O Ammonsalpeter „S.M." NS PRAATUURTJE LAND. FN TU1NB0ÜW No. 504 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes lihlJiilillllillilïliililiiiliiiiiiiiilliilllll lifflBHiiilMM Betonkuipen voor A.I.V.-voeder Goedkooper constructie der benoodigde kuipen. Gemakkelijker in het gebruik. n. Het maken der betonplaten Hoewel d>e veelhoeken berekend zijn op zijden van 60 cM., worden de platen met het oog op het aan elkaar bevestigen met specie, gemaakt er breedte van 59 cM. Men moet daartoe beschikken over een vlak ter rein b.v. een vlakke dorschvloer of mestplaat Is een dergelijke gelegenheid niet aanwezig heid niet aanwezig, dan wordt op een ter rein in de omgeving van de plaats waar de kuil moet komen, de grond zoo goed moge lijk vlak gemaakt. Op den dorschvloer, mestplaat of vlakge- maakten g nd, wordt een losse houten vloer gelegd, waarvoor het l.out van het opzetstuk gebruikt kan worden Op dezen vloer wor den in de lengte 2 regels of schroten ter hoogte van 6 cM. en 1.50 of 2 M. uit elkaar, aangebracht. Tusschen deze regels worden tusschenschroten gelegd ook hoog 6 cM. met onderlinge tusschen ruimten van 59 cM. en haaks op de langsregels, zoodat dus vakken worden gevormd van 59 cM. breed en 1.50 of 2 M. lang. Deze regels of schroten wor den zoodanig op den vloer gespijkerd, dat verschuiving niet meer mogelijk is. Wanneer de ruimte het toelaat is het wenschelijk, echter niet noodzakelijk, de bekisting voor alle platen in één rij te ma ken. Is dit gereed don wordt de wapening gemaakt. Men legt voor de 1.50 M. platen in ieder vak 4 staafjes van 1.48 M. en 8 staaf jes van 5S cM. lang en voor platen van 2 M. 11 staafjes van 58 cM. en 4 staafjes van 1.98 M. lang, kruiselings over elkaar. De krui singen worden met ijzerdraad zoodanig ver bonden, dat het netje in zijn geheel weg te nemen is. Voor ijzer neemt men 5 mM. be tonijzer (geen gegalviniseerd draad). Na deze voorbereidingen kan met het ma ken van het beton 'n aanvang gemaakt wor den. Men stort achtereenvolgens 3 kruiwa gens grint, 2 kruiwagens zand en 1 kruawa- gen cement op een daarvoor geschikte plaats (straat, deel, houten vloertje) en schept dit zoolang droog om, tot alles goed gemengd is. Daarna wordt de hoop wat uitgevlakt en in 't midden een flinke kuil gevormd, waarin water wordt gegoten. De randen van den kuil worden rondgaande in het water ge stort, waarbij men zorg draagt, dat het water niet wegloopt Da voohtige hoop wordt nu weer eenige malen omgeschept, zoodanig, dat geen droge plaatsen meer voorkomen. Tijdens het omscheppen kan zoonoodig nog, bij kleine hoeveelheden tegelijk, wat water worden toegevoegd, zoodat een dikke brij achtige massa ontstaat, waarin geen droge plekken of schoongespoelde materialen meer mogen voorkomen. Een goede menging if noodzakelijk, zoodat hieraan veel zorg be steed moet worden. Nu de betonspecie gereed is, wordt de be kisting goed natgemaakt en daarna met een kwast zeepwater goed ingestreken, om het aankleven van het beton aan het hout zoo veel mogelijk te voorkomen. Het eerste vak wordt nu bijna half vol gestort, waarna, een van de vooraf gereed gemaakte netjes er in wordt gelegd, waarna het vak verder ge vuld wordt met beton. Door stampen op het beton en op den houten vloer, wordt het be ton zoolang aangestampt, dat alle hoeken en randen geheel gevuld zijn. Dit vereischt nog al wat zorg, en hoe meer in het beton ge roerd en gestampt wordt, hoe dichter beter wordt de plaat. Door een rechte rij heen en weer over de kantschroten te trekken wordit het overtol lige beton in het volgende vak gestreken, DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1933 „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders MUI'IIIllllllllllllllilllllllllllll Ijaar Uw kamerplanten bemesten 2 et vaas bloemen langer goed houden y2 ct DAT IS GOEDKOOP En dan nog wel met ..POKON", de oekende oplosbare kunstmest voor kamer planten. Verkrijgbaar in flesschen van 40 cent, 1.75 en 3.