DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. fi STADSNIEUWS LEIDSCH CRISIS-COMITÉ Deze oproep vlnde bij velen gehoor. De geldmiddelen van het Comité zijn uitgeput. In de zomermaanden hebben de bijdra gen nagenoeg stil gestaan; het werk van het Comité evenwel niet Vele noodlijdende stadgenooten (moesten door dezen moeilijken tijd worden heerxge- holpen. Dat het Comité daartoe in staat was, dankt het in niet geringe mate aan de opbrengst van de wekelijksche collecten èn nan de dames, die bereid waren deze bij dragen in ontvangst te neimen. Velen hebben de hulp van het Comité nog dringend noodig; in den komenden winter zullen zware eischen aan de kas worden gesteld. Het Comité besloot dan ook weder met de wekelijksche collecte een aanvang te maken op Woensdag 20 Sep tember a.s., in 't vertrouwen, dat deze eer ste collecte na de vacantie extra zal wor den bedacht. Velen zijn bereid te geven, daarvan is het Comité overtuigd. Er is echter groot gebrek aan dames, die 's Woendags één of twee uur beschikbaar willen stellen, om de we kelijksche bijdrage op te halen. Daardoor bestaat het gevaar, dat de Woensdag-col lecte niet tot haar recht komt en dat mag .toch niet! Het Comité bedoelt dus met dezen oproep Pen tweeledig verzoek: le. Doe wekelijks een bijdrage in het groene busje, elk bedrag hoe klein ook, is \an harte welkom; 2e. En dit wel in het bijzonder aan de 'dames: stel U 's Woensdags één of twee uur beschikbaar, om deze bijdragen in ont- Vomgst te nemen. Voor zoover mogelijk Wordt U ingedeeld in de wijk, welke nabij XJw woonplaats is gelegen. Ge kunt U opgeven bij: mevr. L. C. Stuur manv. Gulden, Maresingel 20 ,telef. 234; mevr. S. de Vriesde Vries, Rapenburg 38, telef. 852; mevr. N. v. Oerle—Spierenburg, Zoeterw.singel 90; mevr. J. C .M. Warnecke Gussenhoven, Stationsweg 6, telef. 1510; mej. C Verhev v. Wijk, Zoeterw.singel 57, telef. 57; mevr. Blom, N. Rijn 29a; mevr. W. J. MinkhorstSwart, Breestr. 39, telef. 3235; mevr. P. WernerSomerwil, Mairesingel 53, telef. 1638; mevr. J. S. Bakhuyzen—Wolters, Oude Singel 186, telef. 769; mej. N. de Boer, Morschweg 63; mevr. J. HofsteengeDijk man, Fruinstraat 3; mevr. S. HagenRol- landet, Rijnsburgerweg 155, telef. 1187; den heer Jac. de Graaf, Lage Rijndijk 4, telef. 356: dames Keulemans, Plantsoen 55; mevr. S. Melief—ter Smette, Leliestraat 126; mej. G. Kroes, Bilderdijkstmat 1, telef. 292; mevr. J. MandersVermeulen, Oegstgeesterlaan 12, telef. 292; mevr. D. le Poole—v. Beek, [Witte Singel 72, telef. 220; of op het bureau van het Crisis-Comité, Stille Rijn No. 3, 'telefoon 1946. Wanneer aan dezen oproep gehoor wordt gegeven, zal het Comité in staat zijn aan vélen de helpende hand te bieden. Bij voorbaat hartelijk donk! HET DAG. BESTUUR van de afd. Leiden van het Nat. Crisis-Comiité 'Gironummer 188690. DE LEIDSCHE WINKELWEEK De prijzen voor de telwedstrijd, uitge schreven door de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, zijn geëtaleerd in het perceel Haarlemmerstraat 73b. HULDE AAN H. M. DE KONINGIN. 'Alle Oranjegezinde Leidenaars worden in Öe gelegenheid gesteld a.s. Dinsdag „den Oranje-Dinsdag", ter gelegenheid van de opening der Kamers van de Staten-Generaal hulde te brengen aan H. M. de Koningin. Spoedige aanmelding wordt ingewacht hij den heer J. Overduin Jz., Rijnkade 16, tot uiterlijk Vrijdagavond 8 uur. Nadere me dedeel ingen worden t. z. t. u bekend ge- tnankt HE 41ste BEURS VAN DE DAMESKRONIEK Toen Rodi Roeters, de conferencier, gister avond in den foyer bezig was met het uit reiken van de groote geschenken aan de gelukkige bezoekers(sters), deed zich het eigenaardige geval voor, dat één van hen, 'dlè het recht had om een geschenk te ont vangen, niet herschenen is. De Directie van de Dameskroniek, welke Öeze