De „opmarsch" te Neurenberg MAANDAG 4 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND REDEVOERINGEN VAN HITLER, GOEBBELS EN ANDEREN Het rassenprobleem voorop Zaterdag en Zondag is de partijdag der N.S.D.A.P. te Neurenberg voortgezet. In eindelooze optochten trokken Zater dagmorgen de deelnemers, begeleid door muziek, door de stad. In het midden van de ZeippeJinwiese, a hedenmiddag de groote demonstratie plaats heeft, is een zilveren Adelaar, het souverei- niteitsteeken, opgericht. De Adelaar is 12 M. hoog en de spanwijdte van zijn vleugels be draagt 16y2 M. Tegen 10 's morgens w, ongeveer 1S0.000 personen in Neurenberg aangekomen. In totaal werden 11.000 vlag gen meegevoerd, die op één veld bijeen ge bracht werden. Tegen 10 uur kondigde fanfaregeschal de aankomst van Hitier aan. Vergezeld door dr. Ley schreed Hitler over het vrij gelaten middengedeelte van het veld, waar hij met een driewerf „Hèil Hitier" werd begroet. Korte toepraak van Hitier Hitler hiefd een korte toespraak, waarin hij op de bekroning van het werk van jaren wees. De nat soc. partij is de staat gewor den. „Gij, mijne districtsbestuurders, zijt voor God en onze geschiedenis ervoor antwoordelijk dat door de politieke opvoe ding van de Duitsche menschen tot een ivolk, tot een idee tot een wilsuiting nooit weer een November 1918 in de Duitsche geschiedenis mogelijk wordt. Ge durende 15 jaar heeft ons volk gelegenheid gehad aan den lijve te voelen, welke zegen de oneenigheid brengt" Hitier noemde 't hakenkruis 't symbool van de eenheid van het Duitsche volk. De nieuwe organisatie van het Duitsche volk kent alleen autoriteit, discipline, verantwoor delijk'heid en ondergeschiktheid. Deze aard van onze organisatie beteekent dat niemand er aan hoeft te denken, ons te vervangen. Wij hebben de sleutels, die voor alle toekomst den vijanden van ons volk de deur zal varsperren. Hitier zeide tenslotte dat dé nationaal-so- Cialistische beweging een jonge beweging is. dat de strijd moet worden v "ortgezet omdat deze niet in veertien jaar beëindigd kan zijn Andere redevoeringen Rijksleider Rosenberg hield een rede over „bet rassenprobleem en de buitenlandsche politiek". Hij zeide ojn.: Wanneer voor het nieuwe Dultschland het Geimaansche element als het beslissende op den voorgrond wordt gebracllt, dan be teekent dat 't herstel van de voorwaarden, waaruit eens de Duitsche steden het Duit sche rechtsleven, de Duitsche muziek zijn ontstaan. Dit beteekent echter niet de pre diking van een rassenhaat, maar de erken ning van de prestaties van andere naties, alsmede de versterking van alle rassen tegen den chaos." Rijksminister Darré zeide, dat het libera lisme het „ik" op den troon had gezet doch dat het nat soc. het rassenprobleem voorop stelt, dat voor Duitschland catastrophale af metingen 'heeft aangenomen. Het bevolkings cijfer loopt regelmatig terug. Ons ras kan blijkbaar het leven in de groote stad niet verdragen. Daarom moet een boerenpolitiek worden gevoerd. Wil een staat zijn boeren redden en beschermen, dan moet verhinderd worden, dat land en bezittingen der boeren zoo zeer met schulden worden beladen, dat de bezitter van huis en hof wordt verdre ven^ i Hof er aangekomen Zaterdag te 21 uur is Franz Hofer per vliegtuig te Neurenberg aangekomen. Hij werd door den eersten burgemeester harte lijk verwelkomd Hofer sprak nog eenige woorden voor de microfoon. Hij werd op een draagbaar vervoerd. Rede van Goebbels Behalve Rosenberg en Darré spralc ook Rijksminister Goebbels den partijdag toe. Hij toomde vooral tegen het Jodendom, dat hei, volgens hem, aan zichzelf te wijten heeft, dat het Joodsche gevaar het voornaam ste thema van de werelddiscussie over het. nationaal socialisme is geworden. heeft getracht de wereld tegen ons mobiel te maken, steeds in de heimelijke hoop het verloren gebied te herwinnen. Thans komt niet alleen het tegen maar ook het vóór van Ihet probleem ter sprake en zoodoende krijgt de discussie een omvang, die in de nabije en verre toekomst voor het heeie Joodsche ras uiterst onaangename gevolgen kan hebben. De macht die de Joden hadden over de pu blieke meening dwong ons te handelen zoo als we deden. De boycot- en gruwelpropaganda tegen het jonge Duitschland was slechts een po ging van heit