ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE GROOTE DAG TE NEURENBERG DE N.-S. PARTIJDAG GEOPEND PROCLAMATIE VAN HITLER De Fuehrer over de cultureele taak OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING EN GEESTDRIFT Het is niet de eerste keer, dat de Natio naal-socialistische partijdag te Neurenberg bijeenkomt Neen, Neurenberg is een symbool en tra ditie voor den nationaal-socialisten. Op 2 September 1923 heeft Adolf Hitler op de Hauptmarkt van het oude en oer- Duitsche stadje voor het eerst zijn stor af deelingen geschouwd. En voorts kwamen in 1927 en 1929 partijcongressen der N.S.D. A.P. te Neurenberg bijeen. In 1929 brachten de spoorwegen alleen 165.U00 menschen naar het Hitleriaansche partijcongres. Maar de massa's die toen aanwezig ren, halen niet bij die van thans, nu het nationaal-socialisme in het Duitsche vasten voet heeft gekregen. Een onzer redacteuren, die met andere vertegenwoordigers der Nederl. pers tot bij woning van 't congres is uitgenoodigd, tele foneerde ons gisteravond, dat Neurenberg zóó vol menschen is, dat men zich ir straten slechts voetje voor voetje voortbewegen. Opening van het congres Gistermorgen is in de Luitpoldhalle, bui ten de stad, nabij het paradeterrein, hei congres plechtig geopend. Ongeveer 30.000 personen, grootendeels in de bruine uniform, waren in de zaal saam- gepakt Boven de ingang hingen in zilveren let ters de forsehe leuzen: „Voor de eenheid van het volk" en „Voor de sterkte van het rijk". De zaal was versierd met groen en bloe men en met roode doeken, waarop zilve ren hakenkruisen en adelaars waren aango bracht. S. S.-troepen zorgden voor de orde ln de zaal. De zaal was geheel gevuld, toen Hitler zich onder luid gejuich met Goering en Goebbels naar het podium begaf. Goering droeg over zijn met ordeteekenen versierde bruine uniform de breede groene sjerp var» de Italiaansche Mauritius-orde. In hun ge zelschap bevonden zich tevens de beide Italianen, die aan den partijdag deelnemen. Hitier zat op een verhoogd podium tegen over de ingang. Links van hem zat ae chef van den staf Roemh, terwijl rechts de plaatsvervangende partijleider Hess geze ten was, met vele hooge leiders en gasten. Vóór het spreekgestoelte zaten alle leden van het rijkskabinet, staatssecretaris Meiss- ner, de rijksstadhouders, de vertegenwooi digers der lauden, van rijksweer en rijks- marine, rijksbankpresident dr. Schacht en vele anderen. Na een trompetsignaal werden ongeveer honderd vaandels binnengebracht, begroet door de aanwezigen, waarna ze werden op gesteld achter het podium. Vervolgens bracht een uitgebreid orkest van meer dan 150 man onder leiding van Franz Adam het voorspel van de „Meistersinger" ten ge- hoore. Hierop volgde Valerius' Dankgebed. Rudoif Hess sprak de begroetingsrede uit. De Italiaansche vertegenwoordiger, prof. Marpicati hield een toespraak, die eindigde xnet de woorden „Heil Hitier, Heil Musso lini!" Proclamatie van Hitier Dan betrad de Beiersche minister Wagnei het podium om een proclamatie voor te lezen van Adolf Hitler. Daarin zegt de leider o.m.: De nat.