tentoonstelling tot en met 17 Septem ber in den Dierentuin houdt, stelt het op prijs hekend te maken, dat alle bezoelcers- l(sters) aan den ingang van het gebouw, behalve het gekochte entrée-bewijs, een Volgnummer ontvangen, en dat alle num mers, welke op een nul eindigen, dus de 10e, 20e enz. bezoeker(ster) recht hebben op een geschenk. Deze geschenken worden uitgereikt in de loge, rechts van het too- ïieel en de bezitters van een volgnummer, waarvoor een groot ge.schenk bestemd is, moeten zich vervoegen aan de cabaretzaal, waar deze op het podium aan hun worden overhandigd. Rodi Roeters heeft ook bekend gemaakt, 'dat de bezitter(sters) van dit volgnummer zich gedurende de tentoonstelling alsnog kan melden en dat hij (zij) dan uitsluitend op het podium het geschenk in ontvangst kan nemen. ORANJE EN LEIDEN. Bij drukkerij P. J. Mulder en Zn. al hier is verschenen een reclame-plaat van de a s. 3 Octoberfeesten. Deze plaat is, zoo als gewoonlijk, geïnspireerd op het hoogte punt van de feestelijkheden, de groote mid dag-optocht, die ditmaal tot onderwerp heeft de hpfeekenis tusschen Oranje en Leiden. Jan de Quack heeft de plaat ontworpen én heeft er een keurig geheel van gemaakt, 'dat ongetwijfeld wel de aandacht zal trek ken. AUTO-BOTSING. Disndag heeft er op dan Endegeester- 'straatweg een auto-botsing plaats gehad. G. v. Z., wonende te 's-Gravenhage, reed aldaar met zijn auto, komende uit de richting Den Haag en kwam in botsing met een auto be stuurd door W. J. M., wonende te Weesper- karspel. M. reed niet voldoende rochts van den weg. Beide motoren werden licht be schadigd en konden op eigen kracht door rijden. TRAGISCH. Dinsdag bracht mej. J. M. K. geb. W. een bezoek aan het Gesticht Endegeest- Aldaar geraakte zij hevig overspannen en is door de politie overgebracht naar haar woon plaats Rotterdam en aldaar bleek haar toe stand zon ernstig dat zij door de Gemeente lijke Geneesk. Dienst overgebracht moest worden naar het Krankzinnigengesticht MaasoorcL CONGRES VAN HET OOSTERSCH GENOOTSCHAP Het congres van het Oostersch Genoot schap in Nederland is gisteravond voortge zet met een drukbezochte receptie in huize Bruins. Do dag van vandaag is geheel gewijd aan vergaderingen van de secties zoowel van de voor-Aziatische als van de Indisch-Indone- sische. Hedenavond vergaderen de congresleden en de gasten zich in het Groot-Auditorium, waar de heer George Coedès, directeur van de Ecole Franchise d' extième Orients te Hanoi zal spreken over: „Les recents pro grès de 1' archeologie en Indo Chine". GESLIPT. Op den Vlietweg, onder de gemeente Voorburg, is gisteren een auto, bestuurd door den heer de H. uit Leiden, bij het in houden voor een wielrijder, geslipt en tegen een boom gereden. De auto kwam daarna In botsing met een andere auto, die licht werd beschadigd en reed vervolgens op nieuw tegen een boom. De auto werd on herstelbaar beschadigd, maar de inzitten den behalve de heer de H. diens vrouw en zoon kwamen met den schrik vrij. UITGERUKT MET MUZIEK. Hedenmorgen is de hier ter stede voor herhalingsoefeningen in garnizoen liggende infanterie, voor het houden van een ge vechtsoefening, uitgerukt Zij werden bege leid tot aan de grens der stad door de Kon. Militaire Kapel onder leiding van den heer Walter Boer. BRANDSTICHTING TE LEIDEN. De 25-jarige garderobier P. C. L. te Leiden is door de Haagsche Rechtbank ter zake van opzettelijke brandstichting, waarbij ge meen gevaar voor personen en goederen ontstaan kon, veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. L., die als reden voor zijn misdrijf opgaf, dat hij in financieele moeilijkheden verkeer de, hij had o.m. een piano op afbetaling gekocht, waarvan hij de termijnen niet kon voldoen heeft reeds eerder brand gehad, waarna hem een tamelijk