Rectoraatso verd rachten BINNENLAND. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND TORGLER EN DE RIJKSDAGBRAND GETUIGENIS VAN WILHELM KOENEN TE LONDEN Verwachting van zijn verdediger door de juristen-commissie te T onden het onderzoek inzake den Rijksdag brand, op 27 Februari j.l., voortgezet. Verschillende getuigen werden geboord. Een Berlijnseh journalist, wiens naam na et bekend werd gemaakt, getuigde een lijst te hebben gezien van „intkime vrienden van dien chef van den S.A.-staf Rohm, waarop ook de naam van Van der Luibbe voorkwam. De man, die hi?m dde lijst had getoond, dr. Bell, en die deze lijst als wapen in handen tegen de nazi-leiders wilde aanwenden in dien zulks hem noodzakelijk zou voorkomen voor eigen lijfsbehoud, is later door S.A.- maminen ilt den weg geruimd. Inzonderheid betrof het onderzoek Zater dag j.l. echter het al of niet schuldig zijn van den communisten-leider Tongier. De journalist Philippsborn had nog op 16 Februari uit Torglers mond vernomen, dat zijn par'ij de ncgeering, die de communisti sche partij wide verbieden, geen wapen tegen haar in de hand zou spelen. In de ge matigde rede, die Torgler op 23 Februari hield in den Raad van State deed hij even eens doorschemer en,dat de communisten geen dwaasheden zouden begaan. Torgler had ook verscheidene malen met Oberfohren, den leider der Du.itsch-nationalen, over don toestand van gedachten gewisseld en daar bij was hem gebleken, dat Oberfohren tegen het verbieden van de communistische partij was en dit den nazi-leiders had gezegd. De getuige achtte het ook uitgesloten, dat Torgler iemand als Van der Luibbe, die zijn band met de communistische partij roods lang had verbroken, ris werktuig, zou heb ben gebruikt voor terreurplarunen, indien hij zulke plannen gekoesterd zou hebben. Voorts werd, terwijl de zaaldeuren geslo ten waren, vanwege het gevaar, dat den volgendien getuige zou bedreigen, gehoord de secretaris dier Duitsche communistische pairtij Wilhelm Koenen. Deze gaf tot in bij zonderheden aan waar hij zich met Torgler tesamen den avonidi van den brand heeft be vonden, van half zeven tot even na tien uur. Koenen had met Torgler een onderhoud in het Rijksdaggehomv, welk gesprek drie kwartier duurde. Toen hij hierop weg wil- dle gaan, vroeg Torgler hem, nog even te wachten: Torgler verwachtte namelijk een aangevraagd telefoongesprok, en wilde na afloop hiervan met Koenien medegaan. Dut telefoongesprek liet op zich wachten en ver- eoheiden keepen informeerde Torgler bij het postkantoor, wanneer die verbinding door zou komen. Een paar minuten na achten waarschuwde eindiellijk de portier van deur 5, dat lvet teQefoon.gesprek er was. Torgler heeft toen getelefoneerd en kwam een mi nuut of vijf later weer terug. Koenen verliet toen met Torgler en een secretaresse het Rijksdaggebouw. Men liep zeer langzaam omdat db secretaresse moeilijk ter been was. Men begaf zich toen naar een restau rant, waar het avondmaal werd geibruiilkt en ook nog andere leden der communistische partij zich bij het. gezelschap voegden. Even na tien uur verwijderde Torgler zich een oogenbldk. Juist op dit moment kwam een kellner aanloopen, die Koenen vertelde, dat het Rijksdaggebouw in brand stond. „Man, ben je gek!", riep Koenen uit, die aan hat bericht aanvankelijk geen geloof wilde slaan. De kei toneer van het bewuste restaurant had nog een door een notaris beëedigde ver klaring eaflgelagd over dje aanwezigheid van Torgler en Koenen. Het was echter niet mo gelijk geld eken, van deze verklaring een af- schrift in handen te krijgen. Koenen ziedde nog, dat in het Karl Lieto- knechthaus niet het bezwarende materiaal gevonden kon zijn, omdat de communisti sche pajrtij niet zoo dwaas zau zijn geweest stukken van zoodamigen aard daar te laten, nadat reedis een paar malen huiszoeking was gedaan. De politie moet het er z-i. zelf eerst in gebracht hebben. Van van der Luibbe had getuige tevoren nimmer gehoord. De parti; zou iemand met Van der Luibbe's verleden niet hebben aange nomen als lid. Deeflneming van Van der Lubbe aan vergaderingen van een commu nistisch comité van actie was, volgens Koe nen, onzin, daar zuLk een comité niet eens bestond. OOSTENRIJKSCHE NAZI'S SLAAGS MET AANHANGERS DER REGEERING Ernstige incidenten hebben Zondag n'n de hoofdstad van Stiermarken, Graz plaats ge had bij