A. VERHOOG VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS ONTEIGENING. De Burgemeester van Leiden maakt ter voldoening aan art 15 van de Onteigenings wet bekend, dat in de Staatscourant van 13 September 1933 no. 17S is opgenomen het Koninklijk besluit van 11 September 19X1 no. 35 tot aanwijzing van de perceelen, welke voor verbetering van den Rijksweg no. 11 beoosten de Roomburgerbrug tus- schen Bodegraven en Leiden zullen moeten worden onteigend en dat een afdruk van dat besluit met ingang van 23 September 1933 tot en met 13 Oct. d.a.v. ter inzage van een ieder zullen zijn nedergelegd ter secre tarie dezer gemeente, afd. Algemeene Za ken, Rapenburg 12. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN. Leiden, 22 September 1933. PROF. DR. E. D. VAN OORT t Gistermiddag is in den ouderdom van 57 jaar te zijnen huize plotseling overleden Prof. Dr. E. D. van Oort, bijzonder hoog leeraar in de dierkunde aan de Leidsche Universiteit en directeur van het Rijks museum van natuurlijke historie. Eduard Daniël van Oort is in 1876 te Bar- neveld geboren. Hij bezocht de H.B.S. te Den Haag en werd in 1895 ingeschreven aan de Leidsche Universiteit als student in de plant- en diei'kunde. Van 1900 tot 1903 was hij assistent bij Prof. Martin in het geologisch mineralogisch museum en in 1904 bij Prof. Hoffmann, voor de zoölo gie. Na den dood van Prof. Hoffmann be gaf hij zich naar de universiteit te Bern, waar hij pi'omoveerde tot doctor in de zoölogie met den graad magna cum laude op een proefschrift getiteld: „Beitrag zur Osteologie des Vogelschwanzes". In Mei 1904 werd Prof. v. Oort benoemd tot conser vator aan het museum van natuurlijke historie, welke betrekking hij bekleedde tot Januari 1915, toen hij werd benoemd tot di recteur van het museum. In 1919 werd hij benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de dierkunde, welk ambt hij aanvaardde met het uitspreken van een inaugureele rede over „De vogeltrek en zijn tegenwoor dig experimenteel onderzoek". Behalve bijdragen op paleontologisch ge bied schreef Prof. van Oort verschillende stukken over systematische ornithologie, terwijl vooral bekend geworden is zijn werk: „Ornithologia Neerlandica". Hij was o.m. eerelid van de American Ornithologists' Union, buitenlandsch lid van de Bx-itish Ornithologists' Union en correspondeerend lid van de Zoological Society in Londen. Prof. v. Oort was reeds geruimen tijd ziek, maar gedurende de laatste tijd deed hij weer gedeeltelijk zijn werk, totdat gister- middag zijn plotseling einde kwaxxi. Het bericht van zijn dood heeft groote ontroe- ring gebracht. Een zeer bijzonder man is met hem heen gegaan, en man van groote wetenschappe lijke beteekenis en van groote werkkracht, die voor het grootste gedeelte zijn museum ten goede gekomen is. Rouw Leidsch Studentencorps Vanwege het overlijden van Prof. Dr. E. D. van Oort heeft het Leidsoh Studencorps acht dagen rouw aangenomen Van het museum van Natuui'lijke Historie waait de vlag halfstok. De begrafenis De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag as., des nam. te 12 uur op de be graafplaats Oud Eik en Duinen te Den K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Nieuwe inschrijving. 21 Sept. 6261. N. V. Vliegtax. in oprichting. Leiden, Hooge- woerd 131. luxe auto-verhuurinrichting. Venn.: N. Kwestroo, Leiden en A. P. Heu- tel, Leiden. Wijziging. 21 Sept. J. Varkevisser en Zoon, Katwijk aan Zee, Hoogstraat la, brood- en koekbakkerij. Door uittreding van den vennoot, J. Varkevisser Sr., dd. 8 Febr. 1933, is de vennootschap onder firma ont bonden. De handelszaak wordt voortgezet door den overblijvenden vennoot: J. Varke visser Jr., onder den naam: Firma J. Var kevisser Junior. 