ATA ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 7 BUITL'N LAN l KONING FEISALt Koning FeisaJ van Irak, dtie sedert enkele dagen in Bern vertoefde na in Zwi^eriand een rustkuur to hebben ondergaan, is gister nacht half één in zijn hotel aan een hart verlamming gestorven. Het stoffelijk overschot is naar een kliniek overgebracht, waar heit gebalsemd zai worden. De Zwitsersche regeering heeft de fede rale vlag op het gouvernementsgebouw half stok laten hijsdien. Feisals dood valt juast in een tijdperk, dat de belangsteililinig der wereldpol itieik zich weer richt naar de gebeurtenissen in Azië, daar de strijd tusschen die Assyrische Christenen en Irak, waar zich een minder heid gevormd had, een punt van besproking zal worden op do komende zitting van den VoLkenbondsraad. Koning FeisaJ word in 1887 geboren als derde zoon van den Arabischen koopman Iluseean, die zich tijdens den oorlog van Turkije losmaakte en door de Engedschen tot koning van Mekka werd uitgeroepen. Tot het voorjaar 1916 behoorde hij tot den staf van den Turksohen opperbevelhebber, Dj erna] Paoha, in Syrië, doch viiudbtte naai Mekka, toen Hussein daar het vaandel van den opstand ontrolde. Hij werd toen de militaire opperbevel hebber van de Aifcbisohe hulptroepen van Engeland, trok aan hot hoofd daarvan in 1918 Damascus binnen en liet zich daar tot koning van Syrië uitroepen. In tusschen kwam Syrië in Fransche han den. De Franechen trokke i onder generaal Gouraud in den zomer van 1920 op en ver joegen FeisaJ uit Damascus. FeisaJ begaf zioli nu over Palestina naar Londen. Engeland had juisit te kampen met den opstand in Mesopotamia (Irak). Zoo werd FeisaJ in het voorjaar 1921 naar Bagdad gebracht, waar hem de Engeleche opper commissaris, sar Percy Cox, plechtig ontving en verder er voor zorgde, dat Feisail tot koning van Irak werd uitgeroepen. Bij een volksstemming, waarbij 96 der bevolking voor hem gestemd zou hebben, werd dieze koningskeuze bevestigd. Verschillende bezoeken aan Europa heeft koning FeisaJ nog gebracht. Zooals men zich herinneren zul, vertoefde Ixij nog niet zoo heel lang geleden ook dn ons land. Ghazi volgt zijn vader op Gistermorgen is te Bagdad de zcon van den gestorven koning Feisal, Emir Ghazi, tot koning van Irak uitgeroepen. Hij is 21 jaar oud en werd te Harrow in Engeland opgevoed. Ghazi was reed6 regent tijdens verblijf van zijn veder in Zwitserland. Overeenkomstig de Arabische gewoonte werd Emir Ghazi met eenvoudig ceremo nies] tot koning uitgeroepen, na afloop waarvan de voorzitter van' kamer en senaat en de kairinets-ministere den eed ven trouw aan den nieuwen koning aflegden. Het volk werd kond gedaan van de kro ning dioor middel van 101 kanonschoten. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK EEN NAT.-SOC. PROCLAMATIE Uit Berlijn: De ri jkepropaga n da J ei cling der N.S.D.A.P. heeft een oproep aan bet Duit- sche volk gepubliceerd, waarin bet oa. luidt: „Onze Duitsobe broeders in Oostenrijk staan midden in hun bevrijdingskamp. De eapeiratisbisohe regeeri nguDoUf use houdt zich wanhopig staande met behulp van terreur en sohending der grondwet. Aan de N.S.D.A.P. in Oostenrijk is eohter iediere politieke werkzaamheid verboden. Iedere propaganda in Duitscbon geest wordt brutaal onderdrukt Onder deze omstandigheden beeft iedere Duitscher den na/tionalen plicht onze broe ders in Oostenrijk in bun strijd te steunen. Ieder die bloedverwanten, vrienden of be kenden in Oostenrijk heeft, moet ben schrij ven en ben inlichten over datgene wat Adolf Hitler tot nog toe voor bet Du-itsohe volk heeft gedaan, en lioe het er in Duitsohland in werkelijkheid uitziet Tevens moet hij geregeld krantenuitknipsels over den eco- nomi sohen en politieke n vooruitgang in Duitsohland naar Oostenrijk sturen. Volks- gonooten aan het wenk! Het gaat om het behoud van 't „Deuteoh- turn" in Oostenrijk. Sterkt uw broeders in den 9tirijd. ""rouw tot do overwinning!" De Oostenrijkecbe regeering zal een bruin- boek uitgeven, waarin op grond van de politierapporten, een overziobt wordt gege ven van de nationaal-socialistiscbe overval len in Oostenrijk. Naar de bladen melden, zijn op 31 Aug. in Hessen-Darmstadt 10 Ooelenrijksche ar beiders door de nationaal!