— bij de bloem- en saadwinkele, waar gratis kleurenfoto's met behandeling van veel planten be schikbaar zijn. H. P. BENDIEN POKONFABRIEK NAARDEN met een houten schuurbord-je de op pervlakte zoolang wordt geschuurd, dat de geheele plaat volkomen uit is en de volgen de plaat aan de beurt komt. Zijn de platen na een paar uur eenigszins bestorven, d.w.z. oppervlakkig droog, zonder dathet beton nog hard is geworden, dan wordt er een dun laagje droge specie, be staande uit 1 deel cement en 2 deelen zand over aangebracht en met het schuuirbordije vlak uitgeschuurd. Gaat men daarna na eenigen tijd de platen nog even nastrijken, met een ijzereren bordje, of truffel, dan kun nen ze geheel glad worden afgewerkt, waar na ze voorloopig gereed zijn en minstens 8 dagen moeten liggen voor ze verder ver voerd kunnen worden, Gedurende dezen tijd moeten ze tegen de zon beschut worden en nat worden gehouden. De betonplaten worden bij voorkeur ge stort op den geschaafden kant van het hout, terwijl ook de bekistingslatten en regels liefst geschaafd moeten zijn. Beschikt men over een betondeel of vlakke mestplaat dan kunnen die platen ook direct op deze onderlaag worden gestort, nadat deze met olie of zeep ingesmeerd is. Het later opbeuren van de platen is dan echter niet gemakkelijk, terwijl het bevestigen van de regels ook niet zoo goed gaat Het is niet noodig alle platen dadelijk ach ter elkander te storten; echter neme men als het geringste aantal, dat gelijk gemaakt wordt b.v. 4 stuks aan. Daartoe is dan voor platen van 1.5 M. noodig 71 kg. cement, 1.2 H..L. zand en 1.8 H.L. grint en voor 2 me- terspalen 95 K.G. cement, 1.6 H.L. zand 2.4 H.L. grint. Het stellen der platen. Nadat de betonplaten minstens 8 dagen, doch liever een 14 dagen tijd hebben, gehad om te verharden, kan niet het stellen een aanvang worden gemaakt. De kuil is inmiddels uitgegraven, aan alle kanten plm. 25 c.m. grooter dan de binnen- werksche maat aangeeft, en zoo diep, dat geen gevaar voor grondwater bestaat. De bodem wordt met behulp van een waterpas vlak afgewerkt. Bij het stellen wordt van een houten mal gebruik gemaakt. Om deze te maken trekt men met een straal van 1.16, 1.539, 1.918 oi 2.298 m. resp. voor de 12 16 20 24 hoek, op een plankje van plm. 1.20 lang een 'rkelboog en meet hierop twee stukken van cjh. af. Door de drie snijpunten trekt men twee rechte lijnen en zaagt hierlangs den mal af. Gelijk met den buitenkant spij kert men met één spijker op beide einden van den mal een lat plm. 10 cjn. langer dan de straal. Op beide latten wordt de straal vanaf den buitenkant van den mal uitce- meten en de aldus verkregen punten worden door één langen spijker op elkaar bevestigd. De spijker dient later als draaipunt van den mal. De geheele mal wordt nu stevig ge spijkerd en is gereed. De buitenkanten van den mal geven nu twee platen aan. Het midden van iedere plaat wordt door een potloodstreep op den mal aangegeven. De mal moet zeer zuiver worden gemaakt Een kleine afwijking heeft groote moeilijkheden met de laatste platen. Midden in den kuil wordt een paaltje geslagen, waarop de mal met den langen spijker wordt bevestigd. De bodem wordt ter plaatse van de platen plm. 5 c.m. dieper uitgegraven en in deze eleuf worden onder iedere plaat 2 halve steenen gelegd met bovenkant gelijk met den sleufbodem. Nadat op den binnenkant van de platen het midden is