|®spuurp geitecife (iTonraitl kost maar f2.35 per kwartaal of 18 ct. per week Kerknieuws. Schoolnieuws. Calvinistische Studenten-Beweging LICHAMELIJKE OEFENING MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 1 EERSTE BLAD PAG. teekent nu in alle nrs tot 1 October gratis! goedkoopbest verzorgde Christ, dagblaa in Nederland CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Sassenheim, J. B. G Croes te Goude. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Gorinchem, Th. Delleman te Aalten en W. H. van der Vegt te Goes. AFSCHEID-, BEVESTIGING, INTREDE Ds S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel heeft gisteravond, wegens ver trek naar Amsterdam, afscheid genomen van de Ned. Herv. Gemeente van Rotterdam. Dg Groote of St. Laurenskerk was ovei naar schatting zijn er 5000 a G000 hoorders geweest. Ds Berkelbach heeft zijn afscheids- predikatie doen voorafgaan door een per soonlijk woord, gericht tot al de Kerkelijke colleges en relaties, waarmee hij in aan raking was gekomen in de acht jaar van zijn verblijf in Rotterdam. Ook de gedach- tcnwisseling met andersdenkenden had zijn inzicht verrijkt en hij sprak den wensch uit, dat de actie der Vrijzinnig-Hervormden hier ter stede gewild of ongewild, tot gevolg zou hebben, dat men in Christus nog iets meer zou zien dan een humanitair ideaal. Spr. nam met een bijzonder woord afscheid van de jeugd en roemde het werk van de jeugd- kerk, waarvan de beteekenis vroeger door Spr. miskend zoo juist door Oberman is gezien. Aan het typisch Rotterdamsche van deze Gemeente, dat Spr. en de zijnen zoo gesterkt heeft, zal hij met dankbaarheid terugdenken. Zijn tekst koos spr. uit 2 Cor. 35: „Gij Zijt een brief van Christus", waarbij de scheidende leeraar uitvoerig de gedachte uitwerkte, dat Christus de Gemeente met den Geest beschrijft als een levenden brief. Niet de personen, maar de Gemeente is die brief en de predikanten hoezeer hun ijdelheid ook vaak door menschelijke ver heerlijking moge worden geprikkeld zijn niet meer dan pennen, die gebruikt worden en versleten, en die dan ook in zichzelf van volstrekt geen enkele beteekenis zijn. De brief Gods moet geadresseerd worden aan de wereld en duidelijk leesbaar zijn. Spr. stopd uitvoerig stil bij de consequen ties van die opdracht. Aan het slot van den dienst is Ds Berkel bach toegezongen Gez. 8„Vader, sla hem steeds in liefde gade". Cand. J. H. Mulder, van Goes, dooi de Classis Zierikzee na peremptoir examen toegelaten tot den dienst des W:ords en der Sacramenten, hoopt Zondag 21 Septem ber a.s., na bevestiging door Ds. Joh. Booij. van Heinkenszand, intrede te doen als predikant der Geref. Kerk van Haamstede. Dr. J. H. BAVINCK Dr. J. H. Bavinck, benoemd docent aan de Opleidingsschool te Djokjakarta, ver zoekt ons te willen berichten dat zijn adres, gedurende zijn studieverblijf hier te lande, is: Santhorstlaan 51. Wassenaar Prof. P. J. M. DE BRUIN Zondagmorgen hield Prof. P. J. M. d e Bruin, hoogleeraar aan de Theol. School der Chr. Gcrcf. Kerk in het kerkgebouw aan de Marialaan te Apeldoorn voor een groote menigte een gedachtenisrede bij ge legenheid van zijn 10-jarige ambtsbediening. In zijn inleiding herinnerde Spx*. aan de roeping, des Heeren weldaden te gedenken, waarna hij aangaf, dat hij ook bij deze ge legenheid, welke van Gods gunst getuigt, in de eerste plaats wilde zijn Bedienaar des Woords om te prediken het Evangelie der verzoening. Om die reden wilde Spr. de Gemeente bepalen bij wat geschreven staat in 1 Tim. 112. Uit dit tekstwoord sprak hij over: „Het groote voorrecht in de be diening gesteld te zijn", waarbij hij wees