Koninklijk bezoek aan Amsterdam 9 Spelende Moeders Tunnel D.P. te Rotterdam MEUBELEN Kon. Nederlandsche Jaarbeurs DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 TW^FDE BLAD PAG F N.V. FABRIEKEN WADDINXVEEN VH. A. KEMPKES Co. TEL. 17 WADDINXVEEN TOONKAMERS: CRABETHSTRAAT 57 - GOUDA TEGENOVER HET STATION BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING I bU den Pensioenraad bevorderd tot: hoofd commies B. H. Thomson, thans commies; adj.- commies mej. A. G. Bremer, mej. H. E. M. J. Bunder, W. F. J van Dijk. F A F Jansen. G L C K Wassenaar, C P de Boer, Th J H v Elis- den, mej. H M A C Nleuwkerk. J NUland. C Stulvenberg en W Dlrkse, allen thans schrö- iver 2e klasse. RIJKSVERZEKERINGSBANK BtJ Kon. besluit ls met Ingang van 1 Januari 1934 aan J J L, Pietera op ziin verzoek eervol ontslag verleend als referendaris bi] de Rijks verzekeringsbank, met dankbetuiging voor de door hem In die betrekking bewezen diensten. POSTERIJEN, TELEGRAFIE, TELEFONIE DRIE LETTERS VAN BETEEKENIS Koken en proeven in de Koloniale afdeeling Nederland overzee Nederland overzee is van minstens even groote beteekenis als Nederland in Europa. En zoo is het geen wonder, dat de inzen ding welke de afdeeling Handelsmuseum van de Kol. Ver. Het Koloniaal Instituut elk jaar ter beurze inricht, zeer belangwek kend is. In den stand wordt thans in beeld gebracht wat de kosten zijn van het dag rantsoen voor een inlandsch gezin van tien personen, waarbij gerekend kan wor den op vier volwassenen en zes kinderen. Daarnaast bevindt zich een overzicht van de thans op Java geldende pasarprijzen (pasar: inlandsche markt). Tropische hout soorten worden tentoongesteld, saamgevat in een kistje bevattende 20 soorten; dit kistje kan voor onderwijsdoeleinden tegen den prijs van f 7.50 geleverd worden. Deze monstercollectie gaat vergezeld van een be- schrijvenden tekst. Voorts is aanwezig een fraaie collectie zilverwerk, waarbij drijf werk. smeedwerk en ciselegrwerk, afkora- stg van Kottah Gedeh (bij Djokjakarta, Java). Om het vooroordeel, dat in ons land nog steeds bestaat tegen spijzen, bereid met tapioca, op te heffen, wordt een uitgebreide culinaire propp^anda voor tapioca gevoerd. In een koelvitrine worden verschillende spijzen, bereid met tapioca, tentoongesteld, maar daarnevens wordt voor een beperkt aantal personen gedurende, enkele uren van den dag de gelegenheid gegeven een kleine hoeveelheid met tapioca bereide „rödgröd" te proeven. Dat is een in Dene marken zeer populair gerecht, bestaande uit tapioca, bessensap, suiker en kaneel, hetgeen genuttigd wordt met room. Op demonstratieve wijze wordt aan de bezoekers duidelijk gemaakt: „Nederlan- des, het koopen van Javarijst is een na tionale daad". Ongeveer den heelen dag bestaat gelegenheid kookproeven met hier te lande in de kruidenierswinkels verkrijg bare rijstsoorten bij te wonen, waarbij de superioriteit van het Ned. Indische product aangetoond wordt. De sajaboon, en de Mie, een Chineesche vermicellisoort, worden ver der naar voren gebracht. Verder monsters Suriname- en Java-cacao, enz. De stadsge meente Semarang heeft een reclame met behulp van plattegronden, een maquette van den Indischen zeebodem trekt de aan dacht, alsmede een maquette van een wa- tcrwinplaats der watervoorziening van Pa ramaribo, welke op 27 April 1.1. officieel in gebruik genomen werd. Itallaansche afdeeling Zooals bekend is, heeft Italië reeds sinds eenige jaren zijn belangstelling gewijd aan de Utrechtsche jaarbeurs teneinde belang stelling te wekken bij Italiaansche inkoo- pers en deelnemers. Door directe medewer king van de Italiaansche regeering is in 1931 de eerste en in 1932 de tweede Ita- liaansch afdeeling tot stand gekomen en dit jaar neemt Italië ten derden male en zelfs op veel grootere schaal deel aan de Utrechtsche beurs. De omvang van de Italiaansche afdee ling, die ditmaal aan de Jaarbeurs deel neemt is, vergeleken bij vorige jaren, bijna verdubbeld. Kunstnijverheidsvoorwerpen worden weer in zeer ruime mate en rijke vèrscheiden- Wat de Post Iaat zien P. T. T. Dat zijn drie letters van beteekenis in ons land. De Chr. Postmenschen, die in deze Jaarbeursweek hun congres in Utrecht hielden, weten ervan mee te spreken, met het overige postpersoneel, dat het Staatsbe drijf der P. T. T. een bedrijf is, waar drift in zit. Reeds eeuwenlang ijlt de Post, eerst met spoed diligences, waarbij steeds met postpaarden verwisseld moest worden, later met het stoomros, thans met het vliegtuig; in zeven dagen naar Indië Telegraaf en telefoon doen ook hun best. Ge kunt dat alles gaan zien als ge een vi site maakt bij Tante Pos op de Jaarbeurs, die graag bezoekers ontvangt In den P. T. T.