aangegeven door 'n streep worden ze in den -kuil gebracht, waarbij e: op gelet moet warden, dat ze tijdens het vervoer zooveel mogelijk op hun kant of eind staan. De eerste plaat wordt tegen den buitenkant van den mal gezet, aan den bin nenkant zuiver te lood en van boven water pas gesteld en daarna met een schooi voorloopig vastgezet. De mal wordt zoodanig gelegd, dat de streep op den mal samenvalt met het midden van de eerste plaat. H. midden van de tweede plaat komt nu bij de tweede streep op den inal. Er blijft dan tus schen de platen een voeg open van 1 c.m De platen worden zuiver even hoog en water pas gesteld. Door telkens het midden der platen gelijk te stellen met de strepen op den mal, verloopt men niet en de laatste plaat zal juist passen. De platen worden in dezelfde volgorde gesteld als ze zijn gestort Zijn op deze wijze alle platen gesteld, dan worden, nadat de betonplaten goed nat zijn gemaakt de voegen van buiten en van bin nen goed vol aangesmeerd met sterke specie van 1 cement 2 zand. De binnennoeken wor den met dezelfde specie hol bijgestreken en glad geschuurd, waarna de buitenkant voor zoover die in 'i gezicht komt en de binnen kant geheel met cementsaus wordt afge- kwast. Hierna wordt de gleuf en de buitenkant boven maaiveld met zand of fijne aarde a gevuld en zeer vast aangestampt en talu.l- vormig bijgewerkt, waarna de kuip gereed is. Boven omschreven wijze van stellen geldt voor den regelmatigen 121629 of 24 hoek Voor de overige zijn twee draaipunten no dig. Hiervoor bevestigt men op den bodem der kuip een plankje, waarop de lengteas wordt uitgezet en meet hierop vle 2 draai punten uit, die 0.60, 1.20, 1.80 of 2 40 m. uit elkaar komen. De mal wordt op 1 der draai punten bevestigd en zoo gelegd, dat het raidden van den mal juist in het verlengde van de twee draaipunten ligt De eerste plaat wordt nu aan den mal gezet, waarna op dezelfde wijze voortgaat als boven omschreven, tot men aan het rechte gedeelte komt Daarna wordt de mal naar het andere draaipunt overgebracht en de tusschen- gelegen platen worden tegen een rechte plan gesteld, waarbij er op gelet moet wer den, dat de afstand van middenplaat tot middenplaat steeds 0.60 m. blijft Men kan nu met den mal do'.rgaan tot aan het tweede rechte gedeelte, waarna de weer naar zijn eerste draaipunt wordt teruggebracht. Ook hier dus steeds in de zelfde richting doorwerken. Ons voorschrift gaat uit van een verticale plaatsing der betonplaten. Wij doen dit om dat naar onze meening iedere schuinstelling der platen, welke overigens bij dit systeem evengoed mogelijk is, tengevolge moet hei ben een minder gemakkelijke zakking van het materiaal langs den wand en daardoor een ongewenschte kuilvorm in-hei midden. BERICHTEN VAN DEN P. D. 1. Ontsmetting van Tarwe, Gerst en Rogge. Ter verbetering van de opkomst en ter bestrijding van de ziekten, die met het zaai zaad worden overgebracht, wordt ontsmet ting van alle uit te zaaien tarwe, gerst en rogge dringend aanbevolen. Geen korrel worde onontsmet uitgezaaid. De voorschriften voor de ontsmetting, waarbij de middelen in alphabetische volg orde worden genoemd, luiden: Na-ontsmetting Tarwe. Afdoende bestrijding vansteen- brand en kiemschimmels wordt verkregen door het zaad om te scheppen met een op lossing van Ceresannatontsmetter of van Germisan ter sterkte van 3 pet. Per H.L. (ong. 80 kg.) wordt van deze oplossing 3 liter gebruikt, wat dus ongeveer overeen komt met 100 gram van de ontsmettings- stof op 3 liter water. Deze sterke oplossing wordt in hoofd zaak aangeraden voor die partijen, waarvan de gewassen voor de keuring te velde worden aangegeven. In de meeste gevallen wordt ook