JHritufr £Vi ïtsrlji(üriiraut kost maar 12.35 per kwartaal of 18 ct. per week goedkoopverzorgde Christ, dagblad in Nederland DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 DERDE BLAD PAG. 9 teekent nu in alle nrs tot 1 October gratis! Door Plicht tot Recht PE TWEEDE CONGRESDAG De sympathie voor de jubileerende Bond Utrecht, 6 September De tweede Congresdag van de Ghr. Bond van P.T.T.-personeel „Door Plicht tot Recht'' werd geopend met een Wijdingsure, waarin voorging Ds P. Veen, Ned. Herv. predikant te Utrecht Daarna werd de behandeling van den Be schrijvingsbrief voortgezet. Bij het punt dienstuitvoering op bijzon dere dagen werd vooral gesproken over de nationale feestdagen. Uitgesproken werd dat de Bond moet blijven ijveren voor meer vrijheid op nationale feestdagen en dienst uitvoering als op Christelijke feestdagen. Ernstig werd gesproken over het pereo- neel op arbeidscontract, waarvoor vaste aan stelling bepleit werd en het geven van kin- Bij het punt salarieering pleitte Pos- te ma, van Arnhem, krachtig voor af schaffing van de etandplaatsaftrek. De Voorzitter wees hiertegenover op de loonsverschillen in het vrije bedrijf. Dc etandplaatsaftrek is ook naar het oordeel van het hoofdbestuur niet billijk en reoht vaardig, maar men doet thans beter, er niet aan te tornen. Het Regeeringsjublleuro De beraadslagingen werden onderbroken voor een korte herdenking van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. De Voorzitter ©prak een vvarmgestemd herdenkingswoord, wijzend op de zegenin gen, die ons volik heeft vergeleken bij an dere votiken, onder het bestuur der Oranjes. De vergadering hoorde deze woorden staan de aan en onderstreepte ze door den zang van twee coupletten van het WdillheHmtiB en een driewerf hoera op de Koningin. De pensioenen der abc-ers Bij de bespreking over de pensioenen werd ae weneobelijkheid uitgesproken, dat voor de nabestaanden van ongehuwde kostwin ners dezelfde bepalingen zullen gelden als voor gehuwden. De heer Pasman deelde naar aanleiding ■vhn gestelde vragen mee, dat thans de ge legenheid is opengesteld, om de dienstjaren als arbeidsoontracter doorgebracht in. te koopen. jubileumgeschenk De heer C. P. van Ommen, van Den Haag. kreeg hierna gelegenheid, om iets te zeggen namens het Jubileumcomité. Hij bood het Bondsbe6tuur de hartelijke gelukwenschen van den Bond aan en ver zekerde het, dat de gevoelens van sympa thie van honderden mannen en vrouwen naar het bestuur uitgaan. Spr. herdacht de opriohtere, diie zoo vaak het mikpunt waren van spot én hoon, die zijn achtergesteld en schade hebben geleden, omdat zij de eer van God en niet de gunst van menschen zochten. Zij bleven gelukkig niet alleen 6taan; maar het was een Gideonsbende, aan wie de jongeren dank moeten betuigen. De waardeering voor de Christelijke vak organisatie is wel gekomen. De Christelijke vakbeweging is we] eens beschouwd als een bond van orde. Zij heeft dat aanvaard als een eer. Maar zij wil meer zijn dan dat Wij moeten strijden voor onzen Koning op het terrein van den arbeid. Spr. roept uit: Christelijke arbeiders, let op uw zaak, laat ons de teekenen der tijden verstaan en laat ons eens geestee zijn, wa ken voor verflauwing der grenzen, de vraag stukken waarvoor wij staan bezien bij hoo- ger licht Velen hebben dit jubileum willen aangrij pen om hun dankbaarheid en liefde voor den Bond te toonen. Spr.'s ervaring in een jaar van werk voor dit comité heeft ham dat doen zien. Bij gelegenheid van dit jubileum wil het comité materialen