DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 3 Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Oostzaan, cand. E. Teunis te Enschedé en cand. H. J. Westerink te Nunspeet. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Nykerk, G. (vac.-P. J. Melle), J. de Bruin te Rotterdam. Te Renkum, W. Deur te Schoonhoven. Rouveen, E. Schimmel te Ameide. Aangenomen: Naar Den Ham (O.), E. E. de Looze te Renswoude. Naar De Wilp (Gron.), cand. D. Bender te Hilvereum. Bedankt: Voor Werkendam, P. van dei Kraan te Hoogvliet. Voor Frederiksoora, cand. D. Bender te Hilversum. Voor Juliana dorp en Huisduinen, C. M. Veenhuysen, em. pred. te Amsterdam. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Door het Prov. Kerkbestuur van Zeeland ii na afgelegd examen als candidaat tot den Heiligen Dienst in de Ned. Herv. Kerk toe gelaten de heer J. W. van der Meend, cand. te Utrecht, wonende te IJmuiden-Oost. UIT HET AMBT GETREDEN. D s. A. F. L. van D ij k te Surhuisterveen deelde Zondag na afloop der godsdienst oefening de Gemeente mee, dat hy als predi kant „bedankte". De reden tot dit besluit is. dat Ds. van Dijk zich met de Doopsgezinde „leer" niet meer kan vereenigen. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE. Men schrijft ons: Cand. M- de Goede, beroepen predi kant bij de Geref. Kerk te Capelle a. ki. IJssel, is Woensdag peremptoir geëxamineerd door de Classis Rotterdam en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Zijn bevestiging en intrede is bepaald op Zondag 1 October. Bevestiger zal zijn Eis. F. A. den Boeft. van Kralingen. Ds. K. FERNHOUT. Naar we vernemen, zal Ds. K. Fernhout, pred bij de Geref. Kerk van Vreeland, heden avond in een samenkomst met zijn Gemeente in verband met zijn gevierd gouden ambts jubileum, een overzicht geven van zijn ambte lijke loopbaan. Ds. Fernhout zal zich na bekomen emeri taat metterwoon vestigen te Baarn. Ds. C. M. VEENHUYSEN. Ds. C- M. Veenhuysen, em.-pred. der Ned. Hervormde Kerk, wonende Merwedeplein 24 te Amsterdam (Zuid), neemt wederom een eventueel beroep in overweging. Ds. Veenhuysen was van 1924 tot 1931 predikant in actieven dienst te Ankeveen, tevens leeraar aan het Chr. Lyceum te Hil versum en later ook aan de Godelindeschool aldaar. Daarna gedurende twee jaar was hij als journalist werkzaam. Sinds enkele maan den is hij in functie als adjunct-directeur van het Medisch Consultatie-Bureau voor Alco holisme te Amsterdam. JUBILEUM Ds. J. H. RIETBERG. Gisteravond vond in de Noorderkerk te Maassluis de herdenking plaats van het 25-jarig ambtsjubileum van Ds. J. H. Riet berg, predikant der Geref. Kerk aldaar. Ds. Rietberg sprak een kort woord naar aanlei ding van Gen. 32 10a, er op wijzende, dat jubileum-vieren een moeilijke zaak is omdat 't moet bestaan uit dankzegging en schuld belijdenis. Hierna werd de jubilaris toegesproken door Ds. Bramer als voorzitter van den Ker- keraad, die een groot bloemstuk aanbood. Namens de Gemeente werd den jubilaris een sierlijke lichtkroon en een couvert aangeboden. Voor de Comm. van administratie voerde het ■woord de heer H. van Luipen, namens de classis Schiedam Ds. Bremmer van Hoek van Holland. Als Zendingsdeputaten waren aan wezig Ds. Velders en Dr. A. Kuyper van Rotterdam; laatstgenoemde dankte met een hartelijke toespraak voor alles wat Ds. Riet berg voor de Zending deed. Ds. Haspels sprak voor de Kerk van Koudekerk a. d. Rijn, de vorige Gemeente van de jubilaris, ook deze spreker bood een envelop aan; namens den kerkeraad van Bunschoten-Spakenburg Ds. de Jong. Verder spraken nog Burgemeester Mr. P. A. Schwartz, Ds. Feenstra van Schevenin- gen, namens de Wachterbond; Ds. Keur van Scheveningen, namens de Vereen, tot School- hulp; Ds. Heida van Vlaardingen als vriend, en een vertegenwoordiger van „De Vriend van Oud en Jong". Namens de familie sprak nog Ds. Groenewegen van Halfweg, waarna de jubilaris de feestelijke samenkomst met een kort woord sloot. EMERITAAT. Ds. J. J. van der Grient, Ned. Herv. predikant