internationale Jodendom, via de openbare meening van andere landen te bereiken, wat door ons optreden in D'uitsch land onbereikbaar was geworden. Geen Jood is in (Duitschland een haar ge krenkt zonder reden. Onze boycot was een daad van noodweer, maar ook "die boycot werd in voorbeeldige discipline, zonder ter reur uitgevoerd." Ten slotte zeide Goebbels, dat „de groote veldtocht tegen Duitschlands vrelle en veiligheid" niet onbeantwoord zal blij ven. Een wereld-propaganda vóór ons, en wij weteji Vat propaganda is. Ook in de ras senkwestie zal de waarheid over Duitsch land tot de andere volken doordringen. Wij behoeven het oordeel der wereld niet te schuwen. Hoe meer buitenlanders naar Duitschland komen, fles te mfer vrienden zullen wij winnen. Volksfeest Aan het. folksfeest in het kader van de Rijkspartijdag der N.S.D.A P. werd deelge nomen door 800.000 menschen. Een grootsch vuurwerk werd afgestoken. Redevoerilngen van Hitler Zondag de laatste dag van het congres werd in den vroegen morgen de groote op marsch gehouden in de Luipolt-arena. Er. werd voor Hitler gedefileerd, waarna de laatste zitting van het partijcongres plaats vond. Nadat om drie uur reveille was geblazen, begon om half vijf reeds de opmarsch, waaraan deelgenomen werd door S.A. en S.S., zoomede door den Stahlhelm. Om acht uur klinken fanfares, die de komst aankondigen van Hitier. Het comman ido: „S.A.-Stillgestanden!" wordt gegeven. Hij begeeft zich naar het groote podium voor de eere-tribune. De chef van den staf van S.A en S.S meldt hem, dat 100.000 man S.A., Staihlh'elm en S.S aangetreden staan. Hitier hield een groote redevoering. Hij begon met .te wijzen op de eenheid en de grootheid van wil en geloof die uit deze legerschouw spreekt: geen stand, partij, beroep of klasse, maar één voor ons Duitschland. Het geluk van ons volk kan wederkeeren wanneer de schuld van 14 jaren is verzoend. De hemel kan er getuige van zijn: De 6chuld van ons volk is ingelost, de misdaad ts geboet., de schande is weggeruimd. De mannen van November zijn ten val gebracllt en hun macht is voorbij. De wereld moet. in onze bijeenkomst liter niet de uitdrukking zien van den wensch nieuwe lauweren te oogsten op het slag veld, het Duitsche Volk is zich er van be wust, dat er geen oorlog zal kunnen komen welke ons ooit meer eer zou gev\n dan wij in den laatste hebben verworven. Want het was meer een 4y> jaar lang eervol, dapper en moedig stand houden voor een overmacht dan dat het een eer was met zijn 20-en\een te overwinnen. Wij hebben niet noo«Iig voor de geschiedenis de eer van ons volk op het slagveld te rehabiliteeren. Daar heeft nie mand ze ons ontnomen! Slechts één oneei is over ons gekomen. Niet in het Westen en niet in het Oosten, maar in de Heimat. Deze oneer hebben wij weer goedgemaakt. En zoo moet ook dit uur niets anders zijn dan de groote en plechtige erkenning van 'n Duit sche Volksgemeenschap, welke wij met zorg willen opkweeken, opdat zij nimmer ineen stort. Na de rede wijdlde Hitler vervolgens 150 nieuwe etormvaandels en 126 nieuwe stan daards in, waarna een veiclgodadfcenetoefe- ning weuidi géhouidien. Nadat de chef van den ©taf der SA, Roébm, Hitler namens de 2 miMioen kame raden, de onverbrekelijke troutV en volg zaamheid te allien tijde en op iedere plaats had verzekerd, werd afgemarcheerd. Zondagavond heeft Hitler in de Fest- hailile opnieuw een rede uitgesproken, waar in bij zeer breed en nogail diepzinnig ingnng op het rassenprobleem, de staatsvorming en leidere-pninoipe tegenover democratie. Iliter heeft ook nog een demonstratie dé Hiiltlier-jeugd bijgewoond en de jongens toegesproken. Hij wekte hen op tot eenheid, discipline en gehoorzaamheid. „JulBLe meet je oefenen in de deugden, die de volkeren noodig hebben, wanneer zij groot vyilllen worden. Julllie moet trouw, moedig, en meraadsöhappefliijk zijn. Leve Duitschiland en zijn iin julllie liggende toekomst 1" DE VERDEDIGING VAN VAN DER LUBBE Mr. Pauwels deelt mee, dat de familie Van der Lubbe, die hem had verzocht Ma- rinus van der Lubbe voor het Rijksgerechts hof te Leipzig te verdedigen, onder invloed de raden-communisten hem gevraagd heeft dat verzoek als ongedaan te beschou wen. De raden-communisten nl. wenschen geen onpolitieke verdediging en