aanbieden, om een mo nument van gedenken op te richten. Spr. bracht dank aan allen, die het werk van het oomitó steunden en eindigde met het: „Prijst den Heer met blijde galmen", een vers dat de vergadering direct van hem De heer B. Oranje, van UtreCM, sprak hierna els penningmeester ren het comité Ook hij bnaoht dank voor de vele medewer king. Spr. kan meedeelen, dat het t edrag, dat het oomité bijeenbracht, de 1500 heeft overschreden. Spr. droeg als voorloopige gift aan het bondöbestuur 1000 over, daar bij de verwachting uitsprekende, dat over twee jaar nogmaals eenzelfde bedrag kan afgedragen worden. Hij gewaatpbe voorts van treffende staaltjes van medeleven. Luid applaus begroette de aanbieding van dit geschenk. De heer A. M. Bücker Sr, van Apel doorn, sprak nog als secretaris van het co mité. Hij dankte voorzitter en permingm. voor hun vale werk, wekte op tot kraohtig voortgaan en deed het hoofdbestuur toe zingen de zegenbede uit Psalm 134. De Voorzitter sprak woorden van har- telijkcn dank voor dit geschenk, waaruit de liefde tot de organisatie spreekt. Voor het werk van dan Bond is allereerst noodig het geloof. Maar het is ook gebonden aan de middelen. Het ontvangen geschenk overtreft verre de erwaohting. In 1 bijzonder dankte spr. het werkcomité. De heer W. C. Uitten broek, het eere- liid, dat bij de oprichitng van den Bond adviseur en stuwkracht was, herinnerde a*n den tijd van de stichting van den Bond, waartoe God menschen gebruikte, die in eigen kracht niets waren. Door zijn n zette de Christelijke organisatie van post- personeel zich direct midden in den strijd. Dat de 5, 6 man nu 2000 geworden zijn, is Gods werk. Spr. hoopte, dat de bond mag toenemen in genade bij God en de menschen De heer F. d e Jong, van Groningen, bood aan het Bondsbeetuur een prachtige Bijbel met symbolische inscriptie aan en overhandigde den voorzitter en den eere voorzitter, de heeren Mennes en Pad- ding, een wandelstok met zilveren knop en het Bondöbestuur 25, bestemd voor het Kinderfonds. In zijn woord tot den heer Padding her innerde spr. aan diiens moedig optreden in 1930. De Voorzitter dankte den heer De Jong, die zelf ook altijd ijverig werkte voor den Bond, geroerd voor deze treffende be wijzen van liefde. De vergadering werd hierna geschorst. In den middag maakten de afgevaardigden een gezamenlijke autotocht Vermelden wij nog, dat aanwezig waren afgevaardigden van .63 afdeelangen en dat ingekomen was een telegrafische gelulc- wenech van de Chr Bond van arbeidens- (isters) in de bedrijven van voedings en genotmiddelen. DE FEESTAVOND Ter gelegenheid van het 25-jerig bestaan van den Bond, belegde deze in bet Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een druk bezochte feestavond. De Chr. muziekvereeniging „De Bazuin", onder leading von den heer A. J. H. N. Krag- ting, zette den avond in met de pittige mersoh „Throught night to light". Op de gebruikelijke wijze werd hierna de bijeen komst met zingen van Psalm 1381 en ge bed geopend. De heer B. Oranje, voorzitter af deeling Utrecht, riep allen een hartelijk welkom toe, in het bijzonder de heeren Pasman, ver tegenwoordiger van den Directeur-Generaal, H. M. Boudier, directeur van het post kantoor te Utrecht. Onder applaus wenschte spr. den directeur geluk met zijn Kon. on derscheiding. Voorts richtte spr. een woord van dank tot de heeren Kragting en H. Gudjee voor hun medewerking dezen avond. Het „woord" was daarna aan de Bazuin, welke een tweetal populair nummers ten gehoore bracht. H. S. Bouma