-soc. revolutie heeft den staat van het verraad en den meineed overweldigd en in zijn plaats weer een rijk van eer, trouw en fatsoen gesteld. Het nationaal-socialisme heeft de histori- ache daad op zich genomen om Duitschland te redden. Het nationaal-socialisme heeft zich te weer gesteld tegen het bolsjewisme en te gen het Jodendom, dat, volgens den groo- ten geschiedenis-onderzoeker Mommsen, in het leven der volken een „ferment van ontbinding" is. In het werk, dat de beweging nu heefi te verrichten staat boven alles de over winning der werkloosheid. Het is noch logisch noch moreel te rechtvaardi gen, op den duur van de werkenden een deel van de vrucht van hun arbeid weg te nemen om hen die niet werken te onder houden. Niemand heeft het moreele recht te elschen dat anderen werken om zelf niet te moeten werken, doch ieder heeft het recht te eischen, dat de Staat middelen en wegen vindt om een ieder werk te ver schaffen. De middelen die het nationaal- socialisme aanwendt, zijn weergaloos in de geschiedenis. Het is natuurlijk mogelijk dat een maat regel niet goed blijkt te zijn, maar des te noodzakelijker is het dan elke afbrekende kritiek te verhinderen. Want of er duizend critici zijn, is onverschillig, doch niet on verschillig is het of een volk door hen te gronde wordt gericht. Het verstand en de vastberadenheid mogen het volk er vo^r bewaren ooit weer de leuze van het recht der vrije kritiek aan te heffen, waardoor het zijn liefde voor de innerlijke vrijheid van denken en willen zou verliezen. Voorts spreekt Hitiers proclamatie over de eenheid van het rijk. De Duit sche landen moeten geleidelijk verdwijnen, waarbij de wet op het instellen van Rijks Etadhouders het eerste antwoord was aan de querulanten tegen de eenheid en groot heid der Duitsche natie. Het huidigt Duitsche Rijk berust niet meer op de Duit sche landen of op Duitsche stammen, doch op het geheele Duitsche volk en een net gehcele Duitsche volk omvattende natio- naal-sooialistische partij. Noch Pruisen of Po)eren of eenig ander land zijn pijlers van het huidige Rijk, doch de eenigt pijler is het Duitsche volk en de nationaal-socialistische beweging. Deze be weging is derhalve niet de conservator van de landen van het verleden, doch de liqui dator ten gunste van het Rijk van de toe komst. Wee het Duitsche Rijk, wanneer ook slechts theoretisch de vorming van een op positie met betere grondslagen en betere logica en dus met meer recht denkbaar was. Alleen die beweging is in de toe komst veilig, wier macht logisch onaan- Reinig den mond met een tandenborstel, die zelt rein is. Elke gebruikte tandenborstel zonder desinfectie ls een kweekplaats van bacteriën en daarom schadelijk voor den mond. "Sanabros" ls de eenige tandenborstel, die zichzelf na ieder ge bruik desinfecteert. Elk onderdeel ls voo Juiste reinigen der tanden wetenschappelijk vastgesteld. Schaft U nog heden aan de vei ligs. zichzelf desinfecteerende tandenborstel tastbaar is. Daarnaast zal het nationaal- socialisme zijn heroïsch karakter moeten behouden, dat liever eiken noodtoestau- voor lief neemt, dan ook maar ten aanzien van één als juist erkend beginsel te capl- tuloereh. Hitler besloot zijn proclamatie met een waarschuwing, dat de leiding van het land nooit tot een stroeve machinerie mag ver st.arrcr,, doch altijd levend moet blij Het Duitsche volk moest slechts blijven toovei in den strijd, dien de Schepper ons tiet vervullen, die in alle levende. v\ de zucht tot zelfbehoud heeft gelegd. Hitioi eindigde met een Heilroep op het Duitsche volk n op de nationaal-socialistische p' tij- Cultuurpolitiek en rassenpolitiek In de afdeelingsvergaderingen zijn rede- 'oeringen gehouden over rassenpolitiek, iver kunst enz. De spreker over het rassen probleem was dr. Walter Gross uit Berlijn. Hij verdedigde de bekende theorie van de tn behouden zuiverheid van het ras: staatsman heeft tot plicht zijn volk de inmenging van het vreemde bloed te vrijwaren en het ras zuiver te houden" ztide hij nog: „Men wil onze politiek bestrijden met de bewering dat alle scheppingen Gods zijn, maar dit is juist wat wij ook gelooven en