te Brielle, heeft tegen 1 December a.s. eervol emeritaat aangevraagd wegens gezondheidsredenen. Ds. van der Grient aanvaardde de Evangeliebediening in 1896 te Giessen-Oudkerk, van waar hij in 1906 vertrok naar Maassluis. In 1925 verwisselde hij deze Gemeente voor die van Kerkdriel, om in 1929 zich aan de tegenwoordige Ge meente te verbinden. KERKGEBOUWEN. Naar wij thans vernemen, heeft de Kerken raad der Geref. Kerk van Rotterdam de door den Kerkeraad der Vrij-Evangelische Gemeente aldaar aangeboden koopsom voor het kerkgebouw aan de Hoveniersstraat aan vaard. Alzeo gaat dit kerkgebouw nu over aan de Vrij-Evang. Gemeente. Vanwege de Geref. Kerk zal er nog één Dinsdagavond godsdienstoefening, nJ. op 12 September, in gehouden worden. De overdracht van het kerk gebouw is bepaald op een datum tegen 1 October a.s. NED. GUSTAAF ADOLF-VEREENIGING. De algemeene vergadering der Ned. Gus- taaf Adolf-Vereeniging zal dit jaar worden gehouden te Zwolle op Maandag 2 October a.s. te 10 uur. Een openbare wydingsdienst gaat daaraan vooraf in de godsdienstoefening op Zondag 1 October in de Groote Kerk des avonds 7 uur, waarin Ds. P. de Haan, Her vormd predikant te Antwerpen, hoopt voor te gaan. ZONDAGSSCHOLEN. Blijkens het 67ste Jaarverslag der Ned. Zondagsschool-Vereeniging bedraagt het aantal leden 3985 in 736 plaatsen. Het or gaan der vereeniging werd met de „Wen ken voor den onderwijzer" samengevoegd tot één maandperiodiek „Kind en Zondag". De oplaag van den rooster voor kleinen steeg, nu er een handleiding voor de latere klasse kwam, met 17,000 exemplaren. Er werden verkocht 158,000 roosters. ZENDING Prof. Dr. Carl Ihmels. De Zendings- director Dr. Carl Ihmels te Leipzig is tot honorair professor in de Zendingsweten schappen te Leipzig benoemd. In Zendings kringen is men over deze benoeming, die gelegenheid biedt om aan de Universiteit Zendingswetenschap te doceeren, zeer vol daad. Generale Synode der Geref. Kerken BESPREKINGEN OVER ART. 13 K.0. DE JODENZENDING Vaststelling van de aan de bestaande Gezangenbundel toe te voegen liederen NEGENDE ZITTING Te 9 uur opende de Praeses, Dr K. Dij k, de negende zitting met het doen zingen Psalm 85 1 en gebed. Na appèl-nominaal hield de voorzitter korte toespraak, waarin hij met een enkel woord bet 35-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin herdacht. God schonk Nederland in haar veel ontferming en stelde haar mede tot een zegen voor het Gerefor meerd Kerkelijk leven. Hij moge in Zijn gunst dezen band lange jaren bestendigen. De Praeses verwelkomde hierna ter Synode Dr J. Hoek, van Den Haag-West, deputaat voor de Jodenzending, en Dr S. O. Los, van Den Haag-Oost, predikant van een der zendende Kerken voor deze Zending. Beide heeren namen als praeadvieeur zit ting. Voorlezing werd gedaan van een schrijven van Ö6 Greve, uit Görlitz, houdende dank zegging voor de op deze Synode genoi< gastvrijheid. Zending onder de Joden Hierna rapporteerde Ds D. Pol, van Rijs- oord, over het rapport van Deputaten voor de Jodenzending, dat in druk verscheen, en jver een ingekomen sohrijven van de Geref. Kerk van Den Haag-Oost, inzake een door Deputaten genomen beslissing, en van de Commissies voor deze Zending van de Ker ken van Den Haag-Oost en -West, inzake tractaatversp raiding. De Commissie concludeerde, om den ar beid van Deputaten goed te keuren en te cleafiargeeren; 5 deputaten en 2 seoundi op nieuw te benoemen, die de contracten met de Kerken van Den Haag-Oost en Amster dam bestendigen; uit te spreken, dat de Synode het bezwaar deelt van de Commis sie tegen de benoeming van Ds Jac. van Nes tot lid van gébommiitteerden voor de Joden- zending, al wil zij het recht daartoe van den Kerkeraad van Den Haag-Oost niet korten; èèn der Rotterdamsche Kerken uit te noodigen, oor bet beroepen van een derde miss. predikant; de zaak van de Jodenzen ding te bepleiten in bet bijzonder door de verzorging van het Zendingsblad, het beidsterrein nader te verdeeJen enz. Aan de discussie