reeds afdoend resultaat bereikt bij aanwending van bovengenoemde mid delen ter halve sterkte, dus iy2 pet., even eens bij gebruik van 3 liter per hl. Voor de tarwe, die dus niet ter keuring zal worden opgegeven, kan volstaan worden met minder sterke oplossing. Voor zwakke partijen zaaizaad gebruike men een oplossing van 2 pet., terwijl alsdan de hoeveelheid vloeistof per hl, beperkt wordt tot 2 liter. Bij gebruik van meer op lossing wordt n.l. de kans op kiembescha- diging grooter, daar de ontsmettingsvloei stof dan gemakkelijker tot de kiem door dringt. Gerst wordt op dezelfde wijze behan deld, dus ook met Ceresannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 3 tot V/2 pet. bij aanwending van 3 liter van de ontsmet- tingsstof per hl. (ong. 65 kg.). Gelijktijdig worden hierdoor strepenziekte, steenbrand en kiemschimmel bestreden. Rogge wordt tegen kiemschimmel ont smet door omscheppen met een oplossing van Ceresannatontsmetter of Germisan ter sterkte van 1 pet. per hl. (ong. 70 kg.) wordt 3 liter van deze oplossing gebruikt. Voor zwakke partijen zaaizaad wordt niet meer dan 2 A ZVz liter van deze één-procentige oplóssing aangewend. S t u i f br a n d in tarwe en gerst kan alleen bestreden worden door toepassing van de warmwaterbehandeling. Het zaad wordt eerst iy> uur in water te weeken gezet, daarna blijft het 4V2 uur buiten wa ter naweeken en ten slotte wordt het ge durende 10 minuten in warm water on dergedompeld. Voor tarwe moet de tempe ratuur bedragen 53 gr. C, voor gerst 51 gr. C. Zaad, dat geleden heeft, verdraagt een dergelijke behandeling niet. Machinale omschepmethode: De aanddbht wordt gevestigd op de moge lijkheid het zaad op een goede wijze mot de ontsmettingsoplossing te mengen, door gebruik te maken van zoogenaamde droog- ontsmettingstrommels. De verdeeling van de vloeistof heeft in deze apparaten vlug goed plaats. Men neme echter steeds trommel, waarbij de toevoer van de oplossing tot het zaad gedurende het rond draaien plaats heeft. Is dit niet het geval dan heeft men groote kans op ongelijk matige verdeeling van de vloeistof over en op samenkoeken van het zaad. Bij toepas sing van de machinale omschepmethode kan de hoeveelheid vloeistof y2 of 1 1. per hl. geringer genomen worden. Herbesmetting: Er moet voor ge waakt worden, dat het natontsmette zaad niet opnieuw besmet wort, wat o.a. kan plaats vinden, wanneer het behandelde zaad uitgespreid wordt op een dorschvloer, die niet vooraf met een oplossing van de ontsmettingsstof is schoongemaakt, of in dien het ontsmette zaad gestort wordt in dezelfde zakken, waaruit het gekomen is Ook de zaaimachine kan een bron van nieuwe besmetting zijn. Droogontsmettlng. De droogontsmetting moet beslist ge schieden in een hiervoor goed ingericht apparaat. Hoewel de nieuwere middelen niet sterk stuiven, moeten toch steeds de noodige voorzorgsmaatregelen genomen worden, waardoor inademen van de ont smettingsstof voorkomen wordt Deze kun nen bestaan in het gebruik van stofmas- kers of in het binden van een doek voor neus en mond. Tarwe wordt ontsmet met Ceresan- droogontsmetter of Tutan en wel door aan wending van 2 gram per kg. zaad. Voor proefneming op ruime schaal kan worden aanbevolen Abavit B. Zaad, dat voor keu ring te velde wordt opgegeven., behandele men zekerheidshalve met 3 gram Cere- sandroogontsmetter of Tutan Rer kg. Gerst wordt behandeld met 3 gram Ceresandroogontsmetter per kg. Rogge wordt ontsmet met Abavi.t B, Ceresandroogontsmetter of Tutan, 2 grafri per kg. Zaad. Nadere inlichtingen worden verschaft door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dezenfjDienst werkzame ambtenaren, zoomede door An heeren Rijkslandbouwconsulenten. EEN G0EDK00PE STIKSTOFMESTSTOF MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). 