MEUBELEN „Grand Prix" Joego St. Jacob Gasthuis te Schiedam Vliegramp in Slavië Om den DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. «5 De grondwet van de Duitsche Evangelische Kerk en de Duitsche Gereformeerden Gevaren van de nieuwe grondwet voor de Duitsche Gereformeerden IIL (Slot) De nieuwe grondwet wil eindelijk ook eenheid van leiding brengen, en wel, in de handen van een rijksbisschop van luthersche belijdenis. Het is op dit punt, dat wij groote ge varen duchten voor de gereformeerde belijdenis. Wel is waar mag de Luthersche bisschop in kerken van geref. belijdenis geen ambtelijke handeling verrichten, maar moet (hij dan door het geref. lid van het Geestelijk Ministerie (den zg. geref. minis ter) vervangen worden; en ook mogen de richtlijnen, welke de rijkskerk aan een landskerk voor haar inrichting geven mag, met de belijdenis dier landskerk niet in strijd zijn, maarde Gleichschaltung, de gelijkschakeling is tot dusver op ander ter rein zoo sterk gebleken, dat we hier ook haar invloed vreezen. De Führergedanke, de leidersidee, welke ïn de nieuwe kerkwet overheerschende is, is echter diametraal tegengesteld aan het gereformeerd beginsel van kerkregeering. Volgiens gereformeerd begrip berust de kerkelijke macht bij het presby terium van de plaatselijke kerk (gemeente) en voor zaken, welke het algemeen belang der kerken raken of door een mindere ver gadering niet kunnen worden afgedaan, bij de synode, welke uit afgevaardigden, predikanten en ouderlingen, is samenge steld. Naar gereformeerd gevoelen rust de kerkelijke macht, welke de Koning der Kerk binnen Zijn gemeente uitoefent, op de schouders van het presbyterium, dat be staat uit een dienaar des Woords en ouder lingen,. die met de diakenen een ambt be- kleeden, dat van Christuswege in de kerk is ingezet. Het bisschoppelijk systeem van de roomsche- en thans (al is het in mindere mate) ook van de Duitsche evang Kerk, laat de kerkelijke macht concentreeren in den persoon van den bisschop. De Führergedanke van den staat heeft ook haar intocht in de kerk gedaan en daar haar triomfen behaald. Kerkeraad en sy node zijn in de oogen van veel Duitsche lutheranen een vorm van parlementarisme geworden. Synode en Rijksdag zijn beide uitvloeisel van de groote Fransche Revolu tie, van het westersche systeem, en met beide moet worden afgerekend: landdag en rijksdag, vormen van het staatkundig par lementarisme, zijn reeds opgeruimd; kerke raad en synode, vormen van het kerkelijk parlementarisme, zullen er ook aan moeten gelooven! En waar het presbyteriaal-synodale sy steem vooral bij de gereformeerden in aan zien is, staan deze belijders bij veel Duit sche lutheranen in een niet al te besten reuk. Was Calvijn ook geen Franschman? En is heel het reformiertentum eigenlijk geen westersche invloed op Duitsch terri toir? Wilhelm Stapel en anderen, die de ge reformeerden met scheeve oogen aanzien, dienen te weten, dat de gereformeerden hun kerkeraden en synodes niet eerst gekregen hebben door de revolutie van 1918, die in Duitschland veel democratische, kerke lijke vertegenwoordigers in het kussen heeft gebracht, maar dat sinds de dagen van Calvijn de presbyteriaal-synodale vorm van kerkregeering bij hen in eere is. En de her vormer van Genève bedoelde daarmee ook niet iets nieuws te brengen, maar naar den woorde Gods te reformeeren, te herstellen wat in de oud-christelijke kerk reeds aan wezig was. In het boek der Handelingen komen naast de herders of leeraars reeds ouderlingen en diakenen voor. Van Chris