llinunr CriiisrtK (Courant EERSTE BLAD Kunst en Letteren. ABONKGHPNTi 'er kwartan' In I.Hd"n >'n In r>lnnt ion waar n ag-*ntsrlia|> gevestigd i." 1235 Franco per post 2.35 portokosten Per week f 0-18 Vnor hPi Kmtenlnnd bij wekelijk- iche sending .4.50 6u dagpnjksrhe zending «5-50 Alles hij jlthPlaling Zondagsblad niet alzonderlijk verkrijgha Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4063 DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsLiftf Elke regel meer0.22VS .'rgez. Nfededeelingen »an 1—5 regels r 2.30 Elke regel meer1.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f o.to 14e Jaargang Gil nummer bestaat uit DRIE bladen ORGANISCH CONTACT In een artikel in „De Tijd" onder boven- staan den titel wordt aan de instelling der Staatscommissie-Schouten de vraag vastge knoopt van de verhouding tusschen plaat selijke zelfstandigheid en centraal gezag. En dan wordt tevens de kwestie opge worpen, of het in het belang van het behoud der autonomie niet gewenscht zou zijn ons staatsrecht uit te bouwen, door het overleg tusschen de Gemeenten onderling en tus schen Rijk en Gemeenten te vestigen op publiek rechtelijken grondslag. De staatsregeling van 1798 bevatte een arl.kel van dezen inhoud: „Zij (de departementale en gemeente besturen) mogen met Ikander in onderhan deling zijn over zaken, die aan hun opzicht zijn toevertrouwd; maar nimmer over de algemeene belangen der Republiek". Opgemerkt kan worden, dat dit artikel zich over den aard, over den j u r i d i- s c h e n grondslag van dit overleg niet uit- Wanneer men de ontwikkelingsgeschiede nis onzer grondwet nagaat, valt een toe nemende voorliefde waar te nemen voor het publiek rechtelijk instituut Met name blijkt dit uit de totstandkoming bij de Grondwetsherziening in 1922 van artikel 194, krachtens hetwelk aan andere dan in de Grondwet genoemde lichamen ver ordende bevoegdheid kan worden gegeven. En de bekende wijziging der Gemeente wet van 1931, zette dit proces voort door den privaatrechtelijken vorm zoo goed als op den achtergrond te schuiven. Gaat men dus uit van het steunen van opeenvolgende Regeeringen om den pu bliek rechtelijken grondslag bij voorkeur te handhaven, dan zou het zeker in de lijn liggen om ten aanzien van het verband tusschen de Gemeente onderling in dezelfde richting te gaan. We zien echter, dat de practijk zich van den privaat rechtelijken vorm heeft be diend door het in het leven roepen van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, die nu gedurende een reeks van jaren haar taak heeft verricht. En zij heeft die tot voldoening verricht Gebleken is, dat deze instelling beschikt over voldoende bezigheid om zidh aan de wisselende nooden en behoeften van den tijd aan te paseen, en dat de wijze, waarop haar taakvervulling plaats had, zoodanig is geweest, dat zij in de kringen van Regee ring en parlement gezag wistte verwerven. Zoodat de vraag rijst een voorname vraag of, gezien de werkwijze der ver eeniging tot dusver, het belang der Gemeen ten wijziging van organisatievorm vraagt. Wij gelooven niet, dat zulks het geval is. Waar de Regeering en Kamers blijk heb ben gegeven voorkeur te hebben voor den publiek rechtelijken organisatievorm, zou den wij ons kunnen deniken, dat men bij voorgenomen uitbouw van het overleg tus schen de Gemeenten en het Rijk en tus schen de Gemeenten onderling, dezen grond slag kiest Maar voor de Gemeentebesturen dunkt ons geen aanleiding te bestaan om in deze richting aandrang uit te oefenen. BINNENLAND. EERSTE KAMER WOENSDAG VERGADERING De Voorzitter der Eerste Kamer heeft de Kamer bijeengeroepen tegen Woensdag 13 Sept. as. des