lliruiur £>iitsrt)f (Courant BINNENLAND. Land- en Tuinbouw. &BONNEMENIt 'er kwartaal In Lelden en In plaat- ran waar 'n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Rei week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending 4.50 Bu dagelyksche zending 5.50 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad V/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4072 MAANDAG 18 SFPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 8 regels....—,.,..lAV/i Elke regel méér0.22W irgez. Mededeellngen van 1—5 regels 2J0 Elke regel meer...—.—— 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.1C 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD ONTEIGENING EN BUITENLANDSCHE POLITIEK Niet zonder verbazing hebben wij kennis genomen van de indiening van een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening noodig voor verbreeding van het Kanaal door Zuid-Beveland en verhooging van de spoorbrug over dat kanaal bij Vlake, met bijkomende werken. Het is bekend, dat sedert 1919 door België in samenwerking met Frankrijk maatregelen worden toegepast, om het Rijnverkeer naar de Belgische havens af te leiden. En op zich zelf was het natuurlijk, dat zoolang vreemden zich op Neder! andsche wateren een derge lijke politiek veroorloofden, door Ne derland, zoo het deze politiek al niet bepaaldelijk tegenwerkte, alles zou wor den vermeden wat deze nog kon begun stigen. Geheel in overeenstemming daarmede is ook, dat Nederland welis waar in beginsel niet ongenegen is om tot een verbetering van België's verbin ding met den Rijn mede te werken, maar van deze zijde is toch als onder deel van een dergelijke regeling de blij vende afschaffing van de voorkeur- maatregelen als een vanzelf sprekend element beschouwd. Een regeling met België zonder af schaffing van de maatregelen ware niet denkbaar. Maar nog veel vreemder is, dat zelfs zonder regeling met Belgie, en zonder afschaffing van de maat regelen, nu de verbinding van België met den Rijn verbeterd zou moeten worden. De positie van de Belgische havens wordt daardoor zóó gunstig ge maakt, als zij zelfs bij een verdrag niet eens zou worden. Maar het kan toch waarlijk niet op den weg van Neder- land liggen, om op een dergelijke wijze de concurrenten van onze eigen Rijn havens te helpen, en tevens zoo vooi België elk motief weg te nemen, om nog eens tot een accoord met Nederland mede te werken. Wij hebben het voor deel, dat België op deze manier (door verbeterde verbinding plus behoud van zijn voorkeurmaatregelen) krijgt, hoo- ren becijferen op 80 van het voor deel, dat een Moerdijkkanaal aan Bel gië zou kunnen bieden. Zelfs een der gelijk voor Nederland toch volstrekt onaanvaardbaar kanaal zou dus nauwe lijks meer voor België een begeerens - waardige concessie beteekenen, en de berekening toont tevens, welk een schade Nederland door zijn verbete- teringsplannen aan zich zelf dreigt te berokkenen. De onwaarschijnlijke bewering is wel geuit, dat deze voor Nederland zoo schadelijke werken noodig zouden zijn om der wille van Nederlandsche belan gen. Deze bewering zal wel niet worden herhaald na de mededeelingen, die het Dagblad van Noord-Brabant kort gele den hierover deed. Uit die mededeelin gen blijkt, dat een berekening van bui- tenlandsche politiek tot het besluit ge leid heeft om de werken uit te voeren, ën dat zij met Nederlandsche belangen niets hoegenaamd te maken hebben. Integendeel, zoolang de Nederlandsche regeering zich vrij in haar besluiten gevoelde, achtte zij het van belang, den waterweg te laten zooals deze was, juist om tegenover België dien troef in handen te houden. Maar toen in de Rijnvaartcommissie in 1929 de Fran- sche en Belgische delegaties ernaar streefden, de Nederlandsche delta in de macht van