De overdracht van het rectoraat der Universiteit MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS BELANGRIJKE REDE VAN PROF. DR. J. HUIZINGA Uitreiking van prijzen Hedenmiddag heeft in het Groot-Audito rium van de Leidsche Universiteit de over dracht van het rectoraat plaats gehad door Prof. Dr J. Huizinga aan Prof. Mr v. Blom, in tegenwoordigheid van curatoren, hoogleeraren, vertegenwoordigers van studentenorganisaties en andere autori teiten uit universitaire kringen. Aan de rede van prof. dr Huizinga is het volgende ontleend: Rede Prof. Huizinga Over de eerste maanden van 't jaar, dat wij heden sluiten, aldus ving spr. aan, viel terstond een schaduw zoo donker, dat de herinnering dwingt om met 't relaas van droeve dingen te beginnen. In den Prof. Dr. JHUIZINGA nacht, nadat hij 's daags het rectoraat had aanvaard, werd Zaaijer ziek. Na enkele weken scheen het besluit, om als rector af te treden, hem de hervatting van zijn ge wone werkzaamheden te veroorloven. Het mocht niet zoo zijn: spoedig moest hij ze opnieuw staken, maar onverwacht kwam toch op 9 November 'het schokkende bericht van zijn plotseling einde. Een der meest markante figuren van de Universiteit ging in hem heen. Nog dien laatsten zomer had zijn opofferende zorg den trouwen vriend en medestander gegolden, wiens diep be treurd heengaan ik hier mag gedenken, daar wij in hem een hoog gewaardeerd lid van den Universiteitsraad verloren: Dr Johan nes Bruining. Er vielen in onzen academischen kring in dien tijd nog meer zware slagen. K1 u y - .vers overlijden op den laatsten dag des jaars beteekende niet minder diepen rouw. Het nieuwe jaar zou ons niet gunstiger zijn dan het oude. Op 23 Maart overleed na een ziekte van nauwelijks twee weken E e k h o f, eerst 48 jaar oud. Hoe kort geleden scheen hij ons, met zijn opgewekt en jeug dig voorkomen, nog in den opgang van zijn ijverige werkzaamheid, een wetenschappe lijke figuur, die zich, meer dan de meesten van ons wisten, nog ontplooide, nog zooveel yoor de toekomst beloofde. De dag, waarop wij Eekhof ten grave brachten, was die, waarop de ziekte van Van Vollenhoven zich geopenbaard had, die gang vrijwel de laatste, dien hij doen zou. Op een oogenblik dat wij, na angstige zorg, weer vol hoop hem op weg naar herstel meenden, raakte in den avond van 29 April de do«d aan dat groots hart, en hield dat groote lioht te schijnen op. Het is ons nog steeds een veihijsterend gemis, hem niet meer met ons te hebben. Hier nog eens te zeggen, wat wij in Van Vollenhoven verloren hebben, waartoe?, Gij weet het allen. Den llen Mei overleed M r A. v a n G ij n, van wiens velerlei en welbekende verdien sten onze Universiteit haar deel heeft ge noten, toen hij als bijzonder hoogleeraar van 1921 tot 1923, en vervolgens nog ver scheiden jaren als privaat-docent de leer der financiën doceerde. Na een smartelijk lijden bezweek op 30 Juli Storm van Leeuwen. Hij heeft met een ontoombare energie en voortvarend enthousiasme aan eigen, nieuwe denkbeel den zijn leven gewijd, daardoor Leiden tot een middelpunt makend van studie en on derzoek op het gebied der overgevoeligheids- ziekten. Twee eere-doctQren van de Universiteit gingen heen in R. T. A. I n n e s (overleden 13 Maart), en P. S. Allen, president van Corpus Christi College te Oxford (overleden 16 Juni). Ook den bloei der jeugd heeft de dood niet gespaard. Op 19 November kwam de oandidaat in de rechten Anthony Knotten belt door een ellendig ongeval om 't leven; op 2 December stierf, ver van zijn geboorte land, de candidaat in het Indisch recht Sidharto Poespowardojo, op 1 Mei na een slepende ziekte de candidaat in de rechten .Willem Quirijns. Nog zes maal daarna zou opnieuw een noodlottig ongeval het jonge leven van een onzer studenten afsnijden. Op 7 Juli was het de student in de geologie Theodorus Dirk van der Doll, slachtoffer van een Alpenongeluk, op 18 Juli de candidaat in de geologie Johannes Elisa Mulock Houwer, bij het zeilen omgekomen, op 22 Mei Mr Johannes Stephanus Tichelman, op 28 Juli de candidaat in de natuur- en scheikunde Jan Hermen Otto van Embden Grondijs, op 5 Augustus de student in de rechten Corne- lis Willem Schoorel, deze laatsten allen door een motor-ongeluk. Op 29 Augustus is de candidaat in de rechten Anton Lodewijk de Wolf bij