namen deel Prof. Dr T. Hoekstra, Dr W. A. van Es, ouderling C. Zwaan, van Mecbelen; Dr S. O. Los, Den Haag-Oost; Ds W. W. Meijnen, Ds Jac. van Nes, miss. predikant, en Dr J. Hoek, van Den Haag. Prof. Hoekstra adviseerde de conclusie over de handelingen van den Kerkeraad van Den Haag-Oost weg te laten. Hij kon zich het standpunt van deze Kerkeraad best be grijpen en vroeg wat „raiseionair-reoht' waarvan die rapporteur gewaagde, voor eei recht is. Dr W. A. van Es bepleitte, nu het werk wordt uitgebreid, decentralisatie daarvan. Ouderling C. Zwaan had bezwaar tegen de eerste conolusöe. Hij wees op de mogelijk heden, die voor de Jodenzending in Antwer pen zijn geopend. Spr. zou er voor gevoelen, als de dorde miss. predikant Antwerpen ails standplaats kTeeg. Men late daar het werk niet aan „Eliim" ver. Spr. zou nog meej ten voor de aanstelling van twen hulp krachten, één in Antwerpen, en één in het Noorden. Ds W.'W. M e ij non sloot zach aan bij het betoog van Prof. Hoekstra. De clausule den Kerkeraad ven Den Haag-Oost, zal, naar spr.6 oordeel, niet bouwend werken, de goede samenwerking verstoren. Spr. wilde, evenals voor drie jaar, spreken over het groote batig saldo. Depu taten hebben toen gezegd, dat zij zouden omzien naar werk in het buitenland. Depu taten hebben voor de uitbreiding werk vrijwel niets gedaan. Dan is het toch niet jn orde nu een collecte van de Kerken voor dit werk te vragen. Het groote batig saüdo getuigt tegen Deputaten. Spr. wees op het mooie terrein in België, en drong op een aanwenden van het batig saldo het werk, opdat de offervaardigheid niet verslappe. Ds Jac. van Nes, mededeelend dat het besluit vam Den Haag-Oo6t geheel buiten hem om gaat, merkte op, dat deze Kerke raad practische noch priaicipieeie bezwaren ziet, omdat hij oordeedt, dat predikanten in den Kerkeraad, ook over hun eigen werk, meespreken. Spr. zaïl gaarne zien, dat de Synode zich hier uitspreke. Het bleeik on mogelijk om iin het buiten/land, minus Beil- gië dan, dat tot de Classis Dordreoht be hoort, arbeidsterrein te vinden. De Kerkeraad van Den Haag-Oost had liever eerder met een voorstel tot de Synode gekomen, maar het rapport van Deputaten versoheen eerst in Augustus. De Kerkeraad van Den Haag-Ooet oordeelt als zendende Kerk een verdeeling van het ressort zonder zijn bewilliging niet gewenechl De wijze waarop Depurtaten de zendende Kerk tegemoet kwamen, wa6 toch zóó, dat deze daarmede niet kon mee gaan. Spr. ad viseerde met nadruk de Synode om niet het voorstel van Deputaten aan te nemen en een derde miss. predikant te doen beroepen, maar het voorstel dat zij subsidiair aanbe velen, nl. aanstelling van hulpkrachten. Dr S. O. Los zette nader uiteen het ge voelen van de zendende Kerk. Ds van Nes is het woordenboek ven de zendende Kerk, en hij weet er meer van dan aille lieden van den Karkeraal van Den Haag-Oost tezaimen. Ads men will uitspreken, dat Ds van Nes geen gecommitteerde kan zijn, dan late men Den Haag-Oost niet vrij, maar zegge dat deze Kerk dwaalt De zendentdie Kerk i6 niet tegen een derde mis6. prediiikent, maar zij oordeelde dit een kwestie van tijd. Reeds vóór 2 jaar vroeg de Kerk aan Deputaten, van het groote saldo eon paar duizend te willen geven voor de aanstelling van een hulpkracht. De zaak van een derde miss. predikant stelle men uit tot een volgende Synode, dan kat men zien of in België de derde zendende Kerk kan gevonden worden. Dr J. H o ek verdedigde hierna het stand punt van Deputaten, die oordeelden, dat de daad van Den Haag-Oost een geheel nieuw element in geding brengt, en een precedent 6chept voor de Heidenzending. Wat kerk rechtelijk niet ongeoorloofd is, is daarom tactiisoh en prectisoh niet altijd gevv uierhit. Men benoemt tooh geen hoogleeraar tot curator van zijn eigen Hoogeechool? Het blijft ongewensoht, dat een miss. predikant lid is van geoommiitteerden voor de oefening het verband met Deputaten, en zoo nede toeziet op eigen instructie. De zendende Kerk van Amsterdam