Onuitroeibaar wantrouwen DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Zaterdagmiddag is door onze hoofdstad een bruisende stroom van nationale geest drift gegaan, waarvan de deining in ons geheele land en zelfs in onze beide Indien is meegevoeld. Wanneer ons volk, dat niet gewend is zich aan luidruchtig enthousiasme over te geven, op een zoodanige wijze uiting geeft aan zijn liefde tot vaderland en vorsten huis dan kunnen we iets beter dan anders gevoelen wat er in ons Oostelijk buurland plaats vindt. Ook daar spelen groote historische tradi ties een voorname rol, strekken tot voor beeld en bevruchten de toekomstverwach tingen, geven kracht en moed om voort te gaan en te strijden voor de cultureele we dergeboorte van het Duitsche volk. Ook al hebben we er wel eens moeite moe som mige maatregelen, die het huidig bestuur meent te moeten nemen ter bereiking van het groote doel onze instemming te geven, het nationaal enthousiasme kunnen we be grijpen. En we kunnen dat nog des te beter naarmate we ons indenken, dat de natio nale herleving in Duitschland zijn directe aanleiding vindt in de vernederingen die het Duitsche volk door zijn vijanden na den wereldoorlog zijn aangedaan en die tevens het economisch bestel grondig verward heb ben en armoede en ellende op ongekend groote schaal hebben veroorzaakt De Duitsche nationaal-socialistische revo lutie moet vooral worden gezien als een heroïeke worsteling tegen het domme en rampzalige Verdrag van Versailles. Zondag is te Longwy, Nancy en Meaux, plaatsen met bekende namen uit den groo- ten oorlog, de negentiende verjaardag ge vierd van den slag aan de Marne, die, zoo als men weet, de kansen van den Duitschen opmarsch in Frankrijk deed keeren en ach teraf gezien het begin van de overwinning der geallieerden is geweest. Bij die herdenking is opnieuw op sterke wijze tot uiting gekomen hoe de leiders van Frankrijk op de Duitsche ontwaking reagee- Het opvallend bezoek onlangs van minis ter-president Daladier aan den Franschen vestinggordel gebracht, had reeds tot strek king een ouderwetsch rammelen met den sabel. Thans heeft de minister van pensioenen Miellet te Meaux een redevoering gehouden waarin hij naar voren liet komen, dat men den gebeurtenissen van den wereldoorlog nooit nader had gestaan dan thans. De geest van 1914 schijnt herboren te zijn. On der den naam „het ontwaken van een Volk" woont men de explosie bij van een overdre ven nationalisme, dat duidelijk doet uitko men, dat aan de Marne niet alleen twee vij andelijke legers tegenover elkaar hebben ge staan, maar twee beschavingen, twee geestes richtingen, twee aspecten des levens. Het is duidelijk zeide hij dat thans evenals gisteren dezelfde wil tot hegemonie, an nexatie en imperialisme tot uiting komt. Frankrijk heeft derhalve jegens zichzelf den plicht sterk te blijven om den aanvallers den weg te versperren en den eerzuchtigen en avontuurlijken volkeren den moed te ontnemen. Te Nancy verklaarde maarschalk Petaïn, dat het Fransche volk voor zijn gevallen soldaten tot inkeer moest komen en zich moest afvragen of het met het oog op de hoogste belangen des lands bereid was het persoonlijke egoïsme te onderdrukken en nogmaals, wanneer het zijn moest, op te staan om den eigen grond te verdedigen. Afgevaardigde Ferry hield een redevoe ring, waarin hij o. m. zeide, dat het Duit sche rijk uit de zwakheid van Frankrijk profijt getrokken had om zich te onttrek ken aan de verdragsclausules. Duitschland heeft het pangermonistdsch program van voor den oorlog hervelt en tracht thans de territoriale clausules van het verdrag aan .te tasten. Al deze plannen kunnen echter slechts verwerkelijkt worden door de ver nietiging van Frankrijk, welke Hitler in zijn boek „Mein Kampf" heeft aangekon digd. Het is niet het oogenblik aldus Ferry om op het gebied der ontwape ning ook nog slechts één stap toe te geven, want om vrij te blijven, moet Frankrijk sterk blijven. De redevoering van generaal Weygand in Longwy had een gelijke strekking. Het valt weliswaar niet te ontkennen, dat het tegenwoordige Duitschland, met zijn verlangen om Oost-Pruisen weer territoriaal met het moederland te vereenigen, zijn wensch om onrechtmatig ontroofde gebie den terug te ontvangen en zijn inmenging in de zaken van Oostenrijk aanleiding geeft tot verwijten