het zwemmen omgekomen. Ziedaar de lange reeks ten einde. Staan er, wanneer ik nog een oogenblik bij de lotsbeschikkingen van leven en sterven ver wijl, redenen tot blijdschap tegenover? Als zoodanig mag ik het begroeten, dat wij U, Mr Briët, van langdurige ziekte hersteld, in uw werk voor de Universiteit zagen terugkeeren, en niet minder, dat wij U, Mr Idcnburg, aan dreigend doodsgevaar bij een haarbreedc ontkomen, weer op den belang rijken post zien, waaraan wij U met zooveel vertrouwen uw voortstuwende kracht zien wijden. Spr. komt dan tot het hoofdstuk verande ringen in de bezetting van academische functies. De plaats van Van Nes als hoogleeraar vanwege de Nederlandsch Hervormde Kerk werd op 14 October ingenomen door Dr F. W. A. Korff met een rede getiteld: „De We- tenschaps des Geloofs". De Gereformeerde Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Nederlandsch Hex*vormde (Gereformeerde) Kerk benoemde tot bijzon der hoogleeraar bij de faculteit der godge leerdheid Dr II. Visscher, oud-hoogleeraar te Utrecht, die dit ambt aanvaardde op 17 Maart met een rede „Het Calvinisme en de Tolerantie-politiek van Prins Willem van Oranje". Zaaijer's opvolger en leerling Dr W. F. Suermondt, tevoren reeds privaat docent in de heelkunde aan deze Universi teit, aanvaardde het hoogleeraarschap op 2 Juni, met een rede „De Nieuwe Wegen der Heelkunde". Eerlang te wachten zijn de ambtsaanvaar dingen van den bijzonderen hoogleeraar in de Hegelsche wijsbegeerte, benoemd door het Bolland-genootschap voor Zuivere Rede, den heer J. Hessing, van den buitenge- woncn hoogleeraar in de systematische plantkunde Dr H. J. Lam en van den- ker- kelijken hoogleoraar Dr G. Sevenster, die Knappert zal opvolgen. Knappert's afscheidscollege op 29 Mei heeft ons nog eens kunnen overtuigen, als wij het niet lang wisten, van het kostbare, dat wij in hem zouden missen, en hem van den lioogen prijs, dien wij op zijn aanwezig heid in ons midden stellen. Zes privaat-docenten deden in het afge- loopen jaar hun intrede, waarvan een bij de faculteit der rechtgeleerdheid, twee bij wis- en natuurkunde en drie bij letteren en wijsbegeerte. De schade, die de bewerktuiging der Uni versiteit leed door het opheffen van posten wegens noodzaak van bezuiniging, betrof overwegend het administratief en technisch personeel, waarvan er 23 ontslagen werden, tegen 10 zelfstandig-wetenschappelijke krach ten, niet meegerekend de talrijke assistent schappen, in hun aard tijdelijk, die onbe zet bleven. Tot de lotgevallen der Universiteit zijn wij gewoon, alles te rekenen, wat het Uni versiteitsfonds betreft. Van het verlies, dat de Universiteitsraad leed doorliet heengaan van Dr Bruining sprak ik reeds; ook in Mr P. J. van Wijngaarden ontviel hem een kracht, waaraan het Fonds en derhalve de Universiteit veel te danken heeft. Als voorzitter van den Universiteitsraad van Ge-committeerden van het Universi teitsfonds trad Mr G. Vissering af. Tot onze levendige vreugde werd Van Eysinga bereid gevonden, diens plaats in te nemen. Het voorzitterschap der Commissie van uitvoering, dat van Vollenhoven open liet, werd door J. van der Hoeve op zich ge nomen, terwijl Wensinck als secretaris volgde. De geest, dien Van Vollenlhoven het Fonds inblies, blijft levend en werkzaam. Spr. releveerde .daarna de reëele verrijkin gen en verarmingen der Universiteit en noemde daarbij o.a. opening van den nieuw aangebouwden vleugel en het gereorgani seerde museum van Geologie en Minera logie. Op het gebied vair welkome aan,vinsten ligt het geschenk aan de Bibliotheek van al hetgeen uit de boekerij van wijlen Prof. Heeres voor haar waarde bezit, en voorts de verrijking vac Let Academisch Histo risch Museum met een belangrijk bruikleen van de familie Cunaeus betreffende Ihaar illustren voorzaat Het totale getal der ingeschreven studen ten bedroeg in dit academiejaar 2778. De stijging Is gestadig; in de vijf voorafgaande jaren was het honderdtal achtereenvolgens 2, 3, 4, 5 en 6. Ook het cijfer der vrouwe lijke studenten vertoont nog voortdurenden aanwas, al bedroeg die ditmaal sleohts 14, nl. 695 en 681 het vorige jaar. Het aantal der eerstingeschrevenen liep iets terug: van 657 tot 647; ook in de voorafgaande jaren wisselde het onregelmatig. Wie in de daling van het aantal promoties van 