tuswege zijn deze ambten door de aposte len in de kerk van Christus ingesteld. Niet democratisch, maar christocratisch willen zij zijn! Hoezeer de Führer-gedachte ln de kerke lijke lucht zit, blijkt o.a. uit no. 16 van het blad, de „Christliche Welt", waarin wordt betoogd, dat de luthersche rijksbisschop ook het recht moet bezitten om in gereformeer de gemeenten geestelijke ambtshandelingen te verrichten. De uitlegging van art. 6, 3, waarin over de vervanging van deze bis schop door den gereformeerden minister wordt gesproken, schijnt dus voor allen niet dezelfde te zijn. Artikel 6 eindigt met de woorden: Das Nahere bestimmt im Gesetz. (De nadere uitwerking wordt geregeld door een wet). Bij deze nadere uitwerking behooren onze geref. broeders ter dege op hun hoede te zijn, opdat zij niet komen onder de geeste lijke zeggenschap van een kerkvorst, die niet alleen van andere confessie is, maar bij hun kerkinrichting in het geheel niet be- Wanneer bij de gereformeerden de kerke raden worden aangetast, tast men hun ruggegraat aan! Het wil ons echter voorkomen, dat de geest van de nieuwe grondwet het recht der gereformeerden erkent: zij spreekt van ge lijkgerechtigd naast elkander staande be lijdenissen (Aanhef); zij spreekt van den belijdenisstand, die gehandhaafd moet worden (bij art. 2); zij kent een kerkenorde, die door de belijdenis gebonden is. (art. 31. En de kerkenorde, bij onze geref. Duit sche broeders, is daarin door hun geref. belijdenis gebonden, dat zij de regeering der kerk in handen geeft van presbyterium en synode. Wanneer de komende Nationale Synode met het „gelijkgerechtigd" in den Aanhef ernst wil maken, dan dient zij de Geref. Kerk volkomen vrij te laten om zich prcsbyteriaal-synodaal te blijven inrichten; dan wordt haar Bekenntnisgeprhgewaar van art. 7 spreekt, berücksichtigt; dat is: haar belijdenis-beeld ontzien. Eischen organieke wet nader bepaalt, dat de Rijksbisschop tot gereformeerd mi nister zal moeten aanwijzen den modera tor of voorzitter van de synode der Geref. Kerk. Als plaatsvervanger van den bis schop zou hij binnen de Geref. Kerk dan optreden krachtens de bevoegdheid, door de eigen Geref. Synode hem verleend. Het gereformeerd Bekenntnisgeprage, dat ook in de kerkinrichting tot uitdrukking wil kranen, zou dan zoo veel mogelijk ontzien zijn geworden. Enkrachtens het „gelijkberechtigd" in den Aanhef is de Synode daartoe verplicht Mocht men van bisschoppelijk-luthersche zijde hiertegen opmerken, dat aan de Geref. landskerk (want we veronderstellen, dat alle Geref. gemeenten en groepen zich bij één bestaande landskerk zullen aansluiten) alsdan een meerder recht was gegeven bo ven de Luthersche landskerken, die voor de benoeming van hun geestelijke(n) mi nister^) slechts een voordracht, dus geen stringente aanwijzing, mogen indienen bi] den rijksbisschop, zoo antwoorden wij hier op, dat dit meerder recht zijn grond vindt in het verschil van confessie. De Geref. be lijdenis in Duitschland eischt de presbyte riaal-synodale kerkinrichting. Die belijde nis moet ontzien en daarom is het meerder recht eigenlijk een gelijk recht, nl. voor de confessies. Enkrachtens den Aanhef moeten deze immers als gelijkgerechtigd naast elkander staan! Van ernst maken met dit gelijkgerech tigd-staan, kan de komende synode ook dan blijk geven, wanneer het gaat over de opleiding der predikanten voor de verschillende belijdenis-groepen. In de Grondwet vinden we daarover niets. Wel vinden we in art 4 par. 2 uitge sproken, dat de Duitsche Evang. Kerk haar bijzondere