hooge verzeke ringsom is uitbetaald, terwijl ook een hem toebehoorende vrachtauto, welke verzeke- kerd was, op onverklaarbare wijze is ver brand. In hooger beroep eischte de advocaat-ge neraal, Mr. baron Speyart van Woerden he den bevestiging van het vonnis, er op wij zend, dat verdachte er niet tegen opzag het leven van zijn medemenschen in gevaar te brengen. Mr. L. Weijl, uit Leiden, die zijn pleidooi aanving met een vergelijking van deze zaak met die van een anderen Leidenaar, die te Leipzig terecht moet staan, kreeg van den president te hooren, dat de Duitsche recht spraak in deze geen rol speelt. Als de ver dediger daarop tal van krantenverslagen voorleest, waaruit zou moeten blijken, dat In verschillende gevallen van brandstich ting veel minder straf wordt opgelegd, merkt de president op, dat verslaggevers zich wel eens vergissen kunnen. Pleiter betoogde, dat er alle aanleiding was om te overwegen om ditmaal den ver dachte een voorwaardelijke straf op te leg gen. Arrest 27 September a.s. K. VAN K. RIJNLAND Nieuwe Inschrijving. 13 Sept Van Egmond Company. Sassenheim, Hoofd straat 26. Bloembollenexport. Venn.: P. C. Spek, Boskoop; P. A. van Egmond, Sassen heim, en J. van Egmond, Sassenheim. W ij z I g i n g. 13 Sept. Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. (f). Alphen a, d. Rijn, Julianastraat 55. hoofdz.: Rotterdam. N. Proc.: W. Vink, Bodegraven (B. P.). 13 Sept. J. H. Perfors Lamers. Sas senheim, Hoofdstraat 123-125. Stoffeerderij, oehangerij, handel in behangselpapieren enz.; handel in land- en tuinbouwairtikelen. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabriek van hang- en steeketiketten; alsmede zakkenhandel. Te vens wordt handel gedreven onder den lam: Firma J. H. Perfors. 13 Sept. J. Vrijenhoek. Leiden, Haar lemmerstraat 119. Drogisterij. Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in zaden. 13 Sept. J. van Diest Zonen. Sassen heim, Teylingerlaan 7a. Kweeken van en handel in bloembollen, planten, enz. De zaak is verplaatst naar Voorhout, Frank an Borselenlaan. Opheffing. Bloemenmagagzijn „Mille Fleurs". Leiden, Haarlemmeirstraat 231. „Het Modehuis". Leiden, Breestraat 143 Dameshoeden en damesmode-artikelen. Gebrs. van der Voort. Sassenheim, Hoofdstraat 169. Bloembollenkweekerij en -export. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C de Vreugd—Hoek ï.J C J v d Zalm—de Konlnk z.; C G v Schooten—v d Berg B L P M A van Uun—Boers z. OVERLEDEN: A Moolenaar m 65 J.; S P v d GEHinVD: A Beekman en P Ouwerkerk; A P v d Berg en M Hommers: H G Bonnet en J Deklsr; W F Meüers en G A Ruben; S Slera van Polanen; G A Sierat en E EclcooH; 311mmers en J Olivier: W v d BIJ en J C lug; p j Eikerbout en C H Schoem»n; E J H Alt er. c_' Dee. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RI.IN NED. CHR. VROUWEN BOND Hedenavond (Donderdag) houdt de afd. Alphen van den N. C. V. B. een ledenverga dering in het gebouw van de Chr. H. B. S. Mevr. Zonneveld-Figée hoopt een inleiding te houden over „Wilma". BEZOEK NIEUWE BURGEMEESTER Woensdagmorgen heeft de nieuw-benoem- de burgemeester, de heer P. A. Colijn, ver gezeld van zijn echtgenoote, een bezoek aan onze gemeente gebracht. Bezichtigd werden Gemeente-Secretarie en ambtswoning van den burgemeester aan de I.emzonlaan. Over de datum van installatie is niets officieels bekend. Vermoedelijk zal de installatie deze maand nog plaats vinden. GEREF. JEUGDCENTRALE De propaganda-vergadering van de Ger. Jcugd-Centrale welke gehouden zal worden in gebouw „Concordia", is uitgesteld tot Maandag 25 Sept. aanstaande. BENOEMING Onze plaatsgenoot N. D. C. do Jong is met ingang van 1 Nov. a.s. benoemd tot agent van politie te 's-Gravenliaro- TENTOONSTELLING Het ligt in de bedoeling van de Pluimvee-en Konijnenfokkersvereen. „Eendracht" te