87 in 't vorige op 73 in dit jaar het doorwerken van de crisis zou meenen te zien, zou zich vergis sen; immers in de vijf voorafgaande jaren was het gemiddelde aantal 60. Onder het hoofd vieringen van gedenk- igen en wetenschappelijke bijeenkomsten, waarbij de Universiteit in het afgeloopeji academiejaar betrokken was, valt in de voornaamste plaats te vermelden de heuge lijke 6de Januari, waarop H.M. de Koningin, vergezeld van alle andere leden van het Koninklijk Huis aan de Universiteit een w bewijs schonk van Hare bijzondere belangstelling door Hare tegenwoordigheid in de plechtige vergadering van den senaat ter herdenking van het eeuwjaar van Prins Willem van Oranje. Het liooge voorrecht, dat de Leidsche Universiteit bezit in den roemruchten oorsprong, die haar den inni- gen band met het Vorstenhuis waarborgt, blijft haar een prikkel, om door onverflauw de inspanning zich die eer Waardig te be toon en. Een gebeurtenis in het leven der Univer siteit, die tot de gansche wereld gesproken heeft, was het bereiken van tot nu toe on gekend lage temperaturen, langs magneti- schen weg, in het Kamerlingh Onnes-labo- ratorium. Kon Prof; de Haas midden Mei een temperatuur beneden 0.2 graad boven het absolute nulpunt melden, in het begin van Juli gelukte het hem en rijn medewer kers, die tot onder 0.085 te doen dalen. Zoo als men weet, ligt het belang van dit werk niet in de record-waarde van de bereikte minima, maar in het feit, dat zich bij die allerlaagste temperaturen natuurkundige verschijnselen voordoen, wier observatie voor de grondslagen der physica .van het hoogste gewicht is. Een goede gewoonte veroorlooft den Rector aan het verslag der lotgevallen, waartoe de wet hem verplicht, zoodanige beschouwin gen van algemeenen aard toe te voegen, als hij in het belang der Universiteit op haar plaats acht, aldus ging Prof. Huizinga ver der. Juist thans, nu de toestand van 's lands geldmiddelen iedereen verplicht, zich be perking te getroosten, mits afbraak voor komen wordt, schijnt het nuttig, een oogen blik zeer in het algemeen van gebreken en gevaren te spreken, die den gezonden groei der Nederlandsche Universiteit belemmeren en haar toekomst bedreigen. Die gebreken liggen diep, die gevaren zijn ernstig. Het staat er met Nederlands wetenschappelijke toekomst, naar mijn overtuiging, niet gun stig voor. Men hoort bij allerlei gelegenheden de meening verkondigen, als zou in Nederland de wetenschap in hooge eere zijn. Dit is een fabel te achten. Het tegendeel is waar. Er bestaat bij ons te lande, ook in ontwik kelde kringen, gering begrip voor de betee- kenis der wetenschap en het wezen der Universiteit. Deze geldt voor de meesten als een onderwijsinrichting, die zich enkel door wat meer uiterlijk aanzien en wat hooger tractementen boven de overige verheft Men kan in de Tweede Kamer lang en breed over universiteitsbelangen hooren spreken, alsof zij met wetenschap niets te maken hadden, enkel met onderwijs. De Maat schappij voor Nijverheid en Handel geeft een brochure uit over centrale leiding van ons hooger onderwijs, en scheert daarin universiteiten en hoogescholen volkomen ,over één kam. Eenig begrip van het belang der wetenschap heb ik er vergeefs in ge zocht Er wordt een Oeconomische Raad ingesteld; terstond kan men in een hoofd artikel van de N. R. Crt lezen, dat er „een te groote plaats aan de wetenschap toege kend" is: onder de 15 leden zijn „liefst zes hoogleeraren". Een onzer oud-rectoren zei mij niet lang geleden: de maatschappij in Nederland heeft maling aan de wetenschap, tenzij zij er onmiddellijke technische of economische winst in ziet. Het blijft bedroevend, dat de beide groot ste universiteiten des rijks een behoorlijke bezetting der moderne philologie nog altijd ontberen, nog bedroevend er, dat, wanneer op verbetering van dat gebrek wordt aange drongen, een beweging ontstaat, om de moderne philologie liever in de sfeer van de middelbare examens te houden. Het blijft onwaardig, dat de Leidsche faculteiten van godgeleerdheid cn van letteren zich nu wel haast zestig jaren behelpen in absurde loka liteiten, terwijl elke lagere school over de toonbank een splinternieuw gebouw kreeg. Na de gronden van uit euvel uitvoerig uiteengeizet te hebben, zegt spr.: De Universiteit blij ve, wat zij in haar