DINSDAG 5 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 De groote partijdag der Duitsche nationaal-socialisten HONDERDDUIZENDEN BIJEEN IN EENHEID LIGT DE STERKTE „De sterke hoekpijlers van het Duitsche rijk zijn: het Duitsche Volk en de Nat.-Soc. Partij" (Van Eigen Redacteur.) Neurenberg, 2 Sept. 1933. „Der Führer spricht". Daar moesten we gistermiddag bij zijn. Met eenige moeite wisten we ons door de mcnschenmenigte heen te wringen, die voor het gebouw van de Cultuurvereeniging dicht opeen ge schaard stond. Hitier zou er spreken in het belang van de eenheid des volks en de kracht vein het Rijk over de Duitsche cul tuur. Het Duitsche volk heeft vernieuwing naar de ziel te ondergaan en daaraan moet aansluiten een vernieuwing van het cultu- reele leven in echt-Duitschen zin, zoo is de redeneering. Alle vreemde bijmengselen die nen er uit te worden verwijderd, met name die, welke niet passen bij de wereldopvat ting van het eigen ras. Hitler, die een rustig spreker is en over een försch geluid en sterke zeggingskracht beschikt, terwijl hij zoo noodig humor en ironie niet versmaadt, heeft over dit onder werp een uur gesproken. Herhaaldelijk werd zijn rede, die door betrekkelijk spaar zame gebaren hier en daar onderstreept werd, door applaus en Heil-geroep onder broken. Zij leverde ons opnieuw het bewijs hoe deze man weet door te dringen tot de ziel van zijn auditorium en van zijn volk. Bij zijn' betreden van het spreekgestoelte zonder eenige „Wichtigthucrei" werd niet geapplaudisseerd, maar aan het slot volgde oen ware ovatie. Nadat het Rijks-Sympho- nie-orkest het Adagio uit de eerste sympho nic van Brahms had gespeeld, vertrok de rijkskanselier onder luid gejuich. Toen hij zich naar buiten begaf, zag hij blijkbaar een aantal bekenden en gaf hun in 't voorbijgaan de hand. Ook de overige leden der Rijksregee- ring, die aanwezig waren, keerden onder luiden bijval naar hun hotels terug. Met name Goering, de Pruisische minister-pre sident, die juist tot generaal-titulair was be vorderd, had geestdriftige toejuichingen in ontvangst te nemen. In den avond trachtten we een wandeling door de stad te maken. Heel erg gelukte dat niet, want de straten waren zoo vol, dat men slechts voetje voor voetjie vooruit kwam. En nog steeds voerden de extra- treinen nieuwe scharen bruinhemden aan, die in groepen hun kwartieren opzochten in groote gebouwen, scholen en dergelijke en verder in kempen. Ook de Hitlerjeugd jongens van 8 tot 18 jaar is in een groot tentenkamp ondergebracht Niet minder dan 60 a 70.000 jongens uit alle deelen van het Duitsche vaderland zijn naar Neuren- beïg .opgetrokken. - Vanmorgen om half 7 reeds wekte mu ziek ons uit den slaap. Dat was het begin van een hoogtepunt op den partijdag, n.l. het appèl der „Amtswalter", dat zijn allen, die in de politieke organisatie der N. S. D. A. P. eenige functie bekleeden. En dat zijn er niet zoo weinig. Het getal deelnemers aan dit appèl bedroeg 160.000. Eer dat die ailen opgesteld waren, kwam er heel wat kijken. Urenlang werd opgemarcheerd, mu ziek voorop, de vaandels, die door alle voor bijgangers en kijkers gegroet werden in een afzonderlijke afdeeling vereenigd. Her haaldelijk klonk vroolijk gezang uit de groepen op. Toen we tegen 10 uur op de Zeppelin- weide aankwamen, stonden de mannen reeds keurig opgesteld. Op de hoofdtribune stond heel hoog een deel der vaandels bij een. Dat gaf een levendig aspect op deze plaats. Een ander deel van de in totaal meer dan 10.000 groote hakenkruisvlaggen, waaronder