als de Marne-slagherdenkers tot uiting hebben gebracht. Van een aan valslust tegen Frankrijk is echter nog niet gebleken. Integendeel nemen de tegenwoor dige leiders te Berlijn gelegenheid op gele genheid te baat om de wereld in dit opzicht gerust te stellen. In welsprekende bewoordingen heeft Rijksminister Goebbels nog pas betoogd, dat het er bij de huidige beweging om gaat eenheid en saamhoorigheid tusschen alle Duitschers te brengen. En dan vervolgde Goebbels: „Wij willen het nogmaals voor ieder dui delijk zeggen: Wij zijn niet gekomen om Europa in den chaos te storten. Wij willen geen oorlog, wij willen den vrede. Maar wij willen den vrede van het recht, den vrede van de eer en den vrede, die ons dagelijksch brood veilig stelt. Dit jonge Duitschland wil niet meer object zijn van wereldpolitiek. Wel is de wereld vol wantrouwen jegens ons, men gelooft dat in dit Duitschland een volk der revanche is opgestaan. Wij verkla ren openlijk: wij willen niets anders dan in vrede arbeiden. Slechts één oorlog voeren wij: den oorlog tegen de werkeloosheid. En zoo*spreekt de jeugd zich met haar hort uit voor de nieuwe gedachte der revolutie, voor den leider van het ééngeworden rijk en het ééngeworden volk. Alles wat Duitsch is ademt één idee en één wil. Wij willen de wereld overtuigen van onzen eerlijken wil door ons werk, door onze daden en door onze successen. Wij groeten U, Duitschland, wij willen strijden voor Uw opstanding. Volk en Rijk kunnen niet ondergaan." Hoe uit dergelijke woorden revanche geest, annexatie-lust en zucht naar hegemo nie is te halen, weten we niet. Helaas schijnt op de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland voorgoed de vloek van wanbegrip, misverstand en wantrouwen te rusten. het kabinet-lerroux gevormd De nieuwe Spaansche minister-president Lerroux deelt mede, dat het hem gelukt is een kabinet te formeeren. De samenstelling van dit kabinet is door den staatspresident goedgekeurd, NIEUWE STAATSVORM IN OOSTENRIJK Sociale christelijke staat op grondslag der vakgroepen Te Weenen is Maandag, in verband met den Katholiekendag, door het Vaderlandsche Front in de renbaan een groote bijeenkomst gehouden, waarop bondskanselier dr. Doll fuss zijn aangekondigde rede heeft gehouden De bondskanselier zette op de eerste plaats uiteen, wat zijn regeering na de uitschake ling van het parlement tot stand heeft ge bracht. Het parlement zal, aldus dr. Doll- fuss, zooals het op het oogenblik is samen gesteld niet meer bijeenkomen. Vogens den bondskanselier heeft Fey, de minister van veiligheid, zonder den toestand onnoodig op de spits te drijven, de juiste maatregelen getroffen. Wij willen, aldus verklaarde de bonds kanselier vervolgens, geen politiek van ge weld voeren. Wij zijn echter verplicht de eiligheid van het werkende olk tegen alle daden van ter reur te beschermen. Thans srtaan wij voor den heropbouw van ons vaderland. Wij zijn onder alle omstan digheden vast van plan, ons door geen ter roristische beweging te laten overrompelen en wij doen nogmaals een beroep op alle Oostenrijkers, om hun gezond verstand te bewaren, geen valsche voorspiegelingen na te jagen, trouw te blijven aan den Oosten- rij kschen staat en stand te houden, zoolang het nog tijd is. Onze politiek is er op gericht de orde en rust te handhaven. Detijdvanhet liberale kapi talisme en van de liberale maat schappelijke en economische orde is voorbij, de tijd van Marxis tische volksmennerij is voor bij, de tijd van de zuivere pa r t ij-h eer schappij is voorbij. Wij verwerpen „Gleichschaltung" en ter reur, wij willen den socialen, christelijken staat Oostenrijk, op blijvende grondslagen opbouwen. Deze blijvende opbouw is een taak, die deze herfstmaand nog concrete vormen zal aannemen. Ook op sociaal gebied staat de regeering tegenover een onmiddellijke taak. De normen voor de sociale zorg en den steun aan werkloozen moeten gewijzigd wor den. Een derde van het aantal werkloozen kan weder in het productie-proces worden opgenomen. Dr. Dollfuss zeide vervolgens nog: Waar wij op het oogenblik strijd - >eren tegen het Marxisme, tegen een zoogenaamde arbeidersbeweging en tegen het bruine socialisme, dat ook arbeiders beweging heet, daar moet ik toch verklaren dat wij nooit den arbeiders hun leven en hun principieele rechten zullen