|lieuttir £>tk$rijf (ümurtitt N.V. HOUTHANDEL W. J. VAN SCHIJNCEL ABONNEMENT» 'er kwartnal In Leidon en In plant en waar 'o agentschap gevestigd 13 2.35 Franco per post 2.35 portokosten. Per week 0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijk- iche tending ,4 50 Bij dageiijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Yi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4071 ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regelsMTtf ^Ike regel rneer..-......^........... 0.22Vf r.gez. Mededcellngen van 1—5 regels 2-30 EJke regel meer3.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het Devragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD De Krant De lezers en hoe zij reageeren Juist toen we ons zetten om een arti kel te schrijven, min of meer als ver volg op de beschouwing van de vorige week, kregen wij het opstel over „de Christelijk-Gereformeerden en de poli tiek" onder de oogen, dat onze lezers elders in dit blad vinden en dat zeker algemeene aandacht zal trekken. Met het korte bestek, waarnaar wij onze beschouwing wilden opzetten, voor oogen, frappeerde ons ditmaal het meest de passage over de Oud-Gerefor meerden en de krant. Zij keerden zich, aldus betoogt de schrijver, tegen bij kans elke Christelijke actie buiten de Kerk en lazen de zoogenaamde, maar in wezen vrijzinnig-liberale krant „om een beetje van alles op de hoogte te blijven". Ieder onzer, die de vijftig gepasseerd is en eenige geestelijke jeugdherinne ringen heeft bewaard, vooral wanneei hü te midden van of op de grens van deze kringen leefde, zal moeten toe geven, dat hier slechts historie ge schreven is. Zóó en niet anders was de toestand. Het is althans bij oppervlakkige beschouwing moeilijk te verstaan, dat de twee uitersten ook hier elkaar raaktenmystieke vroomheid tot op het bekrompene toe, vaak overslaand in valsch mysticismemisschienmaar de almanak, met zijn spottende grollen en de vrijzinnige krant, met de liberale politiek en de geloof en zeden onder mijnende feuilletons naastde Bijbel. En toch, de verklaring is zoo heel moeilijk niet. Wanneer eigen ziele zaligheid de groote en eenige doelstel ling des Christelijken levens is en men afzijdig blijft van de publieke zaak, omdat een Christen zich het hoofd niet mag breken met de dingen, welke men gevoeglijk aan de „wereld" kan over laten; dan is het te begrijpen, dat men naar de z.g. neutrale krant grijpt om „zoo'n beetje van alles op de hoogte te blijven". De markt en de beurs, het dorpsnieuws en de burgerlijke stand trokken de aandacht; dat de krant een invloedrijke „papieren propagandist" is op elk gebied des levens, dat besefte men niet. In de loop der jaren is dat alles ver anderd; maar nog steeds kan men in vrijzinnige bladen min of meer duide lijk lezen, dat de ware Christen zich achteraf houdt, tegenover onrecht de lijdelijkheid betracht; en dan ook gees telijk veel hooger getaxeerd wordt, dan de „politieke Christenen"; een kwalifi catie, welke vooral een deel der pers gaarne bezigt om op elke Christelijke actie het stempel van huichelarij te drukken. Beziet men in het licht hiervan om één voorbeeld te nemen wat er op onderwijsgebied gewonnen is, dan moet men verbaasd staan over het feit, dal Vrijzinnigen er toe gekomen zijn om het goed recht van Christelijk onderwijs niet alleen te erkennen, doch ook als uitvloeisel en consekwentie van een levensovertuiging te beschouwen. Dat men anderzijds op alle manier zijn best doet om andere terreinen nog zooveel mogelijk te behouden men denke aan maatschappelijke organisa ties, radio, vakonderwijs, sport en Jcrant; het is volkomen begrijpelijk: afstand doen van troon of macht of in vloed valt