was dezen avond de feestredenaav. Spr wenschte de vereeniging rw>g eens hartelijk geluk met de 25 jaren Voorts wenschte spr. den bond nog veel waChtgeldens en lijntrekkers toe. Wachtgel ders, d.w.z. zij, die wachten om zich aan te sluiten; lijntrekkers, zij die weten vol te houden. De toekomst wordt somberder. Drie vijanden staan gereed: communisme, fas cisme, en de grootste vijand, de reactie. Een geweldige roeping hebben wij allen. FEUILLETON WAT EEN KIND VERMAG Naar het Engelsch van FLORENCE MONTGOMERY HOOFDSTUK I. John Ramsay. John Ramsay nam een kaartje. Hij deed dit, zooals hij alles deed: op zijn gemak en oplettend, op dat oogenblik alleen denkende aan het kaartje, dat hij nam en aan niets anders. Geen haast of drukte; geen onbestemd heid of onoplettendheid. Zoo was hij alUjd. Wat hij deed, deed hij goed; hij schonk er zijn volle aandacht aan, en dit was mis schien wel de reden, dat hij altijd voorspoed gehad had, tenminste wat men voorspoed noemt. Want, als geluk in het leven daarin bestaat, in doze wereld de zaken te verkrij gen, die wij wenschen te bezitten en ons voorgenomen hebben te zullen bezitten, dan was John Ramsay's leven gelukkig te noemen. Maar voorspoed kan ons niettemin duur te staan komen en in ons de vraag doen oprijzen tot wat nut? Hij had gedaan, wat hij zich had voer genomen te doen, en dat kan niet iedereen zeggen. Jaren geleden, toen hij een jongen was yan niet meer dan negen jaren oud, had John Ramsay besloten, genoeg geld te dienen oan het oude familiegoed, het verblijf zijner jeugd, dat destijds verkocht werd ter voldoening van zijn vaders sohuldeischers terug te koopen. Hij was nu negen en vijftig en had onge veer tien jaar geleden zijn plan volvoerd Hij had zijn geheele levert aan dat streven gewijd, en arbeid, moeilijke, zware arbeid was het middel geweest, dat hij gebruikt had. Als jongmensch had hij conversatie, kon nissen, vriendschap, alles opgeofferd aan zijn werk. Hij was advocaat, en met hei ééne doel voor oogen, geld verdienen, had hij dag en nacht gewerkt en gezwoegd en zich zeli geen uitspanning, verademing, rust of af leiding gegund, totdat hij een zekere ver maardheid in zijn beroep had verkregen. Toen nam hij een benoeming bij de rech terlijke maoht in Indië aan en sloofde daar in de hitte meer dan twintig jaar lang zon der ééns naar zijn land terug te paan. Toen hij negen-en-veertig jaar was, had hij zijn doel bereikt, maar hij bleef werken, even als voorheen. Door slechts op de middelen te zmnen, had hij het doel uit het oog verlorenl Arbeiden was zijn tweede natuur gewor den geld verdienen zijn einddoel, zijn afgod, zijn god bijna. Hij stelde nauwelijks in iets anders be lang. Zijn levensdoel had hij bereikt, maar hij gaf er niets meer om. Alles was ten onder gegaan in zijn harts tocht voor arbeid en voor datgene, wat zijn arbeid hem opleverde. Zijn verdiensten te zien toenemen, die verdiensten te beleggen Vertrouwend op Hem kunnen wij edhter staand blijven Gij weet, uit Hem, door Hem, tot Hem zijn alle dingen, voor Hem buiigen en voor niemand andiers. Vrij ademen, vrij spreken, vrij leven, dat wenschte spr. tot slot aillen toe. De Chr. Gem. Zangvereen „Lauwerecht onder leiding van den heer H. Coljee, zong hierna een drietal stichtelijke liederen. Na de pauze werden door het zangkoor enkefle tableaux opgevoerd, voorstellende de Poet van voorheen en thans. Begrijpelijk oogstte dit een groot succes. Nadat de beide medewerkende vereenigingen nog eens stem ming hadden gemaakt, werd de zeer geslaag de