ontnemen, want een rechtvaardige en christe- 'lijke staat moet juist in de nooden der arbeiders voorzien en dat willen wij. Wij zijn, aldus ging de bondskanselier voort, zoo vanzelfsprekend Duitsch, dat ik het eigenlijk overbodig vind dit nog te verklaren. Wij willen de goede karaktereigenschappen van het volk aanmoedigen. Onbaatzuchtigheid en Duitsche trouw zijn deugden, die wij in ons vaderland kweeken. Wij zullen ons daarvan ook dan niet laten afbrengen, als men ons eerlijk „Deutsch- tum" ontnemen wil. Wij laten het antwoord op de vraag, wie tenslotte het Duit sche wezen be'te'r gediend heeft, over aan de komende generaties. Wij hebben ons in de wereld vrienden ge maakt. Velen begrijpen niet, waarom wij in den strijd, die op zoo onbehoorlijke wijze door een partij over de grenzen wordt ge voerd, niet scherper reageeren. Ik kan slechts zeggen en wij moeten ons daarvan bewust zijn, dat wij Duitschers zijn en als onze Duitsche broeders ons op het oogenblik opzettelijk verkeerd begrijpen, dan wil ik hier verklaren, dat wij ons steeds slechts hebben verdedigd en nooit hebben aan gevallen. Ik heb mijn bereidwilligheid tot samenwerking steeds weer doen uitko men, doch kan hieraan op het oogenblik niet meer toevoegen. Al is Oostenrijk ook een klein en arm land, daarom heeft het toch recht op eer. Wij willen ons gemeenschappelijk aan Oostenrijk als aan ons vaderland in het Vaderlandsche Front wijden en ik hoop, dat in de allernaaste toekomst besluiten zullen worden genomen, waardoor alles, wat on der de regeering staat, gemeenschappelijk in de groote patriottische beweging zal sa menwerken. Ik heb de kracht, aldus besloot bonds kanselier Dollfuss zijn rede, zoo tot u te spreken, omdat ik overtuigd ben, dat de hervorming van het openbare leven in Oos tenrijk een voorbeeld zal zijn in de wereldgeschiedenis, omdat ik overtuigd ben, dat wij ook tegenover het Duitsche wezen plichten te vervullen heb ben. Reeds Zondag was de boven in het kort weergegeven rede van bondskanselier Doll fuss als een te verwachten groote sensatie aangekondigd. Er hing de laatste dagen reeds iets in de Oostenrijksche lucht, dat heenwees naar deze ontwikkeling. We noemen de weder- zijdsche vriendelijkheden tusschen Oosten rijk en Italië; de onderscheiding door d« Italiaansche regeering aan vorst Starhem berg, den leider der Oostenrijksche (regee- ringsgetrouwe) Heimwehren, verleend; de opvallende lofuiting van vorst Starhemberg voor den fascistischen staat. Na de merkwaardige rede van bondskan selier Dollfuss is het in elk geval duidelijk, dat de tegenwoordige dictatoriale regeering in Oostenrijk een systeem denkt gevonden te hebben volgens hetwelk zij het land een nieuwen staatsvorm wil trachten te geven. En ook is duidelijk, dat dit systeem op een zekeren vorm van fascisme berust. Volgens enkele berichten sprak Dollfuss over een Christelijken en socialen staat als standen staat en terwijl hij zich keerde zoowel tegen het marxisme als tegen het nationaal- socialisme, kondigde hij aan, dat de vrij heden en rechten der arbeiders zullen wor den ontzien, ja dat de komende staat juist van zorg voor het lot der arbeiders vervuld moet zijn. Zeer opmerkelijk is voorts in Dollfuss' rede, dat hij den nadruk legt op het Duit sche karakter van het volk van Oostenrijk en dat hij in dit verband tamelijk welwil lend, hoewel ook ietwat uit de hoogte, spreekt van verkeerd begrijpen door „onze Duitsche broeders van over de grens". Het zal interessant zijn na te gaan hoe de nationaal-socialisten in Duitschland en die in Oostenrijk zelf op de rede van Dollfuss zullen reageeren. Het verluidt, dat onder de Oostenrijksche nazi's reeds een sterke strooming bestaat om het ideaal der ver- eeniging van Oostenrijk met Duitschland voor tijdelijk op te geven. Nu Dollfuss de nationaal-socialistische ideeën in zekeren zin overneemt, lijkt het niet zoo onwaar schijnlijk, dat het nu langzamerhand tot toe nadering zal komen met de nazi's binnen Oostenrijks grenzen en tot verzoening met Duitschland* DE VUURRAMP TE OESCHELBRONN verschrikkelijke tooneelen Gistermiddag is de brandweer te Oeschel- bronn, in Raden, eindelijk den brand mees ter geworden. Uit de puinmoopen schoten nog steeds hier en daar vlammen op, doch het was gelukkig windstil geworden. Naar een ooggetuige verhaalt, hebben zich