-socialisten uit hun woning gezet. Zij werden aan de zorgen van het Leger des Hoiils overgelaten, dat voor hun terugzending naar Oostenrijk heeft ge zorgd De verdrevenen mochten slechts hanld- De Duitsobe journalist Heinz Kuntze is gearresteerd wegens verboden politieke ac tie. Hij was werkzaam als redacteur van nationaail-socialiiötieohe bladen en later als correspondent van DuitsOhe bladen. Hij is verodrdeeld tot vier weken gevangenisstraf. Wanneer hij deze zal hebben uitgezeten, zal hij over de grens worden gezet DE VERBRUIKSCOÖPERATIE IN HET DERDE RIJK EEN GEORGANISEE 3 3 VERDEELAPPA- RAAT VOOR DEN STAAT Een uiteenzetting van Dr. Ley TJit Berlijn: De leider van het Duitsche Arbeidsfront, Dr. Ley, zet in de N.S.K. uit een op welke wijze de coöperatieve vor- bruiksverecnigingen in den vervolge zullei werken. 1200 afzonderlijke verbruiksvereeni gingen zullen aaneengesloten worden tot 'n „rijksverbruikersgenootschap", waarin de tot dusverre bestaan hebbende rechten en aan spraken der leden der afzonderlijke ver- eenigingen volkomen blijven behouden. Deze nieuwe organisatie verpacht haar win kels dan aan den middenstand met de vei- plichting in te koopen bij de Centrale Ver eeniging G.E.G. on zich te onderwerpen aan de controle der G.E.G. Vervolgens zal overwogen worden of men de thans Voorhanden vereeniging van den detailhandel met deze Centrale Vereeniging G.E.G. kan vereenigen om te komen toi een uit verbruikers en kunstenaars samen gestelde gemengd coöperatieve onderne ming. Met een dergelijk instituut zou de staat dat bereikt hebben, wat hij voor tij den van nood en hoogste krachtsinspanning der natie behoeft Hij zou hiermede een centrale in handen hebben, die hem een ge- uiganiseerd verdeclapparaat waarborgt. Wanneer, nu deze centrale corporatie ver plicht wordt in de eerste plaats producten van handwerk te koopen. zou, veronder steld, dat de waar goed en billijk is. oos list banuwerk zeker zijn van een stabiel* aizetmarkt Uok het complex der warenhuizen werd ter sprake g*. bi acht en men kwam tot het resultaat dut de oplossing van het waren- iiuispronleem slechts in (Ut kader mogenjh. is. W ïl men het warenhuis tot een goede markt maken, dan moet oin een gezonde concurrentie mugelijk te doen zijn, ook hier wederom een centrale inkuupscorporatie de kwaliteit van het artikel garancieeren er» oneerlijke concurrentie verninderen. Dr. Ley eindigt zijn beschouwingen met heftige dreigementen tegen hen, die thans nog op onverantwoordelijke wijze iets on- derne±..en tegen de coöperatieve verbruiks- organisaties en den strijd voortzetten. De zulken zullen worden beschouwd als vij anden en dienovereenkomstig worden be handeld. Zij zullen uit het arbeidsfront wor den gezet, uit de partij worden gesloten en onschadelijk worden gemaakt HET VIVISECTIE-VERBOD VERZACHT Voorwaardelijk toegelaten Gemeld wordt, dat het Pruisische vivi sectie-verbod is verzacht. „Daar de ernstige wetenschappelijke studie in het beiang van de gezondheid van men- schen en dieren niet van wetenschappelijke experimenten hij dieren kan aizien, zijn dei geajke proeven toegelaten onder de volgen de voorwaarden- „De experimenten mogen slechts geschie den in instituten, die onaer weten%:happe- lyke leiding staan en slechts ouder verant woordelijkheid van den leider van het in slituut. Zij zijn slechts geoorloofd, wanneer een zeüer resultaat is te verwachten. Zij moeten pijnloos geschieden, tenzij dat volku men onmogelijk is of door de verdooving grootere schade aan de gezondheid