e... betooging van het „Natioraal- standiisohe Front", dat om Kr leiding staat van den vice-kamsrtier Winkler. Aanhangers der nationaail-sociaRstische partij begaven zich namelijk in grooten getale naar de plaats, waar de betooging plaats had, wier pen met rookbommen en trachtten onder het zingen van het Deutschlandlied door de formaties van regeeringsaanhangers heen te breken. Op verscheiden plaatsen hadden bot singen plaats, zoodat de politie moest ingrij pen. Na vecil moeite slaagde zij er in de orde te hei-stellen. Twintig personen werden ge wond en honderd gearresteerd. De politie werd in haar activiteit belem merd doordat een groot, aantal postauto's de de politie-cenlrale blokkeerde. AJJe brand melders der stad weiden toen in werking gesteld, waardoor de politie zich concentreer de. doch waardoor tevens groote opschud ding onder de bevolking werd veroorzaakt. Eerst nadat bereden politie op het tooneel verscheen en nadat charges met den gum mistok waren ondernomen, komden de natio- naal-socialisten teruggedreven worden. Aan- ankelijk werd ook esin Amerlkaansch jour nalist gearresteerd, doch nadat zijn identi teit was vastgesteld, werd hij weer in vrij heid gesteld. Uit Londen wordt nog gemeld: „Ik ben er van overtuigd, dat het Hof va.n Leipzig niet het schuldig over Torgler zal uitspro ken", verklaarde dr. Sack, Torgler's verde diger, in een interview met een spedalen verslaggever van de „Daily Telegraph". „Ik heb al het bewijsmateriaal zeer nauwkeurig onderzocht Niettegenstaande alle aanvallen, beschuldigingen en verklaringen van de Duit sche bevolking eai in tegenstelling met de inzichten in regeeningskrimgen ben ik van één zaak overtuigd: De beschuldigde, Ernst Topglter, ledder der communisten, is niet schuldig aan het in brand steken van het Rijksdaggebouw, heeft hierbij geen leidende rol gespeeld, en heeft er niet aap medege- holpen." Dr. Sack verklaarde nog dat toen Torgler hem verzocht als zijn verdediger op te tre den, hij ihem had laten weten dit 6lechts op twee voorwaarden te kunnen doen: 1. dat Torgler hem verzekeren moest, dat hij werkelijk onschuldig was en niets met den Rijksdagbrand te maken had; 2. dat hij die verzekering moest geven, dat hij een communist van overtuiging was en dat hij zijn politieke trouw noch op economische overwegingennoch op machtswellust ba seerde. Torgler stemde in deze voorwaarden toe en droeg ten slotte zijn verdediging aan dr. Sack op. „Ik ben er vast van overtufigd, dat Torgler onschuldig is en dat hij niiet in liet minst bij den Rijksdagbrand betrokken is geweest Ik beschouw Torgler als een man van groote integriteit, hooge principes en buitengewone gaven. Niet alleen hoop ik, doch ik geloof dat ik Torgler van 't vonnis, dat hiem dreigt, zal redden." Naar mr. Franco's Pauwefls ons meedeelt heeft hij een brief ontvangen van den toege voegden Duitschen verdediger van v. d. Lubbe, waarin deze hem mededeelt, dat v. d. Lubbe in tegenwoordigheid van den tolk heeft verklaard, dat hij iedere verdediging afwijst. Deze afwijzing slaat dus niet op een bepaalden verdediger doch v. d. Lubbe wenscht blijkens deze mededeeling iin het ge heel niet verdedigd te worden. In een rede die Winkler hield bij de be- toogimg van het „National-standische Front" hij, dat het „National-standische Front" niet zal opgaan in het Vadiarlandsohp front; hieit wijst het „auslro-fascisme" van Starhembergs Heimatschutz van de hand. organisatie van Winkler wil, naar hij zeilde, een eind maken aan een toestand waardoor breede dee'len van het Oostenrijk- sohe volk afzijdig blijven staan, terwijl er groote gebeurtenissen plaats hebben. Door de vorming van het „National-standische Front" moet de grondslag worden gelegd km- den Christelijken volksstaat. Denzeifdhn dag hield Starhemberg een merkwaardige recto tot de jeugdgroep van de Heimatschutz te Kufstein. Het volk van Oostenrijk maakt zich gereed, zoo zeide hij, eon nieuwen staat, te scheppen volgens het beginsel der beroeipsstanden. Het is verheu gend, dat bondskanselier Dollfuss zich op diezen grondslag plaatst. Dit is echter niet genoeg. Beslist noodzakelijk is, dat in de rijen der medewerkers een zuivering plaats heeft, omdat de nieuwe staat niet kan wor den opgebouiwd met „typische corruptionds- ten". Dergelijke menschen zijn aLs staats lieden niet bruikbaar. De Heimatschutz langt dan