aard altijd geweest, is, ook onder de ongun stige omstandigheden, waarvan ik sprak: een centrum van wetenschappelijke cultuur. En laten het zelfstandige centra zijn in de mate waarin ons staatsbestel dit veroorlooft Niets zou voor den geestelijken opbloei van het land zoo gevaarlijk zijn als de „centrale leiding", waarmee kopstukken uit de zaken wereld ons gelukkig willen maen. Wij ver langen niet, op Engelsch model, voor elke Universiteit twee zetels in de Staten-Gene- raal. Maar wanneer door een gelukkigen loop van zaken een Universiteit als de Leid sche, die haar academische kabinetten zag uitgroeien tot rijke musea, daarin iets meer bezit dan bloote onderwijsmiddelen, iets dat haar in hoogere mate doet beantwoorden aan die functie van centrum van weten schappelijke cultuur, dan verwachten wij iets anders dan een telkens herhaald ge roep om haar daarvan te berooven. Men heeft in het afgeloopen jaar van ver schillende zijden de Regeering gewezen op de wanverhouding, die er heeft bestaan tus- schen de bezuinigingscijfers op het hooger onderwijs eenerzijds en de overige afdeelin- gen van het departement anderzijds. Verge lijkt men de ontwerp-begrooting voor 1933 met die van 1931 als laatste normale be- grootingsjaar, dan beloopt, de voorgenomen bezuiniging op het geheele departement 3% pet., op het lager onderwijs U/2 pcL, op het hooger onderwijs 18 pet. Al werd bij toepassing op het lager en middelbaar on derwijs belangrijk meer bezuinigd, de ge noemde cijfers blijven niettemin getuigen van de proportioneele waardeschatting der drie takken van dienst bij de Regeering. Dit terwijl het hooger onderwijs reeds on voldoende geoutilleerd is, en te rekenen heeft met een sneller accres van leerlingen. De teerste plant valt nu eenmaal het lichtst te snoeien of uit te dunnen. Men zoekt naar verdere bezuiniging in het ontoegankelijker maken van de Universiteit door verhooging der studiekosten, hier toch al hooger dan haast ergens elders, eerlang wellicht in be perking der toelating. Sommigen roepen om wering van buitenlandsche studenten. Wat er over de wenschelijkheid van een en ander te zeggen moge zijn, één trek hebben al die maatregelen gemeen: het zijn alle negatieve middelen van anti-cultureele strekking. Er zijn andere middelen noodig, om Uni versiteit en wetenschap op peil te houden of te brengen. Een beter inzicht moet door dringen, bij publiek en Regeering beide, aangaajmde de beteekenis der wetenschap' voor dén aard én de instandhouding der be-- schaving. Een beter inzicht, dat zich iri- daden uite. Wil Nederland vooraan komen, dan dient het zich te gewennen, om aan de organen der wetenschap naar verhouding een ruimer deel zoowej van 's lands mid delen als van de nationale milddadigheid ten koste te leggen. De bekroonde prijsvragen Daarna gaf spr. het woord aan den pro secretaris tot het voorlezen van het oordeel der Faculteit van Wis -en Natuurkunde *ver de bekroonde prijsvragen. Op de eerste prijsvraag, uitgeschreven door de Faculteit der Wis- en Natuurkunde, luidende: „De Faculteit verlangt een be redeneerd overzicht der methoden van ver ven, welke in vroeger eeuwen in de Leid sche textiel-industrie werden toegepast", is één antwoord ingekomen onder de kern spreuk: „Artem experientia fecit". De schrijver geeft hierin een uitvoerig overzicht van de methoden van verven, welke in Leiden gebruikt zijn. Het geschrift bevat een zoo groot aantal belangrijke gegevens en getuigt van een zoo uitgebreide en grondige studie van het voor handen materiaal, dat het een belangrijke vermeerdering beteekent voor de kennis van de methoden der ververij, welke in de Leid sche textielindustrie vroeger werden toe gepast. De faculteit stelt daarom voor, aan den schrijver de gouden eerepenning toe te kennen. Bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer W. L. J. de Nie, chem. cand. te Leiden. De tweede prijsvraag van de Faculteit der Wis-en Natuurkunde luidde: „Het is bekend dat de variabele ster van het Algoltype RZ Cassiopeiae seculaire veranderingen van haar periode vertoont. De Faculteit wenscht een kritische behandeling van alle beschik bare waarnemingen met het oog op een mogelijke verklaring van de waargenomen periodenveranderingen als zijnde sleohts schijnbaar en het gevolg van de beweging van de