van hei dier wordt toegebracht. „Experimenten bij dieren van hoogere orde moeten worden vermeden, tenzij door proei- nemingen aan lagere dieren het doel mei kan worden bereikt. Zoo weinig mogelijU dieren moeten worden gebruikt voor de we tenschappelijke proeven. „Wetenschappelijke instituuten, zoover het niet betreft staatgemeenschappelijke of door den staat geconcessioneerde instituten, be hoeven de toestemming van den bevoegden minister. Op deze instituten wordt van staatswege toezicht uitgeoefend. „Proeven aan dieren voor het onderwijs zijn slechts toegestaan wanneer andere leer methoden, zooals film, foto enz., niet vol doende zijn. Ook hier is toestemming der autoriteiten noodig". PROF. EINSTEIN BEDREIGD Volgens de Brusselsche „Dernière Heure heeft prof. Einstein de laatste dagen talrijke dreigbrieven ontvangen, zoodat hij iederen dag van verblijfplaats wisselt. Zijn vrouw verklaarde, dat zij en haar man zich bin nenkort aan boord van een jacht van een bewonderaar vah Einstein zullen begeven, om een kruistocht op zee te maken. Prof. Einstein heeft nog eens doen tegen spreken, dat hij ook maar iets zou weten van het „Bruinboek tegen de Hitlerterreur", dat dezer dagen verschenen is. De werke lijke uitgever van het boek, de communist Münzenberg, heeft het niet noodig geacht prof. Einstein, die eerevoorzitter is van het comité, dat zich bij hem had voorgedaan als uitsluitend weldadigheidsorganisatie, van de plannen voor de uitgave kennis te geven. KABINET-AZANA AFGETREDEN LERROUX OPVOLGER? NIEUWE VERKIEZINGEN IN ZICHT Het Spaansche kabinet Azana heeft zyn ontslag ingediend. President Zamora had in den loop van den [ministerraad slechts een beperkt vertrouwen in de regeering willen uitspreken. Heli ontslag werd onmiddellijk aanvaard en Zamora is gisteravond nog met zijn politieke consultaties begonnen. Men vermoedt, dat Lerroux de opvolger van Azana wordt. Dit zou dan waarschijnlijk euwe verkiezingen tengevolge hebben. Azana's positie was reeds lang wankel: de taak van het revolutionnair kabinet: het land nieuwe constitutie te geven is reeds ge- ruimen tijd voleindigd; de anti-kerkelijke wat- zijn eveneens alle aangenomen, zoodat een aftreden der regeering en nieuwe verkiezin gen niets meer in den weg stond. Azana is minister-president sinds 14 Octo ber 1931, toen Zamora, zijn voorganger en tegenwoordige Spaansche president in ver band met de aanneming door de cortes van een grondwetsartikel over de ontbinding der religieuze orden en de afschaffing van don officieelen staatsgodsdienst in Spanje, aftrad. Ook onder Zamora was Azana minister van oorlog. Hij wijdde dan ook zijn gansche ener gie aan de reorganisatie van het leger in re- publikeinschen zin. Een oogenblik leek het, dat inderdaad de belofte van een nieuwe volksraadpleging, na afloop van de werkzaamheden der constitu ante, inderdaad zou worden ingelost: Den 8en Juni j.l, diende Azana zijn ontslag in. Tegen alle verwachting droeg Zamora hem echter eenige dagen later opnieuw de kabinetsfor matie op. Het nieuwe kabinet kwam vier dagen later t^ stand en heeft zich nog geen drie maanden kunnen handhaven. Uit Parijs wordt nog gemeld: Zamora, de president der Spaansche republiek heeft heden o.a. den cortespresident Besteiro en den socialist Cabello ontvangen. Eerstgenoemde pleitte voor een republikeinsche-socialistische concentratiekabinet, de ander voelde meer voor een zuiver linksche regeering en geen nieuwe verkiezingen. De PAUL KöNIG OVERLEDEN. van de handelsduikboot „Dcutschland". GNADAU, 9 September. Kapitein Paul König, de commandant van de handelsonder zeeboot „Deutschland" in den wereldoorlog, is in den ouderdom van 66 jaar te Gnadau bij Schonebeck gestorven. Paiul König was de zoon van een dominee en werd op 20 Maart 1867 te Rör in Thüringen geboren. Als scheepsjongen ging hy naar zee. Nadat hij eerst bij de Marine