partij- en vroegere vakvereeni- gingsleden 'gezamenlijk waren opgemar cheerd, werd in reserve gehouden voor een vaandelopmarsch. Het was een imponeerend gezicht het on geveer 30.000 M2 groote terrein geheel ge vuld te zien met deze geweldige schare van kloeke jonge mannen. Om het groote vier kant heen waren ook alle tribunes dicht be zet Alles bijeen waren er zeker 'n 400.000 menschen bijeen. We hoorden zelfs spreken van 500.000. Het verkeer en alles wat met de organisatie van dit groote gebeuren ver band hield, leek ons, gelijk steeds, uitste kend verzorgd. Het was omstreeks 10 uur toen aan de muziekkorpsen, die op verschillende plaat sen zich deden hooren, het zwijgen opgelegd werd. De gouwen moesten zich richten, de leider was in aantocht. Om 5 minuten vi half 11 verkondigde luid gejuich dat ..Führer" gearriveerd was. Het eerst werd hij zöchtbaar aan de overzijde van de hoofd tribune, dus geheel aan de andere zijde het veld. Daar daalde hij over een stuk vrij gehouden tribune, naar beneden met zijn gezelschap. Hitier ging alleen voorop, en kele treden achter hem kwamen de leden der Regeering en andoren, onder wie de Rijkssiadliouders. Ook werden de vaandels zichtbaar, die aan den opmarsch zouden deelnemen. Reeds van verre viel de figuur van den Rijkskanselier te herkennen. Hitler droeg n.l. bij lichtbruine uniform een wit Dwars over het terrein werd naar de hoofdtribune gewandeld, tusschen de kame raden door. Luid gejuich ging telkens op en allen brachten den kameraadschappelijken groet. Het was een alleraardigst gedicht, telkens weer een nieuwe groep handen om hoog te zien gaan. Toen aller leider z'n plaats had ingeno men, werd hij door den commandant van het appèl er waren natuurlijk luidspre kers opgesteld begroet met de woorden: Wij begroeten onzen leider met: Hitier Heil. Driemaal weerklonk deze roep over het veld uit honderdduizenden monden, terwijl even zoovele armen zich omhoog strekten. Nu volgde de vaandelopmarsch. Vanaf de hooge tribune tegenover de hoofdtribune schreden de vaandeldragers naar beneden: een breede groep in het midden en aan weerszijden zes kleanere groepen. Naast de gouw-groepen namen ze hun plaatsen in. Het was een prachtgezicht, toen daar maar aan den horizon telkens nieuwe vlaggen opdaagden, die vroolijk uitwoeien en waar van de kleuren in den zonneschijn te groo- ter effect kregen. Daarna hield Hitier een korte rede, waar- -hij de aanwezige functionarissen weesop de groote en verantwoordelijke taak, die ze nog te vervullen hebben. De felbestreden nationaal-socialistische p'riij is de staat ge worden. Ziedaar, aldus de redenaar, de ucht van uw jarenlangen strijd. Nooit zal meer, indien wij trouw blijven aan ons eaal, een 18 Nov. 1918 in.de Duitsche ge schiedenis voorkomen. Het is mede uw taak daarvoor te zorgen. We hebben den vloek der verdeeldheid gezien; alleen in eenheid ligt onze sterkte. Gij moet de Führer-hiërarchie vormen en sterken; in kiem leeft zij in ons volk. Geen stemmin gen, geen verkiezingen meer, we kennen slechts organisatie. Die organisatie moet aan tegenstanders alle hoop ontnemen, dat zij nog ooit met succes iets ondernemen kunnen. Wat we hebben tot stand gebracht, moet duurzame vruchten dragen. Geen on- eenigheid; daarvan zijn zwakte en nood het gevolg. Met een: leve onze beweging, ons Duitsche volk, ons Duitsche Rijk; Sieg, Heil, besloot Hitier zijn kernachtige rede. Zij was taal van een man, die zelf zijn ontzaglijke verantwoordelijkheid gevoelt en dat besef van