7uiveltentoonstelling te Londen De 56e Jaarlijksche zuiveltentoonstelling zal te Londen gehouden worden van 17 tot 20 October a.s. in de Royal Agricultural Hall. Dit zal de grootste tentoonstelling op het gebied van moderne zuivelmachinerieën, enz. zijn, die tot heden in Engeland gehou den werd. Verder omvat de tentoonstelling Vele inzendingen van rundvee, geiten, zui velproducten, gevogelte en duiven, terwijl verder wedstrijden in het maken van boter en zachte kaas en ook melk-wedstrijden zullen plaats vinden. Demonstratie van het inmaken van vruchten en groente in fles schen. Inlichtingen geeft de secretaris der Bri tish Dairy Farmers' Association, 28, Russell Square. Londen W. C. I. Hofleverancier D. J. VAN DER HAVE - Kapelle-Biezelinge 80 H.A. Boom- en Vruchtenkweekerij en Tuinarchitectuur VRUCHTBOOMEN SIERB00MEN en -HEESTERS ROZEN OVERBLIJVENDE BLOEIENDE PLANTEN ROTSPLANTEN Uitvoerig beschrijvende prijscourant gratis op aanvraag. Firma DE VRIES VAN DER Lange Breestraal 37—39, Telefoon 3218 SMEËRKII Ideaal dekmiddel voor oude en lekke kassen, kan met kwast koud worden verwerkt. LEEDEN DORDRECHT "TURKENBURG's Bloembollen De bekende zaadhandel Turkehburg te Bodegraven heeft, dit jaar voor het eerst, een prijscourant uitgegeven van najaars- bloembollen, teneinde de geregelde afne mers tevreden te stellen. Steeds meer wor den de bloembollen gevraagd door onze par ticulieren en wij kunnen ons voorstellen, dat zij, die geregeld hun zaden van Turken- burg betrekken, ook gaarne hun bollen daar zouden bestellen. Men gaat niet gaarne naar een anderen leverancier als men verwend is. Welnu, thans is er gelegenheid om ook de bollen bij deze sedert vele jaren gerenom meerde firma te bestellen. De waarborg die ze geven, prima kwali teit te leveren, is een soort pleonasme. Turkenburg en prima kwaliteit behoorden steeds bij elkaar, en er is geen reden om te vermoeden, dat het voorloopig anders zal worden. Ust van officièele personen Van bovengenoemde adreslijst, welke jaar lijks door de Directie van den Landbouw wordt uitgegeve*i, is weder een nieuwe druk verschenen. Afgezien van de gewone verbeteringen en aanvullingen zijn de wijzigingen in vergelij king met de adreslijst van 1932 slechts van geringen omvang. Opgenomen werden de adressen van eeni ge nieuwe crisisinstellingen op land- en tuin bouwgebied, alsmede die van nieuwe com missies voor den uitvoer van landbouwpro ducten. Voor het ter kennis brengen van onjuist heden en leemten welke de gebruikers in het adresboek mochten aantreffen, houdt de Directie van den Landbouw zich ten zeerste aanbevolen. Het boek is verkrijgbaar gesteld voor den prijs van fl bij de Algemeene Landsdruk kerij te 's-Gravenhage en kan tevens besteld worden bij de plaatselijke postkantoren. MARKTOVERZICHT VOERARTIKELEN De deling in de prijzen der voedergranen is vorige week niet alleen tot staan geko men, doch er was een lichte veihooging merkbaar, vooral de laatste dagen der week Er komt nog steeds genoeg mais aan, dooh het is thans minder overvloedig, zoodat we zelfs verscheidene dagen zonder lossende Leipilatamais waren. De kwaliteit der La- plafa is inmiddels verbeterd en de Donau- soorten komen alle prachtig droog aan. Op dien nieuwen oogst N*i>vember-aflladdng wordt Donau weer zeer geschikt aanj den, doch er gebeuren nog weinig zaïken. Men wil algemeen eerst wat meer vain de kwailitedt weten. In gerot was het aanbod van de Zwartezeehavens iets minder drin» gend; van Lap lata was het al lang veel tra, ger. Gerot wa6 door dit alles goed