21 Sept. C. L. Komdörffer Jr., Katwijk aan Zee, Freek v. RoonstraaL 19, broodbak kerij. Overl. E.: C./L. Korndörffer, Katwijk aan Zee, dd. 10 Sept. 1933. CHR. MOND-ACCORDEONVER. EXCELSIOR" JAARFEESTVIERING IN PREDIKER. In overvolle zaal van het gebouw „Pre- idiker" heeft gisteravond de Chr. Mond Ac- cordeon-Vereeniging „Excelsior" haar eer ste jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer G. Wilschut, opende deze samenkomst op gebruikelijke wijze en sprak een welkomst woord. Speciaal heette spr. welkom de donateurs en de besturen van de zusterver- eenigingen „Concordia" en „Crescendo" te Katwijk aan Zee en te Katwijk a. d. Rijn, alsmede de medewerkenden voor dezen avond. Spr. drong er voorts bij de aanwe zigen op aan om zich als donateur te laten inschrijven. Daaraan ontbreekt het deVer- eeniging nog veel te veel. Overigens is het eerste jaar van het bestaan der vereeniging voorspoedig geweest. Bij de oprichting wa ren er 18 leden, thans zijn er 50. Daarna werd met de afwerking van het programma begonnen. Het leeuwenaandeel daarvan werd natuurlijk verzorgd door de Vereeniging zelf. Een groot aantal num mers hebben de jongens en meisjes op hun kleine instrumenten geblazen. Het ging hun kranig af en de directeur, de heer .T. J. v. d. Reyden, heeft wel plezier van zijn clubje. Het publiek betoonde zich zeer dank baar en gaf aan die dankbaarheid uiting door herhaald krachtig applaus. De Excel- sior-leden huldigden hun directeur met bloemen en een fraai geschenk. Het prn- gramma werd afgewisseld door voordrach ten, door muziek van oen strijkje en door een fleurig lintenspel. Het was al met al een goed geslaagde avond. L. S. C. De inauguratie van de nieuwe leden van ihet Leidsch Studentenrorns zal plaats heb ben op Vrijdag 29 Sept. des nam. te 5 uur in de Stadsgehoorzaal. Na afloop zal een fakkeloptocht met muziek door een gedeelte van de stad worden gehouden. BURGERLIJKE STAND d Steen d DE NIEUWE STADHUIS PLANNEN BRIEF VAN DE PERMANENTE PRIJSVRAAGCOMMISSIE Aan de R.A.C. De permanente Prijsvraagcommissie uit de B. N. A. en Architecture heeft aan de Raadhuis-advies-commissie het volgende schrijven gericht inzake de Raadhuiskwes tie. Aan de in de N.R.Crt gepubliceerde in houden ontleenen we het volgende: „De Permanente Prijsvraagcommissie nam met belangstelling kennis van het door u uitgebrachte rapport over de plannen voor den Raadhuisbouw te Leiden, ingekomen op de daarvoor uitgeschreven meervoudige opdracht Waardeerend de zorg, waarmee dit rap port is samengesteld, meent de P.P.C. er uw aandacht op te moeten vestigen, dat de be schouwingen, die u tot uwe conclusies heb ben geleid, niet in alle opzichten in overeen- 6temming zijn, met wat omtrent de weder- zijdsche rechten en verplichtingen van wed- strijduitschrijvers en mededingers, gebrui kelijk en, voor zoover daarvoor bij analogie in aanmerking komend, in de Algemeene Prijsvraagrejjelen is vastgelegd. De vragexi, die bij u, bij de beoordeeling van de ontwerpen zijn gerezen, exi u tot uwe beschouwingen hebben geleid, zijn: lo. is de afwijking van het programma in het plan van een der uitgenoodigden, den heer Blaauw. van dien aard, dat het plan niet geacht kan worden een antwoord op het programma te zijn, en dus buiten mede dinging in den wedstrijd moet blijven, en 2o. incVen dat het geval is, moet het plan dan ook buiten beoordeeling en aanbeveling blijven? Uit deze vragen kwamen nog andere voort, die mede in uwe overwegingen wor- erkt. De eerste vraag werd door uwe commissie terecht bevestigend beantwoord, doch uwe beschouwingen omtrent de „bevoegdheid" van een mededinger, om van het program ma af te wijken, m.a.w. of hij dat had „mogen" doen, kunnen wij niot in overeen stemming met de A.N.P. (de prijsvraagrege- len) en derhalve niet juist achten. Deze toch sluiten (in hot hierna nogmaals aan te halen art. 14) afwijking van het pro gramma „op zichzelf" geenszins als ontoe laatbaar uit, doch, als gevolg daarvan: de de mededinging in den wedstrijd „als zoo danig" wel en daarmede de mogelijkheid van bekroning. De mededinger toch, die vaii het program ma afwijkt, omdat hij meent daardoor een betere oplossing van het vraagstuk te kunnen verkrijgen, dan door zich strikt aan het programma te houden, heeft daarvoor o.i. het volste recht, doch hij neemt dan vrijwillig het gevolg van deze handelwijze op zich: uitsluiting van de mededinging volgens de programma-bepalingen, en daar- mee van het recht op bekroning; bij analo gie zou dit voor de meervoudige opdracht beteekenen: op de