erschikkelijke tooneelen afgespeeld. Buren werden midden in het blusschingswerk weg geroepen omdat hun eigen huis en hof reeds •uur en vlam stonden. Geheel overstuur wisten verscheiden he vig verschrikte vrouwen niets anders te red don dan het pas bereide' eten, dat zij mid den op straat zetten. Een vrouw, die door de ramp welke haar had getroffen, geheel buiten zichzelve was geraakt, liep verscheidene malen met het hoofd tegen een muur. Tegen het vallen van het donker bood het dorp een verschrikkelijk beeld der verwoes ting Hoog sloegen de vlammen boven de nog overeind staande huizen en verlichtten ze spookachtig. Slechts het Noordelijk gedeelte van het dorp is tot nog toe gespaard gebleven. Men vermoedt, dat de brand ontstaah is doordat de zoon eener weduwe in de schuur het huis een pijp heeft gerookt. De we duwe en haar zoon heeft men gearresteerd. D. S Huizinga, voorzitter van de Neder- landsche delegatie van het Congres. Z.Exc met veel belangstelling kennis van het ingezonden materiaal Vooral werd aandacht geschonken aan de groote bruine eieren van onze nationale rassen, de Barnevelders en de Welsummers ■elke te Rome tentoongesteld zijn. Verder werd bijzondere belangstelling ge toond voor onze Noord-Hollandsche blau wen die volgens vele raskundigen den naam Europa's beste vleeschhoenders verdienen. Ook de Nederlandsche afdeeling van de tentoonstelling van levend materiaal wekte eel bewonderfng door haar uitstekende kwaliteit Dit gold zoowel voor kippen als eenden, duiven en konijnen. Onze in zending wordt algemeen geroemd als een der mooiste van de geheele internationale tentoonsfelling. HET DUITSCHE CONCORDAAT Onbetrouwbare berichtgeving Het nog onder Laatste Nieuws in een deel onze vorige editie weersproken bericht, vol gens het welk de onderteekening van het Duitsche concordaat met het Vaticaan was uitgesteld wegens bezwaren van de zijde van den Paus, geeft een kijk op de tegen woordige buitenlandsche berichtgeving, waar mee men uiterst voorzichtig dient te zijn. Het bedoejde bericht kwam nog wel uit Rome, dat toch zeker geen bron voor anti- nat. soc. berichtgeving is Vermoedelijk heeft 't zijn ontstaan te danken aan het feit, dat, naar een officieele mededeeling thans open baart, de „Heilige Stoel" mondeling en schriftelijk de Rijksregeering heeft gewezen op een aantal punten, welke betrekking heb ben op de interpretatie van het Concordaat en de voorloopige handhaving ervan. Zij be treffen in het bijzonder de werkzaamheid cn de bescherming der Katholieke organi saties, zoomede de vrijheid der Duit sche Katholieken bok in de katho lieke pers de principes der Katholieke ge- loofs en zedenleer te verkonden en te verdui delijken. De Rijksregeering heeft zich aldus het officieel bericht tegenover den Heiligen Stoel bereid verklaard betreffende de aan gevoerde kwesties zoo spoedig mogelijk te onderhandelen ten einde te geraken tot een wederzijdsche overeenstemming overeen komstig den tekst en den geest van het het Concordaat We moeten dus concludeeren: het concor daat is wel onderteekend maar er moeten nog enkele wenschen van het Vaticaan ver vuld worden langs den weg van overleg. Nazi-beschuldigingen tegen de Oostenrijksche regeering Het secretariaat der landsleiding Oodien- rijk der N. S.'D. A. P. (Hitlerbeweging) deelt o.a. mede: In Oostenrijk reizen den laatsten tijd, voor al in het gebied van Boven-Stiermarken, door de regeering geïnstrueerde en betaalde agen ten rond, die vroegere leden der N.S.D.A.P. pogen over te halen, omstreeks 15 September een putsch-poging te ondernemen. Zij deelen daarbij pakketten met ontplof fingsmiddelen uit, me"; de instructie deze niet te openen, maar ze eerst op den putsch-dag in omloop te brengen. De inhoud dezer pakketten bestaat uit stukken oud ijzer zonder eenige ontplofbare &of. In verscheidene plaatsen hebben deze pro vocateurs aan vroegere partijleden der N. S. D. A. P. hakenkruisen, alsmede een machine om deze kruisen te vervaardigen geheel kos teloos aangeboden. Ook brengen ze S.A.