Aair- landerveen een tentoonstelling te houden op 15 en 16 Dec. a.s. Voor deze eerste lustrumtentoonstelling werden reeds enkele eereprijzen ontvangen, terwijl meerdere prijzen zijn toegezegd. DE NOODBRUG Zooals men weet is licit venteer over do Hofhrug in verband in t de vciUic nving daarvan gestremd en voor de voetgangers ec.i noodi ïug gelegd. Aanvankelijk w re. nok door de wielrijders van deze brug gebruik ge oiujiirt; dit heeft mm echter gisteren ver- boden VERDRONKEN. Woensdagavond tusschen 5 en 6 uur is het 3-jarig zoontje van den veehouder van Schaik aan den Wcstkanaalweg in de Kromme Aar geraakt en verdronken. KATWIJK VERGUNNING AARDAPPELENVERVOER. Handelaars en vervoerders van aardappe len zullen voortaan zich niet meer naar Leiden behoeven te begeven om in het bezit te worden gesteld van een vervoervergun- ning. Deze formulieren zijn voortaan tegen de vereischte betaling ook verkrijgbaar bij den heer A. v. d. Oever alhier. Men leze hiervoor een advertentie in dit blad. KATWIJK AAN DEN RIJN REGISTRATIE TUINBOUWBEDRIJVEN In verband met den steun voor sommige tuinbouwproducten over 1933 en de nood zakelijkheid om een juist beeld te krijgen van den omvang van den tuinbouw en de onderscheiden cultures zal de regeering over gaan tot registratie van de tuinbouwbedrij ven (ook gemengde bedrijven). Deze re gistratie is hier in handen gegeven van het bestuur der veiling. Het is van zeer gnot belang dt\ men wil men in 1934 z.g. crisis producten (en dat zijn bijna alle land- en luiribouwproducten) telen, men in het bezit is van een teeltbewijs. Die niet aan de re gistratie deelneemt, krijgt geen, 'eeltbewijs. Op de eerste vier avonden van de volgende eek, MaandagDonderdag, zal het be stuur der veiling zitting houden om de op gaven in ontvangst te nemen- Men stelle zich dus spoedig in het bezit van de ver eischte formulieren. Zie voor een en ander een advertentie in dit blad. KATWIJK AAN ZEE GEREF. GEMEENTE AANRIJDING De wielrijder L. H., wonende Varkevis- sersiraat werd bij het Raadhuis aangereden door een auto, uit Rijnsburg afkomstig. H kwam er vrij goed af, zijn rijwiel werd be schadigd- De automobilist had geen schuld, daar de wielrijder plotseling van richting veranderde, zonder dit kenbaar te hebben gemaakt, VOETBALVEREEN. „KATWIJK" De Katwijksche Voetbalvereen. „Katwijk" hield in het Jeugdhuis haar eerste jaarver gadering, onder voorzitterschap van den heer C J. Lambour. Het verslag van den secreta ris gewaagde van een gestadige ontwikke ling der Vereen. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen de heer A. Verloop, in de plaats van den heer M- Harteveld, die be dankte. KOUDEKERK GEMEENTERAAD De Raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer P. de Jong. Voorzitter de Burgemeester. DeVoorzitter opent de vergadering met ibed. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. 't Is den Voorz. een behoefte ook in deze openbare Raadsvergadering te herdenken het pas zoo schitterend gevierd 35-jarig Regee- gsjubileum van onze geliefde Vorstin op 9 dezer. Spr. stelt den Raad voor een tele gram van gelukwensch aan H.M. te zenden, waartoe door den Raad wordt besloten. De Voorzitter stelt voor het oude Raad huis aan den openbaren dienst te onttrekken en daaraan tevens te verbinden de onder- ^andsche verkoop van de veldwachterswo ning. De Voorzitter stelt in het belang van den dienst den Raad voor, om de woning aan den veldwachter te verkoopen voor 2500, met de bepaling dat het arrestantenlokaal, noodig, nog één jaar ter beschikking blijft. Het voorstel wordt met één stem tegen, die van den heer Van der Lee, aangenomen. Toegestaan wordt een crediet van 150 voor de inrichting van een arrestanten lokaal. De Voorzitter deelt mede, dat de woning boven