die commissie te doen bren gen, en België zich ter motiveering erop beriep, dat Nederland de verbin ding met België verwaarloosde, kon digde Nederland hals over kop een heele reeks verbeteringen aan, om zoo doende de Engelsche en Italiaansclie afgevaardigden van een aansluiting bij de Fransch/Belgische groep te weer houden. De Rijnvaartcommissie is se dert de vrede van Versailles zoo won derlijk samengesteld, dat hier met ver stand gemanoeuvreerd moet worden Wij herinneren nog eens aan de samen stelling: 3 Nederlandsche leden, 4 Duitsche, 4 Fransche, 2 Zwitsersche (in allen gevalle zijn dat Rijnstaten), maar daarna 2 Engelsche, 2 Belgische en 2 Italiaansche. Dus hier zjjn landen vertegenwoordigd, welke men heel moeilijk .Rijnstaten kan noemen. En eindelijk komt er dan nog een Fransche Voorzitter bij. Het minste wat men van deze bere kening mag zeggen is wel, dat zij blij kens de latere gebeurtenissen in de Rijnvaartcommissie in ieder geval reeds volkomen gefaald heeft, zoodat aan de werken thans iedere schijn van een fundament ontvallen is. Wij kun nen dan ook slechts verlangen, dat het ontwerp geen wet zal worden. Het is in zijn strekking voor Nederland scha delijk, en vooral in dezen tijd, nu zoo veel nuttige dingen om financieele redenen onmogelijk zijn, is er zekei geen aanleiding om gelden uit te geven voor bepaalde nadeelige werken. Wij bepaalden ons hier tot een be oordeeling van de voor- en nadeelen van de ontworpen werken. Over de po litiek, die tot deze werken deed beslui ten is nog veel meer te zeggen. Het was reeds in 1919 België's toe leg, om door een beroep op de Groote Mogendheden aan Nederland vrees aan te jagen en zoodoende concessies los te krijgen. Precies hetzelfde is in de Rijn- vaartcommissie gebeurd: door België's optreden daar werd Nederland be vreesd voor de vorming van een Fransch-Belgisch-Engelsch-Italiaansch blok en besloot daarom, op eigen gele genheid met spoed de verbinding van België met den Rijn te verbeteren. „De vrees is vaak het begin der wijsheid zeide de Belgische afgevaardigde in antwoord op de Nederlandsche mede deelingen, en hij voegde er bij, dat dit nog slechts een begin mocht heeten, dat van nog veel meer werken de uit voering geboden was. Inderdaad, wat een maal gelukt is, kan een tweede maal weer gelukken. Maar daarom zouden wij in de Neder landsche politiek ook liever wat minder diplomatieke tact, en wat meer Neder landsche flinkheid zien. Nederland zal zich tegenover België en de Rijnvaart commissie op den duur alleen kunnen handhaven, wanneer het zyn eigen standpunt durft te verdedigen, en niet wanneer het bij de eerste de beste be dreiging capituleert. Met name tegen over België is de slechtste methode om nog eens ooit tot overeenstemming te geraken wel deze, dat men door een zwakke politiek het Nederlandsche standpunt ondermijnt. Wij keuren het onteigeningswetsont werp niet alleen af om zijn nadeelige strekking, maar meer nog om het poli tieke stelsel, waarvan het een uiting is. Het huidige kabinet treft in dezen geen verwijt, het betreft hier blijkbaar een zaak die, reeds jaren geleden be gonnen, wordt voortgezet zonder dat men er opnieuw aandacht aan geschon ken heeft. Juist daarom lijkt het ons goed, de aandacht op het ontwerp te vestigen, en de hoop uit te spreken, dat het niet tot wet zal worden. PRINSES JULIANA NAAR ZEE Prinses Juliana is voornemens begin October den proeftocht mee te maken van de sleepboot „De Zwarte Zee" van de N.V. L. Smit Co.'s Sleepdienst. Dir. de heer Murk Leis te Rotterdam. DE MOEILIJKHEDEN TE ALMELO GEEN GELD VOOR LOONEN MEER! De Wethouder van Financiën der gemeen te Almelo Mr. H. H. Kortebos, heeft mede- deeld dat, in verband met de begrootings- moeilijkheden, in de volgende week waar