|lieuuir ifriitödjr Courant «.BONNEMiLNi, Per kwartaal !d Lelden en In plaat- rsn waar "n agentschap gevestigd Is f 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Pei week f 0.18 Voor het Buitenland bi] wekelijk- iche sending ,4 50 Bu dagenjkscho tending »5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 4076 VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsf l.lV/i !lke regel meer.. r.get Medpdepllngen van 15 regels wordt berekei 14e Jaargann Oit nummer bestaat uit VIER blade waarbij inbegrepen bet Zondagsblar EERSTE BLAD SOMBERE CIJFERSYMBOLIEK De nieuwe aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek brengt omtrent den belastingdruk in de Nederlandsche gemeenten gegevens, welke weinig bemoedigend zijn. Het aantal gemeenten, dat geen opcenten heft op de gemeentefondsbelasting, daalde in twee jaren tijds van 317 tot 113. Toch mag dit groote verschil, hoe onrust- harend op zichzelf, niet tot beslissende con clusies leiden, omdat in verschillende geval len de heffing van opcenten op de gemeen- tefondsbelasiing niet anders is geweest dan een verschuiving van druk, geïnspi reerd door den ambtsvoorganger van den Minister van Financiën. Doordat namelijk een der eischen om te ontkomen aan de gevolgen van het bekende „kortingswetje" was, dat men minstens 40" opcenten moest heffen op de hooldsom der gemeentefondsbelasting, waartegenover dere lasten, ook al waren zij zwaarder, niet in aanmerking kwamen, zal men in meer dan één geval deze laatste heffingen heb ben vervangen door opcenten op de fonds belasting. Waar het aldus geschiedde, beteekent de heffing dezer opcenten geen invoering van meerdere lasten, maar enkel een s c h u i v i n g van druk. Intusschen zal men wel niet mistasten, wanneer men meent, dat in verreweg de meeste gevallen tevens een verzwaring van belastingdruk plaats had. Hoe ongunstig de toestand is, blijkt trou wens wel uit de becijfering omtrent het aantal opcenten met 80 of meer opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelas ting, welke groep klom van 238 tot 652. En terwijl er twee jaar geleden nog slechts 30 gemeenten waren, die met ko ninklijke goedkeuring het maxim 100 opcenten hieven, steeg dit gètal in twee jaar tot 266. Men kan veilig aannemen, dat dit feit yoor het gros dezer gemeenten tevens be teekent, dat de overige heffingen even eens tot de uiterste grens werden opge- Bezien bij het licht dezer cijfers en ge gevens kan de aangekondigde korting op de uitkeering uit het gemeentefonds niet anders dan de noodlottige tijding inhou den, dat het aantal noodlijdende gemeenten belangrijk zal worden uitgebreid. Tenzijhet wetsontwerp een zooda nige regeling inhoudt, dat aan gemeenten, die blijkens ingesteld ernstig onderzoek zich de uiterste beperking oplegden en d a n k s de volledige uitkeering niet kun nen ontberen, de uitkeering onverkort ge laten wordt; iets, waarop wij na de indie ning van het wetsontwerp wel eenige hoop hebben. Want een opzet, waarbij het meerendeel der Nederlandsche gemeenten geleidelijk noodlijdend wordt, kan toch bezwaarlijk de bedoeling zijn. BINNENLAND. GEEN INVOERVERBOD VAN RUSSISCH GRAAN Naar aanleiding van berichten over een Invoerverbod van Russisch graan, deelde de tijdelijke Graancentrale ons mede daarvan niets te weten. Aanleiding tot het gerucht was blijkbaar de sinds Maandag jl. gevorderde overlegging der koopcontracten, voordat invoervergun ning werd verleend, teneinde de tijdelijke