prijs» houdend. Haver is verlakten tengevolge van zware reóhten, die alle vraag, die er nog is, ln de eerste plaats op de binnenlandsaha haver concentreert. Rogge was vaster daar de Oostzee wat terughoudender is geworden In tarwe gaat betrekkelijk weinig om; ook dit artikel was prijshoudend. Amerik. lijnkoeken bleven in de afgeloo, pen week vrijwel onveranderd in prijs. Co» grondnotenkoeken gemakkelijk ge» stemd met iets lagere prijzen. De vraag is voor alle krachtvoederkoeken kleiner ge, worden. MESTSTOFFEN Stikstof meststoif f en. Op de stik, 6tofmarkt i6 het stil. De vraag voor direct gebruik is klein en beperkt zich tot enk-els tonnen aimmonealpeter S.M., chiiisalipeter of kalksalpetar. Voor het voorjaar is de be langstelling geluwd. Het schijnt dat we nu een periode van rust krijgen, waarin de pek huizen gevuld worden met de zomeraan- koopen der groote coöperaties en groot), handelaren. De offioieele September-notes, ringen liggen 5 cents booger dan de des, tijds genoteerde Augustus-prijzan. Wij no, teeren thans voor directe levering: Zwavelzure Ammoniak 20y2% bd/ep. vt. overol. plaatsen f4.60. Ammonsalpeber S.M, 20y2% idem in spec, fust f 5.60. Kallksalpeter idem f 5.90. Chi-lisalpeter, gem. 15y2% en k-orreipr. 16% bd/sp vr. overol. pl. f6. Kelk- stikstof 20i/2% bd/sp vr. invoerhavens f5.30 Thomasmeel. De belangstelling voor thomasmeel bleef ook in de afgeloopen week uiteret gering. In België handhaaft men da prijzen, doch in het binnenland zijn enkele importeurs er toe overgegaan tot lageren prijs af te geven. Intussdhen blijkt, dat Duitschla-nd ook in de maand Juli weer een flinke hoeveelheid thomaemeeü heeft inge voerd. De cijfers zijn: Invoeroverechotten Duitsdh' land Juli 1933 86.500 ton April/Juli 1933: 325.900 ton, Juli 1932: 36.200 ton, April/Juli 1932: 164.000 ton, zoodat reeds het dubbel» bereikt is van het vorige seizoen. De notee, ringen waren aan het eind der week: dis ponibel te Groningen, boordvrij ai daar 13,4 ct; disponibel te Rotterdam, idiem 12,9 cl Uit aanvoerochip tramvrij Doesburg Sept, 12.5, Oct en Nov. 12,6, Dec. 12,7, Jan. 12,8, spoor/tramvrij Zutphen/Deventer bv. Hasselt 12.6, 12,7, 12,8, 12,9, op auto Wageningen 12.7, 12,8, 12,9, 13, 13,1, op auto Amersfoort 12.8, 12,9, 13, 13,1, op auto bv. Alkmaar 13, 13,1, 13,2, 13,3 Superfosfaat Van nieuwe zaken hoort men weinig. Slechts worden hier en daar aanbiedingen gedaan van Belgisch» super en ook van enkele posten Russische super. De laatste alleen in een gehalte van 17/18%. De prijzen waren aan h-et eind der week: Nederlandsohe Super (Ultra-super) 14% bd spoor (op auto fabr. Groningen) f 1.67y2 en boordvr. fabr. KraMngBiche V./Pernis f 1.57^4 17% f 1.971/2 en f 1.871/2, 18% f2.07y, en fl.97y2, 19y2% f 2.221/a en f2.12. Waar hebt ge zoolang gezeten, is in den regel de eerste vraag als men na een week of wat afwezig geweest te zijn, weer voor den dag komt Maar nog afgedacht van het feit, dat ik heden alléén het woord heb en zelfs de meest nieuwsgierige dame, van welken leef tijd dan ook, moet zwijgen, tooh zou ik zelfs al mochten jullie spreken (wat een ge kakel zou dat worden!) het niet zeggen. 