het nieuwe Raadhuis nog niet is ver huurd en dat gegadigden per advertentie en wel liefst gepensioneerden, worden opgeroe pen. Daar de nieuwe Raadszaal zich hiervoor niet leent, vindt vaststelling plaats/van de ver ordening tot aanwijzing van den stemlokaal i een der lokalen van de O.L. school. De begroot ingen voor het Burgerlijk Arm bestuur en die voor het Tehuis van Ouden van dagen worden, onder goedkeuring van den Raad, vastgesteld. De eerste in ontvangst en uitgaaf op 1108.33 en de laatste in ont vangst en uitgaaf op 7672.S6V2- Ten slotte wordt vastgesteld, dat het bu reau van den Burgerlijken Stand, hetwelk thans is geopend van 9—12, voortaan ge opend zal zijn van 9I2V2 uur n.m. Bij de rondvraag verlangt niemand het woord, waarna de voorzitter de vergadering sluit. LISSE GEMEENTERAAD De Raad der Gemeente kwam Woensdag avond in een korte zitting bijeen. Na de opening werd direct aan de orde gesteld een regeling tot toelating van kin deren uit de Gemeente Sassenheim op de Openbare School alhier. De kinderen uit de gemeente Sassenheim zullen tot de openbare lagere school der gemeente Lisse worden toegelaten op ge lijken voet, als do kinderen uit de gemeente Lisse, zulks onverminderd de bevoegdheid Burgemeester en Wethouders der ge meente Lisse tot verwijdering van leerlin gen hij wijze van tuchtmaatregel of bij niet voldoening van het verschuldigd schoolgeld De gemeente Sassenheim zal voor eiken leerling uit deze gemeente, die de openbare lagere school der gemeente Lisse bezoekt, ten bate van de gemeentekas van Lisse oene vergoeding per leerling per kalender jaar betalen. Woningbouwver. „Volksbelang" Vervolgens kwam in bespreking het voor schot aau de Woningbouwver. „Volksbe lang" voor de stichting van 10 arbeiderswo ningen. De Raad der gemeente; Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders, om van de Woning^reeni- ging „VoLksbelang", alhier, voor den bouw van 10 arbeiderswoningen een voorschot tt verleenen van ten hoogste f 26500. Kennis genomen hebbende van de door het Bestuur der Vereeniging ingediende bouwplannen met daarbij behoorende ex ploitatie-rekening; Overwegende, dat deze bouw plaats heeft, om de bewoners van onbewoonbaar ver klaarde woningen in de gemeente te huis vesten, omdat de bewoners dier woningen er niet. in geslaagd zijn zelf geschikte wo ningen te huren en het niet langer verant woordelijk is de onbewoonbaar verklaarde woningen door hen te doen bewsnen: Gelet op de Gemeentewet en de Woning wet; Besloot: Aan de Woningvereeniging „Volksbelang" te Lisse voor de stichting van 10 arbeiders woningen op het perceel Lisse, kadastraal l>ekend in sectie D, No. 3843, een voorschot te verleenen van ten hoogste f 26.500,ren tende ten hoogste 4Va pet, 's jaars, af te lossen in 50 jaren en zulks onder bepaalde voorwaarden. De huurprijs dezer woningen moet f 3.40 per week bedragen om een sluitende exploi tatierekening mogelijk te maken. De huur prijs is zoo laag mogelijk gesteld. De heer Noorlandt informeert of de wo ningen inderdaad voor de bewoners der on bewoonbaar verklaarde woningen zijn be stemd, aangezien dit niet in de voorwaar den is opgenomen. De secretaris, tevens bestuurslid van „Volksbelang", zegt dat dit zeer zeker de bedoeling is. Deze menschen moeten echter lid worden van „Volksbelang". De heer C. Langeveld vraagt of de men schen er zelf wel in zullen gaan. Hij acht de huur voor hen te hoog. De voorzitter kan geen zekerheid geven. De huren kunnen niet lager gesteld worden. De heer Verduijn zegt, dat ze niet ver plicht zijn erin te gaan, maar wél hun on bewoonbaar verklaarde woning zullen moe ten ontruimen. De heer C. Schrama zou het zeer op prijs stellen wanneer de besteding dezer wonin gen plaatselijk openbaar geschiedde. De heer de Haan merkt