Jlietiurp geü&dft <£mrmt EERSTE BLAD BINNENLAND. Het goede tijdstip ABONNEMENT» T*er kwartaal In Lelden en In plaat- »en waar o agentschap gevestigd la f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week 018 Voor hPt Buitenland bij wekelijk- iche tending ,4.50 Bu dagenjksche tending «5.50 Alles bij vooruitbetaling Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken nummers met Zondagsblad 7Yi cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 4067 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot S regelsLI7?f Elke regel meer0.22^ 'ngez. Mededeellngen ran 1—5 regels - 248 Elke regel meer 0.43 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend f n f8 14e Jaargang Dit nummer bestest uit TWEE bladen DE BETERE METHODE In de roode pers is, natuurlijk zouden wij zoo zeggen, nogal wat te doen geweest over de bijeenkomst, welke Koninginnes vond te Neurenberg werd gehouden door een groep Nederlandsche en Duitsche dagbladmen- schen. Een Nederlander zou daar den heil- roep hebben uitgebracht op den Rijkskan selier Hitier. De heer Diemer heeft duide lijk gemaakt, dat deze voorstelling van zaken in strijd" is met de waarheid. Niet, dat men een regeerder in het buitenland niet mag betrekken in de gebruikelijke be leefdheidsvormen, doch de bijeenkomst is benut voor iets hoogers, voor het ver sterken der banden van vriendschap tus- schen het Nederlandsche en het Duitsche volk. Gewenscht, omdat buurvolken elkaar eiken dag noodig hebben, zal ooit de wel vaart terugkeeren. Opbouwende critiek over en weer is nuttig, maar hitsen en boy cotten kan slechts groot gevaar opleveren. Aan de Duitsche journalisten is met aan drang verzocht, deelde de heer Diemer mede, de regeering te Berlijn te verzoeken, duide lijk uit te spreken, dat zij los staat van elke actie van nationaal-socialisten in derland. Elk land heeft toch volkomen recht zijn eigen regeeiring en regeeringsvorm te kiezen. De Duitsche collega's beloofden deze zaak te Berlijn te zullen bespreken. Zij hechtten groote waarde aan dit advies der Nederlandsche dagbladmenschen. De nationaal-socialistische partijleiding te Berlijn heeft thans reeds voldaan aan het verzoek der Nederlanders. De plaatsvervan ger van kanselier Hitler, Rudolf Hess, heeft de volgende verordening uitgevaardigd: Nationaal-socialistische, fascistische of der gelijke organisaties in het buitenland, ook die haar zetel in Duitschland hebben, mogen zich niet op de N.S.D.A1beroepen. Aan de be trokken kringen der N.S.DA.P. wordt ver boden, met deze organisaties betrekkingen te onderhouden. Wij twijfelen niet, of vooral in de grens streken van ons land zal met blijdschap kennis genomen worden van deze verorde ning. Ook zal de taak onzer overheidsper sonen hierdoor verlicht worden. Zoo. heeft de bijeenkomst der Duitsche en Nederlandsche dagbladmenschen te Neu renberg goede gevolgen gehad. Dat Duitsch land prijs stelt op een gunstig oordeel in ons land, is toch wel een zaak van belang. Meteen is hier de goede methode aan gegeven voor wederzijdsch begrip. Hitsen en boycotten behooren tot de meest slechte methoden. DE DREIGENDE KORTING Dat wij de arbeid der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten en speciaal van haar bestuur hoogelijk waardeeren, is be kend. Dit weerhoudt ons natuurlijk niet om de meening uit te .spreken, dat het Bestuur niet in elk opzicht sterk staat in zijn adres aan de Regeering inzake de dreigende kor ting op de uitkeering uit het Gemeente fonds reeds in 1934. Het is goed, dat de Vereeniging de Regee ring wijst op de ernstige, om niet te zeggen noodlottige gevolgen van deze onvoorziene en thans nog slechts vaag aangekondigde korting. Zeer terecht wordt er op gewezen, dat maatregelen van het Rijk, welke