daarom willen wij vei hinderen dat er verwarring komt Gods werk." Hitler over ras-zuiverheid en kunst In de afdeeling voor cultureele politiek, die in het Kulturvereinshaus bijeen kwant, heeft Hitler zelf het woord gevoerd. Hij hield een breed opgezette redevoering ov de beteekenis der nationaal-socialistische re'dbeschouwing, die zich thans met de dde'en van de staatmacht wil doorzet ten. „Hel veroveren van de macht is vooi ons geen einddoel geweest maar slechts een begin van een grootschen strijd". Wat den inhoud van de levensbeschouwing be treft, werd hoofdzakelijk gewezen op de beteekenis van de raszuiverheid voor geestelijke leven. Wel is waar erkent spre ker, dat geen enkel volk zuiver is vi maar de gezondheid en de kracht van een olk worden verkregen door de heerschap pij van het beste en zuiverste raselement. Dit weet dan ook de zuiverste en beste kunst voort te brengen. Iedere stijl is aan een bepaald ras, Is aan het bloed gebon den. Natuurlijk kan niet ieder middelmatig man van een ras een groot kunstenaar zijn, maar het heele volk, in zoover het nog zuiver is, voelt de grootheid van een kunst die door oen van zijn uitverkorenen is ge maakt. Waar het eene volk ook door de kunst van een ander volk kan ontroem worden moeten er nog diepere gronden zijn an gemeenschappelijken oorsprong. Zoo kan de Duitscher in geestdrift geraken voor de Grieksche kunst. Wat de verniewing der kunst aangaat, zou het even dom zijn al het oude te ver werpen als het slaafs na te volgen. Uit de combinatie van traditie, der voorbeelden, inspiratie van hel eigen bloed en zoeken gronstoffen, kan een nieuwe kunst ont staan. die de kunst zal zijn voor de Noor delijke uitsche menschen. Terloops sprak Hitier ook nog zijn afkeu ring uit over de nieuwe zakelijkheid, welke hij een volkomen wortelloozen stijl noemde. Het slot van Hitlers rede was als volgt: De nat. soc. beweging en regeering kan ook op cultureel gebied niet dulden, charlatans plotseling van vlag veranderen in den nieuwen staat het hoogste woora voeren op het gebied van kunst en cultuui- politiek. In geen geval zullen wij de cultu reele uitingen van ons Rijk laten verval- schen door deze elementen, want de staat is van ons en niet van hen. Deze nieuwe staat zal echter aan de ver zorging van de cultuur een geheel andere opmerkzaamheid schenken dan de oude. Mogen de Duitsche kunstenaars zich wust zijn van de taak, die de natie hun tc evertrouwt. Daar dwaasheid en onrecht de wereld schijnen te beheerschen, roepen wij hen op, mede te werken aan de trot- sche verdediging van het Duitsche volk door de Duitsche kunst. BERGTOERISTEN 1500 METER OMLAAG GESTORT. Een lugubere vondst. Uit Zermat: De reddingscolonne, welke is uitgetrokken, om de vermiste toeristen uit Stuttgart, dr. Rail en Hans Wilan, op te sporen, heeft een lugubere ontdekking m daan. De beide bergbeklimmers blijken van een hoogte van 1500 meter naar beneden te zijn gestort, waarbij zij zoo vreeselijk zijn ver- morseld, dat slechts enkele stukken vleesch, beenderen en flarden van kleedingsstukken konden worden teruggevonden. Van berging der lijken kan geen sprake zijn. MOTORBOOT OP HOL In de haven van Portsmouth schoot plot seling een snelle motorboot, die, zonder op varenden aan boord, eenige oogenblikken met loopenden motor alleen lag, los, schoot dwar- door de haven en liep met groote snel heid tegen een kademuur, zonder echter ernstige schade op te loopen. Twee bootslieden, die op de kade aan werk waren, sprongen in de boot, om haar terug te brengen doch op hetzelfde oogenblik ontplofte de motor en werd een hunner uit de boot