een mensch nimmer gemak kelijk. Men houdt graag wat men heeft. En, wij moeten het erkennen, er zijn nog heel wat positieve Christenen, die dit pogen steun verleenen. Zij zijn de beschouwing van vroeger niet meer toegedaan, dat men het publieke erf maar aan „de wereld" moet overlaten maar de volle consekwentie van hun •Veranderd standpunt aanvaarden ze niet: sommige terreinen schijnen voor ben een „meent" of stadsweide te zijn voor algemeen gebruik. Dezulken, die als extra verdraagzaam geprezen worden, mogen eens kennis nemen van het volgende.1 Een der liberale Haagsche bladen slaat sedert eenige maanden in hel redactioneele gedeelte niet zelden een vroom-religieuse toon aan. (Dat de krant als geheel beschouwd, daardoor een eenigszins hybridisch karakter ge kregen heeft, blijve hier onbesproken.! Op voortreffelijke en veelszins te waar- deeren wijze wordt gepleit voor het be houd van Christelijke zeden en gewoon ten en met overtuiging gestreden tegen uitwassen van onze moderne tijd; tegen onnoodige beroepsarbeid van de gehuw de vrouw, schaamtelooze kleeding en zedelijke afstomping, om maar iets te noemen. Wie zou zulks niet zonder voorbe houd loven en oprecht waardeeren met de dankbare erkenning, dat ook hieruit blijkt hoe vast de Christelijke tradities in ons volksbewustzijn verankerd lig gen? Echter, het is ook niet dit, waarop we thans nadrukkelijk de aandacht wil len vestigen. Het is voor ditmaal de be doeling slechts op een incidenteel, doel: merkwaardig verschijnsel te letten. De hoofdredacteur van de Avondpost besloot een artikel over Krishnamurti met deze woorden: Het is nog altyd de oude Bijbel, die ook Krishnamurti's boeken verre in de schaduw stelt; het is nog altijd de zachte en sterke stem van den Nazarener, bij welke al het andere gebrekkig stamelen wordt; het is nog immer het oude Christendom, in welks glans al het overige verbleekt en onder den zegen waarvan een- iyaal, in de volheid der tijden, zal komen „een nieuwe aarde". Wat was het gevolg van de beschou wing, welke in bovenstaand citaat tot een geloofsbelijdenis uitgroeide en cul mineerde? Dat velen, zooals de redac tie in een volgend nummer meedeelt, hun hartelijke instemming met het ar tikel betuigden; doch dat anderen per briefkaart hun abonnement opzegden, omdat zij het met het geschrevene niet eens waren. De redactie geeft naar aanleiding hiervan enkele waardevolle beschou wingen, waaruit vele krantenlezers iets kunnen leeren. Immers, iedere redactie moet wel eens kennis nemen van brie ven, waarbij lezers hun abonnement op zeggen, omdat een artikel, een zin, een woord, een opschrift niet hun instem ming had. Maar, hier gold het toch wat anders en wat meeren de redactie is o. i. niet tot de werkelijke diepte afgedaald, toen zij als volgt op de booze briefkaarten reageerde „De lezer moet de verdraagzaamheid bezitten, om van artikelen, waarmede hij het niet eens is, te kunnen kennis nemen. Want de vraag, of hy er mede in stemt, is niet de hoofdzaak. De hoofd zaak isof het artikel iets zegt, dat de moeite van het overdenken waard is." Zóó is het niet. Natuurlijk moet een artikel de moeite van overdenken waard zijn; maar dat is niet alles. De krant mag geen vrije tribune zijn in die zin, dat redacteuren van diverse levensbeschouwingen, mits zy ernstig en hun artikelen lezenswaard zijn, naar willekeur zouden kunnen schrijven. (Trouwens, in de politiek zou de redac tie, die het bovenstaande schreef, zulks ook niet gedoogen.) Anderzijds, wij medewerkers aan de Christelijke pers, zouden onze arbeid niet kunnen verrichten, wanneer we niet wisten, dat onze lezers het in „geest en hoofdzaak" met ons eens zyn. En nu het eigenaardige. Als een