verantwoordelijkheid, allen die een functie .te .vervullen, hebben^diep in de ziel wil prenten. Onmiddellijk na Hitiers toespraak werd het Duitschland-lied gezongen. Dat geschied de door het omvangrijkste koor, dat we ooit hebben gehoord: 400.000 menschen. De plechtigheid liep daarna snel ten einde. Minister Leyh herdacht met enkele korte woorden de doo'den het zijn er 400 die uit de beweging voor de beweging en or Duitschland stierven. „Die Fahnen gesenkt", weerklonk het over de vlakte. En dadelijk bogen alle vaan dels als ten eerbiedigen groet, terwijl in ge dragen plechtige klanken de muziek de me lodie van; Ich hatt' ein' Kameraden (Ik had een wapenbroeder) deed hooren. Dat was het plechtigste oogenblik van het gan- sche gebeuren. Het was doodstil. Dr. Leyh hernam vervolgens het woord en wekte op tot verderen strijd. In naam van ellen besloot hij met de woorden: Mein Führer, wij zweren U trouw! Deze woorden werden onmiddellijk ge volgd door het zingen van het Horst-Wes- sel-lied, de strijdzang der nationaal-socialis- n. Dat was het einde van het reusachtige appèl. Hitier vertrok. Honderdduizenden be groetten hem langs den weg met laaiende We hadden nog wat tijd en gebruiikten dien voor een bezoek aan het kamp der Hitler-jeugd. Op een groot veld, midden in prachtig dennenbosch, stond het tenten dorp. Niet minder dan 74 groote tenten her bergen 60.000 jongens. Elke tent was tele fonisch met die van den kampcommandant verbonden. De verdere inrichting voor de verpleging, waschgelegenheden, voedsel voorziening, geneeskundige zorg, enz. was eenvoudig maar practiseh ingericht. In het midden van het kamp stond een toren met luidspreker, vanwaar af de commandant zijn bevelen geeft. Acht 'geweldige ketels waren gebouwd, die eik 5000 liter voedsel konden bevatten. De „lepeltjes" om de soep om te roeren waren zoowat drie meter lang. Op onzen weg naar het kamp kwame de jeugd al tegen op weg naar het stadion, waar zij 's middags verzameld werden hun taak te vernemen in den opbouw het nieuwe Duitschland. Met flinken pas, ransel op den rug en op de maat van eigen muziek daarbij zijn de oude cylindervor- mige lansknechtentrommels weer herleefd gingen ze er vandoor deze jongens uit alle Duitsche landen. Landen mogen we eigenlijk niet meer zeggen, want er zijn geen zelfstandige landen meer zooals vroeger. Er is het eene Duitsche rijk en anders niet. 's Middags zijn we maar weer eens een kijkje gaan nemen in de overvulde stad. Het was 'n levendig bont gedoe. Iedereen was uit en overal was de feeststemming er. Dat vele winkels goede zaken maakten, be grijpt men. 's Avonds was er groot vuurwerk op de Zeppelinwèide. Het moet 't grootste vuurwerk zijn, dat ooit in Duitschland gegeven is. Er is meer dan 3000 „schaft m" gewerkt aan het materiaal; de voorbereiding en opstel ling in het stadion vorderde bovendien nog 900 „schaften" werk. Het vuurwerk duurde meer dan een uur en honderdduizenden hebben er van genoten. De volgende dag was bestemd voor den grooten opmarsch. Alle deelnemers zouden op de Adolf Hitler-Platz voorbij hun Führer marcheeren. Reeds in de vroege ochtenduren had de mobilisatie voor den opmarsch plaats. Langs den weg, die gevolgd zou worden, stelden de belangstellenden zich al om 8 uur en vroeger in steeds dichter en dikker wordende rijen op. Voor eere-gasten er dere genoodigden waren op den schilder- achtigen Adolf Hitlerplatz groote tribunes opgeslagen. Alles was er in de omgeving in de grootste orde. Omstreeks kwart voor 12 arriveerde Hitier die tevoren aan de plechtige vaandeluitrei king had deelgenomen, in de eenvoudige uniform van S.A.