-liederenboeken aan den man en een brochure „Opbloei der N.S. D.A.P. in Oostenrijk". Deze agenten werden door dr. Altmann, den secretaris van den minister voor 's lands veiligheid, Fey, aangesteld en aan 't werk FORD BRENGT ROOSEVELT EEN GEVOELIGE SLAG TOE Uit New-York: Het conflict tusschen de N. R. A. en Henry Ford die geweigerd heeft de code voor de automobielindustrie te tee kenen, is geëindigd met een volledige over winning van Ford. Door het eerst wei on noodig scherpe optreden en de onder deze omstandigheden niet consequent schijnende capitulatie tegenover Ford, heeft men den opbouw krachtens Roosevejts programma slechten dienst bewezen. Het zeer ge voelige prestige-verlies, hetwelk de regee ring in dezen op zoo onverkwikkelijke wijze gecindigden strijd heeft geboekt, blijkt uit het toenemende verzet tegen de voogdij der N. R. A. over de industrie. Mellon, de leider an de Amerikaansche aluminium trust, heeft evenals Ford geweigerd een arbeids- code te teekenen. De door Rockefeller geleide Standard Oil of New-Jersey, de grootg petrol eummaat- schappij der Ver. Staten, maakt eveneens bezwaren. Zij weigert aan de door N. R. A ter toepassing van de petroleumcode be noemde commissie voor de vaststelling van de prijzen inzage van haar boeken te ge ven. Een ernstig conflict schijnt ten slotte ook nog tusschen de N. R. A. en de kolen- mijnbouw-industrie te verwachten, AUTO DOOR TREIN GEGREPEN Acht dood en. Gistermorgen is op het traject Arezo- Chiari in de nabijheid van Frassineto een auto op een overweg door een trein gegre pen. De acht inzittenden van de auto wer den gedood. Land- en Tuinbouw. ONS PLUIMVEE TE ROME ROME. T? Sept. De tentoonstelling ver bonden aan het Vijfde Wereld-pluimvee congres te Rome, waar ook een Nederland sche afdeeling aanwezig is, werd door Mus solini geopend. De Duce bezo\M het ëerst de Nederland sche afdeeling en werd rondgeleid door ir. Uit het Sociale Leven ALGEMEENE STAKING IN HET BOUWBEDRIJF TE AMSTERDAM? De afdeelingsbesturen van den Alg. Ned. Bouwarbeidcrsbond, R.K. Bouwarbeiders- bond en Chr. Bouwarbeidersbond hebben besproken het Amsterdamsch Stucadoors- conflict met zijn gevolgen. Het bleek uit de mededeelingen, dat, onder invloed van de R.V.O., alles wordt voorbereid om op a.s. Woensdag in het bouwbedrijf een algemeene staking te for- ceeren. De besturen keurden deze onvei- antwoordelijke daad af en besloten hun le den er op te wijzen aan deze actie hun medewerking niet te verleenen, omdat ze gericht is tegen de gecontracteerde organi saties. Hieruit vloeit voort, dat leden, die daadwerkelijk aan deze actie deelnemen en hun werk verlaten, niet worden gesteund als lid zullen worden geroyeerd. De be sturen achten zich verplicht, wegens de groote verantwoordelijkheid die in deze wordt gevergd, met alle kracht mede te werken om de ellende, die, door de onver antwoordelijke leiders, in deze actie wordt betracht, met alle ten dienste staande mid delen te voorkomen. Gemengd Nieuws. EEN KRANIGE REDDER Een ongeluk, dat, dank zij het heldhaftig optreden van den Italiaanschen zeeman Michel Zerpadis wonderlijk goed is afgeloo- pen, bracht gisteravond den O.Z. Achten burgwal te Amsterdam in rep en roer. Een elfjarig jongetje kwam met een bakfiets de Bethaniestraat uitrijden. Hij wilde de O.Z. Achterburgwal oprijden. In de bak, voot aan de fiets, zaten drie kleine meisjes, tus schen 6 en 9 jaar. De jongen verloor de macht over het stuur, waarschijnlijk omdat het gewicht in de bak te zwaar was, zoodat hii den draai niet kon nemen en recht het stinkende grachtwater van den Achterburg wal inreed. HeUjongetja wist nog op het laatste oogenblik van de fiets te springen, die met de drie meisjes in het water ver dween. Juist op dat oogenblik passeerde Italiaansche zeeman Zerpadis, die zondei zich een oogenblik te bedenken, in het wf ter sprong en de drie kinderen weldra op den wal wist te brengen. Een van de kin deren, die nogal water had binnengekregen, werd naar een der ziekenhuizen overge bracht, terwijl ook de kloeke redder in het Binnengasthuis moest worden opgenomen. Zijn toestand i3 redelijk wel. Even na de redding verspreidde rich door de buurt het gerucht, dat er niet drie doch vier kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Onder groote belangstelling en me deleven van de buurtbewoners ging de po litie aan het dreggen. Tot eindelijk het jon getje weer op kwam dagen, dat aanvanke lijk was weggeloopen. Hij stelde de dreg gende agenten gerust met de mededeeling, dat er maar drie kinderen in de bakfiets hadden gezeten. Hierna keerde de rust on der de grachtbewoners