op, dat het Bestuur van „Volksbelang" in deze te be slissen heeft en niet het College van B. en W. of de Raad, en tevens is het Bestuur voor alles verantwoordelijk. Echter zal er op aangedrongen worden dat de woningen plaatselijk worden aanbe steed. Het voorstel wordt aangenomen en tevens werd besloten een geldieening aan te gaan, behoudens goedkeuring van Gedep. Staten dezer provincie ten laste der gemoente met de N.V. Levensverzekering Mij. „de Neder landen" te Amsterdam, van f 26.500, zijnde een gelijk bedrag als voorschot te verleenen aan de woningvereeniging „Volksbelang" te Lisse, voor de stichting van tien arbeiders woningen. Voorts besloot de Raad, behoudens goed keuring van Gedep. Staten dezer provincie, ten laste der gemeente, met den heer R. G Marlet, te Warmond, voor de inrichting van een sportterrein een geldieening aan te gaan van i 2800. Comptabiliteit Deze post bevatte ecnige boekingen van adminislratieven aard. De post onvoorziene uitgaven wordt verminderd met een bedrag van f 25, Rondvraag De heer A. Th. van Kesteren zag gaarne op de begrooting 1934 een post uitgetrokken voor het aanleggen van een trottoir tus schen 'de Engelenbrug en de Beekbrug. De kerkgangers en schooljeugd moeten nu ge bruik maken van het fietspad, wat voor wielrijders onaangenaam is en voor do voet gangers gevaarlijk. De heer A. H. Schrama verzocht betere besnoeiing van het houtgewas in de bocht van den Achterweg bij de Spekkelaan. De heer Noorlandt vraagt of er ook maat regelen genomen kunnen worden, dat stroo- agens de buitenweg van het dorp nemen en niet de Kanaalstraat, zelfs op Zaterdag als alles schoongeveegd is, daar dan alles weer vol met stroo ligt. De Voorzitter zegt, aat hier niet veel aan te doen is. Hierna sluiting. TEVEEL AAN BACCHUS GEOFFERD Zeker iemand die in staat van dronken schap verkeerde is door de politie nachtver blijf verschaft in een der cellen van het Gemeentehuis, totdat hij zijn roes uitgesla pen heeft DE WERKLOOSHEID Het werkloozenaantal is deze week weder om in de stijgende lijn. BAZAR Op 24, 25 en 26 October zal de Zangvereen. „Excelsior" een Bazar organiseeren ten bate van de Kas in verband met het concert ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum. RIJNSBURG DE OUDSTE INWOONSTER OVERLEDEN In den ouderdom van 97 jaar en 3 maan den is alhier overleden de oudste inwoon ster dezer gemeente, ile wed. G. Ravens- bergenStar. BELEMMERING De veiling liet dit jaar voor de eerste maal de aardappelen aanvoeren in kisten van 25 KG. Dit voor het behoud van hxt product, het betere vervoer en gemakke lijker koopen, omdat men het product beter kan bezichtigen. De veiling schafte hier voor enkele duizenden kisten aan. Thans is op last van de Aardappelen-Centrale ver boden de aardappelen in kisten aan ie voeren en van de veiling te vervoeren. Zu'.ks zal voortaan moeten gebeuren in zakken, geplombeerd vanwege genoemde Central? Door en ander is groote ontstemming ge wekt bij tuinders en koopers. SASSENHEIM STEUNVERLEENING Naar wij vernemen, is in verband met een schrijven van den Minister van Sociale Za ken dd. 2 September 1933 door het Gemeen tebestuur besloten, dat. geen steun meer z\\ worden uitgekeerd aan werkloozen, die 40 RR en meer bloembollen telen. VALKENBURG HET ORANJEFEEST Gister heeft Valkenburg zijn Oranjefeest gevierd, waarbij' in den middag de regen leelijk als spelbreker optrad. Alle spelen, zoowel die der Oranjevereeniging als die der schoolkinderen zijn evenwel in de open lucht tot een min of meer goed einde ge bracht. 