schijnlijk geen loonen, salarissen en steun uitgekeerd kunnen worden. MASSA-ONTSLAG NED. TRAMWEG MIJ EN GEEN TEGEMOETKOMING! De directie der Ned. Tramweg Mij deelt aan het „N. v. h. N." mede, dat met ingang van den winterdienst op 8 October a.s. van het pl.m 600 man sterke personeel, 90 zul len worden ontslagen en 80 in rang terug gesteld met verlaging van salaris. De ontslagenen krijgen geen tegemoetko ming. De financieele toestand der Mij. laat zulks niet toe. Bij het ontslag zal zooveel mogelijk met de anciënniteit rekening wor den gehouden. DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM EEN COLLEGE VAN VIJF WETHOUDERS? Zaterdag zijn ten Raadhuize bijeengeko men de Raadsleden Mr. Kropman (Mr. Rom- me kon wegens familie-omstandigheden niet aanwezig zijn), Baas (a.r.), Ter Haar (c.h.), Abrahams (v.d.) en Weiss (Midden standspartij). Dr. de Hartogh was wel uit- genoodigd, doch niet aanwezig. Besloten is, uit bezuinigingsoverwegingen een college te kiezen van vijf wethouders, en geen stemmen uit te brengen op de af getreden sociaal-democraten. De steun werd hiertoe ook ingeroepen van de midden standers. De heer Weiss, toegevende, dat bezuiniging noodzakelijk was, zag niet in, waarom zijn fractie niet in het college zou zijn vertegenwoordigd, zoodat hij zich, ten aanzien van de stemming, voorloopig vrij hield. De kans is dus groot, dat het toekomsti ge College zal bestaan uit de heeren Abra hams, Kropman, Baas en Boisse- DE WETHOUDERS-SALARISSEN EN -PENSIOENEN ALGEMEENE HERZIENING. „De Tijd" meent te weten, dat de stukken reeds gereed liggen, waarin de kwestie van de wethouderssalarissen en pensioenen over het algemeen wordt herzien mede in de onlangs door de Regeering ingestelde Commissie van Advies bij de beoordeeling der bezoldigingsregelingen van het perso neel in dienst van het rijk, de provinciën en gemeenten. Reeds binnen enkele weken zou het desbetreffend rapport worden gepu bliceerd. DE OPENING DER STATEN-GENERAAL De stoet ter plechtige opening van de zit ting der Staten-Generaal zal Dinsdag 19 September a.s., te één uur den volgenden weg nemen: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout (over het schelpenpad), Touraooi- veld, Korte Vijverberg, naar het gebouw der Ridderzaal op het Binnenhof. Langs den zelfden weg zal na afloop naar het Paleis worden teruggekeerd. ORANJE-DINSDAG De Alg. Ned. Politiebond zal morgen ook deelnemen aan het défilé voor de Koningin te 's-Gravenhage. De afdeelingen en kringen van den Bond zullen zich verzamelen om 11 uur v.m. op het Stationsplein Holl. Spoor te 's-Graven hage. Inlichtingen zijn te verkrijgen aan het secretariaat afd. Den Haag, Burgem. v. d. Werffstraat 161. GEEN CRISISHEFFING OP SUIKER LOOS ALARM! Het door het „Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren" in omloop gébracht gerucht, dat er behalve op oliën en vetten, ook op suiker een crisisheffing zou komen, blijkt geheel uit de lucht te zijn gegrepen. SLUITINGSPLECHTIGHEID STATEN-GENERAAL BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD MOEILIJKE DAGEN Nog trilt na in onze ziel het woord, dat H.M. de Koningin sprak bij de treffende huldiging op 9 September jl. Hoe moet in deze zware tijden, in alle kringen van onze bevolking doorbreken het besef, dat alleen wanneer wij de handen ineenslaan, tot of fers bereid zijn en krachtig durven aanpak ken, er van herstel sprake kan zijn. Ongetwijfeld heeft deze rede in zeer bree- den kring instemming gevonden en is een groot deel van ons volk, tot herstelarbeid en tot het brengen van offers, tot verlooche- nig van veel wenschen op dit moment be- Het is dunkt ons een symptoom van die stemming, dat de Amsterdamsche Raad, met groote instemming de rede van den Burgemeester aanhoorde. Ook de sociaal