avond met het zingen van Gezang 180 gesloten. Gemengd Nieuws. IN DEN KELDER GEVALLEN Zaterdag had de Wed. de Winter te Hein- kenszand het ongeluk doordat ze een ver keerde deur opende, in den kelder van haar woning te vallen. Ze kwam daarbij zoo on gelukkig terecht, dat za bewusteloos werd opgenomen en gister zonder dat ze tot be wustzijn is gekomen aan de gevolgen is overleden. TEKORT AAN BOTER EN MARGARINE Er heerscht momenteel in Zeeuwsch- Vlaanderen een groot tekort aan boter en margarine, wat door verschillende oorzaken is ontstaan. Het heerschende mond- en klauwzeer heeft op de hoeveelheid melk en boter een ongunstigen invloed. Ook de lang durige droogte is voor de weiden zeer nadee lig, terwijl natuurlijk ook de contingentee- ring van de margarine hier merkbaar is. Maar van den grootsten invloed is toch wel het smokkelen. Het schijnt wel dat de smokkelaars op groote schaal boter en margarine opkoopen en over de grens brengen. Daarmee schijnt nog steeds een aardigen cent te verdienen te zijn. Het gevolg is echter dat er grensdorpen zijn, waar noch boter noch margarine in de winkels te koop is en waar men wel, als men geen drogen boterham wil eten, zich van slinksche wegen moet bedienen om aan vetten te komen. De gemeenteraado van Hulst heeft zich te dezer zake tot den Minister van Economi sche Zaken gewend. ADDER IN T GOOI GEVANGEN Artis te Amsterdam ontving Maandagavond j.l. een flinke adder (Vipera berus Merr), in 't Gooi ter hoogte van de Biersteeg bij de Gooiersgracht gevangen door de jongedames R. Groot en L. Honkoop en den heer J. Groot. VOORBEELD VAN STERK GEHOORSGEHEUGEN Mozart was 13 jaar 't was in 1769 toen hij voor het eerst in Rome kwam. In de Sint Pieter hoorde hij het zingen van het beroemde Miserere van Allegri, hetwelk be stond in een vierstemmig koor, dat daarna overging in een vijfstemmig, aan het slot in een negenstemmig. De partituur van dit stuk berustte in het Vaticaan; zoo hoog werd het geschat, dat het den zangers en spelers verboden was, op straffe van ont slag en excommunicatie (ban), een stem mee te nemen of over te schrijven en aan vreemden te geven: het schoone koor moest het uitsluitend eigendom blijven der kerk en nergens worden uitgevoerd dan daar. Toen Mozart het had gehoord, ging hij naar huis en schreef daar het gehoorde op; en wel zoo juist en volledig, dat hij den vol genden dag, toen hij zijn manuscript had meegenpmen en het koorwerk nogmaals hoorde, slechts een paar onbeteekenende correcties behoefde aan te brengen. Ten ein de niet ontdekt te worden, was hij rustig blijven staan en had hij zijn papieren in zijn hoed gelegd; zoodoende kon hij onge merkt zijn enkele verbeteringen aanbren gen. ONZE VORK Onze natuurlijke vork zijn onze vingers. Komt men bij natuurvolken te gast, dan zit men aan rondom den gemeenschappelij ken schotel en grabbelt men met de huis- genooten gewoon mee, met de vingers. Een Hollandsch schilder, die in Pale stina was het eens verdwaalde in een ge zin van fellachen, was, wilde hij niet met een hongerige maag gaan slapen, wel ge noodzaakt mee te grabbelen uit den scho tel naar de dadels en vijgen en stukjes brood en vleesch, die waren opgedischt, Alleen merkte hij al gauw op, dat hij een beetje moest uitkijken, want een oude moeder kreeg het wel eens te kwaad met een stuk je vleesch, dat voor haar rijkelijk taai was. Na eenige vergeefsche bijtpogingen depo neerde zij dat weer heel netjesmaar laat ik niet verder vertellen, lezer. Het gebruik van de vork aan onze Wes- tersche