Korenoogst in Limburg O Marsch van Londensche werkloozen Prof. Lessing Hoe kunnen wij de hypotheek- boeren steunen? ïf' KÜ11 lËfisü M/.ANL»AG 4 GLPïEfóbEU 1C33 TWEEDE BLAD PAG. Na een langdurige ziekte is de gangmaker Herkuleyn0 weer aan het trainen gegaan. ECONOMISCHE PROBLEMEN ni (siot)*) I11 onze befidie vorige artikelen hebben wij In het kort die nooden van de hypoDheek- boeren besproken en daarna aangegeven langs welke lijnen o.L een regeling moge lijk zou kunnen zijn, waaraan wij tevene hebben toegevoegd, dat wij onze meaning gaarne voor beter zouden willen geven, wanneer een deugdelijke oplossing kon worden gevonden. In wezen koant de door ona geschetste regeling neer op he/t feit, dat de Regeering via de crisis-hypotheek bank de. slachtoffers der misère voor exe cutie vrijwaart, de door hen te betalen rente vermindert en tegelijkertijd de interest van 'den hypotiheekgever evenredig doet dalen, waartegenover de zekerheid gegeven wordt, dait de hypotheekgever per saldo geen kaïpa- taaJsverflies zafl lijden. Het is natuurlijk niet noodig, dat de be neden hypotheek waarde gedaalde hypothe caire voorschotten door de crisis-hypotheek bank worden overgenomen. Er zijn geld schieters, dlie niet gaarne het contact met hun cliënten willen verliezen en men moet deze in de gelegenheid stellen om hun relaties te onderhouden. Doch de geldschie ter moet in een dergelijk geval vrij wil Lig afstand doen van zijn executie-recht, welke afstanddoening in de hypotheek- en kadae- terregisters moet worden aamgeteekend. De boer, dlie gebruik weneoht te maiken van de steun, die de crisis-hypotheekbaiLk hem verleenen kan, zou eveneens tevreden zijn, wanneer zijn hypotheek niet gecedeerd werd, doch wettelijk werd vastgesteld, dat de rente tot het peil van de crisis-hypo theekbank werd gereduoeerd en dat executie tijdens de crisis en de daarop volgende herstelperiode werd opgeschort. Men zou ons kunnen toewerpen dat de oprichting van een crisis-hypotheek- ba nik niet noodig zou zijn, wanneer de wet gever dwingend het volgen van de®e lijn voorschreef, nadat volgens uitspraak van een onpartijdige officieele commissie (inge schakeld in de kantongerechten, gelijk bij de paohtwet-Ebels) gebleken is, dat hier crisis-omsta.ndrigheden in het spel waren. Maar, zooals wij reeds in ons vorig artikel hebben uiteengezet, in het gevail van hypo theek is een dergelijke regeling niet moge lijk, omdat de hypotheek gewoonlijk een schakel is in een geheele reeks verplich tingen De regeling van de eene schakel zou ook regeling van de andere schakels met zich medebrengen en dan zou het gaan ge lijken op een wettelijk gesanstionneerde, II stond in ons blad van 29 Augustus. aflgemeene vermindering van Lasten en schuilden, waartoe een Regeering nitmimer ken besluiten, omdat het begrip schuilden buitengewoon rekbaar is. Loonen, huren zijn in zekeren zon eveneens schulden; wanneer de hypotheken zouden worden verdaagd in renite en in hoofdsom, dan zou hot buitengewoon onbillijk zijn, de oude huren zouden worden gehand- hae/fd. Men moet om de hypotiheekboeren te steunen, kiezen tusschen óf ovensludtnng van de hypotheek bij de crisis-hypotheek bank, óf vrijwillige, doch in allien gevalle onaanvechtbare regeling, waarbij rechten en verplichtingen der partijen opnieuw worden vastgesteld. Waarom "moeit men de hypotiheekboeren steunen en niet bijv. de eigenaars van hui zen, dliie toch ook hun ellende hebben door te maken? Omdat de Regeering slechts het algemeen belang kan dienen en niet kan waken, dat alle bezitters, in welken dit bezit ook belegd is, zonder schade uit die eoonomische evenwi dhteverstoring ko men. Men steunt dien boer niet om zijn bezit te handhaven maar om zijn bestaans middel niet ontroofd