en later by de koop vaardijvloot was geweest, was hij de comman dant van de duikboot die de wereld midden in den oorlogstijd een verrassing bezorgde en a'gemeene bewondering afdwong, Op 10 Juli 1916 verscheen de Duitsche handelsduikboot „Deutschland'" van een zeke ren kapitein König plotseling in Baltimore. Op 23 Augustus van datzelfde jaar keerde hy in Bremen te rog en in November ging hij nogmaals naar Amerika. Later heeft kapitein König over zyn reizen in Noord-Amerika lezingen gehouden, DE WARBOEL OP CUBA 'ZAL AMERIKA INTERVENIEEREN I Volgens berichten uit Cuba zou de regee- ring te kennen hebben gegeven, bereid te zijn af te treden, indien de belangen van Cuba dit eischen. Ondanks bet door de regeering uitgevaar digde verbod, hebben groote communisti sche manifestaties plaats gevonden, waar bij de bevolking wordt opgewekt, zich ve verzetten tegen het „Amerikaanscho impe rialisme" en het aan land zetten van Ame- rikaansche troepen met geweld te ver hinderen. De junta heeft verklaard, dat zij geen en kele verstoring van de orde zal tolereeren. Te Havanna is een afdeeling cavalerie opgetreden om betoogers te verdrijven. In het land hebben comunistische arbei ders een aantal fabrieken bezet Het communistische centrale comité is van oordeel, dat men moet schieten op de troe pen van de Vereenigde Staten, indien zij landen en het storten van bloed provocee- ren, teneinde aan de geheele wereld te too- nen, dat Cuba geen Amerikaansche kolo- Volgens een later bericht uit Havanna hebben de vertegenwoordigers der politieke partijen zich met sergeant Batista en met vertegenwoordigers van de studenten en van de A.B.C.-organisatie naar het paleis van den president begeven, om over de vorming van een nieuwe regeering onder leiding van Cespedes te beraadslagen. De raad van vijf heeft intusschen, naar Reuter seint, het voorstel om Cespedes op nieuw aan het bewind te brengen, als pre sident van een regeering, waarin alle par tijen zouden zitting hebben, verworpen. Den oificieren is opdracht gegeven, on middellijk hun plaatsen en functies weer in te nemen, hetgeen dezen echter weiger den. Men vreest, dat hieruit nieuwe moei lijkheden zouden ontslaan. In regeeringskringen te Washington schijnt men er tevreden over te zijn, dat de Zuid-Amerikaansche landen bij de be sprekingen van Roosevelt met do ambassa deurs der A.B.C.-landen luw instemming be toonden met de maatregelen der Vereenigde Staten ter bescherming van Amerikaan sche burgers en hun eigendommen op Cuba. De Zuid-Amerikaansche pers waarschuwt evenwel met het oog op de pan1-Amenkaan- sche conferentie, welke in November te Mou tevideo zal plaats vinden, voor interventie. Men is overtuigd, dat president Roosevelt in de paar maanden van zijn bewind meer heeft gedaan, om de sympathie dezer landen te winnen dan zijn voorgangers in lange jaren. Echter beseft men, dat deze zoo moeizaam verworven sympathie terstond zou verdwijnen, indien Amerikaansche troe pen op Cuba op onoordeelkundige wijze op traden. President Roosevelt bestudeert op het oogenblik het vraagstuk, hoe op Cuba bete re arbeidsvoorwaarden kunnen worden ge schapen voor de arbeiders in de suikerraf finaderijen. Hij heeft daartoe een rapport an den Amerikaanschen gezant te Havan na verlangd, die als een tegenstander van de Amerikaansche eigenaars der raffinade rijen wordt beschouwd. NEW-YORK. Uit Havanna wordt gemeld dat de Cubaansche Junta het Hotel Natio nal, waarin zich ongeveer 500 afgezette Cu baansche officieren hadden vereenigd ter beraadslaging over het aanbod der regee ring, hen weer in dienst te stellen, door troepen met machinegeweren heeft laten omsingelen. Deze maatregel schijnt te hebben plaats gehad uit vrees, dat de officieren een con tra-revolutie wilden organiseeren. Intusschen hebben 200 Cubaansche offi- eren een verklaring gepubliceerd, dat zij de Juntaregeering niet