zorg wijdt aan het Duitsche volksdom, vnl. bij de jeugd, maar hieronder zal de theologische opleiding der a.s. pre dikanten toch wel niet vallen. Die zal on dergebracht moeten worden bij 1 van art zes, waar we lezen, dat „de Duitsche Evang. Kerk de binnen haar vereenigde Christenheid wil uitrusten voor de vervul ling van haar goddelijke opdracht". Tot deze uitrusting behoort ongetwijfeld ook de theologische vorming van de toekomstige dienaren des Woords. Voor een rechte vor ming van Geref. dienaren is natuurlijk op leiding noodig aan een Geref. Theologische Hoogeschool of Universiteit. Vroeger is dat in Duitschland ook zoo ge weest, zooals wij het in Nederland met de Geref. Hoogeschool in Kampen en met de Geref. Universiteit in Amsterdam nog heb ben. Toen had men in Duitschland de Geref. Hoogeschool van Duisburg, van Mar burg, van Herborn en de Geref. Universiteit van Heidelberg. Deze zijn helaas alle ver dwenen. In een tijd, toen men het Bekennt nisgeprage onvoldoende ontvag! Daarmee zal het echter thans, volgens de nieuwe Grondwet, uit zijn! De Gereformeerde belij denis zal als gelijkgerechtigde naast de Lu thersche staan! En c'aarom verwachten we van de ko mende Nationale Synode, dat zij aan de Ge formeerde belijdenis-groep een of meer ge legenheden (hoogescholen of faculteiten óf Lehrkörpersohaften) zal geven, waar haar toekomstige dienaren in overeenstemming mot haar belijdenis kunnen worden opge- N.V. FABRIEKEN WADDINXVEEN VH. A. KEMPKES Co. TEL. 17 - WADDINXVEEN TOONKAMERS: CRABETHSTRAAT 57 - GOUDA TEGENOVER HET STATION Resumeerend kunnen we den inhoud der beide laatste artikelen in de volgende pun ten samenvatten. A. Voordeelen: 1. de schriftuurlijke grond slag kan ook bij de gereformeerden schrif tuurlijke eenheid in de prediking brengen. 2. De rijksgedachte in de organisatie staat toe, dat een Geref. enclave zich voegt bij een Geref. landskerk. 3. De Geref. minister versterkt de gemeen schap onder de Geref. belijders in kerken en groepen. B. Gevaren: 1. De Führer-gedachte zal de presb.-synodale kerkinrichting in gevaar kunnen brengen. 2. Met de kerkinrichting loopt dan ook de belijdenis gevaar. C. Eischen: 1. De moderator der Geref. synode worde de Geref. minister. 2. Ten overstaan van de Geref. Kerk ont- leene hij zijn bevoegdheid aan het modera torschap, niet aan de bisschoppelijke plaats vervanging. 3. De Geref. Kerk krijge eigen inrichtin gen voor de vorming harer aanstaande die naren des Woords. Wij willen besluiten met de komende Na tionale Synode wijsheid van boven toe te bidden, opdat zij mag arbeiden tot waar- achtigen opbouw van de Duitsche Evange lische Kerk, en daardoor tot heil van het Duitsche volk. BINNENLAND, OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Ba Kon. besluit Is toegekend de aan de Orde au Oranje-Nassau verbonden eere-medallle ln rons aan A Amersfoort, kraanmachinist en J. 'laisler. kllnknagelmaker bü de N.V. Fabriek an Klinknagels en Schroefbouten v.h. Joh. mit te Slikkerveer gem. Ridderkerk. De aankomst van Von Papen te Boedapest, waar hij als gast van min.