invloed hebben op de financiën der gemeenten, zóó tijdig ter kennis van het gemeentebestuur behooren te worden gebracht, dat deze een redelijken termijn hebben om zich in hun financieel beleid daarop in te stellen. Het móet teleurstelling wekken, dat de vaagheid der mededeeling, welke trouwens ook niet rechtstreeks tot de gemeenten werd gericht, de gemeentebesturen omtrent dezen omvang van het verlangde offer ge heel in onzekerheid laat. Het centraal gezag begaat hier een fout, die alleen in de abnormale omstandigheden verontschuldiging vindt. Immers, de rijks wet verplicht de gemeentebesturen, dat zij de begrooting voor het volgend jaar vóór 1 Sept. bij de raad indienen; en, al wordt hieraan niet streng de hand gehouden, in de meeste gemeenten is men thans zoo goed als gereed met de opstelling der cijfers. En nu komt straks de mededeeling der Re geering, dat de vaste inkomsten, waarop de begrooting feitelijk rust, met 10 h 12 procent verminderd worden. Dan ligt natuur lijk heel de begrooting weer in de war. Echter, al ware reeds in Mei bekend ge weest, dat er opnieuw aan deze uitkeering geknabbeld zou worden, dan nog bleef het een ernstig geval. De gemeenten zijn over 't geheel reeds aan 't eind van haar financieel latijn. Al lerlei opcenten zijn tot aan de zoldering toe verhoogd; nieuwe bronnen kunnen niet aangeboord worden. Verlaagde uitkeering zal '1 aantal noodlijdende gemeenten sterk doen stijgen met al de gevaren en bezw ren, daaraan verbonden. Hoewel wij dit alles toegeven, moeten v toch betwijfelen of het bestuur een geluk kige hand had toen het aan de Regeering schreef: „De verwachting, dat de uitkeenn gen in het jaar 1936/1937 sterk zullen dalen, kan geen motief zijn om de uitkeering nu reeds te verlagen, maar moest voor de Re geering aanleiding zijn zich te beraden op maatregelen, opdat zoodanige toestand met de daarvan te verwachten noodlottige ge volgen niet intrede." Wij noemen dit geen gelukkige greep, niet, omdat wij een regeling, welke onaf hankelijk van de conjunctuurgevoeligheden zouden afkeuren of ongewenscht vinden, maar omdat wij het inwilligen van deze eisch onmogelijk achten. Dit zal o. i. de Regeering ook aanvoerei en daarmee wordt dan het adres der ver eeniging voor afgedaan beschouwd. Want men zal in 't algemeen toegeven, dat de ge meenten zich ook bij de verlaagde levens standaard zullen moeten aansluiten. Afgezien nu van de „late en vage bericht geving" voelen wij er meer voor alle aan dacht samen te trekken op het feit, dat zwaar- en zwaarst-belaste gemeenten door de korting tot wanhoop worden gebracht. Immers, voorzoover thans bekend is, zal de korting egaal worden toegepast: 10 of 12 voor elke gemeente. Maar dat is de gelijkmatigheid der onbillijkheid en oneven redigheid. Want het staat reeds lang als een paal boven water, dat de finanoieele verhoudingswet niet die gelijkmatigheid van belastingdruk gebracht heeft, welke van verwacht en gehoopt werd. Er is op nieuw een groote ongelijkheid ontstaan tus- schen gemeenten, welke weinig of geen op centen heffen en andere, die op elk fiscaal gebied het maximum bereikten. Nu gaat wel het gerucht, dat de korting niets anders bedoelt dan te sparen voor de gemeenten, opdat zij in 1936 en volgende jaren een appeltje voor de dorst mogen hebben; doch wie thans van dorst smacht, kin geen appeltj,e voor een nieuw tijdperk bewaren. De overweging waard lijkt ons dan ook het denkbeeld, in een bizondere correspon dentie in ons blad ontwikkeld, om de kor ting dienstbaar te maken aan een meer rechtvaardige verdeeling der lasten. We durven niet veel hoop te geven, dat thans bij de Regeering deze bedoeling aanwezig is; maar het is gewenscht, dat deze aan de orde blijft DE HULDIGING IN AMSTERDAM Aan het