erkennen doch de regeering van President de Cespe<|s zullen steunen. De officieren weigeren voorloopig dienst te doen. Zijn program. DUBLIN, 9 September. Generaal O'Duffy is gekozen tot leider van de nieuwe vereenig de Iersche party, die Vrijdag door de aaneen sluiting van de drie oppositieparty en defini tief gesticht werd. Generaal O'Duffy heeft een manifest gepubliceerd, waarin de volgen de programmapunten zijn opgenomen: De Ver. Iersche Party streeft naar de vrijwillige hereeniging van den Ierschen LtaaL d.w.z. van den Ierschen Vrystaat en Ulster. Zy eischt verder het recht van zelfbestem ming voor het Iersche Volk, om zyn eigen grondwet te maken, op. De party wenscht verder een einde te maken aan de politieke tegenstellingen en vijandelijkheden, die het gevolg zyn van de Engelsch-Iersche oorlog en die aanleiding ge geven hebben tot binnenlandsche oneenigheid. Alle patriotisch-gezinde burgers worden opgeroepen zich bij de nieuwe party aan te sluiten, om Ierland van zijn ondergang te redden. De blauwhemdenorganisatie blyft als jeugd organisatie bestaan. GROOTE GEBEURTENISSEN IN CHINA VOOR DE DEUR In de Japansche pers wordt gemeld, dat in China groote gebeurtenissen voor de deur staan. Maarschalk Tsjang Kai Sjek, Minister Soeng en Minister-President Wansinwei, zou den de bedoeling hebben een directorium te vormen, dat er naar zou streven de politie der Kwomintang uit te schakelen en de ge heele macht in China naar zich toe te halen. In het by zonder zou worden geageerd tegen de thans bestaande provinciale regeeringen. Op een ten Westen van Japan gelegen eiland werd de stad Napoo tengevolge van de uitbarsting van een onderzeeschen vul kaan bijna geheel verwoest Honderd tachtig huizen werden vermeld. Volgens voorloopige schattingen zijn 70 personen om het leven gekomen. DE MOORDENAARS VAN INOEKAI Volgens een bericht uit Tokio heeft de zoon van den vermoorden minister-presi dent Inoekai gratie verzocht voor de moor denaars van zijn vader, omdat hij getrof fen is geworden door de vaderlandslieven de motieven, waardoor zij zich hebben laten leiden. DE SLAAPZIEKTE TE ST LOUIS NEW-YORK, 9 Sept. De slaapziekte in St Louis heeft tot dusver 98 dooden geëischt. 650 Personen zijn nog lijdende Bovendien worden uit andere deelcn der Ver. Staten nieuwe ziektegevallen en slaahtoffans ge- meldi 't Geeft ook een gerust gevoel Krijgt U onverwacht visite, Nóóit zit U met vuile boel. ATA schuurt en reinigt alles! BINNENLAND. PERMANENT HOF ARBITRAGE VAN Prof. Mr. A. Anema tot lid benoemd. Bij Kon. Besluit is aangewezen als lid van wege Nederland van het Permanente Hof van Arbitrage Mr. A. Anema, hoogleeraar aan de VRAGEN VAN KAMERLEDEN STEUN VUOR DE SCHIPPERS Door den heer W y n k o o p is aan den iMinister van Sociale Zaken gevraagd of het niet noodzakelijk is onverwijld een crisis wachtgeldregeling voor schippers in te DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSCRISIS Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: Nu de R.-K. blijkens hun communique niet van voornemen zijn de diverse Raadsfracties byeen te roepen, hebben de voorzitters van de fracties van den Vrijheidsbond, van de Chr. Historischen en van de Anti-Revolutionairen een bespreking met de fractie-voorzitters van ve1© groepen except de communisten. Deze samenkomst is thans gehouden. Resul taat kan no- niet worden meegedeeld. Bezien wij het communiqué der R.-K. fractie goed, dan zijn er slechts twee moge lijkheden. Een crisiscollege op breede basis, waarbij de Soc.