namiddags te 2 uur. HET KAMERLID SNOECK HENKEMANS ONGESTELD De heer Snoeck Henkemans heeft bericht gezonden, wegens ongesteldheid de vergadering der Tweede Kamer niet te kun nen bijwonen. UITKEER1NG GEMEENTEFONDS Direct na de officieuze mededeeling, nu eenige weken geleden, liep het gerucht, dat de Regeering \oornemens is de uitkeering uit het Gemeentefonds voor het jaar 1934 met 12x/2 pet- te verminderen. Thans ver neemt de Standaard uit Den Haag, dat het percentage 12 pet. zal bedragen. Het wordt een flinke hap dus uit de vaste Inkomsten. ZUIVELBOND EN OMZET BELASTING De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond heeft aan de Tweede Kamer verzocht, aan de lijst der goederen, welke volgens 't ont werpOmzetbelasting van belasting zijn vrij gesteld, te willen toevoegen boter, kaas, melkpoeder, gecondenseerde melk en caseïne UIT DE TWEEDE KAMER Duurder leven door de Omzetbelasting OPBRENGST NOODIG VOOR DE SCHATKIST Wijziging der Indische begrooting (Vergadering van Woensdag 6 September) Het is wel een zeer ongewone tijd, dat de Tweede Kamer eenige dagen voor de plech tigheid der Troonrede nog in vergadering bijeen komt. Er is spoedeischend werk te doen. De uitgaven moeten omlaag en de inkom sten omhoog zullen we het evenwicht in de schatkist kunnen bewaren. Natuurlijk is niet iedereen daarvan over tuigd. De S.D.A.P. b.v. is zoo vastgeroest in haar néén-politiek dat ze zelfs begint met bezwaar te maken tegen vermindering van de uitgaven opdefensie. De Kame- was eigenlijk bijeen gekomen om de omzet-belasting te behandelen; doch daaraan ging vooraf een wetsontwerpje van Minister Co'ijn om de gewone legeruitga- ven voor Indië in 1933 terug te brengen van 56 tot 50 millioen. De heer Cramer (s.d.), die sterk is in vergissingen denk aan zijn jubel over de muiterij liep hier -veer te hard van stal, cn kondigde zoo ongeveer aan, dat de S.D. A.P.,die immers voor ontwapening is, tegen deze militaire uitgaven zou stemmen. De vrijz. dem. J 0 e k e s bracht hem echter onder 't 00°" dat het :iiet erg verstandig is om tegenbezuiniging op defensie- uit gaven te stemmen en Minister Co lijn voegde er aan toe, dat verwerping van zijn voorstel verhooging der oorlogslasten zou beteekenen. Ja, stamelde de heer C ra me r, 't zou wel een beetje gek zijn als wij tegen dit ontwerp stemden ende S.D.A.P. stemde met Mi nister Colijn mee. Alleen drie communisten stemden tegen (De heer De Visser schijnt ernstig ziek te zijn.) DE OMZETBELASTING Algemeene beschouwingen Het leven wordt binnenkort minstens 4 duurder; want de Omzetbelasting, welke van nagenoeg alle goederen 4 .,bij de bron" zal heïien, wordt vandaag of morgen met groote of overgroote meerderheid van stem men aangenomen. De algemeene opinie luidt: wij zijn er eigenlijk heelemaal niet voor, maar wij durven nitÉ tegen te stemmen, om dat de schatkist het geld zoo ongeveer 80 millioen wordt er geraamd dringend noo- dig heeft Een uitzondering op deze regel maken af gevaardigden als de r.k. heer F 1 e s k e n s, die, als wij het wel begrijpen, zeer ingeno men is met deze wijze van belastingheffing, welke de nationale bedrijven kan steunen en slechts het bezwaar heeft, dat ze groote gezinnen te zwaar treft Waarom voor deze z. i. meer gedaan moet worden dan tot heden het geval was. Overigens is zijn redeneering: wie veel verbruikt, moet ook veel betalen en wie zich weelde veroorloven kan, moet dan maar extra bijdragen. Zóó krijgt men een billijke verdeeling der las- Een uitzondering op de regel, doch naar de andere zijde, maakt de heer Wester- DE KONINKLIJKE FAMILIE TE AMSTERDAM GROOTSCHE BLOEMENHULDE VOOR H. M. Na aankomst