-president Gömbös verblijft. Eenige Nederland-sche dames maken een zwemtoer door Engeland. Een Londensch-e politieagent verstrekt ze eenige inlichtingen. Rechts: De heer G. Baas Kzn. (a.r.) een der nieuwe Wethouders van Amsterdam. Op de Masaryk-baan te Praag werden auto-wedstrijden gehouden om den „Grand Prix". Links: de start van de auto's onder de ccm-categorie. Rechts: een ongeluk tij dens de race: een wagen van de baan. Het wrak van een vliegtuig der Joego-Slavische Lucht vaartmaatschappij, dat tijdens de mist bij Ljubljana neerstortte; acht personen werden gedood. EERSTE KAMER Commissies Gistermiddag kwam de Eerste Kamer in een korte vergadering bijeen. Aan de orde was de benoeming van leden der Huishoudelijke Commissie. Vacature-Van Lanschot. Herkozen werd de heer v. Landschot (r.k.) met 35 stemmen (3 blanco). De heer v. Lanschot nam deze benoeming aan. Vacature-Polak. Herkozen werd de heer Polak (s.d.) met 35 stemmen (2 blanco). Ook de heer Polak nam de benoeming aan. Tot leden der Gemengde Commissie voor de Stenografie werden herkozen de aftreden de leden Slingenberg (v.d.) en v. Cit- ters (ar.). Adres van Antwoord De Kamer ging vervolgens in de afdee- lingen voor behandeling van het ontwerp Adres van Antwoord op de Troonrede. De vergadering werd te 2 uur 35 verdaagd tot hedenochtend elf uur. NED. CHR. FILMGENOOTSCHAP ONTMOET VEEL BELANGSTELLING Naar mep ons meedeelt, hebben de earete mededeelingen over het Ned. Chr. Filmge- nootscha.p zeer veel bewijzen von belangstel ling bij het bestuur doen toekomen. Zelfs kwam zooveel correspondentie binnen, dat sommigen wel even zuil* moeten wachten voor zij antwoord kunnen krijgen. Het arogrtrnma von het wintereeizoen Burgemeester Stulemeyer van Schiedam legde gisteren den eersten steen van het St. Jacob-Gasthuis. De burgemeester zet de wordings geschiedenis van 't nieuwe bouwwerk uiteen. Inzet: de steen-legging Links: De Werkinrichting voor hulpbehoevende blinden te Rotter dam bestaat vandaag 75 jaar. Een foto van 't gebouw dezer inrich ting aan de v. d. Duynstraat. ROFFELRIJMEN „Dr. H. Colijn door Br J. C. Rullmann* Schoon 't hier allerminst de plaats is Voor een boekbeoordeeling Prijs ik hier een boek aan, dat ik Van den uitgever ontving; 't Is het boek van onzen Leider En Minister-President, Die wel over heel de wereld Als een kopstuk wordt erkend. O, ik tv eet het: zeek're broeders Zullen klaaglijk zeggen: Wat? Heeft je politieke afgod Nog geen geur genoeg gehad... Daar zal ik het zwijgen toe doen: Als 't om menschvergoding gaat Is er buiten ons een clubje Dat dat vak perfect verstaat. Rullmann, de historie schrijvert Biedt ook hier ans geen roman, Maar een boek dat zelfs de toetsing Van den vijand velen kan; 't Is een boek vol simple feiten Zorgzaam, liefdevod vergaard; Veel, dat voor ons in de mist lag Wordt ons in dit werk ver-klaard; Bovenal: we zien dit leven Voortgekomen uit Gods hand Tot een zegen voor ons volk èn Voor veel meer dan Nederland; Niets er in van 't wierookzwaaien, Dat zoo gretig wordt verwacht; Wel verdieping van ons inzicht In Gods onweerstaanbre kracht. Jong en oud! je móét het lezen! Onze Leider wordt gesmaad Enkel om hem prijs te geven Aan de harden van de haat; Zorgt ervoor, dat je den vijand Goed gewapend kunt weerstaan En terstond, met bloote feiten, Om de roode ooren slaan! (Nadruk verboden.) LEO LENS. 1933-1934 is aan vereenigingen en hoofden van scholen verzonden. In voorbei eriding is een supplement waarin films worden op- genomen welke nog gekeurd moesten wor den. Dit supplement zal binnen niet te lan. gen tijd worden toegezonden. Overigens svordt er nog eens op gewezen, dat het Genootschap diensten wil bewijzen als adresbureau ook voor vooretellingen vaji vereenigingen en corporaties, öl heeft het N.C.F.G. er verder geen bemoeienis mee inzake inhoud en kwaliteit van films enz. Het adres van het secretariaat van het Te- nootschap is Kromme Nieuwe Gracht 18. Utrecht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5