ook dat in dit opzicht volkomen be vredigiing wordt gegeven. De landsteider der Heimatschutz, Steddle sprak over de betrekkingen tussohon Duitsch land en Oostenrijk. Eiken diag wordt de vraag gesteld, wanneer nu vriendschappelij ke besprekingen worden begonnen. De Hei matschutz wil echter geen vredesaanbod, dat als zwiakhieiid kan worden uitgelegd. Ove rigens hangt het er van af, hoe de toestand zich dm Oostenrijk ontwikkel! Dr. Dollfuss heeft het Heimrwehr-program van 1930 over nemen; de Hemaitschutz belooft hem trouiw als hij-in stormpas de verwezenlijking het aanvaarde program voortzet. een dag van ongelukken Op de Brooklamdbaan is Zaterdag bombardementsvliegtuig neergestort en brand. De bestuurder werd gedood. Later op den dag verongelukte op dezelfde baan een raö&auto. Daar de bestuurder er uit geslin gerd was ds hij geluklkig niet verbrand. Door een ander weird dien diag een snelheid van 106.53 mijl per uur bereikt. de communist hoelz verdronken Het telegraafbureau der Sovjet-Unie deelt mede, dat de bekende Duitsche communist Hoelz Vrijdag tijdens eiem boottocht op de Oka nabij Gorki Nizjmi-Nowgorodis ver dronken. Hoelz had in 1920 de leiding tegen den Kapp-putsch en in 1921 bij een communiisti- schen opstand in Midden Duitsch land, vier- oordieeld tot levenslange tuchthuisstraf, kreeg hij in Juni 1923 amnestie. de corruptie in amerika Tegen 17 tegenwoordige en gewezen direc teuren en hooge ambtenaren van de Stan dard Oil Company of Indiana is 'n aanklacht ingediend, in verband met financieele chimaties, waarbij de beschuldigden zich acht millioem dollar zouden hebben toe geëigend ten koste van de aandeelhouders. Tot de aangeklaagden behoort ook Meivin Taylor, president van. die First National Bank te Chicago. lindbergh Lindbergh en zijn echtgenoote zijn Zondag van Stockholm naar Karlskrona gevlogen hebben zich van daar per auto begeven de woning van Lindbergh's grootvader te Smedstorp. In dit huisje woont thans nog in nicht van den vlieger. Het is niet bekend wat Lindbergh's plan- m zijn, wat die voortzetting van zijn tocht aangaat. Volgens „Stock'holms Tidningen" Lindbergh het plan koesteren naar Sov jet-Rusland te vliegen, ten einde besprekin gen te voeren met de Russische Pool vliegers die in den afgeloopen zomer het traject MoermanskBermgzee hebben gevlogen en waardevol materiaal hebben verzameld. philadelphia's voedselvoorziening bedreigd Men vreest dat de levensmiddelen voorzie ning der stad Philadelphia door een alge- meene staking wordt bedreigd. Vijfduizend bestuurders van voertuigen zijn in staking gegaan, met het gevolg, dat goederen ter waarde van honderd miillioein dollar niet voerd kunnen worden. De helft dezer goederen is onderhevig aan bederf. zware aardbeving bij erzeroem. Het gebied rondom Erzeroem is door een hevige aardbeving geteisterd. De verbindin gen met het gebied zijn verbroken, zoodat nog geen bijzonderheden over de aange richte schade zijn gemeld. het brandend schip Het Britsche stoomschip „Porthcawl", dat op weg van Oran naar Granton nabij Yar mouth dn brand is geraakt, is Zaterdagavond haar ankerplaats los geslagen en in Noord-Oostelij kerichtimg zeewaarts gedre ven. Daar de vlammen nog uit het dek sloe gen was hert een indrukwekkend gezicht het hieil-verlichte schip in de duisternis te zien verdwijnen. Volgens een later bericht is men er echter in geslaagd de vluchteling te achterhalen en op een zandbank in de buurt van Yarmouth dein grond te zetten. Ter assistentie wordt em sleepboot gereedgehouden. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE en de volkenbond Op verzoek van den voorzitter der Londen sche conferentie, Ramsay MacDonald zijn de heeren Loveday, chef die-r financieete sec- te en Stoppani, chef der economische sectie van den Volkenbond naar Londen vertrok ken om met hem dien toestand te bespreken die ontstaan is dooi- de verdaging der econo mische conferentie op 27 Juli 1.1. Deze besprekingen staan in verband met dc kamende zitting der 14de Assemblée, waarin ook het lot der verdaagde Londen- eohe conferentie ter sproke zal komen. Zeer waarschijnlijk zaïl dan ook minister Coldjn, in zijn kwail/iterit van voorzitter der economische conferentie bij deze voorbe 6prekingen te Londen en bij de daarop aan sluitende zitting der Assemblée te Genève aanwezig zijn ZWARE STORM OP DEN OCEAAN Do orkaan, die