democraten namen een waardige houding aan en zelfs de communisten peinsden niet op een dissonant Misschien zij wij wel eens te bang voor in relletje, dat onze stemming zou beder- ïn en laten wij wel eens te veel na, te doen zien wat er leeft in ons hart De laatste dagen hebben we ons eens laten gaan het is goed geweest Toch is in ons volk niet diep ge noeg doorgedrongen de overtuiging, dat zware tijden niemand zich onttrekken mag aan gezamenlijke lasten en gezamenlijke ver antwoordelijkheid. Verloochening van begin selen mag van iemand worden gevraagd. Maar het op zij zetten van persoonlijke wen schen, van groepsbelangen, van partijs deelen, moet in deze dagen zeker als eisch worden gesteld, wil men niet hopeloos in het moeras raken. De discussies over de wethouderscrisis in Amsterdam hebben wel duidelijk gemaakt, dat er op een eenheidsfront niet te rekenen valt Trouwens dit stond naar onze wijze van zien reeds van te voren vast Niet omdat de A.-R. en Chr.-Hist leden van den Raad bezwaar maakten om thans met de soc.-democraten in zee te gaan, maar omdat de sociaal-democraten door hun op treden elke mogelijkheid van wat men dan een crisis-college zou kunnen noemen, had den afgesneden. Het is immers niet mogelijk in dezen lijd te besturen of te regeeren, indien men den eischt stelt, alleen op ons program Dat kan alleen wanneer men over een meerderheid beschikt Maar andere partijen knechtei heeft met democratie niets te maken, is dictatuur. E het verleggen van de verantwoordelijk heid, die men zegt te aanvaarden, doch blijk baar vreest, naar de vergadering van de Fe- .'eratie, is wel gemakkelijk voor menschen weinig moed bezitten, maar het is beletsel voor elke andere groep om in college samen te werken met dezulken. De heer Boekman heeft in de Sociaal democraat, in verband met het geval-Zaan- dam in denzelfden geest geschreven. Hier mede wordt ook naar zijn inzicht het fas cisme in de hand gewerkt en de democratie vermoord. Dubbel jammer, dat deze zelfde heer Boekman, kort geleden drie zijner be kwaamste fractieleden het bosch heeft doen insturen en rustig is blijven zitten op zijn wethouderlijken zetel, zooals trouwens zijn medecollega's ook deden. In elk geval er schijnt eenig besef te ko men van wat nu in waarheid democratie mag worden genoemd. Maar nog niet ge noeg om het bestuur van Amsterdam mo gelijk te maken. Daar is immers de heer Romme stelde het in De Tijd zeer juist zonder sociaal democraten geen meerderheid te vormen. De 6 revolutionaire raadsleden kunnen wij reeds direct buiten sluiten. Zij willen niet en de andere groepen kunnen met hen niet in zee gaan. Bij alle overeenstemming c-n bij de mogelijkheid van samengaan in bij zondere gevallen, is zelfs een nauwer con tact tusschen hen en de sociaal-democraten niet te verwachten. Dan blijven er over in den Raad de een ling Dr. de Hartog, vroeger lid van den Vrij heidsbond, maar uitgetreden om een per soonlijke reden, een man die in den wel zal meegaan, maar op wien nimmer te rekenen valt, en daarnaast de groep van het Neutrale Blok aller Middenstanders, de hee ren Weisz, Bruinsma en Bernhard. De sociaal-democraten willen die gaarne rekenen bij de z.g. burgerlijke partijen. Nog juist heeft de voorzitter der soc.-dem. Raads fractie hen ingedeeld bij de toekomstige be- stuursmeerderheid, omdat zij gestemd heb ben voor de loonvoordracht van de r derheid van het college. Hij vergat dat deze groep bij het kortings- ontwerp, met de sociaal-democraten mee stemde, om precies dezelfde politieke over wegingen als waarom zij nu tegen de soc.