De Pankgrafen te Berlijn Oostenrijksche nationale kleederdrachten Meer licht voor 't zelfde geld WAAROM ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 TWEEDE BLAD PAG. 5 ttisMis Het jaarlijksche feest der ,jPankgrafen" werd te Berlijn Donderdag weer met den Groep uit den jaarlijkschen optocht traditioneelen luister gevierd. Symbo lische plechtigheid voor 't stadhuis. te Torquay (Devon) den laatsten Augustusdag gehouden. De viering van het zilveren bestaansfeest der vereeniging van nationale Oostenrijksche drachten heeft te Salzburg met grooten luister plaats gehad. De bondspresident Miklós woonde de plechtige herdenking en den historischen optocht bij. Links, Miklas op de tribune; rechts, een groep uit den optocht De Amcrikaansche astronoom Turner gaat niet meer op reis zonder zijn instrumenten, waardoor hij op iedere willekeurige plaats den sterrenhemel kan bestudeeren. BETER GEHOOR EN MINDER STORING Gloeilampen en radio-toestellen NIEUWE PHILIPSPRODUCTEN. Er liep door Eindhoven eenige tijd ge leden een anecdotd van de volgende inhoud. Een man werd in een der buitenwijken van deze uitpuilende stad door een roover aan gehouden, die hem de stereotiepe vraag stelde: Je geld of je leven. De aangevallene antwoordde 'heel laconiek: Dan komt u te laat; want geld heb ik nooit gehad en een leven heb ik ook niet meer: ik werk name lijk bij Philips. ffler blijve de vraag rusten, of in deze anecdote ook bittere ironie schuilt; er zit m elk geval ook een andere kant aan en wel deze, dat er niet alleeii dui/o-don aibeiders (thans weer H000) in dit machtige bedrijf al hun encigie aan de productie geven, doch dat er ook groote denkers en geleerden zijn, die er een levensroeping coidoi. en voortdurend zoeken en speuren, studec- ren en onderzoeken hoe het bedrijf tot steeds grooter bloei en rendabiliteit te brengen is. Nog duidelijker gezegd, want dit is een factor van het allergrootste belang: in dit gigantische bedrijf is niet één leidend en denkend chef, die werk uitdeelt; er is een breede schare van geleerden en kunstenaars, die in één machtig verband zich richten op eenzelfde doel: telkens wat nieuws en wat grootsch te scheppen; nieuwe wegen zoeken voor de techniek en op die nieuwe wegen banen aanleggen voor de vak- en routine-arbeiders, die de uitvindingen in de praktijk en onder het publiek brengen- Wie zóó het imposante bedrijf ziet, bo grijpt er iets van, hoe de organisatie moge lijk en doeltreffend kan zijn; maar hij ver staat ook, dat Philips in zeer bijzondere zin een toekomst heeft; want menschelijk vernuft schept telkens nieuwe mogelijkheden er zijn arbeiders en mede -arbeidersl Wel hem, die de laatste heeft gevonden. Toen wij deze week aan een persconfe rentie in de Philipsfabrieken deelnamen, begrepen we direct, dat we door mede arbeiders en daarom m e d e-leiders van het machtige concern ontvangen werden. Het was, om zoo ie zeggen, een college van gedeputeerden, waarin talrijke draden samen kwamen. Daar waren heeren der a 1 g e- meene leiding; daar waren geleerden en onderzoekers; technici, juridische raad gevers, propagandachefs, excursie-leiders en heeren van de persdienst Overeenkomstig dit systeem van rationa liseering in de propaganda kregen we eerst een causerie te hooren van algemeene inhoud: Dr. Waterman, onderdirecteur, gaf een populaire uiteenzetting van de nieuwe producten van dit seizoen, welke we hierboven hebb«n aangeduid; nieuwe lampen voor de huis verlichting, beter, maar niet duurder; nieuwe radiotoestellen, beter engoedkooper. De lezer heeft zich misschien bij het zien der ingezonden mededeeling in ons blad afge vraagd: wat is dat toch voor een raadsel over Bi-Arliia en Spiralta; hier volgt het antwoord- De ballohblaaschmachine in de Philips Glas fabriek te Eindhoven, welke