heeft dan ook hed geen behoefte aan iets wat de Kerk van Den Haag-Oost deed. De gedachte van decentralisatie zullen Dëputaten nader onder oogen zien. Met leedwezen merkte spr. op. dat Ds .Vleijnen dingen heeft gezegd, rustend p totaal onjuiste gegevens. Deputaten hebben heel niet stil neergezeten. Ook is het saldo buiten enkele legaten, i edert de vorige Sy node, met 10.000 ingeteerd. De Synode van Arnhem droeg Deputaten op, in Nederland of in het buitenland het werk uit te breiden. Het laatste is subsidiair In Nederland is het werk uitgebreid, naar spr. nader releveerde. En België behoort metterdaad tot het buitenland. Antwerpen als derde zendende Kerk is niet gewenscht Deze Kerk is klein en heeft geen achterland. Ü6 van Nes en Dr Los hebben zich de cri- tiek gemakkelijk gemaakt, want zij hebben niet gezegd, hoe het wèl moet en zooveel critiek heeft, mag men ook wed eens zeggen, hoe het wèl moet! Deputaten geen betere oplossing, dan Rotterdam derde zendende Kerk. Twee hulpkrachten ko6ten financieel wel haast net zoo veel als één missionair candddaten behooren tot de vlottende be- Spr. beveelt het voorstel van Deputaten Hierna beantwoordde Ds Pol kort maakte opmerkingen. De uitdrukking mis- 6uonair-reoht komt reeds voor in Kuypers Encyclopaedic. De kerkeraad ven Den Haag Oost moet zich behoorlijk op de hoogte stel len van het werk. Er werd niet gerepliceerd. De eerste conclusie werd aangenomen. De tweede conolusie, die een uitspraak inhield over de handelwijze van den kerkeraad van Den Haag-Oost werd bij meerderheid van stemmen in dien zin gewijzigd, dat over de daad van Den Haag-Oost geen uitspraak wordt gedaan. De conclusie, die o.m. in hield, dat Rotterdam de derde miss. predi kant beroepen zal, bracht een voonsted-Ds M e ij n e n om een vierde miss. predikant te beroepen, die dan in België standplaats krijgen zal. Ds Meijnen lichtte dit nader toe, wees op het hooge belang der zaak en op de finanoieele mgelijkheden daartoe. Niemand ondersteunde dit voorstel, zoodat het niet in behandeling kon komen. Ouderling C. Z w v a n diende oen voorstel in om België als het derde werk terrein te nemen en daar een roepende kerk aan te wijzen. Ook dit voorstel werd niet ondersteund Een voorstel-Ds Schouten om in de derde conclusie te omschrijven, dat in over leg moet worden getreden met de zendende Kerk, werd bestreden door Ds D. D o Ds J. J. M i e d e m a en D6 D. Pol en door niemand ondersteund. Aangenomen werd een voorstel om der Rotterdamsche Kerken uit te noodigen een derde miss. predikant te beroepen en daarbij etipulatiën aan te gaan, opdat niet meer voorkome, wat bij een vorige benoe ming is gebeurd. Aan het einde van deze zaak dankte de Voorzitter Deputaten voor hum werk en róohtte hij woorden van groote waardee ring tot de miss. predikanten, waarvan Ds van Nes de pionier is. Spr. wensohte Depu taten wijsheid, nu zij staan voor nieuw werk, krachtens genomen beslissingen; en den miss. predikanten zegen van God bij bun werk onder zaad uit Abrahams -choot Een schrijven van de Kerkeraden van Den Haag-Oost en -West, inzake lectuurversprei- ding onder de Joden, werd in handen van Deputaten gesteld, om daarmede te hande len naar hun goed zal voorkomen. De zaak der lectuurvenspreiding mder de Joden werd tevoren door Ds D. Kapteyn onder de aandacht der Synode gebracht. Art 13 K.O. Voortgegaan werd hierna met de behan deling van Art 13 K.O., waarin de Synode Dinsdagmiddag bleef steken Prof. Dr S. Greydanus beantwoordde de gemaakte opmerkingen. Prof. Greijdanus diende vervolgens een oonolusie in, namens de Commissie, waarin gewaagd wordlt van de droeve noodzaa-k om de salarissen te verlagen; gewezen wordt op de noodzake lijkheid van overleg en billijkheid en het bewaren van de juiste verhoudingen tus- schen diensttractementen en pensioenen. Cijfers werden dus in de oonolusie niet meer genoemd. Aan dé discussie namen deel Prof. Dr J. Ridderbos, Ds J. J. Miedema, ouderling A. Borkent, Dr K. Dijk, Dr K. Sietsma, D6 \V. H den Houtiing, Ds H. Meijerimg, Dr G. "eizer, en Dr W. A. van Es. Een conclusie, die uitsprak, dat men geen onnooddg emeritaat aanvrage, als men 40 dienstjaren heeft, maar nog gezond en krachtig ds, ontlokte discussie van De A. C. Hey en oudenlamg J. J. Beuikenkamp, en erd vervolgens aangenomen. Ten aanzien ran de kwestie van de onder- lnge steunverleening in het gemeenschap- pedijk dragen van de lasten ram de emeni- taatsgeJden, waaraan de Part Synode van Friesland-Noord niet meedoet-, wijl zij daar toe van de Generade Synode de vrijheid kreeg en zich wenscht te blijven houden aan de regeling van 1905, welke zaak reeds op meerdere Gen. Syn. een onderwerp ran be spreking uitmaakte, vermocht men ook nu geen overstemming te verkrijgen, waarom de rapporteur Prof. Greijdanus met een meerderheids- en een minderheidsoonoliUBae kwam. Dr van Es lichtte het gevoelen ran zijn ressort nader toe. De Praeses wee6 er op, dat het zako- lijke geschil is, hoe Friesland-Noord in over eenstemming is te brengen met de Generale Synode. Een debat over d» uitvoering van art 13 K.O. zal spr. thans niet kunnen toelaten. Te kwart over 12 uur verdaagde de Prae- s de zitting tot 's avonds half acht Ontvangst ten Stadhuize Nadat de leden van de Svnode gister middag een autotocht hadden gemaakt over het schoone Walcheren, werd het ge zelschap om half vijf oficieel ten Stadhuize door het college van B. en W. ontvangen. Nadat allen zich in de groote zaal had den vereenigd, trad het college binnen en hield de burgemeester, de heer M. F e r n- h o u t Kzn., een toespraak. Het Gemeente bestuur vernam met ingenomenheid dat de Synode van haar zijde een ontmoeting met de plaatselijke Overheid op prijs stellen zou. Het Gemeentebestuur heeft aandacht te geven aan organisaties voor stoffelijke en zedelijke belangen, maar zeker niet min der, aan wat zich van God weet te zijn van de hoogste, dat is van heilige orde. Spr. wist zich zeker van de instemming van de geheele burgerij als hij de Synode het welkom toeriep. Spr. herinnerde aan rijke historie van Middelburg, die ook belangrijk aandeel leverde in de kerk geschiedenis, zoowel vóór als na de Refor matie der 16e eeuw. Hierna beantwoordde Dr. K. D ij k, als Voorzitter van de Generale Synode, deze toespraak. Terwijl ververschingen werd geserveerd, bleef men hierna nog eenigen tijd bijeen en AVONDZITTING Art. 13. K. O. In de avondvergadering werd verder over Art. 13 K. O. gehandeld. Aan de discussie namen deel Dr. van Es, Ds. Meijering, Ds. Schouten, Ds. Idema en Ds. den Houting. Aangenomen werd een voorstel-Ds. Schou ten om te komen tot een samenspreking tusschen Deputaten, Friesland-Noord en de Commissie, zittende deze Synode. Bij de verdere zaken hebben nog Prof. Greijdanus, Ds. Schouten, Ds. D. P. Koop- mans en Ds. A. Scheele het woord gevoerd. Toespraak Dr. Henry Beets Dr. Henry Beets, van Grand Rapids, sprak hierna de Synode toe namens de Chr. Ref. Church in Noord Amerika. Hij verhaalde in het kort iets van de historie van zijn Kerk. De toestand der geldmidde len is er thans zeer precair. En in geeste lijken zin worden v.ele jongeren door het voortwoedend modernisme meegevoerd. Er zijn verder ongezonde Bijbelexegese, Armi- uiaansche leer t.a.v. verkiesing en verzoe ning en Chiliasme, die voortwerken. Maar bij velen staan nog in het middelpunt de zaken van Gods Koninkrijk, veel belang rijker dan Art. 13! Vele banken werden ge sloten, doch van de 2450 kerken slechts één. Het aantal belijdeniscatechisanten nam relatief toe. Zoo ook het aantal Prot. belijders terwijl dat der Atheïsten achteruit liep. Door jongelieden wordt Calvinistische lectuur bestudeerd en de Chr. Jeugdorga nisaties en Chr. Vrouwenzendingshonden bloeien, terwijl het studentental aan Calvin- college stijgende is. Jongere predikanten, zendelingen en Chr. onderwijzers toonen bij hun sterk verminderd inkomen een prij zenswaardig uithoudensvermogen. Spr. dankte voor de vele Geref. wprken. ook van auteurs uit deze