op: 1. het vertrouwen door zijn Zender in hem gesteld; 2. op den steun hem verleend; en 3. op de plaats door hem bekleed. Allereerst deed Spr. uitkomen de groote genade Gods aan hem geschonken, waarna hij wees op den zegen, dien hij gedurende zijn lange periode van bedienaar des Woords had ervaren in de ondersteuning des Heeren, daarbij genoten. Spr. gaf in den breed e aan, wat tot sta ving daarvan dienen kon en gaf een be schrijving van wat in de voorbijgegane veertig jaren doorleefd was. Slechts één Zondag had hij gedurende zijn ambt van predikant te Apeldoorn niet kunnen predi ken. Verder was hij veertig jaar lang in staat geweest eiken Zondag, zoowel in Apel doorn als in de vele Gemeenten van 't land, het Woord te kunnen bedienen. Voor deze groote weldaad wil hij dan ook zijn dank neerleggen aan de voeten des Heeren, Die hem vanaf zijn kindsche dagen tot in zijn ouderdom geleid en onderricht heeft. Op 2 September was het 27 jaar geleden, dat hij een afscheidswoord sprak tot de Gemeente van Apeldoorn, die hij moest ver laten, wegens de aanvaarding van het hoog- leeraarambt en nu mag hij door de gunst Gods in zijn eerste en eenige Gemeente de leidingen des Heeren in zijn leven geden ken. Om de Theol. School heengegaan uit Apeldoorn, mocht hij nu met de School weer wonen in diezelfde Gemeente met welke hij lief en leed gedeeld had. Ten slotte legde de jubilaris de Gemeente Psalm 118 7 op de lippen. DUITSCHE PREDIKING IN TWENTE Als opvolger van Pfarrer D. Zillessen, die naar Duitschland is teruggeroepen, is tot predikant der Deutsch Evang. Gemeinde in Twente aangewezen Pfarrer D. Edelhoff. uit Bilmericht (bij Fröndenberg). KERKGEBOUWEN Te Enkhuizen werd voor een kerk gebouw der Geref. Gemeente onder het Kruis de eerste steen gelegd door den voor ganger B. Hennephof, van Kampen, die na afloop in een zaal een predikatie hield over Matth. 16 17 en 18. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN DE LAATSTE ZITTINGSWEEK De Generale Synode der Geref. Kerken zal morgen te Middelburg de laatste week van haar zittingen aanvangen, aangezien de Praeses er alles op gezet heeft, uiterlijk Vrijdag met de afhandeling van het agen dum gereed te komen. Van de zaken, die nog op afdoening wachten, noemen Art 11 en 13 van de Kerkenordening; het rapport inzake de zekerheidsstelling van de Kerkelijke goederen; idem dat inzake de geestelijke verzorging van de verstrooide Gereformeerden in Ned.-Indië, waarover Dr. K. Dijk als rapporteur zal optreden; de ver schillende aangelegenheden in betrekking tot de Evangelisatie, waarbij niet in de laat ste plaats moeten worden genoemd de on derscheiden ingekomen stukken rondom de bekende kwestie van het z.g. „Deventer Kwartet"; het rapport inzake de Zending onder de Joden; de zaak-Dr. J. G. Ubbink, die als predikant van de Geref. Kerk van Zevenhoven werd afgezet; de voorstellen met betrekking tot de eenheid met de Gere formeerde belijders in andere Herkforma- ties enz. Het ligt in het voornemen, dat de Synode deze week ook een avondzitting houden zal, n.l. a.s. Woensdag, daaraan zal om 6 uur n.m. voorafgaan de officieele ontvangst door het College van B. en W. van Middel burg ten Stadhuizc. Indien de werkzaamheden het eenigszins toelaten, zal de Synode van de haar door de particuliere Synode van Zeeland voor haar leden aangeboden rijtoer over Walcheren, die j.l. Donderdagmiddag in verband met de begrafenis van het Synode-lid Ds. J. P. Klaarhamer te Dokkum moest worden uit gesteld, Woensdagmiddag gebruik maken. HERDENKING Te Oudshoorn (gemeente Alphen a. d. Rijn), herdacht de Herv. Vereen, tot Evangelisatie in