automatisch de glazen ballons voor de lampen vervaardigt. Zooals gezegd, we kregen eerst een lesje verstaanbaar voor leeken in licht- economie! Och, ziet u, zoo 'n gloeilampje maken, beteekent niets. Men blaast van vloeibaar glas maar een ballonnetje, doet er een gl lei draad in en een fitting aanklaar! Ja, ja, dat is geen kunst meer. Maar de kunst bestaat hierin, dat de gloeilamp _oed licht geeft, weinig electriciteit ver bruikt en op niet al te jeugdigen leeftijd barst en breekt. Een lamp, die tien jaar, (er zijn er van 25 jaar) oud wordt, deugt niet; want zij geeft slecht licht en schaadt het oog; of indien ze ons i oed bij licht, dan vreet ze stroom en is ze duur al kost ze niets. Het groote vraagsi-'k in de Philips/ industrie was m de laatste Jaren dit. hoe construeeren wij een lamp, die in '»en nor maal lampenleven van zeg 1000 hranduien goed licht geeft en met een bescheiden portie electriciteit tevreden is? De rekenmeesters hadden reeds in 1927 3 verhoudingen vastgelegd; maar de zwoe- _3rs in het laboratorium tobden zes jaar om het principe te realiseeren. Dit is thans voor elkaar en D r. W- G e i s s chef van het physisch fabriekslaboratorium vertelde ons wat de voornaamste eigen schappen van de Bi-Arlita lamp zijn, de parel aan Philips' lichtkroon. De „Bi-Arlita" is de nieuwe stroombespa- rende lamp, die opnieuw tot 20 meer licht uit de opgenomen energie haalt De teer, nische bijzonderheden van deze lamp zijn een van binnen gesatineerde ballon, een vulling van edelgas en een dubbel-gespi liseerden wolframdraad, dus een bi-spiraal De inspanning der krachten van alle fabriekslaboratoria: van het physisc! chemische, het technische, het scheikunde- het physisch fabriekslabiratorium en het laboratorium voor machine-ontwikkeling en lOfZltóïMAIHMIi HllVtimiM type K. 1 78. B.G. 1 85 E. 1105. F f125. RR f185 Telefoon *3123 bedrijfsmechanisatie was noodig om in nauwe samenwerking met de gloeilampen- fabricage, de spiraalafdeeling, de draadtrek- kerij en de edelgasfabriek, deze technische topprestatie tot stand te brengen. Geen kos ten, geen werk en geen proeven werden ge spaard; het uiterste werd uit materie en machines gehaald om een nieuw, beter, eco nomischer product te voltooien. Het spreekt vanzelf, dat het verstande lijke werk door een reeks van waardevolle octrooien in binnen- en buitenland is be schermd en daarmede aan een wetenschap pelijk gefundeerde industrie een nieuwen voorsprong is gegeven op anderen, die zon der dit fundament zich er toe moeten be perken, reeds afgeloopen octrooien toe to passen en verouderde machines te ge bruiken. Van groote beteekenls is, dat men door een zeer bijzonder procédé van satineeren aan de binnenzijde er in geslaagd is van de Bi-Arlita-lamp de absorptie (het lichtverlies dus) terug te brengen tot 0.5 procent De ziel van de Bi-Arlita, het meest kost bare onderdeel, een condensaat van weten schappelijke metallographie en technische prestatie, is echter de bi-spiraal. Voor de vervaardiging van een dergelijke dubbel- spiraal moet een ragfijne wolframdraad om een molybdeenkern, dunner dan een men- schenhaar, worden gewikkeld met een snel heid van 30006000 toeren per minuut en hierbij mag deze niet uitrekken en niet be schadigd worden, want 'n plaatsel. diktever andering van 1/5000 mm. zou funest zijn. Deze enkelspiraal moet weer op een molybdeen kern worden gewikkeld, weer onder vermij ding van de geringste beschadiging. Na een reeks van verdere bewerkingen en behan delingen moeten de twee molybdeenkernen weer worden verwijderd, want alleen de ragfijne wolframdraad gloeit later in de lamp. Er is nog een nieuw product: de nSplraltan-lamp. De Spiralta-lamp heeft een gespiraliseerde gloeidraad en is een vacuumlamp. Zij dient dus ter vervanging van de z.g. peerlamp met recht uitgespannen draad. Wanneer De dubbel gespiraliseerde gloei draad van de nieuwe Philips gloeilampen ,J3i-Arlita". een gevaarlijk middel voor rattenverdelging nemen als U met het giftvrije ratteumiddel UNIVERSAL" veel vlugger klaar is? DUIZENDEN ratten en muizen vallen er aan ten offer. Riskeer geen gevaar en neem „UNIVERSAL". 