te zienzijn be staansmiddel, waarvoor hij arbeid, ten voor dieele ook van de gemeenschap, moet pres teelten. Een bloeiende boerenstand is een der hoofdpeilers voor het economische leven van een volk; op hem rust een groot gedeelte van de koopkracht van den middenstand en van de industrie. Van hem is het land afnenke- lijk, wanneer door onvoorziene omstandig heden dit land van de buitenwereld is af gesloten (oorlog bijv.); of iemand verschil lende huizen in een bepaald centrum bezit, kan de Overheid onverschillig laiten. Wij vestigen hierop de aandaicht., omdat er een stemming groeiend is, die zich verzet tegen de eenzijdige bevoordeelllmg, juist van de boeren, terwijl er voor andere categorieën h.i. zoo weinig gedaan wordt De crisis-hypotheekbank heeft een bree- dere taak dan alleen het overnemen ven i/n nood verkeerende hypotheken. Immers aan die hypotheek-overname kunnen in over leg met de verschillende crisis-land- en vee teelt-centrales (tarwe-wet, varkenswet, graan-oentrale etc. en alle andere organi saties, voortvloeiende uit de landibouw- machtigingswet) voorwaarden worden ver bonden, welke dienen om noodzakelijk ge dachte regelingen op agrarisch gebied door te voeren. Zij moet dus in het geheel© kader steun- en andere wetten worden inge schakeld, opdat een zoo deugdelijk moge lijke algemeene organisatie worde verkre gen, die aan den eoonomisdhen opbouw in het land kan medewerken. Tot dusverre zijn de verschillende steun regelingen gemaakt ter wille van de steun zelf. Men ging uit van het denkbeeld, dat de eigen lendgenooten niet aan de ellende kan prijsgeven en dat men dus voorzieningen had te treffen welke tijdelijk zouden zijn, omdat men niiet anders dacht dan dat het geheele crisisbe6tel onderwor pen was aan de gewone wetten, welke nu eenmaal de economische crises in het ver leden beheersohlen. Wanneer het juist, mocht zijn, dat het hier niet meer een ge wone crisis geldt, maar dat wij ons in een overgangstijd naar een nieuwe economische ontwikkeling bevinden, dan zal men ook de crisis-politiek hebben te veranderen in een economische politiek, welke zich bij de gebonden economie aansluit, die allsdan de basis zal worden van het wereldbedrijfs- leven. Het zal eenigen tijd vergen, alvorens een dergelijke crisis-hypotheekbank k^ri wor den georganiseerd, vooral, wanneer men deze, zooals wij hierboven in het kort heb ben weergegeven, wil inschakelen in de algemeene economische wel veairtepolitiek. Er zal alsdan een overgangstijdperk nood zakelijk zijn. Ook hier is een oplossing niet zoo moeilijk, omdat men een moratorium, zij het ook tijdelijk, zou kunnen afkondigen voor rente en aflossing van hypothecaire schuilden, wanneer naar genoegen van de kantonireahters bijv. bewezen ken worden, dat bier de crisis de spelbreker is geweest Een tijdelijk moratorium zou het bedrijfs leven niet noemenswaardig schaden; trou wens een dergelijk moratorium behoeft slechts van zeer korten duur te zijn, lang genoeg om de voorbereiding tot de crisis- hypotheekbank mogelijk te maken. BINNENLAND. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op de vragen van den heer Lovink,be treffende het standpunt der regeering ter zake van de hier te lande gevoerd worden de propaganda voor boycot van Duitsche goederen heeft de Graeff, minister van Bui- tenlandsche Zaken, geantwoord, dat de Regeering zich wenscht te bepalen tot de verklaring, dat zij een boycot als bedoeld afkeurt, omdat daardoor zoowel economi sche belangen van Nederland als de goede verhouding tot een bevriende natie zouden kunnen worden geschaad. Rechtstreeksche maatregelen tegen boycot van vreemde goe deren liggen echter buiten het vermogen der Regeëring. Op vragen van den heer Boon, in ver band met het uitzenden