honoreering. Doch anderzijds behoudt hij, in zijn ge wilde afzondering, de kans, dat zijn oplos sing als zó veel beter dan elke andere wordt bevonden, dat zij voor uitvoering zal ■worden gekozen, waarbij hij dan de daar uit voortvloeiende voordeelen onverkort zal genieten. Ook dat druischt tegen geen enkelen' regel jn, daar immers bij de meer voudige opdracht de wedstrijduitschrijver volkomen vrijheid behoudt t.o. van de keuze voor de uitvoering. Het gevoelen van uw commissie, dat bil lijkheidshalve ook den anderen uitgenoodig den de kans geboden had moeten worden, om een variantplan te maken, met gebruik making van de vondst van den heer Blaauw achten wij onjuist. Het gebruikmaken van die vonds door anderen, zou een inbreuk zijn op diens auteursrecht daarop, omdat het niet zou gaan om een gelukkige oplos sing van een meer of minder ondergeschikt onderdeel van het plan, m.aar om een prin- cipieele wijziging van het geheele vraag stuk. Het is derhalve niet toelaatbaar, voor de mededingers de gelegenheid te scheppen, profijt te trekken van die vondst, met de mogelijkheid, dat dat ten nadeele van den vinder zou komen. De vraag aan de mededingers, om een variantplan te maken, beoogende billijkheid tegenover hen, zag o.i. de onbillijkheid tegenover den heer Blaauw voorbij, die de eenig rechthebbende is, om bij uitvoering de vruchten van zijn vondst te plukken. Uit de beschouwingen, die de commissie a,an de tweede vraag wijdt, blijkt, dat zij van meening is, dat, indien er sprake ge weest ware van een „prijsvraag" de beoor deeling niet, doch nu het een meervoudige opdracht betreft, wel kan plaats hebben. De voorstelling, die de commissie zich ten deze heeft gevormd, strookt echter niet met de werkelijkheid. Wat de prijsvraag betreft is in art. 14 al. 2 van de A.N.P. uitdrukkelijk vastgelegd, dat een van het programma afwijkend ontwerp wel voor beoordeeling, doch niet voor be kroning in aanmerking kan komen en ook voor uitvoering kan worden aanbevolen. Deze bepaling is gegrond op de (in het onderhavige geval nu juist aan den Hag ge treden) wënschelijkheid of noodzakelijkheid dat een ontwerp, dat, buiten zekere, voor allen toelaatbare grenzen, van het program- ma afwijkt en dus niet bekroond kan wor den, doch door of ondanks zijn afwijking van het programma op alles voorbijstreven- de wijze oplost, niet tot onvruchtbaarheid gedoemd worde en verlorep ga. Datzelfde kan ook bij de meervoudige op dracht voorkomen, weliswaar, letterlijk ge nomen, niet aan de A.N.P. is onderworpen, doch waarbij door „usance" de geest van de A.N.P. zijn toepassing vindt, zoodat bij ana logie de beoordeeXing en aanbeveling voor uitvoering van een ontwerp, dat niet stipt aan het programma voldoet, doch uitblin kende kwaliteiten heeft, ook hier moet wor- den aanvaard. Was dus de redeneering van de commis sie omtrent haar bevoegdheid tot bcoordee- llng en aanbeveling van het plan-Blaauw o.i. niet juist, deze bevoegdheid stond niet temin vast en de handeling van de com missie ten dezen heeft dan ook in geen enkel opzicht eenig recht van de mededin gers, die zich aan het programma hielden, geschonden. De P.P.C. meende de aandacht op het bovenstaande te moeten vestigen, omdat zij het van belang acht, dat in wedstrijden en allereerst in gewichtige gevallen als het onderhavige, die onaantastbare voorbeelden behooren te zijn, geoordeeld en gehandeld worde in overeenstemming met de, in de A.N.P. neergelegde, beginselen en niet op verkeerde en daarvan afwijkende gronden conclusiën worden genomen en adviezen worden uitgebracht, ook a] moge dit, in een bepaald geval niet hebben geleid tot ta.v. het doel fatale gevolgen: en bovendien om voor de toekomst zoo mogelijk navolging en herhaling te voorkomen". w.g. W. F. GOUWE, voore. C. N. VAN GOOR, secr. LEDERHANDEL HAARLEMMERSTRAAT 57 Groote partij Rubber-, Knie- en Heup laarzen. VAN TOOR's OLIEGOEDEREN. Lage Prijs Lederen Motor-Jekkers Jassen, Vesten, Broeken, Handschoenen en Kappen, DE LEIDSCHE WINKELSTAND Fa. J. v. d. BIJL In het perceel Breestreat 33 heeft de heer J. v. d. Bijl een banketbakkerij met thee- salon ingericht, die er in