11 N I \J F R A I V90R RATTEN 45 CENT UIIIVL. IIOrtL V00R MUIZEN 35 CENT BONUERS. fa. RAMAER, Katahoek Schled.weg 172. Im oinaamate drogisten te Rotterdam d. BERG, Hoofdsteeg 19; fa. BOS I; fa. WULFF, Wesinleuwland 2; r. 76; fa N J BOER, Krulastr. 64 Goudscherüweg 190; J. APPEL, r H. TEN HERKEL, Hilversum. iemand een peerlamp vraagt en hij krijgt in de toekomst dan deze lamp, zal hij wat de naam betreft nauwelijks bezwaar ma ken, want deze nieuwe lamp is werkelijk peervormig. Overigens krijgt hij een lamp, die zonder twijfel belangrijk beter is dan de oude peerlamp. Ze is niet alleen econo mischer dan de oude lamp, wat vooral be langrijk is voor de man met de zeer kleine beurs, voor wien elke besparing, zelfs van eenige kwartjes per jaar, van belang is. De Spiralta-lamp heeft een veel betere licht- verdeeling dan de oude peerlamp, die wel iswaar 50 Kaars horizontaal uitstraalde, maar naar beneden, waar het licht noodig was, maar 15 Kaars gaf. De nieuwe lamp geeft in elke richting evenveel licht en is natuurlijk ook daarom voorJeeliger. Wat decalumens zijn. De Spiralta-lamp is zooals de Bi-Arlita gekenmerkt door haar lichtgevend vermo gen. Het was juist de wensch van de elec- trische centrales de lampen weer zooals vroeger te benoemen volgens hun lichtge vend vermogen en Philips heeft aan deze wensch voldaan, omdat vooral in de laatste tijd verschillende producten op de markt kwamen, waar weliswaar een cijfer op stond, maar waar niemand uit kon opma ken of het nu Kaarsen of Watt of geen van beide warpn. Het oude begrip „Kaars" is niet weer in gevoerd, omdat (je lichtuitstraling in ver schillende richtingen zeer verschillend kan zijn en daarom dit begrip tot misbruik kan leiden. Een lamp, die in elke richting onge veer 1 Kaars uitstraalt, heeft een lichtge vend vermogen van ongeveer 1 Decalumen. Een Spiralta-lamp van 30 Decalumens heeft dus ca. 30 Kaars, onverschillig in welke richting wordt gemeten, in tegenstelling met de rechte draad lamp. die ook 30 Deca lumens uitstraalt, echter zeer ongelijkmatig verdeeld. De op de lamp gestempelde De calumens zijn internationale eenheden. Men heeft ook gemeend, dat het voor den consument belangrijk is, te weten hoeveel stroom de lamp gebruikt en heeft daarom naast de Decalumens ook de Watt gestem peld. Zoodoende is iedere consument na ve rificatie der juistheid van de stempeling, die b.v. zeer gemakkelijk met behulp van een Philips draagbare fotometer uit te voe ren is, in staat goede, economische lampen van slechte, oneconomische lampen te on derscheiden. Elke „Bi-Arlita" en elke „Spiralta"-lamp draagt dus naast het voltage een tweede stempeling, nl. hbt aantal Decalumens 1 Decalumen is 10 Lumen, d.i. de weten schappelijke eenheid van de lichtstroom en het aantal Watt, welk cijfer overeertkomt met het aantal kilowatturen, welke de la ap gedurende 1000 uur gebruikt. N ATRIUM-LAMPEN De wegverlichting der toekomst? Hierna gaf dr. Uyterhoeven een korte be schouwing over het wezen van het natrium- licht (ontlading, luminiscentiestraling) en de voordeelen van dit licht (meer licht voor minder stroom, bij gelijke lichthoeveelheid, beter zien), in vergelijking met de gebrui kelijke gloeilamp (temperatuurstraler). Vervolgens werden eenige typen van „Philora" natriumlampen getoond. Tegen woordig worden vervaardigd: 1. 100 Watt gelijkstroomlamp, als gebruikt in de eerste installatie te Geleen-Beek en in eenige andere installaties. 