maaltijden is nog niet zoo heel oud; nog maar drie eeuwen ruim, het eerst ge bruikte men ze in Engeland en Italië. Lode- wijk XIV at echter nog roet zijn vingers; aan zijn hof gold het evenwel niet voor net jes om met al zijn vijf grijpers te werken; men gebruikte er drie. In Duitschland maak ten sommigen van het gebruik van de vork een beginselkwestie; die nieuwigheden, vond men, waren in strijd met de patriarchale zeden. Daar moest men aan vasthouden, dus geen vorken. ZIJN MIEREN NUTTIG? Zonder weifelen kan deze vraag bevesti gend beantwoord worden. Mieren kunnen, wanneer ze &1 te dicht bij of in de menschelijke woningen komen las tig of zelfs schadelijk worden. In tropische streken komen bijv. voor de bladsnijdende mieren, die boomen en struiken berooven van hun bladeren. Maar de mieren in het algemeen zijn ze ker zeer nuttig als boschbesohermers. In Pruisen zag men dit reeds spoedig in en vaardigde men een wet uit, waarbij het ver boden werd, mierenieieren in de staatsbos- schen te verzamelen. Het nut der mieren schuilt in het feit, dat zij leven van dierlijk voedsel en wel met name van schadelijke kevers, torren, larven, luizen enz. enz. In sommige streken der wereld trekt men daarvan partij en gebruikt men de mieren als jagers. Zoo b.v. in Zuid-China in sinaasappel- aanplantingen, die door insecten geplaagd worden. Mierennesten worden daar in zak ken bevestigd aan de takken van de boomen, terwijl deze onderling met stokken verbon den zijn, waarlangs de insecten jagers van boom naar boom kunnen gaan. Op gelijke wijze wordt op Java de hulp der mieren ingeroepen tegen de torren, in Noord- Italië tegen de rupsen, in de Vereenigde Sta ten tegen de torren in de vruchten van de katoenboom. Wonderlijk is de inrichting van Gods scheppiag. De dieren, welke ons vaak de minst-belangrijke schijnen en ons anti pathiek zijn, zijn menigmaal juist onmis baar voor de handhaving van een zeker evenwicht in de natuur. FELLE DUINBRAND ONDER NOORDWIJK EENIGE H.A. DUINGROND VERWOEST Gistermiddag heeft een felle brand de duinreep tusschen Ruigenhoek en Noordwijk ernstig geteisterd. Eenige H.A. dulngrond zijn door het vuur totaal verwoest Een enkel oogenblik hebben de huizen aan den duinkant te Noordwijk groot gevaar opgeloo pen door de vlammenzee te worden aange tast Door het krachtig ingrijpen van de Noordwijksche brandweer, die geassisteerd werd door een aantal burgers, kon dit ge vaar echter tijdig worden gekeerd. De duibrand is te omstreeks drie uur be gonnen. De brandweer te Noordwijk werd telefonisch gealarmeerd en is onmiddellijk met een motorspuit naar 't terrein van den brand uitgerukt Het spreekt van zelf, dat met water tegen de loeiende vlammenmassa, welke door den krachtigen Noordwesten wind fel werd aangewakkerd en welke 6teeds in omvang toenam, niet veel kon wor den uitgericht Evenals bij heidebranden zulks de gewoonte is hee't men met takken en schoppen getracht het vuur te dooven. Met man en macht heeft men dijken opge worpen om zoodoende het vuur te stuiten. Zooals gezegd is men erin geslaagd het overslaan van de vlammen naar de aan de duinzijde gelegen huizen te voorkomen. Het vlammenfront strekte zich over eenige Kilometers uit. Om l|alf vijf was het blusschingswerk zoo ver gevorderd, dat het gevaar voor uitbrei ding van den brand geweken was. Een deel van het brandweerpersoneel is toen naar Noordwijk teruggekeerd, terwijl enkelen zijn achtergebleven om eenige vuurhaarden te bewaken. De duinbeplanting oyer eenige H.A. is ge heel vernield. De anders