- democraten instemden. Zuiver toeval, be slist hun houding. Of juister: kleine politiek is het die alleen hun standpunt bepaalt Ze kunnen vóór en ze kunnen ook tégen bepaald voorstel stemmen, al naar mate zij er voor hun politiek standje iets van ver wachten. Met een zoodanige groep gaat het toch moeilijk een bestuur te vormen. Men kan beter als minderheid een zware taak op zich nemen, wetende, dat men geen meerderheid achter zich heeft, dan zich wijs te maken, dat men meerderheid is, terwijl in feite van geen meerderheid sprake is. Daar komt nog iets bij. De middenstan ders hebben bij de laatste Kamerverkiezin gen zware verliezen geleden. De P. O. R. heeft een sof gehaald. Naar de verhouding der stemmen is geen oogenblik te verwach ten, dat deze groep avonturiers op de oude sterkte in den Raad terug komt Niemand zal dat betreuren, integendeel het zuivert de politieke verhoudingen. Het ligt nu niet op den weg van welke groepen ook, aan deze losse personen, relief te geven, dat zij blijkens de nuchtere cijfers niet meer bezitten. Of deze personen zelf aan persoonlijke of politieke aspiraties, de belangen van Amsterdam zullen offeren, kan momenteel niemand zeggen. Ze zouden een sprong vooruit doen, wanneer ze dit maal eens goede politiek maakten. Zoo gaan wij de wethoudersverkiezing te gen, die vrijwel een sprong in het duister, wordt, omdat wij niet diep genoeg voelenJ wat deze tijd van ons eischt. 1 En zoc gaat het parlementair stelsel naaf den kelder. AREND VAN AMSTEL. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Rijnsburg (vac.-J. Waard), D. Scheele te Middelburg. NED. HERV. KERK roepen: Te Maastricht (vac.-W. Bax), H. C. Valeton te Wichmond. dank t: Voor Ee bij Dokkum (toez.), H. O. Molenaar te Idsegahuizen. CHR. GEREF. KERK 7 e e t a 1 Te Amersfoort, L. S. den Boer te Leerdam en P. J. de Bruin te Veenendaal. GEREF. GEMEENTE o e p e n: Te Dordrecht, J. D. Barth te Borssele. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Cand. G. W. Korevaar, beroepen predikant te Biggekerke, nam gisteren af scheid als hulpprediker bij de Ned. Hervormde Gemeente van Overschie, met een predikatie 2 Thess. 1 3, waarna hij een persoonlijke toespraak tot de Gemeente richtte. De schei dende hulpprediker werd op hartelijke wij2e toegesproken door Ds. G. A. van der Hooft en den preeident-kerkvoogd M. C. Speelman. Toe- igen werd Gezang 96. In de consistone- :r werd de heer Krevaar nog toegespro ken door den heer L. J. Karreman, als voor zitter van de diakenen. JUBILEA Ds. J. D. J. I d e n b u r g, broeder van het lid van den Raad van State A. W. F. Iden- burg, em. predikant der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam, hoopt 1 Oct a.s. den dag te herdenken waarop hij voor veertig jaren het predikambt aanvaardde in de Ned. Herv. Gem. van Ter Aa bij Nieuwersluis, welke gemeente de jubilaris diende van 1 October 1893 tot 1S96. Hierna stond Ds. Idenburg tot 1902 te Hillegersberg, welke gemeente in dat jaar verwisseld werd met Groningen, van waar de jubilaris in 1904 naar Amsterdam vertrok. Op 1 Juni 1920 ging Ds. Idenburg met emeritaat De jubilaris is voorzitter van de scholen der Ned. Hleirv. Gem. te Amsterdam, bestuurs lid van de Ned. Gustaaf Adolfvereen. Ds. Idenburg was voorzitter van de voogdijraad van „Mirjam", van het onderwijsfonds van de Ned. Zuid-Afrikaansche vereeniging, en van de Chr. Oranjevereem, van het Java- comité. Ds. Idenburg was lid van de Synode der Ned. Herv. Kerk en is o.m. bekend als schrij ver van lesboekjes voor de catechisatie. Na zijn emeritaat werd dis. Idenburg benoemd tot secretaris van den Voogdijraad Amster dam I en doet hij dienst als gevamgenispre- dikant Ds. F. J. HEINEMAN t Te Alblaseerdam is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag overleden Ds. F. J. Hei- neman, in leven emeritus-predikant der Ned. Hervormde Gemeente, die haar niet minder dan 34 jaren gediend heeft en in 1913, na 40- jarige ambtsbediening, emeritaat