slot van een terugblik over de grootsche huldiging, wijst de Tel. op een betreurenswaardig incident, waarop het blad tijdens het Koninklijk bezoek niet al te duidelijk de aandacht wilde vestigen. Het was een verbijsterend feit dat zestig procent van de Amsterdamsche politie macht weigerde zich te laten vertegen woordigen bij de huldiging in het Stadion Deze zelfde lieden hebben het wel noodig geoordeeld deel te nemen aan de begrafenis van Troelstra en aan het afscheid van wet houder Wibaut Toen het blad aan het be stuur van den betrokken politiebond de vraag stelde, waarom het aan deze huldi ging niet deelnam, kreeg men het laco nieke antwoord, dat er geen reden voor be stond. Er bestaat zeer zeker reden voor om dezen bond onder de loupe te nemen, want welk vertrouwen kunnen wij stellen in handhavers van de openbare orde, die der gelijke beginselen in practijk brengen? Er bestaat een diepe kloof tusschen deze poli tiemannen en de groote meerderheid der Amsterdammers. HERDENKING REGEERINGSJUBILEUM Uit Duisburg wordt gemeld: Zaterdagmiddag j.L zijn duizenden Ne derlanders uit het consulaatsressort Duis burg tezamen gekomen om getuigenis af te leggen van hunne gevoelens van 'trouw aan het Vaderland en het Vorstenhuis. Om 3 uur had zich op de Königsplatz een stoet opgesteld van ca. 3000 Nederlan ders, o.w. 1200 kinderen, allen met oranje getooid. Met Nederlandsche vlaggen en de vaandels van 24 Nederlandsche vereenigin- gen zijn toen de Nederlanders in feeste- lijken optocht met muziek door de straten van Duisburg getrokken onder groote be langstelling van de burgers der stad, die uit deze betooging hebben kunnen zien, dat de hier wonende Nederlanders, ongeacht hun godsdienstige gezindte en politieke over tuiging, eensgezind zijn waar het gaat om hun eigen nationale gevoelens en gehecht heid aan het land waartoe zij behooren. Op het feestterrein, waar de oonsul van Duisburg, oud-kolonel V^n Ldth, met zijn famiilie en een aantal gasten aanwezig wa ren, zi,n de Nederlandsche kinderen die aan het feest deelnamen, onthaald. Twee zangkoren en de kinderen van den Neder- landsohen cursus hebben vaderlandsche liederen ten beste gegeven en in een natio nale rede heeft generaal Zeeman uit Den Haag gewezen op de beteekenis van het regeerings-jubileum. Het feest heeft de banden met het Vader land opnieuw bevestigd en de gevoelens' van saamhoorigheid versterkt. BURGEMEESTER COLIJN DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALFEN De regeering heeft ongetwijfeld een goed keuze gedaan met de benoeming van den heer P. A. C o 1 ij n, thans burgemeester van Boskoop, tot hoofd der meente Alfen d. Rijn. De burgerij van Alfen verlangde, dat er een krach tige persoonlijk heid benoemd zou nieuwe burge meester moge slechts „een broer van Col ij n" zijn, hij heeft in de ruim tien jaar, welke hij in koop de leiding heeft, voldoende getoond, dat hij leiding geven kan In Boskoop, wij weten het, vond zijn optreden en arbeid groote waardeering. Op nog jeugdi ge leeftijd is de heer Colijn in dertijd i dië gegaan, waar hij al spoedig een post van vertrouwen be kleedde hij de Spoorwegen met standplaats Medan. Het Christelijk leven had daar zijn volle belangstelling. Na eenige jaren repatrieerde hij, vooral met het oog op de opvoeding zijner kinde ren; woonde eenige tijd in Zwitserland, daarna in Haarlem en werd vervolgens be noemd tot burgemeester van Boskoop. Hier was heel veel werk te doen; „aangezicht" der gemeente is sinds zijn komst geheel veranderd en verbeterd, en ander ook in verband met de verbree ding van de Gouwe en het aanleggen ran de groote verkeerswee Rotterdam- Amsterdam. De heer Colijn heeft een krachtige actie gevoerd tot verkrijging van een spoorver binding Gouda—Alphen: een zaak, welke zoolang sleepende is gehouden, dat de groo te beteekenis ervan eenigszins afgenomen Aan de stadsverfraaiïng heeft de burge meester zeer veel gedaan; nieuwe woon wijken werden gebouwd en flinke straten aangelegd: de verbeterde Achterkade heet dan ook Burgemeester Colijn-straat. De kweekersbelangen werden steeds door hem behartigd; hij stichtte het fonds voor onpersoonlijke reclame en bevorderde met alle macht handel en verkeer. Geen wonder, dat de bevolking hem noo- de ziet heengaan en dat Alfen zich geluk kig mag prijzen met deze benoeming. Zooals men weet, behoort de aftredende burgemeester, dr. H. J. Lovink, tot de Chr. Hist partij; de heer Colijn is gelijk be kend anti-revolutionaii\ De raad van Alfen bestaat uit vijf C.-H., vier A.-R., drie R.-K, twee S.D.A.P., twee V.B. en één V.D. Er is nu een A.R. en een GH.-wethoudar. SLUITING DER STATEN-GENERAAL ZATERDAGMIDDAG A.S. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaai zal worden gesloten op Zaterdag 16 dezer, des namiddags drie uur. Bij Kon. besluit is de minister van Bin- nenlandsche Zaken gemachtigd, zich op vermeld tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal te begeven, ten einde in een vereenigde vergadering der beider Ka mers de zitting in naam der Koningin te sluiten. DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL EXTRA-TREINEN NAAR DEN HAAG. Naar wij vernemen zullen de Nederland sche Spoorwegen op Dinsdag 19 September a.s. niet minder dan zes goedkoope treinen laten rijden, ten einde het publiek uit de provincies naar de groote centra, inzonder heid naar Den Haag te brengen om de Ko ninklijke Stoet ter opening van de Staten- Generaal bij te wonen. De inwoners van de navolgende plaatsen kunnen (reizende 2de of 3de klasse) hiervan profiteeren: Winschoten, Zuidbroek, Hooge- zand-Sappemeer, Delfzijl, Groningen, Assen. Hoogeveen, Leeuwarden. Heerenveen, Steen- wijk, Meppel, Kampen, Zwolle, Utrecht, 01- denzaal, Enschedé, Hengelo, Borne, Almelo, Deventer, Apeldoorn, Amersfoort, Terborg, Doetinchem, Zevenaar, Zutphen, Brammen, Dieren-Doesburg, Velp, Arnhem, Oosterbeek, Nijmegen, Tiel, Leerdam, Gorinchem, Val kenburg, Maastricht, Heerlen, Sittard, Roer mond, Weert, Eindhoven, Tilburg, Breda, Den Helder, Anna Paulowna, Schagen, Alk maar, Vlissingen, Middelburg, Goes, Kapel- le-Biezelinge, Vlake, Krabbendijke, Bergen op Zoom en Roosendaal. Strooibiljetten met dienstregeling en prij zen aan al deze stations gratis verkrijgbaar. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS NAAR EEN OPLOSSING. Naar wij vernemen, lag het in de bedoe ling van de samenwerkende burgerlijke Amsterdamsche raadsfracties vandaag, naast de heeren Kropman (r.k.) en Abrahams (v.d.) tot wethouder te be noemen don heer Wairave Boisse- (lib.). Jnplants van den heer Dou- (a.r.) zal wellicht zijn fractiegenoot Baas wordei De twee overblijvende wethouderszetels zal men aan de sociaal-democraten aanbie den. WETHOUDERSCRISIS TE DEN HAAG Verkiezing in de vac.-Drees (s.d.): de heer Feber (r.k.) gekozen; de heer Vrijenhoek (s.d.) bedankt Onze Haagsche redacteur schrijft: W ethou d erscrisi6. Toen we op 4 Augustus jl. enkele beschou wingen wijdden aan de vacature, wj *e zou ontstaan door het met Sep! ember be danken door wethouder Drees, hebben we ons het advies veroorloofd: maak geen vaca ture, zet de candidatuur van mevr. Dé Vries —Bruins niet door en laat wethouder I)rees blijven Niet zonder r. den gaven we enen raia. die naar onze overtuiging het gemeente belang op de bests wijze diende. Van een vacature duchtten we nl. zeer ongewenschte politieke gevolgen, omdat nog steeds het aantal gegadigden naar het wethoudere- ambt bedenkelijk groot was en het open vallen van een plaats allicht aanleiding kon worden om het bestaande evenwicht in de resreering onzer stad te verbreken. De soc.