liberale krant de Bijbel waardeert en Jezus boven een dwaal leeraar stelt, dan bedanken sommige lezers, daarmee toonend, dat zy de krant als de draagster van hun levens beginsel beschouwen: zy zijn conse- kwent. Maar men ontmoet nog dage lijks Christenen, die het gedoogen, dat de krafit, welke zij als lijfblad in het gezinsleven toelaten, het Christelijk ge loof ondermijnt of zelfs openlijk bespot. Zy zijn inconsekwent. Men vraagt om heroriënteering zouden we niet eens rondgaan en zeg gen, waar zulks noodig is, dat sommi gen, misschien wel velen onder ons, bij die heroriënteering minder gevaar zou den loopen, indien ze zich zelf her zagen, wat de dagbladlectuur betreft. De secretaris van een anti-rev. pro- pagandaclub rapporteerde„Eenige malen heb ik onze propagandisten aan gespoord propaganda voor onze pers te maken, doch zij meenen, dat dit hun werk niet is"; maar de Verbandssecre- taris téekende daarbij aan: Dat is na tuurlijk een verkeerde meening! Deze terechtwijzing geldt echter niet alleen voor propagandisten, doch voor allen, die geleerd hebben, dat de krant nog iets anders beoogt, dan om „de lezers zoo'n beetje van alles op de hoogte te houden", ONGEPASTB TAAL Lofwaardig en toe te juichen is het stre ven van de Directie der Nederlandscho Spoorwegen om dit vervoermiddel steeds meer populair te maken, zoowel door in terne maatregelen als door reclame naai buiten. Wij hebben dit streven naar vermogen zelfs op bizondere wijze, gesteund en wij zijn daartoe steeds gaarne bereid. Maar het moet ons van het hart, dat de Voorzitter van de Algemeene Nederlandschi Vereeniging van Vreemdelingenverkeer eei zeer ongepast gebruik gemaakt heeft van het aanbod of verzoek om in het prachtige propaganda-nummer „Onze Spoorwegen", dat gisteren verscheen, een kort artikel te 6chrijven. Dit artikel droeg de onschuldige en neu trale titel „Spoorwegen", en zegt goede din gen van ons land en van de Spoorwegen; doch de kern er van is een onware en on waardige aanval op de overheid van ens land. De schrijver critiseert in scherpe bewoor dingen, dat bezoekers van ons land zich op bepaalde dagen in de week niet kunnen laten kappen of scheren (een bewering, welke door de overdrijving onjuist is) en zegt in strijd met de waarheid dat men nergens in de wereld zulke dwaze ver bodsbepalingen vindt. Voorts fulmineert hij tegen het ontbijt zonder een versch broodje; tegen verplicht' winkelsluiting, tegen dansverbod en „aller lei overdreven remmende bepalingen a strand, welke men elders niet vindt". De heer Krayenhof heeft volle vrijheid om als persoon deze dingen te schrijven; en zelfs, wanneer hij het in zijn kwaliteit doet, zullen wij er niets van zeggen, als de V. V. het goed vindt; maar dit te publiceeren in het orgaan der Spoorwegen, welke met de Overheid in zoo nauw contact staan, dat lijkt ons ongepast. Het is in elk geval weinig kiesch tegen over de spoorwegautoriteiten, die ambte lijke medewerking aan dit propaganda nummer verleenden. EEN BEGINSELVERKLARING Van de Ned. Federatie inzake een Nederlandsch-Belgische overeenkomst SCHEEPVAART EN AFWATERING De Ned. Federatie inzake een Neder landsch-Belgische Overeenkomst, van wel ker constitueering eenige maanden gele den in de pers mededeeling is gedaan, treedt op als orgaan van groepen en per sonen, die zich ten aanzien van de herzie ning der verdragen van 1839 alleen kun nen vereenigon met een oplossing van het Nederlandsch-Belgische vraagstuk welke •oldoende met de Nederlandsche belangen strookt. Zij wenscht zich allerminst tegenover de eigen Rogeering te stellen en zij verheugt er zich over, dat blijkens de verklaring van Dr. Col ij n er geen reden voor ongerustheid