Mr. Pauwels wilde juist de zaak geheel buiten de poli tiek houden. „Dat mijn taktiek juist is, zoo zegt mr. Pauwels in een mededeeling aan het N. v. d. D., meen ik reeds te kunnen afleiden uit de drie eischen, die blijkens een Wolffbericht buitenlandsche verdedigers zullen wor den gesteld: zij moeten landgenooten zijn van den verdachte, zij moeten Duitsch ken nen, en niet onder invloed staan van Moskou. Welnu, ik voldoe aan deze eischen, en zie. dus nog altijd kans naar Duitsch- (an<i te gaan, indien althans de familie v. d. Lubbe afstand doet van het raden-com munistische overwicht in deze zaak. Ik zal nog een bespreking over dit punt hebben, maar ook daar zal ik den eisch van volko- zelfstandigheid mijnerzijds blijven stellen". Mr. Pauwels contra Brantlng en Moro. Volgens een Reuter-bericht heeft Mr. Pauwels nog gezegd, dat het belang van Van der Lubbe niet wordt1 gediend door een advocaat, die zeggen zou: „Göring is de brandstichter". ,Voor zoover ik de zaak thans kan be- oordeelen", zoo zeide mr. Pauwels verder, „heeft Van der Lubbe het alleen gedaan. Anders had men den brand wel op handi ger manier aangestoken." „Vindt u het niet vreemd, dat men in zijn eentje uit brandstichten gaat. en dan vooral zijn pas plus een oud lidmaaitschaps diploma van de communistische partij mee neemt?" Mr. Pauwels haalt de schouders op. „U zou het dus niet in het belang van Van der Lubbe achten te pleiten, dat hij een werktuig is geweest in de handen anderen, die de eigenlijke daders waren?" „Ik acht het van belang er op te wijzen, dat deze jonge man zeer makkelijk is te beïnvloeden, dat hij een willig werktuig is in ieders hand OOSTENRIJKS LEGERUITBREIDING DE TOESTEMMING DER MOGENDHEDEN Naar nader geméld wondt, hébben Enge land,, Frankrijk., Italllië en de landten der 'ie Emtienlte op het verzoek van Oosten- tot tijdelijke legem i threading geant woord, geen bezwaar te zm/llben maken zoo lang de bijzondere omsta ndftglheden van thans blijven bestaan en specie al zoo lang de terroristische campagne tegen de huidi ge Bondlsregeerimig voortduurt en die veilde- digingsmaaitiregelen, wélke door bond&kamse DollUfuss tegen de wanordelijke elemen ten zijn genomen, gehandhaafd blijven. Zij hebben zich hierbij laten ledden door die lerwegiing, dat de uitbreiding der Oosten- rij'ksdhe legemmdht een tijdelijkien maat- regel vormt., benevenB door het feut, dat de nieuwe legermacht uit vrijwilligers zal be staan en dat de limieten, welke bij het "esverdrag van St. Germain voor het Oostenrijiksdhe legereffeoflief en ooi rie&l zijn vastgesteld, ni zullen worden ITALIAANSCH-RUSSISCH VERDRAG GESLOTEN Het ItelMaamedh-Russisch verdrag is tlhans definitief gesloten. De „Giomale diTtalia" kent aan het ver drag groote beteékeniie toe, aang-ezten daar door een nietige toestand in die betrekkin gen met Rusland ontstaat en ook op econo misch gebied voordeeten van het verdrag te wadhiten zijn. Het verdrag bestaat oa. uit een pact van non-agiressd'a, een neutraliteitsverdrag, waar bij beide partijen zich verplichten, niets te gen elkaar te ondernemen, indien een der partijen door een derde mogendheid wordt ngerartilien de bepailling, dat geen econo mische boycot zal wanden toegepast, en de instelling van arbitrage voor conflicten, die niet lange den gewonen diplomatieken weg opgelost kunnen worden. DE PINEDO VERONGELUKT BIJ START VOOR NON-STOPVLUCHT NEW YORK—BAGDAD £)e bekende Italiaansche vlieger Markies De Pinedo is gisteren op het Floyd Ben- nett-viiegveld bij New-York om het leven* gekomen, bij een poging om te starten voor een non-stopvlucht naar Bagdad. Bij zijn poging om te starten kwam vliegtuig tegen een prikkeldraadvers ring, sloeg over dén kop en verbran De Pinedo is uit de machine gesprongen en bleek reeds overleden te zijn toen bij hem kwam. Uit bet feit, dat De Pinedo's lichaam" ernstig door brandwonden verminkt was, maakt men op, dat reeds gedurende den, start brand in de machine is ontstaan. De Pinedo was een van de groote figu ren der Italiaansche luchtvaart. Hij is der eersten (1927) die via de Azoren Oceaan overvloog. Thans wilde hij probee- beeren Coros en Bossi in de schaduw te stellen door van New-York naar Bagdad te vliegen. BONCOUR OVER DE FRANSCHE POLITIEK De reorganisatie van Centraal Europa