-stand is een interessante Hollandradio- hoek ingericht De Luchtpost wordt onder de aandacht gebracht, terwijl ook de oude bekende postzegelboekjes met verschillende waarden niet vergeten zijn. Voorts Iaat de Post tal van makkelijke dingen zien, als antwoord-coupons, enz. De huistelefoonin- Rtallatie wordt nu uitgerust met nieuwe lijnkiezertoestellen. De relaisschakelaar zal een goede verbetering blijken voor twee toestellen op één lijn. Met deze nieuwe schakelaar kan een stadsgesprek gevoerd worden met elk van de beide toestellen zonder dat eerst een schakelaar in den goe den stand gebracht wordt. De schakelaar kan dus nooit verkeerd staan. Dit is van veel belang voor menschen, die een toestel beneden en boven hebben. De telegraaf ver reschrijvers, die ter voorjaarsbeurs voor 't eerst gedemonstreerd werden, zijn thans vervolmaakt door een terugmeldinrichting, welke erop aangebracht is, waardoor tel kens als zulks verlangd wordt, de naam van de opgeroepen firma, haar telefoon nummer of andere bijzonderheden worden weergegeven. Het is voor ons de vraag of het P. f. T.- bedrijf niet te ver gaat, wanneer het propa geert, dat de Psycho Technische Dienst zich beschikbaar stelt om personeel van parti culiere werknemers te testen tegen een zeer matig tarief per persoon. Zoolang de Psycho Techniek nog niet zoover gevorderd is, dat op grond daarvan een beoordeelde persoon al dan niet kan worden afgewezen in een bedrijf, moet o. i. een staatsbedrijf niet buiten haar eigenlijke taak treden, en diensten aanbieden, waarvan de konse- kwenties niet kunnen worden overzien, waarbij trouwens het nog de vraag mag heeten, of het tot de taak van den P. T. T. gerekend moet worden om op dit gebied dienst te leveren. Wij hebben steeds veel waardeering voor de koopmanschap welke betoond wordt bij dit efficient beheerde Staatsbedrijf, maar vragen ons hier toch af of de bedrijfsleiding hierin niet te ver gaat in haar streven om het bedrijf zooveel mo gelijk rendabel te maken. Deze vraag geven we gaarne ter overweging aan de autori- DE WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM TEEKENING IN DE ZAAK. Onze Amsterdamsche redacteur schrijft ons: De drie sociaal-democratische wethouders hebben hun ontslag genomen als wethou der en hun fractie heeft het accoord met de R.K. en V.D. opgezegd. Het einde van een avontuur, dat mislukken moest, is nu gekomen. Wij lezen dat de heer Polak weer her steld is en zijn werkzaamheden ten stad- huize hervat heeft. Dat zal vermoedelijk van korten duur zijn. Trouwens ieder voelt dat zijn positie in den Raad enorm ver zwakt is. Hij heeft mee ons financieel be leid bedorven. Het ware wellicht beter ge weest dat hij aan zijn eerst gekoesterd voornemen, om ook als Raadslid heen te gaan, gevolg gegeven had. Een positie te herwinnen, zal hem niet gemakkelijk val- Er was trouwens eerst spnake van dat ook de andere wethouders niet zouden blij ven als leden van den Raad. Maar de hoop op herstel schijnt bij hen nog niet gedoofd. De overige wethouders delibereeren nog of ze ook zullen heengaan of blijven. Toch behoeft hierover geen verschil van meening te zijn dunkt ons. De combinatie die ons dit college bracht, is verdwenen, politiek fat eoen eischt heengaai} van allen. De Burgemeester heeft tegen den 12en de Raad bijeengeroepen om tot verkiezing van nieuwe wethouders over te gaan. De confe renties kunnen dus beginnen. Vele moei lijkheden zullen nog moeten worden over wonnen. De vraag welke groepen zitting zullen ne men, of er 5 of 6 wethouders zullen worden gekozen, of een soort richtlijn voor het be leid kan worden vastgesteld, moet gesteld en beantwoord. En het aantal groepen is groot en. politiek gesproken, niet allei. van eerste kwaliteit. A.R. PROP. CLUBS