alle opzichten keui'ig uitziet. Het is een ruime smaakvol ingerichte zaak met eiken betimmeringen en stofvrije kasten, waarin de artikelen prachtig tot hun recht komen. Er ligt in deze vitrines een sorteering lekkernijen uli- gestald, die er bijzonder aanlokkelijk, uitziet en het is dan ook een goede gedachte van den heer v. d. Bijl, dal hij naast de winkel oen gezellig theesalon heeft ingericht, waar men deze lekkernijen ter plaatse kan genie ten Aan de zijkant van het perceel is een groote automaat gebouwd, waar men, na den sluitingstijd, zich te goed kan doen aan koude en wanne versnaperingen. De Bree- straat is een mooie zaak rijker geworden en wij wensohen den heer v. d. Bijl gaarne veel succes, ARBEIDSBEURS. Op den 21en Sept. 1933 waren 2757 (v. J. 3264) werkzoekenden ingeschreven. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING Maandag a.s des namiddags te half twee zal de Raad vergaderen. Agenda: 1. Voor stel van B. en W. tot het verleenen van ci-ediet om enkele voorzieningen aan te brengen aan de ambtswoning van den bur gemeester. 2. Installatie van den hoer P. A. Colijn als burgemeester. CHR. SPORTVEREEN. „D.O.S." Voor een gemeente als Alphen a.d. Rijn, waar de industrie een groote plaats in neemt mag het als een gelukkig teeken worden aangemerkt, dat het Chr. Vereeni- gingsleven in zijn vertakkingen kerngezond is. Maak u zelf maar eens een vergelijking tusschen de werkzaamheid en bloei van de tientallen knapen-, meisjes-, jongelings- en jongedochtersvereenigingen en de werk- zaamheid en bloei van de A. J. C. We zul len er verder niet over schrijven, maar van de A. J. C. zult U in de laatste zes maanden wel niets gemei'kt hebben. Op het gebied van sport? O zeker, meer dere vereenigingen zijn er waar jongemen- schen uit Chr. gezinnen, geen lid van be hooren te zijn. Op dit terrein zijn er helaas maar al te veel reeds gestruikeld. Deze week werd het aantal vereenigingen zelfs uitgebreid met de oprichting van een ren- nersvereenJging. Als de andere gaat ook deze vereen, haar wedstrijden houden op Zondag, zooals de kerkganger-s eiken, Zon dag bemerken. Toch lezers, voor de jongemenschen uit de Chr. gezinnen zijn er vereenigingen die met vol vertrouwen kunnen worden aanbevolen. Een van die is „D. O. S." Op deze vereen, is plaats voor alle personen van Chr. huize zonder onderscheid van rang en stand. Aan de wandelsport in de Rijnstreek gaf „D.O.S." leiding. Een volgend jaar hoopt ze deze sport te hervatten en met voor de leden van hun vereen, in een speciaal costuum. Overwogen wordt deze winter een aparte oefenavond voor athletiek. Waar we bizon der op willen wijzen is dat „D. O. S." groote plannen heeft voor den a.s. winter, mede voor haar uitvoering en daarom is het noodig dat allen die willen meewerken aan deze uitvoering zich vóór of op Dondei'dag a.s. moeten opgeven. „D.O.S." telt thans 145 leden. Helpt mede dit aantal te verhoogen en spreekt daar eens over met de heeren A. Groeneveld, voorz. en P. Janssen, secr. Na tuurlijk wordt ook het donateur(trice) zijn op hoogen prijs gesteld. CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS Afd. Alphen van den Chr. bond voor Fabr. en Transp. arbeiders heeft haar werk zaamheden voor dezen winter aangevangen met een vergadering, waarin als spreker op trad het hoofdbestuurslid de heer L. Ooster- bos. Deze matig bezochte vergadering wei'd geopend door den voorzitter den heer Jac. van Noort. In het openingswoord bepaalde de voorzitter de aanwezigen op de noodza kelijkheid dat ieder zij propagandist voor de Chr. beweging. Die beweging uitbreiden en opbouwen en voortgaan in ongebroken kracht vertrouwende op God. Na afdoening van enkele huishoudelijke zaken sprak de heer Oosterbos over „Het Heden". Allereerst over de moeilijkheden waarin thans een ieder zich geplaatst ziet Ook ziet men een wegvallen van veel wat tot stand is geko men. Vervolgens waarschuwde spr. tegen de roep die ook door ons land gaat, dat de op lossing is bij den mensch, en daarmede de massa verder afvoert van de oude paden, inplaats van de terugkeer daarnaar en naar God. Over de grenzen zijn de bewijzen er vele