De Franse he minister van buitenlandsche zaken heeft Zondag in Trebeurden in Bretag- ne een politieke redevoering gehouden ter ge legenheid van de inwijding van een gedenk- teeken ter eere van Briand. Paul Boncour wees er o.m. op, dat de reis van den minister-president naar de Oostelijke provinciën 'ier bezichtiging van de verdedi gingswerken het juiste antwoord was oj zekere handelingen, die, om het zacht uit tp drukken, de atmosfeer van den vrede versmo ren, welke noodzakelijk is voor de wederop richting van Europa. Aan het slot van zijn redevoering legde Boncour den nadruk op de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oostenrijk en vrije economische overeenkomsten tusschen de Balkanstaten en de Midden-Europeesche landen. Een reorganisatie van Centraal-Europa is echter alleen mogelijk met hulp van Italië. Wanneer de pogingen van Tardieu tot het scheppen van een Donaufederatie mislukt zijn door zekere omstandigheden, kan spreker thans in zijn kwaliteit van minister van t tenlandsche zaken met eenige discretie v klaren, dat de laatste onderhandelingen deze richting de verwachtingen van Frankrijk schijnen te zullen verwerkelijken. MINISTER LEYGUES OVERLEDEN De Fransche Minister van Marine, Georges Leygues, is Zaterdagmiddag te half kwee te Saint Clard overleden. Hf heeft in tal van opeenvolgende ministeries als minister Marine zitting gehad. HENDERSON GEKOZEN Bij de tusschentydsche verkiezing voor het Engelsche Lagerhuis in héi district Clay Cress is de Labourcandidaat Henderson g zen. Hij verkreeg 21.931 stemmen, tegenover den nationalen candidaat Moors 6293 en den communist Pollitt 3434 stemmen. UIT HET QOSTENRIJKSCHE KAMP TE OSTIA Starhemberg over Mussolini Tijdiens een afc'dheöldt-lliuiiiGh vóór het op breken van heit Oostenrljksohe kamp te.Ostua heeft prins Staaihenibeng Mussoliinii en d« organisatoren van ihieit kamp dank gebracht. Hij zeidio dat onder de Leddting van den diuce Italië een levend voorbeeld is voor andere landen om te trachten een vernieuwings- beweging te vormen. De uit de Duitsche volksgemeenschap ge- gestooten schrijver Heinrich Mann heeft aan de Deensche pers medegedeeld dat ^hij bij het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag een klacht daarover zal indienen en opheffing van deze beslis sing der Duitsche regeering zal vragen. EINSTEIN EN HET „BRUINBOEK" Prof. Einstein heeft doen tegenspreken, dat het „Bruinboek over de Hitler-terreur" zijn steun zou hebben gehad. In het wereld comité, dat het „Bruinboek" uitgeeft, zit hij, als eere-voorzitter niet voor de politieke actie maar alleen voor de hulpverleening. VLOEDGOLF SLEURT VIJFTIEN MENSCHEN MEE Nabij San Arteza (Mexico) heeft een hooge vloedgolf in de rivier Pasoda Madha, die langs de. stad stroomt, zes vrouwen en ne gen kinderen meegesleiuird. Alten verdron ken. De golf zou veroorzaakt zijn door zware regens in de hergen. HERRIOT TE MOSKOU De Fransche oud-minister-president Har riot is met zijn gezelschap uit Rostow aan den Don te Moskou aangekomen. Aan het 6tation waren o.a. ter begroeting aanwezig d'e volkscommissarissen Liitwinof, Krestins- ki en Kaïraohon. RUSSISCHE STRATOSFEERTOERISTEN. MOSKOU, 4 Seetember. Op 6 September a.s. zal een Russische stratosfeertocht plaats vin den, waarbij men, naar men zich voorstelt, een hoogte van 20.000 meter zal bereiken. Einde September zal een tweede opstijging bieden. Men zal van de meest moderne instrumenten gebruik maken. BANDIETEN-OVERVAL IN CHICAGO 100 vrouwen en 90 mannen uitgeschud CHICAGO, 4 September. Bandieten hebben Zondag, zooiets als een record gevestigd, toen z(j in een „Huid Up" 100 vrouwen en 90 len hebben uitgeschud. Den bandieten zijn ongeveer 2850 dollar in geld en juweelen ter waarde van tusschen 5000 en, 10.000 dollar handen gevallen, althans, volgens de verkla ringen van de gasten van Crystal Lodge, waar de overval plaats had. Toen de bandieten het huis binnenkwamen, losten zij verscheidene schoten in het plafond, terwijl zij de 190 gas ten dwongen plat te gaan liggen met het ge zicht op den grond. DE CYCLOON IN CUBA HAVANA, 4 September. Uit de geheisterde gebieden wordt gemeld dat tot nu toe 80 dooden en 450 gewonden te betreuren zijn. De suikerplantages hebben buitengewoon emrtig geleden. In de haven