October a.s., dat ze voor 25 jaar werd opgericht, en haar lokaal aan de Hooftstraat werd in gebruik genomen. Het ligt in de bedoeling een herdenkings avond te houden, terwijl ook getracht zal worden een gedenkboek uit te geven. DE AFRIKAANSCHE BIJBEL Het AJrikaansche maandschrift „Die Nuwe Brandwag" (uitg. J. H. de Bussy, te Amster dam), brengt de mooie foto van de Afrikaan- sche Bijbelvertalers met hun adviseurs, welke reeds in onze foto-pagina werd opgenomen (de derde van rechts is de bekende dichter T. Otius). Het begeleidend artikel herinnert er hoe het 27 Augustus j.l. een gedenkwaardige dag is geweest voor het Afrikaansche volk „Dan sal ons die heuglike feit feestelik vier dat die kroon gesit is op die werk en strewe lange jare, dat ons eie Bybel gekry het gebeurtenis van onskatbare betekenis geestelike en kerkelike, maar ook vir kulturele lewe". Pannevis deed 7 September 1872 voor het eerst de vraag hooren naar een eigen Bijbel vertaling. Thans, na ruim zestig jaar, is die wensch vervuld. Toch is er niet enkel vreugde: er ie ook weemoed. „Maar met die verdwyning van die State- bvbel, waarin al ons piëteit vir die verlede be- liggaam is, deurhuiwer ook weemoed ons siel. Bybel was ons rigsnoer in die verlede, dit het gedurende bijna drie eeue vir ons volk beteken as enige ander kultuurinvloed, roon diep in ons volksiel en in ons taal. Met die verskvning van ons Afrikaanse Bybel word die veelbewoë tydiperk van ons nasiewor- ding afgesluit". De Redactie eindigt met deze wensch, die k onzer wel van harte zal bijtreden: „Mag t in on»5 volkslewe die plek behou wat die digter teken as hy sing van: „Die trekker met er, sy os, sy wa, sy boek". GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Prof. Mr. I. H. H ij m a n s zal Maandag 18 September a.s. met een rede het recto raat overdragen aan Prof. Dr. H. A van Bakel. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN IJmuiden-Oost hoofd K. J. Noy), mej. H. te Winkel te Amsterdam. Als kvv. met akte. Notter (gem. Wierden), J. C. Dekker te Nijverdal. INSIGNES OP SCHOOL Op het Congres van Leeraren bij het M. O. is op voorstel van den Voorzitter het standpunt ten aanzien van het insigne- vraagstuk bepaald door de volgende stel lingen: 1. de School blijve bevorderen verdraag zaamheid in godsdienstig en politiek op- het op School dragen van kleeding- stukken en insignes, die een politieke ge zindheid verraden, worde door de Overheid verboden. OMZETTING DER KWEEKSCHOLEN Blijkens de „Mededeelingen" van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel heeft de Minister van Onderwijs naar aan leiding van ingekomen bedenkingen, nl. dat omzetting van de vierjarige Kweek scholen in driejarige, zulks op korten ter mijn, op onoverkomelijke bezwaren stuit, aan de adresseerende besturen dier gesub sidieerde kweekscholen doen weten, dat hij r in berust dat de omzetting met ingang an het schooljaar 1934'35 zal plaats heb- HET 16e CONGRES HEDEN BEGONNEN Een inleidende beschouwing 175 DEELNEMERS Lunteren, 4 Sept. 1933. „Lunteren." Dit simpele woord is in staat om steed meer kringen in ons land in enthousiasme te doen ontvlammen. Zoo ooit, dan geldt hier het bekende beeld van de steen, die in de vijver geworpen wordt, en de golvingen gaan steeds verder. „Lunteren." Dit simpele woord is ook in staat om alle leden van de Oalv. Studenten-Beweging in verrukking te brengen. Ook voor hen is het maar niet een stil Geldersch dorpje op de Veluwe, tusschen Ede en Barneveld, het is niet maar een toeristenoord, dat enkele ken in het jaar vol is van luidruchtigheid van vacantiegangers. Neen, feet is de vermaarde