Synode en vei- zocht daarna op een zestal punten mede werking en steun: het werk in Hoboken, de Kerken in Canada, die in Zuid-Amerika, een Calvinistencongres, afgevaardigden naar de Synoden in Amerika en de her denking van de Afscheiding. Hij eindigde met hartelijke wenschen. Prof. Dr. J. Ridderbos heeft hem daarna namens de Synode toegesproken bedankt. Hij wees op de nog verheugende mededeelingen van Dr. Beets en op de een heid in belijden. Gezangen Prof. Dr. T. Hoekstra rapporteerde hierna over de nog in handen der Com missie gestelde liederen ter aanvulling van den bestaanden Gezangenbundel. Dc Com missie oordeelde, dat deze niet behoeft uit gebreid te worden met liederen, die ge dachten bevatten, welke reeds in de Psal men zijn uitgedrukt. Voorgesteld werd nog op te nemen Gezang 3, 180 (vs. 1 en 5) en 265 (gewijzigd), terwijl na discussie nog aanvaard werd de Kerstzang: „Daar is uit 's werelds duistre wolken een Licht der lichten opgegaan". Zonder discussie werd opgenomen het „Te Deum" naar Gezang 3, evenzoo Gez. 1801 en 5. Bij meerderheid van stemmen werd Gez. 265 (gewijzigd) niet aanvaard. De Synode besloot nu de Kerkenorde dienovereenkomstig te wijzigen. Na eenige bespreking door Ds. Miedema, Dr. Beets, Dr. Thijs en oud. W. Hummelen. werd met 33—20 stemmen besloten de aan vaarde Gezangen niet met name in Kerkenorde te noemen. Besloten werd nog drie Deputaten te be noemen voor de letterkundige verzorging van de liederen, de titels vast te stellen, de melodieën te kiezen en een uitgave ge reed te maken van de liturgische formu lieren, gebeden, eenige gezangen, enz. in één bundel. Voor de melodieën zal contact gezocht worden met het bestuur der Ver eeniging van Organisten uit de Geref. Ker- Te 11 uur des avonds werd deze zitting met dankgebed gesloten. ZITTING VAN HEDEN Eenheidspogingen In de zitting van hedenmorgen kwamen aan de orde de voorstellen ran de Part. Synoden van Friesland-Zuid, Gelldeiiland, Noord-Holland, Zuid-Holland-Noord, Zee land en Noord-Brabent-Limburg, van classes Stadskanaal, Breukelen, Den Haag, Leiden en Rotterdam, intake de pogingen tot eenheid met die Kerken en groepen die dezelfde belijdenis met de Geref. Kerken gemeen hebben. Als rapporteur tred op Ds W. H. den Houting, van Hurizum. Hij kwam aan het einde van zijn rapport tot de volgende con clusies, dat de Synode besluite: I. wat betreft het verzoek van de Classis B reu kelen, dat de Generale Synode haar af keuring uitspreke over officieele vertegen woordiging van Gereformeerde Kerken bij officieele gebeurtenissen in andere kerk- instituten in Nederland, daaraan niet te voldoen, daar zulks niet noodzakelijk is, maar de verant woordelijkheid daarvoor kan en moet ge laten worden voor de betrokken kerkeraden b. niet wenschelijk is, omdat daardoor bij den huidigen stand van zaken het streven naar eenheid zeker niet wordt gediend. II. wat betreft de overige voorstellen vóór alles uiting te geven aan haar blijdschap, dat daaruit zoo klaar spreekt het groeiend besef van de noodzakelijkheid om naar don eisoh des Heeren kerkelijk niet gescheiden te houden, wat God in de eenheid vai loof en belijdenis heeft saamgevoegd. III. uit te spreken iin gehoorzaamheid aan diicn eisoh des Heeren bereid te zijn haar zijde alles te doen, wat in haar vermo gen is, om met onverzwakte handhaving van wat naar Schrift en Belijdenis om des Heeren will nooit mag worden prijsgegeven te bevorderen de eenheid in het kerkelijk samenleven. IV. daartoe een publiek getuigenis te doen uitgaan tot de Gereformeerde Gemeenten, de Christelijk-Gereformeerde Kerk, de Confes eioneele Vereenigipg en den Gereformeerden Bond, in welk getuigens in des Heeren Naam die eisoh gelegd wordt voor hun oonsoientie. hun gebeden wordt zich rekensohep te geven van de vraag, of het nog langer verantwoord i, dat zij en wij kerkelijk gescheiden leven en hun met al den drang der waarachtig- zoekende broederliefde verzocht wordt ons te willen melden, of zij bereid zijn met ons seam