dat men vertrouwt op den sterken man. Verwacht niet de hulp van menschen, ook niet dezen winter, doch gaat voort als Chr. arbeiders staande in het geloof, verwach tende van God alles wat wij noodig hebben ook voor het maatschappelijk leven. Als alles verwacht wordt uit Gods hand mogen we ook zeker rekenen op Zijn bij stand. Na deze aanmoediging door den hoofdbestuurder sloot de voorz. de vergade- rnig en ging de heer W. Geerlof voor in gebed. ROODE-KRUIS-COLLECTE De jaarlijksche Roode-Kruis-Collecte zal in onze gemeente plaats hebben op 27 Sept. a.s. HAZERSWOUDE ORA ET LABORA De Gerei Meisjes vereen. „Oi-a et Labora" herdacht dezer dagen het feit van haar 12% jarig bestaan. Voor deze gelegenheid was als spreker uitgenood igd de WélEerw. Heer Ds. P. Qh. van der Vliet, predikant der Geref Kerk te Utrecht Donderdagavond trad Z. Eerw. daartoe op in do Geref. Kerk met het onderwerp „Het Knusraadsel". De boeiende en bezielende rede werd met onverdeelde aandacht door de talrijke aanwezigen gevolgd. Een gehou den collecte voor de bibliotheek der Ver eeniging bracht 15.71 op. JAARVERGADERING De jaarvergadering van de Hazerswoud- eche Schaakclub werd gehouden op de hoven zaal van het café „Hot oude Raadhuis" van den heer Kroon. Na opening door den voor zitter den heer J. P, van den Bosch met een GEREF. KERK TE LISSE EERSTE STEENLEGGING VAN HET NIEUWE GEBOUW EEN GEDENKWAARDIG MOMENT Donderdagmiddag om 1 uur had de eerste steenlegging plaats van de te bouwen nieuwe kerk der Geref. Kerk te dezer plaatse. Onder de talrijke aanwezigen, die van het feit getuigen wilden zijn, merkten we o.a. op de Kerkeraad en Bouwcommissie der Geref. Kerk, afgevaardigden van de zuster kerken te Hillegom en Sassenheim Ds. A. K. Krabbe en Ds. P. D. Kuiper; de afgevaardig de van de Classis Leiden Ds. A. de Bondt van Leiden; de architect de heer Dirksmaat, de aannemer de firma Giltjes en Scheepbou wer en verder zeer vele leden der Gemeente en andere belangstellenden. De pastor-loei Dx\ Th. Ruys Jr., trad aller eerst naar voren en hield bij deze plechtig heid een korte rede. Spr. begon met te wijzen op het gewicht volle van dit oogenblik, nu de gemeente was samengekomen op dezelfde plaats, waar reeds sinds 1914 wekelijks Dienst des Woords is gehouden on waar eerlang het nieuwe kerkgebouw zal verrijzen. Hij bracht in het kort de vóórgeschiedenis van dezen bouw in herinnering, sprak woorden van waardee ring tot den architect Dirkmaat en de aan nemersfirma Giltjes Scheepbouwer, en heette vervolgens de afgevaardigden van de Kerk van Hillegom en van Sassenheim en van de classis-Leiden welkom. Vervolgens wees spr. er op, hoe deze eerste steenlegging werkelijk het leggen was van der eersten steen op het fundament en hoe daarmede een mijlpaal was bereikt in de geschiedenis van den kerkbouw. Toch aldus ging Dr. Ruys door heeft deze daad voor ons niet slechts beteekenis als het bereiken van een mijlpaal, doch tevens als symboliek. Het is immers de eer ste steen van een kerkgebouw! En dan' herinnert de eerste steen, die gemetseld wordt op het gelegde fundament, ons aan de b e- stemming van dit bouwwerk! Dat ook dóérin nl. steeds gebouwd zal moeten worden op het fundament, dat gelegd is, nl. Jezus Christus! Vervolgens deelde spr. mede, dat de eer ste steen, die zou worden gelegd, geen nieuwe steen was, doch een der stecnen van het oude .gesloopte kerkgebouw, zoodat in het nieuwe gebouw straks in zekeren zin het oude zou voortleven, waaraan deze sym bolische gedachte werd vastgeknoopt, dat. zoo ook straks in het nieuwe kerkgebouw geen nieuw Evangelie zou worden gebracht, doch het aloude Evangelie, dat Jezus Chris tus in de wereld gekomen is om zondaren zalig te maken. Na deze woorden ging Dr. Ruys voor in gebed om daai'op den eersten steen te met selen, onder het uitspreken der woorden: In den naam des Vaders, Die alle ding regeert; in den naam des Zoons, Die het funda ment is van den geestelijken tempel; en in den naam des H. Geestes, Die de bronader is van het leven des geloofs; metsel ik, als Voorzitter van den Raad der Gereformeerde Kerk hier ter plaatse en als Dienaar des Woords