plek, waar steeds weer de krachtproef gelukt, om ernst en vreugde te combineeren tot een ideale eenheid, zonder dat aan een der vormende bestanddeelen afbreuk wordt gedaan. De barakken, die hun deuren al openden voor politie-agenten, voor zsndingsmen- schen, ja voor wie al niet, zullen nu de Calvinistische studenten, laten we hopen uitsluitemd voor enkele uren 's nachts, moe ten herbergen. De beteekenis van dergelijke congressen voor onze studeerende jeugd kan nauwe lijks overschat. Alvorens weer met de stu die te beginnen, krijgen ze gelegenheid blik ken te werjien in theorie en praktijk. Tot hen zullen spreken mannen, voor wie het bestijgen van den katheder dagelijksch werk is, en mannen, die weer staan mid den in de „kille maatschappij". In vorige jaren. We hebben nu reeds twee combinaties ge vormd: ernst en vreugd, theorie en prak tijk, en eenige jaren na het eerste congres is er nog een twee-eenheid bijgekomen: G. S. B.- of C. S. B.-congres-Lunteren. In 1918 werd het eerste congres gehouden te Zeist in hotel „Boschlust"; 160 personen namen er aan deel. Ook in 1919 vond het daar plaats. Het jaar 1920 echter zal er steeds bekend om blijven, dat toen de intrek werd geno men in het Lunterensche kamp. Dit bracht direct een nieuwe spheer: de genoegens, on losmakelijk aan het buitenzijn en het kam pement verbonden, ènde kampfunc ties, zooals kampcommandant, kampdok ter en menagemeester. Het aantal deelnemers blijft dan de vol-' gende jaren schommelen. In 1927 echter moet de praeses erover klagen, dat slechts twee derde van het bezoekèrs-tal van '18 aanwezig is: niet meer dan 115. 1928 ziet weer een vermeerdering van 30 Het volgend jaar wordt voor 't eerst het congres georganiseerd door de G. S. B. cn S. S. R., terwijl steeds meer bezoekers komen. Weer een jaar later wordt de G. S. B. om gedoopt in C. S. B. en corporeele lidmaat schap veranderd in personeele deelname. Dit was het dertiende congres; doch moest de praeses in dat jaar nog de hoop uitsp ken dat het getal 13, waarmede de omge vormde organisatie haar loopbaan begon, geen slecht voorteeken zou zijn, de volgen de jaren toonen een steeds hooger aantal deelnemers. In 1931 149, in 1932 wordt met 190 bezoe kers een topjaar gevierd. En na? Het record van vorig jaar wordt niet ver broken, nu komen er 175. Maar wie in aan merking neemt, dat de tijden voor allen niet bepaald het bezoeken van het congres vergemakkelijken en dat het aantal studen ten aan de Universiteiten en dc Hooge- scholen ook een weinig afneemt, zal moeten toestemmen, dat het resultaat zeer tevreden mag stemmen. ConYgres-voorzitter is de heer Js. van der Linden, te Leeuwarden, kampcommandant de heer J. A. Vink, te Vreeswijk. Ook dit keer zijn er vele gasten uitgenoo- digd. Onder degenen, die de invitatie aan vaarden, zijn ook professoren in de theolo gie. Deze zullen echter wel niet steeds aan wezig kunnen zijn, in verband met de sy node te Middelburg. Om te bewijzen, hoe groot de geestdrift voor „Lunteren" kan zijn, laten we hier vol gen het acrostichon, waarin de kamp-emo ties zijn gekristalliseerd in de opwekking „Gaat naar Lunteren". Het poëem van dezen imitatie-Leo Lens werd opgenomen in een aardige beschou wing van het Lunterensche C. S. B.