terug. MEISJE OVERREDEN EN GEDOOD. Te Leeuwarden is het driejarig meisje van den schipper Van Houten spelenderwijs onder de auto van den heer N. W. uit Huizen geraakt en gedood. De chauffeur heeft van het ongeluk mets gemerkt. Een onderzoek wordt ingesteld. TEGEN EEN AUTO OPGEREDEN. De arbeider G. Vurcus uit Boskoop had in de Hoogeveen het ongeluk, terwijl hij met een z.g. racefiets aan het oefenen was, om door onvoorzichtigheid, doordat hij omkeek, met zeer groote snelheid op een stilstaande luxe auto te rijden, met gevolg, dat hij met zijn hoofd door de ruit van de auto ging. Hevig verwond en bloedende werd hij plaatse in een woning gebracht. De bestuurder van de aangereden auto bracht de man naar den dokter, die hem voorloopig verbond, waarna hij voor verdere behande ling naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd overgebracht. AUTO IN HET HOENDIEP GEREDEN. Een inzittende verdronken. Men meldt ons uit Groningen: Gistermor gen is een personenauto, waarin twee per sonen waren gezeten, bij de Oude Provin ciale Sluis te Gaarkeuken in het Hoendiep gereden. Bij de brug heeft de chauffeur te veel rechts gehouden, waardoor de auto tus schen de brugleuning en de sluisdeur in het Hoendiep terecht kwam. De chauffeur kon zich redden, maar de andere inzittende, de heer S. v. d. Hoek uit Opende verdronk. Nadat de wagen was gelicht, kon het lijk worden geborgen. DUITSCHE BALLON GEDAALD Zondagmiddag omstreeks halfvier daalde in de Groote Zonzeelschen polder te Lage Zwaluwe komende uit Noord-Ooste lijke richting een luchtballon, op een weide van den landbouwer van Schendel nabij de hofstede van Zuurbrood. Bij het uitwerpen van het anker kwam de groote ballon te recht in de takken van de boomen van een in de weide staande canadaboom, welke boom doormidden moest worden gezaagd alvorens men de mand met de vier inzit tenden naar beneden kon halen. De inzittenden, drie heeren en een dame, ver klaarden Zondagmorgen om elf uur te Dus- seldorf te zijn opgestegen. Zij kwamen er zonder ongelukken af en werden met een auto naar het station Lage Zwaluwe ver voerd, terwijl de ballon op een vrachtauto werd geladen en eveneens naar het station werd vervoerd met bestemming naar Dus- I seldorf. AUTO IN EEN SLOOT GEREDEN VIER PERSONEN GEWOND. Gistermorgen omstreeks 11 uur heeft op den Biltschen straatweg onder de gemeente Maartensdijk, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen werden gewond, m wie één levensgevaarlijk. Een Piccolo-taxi uit Zeist, bestuurd door den chauffeur van der Lee, reed in de rich ting De Bilt. Plotseling week de wagen, terwijl de snelheid grooter werd, naar links uit loog over den kop in den naast den weg loopende sloot. Onmiddellijk snelde van alle kanten hulp toe en het gelukte alle inzittenden, de chauffeur en de heer en mevrouw Van den Brink en hun ongeveer 10-jarig zoontje uit Zeist uit den wagen, die bijna geheel in den modder was gezakt, te bevrijden. Alle vier bleken gewond te zijn, voornamelijk in het gelaat. De chauffeur werd overgebracht naar de Rijksklinieken te Utrecht. Zijn toestand is ernstig. De familie v. d. Brink is over gebracht naar het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht en aldaar ter verpleging opgenomen. Over de oorzaak van het ongeval tast men in het duister; een aanrijding heeft niet plaats gehad, noch moest de chauffeur naar links uitwijken. Men veronderstelt dat de chauffeur onwel geworden is, of dat de wagen defect Vannacht is de wagen ui» de sloot haald en een onderzoek naar oorzaak inge steld. OUDERS. PAST OP UW KINDEREN BRUTALE AANRANDING TE IJMUIDEN Dader gearresteerd Zaterdagavond omstreeks half zeven speelde te IJmuiden, naar Het Volk meldt, enjarig zoontje van K. nabij de ha ven, toen het kind werd aangesproken door zekeren v. d. T. De man stond met den jongen te praten en vroeg, of hij niet met hem mee wilde gaan. Toen de jongen aan dit verzoek niet direct gevolg gaf, spiegelde d. T. hem allerlei heerlijkheden voor beloofde het kind, dat hij een fiets krijgen, als hij maar mee ging. Deze verleiding was te sterk voor den jongen, die met den man meeliep en met hem op een in de haven ligende trawler in het z.g. volkslogies verdween. Een en ander had de aandacht getrokken van zekeren De V., die voor alle zekerheid den vader, K., waarschuwde en hem op