dezer gemeente, op heden, den 21sten van de Herfstmaand van het jaar onzes Heeren 1933, dezen eer sten steen op het gelegd fundament, met de bede, dat het Gode behagen moge, straks dit bedehuis te willen gebruiken als middel ter opbouw Zijner gemeente in het heilige geloof en ter verheerlijking van Zij nen grooten naam. Nadat vervolgens nog door den Voorzitter der Bouw-Commissie, den heer E. Statema, een tweede 6teen was gemetseld, werd ge zamenlijk gezongen Psalm 89 1. Hierna werd namens de Zusterkerken van Hillegom en Sassenheim door Ds. A. Krabbe van Hillegom het woord gevoerd. Spreker feliciteerde de gemeente van Lisse met dit feit. Het heeft, aldus Spr.. menigeen in Hille gom verwonderd doen staan, dat de gemeen te van Lisse den houw eener nieuwe Kerk durfde aan te vangen. Wij zijn er van over tuigd, dat deze gedachte bij u leeft, dat het beste voor des Heeren huis nog niet goed genoeg is. Spreker gewaagde voorts van de enei'gie en ijver van den predikant Dr. Ruys, die in de voorbereidende werkzaamheden een groot aandeel heeft gehad. Hij eindigde met den wensch, dat de gemeente spoedig haar gebouw in gebruik moge nemen. Namens de classis Leiden sprak Ds. A. de Bondt van Leiden. Het is een feit, aldus Ds. de Bondt, dat vele grootere Kerken in de classis reeds vele jaren pogingen in het werk stellen om tot nieuwbouw te komen. De bouwplannen van de kleine gemeente van Lisse zijn inderdaad beschamend voor ande- ren. In een keurige toespraak zette spr. de betdekenis van den tempel in geestelijken zin opgevat, uiteen, en deed daarbij uitko men. dat de bouw van den geestelijken tem pel steeds voortgaat door alle tijdon heen en trots alle omstandigheden. Ook Ds. de Bondt eindigde met de beste wenschen tot voltooiing van dit kerkgebouw. Dr. Th. Ruys Jr. de sprekers bedankend, verzocht ten slotte te zingen Psalm 75 1: Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen! Hiermede was de plechtigheid ten einde. Hierboven een foto van het moment waarop Dr. Th. Buys Jr. den eersten steen metselde, op het fundament voor de nieuwe Gereform eerde Kerk te Lisse. welkomstwoord werd jaarverslag "uitge bracht door secretaris en penningmeester. De kas sloot met een batig saldo. Bij de ge houden bestuursverkiezing werd tot voorzit ter herkozen de heer J. P. v. d. Boselven tot penningmeester de heer N. Cok Szn. Be sloten werd voor dit loopende jaar zich weer te voegen bij do Leidsche Schaakclub. KATWIJK AAN ZEE COMMISSIE VOOR PLAATSELIJK SCHOOLTOEZICHT Onder voorzitterschap van Ds. R. P. A. Rutgers kwam deze commissie in vergade ring bijeen. De voorzitter sprak het openingswoord, waarna de secretaris de heer W. v. d. Akker de noutlen der vorige vei'gadering las. Dooi den voorzitter werden eenige ingekomen stukken behandeld, vervolgens werd verslag van schoolbezoek uitgebracht. Mede namens den heer J. van Duyn bracht de heer N. Bos verslag uit van het bezoek aan de Geref. School te Katwijk a.d. Rijn en de Ned Herv School aan de Weeshuisstraat te Katwijk aan Zee, op welke scholen veel hinder van drukte op straat wordt ondervonden. Door de heeren A. Kuipers en Joh. Zuyderduyn werden de Leidsche Buitenschool en de Ned Herv. School aan de M'i eren weide bezocht, welke scholen veel lpst ondervinden van den i-ook van de Chemische Fabriek aan het Prins Hondrikkanaal. De Buitenschool zou meer politietoezicht willen zien. Aan de beurt van aftreding in 1934 zijn de heeren W. v. d. Akker en R. P. Tjebbes. Aan don Raad zullen de volgende tweetal len worden voorgesteld: W. v. d. Akker C. v. d. Rhee en R- P. Tjebbes—rnej. H. Wa6 sen aai-. Vervolgens hield de heer J. J Kraal een referaat over „Oude SchooltoesiandenSpr. begon zijn overzicht met het schetsen van het onderwijs ten tijde van Karei den Groo te. In dien tijd en nog vele honderden jaren hierna was het onderwijs uitsluitend in handen der kerk en der geestelijkheid. De bestaShde scholen waren nagenoeg alle op leidingsinrichtingen voor toekomstige geeste lijken en verbonden aan de kloosters. Enkele kloosters hadden ook z.g. buiten scholen, waar sommige edelen en voorname burgers hun zoons heenstuurden. In ons