van de Koninklijke Familie ten Paleize heeft H. M. de Koningin met groote belangstelling de bloemenschat be zichtigd, Haar als welkom in Amsterdam geschonken uit alle lagen der bevolking. H. M. was zeer getroffen door deze groote en grootsche hulde. In de Burgerzaal is de Koningin rondgegaan en heeft de door den heer Snel uit Apeldoorn opgestelde bloe men bezichtigd. Tusschen de bloemstukken waren hier en daar verrassingen voor de Koningin verborgen. Zoo zat in een der bloemstukken een klein oranje zakdoekje met de jaartallen 18131863. Aan andere bloemstukken hingen kleine boekjes die betrekking hebben op de geschiedenis van het Huis van Oranje of geschiedkundige feiten. Er was ook een mand zooals de straatventers die gebruiken tot verkoop van hun bloemen. Deze was gevuld met bloe men gerold in vloeipapier zooals de bloe men worden verkocht. Het verzoek was daarbij de bloemen niet uit te pakken. Alle bloemen worden keurig verzorgd; elk boe ketje, hoe klein ook, heeft een afzonderlijke vaas gekregen. Welgeteld waren er 1888 bloemstukken afgegeven. Voor deze bloe menhulde zou H. M. gaarne dank brengen aan de schenkers. Daarvoor heeft de Ko ningin den voorzitter van de Chr. Oranje- ■ereen. Amsterdam-Oost, den heer Grim, ten Paleize ontboden. Zooals men weet, is het deze vereeniging, die het initiatief nam voor dezo welkomst-bloemenhulde. Ontvangst ten Paleize. Evenals het vorig jaar werden 's morgens door H. M. de Koningin vooraanstaande personen uit handel en industrie ten Pa leize ontvangen om Haar in te lichten over den algemeenen toestand. Woensdag waren daarvoor ten Paleize ge- noodigd Mr. J. A. N. T r i p en Dr. C. J. K. van Aalst, resp. president der Neder landsche Bank en voorzitter van de Neder landsche Handelmaatschappij. Dinsdagavond is de burgemeester van Amsterdam Dr. W. de V 1 u g t ten Paleize gewpest om inlichtingen te geven over Am sterdam. Naar wij vernemen, zal Zaterdagmiddae in het Stadion de rede van Ds. A. G. H van Hoogenhuyze door de Koningin dadelijk beantwoord worden. man, de man van Nat. Herstel. Die zal noodgedwongen ook voor de wet stemmen, maar h ij zou een ander middel gekozen hebben. De Regeering had 80 a 85 millioen meer moeten bezuinigen. Dan behoefden de lasten niet verhoogd t~ worden en dan werd het leven niet duurder. De man heeft volmaakt gelijk. Alleen maar, hoe er 80 millioen op Onderwijs en Arbeid bezuinigd kan worden behalve hetgeen reeds geschied is en geschieden zal zonder levensbelangen van ons volk te schadendat hebben wij niet gehoord. En dat is toch ook wel van eenig belang, zouden wij zoo zeggen. Een stap verder gaat de opvolger van k ,r Braat: Mr. Vervoorn, de stedelijke plattelander. Hij ga* te verstaan, dat hij ♦egen zal stemmen wantde ambtenaars salarissen zijn tot heden niet voldoende ver DAt had de heer Braat ook kunnen zeg gen en Mr. Vervoom behoefde hem dóórnm niet te -erdringen. Waarschijnlijk weet hij zoo ongeveer evenveel van amhtenaarssala- rissen nis van landbouwtechniek. Wat de S.G.P.-ers zullen doen, is uit de rede van den heer Zandt niet geheel dui delijk geworden. Ook Tij vond dat er nog te weinig bezuinigd is er dat er nog te hooge salarissen en pensioenen betaald worden één persoon moet wel f3o.000 uit de schat kist trekken; de onderwijzerskloosterlingen sleepen er m i 11 i o e n e n uit en de sociale lasten drukken landbouw en nijverheid. Maarals er nog eenige uitzonderingen bijkomen, dan zou hij o.i. zijn stem wel eens aan het wetsontwerp kunnen geven: tegen de weeldeverteringsbelasting heeft hij in elk geval geen bezwaar. We vorderen dus. Ook de S.D.A.P. heeft tot heden in 't mid den