-man. Ook andere leden der Regeering verschenen geleidelijk werden, evenals de Führer hartelijk toege juicht. We mogen wel zeggen dat naast Hitier, Goering en Goebbels de meest popu laire figuren zijn. Half één kondigde Heil-geroep de aan komst van den stoet aan. Het was de chef van den staf Roehm met den geheelen staf van de opperste leiding van de S.A. Hitler had in zijn auto plaats genomen en schouwde staande zijn mannen. Telkens weer bracht hij allen den gebruikelijken groet. Een zeer inspannend werk, dat tot ongeveer 5 uur zou duren. Achter de auto was de „bloedvlag" geposteerd. Gedurende den opmarsch vlogen vliegtuig eskaders boven het plein. De opmarsch had plaats in rijen va in keurigen marsch. Eerst de muziek, daar na de staf van de z.g. Obergruppe, vervol gens de standaarden en vaandels, S-A., S.S., motorrijders en daarna Stahlhelm. Aardag was, dat een Oost-Pruisisch mu ziekcorps zijn Turksche trom op een hon denkarretje meevoerde. De vliegers vormden een geheel afzonder lijke groep. De rijk gedecoreerde Pruisische minister president Goering ging z'n eigen groep te gemoet en marcheerde naast de leiders er an voorbij den Führer. Vele vaandelstokken waren met eikenloof getooid. Ook de mannen droegen eikentak ken of bloemen aan de uniform of op het hoofddeksel. Schilderachtig zagen de Sak- sers die 200 K.M. waren komen marchee- naar Neurenberg er uit. Alleen had den op den pet een takje eikenloof met een witte bloem. De Beieren waren eveneens zeer goed kenbaar aan hun grijze wollen kousen, kor te, vaak geborduurde broeken. We behoeven niet te zeggen, dat een geestdriftige menigte langs den weg het oorbijtrekken gadesloeg. Alle vensters en daken en alles wat maar zit- of staanplaats bood, waren dicht bezet Urenlang heeft men staan of zitten kijken naar de voorbij trekkende colonnen. Te ruim 5 uur was de marsch ten einde. Te 6 uur heeft Hitier het partijcongres gesloten. Een groot historisch moment is dan voorbij. Het Duitsche Rijk staat en zijn sterke hoekpijlers zijn daarbij: het Duitsche volk en de nat-soc. partij. Met de grootste belangstelling mag men thans de gebeurtenissen in Duiischland wel volgen. Want er staat iets geweldigs op het spel. Niet alleen voor onze Oosterburen, maar voor heel Europa, ja voor geheel de wereld. Wij, menschen van het jaar 1933, leven in een inderdaad historische periode. den Rijkspartijiug te Neurenberg. De kopstukken van de Nat.-Soc. Partij op de groote bijeenkomst in 'lev^nberg. Luitpoldhalle te HET TARIEFBESTAND DOOR NEDERLAND OPGEZEGD. De Nederlandsche Regeering heeft het tariefbestand, gesloten in verband met de economische en monetaire conferentie, op gezegd bij een schrijven van 4 September aan den voorzitter der conferentie van den navolgenden inhoud: „In haar nota van 8 Juni 1933 heeft de Nederlandsche Regeering haar toetreding bericht tot het tariefbestand, voorgesteld door het comité van den Volkenbondsraad, belast met de voorbereiding van de econo mische en monetaire conferentie. Dit be stand vormde naar het oordeel der Regee ring een middel ten einde te voorkomen, dat de pogingen van de conferentie tot hei verkrijgen van een stabilisatie der mone taire verhoudingen en een vermindering van de belemmeringen van den internatio nale handel, niet bij voorbaat tot een lukking zouden zijn gedoemd tengevolge van nieuwe beperkingen. De Nederlandsche Regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver de po gingen van de conferentie geenszins heb ben geleid tot een stabilisatie van de mo netaire verhoudingen, noch tot een ver mindering van de belemmeringen van den internationalen handel. Onder deze omstandigheden acht de derlandsche Regeering zich gerechtigd haar volledige vrijheid van handelen te -herne men en zij ziet zich genoodzaakt het be stand op te zeggen met een termijn van eer maand vanaf den datum van dezen brief". UITBREIDING NEDERLANDSCH- ENGELSCH VERDRAG VOEREN VAN RECHTSGEDINGEN Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat, blijkens bericht van de Engelsche Regeering van 25 Augustus 1933, de werking van het op 31 Mei 1932 te Lon den tusschen Nederland en Engeland sloten verdrag, houdende bepalingen tot het vergemakkelijken van het voeren van rechts gedingen in burgerlijke en handelszaken krachtens art 13a zal worden uitgebreid tot Noord-Ierland. De autoriteit in 't bedoelde gebied, aar aanvragen om mededeeling en rogatoire missies moeten worden overgemaakt, is de „Registrar of the Supreme Court of Judica ture of Northern Ireland", terwijl de mede- deelingen, die moeten worden gedaan en d( vertalingen, die moeten worden gemaakt in de Engelsche taal luiden. Ingevolge art. 13 b zal deze uitbreiding van het verdrag op 25 November 1933 in werking treden. UITVOERING CRISIS- AARDAPPELBESLUIT KOSTELOOZE VERVOERVERGUNNINGEN Minister van Economische Zaken, ge let op de artikelen 2, 4, 5 en 6 van 't Crisis- Aardappelbesluit 1933 I, heeft bepaald, dat kostelooze vervoervergunningen zullen wor den afgegeven voor het vervoer van aard appelen, welke le kunnen vallen door een vierkante opening van 600 vierkante milli meter; 2e langer zijn dan 8 centimeter; 3e. bestemd zijn voor veevoeder; 4e bestemd zijn voor export; 5e pootaardappelen zijn, als zoodanig goedgekeurd door den Neder- landschen Algem. Keuringsdienst (N.A.K.). Voorts is het bedrag bedoeld in artikel 4 van het Crisis-Aardappelbesluit 1933, voor het tijdvak aanvangende met ingang van den 4en September 1933 en eindigende met ingang van den 2en October 1933 vastgesteld op f 1 voor elke hoevelheid van 100 K.G. of gedeelte hiervan. GOUVERNEUR SLOBBE MET VACANTIE IN NEDERLAND. Met de Simon Bolivaer van de K.L.S.M. is voor een vacantieverblijf hier te lande de gouverneur van Curagao, de heer B. W. T. van Slobbe, in de hoofdstad gearriveerd. Behalve vele familieleden werd hij namens de directie van de K.L.S.M. verwelkomd door den heer D. Hudig en S. M. D. Val- DE SALARISSEN VAN HET RIJKSPERSONEEL DE VOORGESTELDE VERLAGING. Zaterdag j.l. kwam het Alg. Bestuur van de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijks Dienst te Den Haag bijeen, ter behandeling der Regeeringsvoorstellen i.z. salariskorting. Men was algemeen van oordeel, dat de voorgestelde verlaging, gelet op het feit, dat de belooning van de landsdienaren door de verhoogde salaris korting voor 1933, geen behoojT'jk levens peil meer waarborgt en zelfs een consoli deering van dit peil in een gewijzigd Be zoldigingsbesluit niet zou kunnen worden aanvaard. Ook meende men dat de uitkom sten van de Commissie-Schouten moesten worden afgewacht alvorens met de regee ring reëel kon worden onderhandeld. JOURNALISTIEK LIMBURGSCH DAGBLAD Mr L. H. J. Smits, te Valkenburg, is be noemd tot hoofdredacteur van het .,Lim- burgsch Dagblad" te Heerlen. Hij zal op 1 October in functie treden. NEDERLANDSCHE DAGBLAD- MENSCHEN TE NEURENBERG volgende Met het oog op onjuiste gevolgtrekkin gen, welke gemaakt zouden kunnen