'k Heb veel gehoord en gezien in deze weken. En ook veel gedacht. Weet ge wat me telkens weer te binnen schoot? Zoo'n regel van een van Cats' ge dichten. Of dat nu kwam, omdat ik vaak een boerderij passeerde, die Catshoeve heette of een weg liep, die ze Catsweg noemden, hoe wel Cats, de oude bekende rijmelaar of dich ter wel te verstaan, daar niet ter wereld kwam, zooals men meent. Hoe het ook zij, ik moest telkens aan een regel van hem denken. Eén regel maar. Van de rest weet ik niets meer. Totaal niets. In een van zijn vaersen heeft hij gezegd: „Dat is een dinck dat niet en sluyt". En daaraan moest ik steeds maar denken. Hoe dat kwam. Wel, ik had eens nagegaan HOE DE MEESTE NEDERLAND- SCHE LANDBOUWBLADEN DE KOMST VAN DE SPAANSCHE KALI GEWOONWEG VERZWIJGEN. Zonder eenige voorkeur te hebben, noch voor de Duitsch-Fransch-Poolsche, noch voor de Spaansche kalimaatschappijen. de eerste hebben we prettige herinne ringen, de tweede kennen we niet zonder beïnvloedende relaties te hebben, niet met den een, noch met den ander, meenen wij en meenden wij, dat de komst van de Spaan sche kali op de Nederlandsche kunstmest- markt voor de boeren ien voor de tuinders van groot voordeel is geweest. Daar gaat niets af. En door dat te consta- teeren, constateeren we niets t ennadeele van de Duitsch-Fransch-Poolsche kali, noch ten voordeele van de Spaansche kali, die, nogal logisch, niet gekomen is enkel met hev doel de Nederlandsche boer te helpen. We constateeren alleen de waarheid. En de Nederlandsche boeren wor den er doorde meeste Nederland sche landbouwbladen onkundig van gehouden. Ook hier constateeren we de waarheid. Een enkel blad (als we oijs goed herinneren „Ons Platteland" en een Katholiek landbouwblad) namen het toeg<j- zonden artikel der Spaansche kali-impor teurs in zijn geheel over. Zooals wij ook de den, doch wij hebben het ontdaan van de o.i. scherpe kanten en alleen het zuiver zu- Kclijke gedeelte opgenomen. 1-Iet landbouwblad voor Zeeland en Noord- Brabant heeft de groote prijsverlaging ge noemd en zijn blijdschap daarover geuit. En kele andere bladen namen een ingezonden stuk op, doch de meesten zwegen. Zouden de leden der diverse landbouw organisaties, waarvan de landbouwbladen de organen zijn, dit maar zoo goedvinden? Men heet het landbouwbelang voor te staan en over heel belangrijke aangelegen heden zwijgt men. Of is DALEN DER KALIPRIJZEN MET 35, MET 40, MET 50 PERCENT NIET VAN BELANG VOOR DE BOEREN? „Dit is een dinck, dat niet en sluyt" zeg ik vader Cats na Zit daar ook wat achter? 'k Zal nu maar eens vragen, wat anderen, boeren afne mers dus leden der landbouworganisaties naar ik meen, laatst ook eens vroegen. W zullen daar eerstdaags misschien wel in ons hoofdblad, eens nader op ingaan. Op de jaarvergadering van den (Kath.^ N. Brab. Chr. Boesrenbond, op 31 Aug. 1.1. te Tilburg gehouden, heeft, naar men ons bericht, kapelaan Wouters aan het Bestuur gevraagd of het niet dringend gewenscht was, dat de Coöp. Handelsvereen. op al hare filialen den boeren in de gelegenheid moest stellen om Spaansche kali te verkrijgen. Spreker meende, dat dit gebiedende eiscb was, omdat als de Spaansche kali zou ver drongen worden (Da's goed bekeken! kapelaan). Als tweede argument noemde hij, dat er met het oog op een boycot van Duitsche pro ducten wel reden voor was. Dat is een min der goed argument. Ook Frankrijk en Polen leverden, zij het in bond met Duitschland, kali. Als derde argument werd aangevoerd, dat de Spaansche kali minstens even goed als de IDuitsche was wat gehalte betreft en niet zoo hard werd, wat een voordeel is. Daar kan ik niet over oordeelen. Kape laan Wouters eisoht» dat het Hoofdbestuur Ln dezen partij zou kiezen. Doch dat deed het Hoofdbestuur niet. De heeren van de Coöp. Handelsvereen. moesten er maar op antwoorden, zei de voorzitter, ze waren toch op de vergadering. Doch deze zwegen. En luidt het bericht de leden keerden in de zen zeer onvoldaan huiswaarts. Dat is te begrijpen. Al zijn we boeren, we laten ons niet verknollen. Zelfs niet door verambtenaarde coöperatieheeren, die de boe nen moesten dienen doch nu, vele goeden niet te na gesproken, er over heerschen; de baas er over spelen. En heusoh