gelaten, wat zij doen zal. De heer J. ter Laan sprak groote woorden wel heel ge laten u dat men b.v. het arbeidslooze in komen (wie geniet dat?) flink moef aanpak ken; doch daarmee is men niet klaar. Hij noemde het echter een groote verbetering, dat de belasting bij de bron geheven wordt en tegen weeldebelasting is z.i. geen enkel 'bezwaar. Het zou ons niets verwonderen wanneer de S.D.A.P. met het ontwerp meeding. Het zuiverste standpunt werd tot heden ingenomen door de heeren Kortenhorst (r.k.) Schil thuis (v.d.) en Bierema (lib.); al vragen zij misschien wel wat veel uitzonderingen. Zij stellen zich echter op het standpunt, dat de bezwaren der wet, hoe belangrijk ook tenslotte moeten wijken voor de nood der schatkist Dit is de heele zaak; daarom draait alles. Het geld is n00dig; het moet gevonden worden en dit is dan waarschijnlijk de minst slechte manier. De heer Kortenhorst en de twee andere heeren sloten zich bij hem aan wil hulp middelen voor de bedrij >n, als electriciteit kolen uit de belasting lichten, ook fa brikanten van onbelaste goederen vrijstel ling verletnen, plakzegels op crediet toe staan, zooals bij de tabaksbelasting, het fruit vrijstellen dat immers net 6millioen gesteund wordt en ook de reeds zwaar be laste rookartikelen buiten de wet houden. Er valt heel veel voor te zeggen; maar blijft er dan nog wel iets over? Wij vreezen dat minister Oud niet al te toeschietelijk zal zijn en kunnen het be grijpen. Beide redevoeringen zullen per radio worden uitgezonden. Bezoek aan het Rijksmuseum Toen gistermiddag de Koninklijke familie uitreed voor een bezoek aan het Rijksmu- 1, stond voor het Paleis een aantal Arja-leden opgesteld met trommels en trom petten. De Koninklijke Familie werd in het Mu seum ontvangen door den voorzitter van de Vereeniging „Rembrandt", Dr. E. Hel- n g en de te Amsterdam wonende be stuursleden dier vereeniging. De „Verloochening van Petrus", met de teekening van de voorstudie en „Titus in monnikspartij", de twee geschenken der Vereeniging „Rembrandt", werden door de Koningin bewonderd, daarbij voorgelicht door Dr. Heldring. Voorts werden tnet belangstelling in oogenschouw genomen de tijdelijk tentoon gestelde schilderstukken van den grooten meester, als „Saskia" en de „Moeder van Rembrandt". Het bezoek duurde ongeveer een halfuur. Tntusschen had zich buiten het Museum een talrijk publiek verzameld, dat wachtte op het vertrek van de Koninklijke Familie. Nadat afscheid was genomen van het be stuur der Vereeniging „Rembrant" werden de auto's weer bestegen en onder gejuich werd met een omweg naar den Dam gere- waar wederom een talrijke menigte de aankomst der Koningin verbeidde GEREF. JEUGDBEWEGING Men verzoekt ons te melden, dat de Gere formeerde Jeugdbeweging (Jongel. Vereeni- gingen, Meisjesvereenigingen, Knapen- en Meisjesvergaderingen) onder leiding van de Hoofdbesturen der drie groote landelijke bonden als één groep aan het defile op Zaterdag 9 September a.^ in het Stadion zal deelnemen. De vereenigingen willen er el op letten, dat de plaats van samenstel ling van den optocht niet zal zijn het Olympiaplein, maar het IJsclubterrein bij het Museumplein en de Van Baerlestraat. Daar moeten alle deelnemende vereenigin gen om half vier aanwezig ziin. Het terrein is te bereiken van het Centraal station met lijn 16, van het Wees nor->oort- station met lijn 3 (uitstappen t-o „»,alte Van Baerlestraat-Coneertgebouw). De lei ding dezer groep is in handen van Dr R A Knoppers. Een groot bord met het opschrift: ..Gereformeerde Jeugd" wijst op het terrein den weg. G. BAAS KZN JUBILEERT Onze medewerkers worden oud en wij met hen; of indien zij zulks wenfechen, mogen zij het ook omkeeren. Een dier medewerkers jubileerde dezer dagen als „bezoldigd propagandist der Christelijke vakbeweging". Het was 1 Sept. 1.1. 