Graancentrale in staat te stellen te kunnen nagaan of er moeilijkheden voor de binnen landsche markt dreigden door invoer van groote 'hoeveelheden Russisch graan. Geen enkele partij Russisch graan is echter ge weigerd. Teneinde te zorgen dat importhandel eD havenbelangen zoo min mogelijk hinder on dervinden van eventueel te nemen beslis singen, zijn maatregelen getroffen ter ver zekering van een doeltreffend overleg met deze belangen. Naar het Handelsblad van goed ingelichte zijde uit Berlijn zegt te vernemen heeft het Sovjet-Russische commissariaat voor den buitenlandschen handel besloten, een econo mische commissie naar Amsterdam te zen den teneinde aldaar de mogelijkheid van een uitbreiding van de economische betrek kingen tusschen Sovjet Rusland en Neder land te onderzoeken. Verschillende vertegen woordigers van de Russische handelsorgani saties zullen deel uitmaken van de commis sie. Men zat ook onderhandelen over het ge bruik van de havens van Amsterdam en Rotterdam. Begin October zouden verschei dene ladingen Russisch graan naar Neder land worden verscheept. MINISTER OUD OVER DE MILUOENEN-NOTA Donderdag 28 Sept. over de beide Zenders Naar wij vernemen zullen Don derdag 28 September a.s. op verzoek van de Regeering beide Nederlandsche Omroepzenders des avonds van 8 tot 9 uur, ter be schikking worden gesteld voor een rede van Z.Exc. Mr. P. J. OUD, Minister van Financiën, over de Millioenennota. Het programma van de N.O.R.V. zal die dag dusdanig worden gewijzigd, dat de tijd van 8 tot 9 uur namiddags voor Minister Oud beschikbaar is. H. M. de Koningin-Moeder is voornemens Woensdag a.s. voor een verblijf van eenige weken in de hoogere lucht, naar Zwitser land te vertrekken, met voorloopig reisdoel Luzern. Voor H. M's vertrek zal de Koningin- Moeder Maandag a.s. nog een bezoek bren gen aan H.M. de Koningin op den Ruygen- VERDIENDE ONDERSCHEIDING DAAD VAN MOED BELOOND Men zal zich wellicht herinneren, dat eenige maanden geleden melding werd gemaakt van de moedige, van groote koelbloedigheid en te genwoordigheid van geest getuigende daad van een jong marine-officier, die als waarnemer dienst deed op een Dorniervliegtuig in het Marinevliegkamp te Soerabaja, dat een nacht vlucht deed om parachutelichten uit te werpen. Toen hij bemerkte dat een der touwen van de parachute was blijven haken, terwijl de tijds duur voor de ontbranding verstreken was, zoo dat de rechtervleugel dreigde vlam te vatten, wist hij een ongeluk te voorkomen, door zich op den rechtervleugel te begeven en, zich vast klemmende aan den hoogen krank, het touw los te maken. Naar wij thans vernemen, is de bedoelde marineofficier, C. J. van der Graaff, officier vlieger 2e klasse bij de Koninklijke Marine, voor deze kranige daad onderscheiden door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. PENSIOEN-FINANCIERINGS COMMISSIE Dr COLIJN HOUDT DE INSTALLATIEREDE In een der zalen van het Departement van Koloniën is geïnstalleerd de onlangs inge stelde pensioen-financieringscommissie, wier taak het is, in verband met den budge- tairen toestand van Ned. Indië te onderzoe ken of de geldende stelsels van financiering der pensioenen van het Indische overheids personeel en der uitkeeringen aan de door dat personeel nagelaten weduwen en weezen herzien dienen te worden en zoo ja, in wel ken zin. De Minister van Koloniën Dr. C o 1 ij n hield de installatierede, waarin hij erop wees, dat op 'n middelenbudget dat ondanks