aan het eind der vorige week een deel van Mexico en de Oostkust van de Vereemigde Staten teisterde, schrijdt nog steeds voort en bestrijkt die gebieden van den Atlantischen Oceaan, welke door de groote scheepvaartlijnen worden beva ren. Vooral het Nantuoket-eiiland, ongeveer 300 KM. van New-York gelegen, voaint, naar United Press meldt, het centrum van dien orkaan. Enorme zeeën, die door den wind, welke e-m snelheid van 120 K.M. per uuir heeft, woroen opgestuwd, beuken de kust. Tot dusverre heeft de volle kracht van den orkaan zioh nog niet tot de hoofdstad uitgestrekt. In den nacht bereikte de een enieillh-eiid van 160 K.M. per uur bij de kust en verplaatste de storm zioh im Noord oostelijke richting. De scheepvaart onder vindt grooten hinder. een gifmengster In Zevenburgen is een vrouw gearresteerd die verscheiden boerenvrouwen advies ge geven had hoe zij zich door vergiftiging kon den ontdoen van haar mannen. Het aantal slacbtoiters moet zeer hoog zijn. De Roe* meensehe politie ondeizoekt de zaak. SCHOOLNIEUWS HET CONFLICT IN DE S.D.A.P. TE ZAANDAM Het Zaandamsche Raadslid A. G. Verfbeek, een der vier s.d.-leden die vóór de door het Rijk geëischte bezuinigingsvoorstellen heb ben gestemd en wien deswege door de afdee- ling werd verzocht zijn mandaat ter be- sohikking te stellen, heeft, volgens de Tel., aan het afdeelingsbestuur medegedeeld, dat hij niet bereid is als Raadslid te bedanken. De wethouders Prins en Kelder, wien een zelfde verzoek is gedaan, hebben nog gen bedenktijd gevraagd. Gemengd Nieuws doodelijke val De echtgenpote van den koster der Hcrv. Kerk te Hoofddorp, die in den toren de klok zou luiden voor een begrafenis, werd plotseling onwel, viel van een trapje en is zonder tot bewustzijn te zijn gelromen, over leden. Te Assendelft (N.-H.) zou de burgemees ter, die zelf de uitkeering van de steun gelden regelt, eenigen steun aan werkloo- zen verleenen in natura. De welwillende houding van den burgemeester kon echter een tweetal personen, de gebrs. M. niet behagen. Zij wilden een uitkeering in geld. De burgemeester kon aan dit verlangen niet voldoen en er volgde een woordenv seling waarbij, volgens liet N. v. d. D., een Ider gebroeders burgemeester De Boer plot seling een flinken klap op het oog gaf. Van de ontstane verwarring maakten de gebroeders daarop gebruik om een kist met geld, welke gereed stond voor de uitkeering van steungelden, en die in totaal zes hon derd gulden inhield, te grijpen en te vluch ten. De anderen traden daarna echter op dwongen dc gebr. M. zich weer naar het stadhuis te begeven en het geld terug te brengen. Inderdaad gaven dezen aan dezen aandrang gevolg. Hierna kon de steunuit- keering weer op dc gewone wijze voortgang hebben. verdronken Te Haastrecht is het tweejarig dochtertje an den arbeider J. C. v. d. Hoek in een sloot nabij de ouderlijke woning verdron ken. Onder Geestdorp bij Woerden is in een sloot een lijk gevonden. De politie werd ge waarschuwd. I-Iet bleek de 46-jarige schoen makersknecht A. K. te zijn. auto- en motorongelukken Te Mui den reed bij de Vechtbrug een motorrijder, zekere V. R., tegen een luxe auto, welke uit de richting Bussum nader de en plotseling de bocht nam, zonder acht te slaan op de aankomende motorrijder. R. rd tegen den grond geslingerd. Met een beenbreuk werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. Zijn toestand is niet ernstig. Te Enschedé had in de Langestraat een aanrijding plaats tusschen een autobus den 31-jarigenasfalt-dekker G. B.. die daar fietste. B. werd, na eerst met zijn hoofd door de voorruit te zijn gevallen, ver- 'olgens op straat gesmakt. Bewusteloos werd hij naar het Prot ziekenhuis vervoerd Prof. Dr M. J. H. Cobbenhagen heeft heden bij de rectoraatsoverdracht een rede gehouden, waarin hij nog eens aangaf, dat het Katholiek Hooger Onderwijs niet alle H.O. gemeen heeft, dat het zich tot taak stelt de vorming tot zelfstandige beoefening der wetenschap en de opleiding tot het be- kleedcn van maatschappelijke betrekkingen, waarvoor een wetenschappelijke vorming is vereischt Het wenscht echter meer in tweeërlei opzicht. Overtuigd, dat dc cultu- reele vorming, die het H.O. geven wil, haar eindpunt niet vindt, waar de menschelijke rede op eigen, natuurlijke krachten niet meer verder kan, doch haar hoogste vol tooiing juist bereikt door het zuiver