Sagua la Grande zyn acht schepen gezonken. Uit Puerta de Caibarie wordt gemeld, dat een Duitsch stoomschip en 14 kustvuaartuigen, welke in de meeste gevallen met suiker waren geladen, in de haven zijn gezonken. Tal van kleinere booten zijn geheel vernield. DE CODES VAN DE VER. STATEN WAT ZAL FORD DOEN? Ford heeft laten bekend maken, dlat hij zijn eigen codie zaïl invoeren, dliie belangrijk gunstiger arbeidsvoorwaarden bevat, o.a. met aandeel iin de winst vooir het personeel en hiOOger ioonen. Roosevelt zou edhiter zuflrtc een indivddiu- eeile code ran de hand wijzen. Pemnsyilraniië en Madine hebben besloten g?pn Ford-auto's te zulten koopen als Ford weigert de N.R.A.-code te onderteek*?men. Uit statistieken blliijikt, dlat reeds 80% der Ameri.'kaanedhe industrie de Nira-codes heeft aanvaard. Voor de ©baa.l-industriie be draagt dlif peroemteige zelfs 97. In wee van het feit, dat de loorauirtgaran met. vijf millliioen dollar per maand zijn gestegen, heeft déze indntsitrie beetoten die bulidiiige prijzen te handiha.ven. Voilgene bericht uit New-York Ihöbben ziel van de groote maatschappijen tlhene d'i Western Union Telegraph Company, de Hambun-gAmerikaliijn en de fij-ma. Wool- worth bereid verklaard die codes te vaarden. De winkélis dn 200 steden helbben in JulLi hun verkoopen vergeleken met JuM 1932 met 4% verhoogd. Daartegenover staat, dart de productie van staal en automobielen on- dienscfheidenlijk met 3 en 7% echteruiit gegaan veagelLetken met. de vorige week. - Bopsevélt heeft medegedeeld., dart hij bet in groote trekken eens is met het stand punt, dat het voor de spoorwegen beter zou zijn, dat zij niet onder de National Recovery Act kwamen te rallen. LINDBERGH Kolonel' Ldndtoeoigh en zijn vrouw zijn Donderdag de gasten geweest van het Deen- salie Koningspaar op het kasteel Amalliiën- borg. Dit was Lindlbergh'e eerste bezoek aan zijn land van afkomst. Lindbergh's vader is ni. gebaren te Stockholm, doch emigreer de met zijn ouders naar de Vereenig de Sta ten, toen hij een jaar oud was. Land- en Tuinbouw. DE AARDAPPELSTEUNREGELING De Nederl. Aardappel Centrale Kazerne straat 3 den Haag, telef. 180934 deelt mede, dat haar de uitvoering van de aardappel steunregeling 1933 is opgedragen en voor de uitvoering steunt op de gewestelijke aard- isaties als volgt: Groningen A.-Kerkhof 34, Groningen; voor Drenthe en de Veenkoloniën, Land- bouwhuis Assen; voor Friesland, Landbouwhuis Leeuwarden; voor Overijsel, Landbouwhuis Zwolle; voor Gelderland en Utrecht, A.B.T.B., Nieuwe Kraan 29, Arnhem; voor Noord- en Zuid-Holland, Anna lownastraat 20, 's-Gravenhage voor Zeeland, Landbouwhuis Goes; voor Noord-jBrabant, Land van Maas Waal en Rijk van Nijmegen, Landbouwhuis, Spoorlaan 50, Tilburg; voor Limburg, Landbouwhuis Roermonc Teneinde belanghebbenden metj.de regeling op de hoogte te bellen, volgen hier in het kort de voornaamste punten: 1. Het vervoer van alle aardappelen is, behoudens het hierna bepaalde, verboden met ingang van 4 September. 2. Het vervoer kan worden toegestaan op vervoervergunningen, die namens de Centrale door districtskantoren der gewestelijke orga nisaties, welke op alle plaatsen van beteeke- nis worden gevestigd, worden afgegeven. 3. Een bedrag van f 1 (één gulden) per 100 K.G. is verschuldigd, indien op een vervoer- vergunning aardappelen worden vervoerd ii de sorteering van 3560 mm. maximun lengte 8 c.m. en bestemd voor binnenlandsche consumptie. 4. Voederaardappelen, exportaardappelen, door den Ned. Alg. Keuringsdienst (N.A.K.) goedgekeurde pootaardappelen of eventueel te re-expedieeren aardappelen zijn vry van dat recht, mits de verzenders zich aan daarvoor geldende bepalingen onderwerpen. 5. Vrij mag worden vervoerd ten hoogste 10 K.G. aardappelen in de sorteering 3560 m.m. maximum lengte 8 c.m., kennelijk be stemd voor de consumptie van een persoon of één gezin; 6. Vervoervergunningen zullen slechts aan door de Ned. Aardappel Centrale erkende handelaren worden verstrekt; 7. Voertuigen mogen consumptieaardappelen slechts in geplombeerde zakken onder bege leiding eener vervoervergunning vervoeren; 8. Vervoer van de boerderij of bewaarplaats naar een nabijgelegen laadplaats moet even eens door vervoerbons gedekt zijn; 9. Aardappelen, bestemd voor veevoeder, moeten worden gedenatureerd; 10. De consumptieaardappelen zijn geclas sificeerd in 4 groepen en wel: rubriek I: Bravo, Zeeuwsche bonte, Zeeuwsche blauwe, De Wet, Duinaardappelen en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek II: Eigenheimer, Bonte Star, Bevelander Eigenheimer, Eigen heimer Dalgrond le vrucht, Eigenh. Dalgr. 