-dem. hebben niet geluisterd en nu zitten ze met het geval, dat we vooruit vermoedden, dat komen zou. Wethouder Drees heeft bedankt, maar mevr. De VriesBruins is tot groote teleur stelling van haar zelf en haar partijgenoo- ten niet gekozen. Zelfs kwam er geen p.g. voor in de plaats, maar werd bij derde stemming de R.K. heer Feber benoemJ met 24 var» de 40 stemmen. Mevrouw l)e Vries bracht het telkens niet verder dan 16 stem men (soc.-dem. en vrijz.-dem.); blijkbaar heeft zij de ©tem van een van haar geest verwanten duurzaam moeten missen. We vermoeden ons niet te vergissen, indien we aannemen, dat die eene 6tem afkomstig van den verbolgen, zich gepasseerd gevoe- icrden heer Van Langen. Bij eerste stemming is van anti-rev. zijde te kennen gegeven, dat men het aanblijven van den heer Drees in het belang deir ge meente achtte, vioraJ in de bestaande om standigheden. Vandaar dat wethouder Drees bij eereten aanloop 4 stemmen verwierf. Soc.- en vrijz.-dom. brachten er 16 uit op mevr. De Vrie6 en R.K. en liberalen plus de stem van den voorzitter der anti-rev, fractie bezorgden aan den heer Feber reeds dadelijk 17 stemmen. De heer Snoeck Hen- kemans verwierf 5 stemmen (4 C.H. en van den heer Michon), terwijl 2 communis tische ©temmen blanco werden uitgebracht. Een verstrooide stadsbestuurder stemde op „de Vries", zonder meer. Was dat misschien de heer Van Langen? De gevolgde tweede vrije stemming bracht geen beslissing; zij gaf wel groei van het aantal stemmen van den heer Feber te zien. Bij de daarna volgende herstemming won de heer Feber het Blijkbaar vereenigde hij op zich de stemmen van rechts, de liberalen en den heer Michon. Met de twee communis ten zal de heer v. Langen wel blanco ge stemd hebben: de beide candidaten moeeten zich van stemmen onthouden. De gekozen heer Feber nam onmiddellijk zijn benoeming aan; met als gevolg dat wethouder Vrijenhoek even later het woord vroeg en zijn ontslag als wethouder indien de. Als argument voerde hij aan, dat het er blijkbaar op gezet was de soc.-dem. uit het van B. en W. te dringen. Dit argu ment \va6 men zie de eerste stemming niet volkomen juist, al schijnt het naar bui ten niet geheel en al onjuist We zaten dus opeens in een wethouders- 'isis; in de opengevallen plaats zal Maandag worden voorzien. om nieuwe lezers te winnen Wie zich heden als lezer op ons blad opgeeft voor minstens één jaar ontvangt gratis al de nummers, welke verschijnen tot 1 October a.s. De aanbrengers hebben recht op keurige premies. Zie mededeelingen in ons blad van Woensdag 6 September Abonné's op te geven aan De Administratie, Breestraat 123, Leiden. EERSTE KAMER BARON DE VOS VAN STEENWIJK VOORZITTER. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter m de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1933, de heer Mr. W. L. baron de Vos van Steen- ij k, lid van die Kamer. AFSCHAFFING IN- EN UITVOER VERBODEN NEDERLAND TREKT ZICH TERUG! De minister van Buitenlandsche Zaken heeft bij schrijven van 11 September 1933, ter kennis van den secretaris-generaal van den Volkenbond gebracht, dat Nederland na 30 Juni 1934 de verplichtingen wenscht te beëindigen, voortvloeiende uit het proto col van Parijs van 20 December 1929. be treffende de inwerking treding van het verdrag van 8 November 1927 tot afschaf fing van in- en uitvoerverboden en beper kingen en de aanvullende overeenkomst van 11 Juli 1928 (Staatsblad 1298, No. 333), zulks overeenkomstig de bevoegdheid, in ar tikel 6 van genoemd Protocol toegekend. Van de partijen bij dit Protocol waren, na 30 Juni 1933, nog slechts Nederland en Japan overgebleven. Onder deze omstandig heden wenscht de Regcering gebruik te ma ken van de bevoegdheid, haar verplichtin gen ingevolge 't Protocol na 30 Juni 1934 niet langer te bestendigen. AARDAPPELEN NAAR ENGELAND DE BASISMAANDEN. De Minister van Economische Zaken heeft ten aanzien van de afgifte van certificaten voor den uitvoer van aardappelen naar En geland onder zijn beschikking van 1 Sept. j.l. alsnog bepaald, dat als basismaanden niet alleen de maanden September tot en met December 1932, doch ook die van 1 Sept.