25 jaar geleden, dat de bekende Amster dammer (hoewel van huis uit Zaandam mer) G. Baas Kzn. uit elf sollicitanten be noemd werd tot adjunct-secretaris en pro pagandist van de organisatie der Chr. Kan toor en Handelsbedienden. Dat was dus waarschijnlijk wel een luctravieve betrekking, zal men denken. Nu, zoo bar zal het niet geweest zijn. Want „Ons Beginsel" vertelt.: In het jaar waarin collega Baas in functie trad (1908) telde de vereeniging, die toen al 14 jaren bestond, nog geen 600 leden, haar ontvang sten bedroegen in dat jaar maar even over de drie duizend gulden, de verlies- en winst rekening sloot met een verlies van niet veel minder dan drie honderd gulden en ons heele vereenigingsvermogen bedroeg vol gens de balans per 31 Dec. 1908 f 1.97%. Het vereischt niet veel rekenkunst om te begrijpen dat een dik salaris toen niet ge geven werd. In dat opzicht was het vooi allen, die de Christelijke actie in eenig op zicht dienden, in die dagen gelijk: onder wijzers, journalisten, vakvereenigingsmen- schen (om van predikanten maar te zwij gen) zij allen wisten, dat het beginsel offers vraagt. Maar, die brachten deze, zooals Baas, gewillig. Want juist daardoor kenden zij de nooden van anderen, kwamen zij dicht bij het eenvoudige volk te staan en droeg hun arbeid rijke vrucht. Mannen als Baas hebben niet tevergeefs gearbeid. Zij ontvingen zegen op hun werk. Vaak ook persoonlijke zegen; doch veel meer voldoening, dankbaar stemmend re sultaat; groei en wasdom der Christelijke actie, waarvoor geleden, gestreden en ge offerd werd. Ingegroeid in het Amsterdamsche milieu werd Baas in 1919 geroepen om de plaatse lijke actie te leiden als secretaris van de Amst. Chr. Besturenbond; een functie, waarin hij tot heden met ijver en toewij ding werkzaam is. Daarnaast kwam allerlei arberid op so ciaal en politiek terrein; niet het minst het veel omvattende en veel vragende werk als raadslid van de hoofdstad; een ambt, dat hij met eere vervult. F.n daarnaast vond hij nog tijd om regel matig iets voor de Christelijke pers te doen; zooals uit ons blad voldoende blijkt. Dat gaat allemaal zoo vanzelf. Wie op eenig terrein van Christelijke actie met hart en ziel werkzaam is; kan op aangren zende gebieden niet werkeloos blijven. Bij Baas ging het heelemaal vanzelf. Om dat hij slechts één begeerte heeft: zich nut tig te maken voor de eere Gods en het heil van den naaste. God geve hem nog vele jaren daartoe kracht en gelegenheid. En voege er Zijn zegen aan toe, ook voor het persoonlijk leven. HET UNIFORMVERBOD HOEVER ZAL HET ZICH UITSTREKKEN? Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp voor een z.g.n. uniform-verbod. Hoewel bij het afdeelingsonderzoek het wetsontwerp vrij algemeen instemming ondervond, achtten enkele leden het toch een bezwaar, dat het principieel niet te verdedigen is, in plaats' van tegen onrustige elementen, die relletjes verwekken, op te treden, te trachten, weg te nemen, wat dezen elementen aanstoot schijnt te geven. Zoodoende wordt het bui tengewoon gemakkelijk, allerlei dingen ver boden te krijgen, eenvoudig door er relle tjes over te verwekken. In deze lijn voort gaande, zou de regeering alle politieke op tochten, spreekkoren, martij vlaggen, enz., moeten verbieden, zoodra daarover onrust bestond, wat de hier aan het woord zijnde leden niet zouden kunnen goedkeuren. Eén lid verklaarde, een algemeen verbod van duidelijk zichtbare kenteekenen van een bepaald staatkundig