-kamp in de Almanak van het studentencorps „F. 0. I.", 1933. Gaat naar de Veluwsche zandige heide, Als de eongresbel klingelend roept, Als de colleges weer wenken ten strijde! Tientallen komt gij dan, samengegroept! Niemand blijv' achter der School-Calvinisten. Als gij wilt weten, dat 't Christendom leeft, Als gij bestrijden wilt, wie ook der -isten, Reist dan naar 't kamp, dat bezieling u geeft! Liinteren brengt in de brand van het leven, Uit de geest-loosheid sleept het u uit. Nieuw materiaal wordt daar u gegeven. Talmt dan niet langer, neemt een besluit! Elke belijder van t waar Calvinisme Roepe het luide: Komt jongens, gaat mee! Elke bestrijder van 't valsch humanisme Naar het congres van de C. S. B.! We meenen deze inleidende beschouwing niet beter te kunnen beëindigen, dan dooi de hooggestemde dichtregels, waarmee in het laatste nummer van de Calv. Stud. Bla den een opwekking tot congresbezoek beslo- •verd, te citeeren: Naar Lunteren heen, Naar Lunteren heen! Daarheen, daarheen, Richt zich het wijd-gestekte rechterbeen! REÜNISTEN-ORGANISATIE S. S. R. CONGRES TE WOUDSCHOTEN EERSTE DAG In groote getale kwamen de Reünisten der S. S. R. in najaarsconferentie bijeen op het bekende N.C.S.V.-oord aan de Wouden- bergsche straatweg te Zeist. De voorzitter der organisatie, Prof. Dr. A. Noordtzij, was door verblijf buitenslands verhinderd het openingswoord te spreken en werd vervangen door Mr. P. B. Bouman, an Rotterdam, terwijl de deelnemers ont vangen werden door Ds. Tazelaar en „de slotvoogd", arts J. W. Bruins, van Deventer. Na een wandeling in de bosschen en ge meenschappelijke maaltijd werd de avond- •gadering gehouden, waarin de voorzitter allereerst met enkele gevoelvolle woorden herdacht het overlijden van het lid der or ganisatie, Mr. v. d. Vegte, oud-minister van Waterstaat. Deze woorden werden door de vergadering staande aangehoord. Vervolgens voerde het woord Prof. Dr. L. B o u w m a n van Utrecht, die spnaa over: „De rijpere jeugd". Spr. begint met de variaties in den criti- schen leeftijd: sexeverschil, standverschil, erkwaardige onderscheidingen tusschen de jeugd van stad en land, van klei ne of groote gezinnen. Bespreekt vervolgens de moeilijkheden bij doordringing van het zieleleven van de jonge man en het jonge meisje de verzameling van gegevens daaromtrent uit dagboeken en vragenlijs ten. Spr. behandelde de verhouding van de ouders ten opzichte van de kinderen: vader en zoon, moeder en dochter en vooral ook moeder en zoon. Even worden de sexueele factoren besproken, doch spr. staat voorna melijk stil bij de tijdsstroomingen, die als uitwendige factoren een groote rol spelen. Vervolgens bij de gevoelsuitingen: vrijheids gevoel, gebrek aan autoriteit, de cultus van het individualisme "en daarbij ook de ver houding tot de verstarde cultuur van de ouderen. En dit alles universeel, niet b.v. alleen in politiek opzicht. De versterking van het puberteitsverschijnsel kan worden tot een groote maatschappelijke en cultu- reele golf (Spranger). Ten slotte worden de levensgevoelens be sproken met de groote moeilijkheden daar aan verbonden. Spr. eindigde met een woord van Augus- tinus: „Mijn hart is onrustig in mij, tot het rust vindt in U, o God". Op het referaat van Prof. Bouman volgde een levendige, onderhoudende bespreking, die tot laat in den avond duurde. In de Zatërdagmorgenvergadering der Conferentie sprak Ds. P. A. A. Klüsener, Ned. Herv. Pred. te Vinkeveen, lid der organisatie, over: „De Plaats van den Christen in dezen tijd". Spr. begon mot te wijzen op het boek van Diet Kramer „Begin", dat het bankroet teekent van de moderne levenshouding. Die teekening is duidelijk en goed, zooals uit gegeven cita tie blijkt, maar het kan niet worden ont kend, dat we daarin missen een heenwij- zen naar de eenige oplossing, dat er geen enkele aanduiding is van bewust zoeken naar Christus. De moderne mensch blijft humanist, wiens levensbeschouwing geheel natuurlijk is. Spr. handelde uitvoerig over dat neohumanisme, dat