De Secretaris van het Verband van A.R. Propagandaclubs, de heer R. A. den Ouden zendt ons een exemplaar van een rondschrijven aan de besturen der anti-rev. Kiesvereend gingen, waarop we gaarne de aandacht vestigen. Niet ten onrechte staat er boven: „ver zoek dit aandachtig te lezen"; want dat is het stuk meer dan waard. Daar het echter te lang is om in ons blad op te nemen, wil len we er hier en elders iets van zeggen. Het rondschrijven handelt over het groote nut der Propagandaclubs als voorportaal en instrument der kiesvereenigingen en met vele treffende aanhalingen uit de rapporten van actieve clubs toont de schrijver aan van hoeveel beteekenis diie arbeid is. Het huisbezoek, met zorg en omzichtig heid verricht, kan zevenvoudige vrucht af werpen: allereerst wat de goede keuze bij de stembus betreft, anderzijds door het toe voeren van nieuwe leden aan de kiesver- eeniging. Voorts kan het leiden tot verster king van de financieele positie, terwijl het ten slotte aan de anti-rev. pers ten goede komt, welke gelukkig reeds een breede plaats in ons land beslaat, maar die nog steeds niet in elk gezin, waar ze hoort, ge vonden wordt. De Secretaris van het Verband doet daar om een dringend beroep op allen, die de oprichting van clubs kunnen bevorderen. LUCHTDIENST OP ZEELAND ENKELDAAGSCHE VERBINDING De K.L.M. is voornemens de luchtdienst op Zeeland, zomer en winter, zonder onder breking, te blijven exploiteeren. Echter zal gedurende den eersten winterproefdienst alleen een enkeldaagsche verbinding in elke richting plaats hebben, teneinde daarmede ervaring voor de toekomst op te doen. Het vertrek uit Rotterdam is bepaald op 12 uur. Men komt om 12 30 te Haamstede aan, te Vlissingen om 12.55. ROFFELRIJMENi Motiewering In de ledenvergadering der afdeeling Amsterdam 3 S.D.A.P. heeft men de vol* gende motie aangenomen: „De afdeeling, overwegende, dat se dert de uitspraak van den Partijraad in zake de Arbeidersweer de situatie zich zoodanig heeft toegespitst, dat verzet tegen het fascisme niet meer kunnen worden uitgesteld verzoekt het P B. alsnog het vraagstuk der Arbei dersweer aan een nieuwe bespreking tQ Hoewél in Frankrijk het congres Der hooge roode heeren De machtigste saamhoorigheid Zou moeten demonstreeren, Blijkt, naar de blank besuikerde Zoet geurende verslagen Iri eigen pers, de tweespalt aan De eenheidsworst te knagen: Links-links, rechts-links en midden- Verketteren elkander; [links De één acht zich al zuiverder En rood er dan de ander; En zelfs de anti-oorlogsgeest, Zou hoogelijk geprezen, Blijkt ietewat ver-Einsteind en,,.: betrekkelijk" te wezen Er waren er niet weinig ook Bereid eens te ptrobeeren Hoe zich de roode Arbeider Met goed succes kon „weren"! Natuurlijk niet, dat snap je zoo, Met waapnen der barbaren Met héUig kruit en héüig lood Der roode proletaren! Gevolg: de motie-Amsterdam, Die, volgens de redactie, Onmogelijk een punt kan zijn Voor het program van actie Omdat (hou nou je buikje vast Met allebei je handen!) Het uniformverbod de zaak Alleen al zou doen stranden!!! Proost! zeg je, wat 's dat voor princiep?. Een róód princiep, meneeren: Ontwapening! zoolang wij ons Niet praktisch kunnen weren. (Nadruk verboden.) LEO LENS In de etalage van de firma H. Both te Rotterdam is een Ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Amsterdam arriveerden aan de Westerdokkade het Armeniër in nationaal costuum druk aan den arbeid. turbineschip Bankert en de onderzeeërs O. 15, 1U en 13. Duitsche jonge moeders (zie foto links) met 't zelf gemaakte speelgoed. De werkzaamheden aan een der twee tunnels, die in het station Delftsche Poort te Rotterdam in aanbouw zijn. Men heit er palen van 20 M. voor. Een vrachtauto kwam op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam in botsing met een wagen van lijn 2. Aan het Haagscheveer te Rotterdam worden bij het sluisje nieuwe ducdaSlven gebouwd, die door hun constructie veel onderwater-arbeid vragen. De duiker heeft groote belangstelling. Als de moeders zoet leeren spélenkijken de kinderen toe. Door den Duitschen rijksbond van jonge moeders wordt een cursus gegeven om zelf eenvoudig speelgoed te vervaardigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5