streven, welke ook, onaannemelijk te achten. Er zijn staatkun dige strevingen, welke de staat dient te be vorderen, nl. die, welke bedoelen, het gezag te versterken of liefde voor het Vorsten huis aan te kweeken. -In plaats van „een bepaald staatkundig streven", zou dit lid willlen lezen „revolutionair streven". Onder de voorstanders van een uniform verbod waren er verscheidenen. die tegen deze regeling bezwaar zouden moeten ma ken, als het in de bedoeling lag om onder alle omstandigheden het dragen of voetvn van onderscheidingsteekenen met politieke strekking te verbieden. Zoo zouden zij de vrijheid voor het hou den van optochten met vlaggen, vaandels en andere onderscheidingsteekenen behou den willen zien. Van verschillende zijden werd erop aan gedrongen, dat -de regeering een nadere uiteenzetting zal geven van het karakter en de beteekenis der voorgestelde strafbepa ling en aanwijzingen omtrent de wijze, waarop zij zich voorstelt, dat deze wet zal worden uitgevoerd. 7«1 het aan de A. .T. C. verboden zijn, zoo om/ nieuwe lezers te winnen Wie zich heden als lezer op ons blad opgeeft voor minstens één jaar ontvangt gratis al de nummers, welke verschijnen tot 1 October a.s. De aanbrengers hebben recht op keurige premies. Zie mededeelingen in ons biad van Woensdag 6 September Abonné's op te geven aan De Administratie, Breestraat 123, Leiden. werd gevraagd, voortaan haar leden ken merkende kleedingstukken te laten dragen? Sommige leden meenden deze vraag beves tigend te moeten beantwoorden. Andere le den meenden intusschen dat de A. J. C niet onder de wet valt De Roode Valken, die wel een uniform dragen, staan nog buiten elk staatkundig streven, terwijl de veel kleurige kleeding van de oudere leden, wel ke geen unfiorm i%, niet als een uiting van een bepaald staatkundig streven kan wor den opgevat. Ook omtrent de vraag, of le den van de Graal hun uniformen mogen blijven dragen, zou men gaarne de ziens wijze der regeering hooren. DE S.D.A.P. TE ZAANDAM HET GEVAAR VAN EEN EIGEN OPINIE De afd. Zaandam van de SDAP heeft een vergadering belegd, waarin opnieuw ter sprake is gebracht het zoogenaamd onorga nisatorisch optreden van de roode wethou ders Prins en Kelder, en van de roode raadsleden Verbeek en Visser, die des tijds in de gemeenteraad voor de bezuini gingsvoorstellen stemden, ofschoon de plaat selijke afdeelingsvergadering der SDAP zich tegen deze voorstellen had verklaard. Besloten werd, met 201—123 stemmen, om aan de vier raadsleden in kwestie te ver zoeken, hun mandaat ter beschikking der partij te stellen. GEORGANISEERD OVERLEG LANDMACHT DE CHRISTELIJKE BOND ACHTTE HET GEWENSCHT AAN DEZE VERGADERING NIET DEEL TE NEMEN. Op 5 September 1933 vergaderden de com- missiën A en B (officieren en onderofficie ren) voor georganiseerd overleg personeel landmacht ter bespreking van het aan de Regeering uit te brengen advies inzake de door haar kenbaar gemaakte voornemens tot het opleggen van een derde crisiskorting op de salarissen van het Rijkspersoneel, thans van 5 pet. Het hoofdbestuur v<an de Nationaal Christen Onderofficierenvereeni- ging had bericht gezonden, dat dit bestuur het in het tegenwoordige stadium beter oor deelde aan deze vergadering niet deel te nemen. De vergadering betreurde het in hooge mate, dat de regeering een dergelijke maatregel redelijk noemde. De vergadering zag daarbij geenszins over het hoofd de zware taak der regeering in de tegenwoor dige moeilijke financieele omstandigheden, maar zij kon het niet redelijk vinden, dat de rijksambtenaren daarom maar steeds nieuwe financieele offers moeten brengen. De mededeeling van de regeering, dat in