drastische maatregelen op fiscaal gebied nau welijks een bedrag van 285.000.000 zal be reiken een pensioenlast drukt van 75 cnil- lioen gulden: vergeleken met den toestand vóór de crisis is het aandeel, dat de pensioe nen van de Landsontvangsten opeischen, meer dan verdobbeld. Minister Colijn merkte op dat het duidelijk is, dat hierdoor een onhoudbaren toestand is ontstaan en de Regeering zich daarom reeds genoopt zag om naast een tijdelijke korting op de pensioenen ook een staking van de uitkeeringen aan de in '18 ingestelde eigen Pensioenfondsen voor Indische bur gerlijke en militaire landsdienaren, gedu rende de jaren 1933 en 1934 bij de wetgever aanhangig te maken, waardoor althans tij delijk eenig soelaas zal worden verkregen. De minister deed echter uitkomen, dat de financiering van de Indische pensioenen zal moeten worden ingepast, in een landshuis- houding, welke is geschoeid op een basis van ©en Indisch middelenbudget niet hooger dan 300 millioen. Ten einde het de Regeering mogelijk te maken met de bevindingen der Commissie rekening te houden bij de voorbereiding van de ontwerp-Indische begrooting voor 1935 verklaarde Minister Colijn het op hoogen prijs te stellen de conclusies der commissie uiterlijk in Maart 1934, liefst echter nog vóór 1 Januari te mogen vernemen. De voorzitter der commissie, de oud-vice- president van den Raad van Ned. Indië, de heer C. W. B o d e n h a u s e n, beantwoord de 's Ministers rede. MR DUYS IN GEVAAR ir „De Telegraaf" verneemt, is thans by het bestuur der afdeeling VI Den Haag, een voorstel ingediend om het Kamerlid Mr. J. E. W. Duys te royeeren als lid der S.D.A.P. Dit voorstel wordt in een Woensdag 27 Sep tember te houden vergadering behandeld. Wordt het aangenomen, dan is Mr. Duys dus geen lid meer van de S.D.A.P. Den heer Duys staat ten aanzien van een royementsbesluit zijnor afdeeling nog beroep open bij het partijbestuur. Naar aanleiding van het aanhangige voor stel, heeft het blad zich tot den heer Duys id om van hem zyn meening te verne men over deze zeer belangrijke kwestie in de S.D.A.P. De heer Duys deelde mede, voorloo pig zich niet over dc on handen zijnde gebeur tenis te kunnen ULTRA-HOOGSPANNINGSLEI DING Onder groote en hooge belangstelling had gisterenmiddag te Geertruidenberg in een dei- gebouwen der N.V. Prov. Noord-Brabantsche Electriciteits Maatschappij (P.N.E.M.) de offi- cieele in bedrijfstelling plaats van de nieuwe ultra-hoon?panningsleiding naar Eindhoven (station Woensel II). Onder de aanwezigen was de Minister van Waterstaat. Ir. J A. Kalff en de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Mr. Dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel. GEREF. VEREENIGING VOOR DRANKBESTRIJDING WINTBR ACTIE Gisteravond werd vanwege den Prov. Zuid- Holl. Bond van Afdeelingen van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, een openbare vergadering gehouden in het gebouw „Mara- natha", te 's-Gravenzande, welke stond onder leiding van den Voorzitter van den Bond, den heer W. C. F. Scheps, van Den Haag, en waar in als spreker optrad Ds. J. Smelik, Geref. predikant te Loceduinen, eveneens bestuurs lid van den Bond, met het onderwerp: „Om het altaar". Van de gelegenheid om met den spre ker van gedachten te wisselen, maakten tien personen gebruik. De bijeenkomst werd opge luisterd door zang van het Geref. Evangeli satiekoor uit Loosduinen. De vergadering werd door Ds. A. van Geest, Ned. Herv. predikant