—30 Dec. 1931 zullen gelden. NEDERLAND-EXPRESS De speciale trein met post i aansluiting op het uit Indië komende motorschip Johan van Oldenbameveld, zal vanochtend om 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagochtend te 02 te Ze venaar. te 8.57 te Arnhem, te 9.46 te Utrecht C.S., te 10.5(1 in den Haag S.S., te 10.19 t* Amsterdam W.P., te 10.33 te Amsterdam C.S. en te 11.10 te Rotterdam M. DE BOYCOT VAN DUITSCHE PRODUCTEN De president der Rechtbank te Amster dam, Mr. J. W. Huyzinga, heeft hedenoch tend uitspraak gedaan in kort geding tu: schen het bestuur der Kon. Ver. tot het hot den van Jaarbeurzen in Nederland en de heeren B. van Dam en N. Nathans, voorzit ter en secrearis van het Alg. Comité tot ver weer tegen terreur en vervolging in Duitsch land, die door de Kon. Vereeniging gedag vaard waren hun actie, het verspreiden van strooibiljetten en loopen met borden waar op wordt aangeraden geen Duitsche goede ren te koopen, te staken, daar eischercsse zich hierdoor benadeeld gevoelt. De president overwoog in zijn vonnis da' uit de dagvaarding niet is te begrijpen wel ke handeling van gedaagde eischeres verbo den wil zien. De eischeres, aldus Mr. Huyzinga, hooft het blijkbaar aan ons willen overlaten, eer. verbod zoo scherp te formuleeren, dat nage gaan kan worden wanneer van overtreding daarvan sprake is. Reeds om deze reden kunnen wij op het verzoek niet ingaan. Indien bezoekers van het Jaarbeursgs- bouw last ondervinden door de actie, zoo moet eischeres zich tot de politie wenden hetgeen zij zooals ten processe bleek reeds had gedaan. Mitsdien wees de President den eisch de Kon. Vereeniging af, en veroordeelde eischeres in de kosten van het geding, be groot op ƒ50.—. HET UNIFORM-VERBOD Vlaggen en vaandels op straat. Do heer Westerman heeft op het wets ontwerp inzake het uniformverbod een amendement voorgesteld om ook niet-op- zichtige onderscheidingsteekenen van revo lutionaire organisaties onder de wet te brengen. De heer Albarda heeft op bovengenoemd ontwerp een amendement ingediend om niet onder de wet te doen vallen vlaggen, vaandels en soortgelijke onderscheidingstek kenen van politieke partijen medegedragen in optochten. De voorsteller zegt ter toe lichting oa.: Aan een algemeone wettelijke regeling nopens optochten bestaat geen behoefte. De optochten van staatkundige partijen en daarmede verhonden vereenigingen, waarin vaandels en banieren worden meegedragen, zijn geen nieuw verschijnsel. De overheid oefent op zoodanige optochten reeds ten volle toezicht uit. Voor het houden van op tochten is de vergunning van de burge meesters noodig, die, wanneer zij ernstige redenen bobben om ordeverstoring te ver wachten, de vergunning kunnen weigeren, of het verleenen van de vergunning afhan kelijk kunnen maken van zoodanige voor waarden als in het belang der openbare orde noodig schijnen. Het is niet gebleken, dat de burgemeesters hun verantwoordelijk heid te deze zoo licht en zoo verkeerd op vatten, dat de wetgever zou dienen in te grijpen. ARNHEMS BEGROOTING 1934 NOG f 160.000 TEKORT. In de nota betreffende de ontwerp-be- grooting voor 1934 deelen B. en W. van Arnhem mede. dat in deze hegrooting nog een tekort aanwezig is van f 160.000, welk tekort zij willen dekken: 1. door afschaffing van het