dubbelster RZ Cassiopeiae om een derden component van het systeem". Hierop kwam één antwoord in onder de kenspreuk „E—e x sin E n (t to)". Aangezien de beantwoording van de ge stelde prijsvraag op bevredigende wijze is gegeven, met volledige gebruikmaking van al het beschikbare, door uitstekende eigen waarnemingen belangrijk uitgebreide mate riaal, is de faculteit van meening, dat de beantwoording de uitgeloofde prijs verdient Bij opening van het naambriefje bleek de schrijver te zijn de heer A. de Sitter, astr. docts. te Leiden. De heeren De Nie en Sitter ontvangen daa rna de eereteekenen uit handen van den rector, die vervolgens zijn rectorale waar digheid aan zijn opvolger Prof. van Blom overdroeg. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER. Wijziging. 16 Sept. A. M. de Vries, Alphen a. d. Rijn, Aarlanderveen, Dorpsstraat 74, brood- en beschuitbakkerij. Uittr. E.: A. M. de Vries, Alphen a. d. Rijn, d.d. 1 Sept. 1933. Wijz. handelsn. in: D. de Vries. N. E.: D. de Vries, Alphen a. d. Rijn. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: CChrispön en W F Ah bink 19 j.; J J la Lau 40 j en M W BekooU 37 .T Tekamp 32 j en F A de WfTter 21 j; II D Keil zer 28 j en J Korpershoek 25 j BEVALLEN: S C Fillppr.-Oudshoorn d.: J Sluiter—Zoethart d.: S M de Vink—Oolthuls z. W C den HollanderSwanonburg z.; D J Kein permanRelchert z. VAN HET STADHUIS HINDERWET. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: I. de N.V. SajetfabrlQken P. Clos en Leembruggen en rechtverkrijgen den: a. tot het oprichten van een sajetfa- briek in het perceel Langegracht No. 5, kad. bekend Sectie B No. 2815; b. tot het op richten van een fabriek tot verwerking van wollen garens in het perceel 3e Binnenvest- gracht No. 3, kad. bekend Sectie B No. 2953; II. de N.V. Fabriek van suikerwerken enz. voorheen Gebrs. Pel en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van sui kerwerken in do perceelen Morschweg Nis 5058, kad. bekend Sectie L No. 866. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 18 September 1933. VERZETTING VETTEVARKENSMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Vette- varkensmarkt, welke gehouden zou worden op Dinsdag 3 October a.s, in verband met de herdenking van Leiden's Ontzet, m plaats van op genoemden dag zal worden gehouden op Maandag 2 «October 1933. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 18 Septembei; 1933. ZILVEREN JUBILEUM AAN DE LICHTFABRIEKEN Vandaag herdenkt de kan a lisati ew er km an W. Sierat het feit, ,dat hij gedurende 25 jar ren aan de Lichtfabrieken werkzaam is. Na eerst nog in enkele andere functies te heb ben gewerkt werd hij ongeveer 5 jaar ge leden in zijn tegenwoordige betrekking aan gesteld, waarin hij steeds met groote opge wektheid en tot volle tevredenheid zijner superieuren zijn dienst verricht. Staat Sierat dnis bij zijn chefs goed aangeschreven, ook de omgang met zijn collega's werklieden laat niets te wenschen over en het is be grijpelijk. dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Na vanmorgen met zijn familie van huis te zijn gehaaid, mocht de jubilaris aller eerst de felicitatie van den Directeur in ontvangst nemen, die Sierat in bijzijn van zijn hoofdinspecteur hartelijk toesprak. Hierop volgde de huldiging van het per soneel van de Afd. Gasdistributie, waartoe de jubilaris met zijn familie werd genoo- digd in de fitterij, waaraan voor deze ge legenheid een ©enigszins feestelijk aanzien was gegeven. Namens het aldaar verzamel de personeel van fitterij en kanalisatie werd de jubilaris hartelijk toegesproken door den fitter W. Dool, die hem daarbij een mooie salonlamp als aandenken aan bood, i Daarna sprak de inspecteur C. Ruiter nog een waardeerend woord en liet zijn felici tatie namens de inspectie-ambtenaren even een® vergezeld gaan van een souvenir. De jubilaris, zeer onider den indruk yan de spontane huldiging, dankte in* enkele, gevoelvalle woorden voor de felicitaies en de cadeaux. Nadat de aanwezigen persoonlijk den jubilaris en familie de hand hadden ge drukt, werd nog even de eigen werkplaats van Sierat opgezocht, waar eveneens merk baar was, dat het vandaag een bijzondere dag was. En hiermede was de huldiging op de fa brieken ten einde en werd de jubilaris met familie weder naar hui® gebracht om het verdere