land werd de eerste stadsschool in 1290 te Dor drecht gesticht, later volgden Leiden en an dere steden. Na de uitvinding van de boek drukkunst kwamen langzamerhand in alle grootere plaatsen scholen, de toestand op het platteland bleef nog zeer langen tijd treurig. Eigenlijk duurde dit tot den Franschen tijd. Vervolgens behandelde spr. uitvoerig de wetten op het Lager Onderwijs van 1801, 1803, 1806 en 1857. De eerste kweekscholen voor onderwijzers werden door de Maat schappij tot Nut van het Algemeen in 1796 te Amsterdam en Haarlem opgericht. Spr. schetste de eigenaardige toestanden die in dien tijd heerschten, wat de benoe ming van een onderwijzer betrof. Spr. somde de verschillende soorten van scholen op, die toen bestonden en beschreef ten slotte op zeer interessante wijze het on derwijs dat daar gegeven werd. Naar aanleiding van dit referaat ontspon zich een aangename gedachtenwisseling, waarna de voorzitter namens de vergade ring den heer Kraal dankzegde. Voor de volgende wintervergadering heeft de heer A. Kuipers zich bereid verklaard een lezing te houden. Na de rondvraag werd de vergadering door Ds. Rutgers gesloten. AANRIJDING Bij de Binnensluizen werd het meisje D. v. D. door een onbekend gebleven wiel rijder aangereden, waarbij haar mantel werd beschadigd. De wielrijder beloofde het meisjes den manteil te zullen laten repareeren en nam deze mee. Hij zeide te Leiden te wonen en gaf zijn adres op. Bij navraag bleken de be woners van dit adres van niets te weten. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. KOSTELOOZEINENTING Woensdag 27 September a.s. des nam. half drie zal in het voormalig Bureau van Ge meentewerken gelegenheid gegeven worden tot kostelooze inenting of her-inenting. MILITAIRE MANOEUVRES Bij de oefeningen, die gisteren door mili tairen gehouden werden, zijn verschillende moderne afweermiddelen gedemonstreerd, o.a. werd een rookgordijn gevormd met een breedte van ruim 100 Meter. IN HET WATER GEVALLEN Het laatste zomerconcert dat door ver schillende omstandigheden tot gisteravond werd uitgesteld, is door U. N. I. in de mu ziektent aan den Boulevard gegeven. Mede tengevolge van het minder gunstige weer was 'er weinig belangstelling, zoodat reeds om 9 uur werd geëindigd. LEIDERDORP VERLAGING WATERLEIDING-TARIEF In de gisteravond gehouden vergadering van den gemeenteraad is, op voorstel van Burgemeester en Wethouders, besloten, do waterleiding-tarieven te verlagen met onge veer 20 ingaande 1 Januari 1934. LEIDSCHENDAM DE BEGROOTING DER LICHTBEDRIJVEN Dinsdag a.s. komen de raden van Stomp- wijk en Veur in gecombineerde vergadering bijeen ter behandeling van de begrooting der Lichtbedrijven. De begrooting over 1934 voor het gasbe drijf neemt een verkoop van 391.000 M3. aan met een opbrengst van 47.340. Eind 1932 liep de maandelijksche gasafzet met onge veer 10 pet. terug. Gerekend wordt op een middenprijs van 12 cent voor gewone- en 13 cent voor munt meters, bij vastrecht, en voor resp. 13 en 14 cent per M3. bij enkel tarief. Geraamd wordt als opbrengst van de straatverlichting voor Stompwijk, inclusief onderhoud en controle 3021 en voor Veur 1316,64. De gasprijs is voor lantaarns verlaagd van 13 tot 12 cent per M3. De meterhuur wordt geraamd op 1425. Het nadeelig saldo wordt geschat op 834.46, gelijkelijk te vergoeden door de ge meenten Stompwijk en Veur. Afgeleverd zal worden 476.730 M3. gas, waarvoor 1382 tori steenkool a 8.85 per ton noodig zal zijn. De voor 1934 te verwachten resultaten van het electrisch bedrijf zijn uiteraard moeilijk onder cijfers te brengen. Gerekend wordt bij vastrecht op een middenprijs van 0.25% cent en het meerdere verbruik tegen 12 cent per K.W.U. De totale stroomverkoop wordt geraamd op 229.500 K.W.U. met een opbrengst van 57.470. Voor enkel-tarief wordt gerekend op 28 cent per K.W.U. Gerekend wordt als opbrengst voor de straatverlichting op 4360 voor Stompwijk (inclusief o. der', oudskösten) en op 3320 voor Veur (idem). Met ingang van 1 Januari '34 wordt de huur van 10-ampère-meters van 50 op 40 cent per maand gebracht. Dit geldt ook voor 5- ampère-meters. Geraamd wordt een