voorbereidend onderwijs; 2. door de aanbesteding van de schoon maak der scholen, welke thans in eigen beheer wordt uitgevoerd; 3. door verlaging der salarissen van het gem een te-personeel. Nadere voorstellen betreffende deze drie punten zullen binnenkort in den Raad wor den ingediend. DE HULDIGING DER KONINGIN EN ONZE VISSCHERS. Bij het departement van defensie is het volgende bericht ingekomen van den com mandant van Hr. Ms. visscherijkruiser Nau tilus d.d. 9 September: „Hedenmiddag bij praaien van een 20-tal Nederlandsche visschers bleek, dat allen met veel enthousiasme luisterden naar uit zending huldiging Koningin. De rccie van H.M. kwam zeer mooi door". Voornaamste Nieuws* (bli 1) Wethouderscrisis in Den Haag. De heer P. A. Colijn, burgemeester van Boskoop, is benoemd tot burgemeester van Alfen a. d. Rijn. De Amsterdamsche Rechtbank wijst de eisch van het bestuur der Jaarbeurs inzake strooibiljetten aansporende tot boycot van Duitsche goederen, af. (blz. 2) Het onuitroeibaar wantrouwen tusschen Frankrijk en Duitschland. Doll fuss houdt een groote rede waarin bij een soort fascistischen staatsvorm voor Oos tenrijk aankondigt en den nadruk legt op het Duitsche wezen van het Oo6tenrijksche volk, ook al wil het niet „gleichgeschaltet" worden. De vuurramp te Oeschelbronn. Het Duitsche concordaat toet het Vaticaan. (blz. S) De uitkeeringen uit 'iet Gemeentefonds. Trakehnen, waar de volbloedhengsten van daan komen. (Van onzen Duitschen corres pondent.) {blz. 6) De Kon. Nederl. Jaarbeurs Ve Utrecht. Instelling van een commissie inzake de reorganisatie van de weermacht in Neder land en Indië. (blz. 8) Onze uitvoercijfers over Augustus 1933. Stijging voor kunstzijde, gloeilampen als radio-artikelen. De groothandelsprijzen in Augustus. Nu zenuwrheumatiek verdwenen Tot goed voorbeeld van anderen die mis schien aan dezelfde kwaal -ouden kunnen lijden we aan zij -elf leed, schrijft een dankbare vrouw ons als volgt: Het vo. ig jaar kreeg ik een emstieen aan val van zenuwpijn in het been; overdag vond ik geen rust, 's nachts kon ik niet slapen, om maar met verder te spreken van de intense pijnen die ik leed. Verschillende middelen brachten mij weinig of geen verlichting, tot een vriendin mij aanraadde Kruschen te probeeren omdat zij zelf er succes mee had gehad toen zij op dezelfde manier leed als ik. Ik ben nu zoo dankbaar dat ik haar raad opvolgde! Vanaf den allereersten flacon Kruschen voelde ik al een verbetering en tegenwoordig ben ik absoluut vrij van pijn en slaap 's nachts uitstekend. Van deze ver klaring mag U naar goeddunken gebruik ma ken, want ik ben nu uiterst dankbaar voor het succes, dat ik verkregen heb". - Mevr. H. C. Zoovele pijnen waaraan de menschen lij den. hebben alle een en dezelfde oor-na* hardlijvigheid. Niet alleen geregeld maar ook volledig moeten dagelijks alle afvalpro ducten der j pijsvertering verwijderd worden. Ischias, evenals jpit en rheumatiek widen meestal veroorzaakt door een teveel aan urinezuur, hetwelk zich heeft opgehoopt. Kruschen Salts zal dit overtollige urinezuur en andere afvalstoffen, die de gezondheid be- nadeelen. langs de natuurlijke wegen, zacht en volkomen verwijderen. En omdat de ..klei ne dagelijksche dosis" Kruschen Salts Uw in wendige organen regelmatig en volkomen vrijhoudt van alle afvalproducten, kunnen kwaadaardige stoffen als urinezuur zich nooit meer onhoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar i a."e apothekers en di risten h f 0.90 en ƒ1.60 pc r flaron. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Lei op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de huitenverpakking. de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt (Adv.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1