-democraten een tweetal zetels bezetten of een minderlieidscollege. Men meent immers, dat uit de groepen die zich achter de meerderheid van B. en W. hebben geschaard, geen werkmeerderheid kan worden gevormd. Dat beteekent, als wij lezen kunnen, dat men niet bereid is met het Neu trale Blok in zee te gaan. De mogelijkheid om te komen tot vorming van een breeder crisiscollege schynt niet geheel buitengesloten, al moet toegestemd, cby; noch het antwoord der minderheid in de nota ter begeleiding van de begrooting, noch het politieke schervengericht in Zaandam, veel moed geeft. De levenskansen van een minderheids college achten wy echter heel gering, zoodat het pogen om nog te komen tot een andere oplossing onzes inziens volkomen begrijpe lijk is. Gemengd Nieuws. Gistermiddag is brand uitgebroken in de groote kapitale boerderij van den landbou wer Vertigo al te Hooge Zwaluw e, staande in de ondenstraat op Wagenberg. In een oog wenk stond de groote landibouwsohuur, ge heel van riet bedokt, in lichte laaie. De ge heele oogst zoomede de lendbouw-invonbaris werd een prooi der vlammen. Spoedig was ook de aan de landbouvvsohuur gebouwde woning aangetast, diie ook gehel in vlammen opging. Aan redden viel niet te denken Door den krachtigen wind sl-oegen de vlammen over naar de boerderij aan de overzijde van den weg, van den landbouwer Adr. van der Made, die mede gaheol in de asoh werd ge legd, zoomede het woonhuis. Het vuur werd met twee stralen op de waterleiding bestreden. Ook de brandspuit van Wagenberg en die van Terheijden ver leenden assistentie. De oorzaak is tot nog toe onbekend, terwijl de schade door verzeke ring wordt .edieikt. INBRAAK In den nacht hebben onbekenden zich toe gang verschaft tot het huis van den heer P. Straver, onderwijzer te Poederoyen. Een be drag van ƒ2000 werd door de daders ont vreemd. De po-Mtie stelt een onderzoek in, doch tot nu toe ontbreekt elk spoor Uit Oost-lndie DE PENSIOENKORTING IN NED.-INDIE Volksraad adviseert aannemen BATAVIA, 8 Sept. (Aneta). De Volksraad besloot met 49 tegen 3 stemmen tot advi seering tot aanneming van de wet op de pensioen korting. DE PENSIOENKORTING IN INDIE BATAVIA, 8 September. (Aneta), De Volks raad heeft met 33 tegen 12 stemmen bij de be handeling der pensioenkorting aangenomen de motie-Soejono, waarin de wenschelykheid wordt uitgesproken, dat het kortingsvrij pen sioen zoowel voor in als buiten Ned.-Indië ver- blyfhoudenden gesteld worde op f 500, nadat de gemachtigde der regeering voor de afdee ling Financiën verklaard had dat hoofdzakelijk financieele bezwaren tegen dit voorstel be staan, aangezien hierdoor 38.000 Inheemschen buiten de korting zouden vallen. De motie-Soejono waarin de werochelykheid wordt uitgesproken, dat ten aanzien van de vermindering der korting voor hen, die kin deren te hunne laste hebben, geen onderscheid zal worden gemaakt tusschen in Ned.-Indië of ddaarbuiter. verblijvende gepensionneerdend, werd aangenomen met 47 tegen 7 stemmen. Vervolgens kwam aan de orde de motie tot buiten korting laten van minimaal gepension- neerden, welke werd aangenomen met 3S tegen 13 stemmen. De motie-Pastor tet invoering van de pen sioenkorting in twee keeren nl. per 1 Januari 1934 en met 1 April 1934, werd aangenomen met 35 tegen 17 stemmen, waarna de Volks raad met 49 tegen 3 stemmen besloot te advi- seeren tot aanneming van de wet op de pen sioenkorting. CRISIS-ORDONNANTIE BATAVIA, 9 September (Aneta). De Re geering diende bij den Volksraad een ont werp in voor een crisis-uitvoer-ordonnantie welke beoogt een algemeene regeling inza ke beperking van den uitvoer, waarbij geen bepaalde grenzen worden getrokken, noch de mogelijkheid geschapen t.a.v. den uit voer van welke zaak ook, zoo noodig ter stond te kunnen ingrijpen, terwijl boven dien de in het ontwerp vervatte regeling de mogelijkheid opent zelf het vervoer bin nenslands van bepaalde zaken op zoo kon mogelijke termijn te beperken. Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Concertorgelfabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Aangenomen: Naar Hijum en Finkum, cand. H. Muijs te Bilthoven. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Kampen vac.-M. Otte- vanger), G. Lans te Huizen (N.