bruto-inkoop van 407.343 K.W.U. met een opbrengst van 29.163.31. Het voordeolig saldo wordt geraamd op 929810, gelijk te verdeelen over de gemeen ten Stompwijk en Veur. De salarissen van het personeel der be drijven zijn verminderd met een tijdelijke korting van 5 percent met dien verstande, dat voor de eerste 1000 niet wordt gekort. In de raad van Stompwijk is onlangs een voorstel aangenomen om de bovengrondsche kabel aan de Broek weg te vervangen door een ondergrondsche. De Commissie van Be heer, .gevormd door de beide gemeenten, kon hierover niet tot overeenstemming komen, omdat de directie het geen bedrijfsbelang achtte. Verwacht wordt, dat het thans door de Raad van Stompwijk zal worden aangeno men en door die van Veur zal worden ver worpen; waarna de meening van Ged. Staten gevraagd wordt. De gemeente Voorburg levert gas aan de bewoners van de Westvlietweg en verzorgt daar ook een deel der verlichting. Een be rekening van do directie 'oont aan, dat het bedrijf aanmerkelijke revenuen kan trekken, wanneer het de le/erine zelf ter hand neemt De Commissie van Beheer stelt mitsdien voor om het contract tegen October 1935 on te zeggen (de opzegtermijn bedraagt 2 jaar). Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RABIODISITUBUTIE ZATRDAG 33 SEPTEMBER NOORDWIJK DE WERKLOOSHEID Het aantel werkloozen im onze gemeente is stijgende. De vorige week bedroeg dit nog 377, thans reeds 410, verdeeld als volgt: 193 landambeiders, 61 lioeee arbeiders, 46 vis- soheirs, 1 kelllner, 82 bouwvakarbeiders, 1 wagenmaker, 2 chauffeurs, 1 bakker, 1 eleotnicien, 1 letterzetter, 1 straaitmaker, 19 jongens en 1 analysts. NIEUWE WETERING DE TWEEDE POSTBESTELLING Dezer dagen is bericht binnengekomen van de Posterijen dat op het verzoek van de in woners te dezer plaatse, dé tweede bestelling, die zeer tot ongerief der inwoners eenigen tijd geleden was opgeheven, weer zal plaats hebben. Hulde aan de personen die daaraan hebben meegewerkt. RIJNSBURG TUINBOUW Da aanvoer van bloemkool was deze week van beteokanis en da prijzen waren zeer goed. Voor lste eoort werd betaald van ƒ9,40 tot. ƒ13,80, voor 2e kwaMteii van ƒ3.40 tot ƒ5.60, 3e ©oort komt zeer weinig en brengt voor de zo-u ter ij slèahts 0.75 tot ƒ0.90 pea* 100 cup, niet de moeite waard om zo van bet land naar de veiling te brengen. Een ge deelte der bloemkool gaat weg voor export. Sinds de invoerrechten op bloemkool en andere groenten zijn ingesteld is nog niet gebleken, dat de prijs hierdoor wend ver hoogd. In dezen tijd van het jaar is zulks niet te verwachten. Frijevedbooging moet door export komen. Met p»een giirng het niet goed. De prijs verminderde nogal. Bospeen kon niet meer dan 3,10 tot 4,80 opbren gen. Wasohpeen varieerde van ƒ2,40 tot ƒ3,70 per 100 Kg. Met aardappelen was liet nog als vorige week. Allerlei belemmerende bepalingen, die den consument dure aard appelen berokkenden, cn diie den tuinders geen winst in 't laadje brachten. En de eene dag geldt een bepaling, dia de andere dag weer wondt ingetrokken. Binnen enike o da gen hebben we, naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, weer andere bepalingen te wachten. Wat aal het dam weer zijn? SASSENHEIM GEREF KERK Bij de gehouden verkiezing werden geko zen tot ouderlingen do heeren J. Dreef, E. J Dijkstra, A. Francken en P. J. Vercouteren en tot diakenen de heeren Jac Bette en B. de Boer. JUBILEUMWEDSTRIJDEN CHR. KORFBALCLUB T.O.P. In verband met het vijfjarig bestaan van cle Korfbalvereen. T.O.P. organiseerde deze vereeniging onderlinge wedstrijden, welke morgenmiddag een aanvang zullen nemen in Ter Leede om half drie. De toegang tot deze wedstrijden is vrij. VALKENBURG BLIKSEM INGESLAGEN Tijdens een hevige onweersbui, dliie zdclh Woensdagmiddag hoven ons dorp ontlastte, sloeg de bliksem in de nieuwgebouwde Ned He oaötorie. Een ballk in de kap werd go veinsipliiinterdi, zonder dat er bramid ontsUniu. KASTANJEBOOM IN BLOEI Het mooie weer van deze zomer heeft ge maakt, diait een kastanjeboom in de luim van wed. Binnendijk van haar ©tuk is ge makt en thans opnieuw in bloei staat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2