geslingerd. De motorboot vloog in brand en dreef in de richting van andere schepen, waarvan sommige brandbare la ding aan boord hadden. Teneinde grootere gevaren te voorkomen, heeft mer de mo torboot toen laten zinken. De in het water geslingerde man kon in bewusteloozen toestand gered worden. Met vrij ernstige brandwonden werd hij naar het ziekenhuis overgebracht GANDHI UIT DE POLITIEK? Men stelt pogingen in 't werk, om Gandhi ,'er te hdlen, zich uit de politiek terug te trekken en zijn leven te wijden aan de zaak der onderdrukte kasten. Gandhi heeft ten deze echter nog geen be slissing genomen. „DER ALTE VON PREUSSENWALD" DE HERDENKING VAN DE SLAG BIJ TANNENBERG „De eigenlijke overgang van het tweede in het derde Rijk" (Van onzen Duitschen correspondent) Op initiatief van het rijksministe rie voor prc,.agan ja werden enkele buitenlandsche journalisten uitge noodigd, onder leiding van rege ringsraad Bade per auto deel te nemen aan de „Ostland-Treue- Fahrt". Sedert 1914 onder leiding van Von Hinden burg de overwinning op de Russen werd behaald, herdacht men ieder jaar in Duitsch land deze historische jebeurtenis van Tan nenberg. Tijdens den oorlog, vooral toen. alles heel anders liep dan men aanvanke lijk had geloofd en verwacht ontbrak de 'eestelijke stemming voor herdenkingsfees ten en moest ieder zijn volle aandacht op de gebeurtenissen aan liet front concentreeren. Men had tijd noch lust, om aan Tannenberg te denken. Na de rampzalige November- revolutie van 1918 werd de herdenking van historische feiten nog slechts door particu liere organisaties ondernomen en liet de staat het aan de verschillende „Krieger- vereine" over, den slag bij Tannenberg te vieren. Zelfs het feit, dat hij, die dezen veld slag leidde, rijkspresident g-worden was, veranderde weinig aan deze passiviteit Von Hindenburg zelf was zich bovvusi. dat deze overwinnin» een der grootste uit de wereld geschiedenis was. Toen hem aan tafel eens door een vraagauchtige dame verzocht werd, te vertellen, wie nu eigenlijk den veldslag gewonner. heeft, Ludendorf of Von Hindenburg? gaf de generaal-veldmaar- schalk dim lachend ten antwoord: „Wie den veldslag gewonnen heeft? dat kan ik u helaas niet zeggen. Wanneer wij hem ech ter verloren hadden, dan zou men deze nederlaag stellig aan mij hebben verwetenl" Na Leipzier, Metz en Sedan werd Tannen berg gekenmerkt als de grootste omsinge- lings-veldslag in de Duitsche geschiedenis. Meerdere gedenksteenen. standbeelden en monumenten herinneren aan den 28 Augus tus 1914, l.et begin van den veldslag. Vijf jaar geleden bouwde met het machtige bak- steenen Tannenberg-monument en bij in wijding ervan zeide Von Hindenburg IS Sept. 1927: „Een volk, dat den slag bij Tan nenberg won, kan niet endergaan, wanneer het den geest bewaart, welke zijn gelederen- toenmaals heeft bezield!" i de groote verdienste van Adolf Hitler, dat hij dezen geest over alle Duitsche landen en standen tot nieuw leven heeft gebracht. In de veertien jaar mijner Berlijn- sche werkzaamheid heb ik zulk een zege tocht nog et beleefd. Duizenden auto's motorfietsen glijden in angstwekkend snel tempo lan-,s elkander heen, want ieder bijtijds ter plaatse zijn. Alle dorpen steden wat is Oost-Pruisen rijk fraaie steden! zijn met vlaggen en gier- landen versierd en de bewoners staan langs den weg, om het verkeer te volgen. Oost- Pruisen is dankbaar, dat uit alle deelen van het rijk landgenooten komen, om hun gevoel van saamhoorigheid te bewijzen. Neen, het zijn niet overwegend kinderen en knapen, die ons toejuichen met den Hitlergroet: bejaarde mannen en vrouwen uit alle' lagen