natuui lijke weten te ordenen op het bovennatuur lijke; overtuigd, dat wetenschap en geloof, werkend met zelfstandige, eigen beginselen en dus van elkaar onderscheiden, met elkaar in werkelijkheid nooit in strijd k uen geraken, waar beiden de waarheid tot voorwerp hebben; overtuigd, dat de weten schap in het verleden machtige diensten heeft bewezen en in het heden en in de toe komst nog steeds bewijzen kan bij de ont wikkeling, ontplooiing, verklaring dediging der geloofswaarheden en ander zijds de geopenbaarde, objectief gefundeer de geloofswaarheid een wegwijzer den wetenschapsbeoefenaar; overtuigd ten slotte, dat de noodzakelijkheid van de spe cialisatie bij de beoefening van de weten schap het groote gevaar meebrengt verabsoluteering van het eigen kleine wetensgebied voor den wetenschaps beoefenaar; overtuigd van dit alles eischt de Katholieke opvatting, dat wijsbegeerte en theologie op Katholieken grondslag de cultureele synthese brengen in het onder wijs. Als Katholieken gewoon in Gods eeuwigheid te zien, hebben we niet geaar zeld het reeds breede economische studie terrein uit te breiden tot in het sociale, tot in de wijde horizonten zelfs van de wijsbe geerte en de levensbeschouwing op Katholie ken grondslag. Cultureele vorming tot het volledig menschzijn in den vollen, inte gralen zin kan alleen verkregen worden door de juiste orde te eerbiedigen, die eischt de ordening der economische pen op de wijsgeerige en de theologische. Na nog gewezen te hebben op de waarde van het K.H.O. voor de karaktervorming, gaf Spr. een overzicht van de onderw vakken en van de fata der Hoogeschool. Hierna droeg hij het rectoraat over aan Prof. Drs H. A. Kaag. Prof. D r Z. W. Sneller droeg heden het rectoraat over aan Prof. W. E. Boerman en wees in een rede op de verhouding van de Handelshoogeschool tot de practijk van het bedrijfsleven, waarover hij onderschei den opvattingen en ook zijn eigen gevoelens ten beste gaf. Hierna herinnerde hij aan den bijzonder grooten toevloed van studenten, wellicht te verklaren uit den ongunst der tijden. Bij het verhaal over de studieresultaten wees hij op bedenkelijke inzinking bij de oandi- daats- en doctorale examens. NEDERLAND EN RUSLAND ontstemming ter beurze Vanmorgen deden op de Rotterdamsclie graanbeurs geruchten de ronde, dat de Nederlandsche Regeering voornemens zijn Hollandsch vee naar Rusland te porteeren in ruil voor Russische granen. Onder de graanhandelaren ter beurze heerscht over dit gerucht een zekere ont stemming, wijl de handel daardoor voi een deel aan banden zou worden gelegd. DE MIDDENSTAND EN DE MALAISE De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft een conferentie gehouden in verband met de vergadering op 20 Sept. a.s. in den Die rentuin te Den Haag te houden, en waarin de nooden van den middenstand zullen het licht gesteld. Over de daar ter sprake gekomen verlangens hopen \v-i morgen het een en ander mee te deeled. V;^technische hoogeschool te delft J. G. Rutgers heeft het rectoraat overgedragen aan Prof. Ir. J. A. Grutterink en daarbij een rede gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de lotge vallen der Hoogeschool in het afgeloopen studiejaar en de vermindering van het aan tal plaatsen van hoogleeraren, lectoren en assistenten memoreerde, benevens de schillende bezuinigingen op materieele doeleinden. Het college van curatoren kon aan die bezuinigingsmaatregelen voldoen, zonder het onderwijs te ontwrichten. Maat regelen van dezen aard kunnen echter niet ten tweede male worden toegepast zonder vitale belangen der hoogeschool te schaden. Het aantal van hen, die een ingenieurs studie begonnen is vergeleken bij verle den jaar verminderd met 44 tot 12 pCt, De slechte economische toestand komt ook tot uitdrukking in het groot aantal ingenieurs, dat de studie voortzet. Herdacht werd de overleden oud-hoog leeraar Dr. G. Schouten en gewezen werd op de organisatie van het toegepast natuure etenschappelijk onderzoek in ons land. welke in nauw verband moet worden ge brachte met de hoogeschool. Hierna had de overdracht plaats. rijksuniversiteit te leiden 'rof. Dr. J. Huizinga heeft bij overdracht van het rectoraat aan Prof. Dr. D. van Blom een rede gehouden, hij allereerst herdacht de overleden geleer den Zaaijer, Eekhof, Van Vollenhoven. Van Gijn en Storm van Leeuwen. Spr. sprak