i-Gravenzande en Voorzitter van de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, ter plaatse, met dank zegging gesloten. ARBEIDERS-BOEREN- STUDENTEN-KAMP Van 16 tot 23 September wordt op het ter- rin Ruige Veld bij Woudschoten (Zeist) een kamp gehouden van arbeiders, boeren en studenten, op initiatief der N.C.S.V. Zij tracht vertegemvoord;gers van deze zoo ver schillende richtingen, wien alleen hun ge loof in Christus bindt, door het kampleven n onderlinge besprekingen naar aanleiding an referaten, tot elkaar brengen, en el kaar te doen begrijpen. Een experiment, zooals de beer A. Brou- er. de hoofdofficier in zi n openings woord zeide, dat voor het eerst in ons la id ordt gepoogd, en dat uiteraard zijn moei lijkheden met zich brerugt. Door ziekte van den heer Kooyman, was kampcommandant de heer Boerwinkel. Reeds onmiddellijk, na de eerste bespre kingen bleek, dat er geen gebrek cussie zou zijn Dr. H. C. Rutgers, secretaris der N.C.S.V., leidde Zondagochtend een dienst in de kapel van Woudschoten. 's Middags sprak de heer A. van der Flier over de N.C.S.V. en 's avonds de heer dr. S1 o t e- aker de Bruïne over de Wereldfede ratie, terwijl de horde gezeten was om de Maandagmorgen werden de eerste en vele volgende spaden in den grond gestoken voor een te graven zwembad. Wat de afdeeling boeren hier presteerde was enorm. Door bankwerkershanden werden de schoppen zorgvuldig geslepen. De veldprediker zorgde voor aanhoudende aanmoediging, terwijl de technische leiding in handen was van den heer Bakenesse, meester grondwerker. 's Middags werd door den heer P o s t e m a een inleiding gehouden over arbeidstijd en productie, die uitmuntend aansloot aan de discussie. Daarna werd voor de kamprechtbank een geschil behandeld van twee boeren. Terwille van de onpartijdigheid werden beide heeren gestraft. Dien avond sprak de heer J. Hofman, hoofdbestuurslid van de Chr. Typografen bond over het Christelijk Nationaal Vakver bond. Onder motregen begaf men zich naar de tenten. Had men eerst het terrein van het zwem bad gedeeltelijk (ja zeer, want het wordt zeer groot) van humus ontdaan, Dinsdag morgen moesten behalve dat, ook eenige boomen gerooid worden. Bij de tiende boom werd door de veldprediker een toepasselijk woord gesproken en een stuk van de wortel werd voor hef archief van Woudschoten „afgezonderd". Na de middagrust refereerde mr. N. Stuf kens over de intellectueel in de maatschappij. Zooals op elk gebied zien we ook op dat van den arbeid de verschillende erking van natuur en geest, de handarbeid en de hoofdarbeid met hun grensgebied. Men vraagt zich dan af of het betrekkelijk onbe zorgd leven van de intellectueel te recht vaardigen is. Spreker wijst op het groote belang van de intellectueel en zijn specifieke roeping, en zijn plicht om zich verantwoor delijk te voelen voor het algemeen maat schappelijk leven. De toename van intellec- tueelen acht spreker geen crisis-verschijnsel maar iets waar we bliivend mee hebben te rekenen, hetgeen voor de intellectueelen zelf de plicht inhoudt zich meer bij het maatschappelijk leven aan te passen. Op dit zeer gewaardeerde referaat volgde een uitvoerige discussie. Avonds sprak de heer W. Rip, jur. cand., secretaris van den Chr Boeren Jon- gerenbond over deze bond, welke voordracht een grootendeels inlichtend karakter had. De nacht was tamelijk frisch, de geest is puik. STAATSBEGROOTING 1934 WATERSTAAT VERBETERING VAN RIVIEREN EN