stede van de voorgenomen 5 pet. algemeene korting ingaande op 1 Januari a.s. ook ge komen mag worden tot een op 1 October a.s. ingaande algemeene korting van 3 pet. met verhooging tot 5 pet. op 1 April 1934, werd voor kennisgeving aangenomen, om dat een dergelijke regeling voor allen nog ongunstiger zou zijn. Op grond van het bovenstaande besloot de vergadering de regeering te adviseeren met ingang van 1 Januari 1934 niet tot ver dere verhooging van het kortingspercentage op de salarissen der rijksambtenaren over te gaan. AMSTERDAM DE WETHOUDERS-CRISIS De R. K. fractie heeft aan Wethouder Kropman dringend in overweging gege ven, thans niet zijn mandaat ter beschikking te stellen. Wethouder Kropman is dan ook voornemens zijn functie te blijven be- kleeden, tenzij de raad blijk mocht ge ven, het openkomen van alle wethouders plaatsen te wenschen. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ VERBAND VAN A.R.P.C. De jaarvergadering der A. R. Propaganda- clubs zal dit jaar worden gehouden op Woensdag 20 September in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht Als naar gewoonte zal de voorzitter, de heer J. Schouten, in de morgenverga dering een openingswoord spreken, gericht op den actueelen politieken toestand. De namiddagvergadering is als steeds bestemd voor de behandeling van een cur- susonderwerp. De heer C Smeenk is be reid bevonden dan te behandelen de Chr.- democratische beginselen. or nadere bijzonderhedm wordt verwe naar het Septembernummer van „Ne derland en Oranje", aari" nok de stellin gen van het cursusonderwerp zullen wor den afgedrukt. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Tweede Kamer is begonnen met de al gemeene beschouwingen over het wetsont werp tot heffing van een Omzetbelasting. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Herman Pjo.t overleden. (bit 2) Lord Grey overleden. Albert Sarraut volgt Ley ges op. De gevolgen van de cyclonen. Amerika en de soldaten-revolutie op Cuba. Het congres van de C. S. B. (blz. 3) Generale Synode der Geref. Kerken. Ver dere besprekingen over Art. 13 K.O., de Jo- den-Zendin en vaststel1 ing van de liederen, toe te voegen aan den bestaarden Gezangen bundel. Buitengewone Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. Het heengaan van Ds A. M. Berkhoff. (blz. 9) Het congres van de Chr. Bond van P.T.T.- personeel Door Plicht tot Rech.. Onder Noordwijk heeft een felle duinbrand gewoed, waarbij eenige Hectares duingrond zijn verwoest Heden beginnen wij met een nieuw feuilleton: „Wat een kind vermag." HERMAN POORTt Hedennacht om 1 uur is in het R. K. Zie kenhuis te Groningen na een korte ongesteld heid in den ouderdom van 47 jaar overleden de heer H. W. Poort, letterkundige te Gro ningen. De heer Hermanus Wilhelmus Poort werd geboren te Stadskanaal in 1SS6, studeerde voor onderwijzer, in welke functie hij kor ten tijd werkzaam was, en werd daarna in geschreven als student aan de Universiteit te Groningen, waar hij studeerde in de Ne derlandsche en Oude talen. De heer Poort was eenigen tijd werkzaam in de journalistiek om zich daarna geheel aan de letterkunde te wijden. Hij doceerde o.m. aan verschillende Volks universiteiten in ons land. Verschillende werken verschenen van zijn hand. De crematie zal plaats hebhen Zaterdag middag 2 uur op de begraafplaats Esserveid te Groningen. Uit het Sociale Leven VOOR HET PENSIOENFONDS directie der N.V. Nederlandsche Co' fabriek, gevestigd te Amsterdam en Ape Mo heeft ter ge'vgenheld van het 20-Jarlg be.st fabriek 30.UU0 geschonken voor een nen pensioenfonds voor hun personeel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1