verder over de veranderingen in de bezet ting van academische functies, en over reëele verrijkingen en verarmingen der Universiteit. Hierna handelde hij over de gebreken en gevaren, die den gezonden groei van de Nederlandsche Universiteit bedreigen. Spr. oordeelde, dat in ons land, ook in ontwik kelde kringen, een gering begrip voor de beteekenis der wetenschap en het wezen der Universiteit bestaat. De beide grootste Uiversiteiten missen een behoorlijke bezet ting der moderne philologie. In Leiden be helpen Godgeleerdheid en Letteren zich al cn jaar met absurde lokaliteiten, terwijl elke om het goud van de „lutine" De concessionarissen van de berging van het goud van de „Lutine" beweren, dat hun vertrouwen in het uiteindelijk succes van de berging, ondanks het feit, dat de pogin gen met den toren van Beckers mislukt zijn, ongeschokt blijft. Zij deelen mede, da; het moeilijke bergingswerk door hen, onder voorbehoud van verlenging van de conces- e, zal worden voortgezet. Wanneer dev oorgenomen werkwijze, om nadat voldoende zand zal zijn weggezogen, te duiken en de roestklompen met spring stoffen te bewerken, en het goud mot be hulp van een poliepgrijper naar boven i brengen, geen succes heeft, dan zijn de con cessionarissen voornemens weer met een nieuw toestel aan het werk te gaan, waar toe reeds voorbereidingen getroffen wordei. het drama te muiden Burgemeester De Raadt, die gewond werd bij den aanslag in de raadzaal te Muiden, heeft het ziekenhuis te Amsterdam per auto verlaten. Hij was in staat geheel zon der eenige hulp zich te voet naar de auto te begeven, die naarna naar Muiden reed. De toestand van den heer De Beus is van dien aard, dat levensgevaar geweken is. Men heeft den heer I-Iottentot geopereerd en een kogel uit den rug verwijderd. lagere school over de toonbank een splin ternieuw gebouw kreeg! Na deze toespraak werden aan de hee- ren W. L. J. de Wie, chem. cand. Sitter, astron. docts., beiden te Leiden, de verdiende eereteekenen uitgereikt als kroonde winnaars van twee prijsvragen dar Faculteit van Wis- en Natuurkunde. GEM. universiteit te amsterdam Prof. M i'. I. H. H ij m a n s droeg rectoraat over aan Prof. Dr. B. A. Bakel. In zijn rede wees hij o.m. op de voor gemeente bestaande noodzakelijkheid c Rijks wetgever te volgen in de nieuwe re- ge.ing der college- en examengelden de maatregelen ter voorkoming van strooming der colleges door vreemdelingen. Vermeld werd, hoe verplaatsing van de opleiding tot het notariaat naar de Univer siteit in voorbereiding is. Wat de aantallen studenten betreft, een aanmerkelijke stijging, doch geen storm loop. Spr. keurde sterk af, dat alle promoties openbaar zijn, in tegenstelling tot de Rijks universiteiten, waar de private promotie een regel is. De slechts door twee facul teiten toegelaten oppositie uit het publiek maakte de promotie tot een belachelijke comedie-vertooning. Spr. heeft voorts ontdekt, dat sinds 12 jaar collegebezoek zonder betaling straffe loos kon geschieden; men had de in 1920 geschiede wijziging der gemeentewet over het hoofd gezien, door welke de verwijzing der strafbepaling naar art 271 en 272 der Gemeentewet alle beteekenis had verloren. Spr. heeft de Curatoren te hulp geroepen, en de aangelegenheid is thans geregeld. De Universiteit beschikt over veel weinig ruimte. Er is geen geschikt lokaal voor de inschrijving. De college-zalen zijn te weinig èn te klein. In het bibliotheek gebouw is geen plaats voor nieuwe boeken. De Universiteit moet weg van haar be nauwde plek, slechts gewaardeerd door pleintjes-vereerders. Hier opnieuw gebouwd, zou zij van den aanvang af onvoldoende zijn gehuisvest De Universiteit moet naar Amerikaansch voorbeeld naar buiten, naar een uitgebreid terrein, met vele gebouwen. rijksuniversiteit te utrecht Prof. Dr. G G. N. de Vooys heeft bij de rectoraatsoverdracht aan Prof. Dr. C. W. Star Busmann in zijn toespraak gewezen op de bezuinigingen en versoberingen, die de sombere tijden, waarin wij leven, noodig maken en die den bloei van de Universitei ten bedreigen. Niettemin geven de lotgeval len in de afgeloopen cursus geen ernstige redenen tot ontevredenheid, het was een tijdperk van betrekkelijke rust. Zelfs konden eenige ambtgenooten zich verheugen i betering of uitbreiding van hun huisvesting. Maar algemeens klacht is: de beheerders van laboratoria en