ZEE- MONDEN; AANLEG VAN KANALEN EN SPOORWEGWERKEN Op de begrooting van waterstaat wordt f75.341.751 voor de gewone dienst uitgetrok ken en voor den kapitaaldienst f 24.801.000. Voor de voortzetting der verbetering van den Neder-Rijn is geraamd f 320.000, waar mede de onderhanden zijnde werken ver moedelijk tot nabij Doorvverth kunnen wor den voortgezet. Voor onderhoud en verbetering van ie Waal staat f 125.000 Op de begrooting, voor onderhoud en verbetering van den I.T^el en zijn monden f 68.100, voor onderhoud en verbetering van de Merwede en van de Killen in het Bieschbosch f 39.800 en vooi onderhoud en verbetering van de Noord, d° Oude Maas, het Spui, het Mallegat en de Dordtsehe Kil f 552.000. Verder is uitgetrokken f 113.000 voor on derhoud en verbetering van het I-Iollnndsch Diep, het Haringvliet, 't zeegat van Goeree het Hellegat, het Volkerak en den Krammer, f 35.000 voor verruiming van den zui lolijken mond van het Brabantsche vaarwater en f 57G.500 voor onderhoud en verbetering van de Maas, de afgedamde Maas, het Heus- densch kanaal, de Bergsche Maas, het Oude Maasje en den Amer, en daarmede in ver band staande werken. Van laatstgenoemd bedrag is f 21S.000 be stemd als eerste termijn voor de kosten van afkoop van den onderhoudsplicht van be malingsinrichtingen. In vorige jaren hebben verschillende be langhebbende polderbesturen het verzoek gedaan om rijksbemalingsinrichtingen in beheer en onderhoud over te nemen, omdat bij bemaling van rijkswege uit den aard der zaak niet verder wordt gegaan dan tot het voorkomen van schade aan de betrokken landerijen als gevolg van de verlegging van den Maasmond. De Minister stelt zich nu voor om, naar gelang overeenstemming is verkregen, te bevorderen dat daartoe strekkende wetsontwerpen aanhangig wor den gemaakt. Voor onderhoud en verbetering van den Rotterdamschen Waterweg, de Noordgeul, de Westgeul, de Botlek, de Brielsche Maas en het kanaal door Rozenburg wordt f880.000 aangevraagd. Voorts komen op de bepvooting o.m. voor de volgende posten: f260.000 voor verbete ring van den waterweg van Rotterdam naar zee; f219.400 voor onderhoud en ver betering van de Overijselsche Vecht: f218.500 voor onderhoud en verbetering van de kustverdediging in Noord-Holland. Vervolgens worden o.m. uitgetrokken f314.000 voor onderhoud en verbetering van het Merwedekanaal met het Zederik kanaal: f277.600 voor idem van de Zuid-Willems vaart; f 105,000 voor idem van het Apel- doornsch kanaal; f139.000 voor idem van het Noord-Hol landsch kanaal; f 1.032.000 voor idem van het Noordzeekanaal; f 109.000 voor idem van het kanaal Terneuzcn; f112.000 voor idem van het kanaal door Walcheren. Voor bijdrage aan de provincie Zuid- Holland in de kosten van verbetering van den vaarweg Amsterdam—Roteterdam van den bouw eener nieuwe schutsluis te Gouda wordt f200.000 uitgetrokken. Verder is f250.000 geraamd als bijdrage aan de gemeenete Eindhoven in de kosten van aanleg van een kanaal van Eindhoven naar het Wilhelimnakanaal. Voorts bevat de begrooting een post van f120.000 voor bijdrage in de kosten van aanleg van een kanaal van Hilversum naar de Vecht en f300.000 als bijdrage in de kosten van aan leg van kanalen in het noordelijk deel van Noord-IIolland. wing van de oude Maasbrug te Maastricht is f 13S.OOO aangevraagd. Naar het zich laat aanzien, zullen de wer ken van het Julianakanaal, met uitzonde ring van het afwerken, in 1934 kunnen won' i voltooid. Kerknieuws. DUITSCHER