-Hl). - Valkenburg (by Leiden), Th. J. H. Steenbeek, O.-I. predikant, met verlof te Bussum. Te Drachten (Ned. Herv. Evangelisatie), M. D. Gijsman te Nieuwe-Pekela. Te Kruiningen, H. C. Valeton te Wichmond. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk is door het Prov. Kerkbestuur van Noord Brabant en Limburg toegelaten de heer H. d L a n g e, Havenstraat 28, te Woerden, Theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. PREDIKANTSPLAATSEN Het Prov. Kerkbestuur van Gelderland der Ned. Hervormde Kerk vernietigde het besluit van het Class. Bestuur van Harderwijk, waar bij een van de drie predikantsplaatsen te N y - kerk (G.) wordt opgeheven. Ds. E. PRINSEN Ds. E. Prinsen, predikant der Geref. Kerk te Enschedé, die zyn 40-jarig ambtejubileum viert en emeritaat bekwam, heeft voor zijn Gemeente in het kerkgebouw aan den Kason- dersingel ter herdenking en tot afscheid het Woord bediend uit Psalm 77 12a: „Ik zal de daden des Heeren gedenken". Sprekend over het thema: „Asafs geestelijke restaura tie*", wees Ds. Prinsen er op: 1. hoe hij ge^ L was, 2. hoe hij er weer bovenop kwam, en 3. wat toen zijn ernstig voornemen was. Afgevaardigdden van de Classis Deventer; de Kerk van Oostwold (Oldambt), zijn eerste Gemeente; de naburige Kerken van Hengelo, Haaksbergen, Glanerbrog en Oldenzaal, woon den deze plechtigheid bij. Ds. Prinsen werd toegesproken door zijn ambtsbroeder uit En schedé en afgevaardigden van genabuurde Kerken en de Classis, den Kerkeraad, Corpo raties en vereenigingen. Hem werden stoffe lijke blijken van liefde en waardeering aange boden. Ds. Prinsen zal zich metterwoon vestigen te Wolfheze. EMERITAAT D s. K. F e r n h o u t, predikant der Geref. Kerk te Vreeland, die zyn gouden ambtsjubi leum vierde, verkreeg van de Classis Breuke- len emeritaat, Ds. F. hoopt Zondag 15 October a.s. afscheid te preeken. D s. J. E. V o n k e n b e r g, predikant der Geref. Kerk te Huizen (N.-H.), verkreeg op zyn verzoek, om gezondheidsredenen, van de Classis Hilversum in de Woensdag j.l. gehou den vergadering emeritaat. De Praeses s; wooi'den van groote waardeering voor eminenten en baanbrekenden arbeid door hem in dienst der Kerken en vooral voor de jeugd verricht. Ds. H. L. BOERLIJST. f Te Amsterdam is, 49 jaar oud, giste- renmiddae: vry onverwacht overleden Ds, H. L. Boerlyst, predikant by de Evang.-Luther- sclie Gemeente aldaar. Ds. Boerlijst, een rechtzinnig predikant, aanvaardde in 1910 te Stadskanaal de Evan geliebediening. In 1912 nam hij een beroep naar Leeuwarden aan en sinds 1923 diende hij de Gemeente van Amsterdam. GRAFSTEEN-Ds. H. SIERTSEMA Te Drachten had op de Noorderbegraaf plaats de overdracht aan de familie plaats van een gedenksteen op het graf van wijlen Ds. fl. Siertsema, in leven emeritus-predikant der Geref. Kerk aldaar, op 8 Maart 1933 overle den. Het woord werd gevoerd door Ds. H. Th. van Munster, zijn opvolger, en Dr. J. W. Siertsema, van Haarlem, zijn zoon. Ds. G. Staal, van Drachten, eindigde met dankgebed. „MACHTSPOSITIE"! Op een verzoek van 462 lidmaten (let wel: lidmaten, dus n;°t doopleden) om in de Ned, Weerbericht. Hoogste stand te Aberdeen 774.3. Laagste stand te Isafjord 753.0. Stand vanmorgen halftwaalf 769.8. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Institunt te De Bilt) Zwakke tot matige O. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.0 C. 10 SEPTEMBER Zonsopgang 6.26 uur, zonsondergang 7.27 uur 11 SEPTEMBER. Zonsopgang 6.28 uur, zonsondergang 7.25 uur Maan: Laatste kwartier 10.50 nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 10 SEPTEMBER Van 's avonds 7.57 uur tot 's morgens 5.58 uur 11 SEPTEMBER. Van 's avonds 7.55 uur tot 's morgens 5.59 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tUd) Heden Vorig Heden Vorig Walshot 0.00 0.00 Straatsburg -?.i2 -M8 l.ix 1.11 8.73 3.7H 0.44 0.45 2.33 2.38 Coblenz Trier Keulen Rührort WeseJ Emmerik Duriseidori 0.10 0.10 1.03 1.09 .0.40 -0.33 -0.20 -0.24 Maastricht 40..