Koninklijk bezoek aan Amsterdam Brand te Beesd Vliegtuig- en autoresten BINNENLAND. Kon. Nederlandsche Jaarbeurs WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1933 TWCFDE BLAD PAG. OFFICIEELE BERICHTEN WIJZIGING DER AMBTENARENWET Het hoofdbestuur van het Nationaal Ver bond van Gemeente-Ambtenaren te Utrecht, heeft een adres gezonden aan de Tweede Ka mer naar aanleiding van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929. De strekking van dit ontwerp is, de Kroon de bevoegdheid te verleenen zelftstandig aanvulling, wijziging of intrekking van een gegeven uitvoeringsvoor 6chrift met betrekking tot de arbeidsvoorwaar den van het gemeentepersoneel tot stand te brengen, indien het college van B. en W. niet bereid is daartoe over te gaan. Het hoofdbestuur van het Verbond verzoekt de Kamer daarom het wetsontwerp tot wijzi ging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929 te verwerpen. HET UNIFORM-VERBOD VBIJDAG IN OPENBARE BEHANDELING? Naar de N. R. Ct. verneemt, ligt het in de bedoeling van den voorzitter van de Tweede Kamer zoo eenigszins mogelijk het wetsont werp betreffende het uniformverbod reeds a.s. Vrijdag in openbare behandeling te nemen. FORD EN PHILIPS TER BEURZE WAT ERRES BRENGT Zoo'n eerste dag op de Jaarbeurs dient om er weer wat aan te wennen en dit geldt zoowel voor de deelnemers als de bezoe kers. Er zijn firma's die de eerste dag al bezoek hebben, om een meer speciale re den, bijvoorbeeld deze, dat de afnemers dan weten een bepaalden persoon uit de be drijfsleiding er te treffen. Maar gewoonlijk is de eerste dag der beurs niet van veel be- teekenis wat betreft het bezoek, ook al heeft het Jaarbeursbestuur reeds meerdere pogingen aangewend om bij de bezoekers de gedachte weg te nemen, dat men niet op den eersten dag de beurs moet bezichti gen. Voor ons heeft de eerste beursdag dit groote voordeel, dat we beter dan op drukke dagen het geheel eens kunnen overzien. Met name geldt dit voor de be gane grondverdieping, waarvan we nu vast wat gaan vertellen, en waar we eenigo groote firma's bijeen vinden. Ford op de Jaarbeurs. De Fordfabrieken hebben ditmaal geen apart paviljoen, maar zijn in het derde ge bouw gehuisvest, waar zij de geheele be- ganegrond-verdieping in beslag genomen hebben. De uitstalruimte is grootsch en daarom prachtig te overzien. In het mid den trekt een keurig in chroom en lak af gewerkt V-8 chassis van het nieuwste type de aandacht, geheel opengewerkt en waar van de werkende deelen in beweging zijn. Verschillende bestelwagens zijn aanwezig, als voorbeelden van het aanwenden van een Fordchassis. Een driezijdig kippen de stalen kipwagen, welke gedemon streerd kan worden, een motorbrand spuit, kant en klaar, een bestelwagen van de Bijenkorf en een touringcar voor 19 personen, vierdeurs, geschikt voor ter tiaire wegen en voorzien van open dak, als mede een chassis met een 5/6 tons opleg ger toonen de mogelijkheden welke men kan bereiken met speciale toepassingen van de Fordson chassis. Speciale vermelding verdient, dat alle getoonde wagens evenals de standaard Ford-modellen, behalve het model Y zoowel wat carrosserie, respectie velijk uitrusting, als chassis aangaat, ge heel in Nederland gebouwd zijn. De monsterskamers aan weerszijden in den Fordstand zijn aangewend om er een complete en op de meest moderne wijze in gerichte Fords dealers werkplaats in te rich ten, voorzien van verfspuitkamer (iedere groote zaak heeft tegenwoordig een eigen spuitinrchting), onderdeelenmagazijn met stalen stellingen, hydraulische hefbrug enz. De service welke Ford geeft en waarom het Fordfabrikaat juist zoo beroemd is, wordt door deze werkplaats wel zeer duidelijk gedemonstreerd. Voorts is de ruimte aan de zijkanten benut voor spreek- en vergader ruimte, terwijl ook de filmzaal niet ont breekt Een afdeeling der Fordson Industrie- en Landbouwtractors trekt zeer de aandacht Er is ook een afdeeling voor Ford- en Ford- sonmotoren voor industrieele doeleinden en als bootmotor. Gedurende de Jaarbeurs houdt de Ford- bielen. Daar is een volledige collectie der beurs aan de Mariaplaats een belangwek kende expositie der Ford personen automo- belen. Daar is een volledige collectie der nieuwste vier cylinder en acht cylinder modellen van dit merk te bezichtigen. De toegang tot deze speciale Fordautotentoon stelling is vrij en deze is tot 's avonds 10 uur geopend. Philips De stand van Philips toont weer een gansch anderen aanblik dan de vorige beurs. Het grillige schijnsel van lampen, die aan- en uitgaan, en die wisselende lichtglanzen spreiden op een uitgebreid veld, trekken de aandacht