'h Morgens om ongeveer 9 uur namen de feestelijkheden een aanvang met een rond gang der schoolkinderen door het dorp, voor afgegaan door muziek. Eerst werd naar he« raadhuis getrokken, waar het hoofd der Ghr. school, de heer Haantjes, van af de pui de kinderen en belangstellenden toe sprak. Spr. zeide 0. m. dat het bestuur der Chr. school eenigen tijd geaarzeld had al vorens tot feestvieren te besluiten. De eco nomische, omstandigheden zijn immers slecht. Men was echter «ver de bezwaren heengestapt. Onze huiselijke feesten laten we toch ook doorgaan. Dit jaar geen feest te vieren zou dubbel jammer zijn met het oog op het 35-jarig regeeringsjubileuin. Spr. memoreerde nog enkele zinsneden uit de rede der Koningin, jl. Zaterdag door Haar uitgesproken. Hij sprak de wensch uit dat de band tussohen Oranje en Nederland opnieuw mag worden verstevigd en beves tigd. Nadat een driewerf hoera uitgebracht was werd door de aanwezigen, met begeleiding der Harmonie, twee coupletten van het Wil helmus gezongen. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter der Oranjevereen. „Wilhelmina", den heer Joh. van der Zwart Hij hoopte dat allen op dezen feestdag een recht blijde dag zouden hebben en wekte op om toen vooral op waardige wijze feest te vieren. De rondgang door het dorp werd daarop voortgezet De door de kinderen meege brachte versiering deed het leuk. Bij dei. burgemeester werd halt gehouden en op nieuw twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. I Terug in school werden de kinderen royaal getrakteerd. Bestuur en personeel hielden daarop verschillende spelen met de kinderen, die den geheelen dag verder in beslag namen. Er was voor de kinderspelen veel belangstelling. Door de kinderen wera echt genoten. Behalve de prijswinnaars, die fraaie cadeaux ontvingen, kreeg ieder een troostprijs, zoodat niemand met leege han den naar huis ging. De Oranjevereeniging had voor de groote ren diverse spelen georganiseerd. Dat zich hierbij vaak komische tooneelen afspeelden valt te begrijpen. Alle spelen werden, niei- cegenstaande de regen, vlot afgewerkt. De uitslag dor verschillende wedstrijden was als volgt: Ringrijden met paard en tilbury: le prijs C. van den BergVan der Nagel en D. de Vries Dzn., 2e prijs Nian Julien en P. Vis, 3e prijs Adr. de Vries en H. v. Klaveren. Schijfschieten: le prijs P. Kort, 2e prijs H. Imthorn, 3e prijs M. van Tol, 4e prijs M. van Stijn. Ringrijden op de fiets: le prijs L. Rhijns- burger Lz., 2e prijs Gerritje Zandbergen, 3e prijs Dirkje van der Zwart, 4e prijs A. v. d. Nagel, 5e prijs Nic. Ouwersloot, 6e prijs M. v. Delft-Slootweg. Stoelendans: eereprijs een collier, aange boden door burgemeester Lotsy, Jo, Oostet- lee, le prijs Gr. Postmus, 2e prijs Tiny Peet, 3e prijs Dirkje v. d. Zwart. Blaastrappen: le prijs S. Haantjes, 2e prijs H. v. d. Nagel. 3e prijs Arie Dop. Buiten het oorspronkelijke programma om werd ook nog een wedstrijd in het blaas trappen voor jongedames georganiseerd, die vooral bij het publiek zeer in de smaak viel. Hierbij waren de winnaressen: le prijs Jo Oosterlee, 2e prijs M. Postmus. De Voorzitter der Oranjevereeniging deel de 's avonds de prijzen uit, waarbij hij een woord van dank bracht aan allen die mee- gewerk* hadden om het feest te doen slagen. 's Avonds werd het feest opgeluisterd door muziek van de harmonie uit Katwijk a. d. Rijn. Met vroolijke marschen en vaderland- sche liederen werd de feeststemming er goed in gehouden. Tot laat in den avond was men gezellig hiieen. Het bestuur der Oranjevor- eeniging kan met voldoening op een ge slaagd feest terugzien. ZAKKENROLLERS Van J. v. d. M., die met een ververschings- tent op de paardenmarkt stpnd, in de hoop op deze manier een daggeld te verdienen, werd een portemonnaie met een inhoud can bijna f 30 gerold. Radio Nieuws. WADDINXVEEN OVERTREDING VEEWET Tegen een veehouder, wiens vee mond- en klauwzeer had, en die daarvan geen aangifte had gedaan, is deswege proces-verbaal opge maakt. /eneens is dit geschied tegen een