niet uit boe- renbelang. Daar zou ik nog een boekje van kunnen opendoen. Dat komt nog wel eens. Over korter of langer tijd. Geef mij een vertrouwensorder voor de toekomst in dezen en dan komt het wel in orde. Zooals onze oude politie al tijd zei. DE AARDAPPELSTEUNREGELING is nu ook in orde gekomen. En nu gaat het publiek in eens mopperen op de winkeliers en venters. Maar daar is heelemaal geen reden voor. Zij, de kleinhandelaren, hebben, geloof me gerust, een zwaren strijd om het bestaan. En 't publiek moet zich niet door marktberichten en sensationeele nieuwtjes over onverkoopbare groenten laten beïnvloe den, alsof de winkeliers nu zoo'n groote winstmarge nemen. Of de gulden per 100 K.G. voor de grossiers nu wel zoo'n schitte rende uitvinding is, daar handelen wij niet over. Dal de grossierstoeslag ook bij rechtstreek sclic levering van den boer aan den klein handel afgedragen moet worden zou mis schien gerechte critiek kunnen uitlokken. Er wordt zooveel gecritiseerd en het zoeken van wegen tusschen de elkaar vaak krui sende en tegenloopende belangen is heel moeilijk. Doch er zullen waarschijnlijk een overblijven. Daarvoor moet een weg gevon den worden. De propagandisten van het: eet meer dit eet meer dat, zullen zeggen: eet meer aard appels en met recepten komen van aardap pelpudding, aardappelbrood, aardappelcake. Als ge heugenis hebt aan de oorlogsjaren herinnert ge U nog wel zoo iets 'k wordt nog onpasselijk als ik er aan denk. Maar dat is thans niet aan bod. De boeren, die hun aardappels niet kwijt kunnen hebben ook recht op eenige steun, als degenen, die ze wel verkochten geholpen zijn. Daarvoor is die gulden vervoervergunning. 't Loopt met heel ons productiestelsel mis. Zoo als het thans gaat kan 't niet blijven loopen. Alle kunstwerk zal maar tijdelijk lapwerk blijken en de toestand nog maai verergeren. Verergeren vooral door de men taliteit die er door ontstaat. Een geest van ontevredenheid, van vitzucht, van bedillen. Er zal noodig zijn, zooals ook Zijne Exc. Minister Colijn schreef in het antwoord op het toegezonden Urgentieprogram der Cen trale landbouworganisaties, dat er Dr. Colijn schreef o.m.: „De belemmeringen, die aan den export van agrarische producten in den weg wor den gelegd, alsmede de verminderde koop kracht van ons eigen volk zijn oorzaak, dat een omvorming van het bedrijf noodzakelijk is. De Regeering hoopt erin te slagen dl» maatregelen te treffen, welke noodzakelijk zijn om dit proces te bevorderen, opdat onze bodemproductie zoo spoedig mogelijk aan- passé aan de behoeften van dezen tijd. Zif rekent bij de vervulling van deze wel zeer aware taak op de welwillende medewerking Uwer organisaties en vertrouwt, dat gemeen schappelijke arbeid op dit gebied de land en tuinbouw door de moeilijkheden van dit! tijdsgewricht zullen heenvoeren naar een betere toekomst." Maar, zooals nadrukkelijk gezegd wordt door Z.Exc.: er moet gemeenschappelijk ge arbeid worden. Niet maar een steunen op het Rijk, of zeggen: de Regeering zal het doen, de Regeering moet het doen. Neen, zelf de handen uit de mouwen gestoken! Zooals onze bollenjongens ook doen, die nu IN RUSLAND EEN GROOTE RECLA ME-CAMPAGNE VOOR HOLLAND- SCHE BLOEMBOLLEN willen beginnen. Men wil in de voornaamste Russische ste den beplantingen met bloembollen aanbren gen. Daarvoor wil de Commissie voor On persoonlijke reclame, die dit denkbeeld op perde, beschermen de voor vernietiging aan gewezen bloembollen. Dat is zoo'n kwaad idee nog niet. Toe maar jongens! Aanpakken die zaak! Geen praat maar daad! Wat zeg ik: geen praat? Dat geldt ook voor mij en daarom...... Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10