te 6preken over wat ons ven-deelt en over de wijze waarop de door God geëischto kerkelijke eenheid zou kunnen verkregen warden V. B Deputaten te benoemen met opdracht: a. het getuigenis aan genoemde kerken en groepen toe te zenden en voor publicatie "larvan zorg te dragen; b van de ingekomen antwoorden kennis te nemen en indien het hun op grond daar mogelijk en wenschelijk voorkomt voor- loopig nader contact te zoeken cn van een en ander rapport te doen op de volgen le Generale Synode. ook wat moois Alweer een pan vernield! De heele bodem vol met krassen!nu zal de melk nog gauwer aanbranden! Bedenk wel, voordat Uw vaatwerk bederft, dat men met VIM alles veilig en toch grondig reinigen kan. Wat de microscoop toont: Bewijst dit niet hoezeerVI M andere poets- en schuur middelen overtreft? VIM, in de practische strooibus,' is overal verkrijgbaar. Gewone bus slechts 20 ets., groote bus slechts 374 ets. LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ N.V.. VLAARDINGEN Buitenaewone Generale Synode Chr. Geref. Kerk BESLISSING INZAKE DE KWESTIE-DS. A. M. BERKHOFF Woensdagmorgenzitting. Deze zitting Werd geopend met het zingen van Ps. 25 2 en gebed van den Voorzitter, waarna gelezen werd Psalm 21. Dit laatste werd gelezen in verband met het feit, dat het de dag was waarop H. M. de Koningin haar 35-jarig regeeringsjubi leum viert. Alle aanwezigen hoorden staande aan het geen de Voorzitter in verband hiermede sprak. Als Synode mogen wij, aldus Spr., God danken voor hetgeen Hij ons in het Huis van Oranje heeft geschonken. Naar aanleiding van den voorgelezen Psalm werd dit laatste nader belicht. De Heere spare onze Koningin lange jaren, Hij omringe haar troon met Zijn bescherming. Laten wij als Kerk voor onze Vorstin in dezen donke ren tijd neerknielen om Gods zegen af te smeeken. Het volgende telegram werd verzonden „De Chr. Geref. Kerk in Generale Synode te Zwolle vergaderd, gedenkt met groote dank baarheid, dat God Uwe Majesteit gedurende 35 jaren op den troon Uwer Vaderen heeft gespaard en gezegend. De Synode bidt Uwe Majesteit toe, dat de God aller genade U nog vele jaren gedenke in Zijn rijke gunst en zegene U en Uw Huis. De Bruyne, Prae ses; Van der Vegt, Scriba." Conclusie. De discussie werd nu voortgezet over de redactie van de zesde conclusie van het rap port inzake de kwestie Ds. berkhoff. Voorgesteld werd door Ds. van der Mei den, van Den Haag, dat het gewijzigd werd als volgt: „Mitsdien blijft de Chr. Geref. Kerk bij de bepalingen harer Svnoden 1863, 1872, 1879 en 1931, waarom het Berkhoff en voorts een ieder die een privé- gevoelen mocht hebben omtrent de leer van het Duizendjarig Rijk en de leer va Tweeërlei Opstanding, verboden moet den, dit zijn privé-gevoelen in woord en ge schrift te verbreiden als de leer der H. Schrift en elk ander gevoelen te veroordee- len als onschriftelijk". Aan de discussie hieromtrent werd deel genomen door de prae-adviseurs, Ds. R. E. Sluiter, oud. Nederlof, Ds. W. Bijleveld, Ds. W. Kremer, Ds. A. H. Hilbers, Ds. J Jcngeleen, Ds. A. M. Berkhoff en Ds. van der Meiden. In verband met de voorgestelde wijziging in deze zesde conclusie ging de Commissie van Deputaten eenigen tijd in raadkamer. Bij monde van haar Voorzitter, Prof. van der Schuit, deelde de Commissie hierop mede de conclusie te willen aanvullen met i woorden „als leer der Heilige Schrift". Na herhaalde uitvoerige besprekingen werd tenslotte de zesde conclusie als volgt aanvaard: „Mitsdien blijft de Christelijke Gereformeerde Kerk bij de bepalingen der Synodes 1863, 1872, 1879 en 1931, waarom het Ds. Berkhoff verboden moet worden zijn privé-gevoelen omtrent het Duizendjarig Rijk en omtrent de leer van de Tweeërlei Opstanding in woord en in geschrift te ver breiden als leer der Heilige Schrift" Hierna volgde de eindstemming over het geheele rapport. Zooals wij gisteren reeds meldden, werd het met 1 stem in blanco l stem tegen aanvaard. Aan deze stemming werd ook door Ds. Berkhoff deelgenomen. Het