-5 40.63 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 10 S ptember Delfzijl 2.53 15.02 Terschelling 0.01 12.14 Harl uigen 0.45 13.00 Dt-u Heidei 10.35 23.00 IJinui.ien 6.39 18.56 H v. Holland .\5u 18.08 Scheveniu^cn B.uo 18.53 i.otterdam 7.56 20.01 Hellevoetsl. Willemstad Brouwerab. Zierlkzee Weineldlngt Vlisstngen Terneuzen Hausweert Delfzül Terschelling u.st» 12.b. Harllngen 1.15 13.3: Den Helder 11.10 23.2. IJmuiden 7.18 19 v H. v. Holl. 6.29 18.4< Scheven. 6.39 18u>l R'dam 8.32 20 4. 39 Hell.V.sl. bi Wilemetad Brouwersh. Zierlkzee Wemeldlnge Vlisslngen 6.33 18.49 7.3 i 19.47 5.45 18.01 6.i3 18.-.-5 6.4U 1 .51 4.53 i7.u7 6.28 17.41 6.06 18.16 7.10 19.29 8.10 20.30 6.22 18.41 7.14 19.2V 5.31 17.63 6.07 18.25 Hervormde Gemeente van Bolsward in de vacature, ontstaan door overlijden van l>r. C. J. Niemeyer, langen tyd de leidsman der Vrijzinnig-Hervormde beweging in Nederland en in het bijzonder in Friesland, een ortho dox predikant te beroepen, is door het vrij zinnig Kiescollege met algemeene stem men afwijzend beschikt. De weigering van dit verzoek gron/l het Kiescollege op de onverdraagzaamheid van de Rechtzinnigen. Maar ook op de wankele houding in de Classis Franeker, waar de Modernen een kleine meerderheid hebben, wat van beteekenis is voor de samenstelling van het Class. Bestuur, van het Prov. Kerk bestuur en daardoor ook van de Alg. Synode. Men schrijft letterlijk, dat het „niet verant woord zou zyn door het beroepen van een rechtzinnig predikant de wankele meerderheid in de Classis nog te verzwakken en de machtspositie der Vrijzinnigen nog meer onzeker te maken." Onze spatieering van het woord „machts positie" dient om even op dat woord de aan dacht te vestigen en nadruk te leggen. KERKELIJKE PERS. Als hcofdredacteur van „Friesch Kerkblad" is opgetreden Ds. H. Veldkamp, predikant der Geref. Kerk te Sneek. ALLEDAG-KERK Te Haarlem is de „Alledag-Kerk" open gesteld in de Waalsche Kerk. Behalve Zater dags en Zondags is er iederen dag toegang na 1 uur. Op openingsbyeenkomst is gespro ken door Ds. F. Ch. F. Krafft, pred. der Waal sche Gemeente; Ds. J. A. van Leeuwen, em.- pred. der Ned. Herv. Gemeente te Heemstede; Ds. D. Drijver, Evang. Luth. pred.; en Dt3. J. C. van Dyk, Ned. Herv. pred. te BloemendaaL WERELDBOND DER KERKEN Volgende week vergadert het Hoofdbestuur van den Wereldbond der Kerken te Sofia. Als afgevaardigde van Nederland hoopt D.\ J. C. Wissing, predikant der Ned. Herv. Gem. te Tiel, a.s. Maandag naar den Balkan te ver trekken. EVANGELISATIE Te Krommenie is in de Gertf. Kerk geïnstalleerd als hulpprediker bij d" Evange lisatie-arbeid te Assendelft en Uitgeest, de heer Drs. J. H. Becker, van Huarlem. De samenkomst werd geleid door Ds. H. van An- del, van Krommenie. De heer Backer sprak vervolgens over Lukas 19 10. Het woord werd ook nog gevoerd door Ds. R. J. Aal bert», van Wormerveer; Ds. G. Tom, va Westzaan; en de heer Albers, voorzitter vsn het Centr. Comité voor Evangelisatie. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr. Ds. van der Linden heeft de volgende bedragen gelegateerd aan de Geref. Kerk van Den Haag-uost: voor het fonds van Em. predikanten f 9000; voor de Kerk f 4000 voor de Diaconie t 5000; voor het Rusthuis f500; voor de Stads-Evangelisatië f500 en voor de Jodenzending f 500. Voorts werd door dezelfde gelegateerd aan de Geref. Kerk Den Haag-West: voor het fonds Em. Pred. enz. flOfiO; voor de Kerk f 1000; voor het Rusthuis f500; voor de Stads evangelisatie f500; voor de Zending onder de Joden f 500. Alzoo een totaal bedrag van f 22.500. De Geref. Kerk van Den Haag-Oost is voorts toegezegd een legaat van f 3000 van wijlen mej. Holstein te Harlingen, bestemd voor de zending onder de Joden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2