is; maar zij acht het nuttig over de verschil lende hoofdzaken haar mecning te publi ceeren. De Federatie wil een billijke overeen komst met België en aanvaardt ten volle het memorandum van 7 Mei 1929, maar na tionale politiek eischt dan ook, dat men daaraan vasthoudt. De Rijn-Schekle-verbinding spreekt het meest tot ons volk en de hoofdvraag is of een gesloten kanaal van Antwerpen naar het Rijngebied politiek gevaar oplevert, zoo niet aanstonds, dan toch in de toekomst, voor onze nationale zelfstandigheid. Het spreekt vanzelf, dat Nederland zijn souvereine rechten over het deltagebied niet zal laten verzwakken. Met name zaj het niet treden in pogingen, om het Rijn-régime en in het bijzonder het rechtsgebied van de Rijnvaart-Commissie uit te breiden over de delta beneden Krimpen en Gorcum. De politieke bedreiging, uit het Zui den komende- tot ver over de Belgische grenzen heen, belaagt de souvereinteit van Nederland 00 de Tusschenwateren en tracht de onverbrekelijke saamhoorigheid van Lim burg, Noord-Brabant, Zuid-Bevel and, Wal cheren en Zecuwsch-Vlaanderen met overig Nederland aan te tasten. economische nadeelen van een gesloten verbinding van de Antwerpsche dokken met het Hollandsch Diep zijn be kend. In de eerste plaats zou de werkgelegen heid in onze havens ernstig aangetast orden. In de tweede plaats zou een gesloten ka naal tot Antwerpen deze Belgische stad tot de haven van Zuid-West Nederland ma ken en alle ontwikkelings-mogclijkheid voor een Nederlandsch havengebied aan de Schei de afsnijden, zelfs indien een scheepvaart- sluis bij Bath aan dat kanaal toegang uit de Waster Schelde zou verleenen. Handhaving van de Westerschelde, als Nederlandsche verkeersweg, met een Schelde-zeeboezem tot Bergen op Zoom is oor het Nederlandsche achterland nood zakelijk. Een betere verbinding van Antwerpen met de Duitsche Rijn is uitnemend, mits Noord-Brabant, Zeeuwsch-Vlaanderen, het Luikerland en Nederlandsch en Belgisch Limburg hiervan ook profiteeren. Dus opheffing van dc -,stop" bij Klein- Ternayen; aansluiting tusschen Juliana- kanaalgekanaliseerde Maas en Albertka- naal; voorts opheffing van de kunstmatige belemmeringen, die België, gedeeltelijk in samenwerking met Frankrijk, aan het Ne derlandsche havenver-keer in den weg heeft gelegd: de tegemoetkomingen (vrij sleepen naar pn van Dordrecht) en de premies aan de Rijnscheepvaart der Belgische havens over de Nederlandsche waterwegen, het mis bruiken van de vrijheid van vaart en de ge lijkheid van vlag, die wij op onze wateren, overeenkomstig de verdragen, waarbprgen. Opheffing van deze belemmeringen en waar borgen terren dergelijke maatregelen in de toekomst zal conditio sine qua non moeten 1 voor het sluiten van een nieuw verdrag in als r"e,,Tiê op die grondslag niet wil 1 TEGEN VREEMDELINGEN IN LOONDIENST EINDELIJK EEN WETSONTWERP Bij do Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende regeling van het ver richten van arbeid in loondienst door vreemdelingen. In de memorie van toelichting zegt de re geering o-m. dat onderdanen van alle west en midden-Europeesche landen vrij op de Nederlandsche arbeidsmarkt kunnen komen en hier te lande arbeid kunnen verrichten. Daarentegen kan thans een Nederlandsch onderdaan in geen enkel land in Europa ar beid verrichten zonder in het bezit te zijn aran een vergunning van het bevoegde heidsorgaan. In sommige landen wordt het verrichten van arbeid zelfs afhankelijk ge maakt van een vestigings-vergunning. In het eene zoowel als in 't andere geval wordt de vergunning niet verlocnd, indien voldoen de inhieemsche arbeidskrachten beschikbaar Het gevolg van die regelingen in het bun- land is, dat Nederlandsche arbeiders in