is een steeds ver der zich openbarende loswording van God en een toenemende cultus van menschelijk- heid. Hij wees op de wording van dezen toestand, die uitgeloopen is op het streven naar zelfverlossing. De Sovjet-moraal toont dat op het duide lijkst. Daardoor komt relativisme op ieder gebied, een conflict ook tusschen rede en openbaring, en het moet ons ontstellen, dat deze houding den achtergrond heeft van het alles-verwuchten-van-den-mensch. En nu de plaats van den Christen in dezen tijd, dezen tijd. Spr. schetste, hoe de plaats, dat is, de roeping en de taak van den Christen, alleen te vervullen is, als hij waarlijk Christen is, zooals de Catech. dat omschrijft m de teekening van het drievoudig ambt. De Christen moet zijn ambtsdrager, wijl hij is navolger van Christus, Die de Groote Ambtsdrager is; een mensch Gods, tot alle goed werk vol maakt toegerust. Die ambtstaak vervul len is zwaar. Christus houdt Zijn gemeen te niet apart. De Christen is wel mensch Gods, maar onafhankelijk actie voeren kan hij niet Hij blijft afhankelijk van Christus en kan ook alleen binnen het verband van de gemeenschap der heiligen optreden. Maar in die afhankelijkheid en in dat ver band oefent hij dan ook invloed tegenovei bederf en verval. Echter is daartoe noodig onder ons: reformatie. Went er is veel sleur-christendom, er is een toegeven aan humanistische tendenzen, de begrippen kerkelijk en geestelijk gaan uit elkaar groeien. Daarom moet er veel meer komen een als Christen leven, „hun tot een ge tuigenis", we moeten tegenover invloed \an overal invloed stellen; we moeten getuigen als profeten, uitgaan i>n barmhartigheid, toonen, dat we weten het offer te brengen. Noodig is dat het uitkomt, hoe we de be ginselen van Gods Woord belijden en bele ven en dat we kennen de synthese tus schen gezag en vrijheid, naar de zinspreuk der SIS.R. libertas ex veritate, vrijfeeid uit de waarheid. Een zeer geanimeerde discussie volgde op dit refeaaat waaraan deelnamen Dr. N. van der Laan, Dr. C. Tazelaar, Dr. Jonk- loff, Drs. Goslinga, Ir. Blankenberg, Verse- velt, Ds. Prins, Ds. Bartlema, die door Ds. Klüsener werden beantwoord. De Voorzatter der Conferentie, Mr. P. B. Bouman, sprak nu een slotwoord, waarin hij deed uitkomen, hoe voortreffelijk deze Conferentie is geslaagd en hoe ze aan haar doel volkomen heeft beantwoord. Daarna eindigde Ds. Bartlema, van Zeist, met Schriftlezing cn dankzegging. OPHEFFING OPENBARE SCHOLEN In dc laatste gemeenteraadsvergadering van Sybekarspel deelde de Burge meester mede, een schrijven ontvangen te hebben met verzoek om medewerking ?ot op heffing van een of meer openbare scholen in de gemeente. „Die medewerking aldus de Burge meester heb ik geweigerd en die weige ring is door mij aan den Minister meege deeld, berustend op bezwaren, nader oro- Te Ila z e rs wou d e besloot, de Ge meenteraad tot opheffing van de Openbare School in de gemeente, daar de-z nog slechts leerlangen uit twee gezinnen bevatte. Met de gemeente Boskoop is een regeling getroffen, zoo dat de>ze leerlingen voortaan de Openbare Sohool aldaar zullen kunnen bezoeken. SCHOOLTOEZICHT De heer J. M. Houwen heeft met in gang van October om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd ate inspecteur van he<t Lager Onderwijs in de inspectie Heerenveen. De heer Houwen werd in 1917 benoemd tot schoolopziener te Heerenveen. De Geref. Kw eekscliol te Amsterdam, dia zoo lange jaren in het ->and Kerkstraat 107 gehuisvest was, ver kreet; een nieuw, naar de edschcn van den tijd ingericht, gebuu-v aan de Dintel6tiraat in Amsten'dam-Zuid Zaterdagmiddag had de officieele opening plaats, waarbij de Bestuursvoorzitter, Ds J. L. Sohouten, o.m. had te verwelkomen de heeren J. J. 