UITGEWEZEN IN VERBAND MET EEN REDEVOERING Te Groningen werd door Duitschers politieke actie gevoerd, waartegen de politie optrad. De •oorman van een in het voorjaar ontbonden nationaal-socialistische vereeniging, zekere Foeokel, heeft zich in een rede' te Emrten nog al bloot gegeven en daarom heeft de Gronin- sche politie hem aangezegd, dat het beter was dat. hij over de grens ging. Pet h^eft V nu er N»weging gedaan. Vervolgens is f 600.000 uitgetrokken als uitkeering aan het Wegenfonds, als be doeld in art. 31 van de Wegenbelastingwet over 1934, en f302.000 voor onderhoud, her stel en verbetering van rijkswegen, voor zoo veel niet in het Wegenfonds begrepen, ter wijl voor onderhoud, verbetering en bedie ning van veeren en schipbruggen, voor zoo veel niet in de begrooting van het wegen fonds begrepen is geraamd 141.200. Teneinde de Staten-Ger»raal in de gele genheid te stellen zich in beginsel uit te spreken over een bijdrage in de kosten van werken tot verbetering van de afwatering in oostelijk Zeeuwsch-VIaanderen, wordt f 10.000 aangevraagd, voor herstel voor in onderhoud zijnde werken van winter- en stormschade is f300.000 uitgetrokken. In verband met het geraamde verlies over 1934 is voor subsidie aan de K. L. M. f 654.000 uitgertokken. Werken voor groote kanalen. Voorts worden aangevraagd: f3.833 000 voor aanleg van 't Julianakanaal: f4.000.000, voor aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den boven-Rijn en ver betering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoeve van de binnenscheepvaart; f2.500.000 voor den bouw van een schut sluis c.a. te IJmuiden en verbetering van het Noordzeekanaal; f4.000.000 voor den aanleg van scheepvaartkanalen naar Twen te; f310.000 voor aanleg van een spoorweg van Gouda over Waddingsveen en Bos koop naar Alphen; f180.000 voor aanleg van een spoorweg naar Schaesberg over Kerkrade en Spekholsterheide naar Simpel- veld; f 10.000 voor aanleg van een spoor weg over den afsluitdijk door de Zuider- zee met verbindingen aan de spoorwegen Amsterdam—Den Helder, en Harlingen— Nieuwe Schans. Spoorwegverbindingen f 1.12S.000 voor verbetering van spoorweg toestanden aan de oostzijde van Amsterdam: f80.000 voor den aanleg van spoorwegver bindingen met de havens-west bij Amster dam met aansluiting aan den spoorweg Am sterdam—Haarlem, en aanleg van een ran geerterrein nabij Duivendrecht; f5.250.000 als uitkee.-ing aan de staatsmijnen in Lim burg wegens verstrekking van obligatie- kapitaal over 1934 en f 1.380.000 als uitkee ring aan het Zuiderzeefonds voor den af sluif dijk. Voor voortzefm» en voltooi'' Ier GEREF. KERKLN. Beroepen: Te Muiden, E. Douma te Oost- kapelle. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amersfoort, P. J. de Bruin te Veenendaal. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Wagenborgen, cand. W. B. Bergsma te Den Haag. Te Haule: (toez.), A. C. Christoffels te Bandoeng, met verlof te Bilthoven. Bedankt: Voor Sneek (vac.-H. W. te Winkel, toez.), H. van der Loos Jr. te Lage Zwaluwe. HULPPREDIKERS Naar wij vernemen, heeft de heer Th. J. Kerssies, Theul. cand., te Wildervank, vol. benoeming als hulpprediker bij de Geref. Kerk van Naald wijs bedankt. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand J. C. A al de re, Nassaulaan 33, Hilversum, beroepen predikant by de Geref. Kerk van Leimuiden, is door de Classis W den peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot de bediening des Woords en der Sacramenten. Dr. HENRY BEETS Naar wy vernemen, hoopt Dr. Henry Beets, van Grand Rapids, die ter Generate Synoue van de Geref. Kerken te Middelburg de Chr. Geref. Kerk van Noord-Amerika heeft verte genwoordigd en overigens te Rotterdam ver blijf hield, hedenavond te 10 uur met het s.s. „Volendam" van de Holland-Amerikalijn de terugreis naar de Vereen. Staten weder te aan vaarden. Dr. J. D. DE LIND VAN WIJNGAARDEN. Naar men ons meedeelt, heeft het Bestuur van de Ned. Herv. Mannenvereeniging te Capelle a. d. lJssel (Keten) zich in een schrijven, namens de leden der Vereeniging, gewend tot het Hoofdbestuur van den Geref. Zendinesbond met de vraag, of het waar dat Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, v De Bildt, één der maanden van den Kalender van den Geref. Zendingsbond verzorgt. Als daarop bevestigend geantwoord zou worden, of dan het Hoofdbestuur weet, dat genoemde Doctor afwijkende gevoelens predikt ten op- -ichte van de eeuwige straf der hel. En als ook deze vraag bevestigend beantwoord worden, of dan het Hoofdbestuur zich niet geroepen acht door een ander predikant Geref. Belijdenis die maand voor den kalender te laten bewerken, daar er anders ontzaglijk veel schade uit voortvloeien zal voor den Geref. Zendingsbond. PREDIKANTENUEBREK In Zwitserland is er in de Protestantsche Kerk een zoodanig predikantengebrek wel sterk in tegenstelling met vele andeie landen dat het Kerkbestuur op grond van 35 var de Kerkelijke Wet, die veroorlooft om ir noodgevallen de emeriti tot dienstdoen te roe pen, voorzoover dit hun mogelijk is, eenige emeriti weer in dienst gesteld heeft. KERK EN POLITIEK De kerkelijke leiding in Saksen publiceert in de pers, dat het vaderlandsche lied in ker kelijke godsdienstoefeningen niet thuis hoort; dat in het byzonder het toenemend misbruik kerkelijke huwelijksbevestigingen met na tionaal en ander muzikaal bijwerk, dat niet tot den eeredienst behoort, op te sieren, moet worden tegengegaan; en dat de geestelijken op een en ander goed acht zulten nemen. KERKORGELS Te A speren zal in het kerkgebouw der Gtref. Kerk een pijporgel met pedaal en electrische windvoorziening worden ge plaatst. Het instrument zal 9 registers omvat ten. De levering is opgedragen aan de electri sche orgelfabriek M. Spiering, te Dordrecht. AMEN, HALLELUJAH Het Oost-Pruisische Christelijk Persbureau te Koningsbergen lanceert den voorslag van Oost-Pruisische Christelijke kringen om de Hebreeuwsche woorden „Amen" en „Halle lujah" in de kerkelyke godsdienstoefeningen door Duitsche woorden te vervangen, en wel „Amen" dooi de uitdrukking „Das walte Gott" Hallelujah" door „Lobe den Hernn". Uit het Sociale Leven „Hoe v.ordt men een goed vakgenoot" Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Christelijke Kantoor- en Handelsbedienden, gevestigd te Amsterdam Zuid, Johannes Verhulststraat no. 20, gaf een smakelijk uitziende brochure uit, geti teld „Hoe wordt men een goed vakgenoot?" In deze brochure wordt achtereenvolgens gesproken over de ansen die het beroep den kantoorbedienden biedt en op de nood zakelijkheid van studio voo- de jeugdige Ledienden. Niet alleen wordt tot ernstige studie opgewekt, maar ook wordt in deze brochure /ooi-lichting gegeven ten aanzien van de vakken die bestudeerd moeten wor den, den duur van de studie cn de wijze waarop het einddoel zoo spoedig mogelijk kan worden bereikt. Bij de on\vetendheid die er bij het mee rendeel