som mige landen in het geheel niet, in andere landen slechts moeilijk werk kunnen aan vaarden. Volgens de voorloopige uitkomsten van de beroepstelling 1930 waren op 31 December van dat jaar 43.1-18 mannen en 42.S52 vrou wen van met-Nederlandsche nationaliteit in Nederland als arbeiders in loondienst werk zaam, tegen 29.179 en 17.217 in 1920. Boven dien waren in 1930 in ons land 2228 manner en 200 vrouwen van niet-Nederlandsche na tionaliteit in betrekkingen, met toe.zicht be last, in loondienst werkzaam, tegen 1459 95 in 1920. Een verdere ontwikkeling van den toe stand in deze richting zou er toe kunnen leiden, dat de werkloosheid in andere landen voor een deel wordt afgewend op de Neder landsche arbeidsmarkt. Daarom dient de regeering te beschikken over een middel, ten eiinde in het huidige, moeilijke tijdsgewricht, indien de omstan digheden het noodzakelijk maken, regelend te kunnen optreden ten aanzien van het wer ken van nict-Nederlandsche arbeiders in Ne derland. De regeling biedt te-gelijk ruimte voor over eenkotnsten met andere landieai, waardoor voor de onderdanen van die landen een gunstige behandeling wordt gewaarborgd, voor zoover ook omgekeerd Nederlanders al daar een gunstige behandeling genieten. Het wetsontwerp gaat uit van den dachtengang, dat door de Kroon kan worden bepaald, dat werkgevers geein arbeid door vreemdelingen in loondienst mogen doen verrichten zonder vergunning van of van wege den minister, met de uitvoering van de wet belast. De toepassing van het vergunningsstelsel deoikt de regeering zich zoodanig, dat de vergunning in den regel wordt verleend, in dien niet is gebleken, dat er geschikte Neder landsche arbeiders beschikbaar zijn, die in staat zijn om den arbeid te verrichten. Voor zooveel noodig kunnen commission uit het betrokken bedrijf of beroep worden ingesteld om over het verleenen van. vergunning te advisee m. STATEN-GENERAAL VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS SLUITING VAN DE ZITTING !De beide Kamers der Staten-Generaal kwamen hedenmiddag in vereenigde verga dering bijeen, onder voorzitterschap van den heer \V. L. Baron de Vos v. Steen- ij k, voorzitter van de Eerste Kamer. De Voorzitter doet door den Griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Kon. besluit van 9 September, waarbij de Minis ter van Binnenlandsche Zaken wordt ge machtigd hedenmiddag zich te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De Voorzitter benoemt in de com- issie, die den Minister in het gebouw 7,1 ontvangen en uitgeleide doen, de Eerste- Kamerleden De Savornin Lohman en Kra nenburg en de Tweede Kamerleden Bon- gaerts, Duvmaer van Twist, v. Rappard en Ivampschoër. Kort daarna treedt de Minister, vooraf gegaan door de leden der commissie, de ergaderzaal binnen. De heer De Wilde, Minister van Bin nenlandsche Zaken, plaatst zich achter de Ministprstafel en houdt de sluitingsrede. De Minister sprak als volgt: „Het heeft H. M. de Koningin behaagd mij op te dragen deze buitengewone zitting van dc Staten-Generaal in haar naam te sluiten. Sedert de opennig dezer zitting zijn slechts enkele maanden verstreken. In die korte tijd zijn, dank zij uw medewerking, verschillende wettelijke regelingen tot stand gekomen, in het bizonder met betrekking tot de economische crisis, welke nog steeds haar drnk ernstig doet gevoelen. ,De Koningin heeft mij opgedragen u Haar dank te betuigen voor uw ijver en uw toewijding aan 's lands belang. „Tn naam van Hare Majesteit de Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze buitengewone zitting van de Sta ten-Generaal te zijn gesloten". De Minister wordt daarna door de com- issie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de Voorzitter de ereenigde vergadering. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VESTIGING VAN VREEMDE KOOPLUL Door den heer Van Hellenberg H u b ar is aan den Minister van Economische Zaken gevraagd of hij ertoe bereid is maat regelen te nemen tegen de onbeperkte vesti ging van buitenlandsche zakenlui in ons land. DE URKER VISSCHERS. De heer Van Dis heeft aan den Minister van Financiën verzocht de Urker visschers in de gelegenheid t-e stellen een vischvergunning te verkrijgen, opdat zij in dezen moeilijken tijd niet naar den steun worden verwezen, maar zelf in hun onderhoud zullen kunnen voor zien, temeer, daar de visscherij-inspectie hen in 1932 er niet voor heeft gewaarschuwd, dat in 1933 geen vergunning zou gegeven worden, onderhandelen? Dan ga Nederland zijn eigen weg. Niets verhindert een heropening van het Kreekrak en het aanleggen van een open zeeboezem van de Wester-Schelde tot Ber gen op Zoom. Ook dient de waterweg naar Maastricht spoedig te worden voltooid, waardoor de vrachten van Maastricht naar onze zeeha vens en naar den Rijn op een laag peil kun nen worden gebracht, terwijl voor jnze eigen zeehavens zou kunnen woiden overgegaan tot vermindering, eventueel zeer sterke ver mindering, van de loodsgelden. Nederland kan in volle vrijheid onderhan delen. Maar alleen wanneer ook de Neder landsche belangen worden in het oog ge houden, derhalve, Nederland deze weet te doen eerbiedigen en die zelf weet te beharti gen, wordt tot de zoozeer gewenschte samen werking tusschen Nederland en België de gelegenheid geopend. DE WETHOUDERSCRISIS TE DEN HAAG Onze Haagsche redacteur schrij't ons: Er is na de wethouderskeuze van j.l. Maandag en in verband met de noodig ge worden vervulling van de vac.-Vrijenhoek in de pers eenige gedachtenwisseling ont staan, waarbij vooral de houding der libe ralen bij de verkiezing van den heer Feber in geding komt. De vraag is vooral in be spreking of het beleid der liberale raads fractie wel zoo is geweest, dat het niet met begrippen van politiek fatsoen in botsing is gpkomen. De anti-rev. fractie staat eigenlijk buiten deze dingen en is, voor zoover wij welen, ook voor a.s. Maandag volkomen vrij. Wij zouden het niet onbedenkelijk vinden, indien aan de 7 leden tellende liberale frac tic alsdan nog een tweede wethouderszetel ten deel zou vallen. Zij heeft daar geen recht op. Eer zouden de prot-chr. fracties, die samen 9 leden tellen, dan voor aanwij zing van een candidaat in aanmerking ko men en wel speciaal die groep, welke nog niet in B. en W. vertegenwoordigd is. Toch zou deze constructie ons weinig be vredigen, omdat dan aan de linkerzijde als geheel nog minder recht zou worden ge daan. Links heeft zeker aanspraak op twee plaatsen, maar die behoeven niet heide door liberalen te worden ingenomen. O. i. ware het dan indien de soc.-dem. niet terug kunnen keerei nog beter- een lid der vrijz.-dem. fractie aan te wijzen, waarhij we met name denken aan Prof. Josephus Jitla. Hoe dit alles intusschen zij, het komt ons gewenscht voor, dat bestaande duisterheden worden opgehelderd eer Maandag a.s. op nieuw voor een wethouder wordt gestemd En in ieder geval vertrouwen we, d-.t d - anti-rev, fractie geenerlei medewerking zal verleenen tot iets, dat politiek ongewenscht is. of waaraan uit moreel oogpunt bedenke lijke kanten zijn. WASSENAAR ORANJE-AVOND. Uitgaande van de vereeniging „Bijbel cn 1 r te dezer plaatse werd een Oranje zon-! georganiseerd, waarbij door leden der Jonge'in svereen. „Dient den Heer met blijd schap' een historisch stuk werd opgevoerd, getiteld „De Spion van den Prins"'. De voor- ffleTtedzc&itKlsdie landfiasta 1 DOOS 20 CT.- TUBE 35 en 60 CT. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) Vereenigde zitting der Staten-Generaal tot sluiting der buitengewone zitting. Beginselverklaring van de Ned. Federatie inzake eenNederlandsch-Belgische overeen- Een wetsontwerp is ineediend tot regeling van het verrichten vau arbeid in loondienst door vreemdelingen. fblz. 2) De Rijksdagbrand. Verklaringen te Londen van Grz'jsi-ski, Bernhardt en Breitscheidt. Rapport over Van der Lubbe. Mr. Pauwels als verdediger geweigerd door Van der Lubbe. Mr. Stomps thans door ie familie aangezocht en door deze aan Marinus aan- Goerinr opent den Pruisischen Raad van State en houdt daarbij een lijkrede op het parlementarisme. Von Neurath over de buitenlandsche poli tiek van Duitsciiland, inzonderheid in ver band met ontwapening en gelijkberechtiging. Nabij Amersfoort is een auto op een troep militairen ingereden, waarbij vijf personen zijn gewond. (blz. 3) De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot wering van buitenlandsche studenten aan onzn universiteiten aangenomen met 25 te- een 9 stemmen. Het uniformverbod heeft de Kamer eveneens aangenomen. De Rijksmiddelen hebben in Augustus 29.568.936 opgebracht of 2.269.1SS minder dan verleden jaar. Over de eerste acht maan den van het loopende jaar bedraagt de ach terstand tegenover 't vorige jaar 18.239.355. zitter van B. en O., Ds. ten Kate, sprak een korte openingsrede uit, waarin spr. o.m. deed uitkomen hoe diep in het hart van het Ned. volk de liefde voor onze Koningin leeft. Op ondubbelzinnige wijze was dit weer aan het licht gekomen j.l. Zaterdag in het Stadion te Amsterdam. Wat was de oorzaak van deze verknochtheid? Allereerst voor haar persoon, daar ze in haar 35-jarig regeertijdperk her haaldelijk zich een landsvrouwe had betoond vooral wanneer ons volk moeilijke tijden doorleefde. Maar ook omdat zij een telg is van het oud Oranjehuis dat langs den weg van het offer zich de oprechte liefde van ons volk heeft weten te verwerven. Na dit ernstige pakkende openingswoord, dat besloten werd met het zingen van de twee bekende coup'etten van het Wilhelmus, waar aan allen spontaan deelnamen, werd de gele genheid gegeven het historische stuk op te De heer Floor, 2e voorzitter der vereen., dankte aan het slot allen die aan het slagen van dezen avond hadden medegewerkt, waar na op gebruikelijke wijze de vergadering werd gesloten. PROT. CHR. RECLASSEERINGSVEREEN. Het bestuur oer P.C.R.V., afd. Zwolle, is voornemen? bij voldoende deelname, onder lei ding van den hesr Mr. C. F. H. Huijsman, te Zwolle, een excursie te organiseeren naar het Chr. Opvoedingsgesticht „Hoenderloo", op Za terdag 30 September a.s., vertrek vanaf het Groote Kerkplein nam. 1 uur, per autobus. De heenreis zal geschieden over Apeldoorn. terw\jl toegane tot hel Kroondomein is aange vraagd. De prijs bedraagt per persoon f 1.30. Opgave voor deelname door leden der afdee- ling met hun dames en introducés, te richten aan den secretaris, den heer G. H. Polman, Wipstrik 26. HARDERWIJKS CHRISTELIJK TEHUIS VOOR MILITAIREN Het Christelijk militair Tehuis te Harder-heid verleend is. wijk vierde gisteren zijn 50-jarig bestaan; De heer W. Mek enk amp, huisvader bij de feestelijkheden was o.a. ook minister van liet tehuis, ontving de zilveren eero- Deckers aanwezig. Het moment waarop den I medaille dier Orde. voozit 1 e r, Ds. L. v. Mastrigt, door mi-1 nist-r Deckers, de orde van Oranje Nassau Het bestuur hield gisterenmiddag een wor.it opgespeld, die hem bij deze gelegen-1 drukbezochte receptie. HOOFDKANTOOR OPSL1 0>»LA A ""SON- C0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVER1J: NASSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1