zoo prachtige groen golvende duinhellingen leveren een trooste looze aanblik op. De politie van Noordwijk heeft een onder zoek naar de oorzaak van den brand inge steld. Vermoed wordt, dat deze moet worden toegeschreven aan onvoorzichtigheid van een rooker. HET DRAMA TE WOERDEN Omtrent den aanslag te Woerden, op den directeur der Woerdensche Dakpannenfabriek, Jhr. van Ingen, kunnen wy nog het volgende melden: De dader, de bedrijfsleider De B., had dee nachts een feestje bijgewoond van een buurt- vereeniging. Om 2 uur was hij vertrokken. Inplaats van naar zijn woning aan den Leid- schestraatweg terug te keeren, was hij naar het landhuis van den directeur der Pannenfa- briek, Jhr. van Ingen, gegaan. Hij kende te vens de Duitsche dienstbode, die evenwel dien nacht niet thuis was. Door een openstaand raam is De B. de woning binnengedrongen, :aarby Jhr. van Ingen wakker is geworden, terwiil ook een logé en het 12-jarig zoontje het binnendringen van De B. hebben gehoord. Wat er daarna precies is gebeurd, is nog niet met zekerheid vast te stellen. In ieder geval schijnt Jhr. van Ingen den bedrijfsleider van zijn fabriek te hebben aangeraden, zijn wo ning te verlaten. De B. bleef toen nog wat ronddwalen om het huis, waarop Jhr. van In gen naar buiten is gekomen, en er een ge sprek ontstond. Hierbij is een woordenwisse ling ontstaan en op een gegeven moment heeft De B. een revolver getrokken en heeft daar mede den directeur met twee schoten in het hoofd en één in de hartstreek, gedood. Het lijk bleef midden op den weg liggen. De dader is weggevlucht, waarbij hij zijn moordtuig in de op deze plaats zeer diepe Singelgracht heeft geworpen. De B. is daarop naar zyn woning aan den Leidschestraatweg gegaan. Om ongeveer kwart over vjjf de vreese- lyke daad was ongeveer een uur geleden ge pleegd kwam de arbeider Ram op de fiets voorbij. Toen hij het lyk van Jhr. van Ingen op den weg zag liggen, heeft hij onmiddellijk de politie van Woerden gewaarschuwd, die onder leiding van den burgemeester een onder zoek instelde. Tevens werd dr. Verhagen, uit Woerden, gewaarschuwd, die een medisch on- Radio Nieuws. VRIJDAG 8 SEPTEMBER Hulzen (296 M.) K.R.O. 8.00 Morgenconcert 10.00 Gramofoon 12.15 Concert 2.00 Or gel. 3 00 Concert 6.00 Gramofoon 6 00 KRO boya. 7.35 Gramofoon 8.00 Orkeat 10.30 Vaz Dias 1.35 Concert 'ilveraum (1875 M.) V.A.R.A. 8.01 Gramo foon 10.15 Voordracht 10.30 Orkeat 11.00 Onze keuken 11.30 Concert 4.05 Concert 4.50 Na schooltüd 5.30 Orgel A.V.R.O. 12.00 Grt 12.30 Orkeat russel (Vlaamsch) (337.8 M.) 12.80 Orkest 12.50 Gra. ofoon 1.05 Concert 1.20 Gra mofoon 5*20 Gramofoon 6.50 Orkest 8.20 Concert 9.25 Concert 10.20 Granjo- 8.20 Orkest 9.20 Conc« a ven try (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.0» Orkest 2.05 Orkest— 3.20 Orkeat 4.35 Orkest 6.50 Concert 8.20 Orkest 10.26 (1634.9 M.) 8.20 (472.4 M.) 6.20 Concert 10.60 Mensch und - 1.10 Concert 6.30 6.20 Orkest 8.20 Concert 11.25 9.35 Concert chau (1411.8 M.) 5.35 Orkest 6.55 derzoek instelde. Reeds-dadelijk waren vermoedens gevallen op den bedryfslieder De B., in verband met het feit, wat de politie vernam, uit het verhaal van de logé en het 12-jarig zoontje van het slachtoffer. Het voorgevallene was op de pan- nenfabriek spoedig bekend en een arbeider van deze fabriek was onmiddellijk naar den heer De B. gegaan om deze te waarschuwen en hem van het voorgevallene in kennis te stellen. De B. was daarop met zijn auto naar de plaat* van den aanslag gereden. Onderweg vond een ontmoeting plaats