verkreeg. Geboren te Amsterdam, volbracht hij op la- teren leeftijd zy'n studie te Utrecht. Cillaars- hoek was zijn eerste Gemeente, waar hij 6 April 1873 het ambt aanvaardde. In 1875 nam hij het beroep naar Kethel aan. En in April 1879 deed hij intrede te Alblasserdam, hij de vacature vervulde van Ds. J. C. Mon- Ds. Heineman, die 85 jaar en 5 maanden oud werd, was ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij was een geliefd en gewaardeerd pre dikant, ook na zijn emeritaat. In dit jaar hij nog eere-voorzitter van het Willem de Zwijger-Comité. Hij was een groot kinder vriend. Op een van de dagen der week hield hij voor hen „kinderkerk". Zijn naam blijft in lieflijke herinnering. HERDENKING Te Hoorn zal de Baptisten-Gemeente 23 September a.s. haar 50-jarig bestaan herden ken. In verband hiermede zal op Zondagmor gen 24 September een herdenkingsdienst wor den gehouden, waarin de tegenwoordige con sulent der Gemeente, Ds. H. Planting, van Amsterdam, zal voorgaan In den namiddag- dienst, welke een feestelijk karakter zal dra gen, zal o.m. door Ds. G. Visser, van Noord- Bergum, eerder predikant te Hoorn, een histo risch overzicht over de afgeloopen 50 jaren worden gegeven. NATIONAAL PETITIONNEMENT De heer B. Costerius, te Bodegraven, o.a. be kend door zijn aanklachten bij de kerkelijke besturen tegen Dr. J. L. Snethlage en Ds. J. B. Th. Hugenholtz, heeft thans een nationaal petitionnement op touw gezet, bestemd voor de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk in 1934, verzoekende, dat de vrije propaganda van socialistische en communistische denkbeel den in de Kerk door tal van predikanten, door krachtige handhaving en bevestiging en uit breiding van de verordeningen der Kerk zal worden tegengegaan en in de tweede plaats, dat „alle leden der Kerk, in welke functie zij zich ook bevinden, zullen worden verplicht zich te onderwerpen aan Gods onfeilbaar Woord naar de opvatting van de Ned. Geloofs belijdenis, den Heidelbergschen Catechismus en de vijf artikelen tegen de Remonstranten", mede, dat ook in de Nederlandsch Hervormde Kerk de Dordteche Kerkenorde weder kracht zal worden verklaard. KERKGEBOUWEN. Te Rotterdam-West (Delfshaven) heeft vanwege de Chr. Geref. Kerk Woens dag 27 September a.s. de aanbesteding plaats van den bouw van een kerkgebouw aan de Coloniastraat. Architect is de heer H. Suther land te Rotterdam. CONTACT TUSSCHEN VRIJE GEMEENTEN Tot bevordering zoo mogelijk van haar heid nam Ds. J. Brouwer, Vrij-Evangelisch predikant te Veendam, eenigen tyd geleden het initiatief tot het beleggen van een ferentie van verwante vrije groepen. Na lange voorbereiding vond deze conferentie, omvat tende Vry-Evangelische Gemeenten, Vrije Evangelisaties en Vrye Baptiste-Gemeenten, vorige week te Alkmaar plaats. Zij diende ook tot verdieping van het gees telijk leven. Een bijzonder correspondent schrijft ons, dat zy uitstekend geslnag Als 't even kan Rookt „EDELMAN" (blz. 1) F. J. Heineman, Ned. Herv. em.-predi- kant te Alhlasserdam. f Conferentie te Alkmaar voor contact tus schen onderscheiden Vrije Gemeenten en groepen. (blz. 2) Een botsing tusschen Oostenrijksche nazi's n regeeringsaanhangers te Graz. Getuigen voor de onschuld van Torgler voor de juristencommissie te Londen. Wei gert Van der Lubbe elke verdediging? Zware storm op den Oceaan. Rectoraatsoverdrachten aan Universiteiten en Hoogescholen. (blz. 8) De grondwet van de Duitsche Evangelische Kerk en de Duitsche Gereformeerden, door F. Dresselhuis. In verschillende plaatsen zijn botsingen voorgekomen tusschen fascisten en commu nisten. Voornaamste Nieuws. broederlijke geest en saamhoorig- Als sprekers traden op de begroetingsavond op de Dinsdag- en Woensdagavond gehou den conferentie op de heeren