hoogte bracht van wat hij gezien had. K. spoedde zich onmiddellijk naar den trawler en zag tot zijn groote ontzetting, dat zijn zoontjie in het volkslogies ontkleed op een tafel gebonden lag. De dader stond erbij en was totaal verslagen, toen hij zag, dat zijn misdadige plannen ontdekt waren. K. dacht in de eerste plaats aan zijn kind, dat hij eerst uit zijn benarden toe stand bevrijdde; daarna waarschuwde hij de politie. Het kind vertelde later, dat v. d. T. hem iets te drinken had gegeven, dat erg prik kelend had gesmaakt. De politie was spoedig ter plaatse en ar resteerde v. d. T., die zonder eenig verzet meeging. Op het politiebureau werd hij aan een langdurig verhoor onderworpen. Hi] ontkende onzedelijke handelingen met den knaap gepleegd te hebben of daartoe de bedoeling te hebben gehad. De man is ingesloten in afwachting va zijn uitlevering aan de justitie. KRANIGE TIPPELAAR. Ging eventjes heen en terug naar Rome. In dit voorjaar ging de heer Boot uit Gouda naar Rome. Niet per trein, zooals gewone moderne stervelingen dat doen, doch op de viijze onzer kranige voorvaderen: per pedes apostolorum, of in gewoon Hollandsch. voet. Hij bereikte in blakende welstand zijn doel, en ging ook op dezelfde wijze terug. Zaterdagmiddag is hij weer in Gouda ge arriveerd. Zooals begrijpelijk, was de alge- belangstelling bij zijn terugkomst zeer groot. Hij heeft de stevige wandeling zonder veel tegenspoed kunnen volbrengen. BRANDEN Te Sprang-Capelle (N.-Br.) is Zon dagmiddag de met riet gedekte boerderij van Jac. Boezer door brand vernield. Daar de bewoners niet thuis waren, kon niet veel worden gered. Een groote partij hooi en twee varkens kwamen in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. 90 varkens in de vlammen omgekomen. Gistermiddag brak te Brandwijk brand uit in de groote landbouwschuur van C. Muilwijk. Hoewel de brandweer van Mo lenaarsgraaf spoedig ter plaatse was kon men niet voorkomen, dat de schuur een prooi der vlammen werd. Ruim 90 varkens kwamen in de vlammen om. ONGEWENSCHTE BUITENLANDERS Te Lage Zwaluwe ontdekte de nachtwa ker, dat zich achter een schuur twee zwer vers hadden verborgen. Het bleken te zijn een Rus en een Bulgaar, die uit een kolo nie te Merxplas in België waren ontvlucht. Zij zullen over de grens worden gezet. DE AANSLAG TE MUIDEN. De toestand van een der slachtoffers van den moordaanslag in Muidens gemeenteraad, den burgemeester, den heer L. de Raadt, is goed vooruitgaande. Een commissie is gevormd om den burge meester na zjjn herstel en terugkeer op het gemeentehuis welkom te heeten. Men zal de burgerij gelegenheid geven uiting te geven aan haar sympathie aan den burgemeester als hoofd der gemeente en eersten burger. Deze commissie werd reeds geinstalleerd, waarbij een zestiental ingezetenen, waaronder eenige notabelen aan den oproep om in de commissie zitting te nemen, hadden gevolg gegeven. Nadere plannen zullen nog worden bekend gemaakt. VEENBRAND. In het "Wooldscheveen nabij Winterswijk is Vrijdag j.l. een veenbrand begonnen. Deze woedt momenteel nog in alle hevigheid voort- De veenbrand woedt over een oppervlakte van ongeveer 50 H.A., welke uitgestrektheid hoofd zakelijk uit turf bestaat Van Vrijdag af heeft men den brand dag en nacht bewaakt. Van Vrijdag op Zaterdag hebben 200 man uit Burlo (Duitschland) op Duitsch grondgebied den brand bestreden. Thans zijn eenige honderden personen uit de werkverschaffing, gewapend met schoppen, emmers, tetra en bijlen naar het gebied van den brand gegaan. Aan den windkant heeft men dadelijk een kleine geul gegraven, waar na men dit gedeelte met water besproeide. Onder den wind op een behoorlijket afstand van het brandend^ gedeelte heeft men een aanvang gemaakt een sloot te graven van een meter diepte. Het is echter onmogelijk gebleken den brand reeds te blusschen. Het vuur woedt op een diepte van 40 êt 50 cM. in den grond. Vandaag zou men met alle kracht trachten den brand te blusschen. VERDRONKEN. Bij het woonwagenkamp aan de Bode- graafsche weg is het 2-jarig dochtertje van M. In de B: revcart Ooraakt en verdronken. Weerbericht. Hoogste stand te Isafjord 773.5. Laagste stand te Vardö 753.6^ Stand vanmorgen halftwaalf 763.1. weerverwachting Zwakke tot matige O. tot N. of N.W. wind, toenemende bewolking, kans op regen of onweer in het