2e vrucht, Furore Koh I Not, Noordeling, Roodestar, Souvenir en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek III: Alpha Bintje, Eersteling Erdgold, Friso Gelkaragis, Great Scott, Industrie, Ideaal, King Edward, Ma jestic, Monocraat, Bresent, Royal Kidney, Trilmph, Wilde Duke en daarmede gelijk te stellen soorten; rubriek IV: alle zand- 11. De daarvoor aan de telers te betalen minimumrichtpryzen per 100 kg. zijn: voor rubriek I f 3, rubriek II f 2, rubriek III f 1.50, rubriek IV f 1.25, indien in de voorgeschreven sorteering van 3560 mM. vierkante maat wordt afgeleverd, hormaat of rooster van 33 mM. is hiermede gelijk te stellen; 12. Door de gewestelijke organisaties zal voorloopig van de minimumrichtprijzen aan den teler worden uitgekeerd. Het inge houden bedrag zal met het saldo van het heffingfonds dienen, om uiteindelijk nog in voorraad zijnde partijen te kunnen steunen. Mocht dat saldo daarvoor niet toereikend zijn, dan kan de Centrale besluiten tot terugvorde ring van de telers van een zeker percentage op de reeds uitbetaalde gelden. Is het saldo funstig, dan zal aan de telers alsnog het geheel of een gedeelte van het ingehouden, van den minimumprijs kunnen worden uit- 13. Boven deze minimumrichtprijzen is voor rubriek I, II en III een toeslag te betalen aan den teler voor levering in de periode van 1 December tot 1 Maart van 10 cent per 100 kg.; Maart 20 cent, April 40 cent en Mei tot einde cent per 100 kg. Voor zandaardap- pelen zijn deze bedragen te halveeren. 14. Koopers moeten met inachtneming van plaatselijke betalingscondities, de koopsom be talen aan de gewesten, waaronder de betreffen de teler ressorteert, die op zijn beurt op gel dende bepalingen, betaling van het gewest ont vangt; 15. De inkoopprijzen worden door de grossiers voor onkosten, vrachtloonen enz. met f 1 (één gulden) per 100 kg. verhoogd; op plaatsen, waar deze onkosten volgens een ontworpen regeling lager zijn, wordt het surplus afge dragen aan het gewest voor fondsvorming, 16. Directe verkoop van teler aan kleinhan delaar kan slechts onder inachtneming van alle voorschriften en betaling van de verschul digde heffingen en den grossiers-toeslag plaats vinden. Anders wordt geen vervoerbewijs ver strekt. 17. Alle eventueel door de Centrale over te nemen aardappelen moeten worden gedenatu reerd en mogen niet meer voor consumptie worden verhandeld of aan een fabriek worden afgeleverd. De denatureering geschiedt dooi en voor rekening van den houder onder toe zicht der controleurs van de gewestelijke aard appelorganisaties of vaji de Centrale. 18. Overtreding van de voorschriften of be palingen van de Centrale of Gewestelijke Aardappel Organisatie kan worden gestraft met een geldboete van ten hoogste f 10.000 of intrekking van erkenning als teler of hande laar voor den tijd van 1 tot 10 jaar. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen op de districts-kantoren, gewestelijke kantoren of de Centrale. STEUN AAN DE (KLEINE) EIEREN. Namens den minister van Economische Zaken maakt de Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eenden- houderij bekend, dat de uitkeering volgens de garantieregeling voor de week van 4 t/m 9 September a.s. is vastgesteld op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche kippen eieren, tot een gewicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 30 cents per 100 stuks uit te voeren versche eendeneieren. DE BLOEMEN- EN FRUIT- TENTOONSTELLING. Zaterdag, de laatste dag der tentoonstel ling, is het bezoek aan de Westlandsche tentoonstelling bijzonder groot geweest, vooral des middags en des avonds. Uit Delft, Den Haag en Rotterdam kwamen een groot aantal personen per rijwiel een tocht naar het Westland ondernemen, en brach ten dan gelijk een bezoek aan Honselers- dijks bijzondere expositie. Zeldzaam heeft de tentoonstelling echter wel geprofiteerd van het gunstige weer; de geheele week al moge dan Vrijdag