vee houder die besmet vee had vervoerd. Kunst en Letteren. CONSERVATORIUM VOOR MUZIEK (Directeur Jos. Holthaus). De bekende tenor, de heer Cor van Munster, die zich thans uitsluitend aan de kunst heeft gewyd, is als leeraar solozang aangesteld aan het Conservatorium voor Muziek te Rot terdam, dix-ecteur Jos. Holthaus. De heer van Munster studeerde aanvankelijk bij den heer Jos. Holthaus en voltooide zijn studie bij mevrouw A. Noordewier-Reddingius Hij trad reeds herhaalde malen met veel succes op bjj verschillende oratorium-uitvoe ringen. Gemengd Nieuws. HET RESULTAAT VAN TWIST Tengevolge van wist met zekeren D;, bracht J. hem een viertal steken toe. Dr. Payens verleende geneeskundige hulp. Do toestand van het slachtoffer is niet ernstig Ingezonden Stukken. Geachte Red., Mag ik voor het onderstaande eenige plaatsruimte in Uw blad, naar aanleiding van het bericht aangaande de nieuwe rege ling in het saneeringsplan. Van wien dit bericht afkomstig is weet ik niet en behoef ik niet te weten, hoewel één ding wel voor mij vaststaat, dat de bericht gever van dit en het vorige bericht, waar gesproken werd van een advies, dat ik zou hebben gegeven geen vriend is, of anders geïnspireerd wordt door een vijand dei' bollentrekkers. Immers, het eerste bericht heeft zoo dui* delijk op het bord der beide Veilingen ge staan, dat er opzet in het spel moet geweest zijn, om het zoo in uw blad te doen plaat sen. Ert dit tweede bericht is al weer niet veel beter, immers de vraag moet gesteld wor den; is de uitlegging van het besluit juist?. Ik meen te mogen weten van niet. Mijn opvatting is anders, maar om hef niet vooruit te loopen houd ik mijn mee ning voorloopig stil. Dit lijkt mij beter. Of er veel of weinig trekkers bij betrok kenen zullen zijn zal de uitkomst moeten lee- ren. Ik kan zelfs als voorzitter der Veiling, mij daar nog geen denkbeeld van vormen. Ook mijn mede-bestuursleden niet. Of nu de inlichter van de bericht,*rover het wel weet?? Ik denk dat die er totaal niets vai ^et. Want als de Besturen der beide Vei en daar geen overzicht van weten te maken, wie moet het dan wel kunnen? Maar zooals ik reeds schreef, er zal wel eens een addertje onder het gi-as schuilen. Het zal wel zoo zijn! Toen ik aan 't werk ging om vrijstelling, waren er menschen, ook op Rijnsburg, die uitspraken wat zullen deze amechtige Jo den of ook wel wat zal deze amechtige Jood? Nu is er een andere regeling waar vele blij mee zijn en nu zeggen diezelfden, daar velt haast niemand bij. Ik zou deze opmerking aan die adressen willen maken: „Houdt uw meening nog even voor u, want ook het laatste zou voor ons wel weer eens mee kunnen vallen en voor u tegen. En vergeet vooral niet, dat wij vanaf Januari reeds vechten voor deze rechtvaardige zaak en daarvoor zal ik blijven strijden tot het einde toe, al heb ik dit Dinsdag j.l. nog trachten te voorkomen. Deze rechtvaardige zaak, die zelfs zeer hooggeplaatste autoriteiten stniikt rechtvaar dig noemen. Als dit niet zoo was, had deze eerste verandering er zeer zeker niet ge komen. Ik wil het voorloopig hierbij laten. Ik hoop later van U de gelegenheid te krijgen mijn standpunt over de trekkers en het Saneeringsplan ten eerste en ten tweede over Rijnsburg en het Saneeringsplan enz. in Uw blad eens breedvoerig in een paar stukken te mogen bespreken. Dan zal er veel te zeggen vallen, maar voorzichtigheidshalve, ga ik er nu nog niet toe over. Met dank, T. KRALT. Aan het bureau van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Lelden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op ons blad voor minstens één jaar met gratis toezending van de bladen tot 1 October a.s., De aanbrenger(ster) NAAM Doorhalen wat niet verlangd Jt

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6