dan netjes op een schotel en garneert den schotel met gebakken peterselie. Peterselie bakt men als heele takjes in een frituur- lepel in heet vet of olie gedurende een paar seconden. BOTERSAUS Benoodigd: 20 Gram boter, 30 Gram bloem, 5 dL. kokend water, 70 Gram boter. Bereiding: Boter en bloem vermengen, water langzaam toevoegen, saus 10 minuten koken, van de kachel de 70 Gram boter in kleine stukjes toevoegen. Door deze boter wordt de saus gebonden. FLENSJES Benoodigd: 3 eieren, 100 Gram bloem, een weinig zout, dL. melk, 60 Gram boter. Bereiding: Men klopt de eieren met het zout, voegt de bloem toe en langzamer hand de melk. Men bakt van dit beslag met de boter dunne koekjes in een flensjespan aan een kant, bestrooit ze met poedersuiker en rolt ze met een vork op in de pan. Men legt de opgerolde flensjes op een verwarm den schotel- Van dit beslag kunnen 20 flcns- gebakken worden. Inplaats van kippen eieren kunnen ook eendeneieren gebruikt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11