door de Vara van Duitsche socialistische strijdliederen, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken ge antwoord, dat onverwijld maatregelen zijn getroffen om dergelijke uitzendingen zonder voorkennis der commissie c.q. zonder haar controle te voorkomen. De minister is van meening, dat voors hands met de door de radio-omroep controle commissie genomen maatregelen kan wor den volstaan. OPENSTELLING DOUANE KANTOREN INVOER VAN GRANEN, ENZ. In aansluiting op vorige berichten be treffende het openstellen van douanekan toren, waar de invoer van granen, enz. door bemiddeling van de stichting „Tijdelijke Graancentrale", Riouwstraat 178, te Den Haag, kan plaats hebben, wordt meege deeld. dat het kantoor Smeermaas is geslo ten. Opengesteld is het douanekantoor Maas tricht, waar de via Smeermaas en via St. Pieter aangevoerde zendingen zullen worden behandeld. VLIEGVELD BIJ DEVENTER HET BINNENLANDSCH LUCHTVERKEER Naar aanleiding van het bericht over de plannen van aanleg van een vliegveld bij Deventer, deelt de K.L.M. mede, dat op neming van het binnenlandsch luchtver keer niet als een onmiddellijke consekvven- tie dient te worden beschouwd. Weliswaar ligt het in de bedoeling in de toekomst luchtverbinding tusschen het Noorden het Zuiden des lands tot stand te brengen, doch het ligt het meest voor de hand, dat deze via het luchtvaartterrein Twente zal worden getrokken. Niettemin is het elke stad van beteekenis gewenscht, zich tijdig op de toekomstige ontwikkeling van het luchtverkeer in het algemeen en van het luchttoerisme in het bijzonder in te Stellen en uit dat oogpunt dienen de plan nen te Deventer dan ook te worden toege juicht. Het spreekt vanzelf, dat de K.L.M. terstond bereid zal worden gevonden perio diek passagiers-rondvluchten vanaf het nieuwe terrein te organiseeren. Het zeer bescheiden vliegveldje, daf. thans ten Oos ten van de stad gelegen is, biedt daartoe geen gelegenheid. CHRISTELIJK OVERHEIDS PERSONEEL DE KORTING OP DE SALARISSEN Het permanent comité van christelijke organisaties van personeel in publieken dienst kwam te Den Haag in vergadering bijeen ter bespreking van de voorstellen der Regeering inzake een korting op de salarissen van het rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oor deel, dat een zoo diep ingrijpende verlaging als de Regeering voorstelt, gelet op de om standigheid, dat de salarieering van het rijkspersoneel niet te hoog is, niet te ver dedigen is. Aangezien de toestand van 's Rijks financiën der Regeering tot 't nemen van maatregelen noopt, was de vergadering van oordeel, dat ernstig móet worden ge poogd in de centrale commissie vóór geor ganiseerd overleg met de Regeering tot overeenstemming te komen over het door 't [rijkspersoneel te brengen offer. Ten aanzien van de extra-korting op de salarissen der ongehuwden sprak de ver gadering zich uit tegen het voorstel der Regeering. Daarbij werd o.m. de vraag ge steld of er maatregelen dienen getroffen te worden inzake de bezoldiging der onder wijskrachten bij de kloosterscholen, temeer omdat betreffende de salarieering van de in communiteit levende ambtenaren een precedent bestaat, namelijk de bezoldiging der inwonende verplegenden in de rijksver- plegingsinrichtingen, welke lager is dan die der uitwonenden. Blijkens ingewonnen inlichtingen mist het gerucht, dat ambtenaren wier diensttijd en leeftijd te zamen 90 jaar vormen voor ont slag in aanmerking zullen komen alle grond, al bestaat er bij de Regeering het voornemen om door ontslag van oudere ambtenaren de werkloosheid onder de jeug dige arbeidskrachten te bestrijden. Ten slotte werd besloten een bespreking met geestverwante Tweede Kamer-fracties aan te vragen inzake het door de Regeering ingediende