instituten maken zich ernstig bezorgd, dat een te sterke snoeiing van hun subsidies den goeden gang van onderwijs en wetenschappelijk onderzoek in gevaar zullen brengen, Het 'is daarom van des te meer belang dat er Utrechtsch Universiteitsfonds is. Spr. pleitte een nauwere samenwerking tus- schen fondsen en senaat door een. reorga nisatie, in den geest van het Leidsohe en Krroniiïgsche fonds, opdat het meer aan zijn doel zal beantwoorden. Wat de overbevolking door studenten betreft, meende Spi\, dat opdrijving der studiekosten uit wetenschappelijk oogpunt de slechtste geneeswijze is. Een selectie achtte Spr. ook ongewenscht door de on overkomelijke bezwaren, die eraan verbon den zijn. De beslissing zou moeten vallen m de hoogere klassen van H. B. S. en Gymnasia. Wat het vraagstuk der buitenlanders be treft. Spr is van meeninig, dat onze jonge landgenooten voorrechten van plaatsing dienen te genieten en beschermd moeten worden tegen buitenlandsche concurren ten. maar anderajds zou algeheele uitslui ting in strijd zijn met de vrijheid van het tradftle dénvijs en de vaderlandsche r.-k. universiteit te nijmegen. hüPHof' 1?r' Titus Brandsma heeft bij de rectoraatsoverdracht naar voren ge bracht, dat de afgeloopen tien jaar hebb-n doen zien, dat de stichting der R.-K. Uni versiteit in plaats van de Katholieke beoe fenaars der wetenschap te isoleeren, hen nauwer contact heeft gebracht met de 1 oefening der wetenschap in het niet-Katho- Jieke kamp. Niet alleen waar de gelegen heid zich aanbood werd steeds gaarne sa menwerking gezocht, maar ook vele blijken van waardeering werden ontvangen. Alge meen wordt erkend, dat de Universiteit haar eischen hoog stelt en het hare bij draagt om het hooge peil, waarop het uni versitaire onderwijs in Nederland staat, te bewaren. Bijzondere vreugde noemde Spr. het, dat de leerstoel voor Vondelstudie omgezet is m een profssoraat en dat lector Molkenboer professor voor dezen leerstoel is be noemd. Verder wees Spr. op de voorberei ding van een Paedologisch instituut met een volledig geoutilleerde Orthopaedische de opening met dit studiejaar Inrichting van een Hooger' Instituut voor vrouwen, alle gedacht in nauw contact met de Uni versiteit. Spr._ bracht naar voren, dat de Paus den wensch heeft uitgesproken, dat ook de wei nig bezette Theol. Faculteit tot hoogere bloei 7n" Vervolgens wijdde Spr. aandacht aan een dubbele, weinig harmonische en al te op pervlakkige strooming van radicalisme, en integralisme, welke een tijdlang eenigen aanhang vond onder de studenten, iets, dat Spr. verklaarbaar en wel te betreuren, doch geenszins verontrustend noemde. Aan het einde werd het rectoraat overge dragen aan Prof. Mr. E. van der Heijden. rijksuniversiteit te groningen. Prof. Mr. H. van Goudoever, het rectoraat overdragende, heeft daarbij een rede gehouden over: „Waardij van Recht". Spr. achtte de onverschilligheid voor en het gemis aan geloof in recht uitermate be denkelijk. Na een omschrijving van recht te hebben gegeven, stond Spr. stil bij rechsvergelij- king en bij het geldend recht, benevens bij de waardij van dat recht. Vervolgens ging Spr. na de mechaniek, waarin wording en vorming van recht gaan, een en ander toe lichtend, waaruit zou moeten blijken, dat „geldend" recht van dag tot dag kan evo- lueeren. Wat gezegd kon worden over de wording vorming van nieuw recht ten aanzien van meer of minder belangrijke regelen of beginselen van zekere rechtsorde, geldt eveneens van hare fundamenten. Aan de evolutie of revolutie dezer fundamenten hebben alle leden van zekere rechtsgemeen schap deel. Ten slotte stond Spr. stil bij io houding ten opzichte van de rechtsorde. Weerbericht. Hoogste stand te Haparanda 771.6. Laagste stand te Seydisfjord 740.8. Stand vanmorgen halftwaalf 760.7. weerverwachting Zwakke tot matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met eenige regen, later opklarend en iets koeler. buitenlands 3h weerbericht De hooge druk strekt zich nog uit van N. Scandinavië, waar de barometer tot boven 770 mM. is gestegen tot de Pyreneeën, maar in het W. is bij IJsland de depressie veel dieper geworden, en een diep dalgebied trok over de Britsche eilanden, door een tweede, verder W. gevolgd, zoodat het fraaie weer hier tijdelijk onderbroken wordt. In Ierland is zware regen gevallen en in Enge land en W. Frankrijk viel