Ds. J. Brouwer, van Veendam; Ds. D. Prins, van Den Haag; H. van Doorn, van Alkmaar; W. Akse, van Beverwyk; J. J. Ruys, van Alkmaar; en J. Niessink, van Apeldoorn. Dinsdagavond werd gehandeld over: „Het werk van den Heiligen Geest" en Woensdag avond over: „Deze geweldige tyd by het licht der profetie". Dinsdag- en Woensdagavond was het lokaal Lindelaan 117 te klein om de opgekomenen te bevatten. In de algemeene vergadering van afgevaardigden van het „Verbond van Vrye Christengemeenten en kringen, op grondslag van Gods onfeilbaar Woord", die met een algemeenen bidstond begonnen werd, wees men voor dit jaar als voorzitter aan Ds. D. Prins, van Den Haag; als secretaris Ds.. J. Brouwer, van Veendam; als penningmeester den heer H. van Doorn, van Alkmaar. Uitdrukkelijk werd met groote eenparigheid uitgesproken, dat het Verbond zich nimmer zal inlaten met interne aangelegenbeden van Gemeenten en kringen. Nooit zal ook gedeli bereerd of gestreden worden over punten, waarover onder positieve Christenen verschil van meening of opvatting bestaat als: Doop door onderdompeling of besprenkeling, kinder doop of volwassendoop allerlei sabbaths- kwesties, over ambtsdragers enz. Ernstig zal men ook waken tegen mensche- lyke heerschappij van welken persoon of welk college ook. Het is Christus alleen, die zy'n Gemeente vegadert en bestuurt. Vastgesteld werd ook zich te houden buiten alle politieke kwesties en tegen bestaande bonden of richtingen geen polemiek te voeren. Blykens ontvangen missives door den secre taris, verklaarden enkele predikanten of groe pen uit andere Kerken zich reeds tot nauwer contact bereid. Ook het werk der Evangelisatie en der lectuurverspreiding had de aandacht der ver- Besloten werd tot de uitgave van een eigen orgaan, dat maandelijks verschijnen zalj „De Saambinder" geheeten. Als eindredacteur werd benoemd de heer Ruys, van Alkmaar, met vaste medewerking van alle predikanten, voorgangers en broeders. Ds. J. Brouwer, die tevens districtscommandant is van de Padvin dersbeweging in Nederland, zal in dit orgaan een speciale rubriek openen over „Jeugdarbeid'* Staande de vergadering werden reeds de noo- dige gelden gevoteerd om het eerste nummer, dat in October a.s. zal verschynen, gratis te doen verspreiden, vooral in diverse Gemeenten en kringen. Besloten werd in November een algemeene vergadering te houden te Apeldoorn met daar aan verbonden conferentie. De afgevaardigde uit Apeldoorn bood daartoe bereids gratis logies aan i.'ee.nemers aan. Dinsdag en Woensdag werden uitstapjes gemaakt in Alkmaar en naar Schoorl en Ber gen. Dinsdag werd 'n wandeling gemaakt door Alkmaar. Algemeen was men van gevoelen: „Van Alkmaar begint de victorie", ook voor het leven en den bloei der „Vrye Gemeenten en groepen" in Nederland. SLECHTE TUINBOUWUITKOMSTEN. Tomaten onverkoopbaar. Druiven lage prijzen. Het gaat in de laatste dagen aan de WesC landsche veilingen bijzonder slecht wat den tomaten-handel betreft; de prijzen zijn enorm gedaald. Voor de beste soorten wordt lot hoogstens 35 cent per bak \an 12V2 K.G. betaald, de afwijkende soorten draaien door en verdwijnen naar de mestvaalt. Angstig groeit iederen veilingdag deze hoop, waar het met zorg gekweekte product ligt te verrotten. Ook Vrijdag werd aan de diverse veilin gen weer een groote hoeveelheid er aan toe gevoegd. Behalve de tomaten, deelen ook de drui ven thans in de prijsverlaging; voor de goe de soorten wordt tot hoogstens 30 cent per K.G. betaald. Het is deze week zelfs voorgekomen aan de veiling te Naaldwijk, dat druiven onver kocht bleven. Natuurlijk was dit lang geen eerste kwa liteit, die nog wel steeds verkocht wordt, doch het feit zelve teekent toch den toe stand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1