wetsontwerp tot wijziging van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet De vergadering sprak haar ernstig leed wezen uit, dat de Regeeringbetrekkelijk dit wetsontwerp geen overleg pleegde met de centr. commissie voor georganiseerd overleg. DE LANDDAG DER N.C.R.V. HERINNERINGSALBUM VERSCHENEN Gebr. Zomer en Keunings Uitgevers-Mij. te Wageningen hebben een herinnerings album van de Nationale Landdag der NCRV uitgegeven. Dit album geeft in een zeven-en-veertigtal foto's een overzicht van dezen grootschen dag, waarop een menschenmassa was bij eengekomen, zooals in onze christelijke actie nooit eerder is bijeen geweest Alle leden der NCRV zullen ongetwijfeld gaarne dit album, dat zeer goedkoop is, wil len bezitten. 'T ..NEUTRALE" MUZIEKKORPS HET „WILHELMUS" CONTRABANDE! Men schrijft ons: Te 's-Gravenzande bestaat een „neutrale" muziekvereeniging. Dat is geen zeldzaam heid, er bestaan meer neutrale vereenigin- gen. Deze muziekvereeniging, die den naam van „Kunst en Strijd" draagt, moet in vroe ger dagen „rood" zijn geweest Het „rood" heeft men evenwel in latere jaren afgezwo- en zoo werd de vereeniging „neutraal", zelfs zeer neutraal. Zij werd zóó neutraal, dat zelfs het Wil helmus contrabande voor deze neutrale ver eeniging werd. Mitsdien concerteerde „Kunst en Strijd" op Koninginnedag, op verzoek der plaatse lijke Chr. Oranjevereeniging, doch do „Wil- helmus-noot" bleef de muzikanten in de keel steken. Vanwege de „neutraliteit", weet u. ROFFELRIJMEN Overbodig bewijs De B.V.L. Korps Zeeland Heeft weer „zijn dag" gehad; Je hebt het kunnen lezen Breedvoerig in ons blad; Toch wil ik nog eens wijzen Op een penibel feit, Een zeer kleingeestig teeken Van de moderne tijd: De landdag zou. in Hulst zijn; De burgemeester vroeg De vlaggen uit te steken; Dat's duidelijk genoeg. Meneer de Rijksontvanger Ter plaatse, gaf bevel De vlag niét uit te steken: Wat dacht die Landstorm wel! Meneer ging met vacantie, En het gerucht ging voort: 't Werd door den plaatsvervangend!- Kantonrechter gehoord; En die heeft zorg gedragen Dat op de Landstormdag Het rijksgebouw behoorlijk Voorzien was van een vlag Ik weet niet of dat heerschap, Die fiscusambtenaar Een jammerlijk symptoom is Van dreigend rood gevaar Maar hij heeft weer geleverd Onnoodig!, 'k weet het wel! 't Bewijs van het bestaansrecht Van onze B.V.L.! (Nadruk verboden.) LEO LENS Als een bijzondere prestatie van het neu trale corps wordt nu genoemd dat enkele koralen werden gespeeld. Booze tongen beweren, dat zulks verband houdt met de op handen zijnde bazar voor de neutrale vereenigingen. Het Nederlandsche Volkslied schijnt som mige politiek georiënteerden angst te be zorgen! HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN VRIJAF VOOR RIJKSAMBTENAREN. Naar wij vernemen, besloot de regeering, dat aan de Rijksambtenaren, die de huldi ging van H. M. de Koningin op 9 September a.s. te Amsterdam wenschen bij te wonen' voor zoover de dienst zulks toelaat, verlof kan worden verleend. Rechts: De IAmburgsche landbouwer haalt zijn oogst binnen en de stevige „knol" wacht maar geduldig Professor Th. Lessing, die door een onbekend gebleven dader te Marien- bad in Tsj.-Slowakije werd vermoord Werkloozen uit alle deelen van Londen begonnen Zaterdag hun marsch naar Brighton, waw ze het Trades Union Congres" wilden bijwonen. Op den achtergrond het Parlementsgebouw. V- V-r. De korenoogst in Limburg wordt hier en daar op bijna- Amerikaansche manier binnengehaald. Geweldige hoeveelr De Stadsschouwburg op het Leidscheplein te Amsterdam is van 1 September af 's avonds met schijnwerpers heden koren liggen opgestapeld, om nog op het land door de machine te Worden gedorscht. verlicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5