wor den uit een Wolff-bericht omtrent den avond van 31 Augustus j.l. te Neurenberg, kan het goed zijn, het verloop van dezen avond weer te geven. Een groep Nederlandsche dagbladmen- schen, vertegenwoordigende Algemeen Handelsblad, Dagblad van Rot terdam, Maasbode, Nie uw e Arn- hemsche Courant, Nieuwe Haag- sche Courant, Nederlander, Ons Noorden, Prov. Utr. en Sted. Dagblad, Rotter da mme r. Standaard en Vaderland, heeft het Congres der Nationaal Socialisten te Neu renberg bijgewoond, om zich op de hoogte te stellen van de beweging, welke thans in Duitschland de overheerschende is. Op don avond van 31 Augustus. Konin ginnedag, had een vriendschappelijke sa menkomst plaats met eenige Duitsche jour nalisten, die namens het Propaganda-Mi- nisterie waren toegevoegd aan de Neder landers. Als leider der bijeenkomst trad op Dr. K. O. Faber uit Berlijn. De heer Jahnke, Wolff-vertegenw. te Amsterdam, bracht een heildronk uit op Koningin Wilhelmina. De Nederlandsche journalisten hadden mij verzocht, op deze vriendelijkheid te willen antwoorden, hetwelk ik meende niet te mogen weigeren. In groote voorzichtigheid heb ik mijn woorden gekozen. Ik heb er op gewezen, dat elk volk zelf moet weten, welke regeering het aanvaarden wil, ook het Nederlandsche. Toch moet men beproe ven elkaar te begrijpen en daarop was onze reis gericht De nieuwe geest in Duitsch land willen wij leeren kennen, maar toch voor ons het volle recht opeischen, critiek te laten hooren, maardan in opbouw enden geest Buurvolken moeten met elkaar in vriendschap leven, zal ooit de algemeene welvaart terugkeeren. Ook wij willen in vriendschap leven met het Duitsche volk, waarvan wij de groote gaven van hoofd en hart erkennen en welks moeilijkheden wij ons beproeven in te denken. Aan het slot heb ik gezegd: Unsere Königin Wilhelmina, sie lebe hoch, das deutsche Volk. es lebe hoch. D e naam van Rijkskanselier Hitier is niet over mijn lippen gekomen, wijl dit niet paste in mijn gedachtengang. Uit den kring der Nederlanders heeft men dien avond en later insgelijks mij dank gebracht voor de w ij z e waarop ik in Ie moeilijke omstandigheden en bij de wrij ving tusschen de volken, mijn woorden had ingekleed, en de beleefdheid had be tracht, welke vereischt is in een land, waar men als gast vertoeft. Daarna heeft de heer M. Blokzijl, verte genwoordiger van het „Handelsblad" te Berlijn, insgelijks gewezen op de noodza kelijke vriendschappelijke samenwerking tusschen Duitschland en Nederland. De dagen in Neurenberg hebben wij ove rigens benut, om de Duitsche vertegenwoor digers van het Propaganda-Ministerie te Berlijn er op te wijzen, dat de Duitsche Regeering goed zou doen, uit te spreken, geen enkelen band te hebben met hen, die in Limhurg of waar ook in ons land, mee- nen een copie of driekwart copie in het le ven te moeten roepen van de Nationaal So cialistische Par .ij in Duitschland. Men be greep ons volkomen en zei ons toe, deze zaak n a het Congres in Berlijn te zullen bespreken. Wat -ons betreft, wij zullen, na onzi rugkomst er op aandringen Bij de Berlijn- sche persvertegenwoordigers, die tot onze vreugde zulk een grooten prijs stelden op goede verhoudingen en die zulke goede col lega's bleken te zijn, deze zaak niet uit het oog te verliezen. Op deze wijze gelooven wij beter het be lang van Nederland te dienen, dan door ons volk op tc hitsen tegen onze oosterburen, en door het nemen van boycot-maatregelen, waarover ook onze regeering haar afkeu ring heeft uitgesproken. WIE MAG WERKEN? Van