met de politie, met het gevolg, dat de heer De B. onmiddellijk werd gearresteerd. Hij werd naar het politiebureau overgebracht, doch aanvankelijk ontkende hy, iets van den aanslag af te weten. Gistermiddag half twee echter viel De B. door den mand en legde hy een bekentenis af. Omtrent de motieven Jhr. van Ingen en De B. konden uitstekend met elkaar opschieten is nog niets met zekerheid te zeggen. Het parket van Utrecht was inmiddels gewaar schuwd en dit stelde reeds een onderzoek in. Het lyk van het slachtoffer werd voor een sectie-onderzoek naar Utrecht overgebracht. Om half zes in den avond werd De B. gevan kelijk naar Utrecht vervoerd en ter beschik king van de justitie gesteld. Op de plaats van de misdaad heeft men twee hulzen gevonden, naar een derde wordt nog gezocht. De revolver, die in de SingelgTacht is geworpen, is nog niet gevonden. De echtgenoote van Jhr. van Ingen, die te Parijs vertoefde, werd telefonisch van het ge beurde op de hoogte gesteld, zij is per vlieg tuig naar Nederland teruggekeerd. OFFERBLOKKEN GELICHT Maandag hebben dieven kans gezien den inhoud van de offerblokken in de R.K. Kerk te Hansweert toe te eigenen. Ze hebben daar toe gebruik gemaakt van lijmstokken, Het grootste deel van den inhoud ia meegeno men. Van de daders geen spoor. en ze daarna te zien aangroeien door de ongebruikte dividenden, die, opnieuw be legd, een groote rollen.tj mass* deden ontslaan, werd ook een bekoorlijkheid voor hem. Dat hij tiidelijk zijn aandacht van al die izaken moest afwenden om door middel van agenten ziea bezig te houden met den aan koop en het opnieuw meubelen enz. van het famihegoed, was hem ci aangenaam. >)e noodzakelijke schikkingjn verveelden hem. Hij verlangde er al dien tijd zeer naar zijn werk weer op te vatten. Ware zijn ge zondheid niet minder gred geworden, dan geloof ik niet, dat hij ooit weer naar Enge- lar o zou teruggegaan zijn. Maar Indië deed zijn invloed op hem ge voelen en toen was hij eindelijk naar zijn vaderland teruggekeerd. Gedurende eenigen tijd kwam hij niet verder dan Londen. Hij huurde een paar morsige kamers, dicht bij de Beurs, waar hij zieb inrichtte met een ouden klerk, die zijn gaheele leven bij hem geweest was. Hij begon te speculeeren op de Beurs en scheen het bestaan van het landgoed, om welks bezit hij zoo hard gewerkt had, te hebben vergeten. Maar dit was toch eigenlijk niet zoo. Steeds had hem een gevoel voor den geesr geschemerd als zou er in de herkregen be zitting een genoegen voor hem weggelegd zijn, dat verwezenlijkt zou worden. wanneer hij eenmaal tijd zou hebben er zijn aan dacht aan te schenken en dat daar lag te wachten, tot hij het verkoos te aanvaarden Gedurende zijn zwaren arbeid was hij zich hiervan altijd bewust geweest Het was voor hem als een blik ln dy toe komst, waarin zijn gedachten altijd rusi konden vinden, wanneer hij zulks wenschte. Daarom was het niet zoo vreemd van hem als het wel schijnt, dat hij het genoegen al uitstelde en uitstelde om naar zijn oude huis te gaan dat hij zoo duur gekocht had. Maar eindelijk kwam toch de dag, waar op hij zijn lang uitgestelden pelgrimstocht er heen maakte. Eenmaal daar, werd de overtuiging bij hem wakker, dat het te laat wasl Hij kreeg de zekerheid, dat hei herwonnen goed hem geen genoegen opleverde. Het loonde de toewijding van een geheel leveD niet. Hij was er in 't geheel niet meer mee in genomen. Het was zooveel kleiner dan in zijn herinnering. Het was slechts een villa, zooals het hem nu voorkwam. Ook de waarde, die zijn hart