't Hart, insp. der Kweekscho len; K. Brants, van Haarlem, lioofdiinep. L. O. te Haarlem; Wethouder J, Douw es, die het Gemeentebestuur vertegenwoordigde: Ds M. van Grieken, van Rotterdam, voor het Chr. Nat. Schoolonderwijs; Dr C. Bouma, van Den Haag, voor Geref Schoolverband. De Voorzitter memoreerde de verscheiden directeuren H. Bijleveld en M. Breaner, tor- wijl hij den huidigen directeur R. Vcnema en zijn mede-4-eeaaren met dit gebouw felici teerde en hun Gods zegen op hun arbeid toebad. Door oud-leei'liingen werd een be drag van ƒ7600 gescihonken voor stof fee ring en meubi'leeniing van eenige kameis. De heer G van Zegigelaar, hoofd der Chr. Schooi! te Ransdorp, schonk de complete werken van Pesteflozzi. Hierna hebben ai de reeds genoemde auto ritei-ten en afgevaardigden het woord ge voerd, benevens nog de heeren P. A. Ver sla ys, directeur der Herv. Kweekschool te Amsteixiam; R. Venema, directeur; cn J. II. van der Veen, architect EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT DEN HAAG. 2 Sept Gesl. voor deel II, da hceer W. B. Onnekes, Rotterdam. EXAMENS-HOOFDAKTE BREDA, 2 Sept. Gesl. de dames W. M. R. Ak kermans en E. M. Zandbergrcn, beiden te Oud- Gastel, en de heer J. W. Broeders. Teteringcn. ZWEMMEN 2 K.M.-WEDSTRIJD IN DE VLIET. Ook een succesje voor de C.J.M.V.-Zwem- en Poloclub. Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagmiddag werd in de Vliet by Leid- schendam door de Algemeene Voorburgsche i- en Reddingvereeniging (A.V.Z.R.) een 2 K.M.-wedstryd georganiseerd. In de afdee- ling „heeren startten 32 deelnemers. Hier onder bevonden zich 8 leden der CJLM.V.- i P.C., waarvan een het na eenigen tijd door kramp moest opgeven. De eerstaanko- mende in deze af deeling was H. v. d. Reyden (Leidsche Zwemclub) in den tijd van 34 mm. sc.; 2. W. K. Scholten (Schied. Zw.) in 85 min. 14 sec.; 3. P. Lut (Leidsche Zw.) in 37 minr. 19 sec.; 4. J. Saraber (Delftsche Zwemclub) in 40 min. 30 sec. en 5 B Luijer (C. J. M. V.-Zvvem- en Poloclub) in 40 min. sec. Bram Luijer was hierdoor ';evens de ;taankomende Hagenaar, tweede was J. Prins (H. Z. en P. C.), welke als nummer S eerde in den tyd 41 min. 29 sec. De overige C. J. M. V.'ers legden allen den af stand binnen den maximum gestelden tyd af. overige uitslagen luiden: Dames-vetera- 3 deelneemsters. 1. Mevr. Bouman (A. V. Z. R.) 50,22 min.; 2. Mevr. Jagt (A. V. Z R) 51,33 min. Af deeling Dames, 7 deelneemsters: 1. Mej. M. Olsen (R. D. Z.) 37,34 min.; 2. Mej. C Koning (S Z C) 40,51 min; 3 Mej'. C. Prasing (H. D. Z.) 44,16 min. Afdeeling Heeren-veteranen, 4 deelnemers: 1. Th. M. v. Dommelen (S.V.H.) in 40,54 min; 2 A v d Meer (H Z v P C) 45,15 min. VOETBAL Vriendschappelijk (Zaterdag j.l.) Rotterdam: S.H. IICondors II 23 Rotterdam: Condors IIIUnicum IV 7—2 DE C.K.B.-COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag District A msteiland Klasse III Amsterdam: Or. Nas. Ill—Wartburgia II 0—3 District Zuid-Holland (Noord) Klasse I Oegstgeest: Fiks IK.V.S. I 42 Voorburg: V.E.O. I—Pernix I 2—5 Klasse Ila Den Haag: Ijsvogels I—Pernix II n. d. Klasse lib Den Haag: Tonego IIU.L.O. n. <L Klasse lila Monster: Zeemeeuwen—Ijsvogels II 03 De sporlcommisste uit de Federatie der Rol lerdamsche C.J.M.V. heeft Zaterdag jl geslaagde athletiekwedstrijden gehouden ov dc smtelbaan aan den Krommen Zandweg. Hierboven.- hnks dc spannende finish in dc finale i X '00 M. estafette 'gewonnen door Concordiarechts een spcerwerper in volle actieM UOür

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3