der jeupJige kantoorbedienden en hun ouders ten opzichte van toekomstmo gelijkheden en hoe die te benutten, bestaat, kan deze uitgave vele jeugdigen ten goed' Komen. Nog al te weinig leeft er onder (ie jeugdige kantoorbedienden het bpsef dat al leen door „echte" studie gedurende tal van jaren •r jr de noodige zelftucht v ririit. :o jmst in het beroep g>npcm| i;an Voornaamste Nieuws. De Minister van Koloniën, Dr H. Colijn, heeft een commissie geïnstalleerd voor de financiering der Indische pensioenen. Von Neurath zegt, dat Duitschland niet veer loos wil blijven tegen de zware bewape- ling van Frankrijk. De politie verzoekt opsporing van de com munist-oplichter Münzerberg, schrijver van het „Bruinboek". De Vereen, voo. den Chr. Handeldrijven den en Industrieeten Middenstand heeft te Utrecht een algemeene vergadering gehou- Op een zandgraverij te Bloemen daal is een jongeman tnder neerstortend zand bedolven en gedood. Op de Rijksstraatweg tusschen Meppel en Staphorst zijn bij een auto-ongeval vier per sonen gewond. Het ZONDAGSBLAD van heden bevat o.m.: Meditatie: Tweeërlei woninq Gods. In Reqenti'd vers van Jan Ietswaart. Van Boeken en Schrijvers: Dolle Ker vel, van L. M. Hagen, door P. J. Ris- seeuw. Godsvertrouwen, door P. v. R. Da natuur betrapt. Zorqenvrouw, door Agni van der Torre Renee de Bennit, door Gré van Ast. Gedrilde jonqens, door G. M. Bonte Vraqen. Beqeerde straf, (slot), door G. Mulder. Jeugdrubriek. Kleuterkrantje. Uit Oost-lndie TENTOONSTELLING SCHILDERIJEN H. M. DE KONINGIN MAKASSAR, 21 Sent. (Aneta). De ten toonstelling van schilderijen van H. M. de Koningin is gesloten. De opbrengst bedraagt ruim f 540. De verzameling wordt morgen naar Me- nado overgebracht, gaat daarna naar Am- bon en Ternate. waarna ze naar Holland ivorden overgebracht. Hier volgt een merkwaardig voorbeeld van de wijze waarop vochtig weer de gewrichten kan aantasten van iemand, die vatbaar is 'oor rheumatiek. „Tk heb heel erg aan rheumatiek geleden" schrijft ons iemand, „en hel» zon erge pijnen mijn gewrichten gehad, dat hel haast niet te dragen was. Het was altijd het erest op regenachtige dagen. Dan kon ik eenvoudig lijn armen niet gebruiken en het werken •as mij werkelijk een marteling. Ik proheer- de twee verschillende middelen tegen rheu matiek, maar ik was na de kuur nog altijd even slecht Toen zei men mij dat ik Kru schen Salts moest proheeren cn nadat ik flacon gebruikt had, voelde ik verbete ring. Dus ging ik er natuurlijk mee door on nn ben ik aanmerkelijk heter cn ik heb me in geen jaren zoo best gevoeld. Gewoonlijk voelde ik me zoo lusteloos en lui. maar dut ik weer kan werken is nu een pleizier voor me geworden inplaats van een schrik." S. B. Het organisme van den lijder bevat een te veel aan urinezuur, wat de oorzaak kan zijn van rheumatiek. Dit kwaadaardig urinezuur kon ontstaan, doordat de inwendige organen onvoldoende werken. Kruschen Salts nu spoort de afvoer©rganen dusdanig aan. dat elk spoor van afvalstoffen regelmatig en vol komen ,-erwijderd wordt. Kruschen maakt en houdt U inwendig schoon en zuiver. F.n Uw geheele wezen lichaam en geest ondergaat deze verfrisschende werking. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 por flacon. Stralende gezondheid voor éen cent per dag. I.et op dat op het etiket op de fle«ch. zoowel als op de huitenver- pakking de naam Rowntree Handels Maat- hnpnij Amsterdam voorkomt. (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1