van den dag in huiselij'ken kring door te brengen. Stellig zal ,he.t hem ook thuis niet aan belangstelling hebben ont broken. STEDELIJKE WERKINRICHTING In de afgeloopen week zijn in de Stede lijke Werkinrichting opgenomen: Maandag 48, Dinsdag 52, Woensdag 53, Donderdag 56, Vrijdag 55 en Zaterdag 57 volwassen personen. VEREEN. TOT BEVORDERING VAN DE OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER Geslaagd zijn: voor leerling-instrument maker do heeiren H. J. Herfst, Amsterdam; L. G. Haas, Rotterdam; W. Jongsma, W. Goedebuure, allen te Amsterdam; W. van den Bergh en W. L. Zeilstra, Den Haag; J. Veldhuyzen, Voorburg; W. Vallen tgoed, Leiden; A. A. A. Disco, Bergen op Zoom; A. Koelewijn, Rotterdam; B. H. Teske en A. C. Vrolijk, Leiden; A. B. Mijnheer, Meppel; A. van Gent, Leiden; M. C. Engelen, Roosen daal; P. Koopmans, Drachten; T. Titzing, Amsterdam en Ch. J. Kampinga, Leiden. Geslaagd voor gezel-instrumentmaker de heeren H. ter Keurs, Delft; Th. Koster, Am sterdam en A. van Noort, Geervliet Voor gezel-glasblazer de heer G. de Lange, Leiden. Afgewezen 15 candidaten voor leerling instrument-maker, 4 voor leerling-gezel-in strumentmaker, de eenige candidaat voor meester-instrumentmaker en de vier candi daten voor leerling-glasblazer. Op een enkele uitzondering na zijn alle geslaagden leerlingen van het Kamerlingh Onnes Laboratorium. Den personen, die zich opgegeven hebben bij den heer J. Overduin wordt medege deeld, dat zij zioh uiterlijk 11.10 uur moeten verzamelen op het stationsplein onder het vaandel van de L. Chr. Oranjevereeniging. Zij, die per fiets gaan moeten uiterlijk 11.30 aan het station te den Haag zijn. Tevens bestaat er nog voor 3 personen ge legenheid aan deze hulde deel te nemen. Ieder zorge zelf voor een treinkaartje. De leden van de Vereen. Koninginnedag verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. STADSEVANGELISATIE. Morschweg 59. De Commissie voor Stadsevangelisatie van de Geref. Kerk schrijft ons: Daar ons gebouw door de rioleringswer ken aan den Morschweg zeer in verzakking is gekomen werden we verplicht tot verbou wing over te gaan. Tijdens deze werkzaam heden kunnen we echter onzen arbeid voort zetten in een lokaal van de Zeevaartschool (ingang Weddesteeg). 't Is dus niet waar, wat reeds hier en daar werd gemompeld, dat we ons werk daar stop zetten. Integendeel, na de verbouwing, die ook een practische verbetering belooft te zijn, zullen we met dubbele energie ons werk vervolgen. Mogen we onze trouwe bezoekers en zoo mogelijk nieuwe dus voorloopig in de Zeevaartschool verwachten? KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HORTUS Hi M. de Koningin on H. K. H. Prinses Juliana hebben Zaterdagmorgen een kort, onofficieel bezoek gebracht aan den Hortus botanicus alhier. Zij werden rondgeleid door don president-curator van de Leidsche Universiteit, burgemeester v. d. Sande Bak- huijzen en den rector-magnificus Prof. Dr. J. Huizinga. Radio Nieuws. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE DINSDAG 19 SEPTEMBER Programma 3: 8.12 Langenberg; 12.20—14.20 Daventry; 14.20—15.20 NorthReg.; 16.20—-17.20 Kalundborg; 17.2019.20 Brussel VI.: 19.20 afl. Daventry. VEREEN. VAN MATHESIANEN JAARFEESTVIERING. De Veroeniging van Mathesianen heeft Zaterdagavond, in de Stadsgehoorzaal, ge zellig en vroolijk haar 16c jaarfeest gevierd. De voorzitter, de heer Sanders heette, in een kort openingswoord allo aanwezigen harte lijk welkom, speciaal Prof. Keesom en Dr. Crommelin, de leeraren van het genoot schap M. S. G., het bestuur van de Vereeni- ging van oud-leerlingen van M. S. G., het bestuur van de vereeniging van oud-leer lingen van do Ambachtsschool en van de damesgymnastiekvereeniging „Concordia". Spr, gaf daarna een kort overzicht van de voornaamste gebeurtenissen van het afge loopen jaar. Er zijn door Vereeniging acht lezingen en zeven excursies georganiseerd. Spr. dankte den directeur van de school, den heer Verwijs en het bestuur voor de medewerking ook in het afgeloopen jaar weer ondervonden en wenschte alle aanwe zigen/ten slotte oen genoeglijke avond toe. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van hot programma. Dit werd geheel verzorgd door de „Cocktail"-club be staande uit leden van de V. v. M. met twee gasten, onder leiding van den heer Groene- wegen. „Cocktail" heeft gezorgd voor een bonten avond. Er werd een liedje gezongen, een praatje gemaakt, een grapje verteld, kortom het publiek werd op allerlei manie ren vroolijk bezig gehouden. De nummers volgden eik aar vlot op en de hiaten wer den op zeer verdienstelijke wijze door een jazz-band orkest aangevuld, zoodat het pu bliek zich geen moment verveelde. Trou wens de jaarfeestviering van de V. v. M. zou al gezellig zijn zonder dat het doek open ging. Er vormen zich al spoedig aller lei clubjes van oude kennissen en vrienden, die elkaar verschrikkelijk veel te vertellen hebben, zoodat er na elk applaus voor een programma-nummertje een vroolijk geroeze moes in de zaal opsteeg. In de pauze werd een verloting gehou den terwijl het feest besloten werd met een dansje onder leiding van. den heer S. P. Wielinga, DE GERECONTRUEERDE ACADEMISCHE „CRUYDTUIN" HEDENMORGEN GEOPEND. Op een terrein achter de Universiteits manege heeft hedenmorgen de opening plaats gehad van een Academische kruid tuin, gereconstrueerd naar het model van den tuin zooals deze in 1594 in den Hortus bestond. Bij deze opening waren vele auto riteiten tegenwoordig, waarvan we noemen de president-curator van de Leidsche Uni versiteit, burgemeester v. d. Sande Bak- huyzen en de secretaris van curatoren, Mr. Idenburg; voorts Prof. Boas Becking, Prof. Dr. de Sitter, Prof. Dr. van Itallie, Prof. Dr. Knappert, Prof. Goester, Prof. Dr. Wester uit Den Haag, Prof. Dr. Huizinga, Prof. Dr. Blanksma, Prof. Dr. Krom, Prof. Dr. van Blom, de heer Ballego, voorz. van de afd. Leiden van de Maatschappij yoor Tuinbouw en Plantkunde, de heer E. H. Kreiage, voorz. van de Vereeniging voor Bloembol lencultuur, de Romijn hortulanus te Utrecht en de heer Romein, hostulanus te Delft, Dr. Hunger uit Amsterdam, Dr. Sirks uit Wa- geningen, Ir. Koning, hoofd van den Plan- tenkundigen dienst te Amsterdam, de archi varis Dr. Verburgt en vele anderen. De hortulanus van den hortus botanicus, de heer Veendorp, onder wiens leiding de tuin tot stand gekomen is, hield een rede. Daarop en op het verdere verloop van de opening hopen we morgen nader terug te komen. De tentoonstelling van de Raadhuisplan nen in de Lakenhal, die thans gesloten is, is in 't geheel bezocht door 1222 personen, door 339 personen kosteloos. VAN EEN MUUR GEVALLEN. De 13-jarige J. S. is gistermiddag in de Paradijssteeg van een 2% M. hooge muur gevallen. Hij kreeg een gecompliceerde o-echterbeenbreuk en is naar 't Academisch Ziekenhuis overgebracht. VAN WIE? Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een cano, die onbeheerd gevonden is in het water en omtrent eenige rijwielen die onbeheerd op straat zijn aangetroffen. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN MOOIE OPBRENGST UNIE-COLLECTE Met enkele nagiften is het totaal bedrag van de geho.uden Unie-collecte f 333. Het vorig jaar bracht de collecte op f 319. On getwijfeld zult u met ons dankbaar zijn voor dit bewijs van liefde voor het Ghr. onderwijs. DIEFSTAL Bij de politie heeft de groentehandelaar Zw. aam de Steekterweg aangifte gedaan vtaji aardappeldiefsital. Men heeft uit een soli uurtje, naast zijn woning staande, door verbreking van het slot pl.m. 3 H.L. aard appelen ontvreemd. Daders tot heden on bekend. ATHLETIEK Naiar we vernemen wenscht do voetbal vereen. van de Zaterdagmiddag-competitie A. R. C. een athletiekvereen. op te richten. Deze vereeniging zal geheel onafhankelijk staan naast de voetbalvereeniging met eigen bestuur en reglementen. DEKEN J. M. HELLIGERS Vorige week was het 20 jaar geleden dat de algemeen geachte Zeer Eerw. heer De ken J. M. Hellegere benoemd werd tot pas toor der R.K. parochie St. Bonifacius alhier. AANBESTEPING De bouw van de Kooikapel te Leiden Is opgedragen aan de aannemers D. Donker, alhier, en Meyer te Koudekerk, voor de som ma van ruim f 30.000, KATWIJK AAN ZEE GEREF. MANNEN VEREENIGING De Geref. Mannenvereeniging zal haar werkzaamheden weer aanvangen. Donder dag 21 September a.s. des avonds om acht uur, zal de eerste vergadering van 't win terseizoen gehouden worden in de kleine zaal. Behandeld zullen worden de volgende on derwerpen* ..Het leeren door gelijkenissen'* en „Het probleem van het lijden". VOETBAL De competitiewedstrijden van „Katwijk'* zijn Zaterdagmiddag