der bevolking stralen van ongeveinsde, vreugtfb over zooveel belangstelling en wui-' ven ons toe. Een tijdlang glijdt onze Merce- deswagen onmiddellijk achter de auto van rijksminister Goering, die naar Allenstein onderweg is en wij zien, welke populariteit deze nieuwe regeering overal geniet: op elk marktplein moet een paar minuten halt ge maakt worden, worden een paar hartelijke woorden gewisseld, wordt het Horst-Wessel- lied gezongen, ziet men bloemen strooien, doet de muziek haar uiterste best en wordt gewaar, dat uit een murmureerend volk weer een zingend, volk geworden is, een volk, dat zijn geloof aan een betere toe komst heeft herwonnen. Van Osterode gaan wij naar Hohenstein, waar het Tannenberg-monument ligt, Het valt onzen chauffeur niet gemakkelijk, door de menigte heen te komen, maar politie, A. en S. S. weten ons met vereende krach ten een weg te banen. Dt kleine poort, die toegang geeft tot den enormen binnenhof, belemmert een vlugger verkeer en het duurt een half uur, voordat v/e onze plaatsen be reikt hebben. Midden op het veld staat op een verhooging een machtig kruis als symbool van het Christelijk geloof der natie. Op een tatel achter de verhooging staat een aantal zilverer bekers met het monogram van Von Hindenburg, een ge schenk, dat aan de deelnemers der Ostland- Treue-Fahrt is toegedacht. Onderweg sloeg hoe de arme kerels in den Pool- schen corridor hun uniform onder een jas moesten verbergen en gedwongen waren hun pet af te zetten. Dat typeerde voor ons d« onnatuurlijke scheiding tussèhen Oost- Pruisen en het overige Duitschland en ik be greep, waarom men zich tijdens de vroegere regeeringen daarginds min of meer aan zijn lot overgelaten waande. Wij moeten eenige uren geduld oefenen, voord&t de plechtigheid begint, maar de tijd vyordt bekort met muziek en inleidende toe spraken. Bovendien is er meer dan genoeg te zien. Naast ons staat een afdeeling van de rijksweer en wij amuseeren ons met den ,schneidige.i" commandotoon van den jeug dig uitzienden majoor. Op de eeretribune hebben hooge officieren met hun plaats genomen en staan drie zetels gereed voor Von Hindenburg, Hitier en Von Papen, wier aankomst met kanonschoten wordt aangekondigd. Het is een beeld van glans en kleuren, dat aan de „Meistersinger" doet denken: het gansche veld, alle trappen en torens zijn dicht bezet; de vaandels der oude garde, ook die van den slag bij Tannen- worden binnengedragen; de politieke organisaties der S. A. en S. S. worden met geheven hand begroet; de „ostlandtreue- fahrer" vormen een hal ven cirkel, want zij zullen straks den groet uit alle deelen van het rijk in den vorm van een waardevol do cument overhandigen aan „den Alten von Preussenwald"; schilderachtige volksdrach ten verhoogen het effect en op de eeretribu ne zijn inmiddels ook evangelische en katho lieke hoogwaardigheidsbekleders in ambts gewaad verschenen. Plotseling heerscht stille: Von Hinden burg verschijnt in maarschalkuniform. Hit- Ier, die onmiddellijk achter hem volgt, is opzettelijk niet in uniform verschenen, daar hij de glorie van dezen historsichen dag als een huldiging van het staatshoofd be schouwt. Von Hindenburg steunt op zijn sabel en het frappeert mij, dat hij plotseling heel oud geworden is. Hij beantwoordt de huldiging van het volk, dat hem vereert, met den militairen groet, neemt plaats op den voor hem bestemden zetel en luistert met groote aandacht naar de pakkende rede voeringen van Göring en Hitier. Dan be geeft hij zich naar de tribune en spreekt met duidelijke stem 'ot het hart van heel 'olk. Hij heeft geen bril noodig en de