niet zoo bijzonder zijn geweest heeft de zon duizenden uitgelokt een tocht naar het Westland te onderne men. De Westlandsche wegen, die over het algemeen in den laatsten tijd uitstekend zijn te noemen, dank zij vooral het goede werk der provincie, hebben het bezoek aan de streek wel aangemoedigd. Daarbij bleek evenwel, dat de weg vanaf Den Haag wel noodig verbetering behoeft. Vroeger was dit de beste weg in de streek, thans behoort hij evenwel tot de smalste, terwijl het verkeer er enorm druk is. Op het tentoonstellingsterrein heeft Zater dag de Haagsche Tram Harmonie een con cert gegeven. Zaterdagavond stroomden nog voortdu rend de bezoekers het veilinggebouw bin nen. Toen dien avond de tentoonstelling werd gesloten, was zij in totaal in de afge- loopen vijf dagen door pl.m. 35000 personen bezocht. Uit alle oorden van ons land zijn de belangstellenden geweest. Op Donderdag, Koninginnedag dus, heeft de tentoonstelling het grootst aantal bezoe kers op een dag gehad, n.l. ruim 9000. De groote Westlandsche tentoonstelling van fruit in 1929 te Poeldijk ter gelegen heid van het jubileum van den Bond West land gehouden, gold tot nog toe als record voor het aantal bezoekers eener Westland sche tentoonstelling, n.l. met 24.000 perso nen. Dit record as dan nu met deze tentoon stelling te Honselersdijk gebroken. Het Westland heeft met deze tentoonstelling wel eer ingelegd. Uit Oost-lndie UITVAART KAP. BOOGAERTS EN LUIT. POLS BANDOENG, 2 Sept (Aneta). Gistermid dag vond de uitvaax-t van wijlen kapitein Boogaerrts en luitenant Pols plaats onder gewapend geleide en met militaire muziek. Officieren fungeerden als slippendragers. Er waren vijf volgauto's volgeladen met kransen. Onder de aanwezigen werden op gemerkt de generaal-majoor van den gene- ralen staf M. Boerstra, luit.-kolonel van den generalen staf, luchtvaartafdeeling, G. A. Ilgen, de commandant van het leger in Ned.-Indië en luit.-gen. J. C. Koster, tallooze officieren en vooraanstaande persoonlijk heden uit handels-, bedrijfs- en wetenschap pelijke kringen en de geestelijkheid. Het woord werd gevoerd door generaal- majoor Boerstra, den vertegenwoordiger van de Zeemacht luit.-kol. Ilgen en familie leden van de overledenen, HOOGER BIER-ACCIJNS BATAVIA, 2 Sept. (Aneta) Bij den Volks raad is ingediend een ontwerp-besluit tot het heffen van 50 opcenten op den bieraccijns in 1934, teneinde een billijker verhouding te scheppen ten aanzien van het importbier, dat door de nieuwe invoerrechten eveneens zwaarder zal worden belast. De hoogere op brengst van dezen accijns wordt getaxeerd op 87.500.—. Gemengd Nieuws AUTOBUS TE WATER Geen persoonlijke, ongelukken Gisteravond omstreeks kwart voor acht is te Sc'hie broek ter hoogte van „Buiten zorg" een T.O.D.-bus welke in de richting Rotterdam reed, in de Ringvaart gereden. De acht passagiers, vijf dames en drie hee- ren, benevens de chauffeur C. B. uit Rot- tei'dam, slaagden er in, met behulp van den heer P. B., die vanuit zijn woning het on geval zag gebeuren, den vasten wal te be reiken. Niemand bleek letsel te hebben be komen. De oorzaak van het ongeval moet worden geweten aan een gebroken stuur stang. De bus is niet beschadigd en is in den loop van d en avond gelicht. INVAL IN HET KURHAUS TE SCHEVENINGEN Straperlo-, hazard- of behendigheidsspel Zondagnaölit tegen 12 uur heeft een aan tal inspecteurs en i'echerdbeuiB de stnaiperto- zaail ran het Kuxihaus te Soheveningen be treden om op last van den Minister ran Justitie proces-verbaart op te maiken ran de situatie, waarin op dat oogenibliik het spel verkeerde. Naar wij vernemen, gaat het er om, een 'eóhtei'lijke beslissing uit te lokken of het béhendigheidfl- den wiel een Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Groningen 770.1 Laagste stand te Isjafjord 754.8. Stand vanmorgen half twaalf 770.3. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bilt) Zwakke O. tot Z. wind, nevelig tot lich bewolkt, weinig of geen neei-slag, iets wat mei*. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.8 gr. C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTE) OP HEBBEN 5 SEPTEMBER. Van 's avonds 8.08 uur tot 's morgens 5.50 uó WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche tijd) Heden Vorig Walsbnt 2.64 2.76 Straatsburg -2.38 -2.42 Breiam n 1.32 1.46 Rheinfelden -2.26 -2.29 Kehl 2.60 2.66 Maxau 3.98 4.09 Diedeshelm 0.00 0.