er, zonder dat hij het zelf wist, aan gehecht had, was te niet gegaan. De herinnering aan zijn kinderjaren, die, eooals hij altijd gemeend had, bij het zi?n van het buiten zou worden opgewekt, werd niet bij hem levendig. En nu zegt men nog wel dat een oude omgeving tooneelen en gevoelens uit hit verleden terugbrengt! Ach; alles wat hij zeggen kon, was, dat het buiten noch het een noch het ander deed. Zijn verleden was een ledig. Hij kon niet terugzien over de eentonige, dorre jaren en zijn tegenwoordige persoonlijkheid één doen worden met dien blonden,, dioomerigen knaap, die daar had rondgeloopen. gedacht en plannen had gemaakt, die van elk stokje van eiken steen op het buiten, gehouden had en wiens naam ook John Ramsay was! Neen, hij voeldy niets, zelfs niet toen hij óp hetzelfde groene heuveltje stond, waarop hij vijftig jaar geleden zijn besluit genomen had. Hem was zelfs geen gevoel of verbeel dingskracht overgebleven om zich teleur gesteld te voelen, dat de vervulling zijn?r wenschen hem koud liet. Zijn hart kromp niet inéén, toen hij doelloos rondzwierf hij verlangde, hij hunkerde slechts terug te keeren naar zijn muffe kamers en zich weer onder cijfers te begraven. En dit deed hij ook. Aan zijn gehaast bezoek kwam reeds den volgenden dag een einde; hij verliet hot buiten en keerde Londen terug, ermer dar voorheen, daar hij zijn eenig overgebleven illusie verloren had. Hij ging terug naar zijn drukke bezig heden als een opiumschuiver ma>.r zon der zijn droomen. En sinds dien tijJ. tot het oogenblik, waarop wij hem zijn kasrlje zien nemen, was hij niet meer in die buurt ge weest Er was nog een andere reden, iio hem daarvan terughield. Eenige mijlen van het oude „Manor House" woonde zijn eenige bloedverwant, een stiefbroeder, die vele jaren jonger was dan hij en wien hij, toen zij vacant kwam, de predikantsplaats had geschonken. Dere broer was getrouwd en had v»-r scheidene kinderen, waarvan één natuurlik tenslotte in het bezit zou komen van L.U teruggekochte goed. John Ramsay was blijde dat er feme was, die den familienaam zon d en en het erfgoed zou wonen, mam niei begun o eindigde de belangstelling in zijn broer en diens kinderen. Al dien tijd, die hij er geweest was, had hij zich zenuwachtig en angstig gemaakt, dat een hunner hem zou komen opzoeken. Hij voelde niets voor datgene, wat hun be* lang inboezemde, noch voor het familie- En daarbij hebben predikanten altijd geld noodig! De kerk zou moeten hersteld worden; er zou groote armoede in het dorp zijn of iets anders. Toch was John Ramsay niet on<e- loovig. Hij had veel eerbied voor den godsdienst. Als hoogstfatsoenlijk man veriuLmdo bij zelfs nu op Zondagmorgen nooit een kerk gang, terwijl de bloudlokkige knaap van voorheen een denkende en zoolang zijn moeder leefde een vrome natuur bezeten had. Ik zeg, dat hij Zondags nooit een kerk gang verzuimde, maar ik zal niet beproeven in te staan voor zijn gedachten als hij daar was. Doch er stonden cijfers op de schut* bladen van zijn gebedenboek en zelfs op de randen van sommige bladzijden, die voor zeker geen betrekking hadden op psalmen en gezangen. In hoeverre de verlagende richting van zijn aanhoudende gedachten (want niets werkt zoo verlagend als de voortdurends gedachte aan geld om geldswille en het ver langen het te verdubbelen en te verdrie dubbelen) de gedachte aan God buitensloot "ii et lirht zijner hoogere natuur uitdoofde willen wij thans niet onderzoeken. (Wordt vervolgd.)'

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9