matige regen, terwijl het weer daar vandaag opklaart. Ten N. van Schotland waait een zuidelijke, storm achtige wind, en ook aan de Noorsche kust zal de wind tot storm toenemen en regen vallen. Zweden houdt fraai weer, met lage ochtend-temperatuur en -nevel. Oost-Duitsch- land had nog zware regen van de aftrek kende depressie, maar zal heden opklarend weer hebben. Z. Frankrijk heeft nog hooge temperaturen en droog weer, behalve aan de Middellandsche Zee, waar een mistral waait. In verband met de gevaren van Wes tenwind en tijdelijk herstel van hooge druk king, is de eerste dagen afwisselend regen en opklarend weer te wachten. thermometerstand Stand vanmorgen halftwaalf 17.0. 19 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.41 uur, zonsondergang 7.05 uu* Nieuwe' maan 7.41 nam. voertuigen moeten hun lichten op hebben 19 SEPTEMBER. Van 's avonds ?.35 uur tot 's morgens 6.13 uua WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tl)d) Heden Vorig Walsh nr 0.00 0.00 Straatsburg -2.11 -2.38 Breide, b 1.07 1.29 Kheintelden -2.11 -2.'6 Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Mainz Bingen 3.71 3.92 0.52 0.48 2.31 2.21 Coblenz Trier Keulen Rührort Heden Vorig 1.27 1.28 1.06 1.00 1.44 1.28 0.13 0.00 0.89 0.80 -0.16 -0.65 -1.03 -0.97 0.20 0.21 rf 0.22 0.-26 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling 8.22 20.48 blarlingen 9.JU 21.30 Den Hélder 5.40 93J Kien 2.5U lo.o9 H v. Holland 1.56 14.22 Schevenlngtn 2.06 14.32 otterdam 4.U2 16.02 19 S ptember 23.35 HellevoetsL 2.40 15.01 Willemstad 3.36 16.48 Brouwersh. 1.52 14.13 Zierikzee 2.34 14.42 Wemeldinge 2.52,16.U6 Vlissingen 1.03 13.09 Hansweert SCHOOL VOOR TAAL- EN LETTERKUNDE De School voor Taal- en Letterkunde te Den Haag, heeft Zaterdag het nieuwe studiejaar geopend. Bij die gelegenheid heeft de heer J, H. S c h u 11een rede uitgesproken over „Taalonderwijs en Wetenschap". Deze rede is druk verschenen bij de firma P. Noordhdff te Groningen. De heer Schutt tracht in deze toespraak zoq concreet mogelijk één der vele vragen die dei practijk aan het leeraarsambt voorlegt, te be antwoorden: welk verband is er of behoort er te zyn tueschen taalwetenschap en taalonder wijs. Met het onderwerp van deze voordracht hebben tot dusver nog weinigen zich bezig gehouden. Dit komt misschien, doordat men in de eerste plaats naar practisch nut gevraagd heeft. Spr. erkent, dat de van de maatschap pij uitgaande drang heilzaam is. Maar zoolang de leeraar zich nog cultuurdrager voelt, moet hij zich verzetten tegen een zuiver utilistische richting. Spr. betoogt dan verder, hoe eigenlijk in het klein het onderwijs de gang der vor- schende wetenschap moet hertialen. Hij verzet zich sterk tegen de methoue die maar regels 'kaar zette n et het gevolg dat zuh by de leerlingen het idéé vastzette, dat er voor het spreken en schrijven van een taal, een soort wetboek bestond, ofschoon ue wetgevende macht onbekend was. Volgens een andere en betere methode moet blijken, dat een vreemde taal volkomen leeren beteakent geheel anders te denken. Ten slotte betoogt spr., dat wetenschappe lijk georiënteerd onderwijs opvoedende waarde heeft, waarna hjj de vraag beant-' woordt, hoe bereikt kan worden, dat meer dan tot nu de taalwetenschap dienstbaar kan worden gemaakt aan de cultuurtaak der mid delbare school. Uit het betoog blijkt, dat Spr. overtuigd dat de leeraar wetenschappelijk geschoold i wetenschappelijk voor zijn taak voorbereid moet zijn. Het jaarverslag der school werd uitge bracht door den redtor, Dr. E. Kruisinga. Het aantal leerlingen bedroeg in de afgeloo- cursus 317 (vorig jaar 336), verdeeld verschillende vakken. De nadeelige ge volgen der maatschappelijke crisis zijn dus gering. Verder memoreert de rector het over lijden van het bestuurslid Mr. H. van der Vegte en de benoeming van Prof. Uhlenbeck W. Reindersma, resp. in de vacatures-Dr. Th. de Visser en Prof. Symons. Ook he1! college van docenten onderging eenige ver andering. Het verslag besluit met te betuigen, dat op steun van Rijks- en Gemeentewege aan spraak zou mogen worden gemaakt „niet om dat wij blind zijn voor de moeilijkheden, waar- ze bestuurders verkeeren, maar omdat wij' overtuigd zijn, dat de bescheiden steun, die onze inrichting noodig heeft, maatschap pelijk verantwoord is".

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2