verschillende zijden ontvingen we bewijzen van instemming met onze artike len „Wie mag werken". Een enkele inzen der loopt o.i. wel wat te hard van stal en vergeet, dat het gemakkelijker is om het be ginsel te poneeren, dan het in de praktij op rechtvaardige wijze toe te pas sen. Anderen nemen daarentegen wèl de voorzichtigheid in acht, doch doen tevens een praktisch denkbeeld aan de hand. Aan een van de brieven, welke niet als ingezonden bedoeld zijn, ontleenen we het volgend: „De toekomst voor de jonge menschen is zeer donker, en wanneer straks de nieuwe leerlingenschaal wordt ingevoerd, komen honderden leerkrachten zonder betrekking. Iedere maatregel, die genomen wordt om de mannen aan het werk te houden, verdient dan ook m.i. van harte aanbeveling. Vol gens de unie-almanak van 1932 waren bij het bijzonder christ. onderwijs 4480 heeren en 3594 dames werkzaam. Wanneer nu het volgende jaar de ontslag-regen begint, acht ik het in het belang van het onderwijs ge- wenscht, dat de dames daarvoor het eerst aanmerking komen. Wanneer er een be paling gemaakt werd, dat op scholen met 4 leerkrachten slechts één onderwijzeres en op scholen van 5, 6 en 7 leerkrachten 2 dames mochten werken en op nog grootere scholen slechts een derde deel van het personeel uit vrouwelijke leerkrachten mocht bestaan, zou de toekomst voor de onderwijzens minder triest zijn. Het onderwijs was door zoo'n bepaling ook gebaat, want mijn ervaring is, dat bij het grooter worden der klassen het aantal ziekte-gevallen vooral onder het vrou welijk personeel toeneemt". Ter overweging! ROFFELRIJMEN. Klem en groot Voor de kleine kleuteroogen Van het ventje van vier jaar Rolt het in de groote wereld Alles wonder door elkaar: Groote paarden, groote wagens, Groote tram en groote trein, Groote menschen, groote auto's Draaien rond zijn kinderbrein Als één groote mallemolen, Als een optocht zonder end, Die uitsluitend en alleen maar Stopt voor den verkeersagent. In zijn kinderlijke denken Staat die eene groote man Als een mensch die heel de wereld Met één wenk regeer en kan 't Was pas op een mooie Zondag Dat Jan mee mocht naar de kerk; Al dat vreemde, al dat nieuwe, Al dat groote trok hem sterk Vader informeerde naarstig Wat hij er van had verstaan „Dominee"zei kleine Jantje, „Heeft verkeersagent gedaan!" Vader moest er eerst om lachen: Dominee verkeersagent! Echt zoo'n kinderlijk gezegde Van zoo'n wijze kleine vent! Maar toen vader in de stilte Aan dat leuk gezegde dacht, Was het of iets moois, iets diepers Nader hem werd bijgebracht Staat niet, waar de levenswegen Kruisentelkens weer de inan Die, door hoog Gezag gedragen, Naar een vast geordend plan, Wijst: die weg voert naar het leven! Halt! hier dreigt gevaar! de dood!? Zien wij, kleine groote menschen, Werkelijk het groote groot? (Nadruk verboden.) LEO LENS* HR. MS. ..VAN NES" Hr. Ms. torpedobootjager „Van Nes", on der bevel van kapitein-luitenant ter zee J. C. A. Scholte, is 2 September van Parama ribo naar Trinidad vertrokken. RATTEN IN HUIS? Koop een pakje „UNIVERSAL", bij Uw drogist en strooi den inhoud op den vloer; den volgenden dag zijn de ratten vernietigd. Ratten en muizen vreten UNIVERSAL met graagte, vandaar het succes. UNIVERSAL is niet giftig voor menschen en huis dieren. Weiger dus vergiftigde middelen. VOOR MUIZEN :e drogisten te Rotterdam i. Hoofdsteeg 19; fa. BOS ULFF. Westnleuwland 2: 75; fa N J B< >ER. Krulsstr fi4 1 - 190; J. APPEL, fa. BONOERS. Or fa. RAMAER, Katshoek 14. GoudacheriJ Schled.weg 172. Importeur