Zuiden, iets koeler. thermometerstand Stand vanmorgen halftwaalf 18.2 C. 13 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.31 uur, zonsondergang 7-20 uur voertuigen moeten hun lichten op hebben 13 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.50 uur tot 's morgens 6.03 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tlld) Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 0.00 0.00 Straatsburg -2.08 -2.12 Breis-i b 1.08 1.10 Rhelnfelden -0.00 -2.04 Kehl Maxan Diedeshelm Mannheim Lohr Mains hingen 0.97 1.01 0.09 -0.10 1.26 1.27 Coblenz Trier Keulen Rührort Wesel Emmerik Dnsseldorf HOOGWATER NED ZEEHAVENS 13 S' ptember Delfzijl 4.46 17.27 HellevoetaL 9.03 21.41 Terschelling 2.02 14.41 Willemstad 10.05 22.44 Harlingen 2.40 15.20 Broawersh. 8.15 20.53 Den Helder 0.15 13.05 Zlerikzee 8,32 21.15 IJmaluen 9.20 21.58 Wemeldinge 9.( 0 21.39 H v. Holland 8.30 21.09 Vllssingen 7.30 2U.16 Scheveningen 8.40 21.19 Terneuzen 9.02 20.43 .botterdam 10.21 23.05 Hansweert 8.25 21.07 DRENKELING LATEN LIGGEN TWEE PERSONEN GEARRESTEERD. In den nacht van Zondag op Maandag hoorden voorbijgangers in een boot aan het Noordvliet te Leeuwarden kreunen. Men waarschuwde de politie en Dr. Uffelie.. Uit een nader onderzoek bleek, dat onder een overkapping een man lag, die reeds dood was en wiens kleeding er op wees, dat hij in het water had gelegen. Het bleek te zijn de 4S-jarige A. Z., koopman te Leeuwarden. Deze man was met eenige vrienden uit varen ïest en in de Wijde Ee over boord gesla- en bijna verdronken. Toen men met den drenkeling te Leeuwarden kwam, heeft men hem in de boot laten liggen en zich niet verder om hem bekommerd. Getuigen kunnen verklaren, dat toen de man nog geleefd heeft. De beide mannen die met Z. uit varen zijn geweest, zijn nog denzelfden nacht van hun bed gelicht. Uit het verhoor bleek, dat zij dronken waren toen zij zich in de boot bevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. ONDEUGDELIJKE MIDDELEN. Door de politie te Boskoop is proces-ver baal opgemaakt tegen een inwoner van Waddinxveen, zekere H. V., die alhier bij verschillende boomkweekers een artikel heeft verkocht, hetgeen ten doel zou hebben om stopverf te vervangen om kassen water dicht te maken. Bij gebruik van genoemd preparaat bleek het artikel in het geheel niet aan redelijk te stellen eischen te vol doen. VERKEERSONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Gistermorgen omstreeks 8 uur begaf de 20-jarige J. J. Woudstra uit Steggerda zich per motor op den rijksweg richting Heeren veen. Bezig zijnde met een koffer, welke achter op den bagagedrager was bevestigd, verloor hij het stuur van den motor en botste in volle vaart tegen een uit tegen overgestelde richting komende auto Van de firma Scheepstra te Leeuwarden. Met ern stige verwondingen werd W. opgenomen. Een arts, die spoedig ter plaatse van het ongeval aanwezig was, gelastte overbren ging naar het ziekenhuis te Heerenveen. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. het mes op de kermis Op de Mierloosche kermis, die ditjaar druk bezocht werd, heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad. In de Brugstraat kreeg een aantal inwoners van Helmond en Mierlo oneenigheid. Het mes werd voor de dag g.ehaald, waarbij W. M., uit Mierlo, in den buik gestoken werd. In ernstigen toestand is hij naar het St Anthoniusgasthuis te Helmond overgebracht Zekere C. uit Hel mond heeft een snijwonde onder den arm opgeloopen. De politie heeft de zaak in on derzoek. tragisch ongeval. Een tragisch ongeluk heeft gisteravond plaatsgevonden op het Zeeburgerpad bij het Abattoir tc Amsterdam. Het 6-jarige jonge tje H. J. Mens, wiens moeder kort geleden was overleden, logeerde bij een oom in de Molukkenstnaat Hij speelde met eenige vriendjes op de balken van de brug bij het Abattoir en raakte te water. Ofschoon drie voorbijgangers nog poogden het knaapje te redden door zich te water te begeven, mocht dit geen resultaat hebben. Toen de jongen eindelijk op het droge was gebracht, bleek hij reeds te zijn overleden. doodelijk ongeval Te R o e r m n r is de 40-jarige ongehuw de H. Stams, uit Maastricht, op den rijks weg in Broekhin bij het oversteken van den weg door een uit Arnhem komende luxe-auto gegrepen en op slag gedood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2