begonnen. Katwijk I speelde tegen \Voubrugge I. dat mot 4-2 won. Met de rust was de stand gelijk 11, door het benutten van een penalty-schot, wist Woubruggo den stand op te voeren en ten slotte te brengen tot vier doelpunten, terwijl Katwijk do score nog slechts éénmaal wist te verhoogen. Hieraan was peoh niet vreemd, waarbij nog kwam, dat de doelverdedlger van Wou- brugge uitstekend werk leverde. KATWIJK IV—WOUBRUGGE Hl 7—1 Van de andere elftallen speelde Katwijk IV tegen Woubrugge III en wist hiervan op overtuigende wijze met .71 te winnen, zoodat het vierde elftal een goede inzet ge maakt heeft. Ook de Adspiranten, die tegen Quick Boys A speelden, konden de zege behalen, zij het ook met slechts één doelpunt winst, namelijk 3—2. GEREF. KERK In de collecte zijn Wtee bankbiljetten van f 25 gevonden, waarvan één voor de Kerk en één voor de Dtéèonie. WEER WAT ANDERS! Vervoerbewijzeil voor aardappelen moeten niet meer bij de politie afgehaald worden,' maar wederom bij den heer A. van den Oever, Zuidstraat, alhier, KOUDEKERK SPORTNIEUWS „V.V. KOUDEKERK" Zaterdag 16 September speelden alhier voor de competitiewedstrijden: Koudekerk I Katwijk aan £ee 5—0; Woubrugge II Koudekerk II 6—3. Scheidsrechter Graaf- mans leidde uitstekend de wedstrijden. MOOI SUCCES De heer Frank, wonende te Den Haag, behaalde op de Intern. Vee-tentoonstelling te Utrecht met zijn inzending koeien van zijn boerderij alhier, een tweede en een derde prijs en een eervolle vermelding, LEIDERDORP COLLECTE De collecte ten bate van de auto-zending heeft f 11,31 opgebracht, LISSE MIDDENSTANDSVEREENIGING LISSE EN OMSTREKEN In Hotel „De Witte Zwaan" werd Vrijdag avond een ledenvergadering van de Mid- denstandsvereeniging „Lisse en Omstreken" gehouden. De voorzitter, de heer E. Tissing, presideerde deze vergadering. In zijn ope ningswoord heette spreker de aanwezigen welkom en drukte er zijn spijt over uit, dat deze .vergadering zoo weinig bezocht was. De secretaris A. Schravendeel las notu len, die met goedkeuring der vergadering werden gearresteerd. De voorzitter memoreerde de door de Tweede Kamer aangenomen wet op de Om zetbelasting, welke niot prettig is, maar nu eenmaal een der vele maatregelen is, die gedwongen genomen moet worden om 's lands financiën in evenwicht te kunnen houden. In korte trekken releveerde de voorzitter het werk dat vanwege het Comité „Lisse Vooruit" in het belang van den Midden stand werd verricht, waarbij voor de direc te belangen der winkeliers gewaakt werd. Het automatenvraagstuk aan de orde ko mend, werd door den voorzitter besproken en toegelicht. Uit de bespreking bleek, dat de automatenkwestie zeer ingewikkeld is om daarin eenige vaste regel te verkrijgen. Door het Middenstandscongres is een en quote ingesteld of deze maiteri© wettelijk geregeld dient te worden. Bij stemming w?rd uitgemaakt, dat de vereeniging tegen een wettelijke regeling van liet automaten- wezen is en ieder daarin vrij moet laten. De voorzitter wekte op deel te nemen aan de Middenstands-demonstratie, die op 20 dezer in Den Haag zal worden gehou den. Eenige aanwezigen gaven zich op. In principe werd besloten tot het houden van een winkelweek of St.-Nioolaasweek. waarover in een volgende vergadering na der zal worden gehandeld. Het bleek, dat men gunstig stond tegen- over een eventueel te houden winkelbeura in het voorjaar. Na de rondvraag sluiting door den voor zitter. DE BURGEMEESTER AFWEZIG De Burgemeester dezer' Gemeente, Baron S. F. A. C. M. van Wijnbergen, is voor eenigen- tijd afwezig en vertoefd buitens lands. EERSTE STEENLEGGING GEREF. KERK Men deelt ons nader mede, dat de eerste steenlegging voor de nieuwe Gerefox-meerde Kerk zal plaats vinden op Donderdag a.s. des namiddags om 1 uur. OPHEFFING OPENBARE SCHOOL Dinsdagmiddag om 2.30 uur kunnen be langhebbenden hun bezwaren kenbaar ma ken bij Ged. Staten tegen de opheffing van de Openbare U.L.O. De zitting zal worden gehouden in het gebouw van de Openbare Griffie, Den Haag. NOORDWIJKERHOUT KLEINE KWEEKERS De afdeeling Noordwijkerhout van de Z. H Bond van kleine kweekers heeft een verga dering uitgeschreven en wel op Dinsdag 19 September om 8 uur in hotel Gouwenberg. Als voornaamste punt staat op. de agenda: actie vergoeding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6