< 0 Heden Vort' 1.70 1.7 1 05 1.0: Mannheim Mainz Bingen 2.64 2.74 1.16 1.20 -0.45 -0.55 1.58 1.65 Coblenz Trier Keulen Rührort W esel Emmerik Dnsseldorf Maastricht 40.60 40.6 Venlo 10.86 10.* 0.07 0.0 1.3? 1.11 -0.10 -0.0 -0.39 -0.0 0.89 1.0 HOOGWATER NED ZEEHAVENf 5 S ptember Delfzijl 12.05 Hellevoetab 3.99 15.0 Terschelling 9.19 21.46 Willemstad 4.18 16.3 Harlingen 10.20 22.40 Brouwersh. 2.41 15.0 Den Helder 7.55 20.35 Zierikzee 3.25 15.S IJmuiuen 3.33 15.58 Wemeldinge 3.42 15.0 H v. Holland 2.37 15.07 Vlissingen 1.43 13.5 Schevenino. 2.47 15.17 Terneuzen 2.17 1 l.fe botterdam 4.57 16.57 Hansweert 3.16 15.S. ITALIAAN AANGEHOUDEN Hij dreigde zijn patroon met een bijl In een consumptieijsfabriekje in de Van Ostadestraat te Amsterdam is ruzie ont staan tusschen de daar werkende Italianen waarhij een ongeveer 30-jarige ijsbereidëï zijn patroon met een bijl heeft bedreigd. De man is in den nacht door de politie van het J. D. Meyerplein in de Weesper- straat aangehouden en later overgebracht naar het bureau Pieter Aertsstraat, VAN DEN DIJK GEREDEN Een vrachtauto van den groentenhandel Gebr. Visser uit Krimpen a.d. IJssel, en be stuurd door den heer G. Visser in de Molen- plaats reed bijna aan de grens der gemeente Ouderkerk a.d. IJssel in volle vaart van den IJsseldijk. De auto buitelde eenige malen over den kop en kwam terecht in een daar ter plaatse gelegen tuin van den klompma ker Maurik waar een kippenren werd ver nield. De beide inzittenden geraakten be kneld in de in elkaar gedrukte cabine, doch wisten zich nog te bevrijden. De heer V. bekwam een wond aan den arm. De zwaar beseh adigde auto werd gelicht. KNAAPJE AANGEREDEN Te Rij ssen is het 9-jarig zoontje van de fam. N. in de Marktstraat, terwijl de knaap de straat overstak door een auto bestuurd door den heer E. E. uit Wintei'swijk aange reden. De jongen bekwam een ernstige hals wonde en is spoedig daarna overleden. BIJ HET OVERSTEKEN VAN DEN WEG Op den Monsterschenweg te Monster, stak de 68-jarige C. A. Dijkhuizen met zijn rijwiel plotseling den weg over. De man, die zonder licht reed, werd door een juist passeerende auto gegrepen en over den weg geslingerd. De wielrijder werd gewond en bekwam een schoiuderontwrichting en een gebroken arm. Na voorloopig verbonden te zijn, is hij naar een ziekenhuis te Den Haag vervoerd. GEEN VREEMDE TAAL IN DE RECHTS ZAAL. Voor den centralen Raad van Beroep te Utrecht, aldus vertelt Mr. Branding in het U.D., werd de zaak van een Duitscher be handeld. De Duitscher had in een Neder- landsche onderneming een ongeval gehad en meende op meer aanspraak te hebben, dan de Rijksverzekeringsbank had toege kend. Ter zitting van den Centralen Raad van Beroep was de getroffene verschenen, ver gezeld van een advocaat uit Duisburg. Nadat mr. van den Burgh, namens de Rijksverzekeringsbank het woord had ge voerd, begon de advocaat van getroffene in het Duitsch tot den Centralen Raad te spre ken. De voorzitter van dit college, mr. baron van Wijnbergen, onderbrak hem en deelde in de Nedei'landsehe taal mede, dat wij op 't oogenblik in Nederland waren, in een Ne- derlandsche rechtszaal, waar Nederlandsch wordt gesproken en dat wanneer een Neder landsch advocaat in Duitschland is, hij Duitsch spreekt. De advocaat, die de Nederlandsche taal blijkbaar niet machtig was, doch in elk ge val wel had begrepen dat bezwaar wei'd gemaakt tegen de Duitsche taal als gedach ten vervoex-middel in onze rechtszalen, vroeg of hij niet 'n enkel woordje mocht zeg gen. De voorzitter antwoordde dat hij dit niet zou verhinderen, doch er niet voor kon instaan, dat aan een in een vreemde taal uitgesproken rede door den Raad aandacht ou worden geschonken. De Duitsche advocaat gaf daarop In goed :ekozen Duitsche woorden zijn toelichting, lie met groote aandacht werd aangehoord. Het was een merkwaardig voorval, dat nog nooit, voor zoover wij vernamen, was voorgekomen. Na de zitting vertelde de Duitsche advo caat ons, dat in Duitschland aan den advo caat steeds wordt toegestaan zich van zijn eigen taal te bedienen, natuurlijk voor zoo ver de rechter die taal verstaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2