H. TEN HERKEL. Hilv. HOOGE RAAD DER NEDERLANDEN INSTALLATIE OUD-MINISTER DONNER De oud-minister van justitie, mr J. D o li ne r, is in de gister gehouden zitting der strafkamer van den Hoogen Raad geïnstal leerd als raadsheer. Nadat de griffier mr Kist de acte van beëediging had voorgelezen, herinnerde de president jhr mr F e i t h, eraan, dat bij der* Hoogen Raad de plechtige installatie is af geschaft Spr. volstond daarom ermede, mr Donner namens het college hartelijk geluk te wenschen met zijn benoeming en den wensch uit te spreken, dat de voldoening, welke hij mocht ondervinden in zijn vorige functie, ook zijn deel zou zijn bij de werk zaamheden in den Hoogen Raad, welke van zoo geheel anderen aard zijn. De procureur-generaal mr Tak bracht namens het parket gelukwenschen uit, waar na de nieuw geïnstalleerde raadsheer dank te voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij heeft zitting genomen in de strafkamer in de plaats van mr De Menthon Bake, die in de civiele kamer zitting heeft. GROEPSOEFENINGEN MET LICHTE TROEPEN TUSSCHEN AMERSFOORT EN HARSKAMP Het ligt in het voornemen van 11 tot en met 14 September a.s. groepsoefeningen met lichte troepen onder leiding van den com mandant van de Lichte Brigade te doen houden tusschen Amersfoort en Harskamp. ONWILLIGE GEMEENTERAAD Zooals bekend wil het in Heesch (N.B.)] maar niet boteren tusschen den gemeen teraad en den burgemeester. Dat het daar bij tot vreemde excessen kan komen bleek Zaterdagavond, toen een door den vqprzit- ter van den gemeenteraad uitgeschreven spoedvergadering door slechts vijf van de elf leden werd bezocht, zoodat men niets kon uitrichten. De burgemeester verdaag de nu deze bijeenkomst op Zondi.gavond wat ook al een vreemde vergadertijd is! doch toen waren er slechts vier vroeden op het appèl. Blijkbaar wil men elkaar in dit Brabantsch dorp op een niet zeer ge moedelijke manier dwars zitten! VERVROEGD ONTSLAG Zonder ons blad te noemen, weerspreekt het permanent comité van Christelijke or ganisaties van personeel in publieke dienst ons bericht over vervroegd ontslag van ouder overheidspersoneel om de werkloos heid onder de jongeren te bestrijden. In het verslag van de jongste vergadering kan men Blijkens ingewonnen inlichtingen mist het gerucht, dat ambtenaren wier dienst tijd en leeftijd te zamen 90 jaar vormen voor ontslag in aanmerking zullen komen alle grond, al bestaat er bij de Regeering het voornemen om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder de jeugdige arbeidskrachten te be strijden. In een ander blad werd zelfs gezegd: het bericht is volkomen uit de lucht gegrepen. Merkwaardig toch: van drie, vier zijden werd ons verzekerd, dat het denkbeeld ln ernstige overweging was en menigeen voeg de er aan toe: dat is nog zoo kwaad niet, want nu verlaat ongeveer iedereen met min stens 25 dienstjaren, welke voor pensioen meetellen, de dienst. En nu heet het, dat het bericht volkomen uit de lucht gegrepen Echter, even later wordt meegedeeld, dat er bij de Regeering wel plannen bestaan m door ontslag van oudere ambtenaren de erkloosheid onder de jeugdige arbeids krachten te bestrijden. Is dat een andere gedachte, dan welke ui ons bericht ten grondslag lag? Zou men niet beter doen de tegenspraak te klee- den in de officieele bewoordingen, welke op alle persmededelingen passen: „Het be richt is in deze vorm volstrekt on juist!?" Immers, na d i e tegenspraak kan bericht welvolkomen juist" zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5