antwoord van Ds. Berkhoft. Hierop vroeg Ds. A. M. Berkhoff het woord. Hij zeide: „Het oogenblik van schei den is dan nu gekomen. Ik moet de Chr. Geref. Kerk het recht ontzeggen om nog te zeggen, dat zij is de zuiverste openbaring van het lichaam van Christus. Na lang be raad heb ik het besluit genomen U mede te doelen, dat, indien de conclusies van het rapport worden aangenomen, onwankelbaar vaststaat, dat ik op dat eigen oogenblik de Chr. Geref. Kerk moet verlaten". Hierop verliet Ds. Berkhoff het kerk gebouw. De Voorzitter verzocht Ds. M. Holtrop, m Hilversum, als secundus-afgevaardigde )or Ds. Berkhoff zitting te willen nemen Deze betuigde door opstaan instemming met de belijdenis. Vervolgens ontspon zich een bespreking ?er de vraag, hoe thans gehandeld moet worden. Voor de verdere behandeling van deze zaak werd de bestaande Commissie als Com missie van Advies gecontinueerd. De Voorzitter bracht namens de Sy node de Commissie dank voor de door haar verrichte werkaaamheden. In het bijzonder dankte hij Prof. J. J. van der Schuit, die ter Synode als woordvoerder der Commissie optrad. Ds. A. H. H il b e r s, van Groningen, sprak een persoonlijk woord van dank tot de Com missie, voor het vele werk door haar aan het rapport ten koste gelegd. Besloten werd het rapport verkrijgbaar te stellen. Temidden van drukke discussie was Dinsdag het volgende telegram ingekomen van de Generale Synode der Geref. Kerken: „De Generale Synode der Gereformeerde Kerken, te Middelburg vergaderd, gevoelt zich gedrongen uiting te geven aan haar oprechte begeerte, dat de belijders der Ge reformeerde religie samenwonen in één Kerkverband en wenscht onder beding van Gods genade alles te doen wat in haar vermogen is om deze eenheid te bevorde ren. Dijk, Praeses". Het volgende antwoord-telegram werd verzonden „De Generale Synode der Christelijke Gereformeerde Kerk dankt U recht harte lijk voor Uw telegram en vereenigt zich met U in den gebede om de eenheid van allen die de Gereformeerde Belijdenis Hei- li ebben. De Bruyne, Praeses." Herdenking Afscheiding Aan de orde van behandeling kwam nu het rapport van de commissie omtrent de herdenking der Afscheiding in 1934. Ds. W. Bijleveld, van Haarlem (C.), deelde mede dat de commissie accoord gaat met het betreffende voorstel van het Cura torium tot uitgifte van een Jubileumboek. Voor de samenstelling hiervan werden aan gewezen: Prof. P. J. M. de Bruin, Prof. J. J. van der Schuit, Prof. J. W. Geels, Ds. L. H. van der Meiden, Ds. A. II. Hilbers, Ds. J. Jongeleen en Ds. H. Janssen. De beide andere zaken, betrekking heb bende op de kas ter opleiding van on- en minvermogende studenten en de kas voor emeritus-predikanten, predikantsweduwen en weezen, werden aan het begin van de middagvergadering ir. comité behandeld. Deze middagvergadering was tevens de slotzitting. De Synode bleef bij haar besluit van 1931, om in 1934 te Zwolle te vergaderen. Prof. J. W, Geels bracht den Voorzitter dank voor zijn leiding. Prof. J. J. van der Schuit sprak aan het slot van deze bijzonder gewichtige bij eenkomsten der Synode namens hoogleer aren, waarbij hij wees op de schaduw, die over de zittingen gevallen was. Daartegen- er zag Spr. echter een groote lichtzijde, n.l. de groote eenheid in het beginsel, waar- an ter vergadering zoo duidelijk gebleken De Voorzitter eindigde met enkele voorden van dank. Hij las voor 2 Tim. 2, waarna gezongen werd Psalm 1037. Hierop ging hij in dankgebed voor. Voor alle zittingen bestond van de zijde van het publiek groote belangstelling, vooral dc eerste dag, toen velen in de mee ning verkeerden, dat spoediger dan het geval was de beslissing zou rallen. Rechtzaken. NASLFEP VAN SMOKKELAFFAIRE die gepoojtd had met ©en k-mmlezcn omver to 30 Jan. jl. reed L i rin zich 2000 Kg. m. j moesten opxlj springen om hun leven De Officier van Justitie Mr De Zat elschte wegens poging tot doodslag de vor< g van verd. tot een gevangenisstraf

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3