2. 100 Watt wisselstroomlamp, als ge bruikt worden in de nieuwe installatie in den Scheldetunnel te Antwerpen en op de toegangswegen. 3. 100 Watt wisselstroomlamp, als gebruikt in de nieuwe installatie te Geleen-Beek. Hier van werd getoond het type met warme en koude kathode. Het type met koude katljode bevat geen gloeistroomtransformator. 4. 300 Watt 3-phase-lamp, als gebruikt voor lichtbakens op b.v. vliegvelden, en ver der b.v. te Antwerpen op het plein voor den tunnel. Ter vergelijking (wat betreft verlich tingssterkte) diene: 300 Watt geel (natrium) licht is meer dan 1000 Watt wit licht (gloei lamp). 5. 50 Watt wisselstroomlamp met koude kathode. De keuze van het juiste type hangt af van de omstandigheden. Op lange wegen b.v. de 100-Watt gelijkstroomlampen of de 100-Watt wisselstroomlampen onder 3 genoemd in serie-schakeling. Op groote pleinen de 300- Watt 3-phase lampen. Voor korte afstanden de onder 2 genoemde lampen in parallel-scha keling. De practische toepassingsmogelijkheid en de voordeelen der natriumlampen is door de proefinstallaties voldoende bewezen. De technische ontwikkeling is rijp voor toepas sing op groote schaal, b.v. op wegen van eenige tientallen K.M. lengte. In de werkplaatsen. Na de technische uiteenzetting kregen we gelegenheid de fabricage zelf te gaan zien. Het zijn de wonderen der techniek en wij kunnen geen woorden vinden om het ge ziene weer te geven. Daar is b.v. de machine, die bijna geheel automatisch de gloeilamp in elkaar zet. Tal- looze bewerkingen worden in totaal zeven minuten verricht, kant en klaar valt ten slotte de lamp in de bak. Daar is de vol-mechanische installatie voor het vervaardigen van ballons. Voor een deel geschiedt het nog op de oude ma nier omdat het alleen bij 2eer groote pro- clvtde r nom ",ch i** er - machine voor ROFFELRIJMEN Natuur verschijnsel 't Beruchte rijwielplaatje, Het koopren cijnsbewijs, Is voor het gappend gajes Een dagelijksche spijs; Eén handig handomdraaien Het plaatje poetst de plaat, De kooper van het koper Staat zonder op de straat; Hij holt naar de politie, Die schrijft het in een boek Als plaatje nummer zooveel En gaat ernaar op zoek; De speurder speurt zoo spoedig En scherp als hij maar kan, En pakt-ie dan den gauwdief Dan zit de vent er an! Ja! mits, niet zooals in Zuilen, Het hooggeëerd publiek Verzet pleegt tegen onzen Agent-in-politiek Daar had een vlugge speurder Een plaatjesdief ontdekt, Die bij zijn komst, natuurlijk!, Gauw aan de beenen trekt; Toch weet-ie hem te pakken; Dochdaar komt „iemand" bij: Een oogenblikje later Is onze dief weer vrij! De speurder pikt een auto En zet den gapper na: Weer krijgt-ie hem te pakken, Maartijdelijkwant, ja, 't Bekend natuurverschijnsel Doet zich ook hier weer voor: 't Publiek bevrijdt „den stakker", En die er wéér vandoor Dat hij na veertien dagen Toch is gearresteerd Ligt heusch aan het publiek niet: Het had zich wis geweerd Als het maar had geweten Wanneer, waar en hoe laat De „aanslag" werd voltrokken Op dezen „kameraad" (Nadruk verboden.) LEO LENS, te bouwen. Waar echter de voortschrijdende ontwikkeling telkens nieuwe modellen vraagt, blijft „handwerk" noodzakelijk. Het zien daarvan maakt ons altijd stil en dankbaar, want „glasblazen" lijkt ons een vreesdijk werk. Men verzekert ons echter, dat het wel zeer groote vakkennis en rou tine vereischt, maar dat het minder onge zond is dan het schijnt. Echter, met genoegen hebben we thans kennis gemaakt met de machine, die door kunstmatige handgrepen in enkele secon den van een gloeiende druppel vloeibaar glas een sierlijke ballon maakt En hiermee hebben we genoeg aandacht aan de nieuwe lampen besteed; in een vol gend nummer nog iets over de nieuwa radio-toestellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5