van den bezoe ker naar deze speciale reclame voor de nieuwe gloeilampen Bi-Arlita en Spiralta. Philips heeft dezer dagen een persconferen tie belegd, waarbij interessante mededeelin gen werden gedaan omtrent deze nieuwe lampen, waarbij voorts de fabrieken wer den bezichtigd en uiteenzettingen werden gegeven aangaande de fabricatie van radio apparaten enz. Onze lezers hebben de ver schillende artikelen, welke daarover door onzen technischen redacteur geschreven zijn, kunnen volgen. Behalve deze nieuwe gloeilampen exposeeren de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken een volledig over zicht van de door haar gefabriceerde elec- trische lichtbronnen voor verschillende toe passingen. De zonlichtlampen voor dag- kleurverlichting, b.v. in étalages en bepaal de fabrieken, de langgestrekte étalagelam pen, de Colorenta en Colorerinalampen, die in de speciale Philitehouders zulk een aar dig effect geven, de reclamelampen, welke van een opschrift kunnen worden voorzien enz. worden getoond. Voorts de buislampen, de lampen voor fotografische doeleinden.de Ultrasol, de Philora natriumlamp enz. In de afdeeling radio trekt een keurig uitgevoerde en goedkoope combinatie van radio en gramofoon de aandacht, voorts een nieuw toestel voor wisselstroomaan sluiting, verkrijgbaar met of zonder, inge- bouwden luidspreker. Naast dezen goed- koopen tweekringsontvanger wordt een vier krings super inductie-ontvanger, de stan daard ontvanger voor Europa in de mid delbare prijsklasse uitgebracht, waarmee een ongestoorde ontvangst van alle Euro- peesche zenders van eenig belang is ge waarborgd. Het allerbeste wat geleverd wordt, en be stemd voor luisteraars, die iets zeer spe ciaals op het gebied van ontvangapparaten willen bezitten, is het apparaat type 636 A, een toestel met vier afgestemde kringen. Het toestel heeft zeven lampen, is voorzien van een schier volmaakte automatische vo lumeregeling en een z.g. „geluidlooze af stemming". In den Philipsstand is weer veel te zien en te hooren, en daardoor te genieten. Voor het eerst worden in de Erres-stand eenige nieuwe typen in de serie Erres K Y toestellen geëxposeerd. Er is een populaire tweekringsontvanger K Y 126 en een vol maakte vierkringsontvanger met automati sche volumeregeling K Y 130. Het apparaat K Y 126 is een uiterst ge voelige ontvanger met zeer goede selectivi teit en een uitstekende weergave door een electro-dynamische luidspreker, terwijl het geheel samengebouwd is in een fraaie no tenhouten kast, naar ontwerp van den be kenden sierkunstenaar Otto van Tussen- De antenne is bij dezen ontvanger los ge koppeld met de roosterkring van de eerste hoogfrequ ent-versterkerlamp. Als eersto hoogfrequent-lamp is gekozen de selectode E 455, een schermroosterlamp met variabele steilheid, welke versterking eerst bij 30 volt negatieve roosterspanning geheel tot nul gereduceerd is, waardoor een zeer soepele en geheel vervormingsvrije volumeregeling verkregen is. Bijzondere zorg is besteed aan de bedie ningsorganen, welke voor den leek zoo een voudig mogelijk gehouden zijn. Met den middelsten knop stemt men het apparaat af, waarbij de in golflengten geijkte schaal goede diensten bewijst. Links bevindt zich de soepel werkende volumeregelaar, welke tevens aan- en uitschakelaar is, terwijl zich rechts de golflengteschakelaar bevindt Zooals bij moderne apparaten gebruike lijk, is het apparaat voorzien van een gra- mofoonopnemer-aansluiting en er is moge lijkheid tot aansluiting van een extra luid spreker. K Y 130 f 220. Deze volmaakte ontvanger dankt zijn ongeëvenaarde selectiviteit aan het gebruik van vier afgestemde kringen, waarvan er zich twee in bandfilterschake- ling tusschen antenne en eerste hoogfre- quentielamp bevinden. In de plaatkringen van de beide hoogfrequentlampen bevinden zich hoogfrequenttransformatoren met afge stemde secundaire wikkeling. Door gelijk- rnchting in de diode ontstaan over een po tentiometer, welke zich in de stroomkring van-de diode bevindt, een gelijkspanning en een laagfrequente wisselspanning, ter wijl de resteerende hoogfrequentspanning direct naar aarde afgevoerd wordt De ge lijkspanning, welke afhankelijk is van de grootte van de hoogfrequentspanning op de diode wordt via een ontkoppeling terugge voerd naar de roosters van de hoogfrequent lampen. Hierdoor wordt automatische vo lumeregeling verkregen. Voorts wordt de z.g. fading, het hinder lijk wegzakken of te sterk doorkomen van i sommige stations, gecompenseerd, daar automatische volumeregeling het volume constant tracht te houden. Daar ook de zeer zwakke stations tenge volge van de automatische volumeregeling met groote sterkte doorkomen, gaat de ont vangst hiervan soms gepaard met veel sto ringen. Indien men geen prijs stelt op de ontvangst van deze staions, kan men aan de achterzijde van het apparaat de z.g. ge voeligheidschakelaar omzetten, waardoor de versterking van het apparaat zoover ge drukt wordt, dat alleen nog de belangrijk ste Europeesche Omroepstations ontvangen worden en waardoor speciaal het afstcm- en rustiger geschiedt Een bijzonderheid van het apparaat Is verder, dat het timbre van de weergave naar elks particulieren smaak door middel van een zich aan de achterzijde van het apparaat bevindenden toonregelaar inge steld kan worden. Het chassis is met een electro-dynamt- schen luidspreker samengebouwd ïn een luxueuze noten kast welke voorzien is van twee afleesschalen, één voor de korte- en één voor de lange golf. Staat het apparaat op kortegolf, dan is de kortegolfschaal ver licht en omgekeerd. REGEERINGSOPDRACHT AAN ARCHITECT LUTHMANN By de wet van 28 Juli j.l. werd de regeering gemachtigd aan den Volkenbond te Genève aan te bieden de inrichting van de kamer van den Secretaris-Generaal in het nieuwe Volken bondsgebouw. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de regeering thans opdracht tot uitvoering van dit werk verleend aan den architect M. J. Luthmann te 'e-Gravenhage. RIJKS HISTORISCH FILMARCHIEF EEN BELANGRIJKE INSTELLING Dezer dagen is de organisatie tot stand ge komen van een Rijks Historisch Filmarchief, gehuisvest in het algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, en onder leiding van den algemeen Rijksarchivaris. Het Rijk begint zijn nieuwe instelling met 1134 films, door dat de Vereeniging Nederlandsche Centraal Filmarchief heeft besloten zich zelf te ont binden, en haar eigendommen over te dra gen aan het Rijk. Ook heeft zich op initiatief van de ont bonden vereeniging een vereeniging van vrienden van het Rijks historisch film archief geconstitueerd, welke zich ten doel stelt om dit archief finantieel te steunen, waartoe zij zioh zal wenden tot allen die het groote belang zien van het bewaren van belangrijke films betreffende gebeurtenis sen, industrieën, groote werken en bekende personen. ROFFELRIJMEN. Vooruit! Gebruind, gebronsd, gezond ge-zond. Gestaald, gesterkt, genezen, De weerschijn van de zomerdag W eerspieglend op hun wezen Trekt door de straten van de stad Langs landelijke wegen, De drom vacantiegangers, die Z'n wenschen heeft verkregen: Een wondere vacantietijd, Een zomer als maar zelden Een heerlijke herinnering Aan Hollands vrije velden, Twee longen vol verreinde lucht, Een hart volwie zal 't zeggen En dan: een hoofd vol plannen om Je graag op toe te leggen Nu vraagt de studie weer het hartt De arbeid alle krachten, Nu staat het volle leven met Z'n rijkdommen te wachten; Z'n rijkdom en z?n armoede; Z'n zegen en z'n zorgen; Z'n feesten in de avond en Z'n moeiten in de morgen Wij weten niet wat onze God Ons van dat al zal geven, Maar dit geeft vastheid, regelmaat Aan ons bewogen leven: HIJ biedt ons weer de schoone tijd Van arbeiden, van bouwen, Van grijpen naar de toekomst in Verstevigd Godsvertrouwen! (Nadruk verboden.) LEO LENS HET ONTSLAG VAN JHR MR C. FEITH Naar wij vernemen, zal door het ontslag van den secretaris-generaal van het Depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen Jhr. Mr. C. Feith, geenerlei wijzi ging komen in de departementale indeeling De werkzaamheden van secretaris-generaai blijven opgedragen aan den lirecteur- generaal van Onderwijs, Prof. van Poeljè, die sinds zijn optreden als zoodanig met d$ waarneming reeds was belast. Gistermiddag is de Koninklijke familie voor een officieel bezoek in de Hoofdstad gearriveerd. De intocht tusschen een dichte haag van Amsterdammers op de brug voor het Centraal Station. H. R. Vaino Woolijcki, Finsch gezant te Oslo, in deze functie benoemd te s-Gravenhage van het spelen met vuur van kinderen werden te Beesd in de Betuwe twee groote boerderijen met bijbehoo- rende hooibergen geheel in asch gelegd. Overzicht van de nasmeulende puinhoopen. Rijkskanselier Hitier naast partij leider Rudolf Hess en burgemeester Liebel te Neurenberg. De eerste autoriteiten arriveeren aan het ministerie van marine te Parijs, waar het lijk van wijlen minister Georges Leygues is opgebaard. Wat er overbleef van de Parijsche taxi, die door een tram werd gegrepen. Vier inzittenden werden zwaar gewond. Weensche brandweermanschappen bergen de resten van het vliegtuig, dat Zondagmorgen een noodlanding maakte in het Donau-kanaal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5