wind, die het blad, waarop zijn toespraak geschreven staat, voortdurend aan zijn ste vige hand wil ontrukken, brengt hem niet in verlegenheid. Deze held is onaantastbaar, een man, die op vijfentachtigjarigen leef tijd, hplder van geest, zijn eigen gedachten weergeeft: vcor het eerst in de vele jaren 'van zijn presidentschap herdenkt hij zijn vroegeren keizer en koning met eerbied en een huivering gaat door ons allen heen. Wil hij hiermede goedmaken het onrecht, dat volgens sommigen hem werd aangedaan, die stellig ook het beste voor zijn volk wilde, of is het een wenk aan den kanselier, die met gebogen hoofd tegenover hen zit te luisteren, dat straks, wanneer dpze vader des vader lands zijn levenstaak hoeft volbracht, over legd moet worden, of het uur tot herstel van de monarchie heeft geslagen? Hier beleven wij den eigenlijken overgang van het tweede in het derde rijk: onder steund door zijn zoon en dr. Meissncr stapt ae hoogbejaarde rijkspresident van de tri bune naar Hitier en steekt hem de liarnl toe. blijft voor hem staan en kijkt hem recht in de oogen. Hij schenkt dezen volkukanse- lier zijn vei'trouwon en verwacht nu van hem de verwezenlijking zijner beloften. Wij, die in Tannenberg waren, VAN ONZE ADVERTEERDERS WILT U 1000 VERDIENEN? Ieder die zich deze vraag hoort stellen, zal zich geen tweemaal bedenken voor hij er met een hartgrondig ja op antwoordt. De firma Van Harens Schoenfabrieken stelt u die vraag. Aan u is dus het ant woord. Iedereen kan dit geven en zich de gelegenheid verschaffen duizend pop rijker te worden. De wijze waarop men te werk moet gaan is heel simpel. Een advertentie in ons blad van gister heeft er u over ingelicht. Bij de 19 'ilialen der firma kan men gratis formu lieren verkrijgen. In alle filialen der firma zullen tien paar damesschoenen van 3.50 goed zichtbaar worden geëtaleerd. Ze zullen goed te onder scheiden zijn door de onderscheiding „Wed strijdschoen A. B. C. D. enz. Doel is, dat men de juiste volgorde van den verkoop aangeeft, nl. van welke schoen het tijdvak 16 t.rr 30 Sept. 1933 de Weerbericht- meeste paren in al de filialen verkocht zul- hem den ernst van dezen moeilijken tijd,'en worden. Dit geeft men aan door onder erkennen het bovenmenschelijke van de 'etter van dat paar een 1 te zetten, het taak die Hitier op zijn schouders heeft ge- met CnZ' aan te nomen, begrijpen, dat niet allen hun goed- n* a" keurr hechten aan zijn baanbrekend werk. Maar tevens erkennen wij, dat hij binnen een enkel jaar meer bereikt heeft dan zijn voorgangers in veertien jaren van verdeeldheid en pessimisme: hij heeft 1 it Duitsche volk ertoe gebracht niet den gen gloed eener innerlijke overtuiging te zeggen: Wir wollen sein ein einig Volk von Briidern, In keiner Not uns trennen und Gefahr. Wir wollen frei sein, wie die Vater waren, Eher den Tod, als in der Knechtschaft leben! Tannenberg, eind Augustus 1933. AZIE TEGEN HET WESTEN EEN GROOT-AZIATISCHE JEUGDBOND. Uit Ilsinking: Als gevolg van e«n bezoek aan Mandsjoerije v«an 1200 studenten Japansche universiteiten, is een nieuwe po litieke organisatie opgericht, genaamd de Groot-Aziatische jeugd-liga. Talrijke jeugdige personen uit Mandsjoe- koeo zijn lid geworden van deze nieuwe vereeniging, welker slagwoord is ..Azië voor de Aziaten". Het doel der vereeniging is. Het verbreken van het internationaal be stel, dat onder Europeesche en Amerikaan- sche machten is opgesteld. Het teeken te geven voor den opstand van Azië tegen Europa en Amerika, welke de ware menschelijke natuur hebben verstikt en onlusten en complicaties in elk deel van de wereld hebben verwekt. NAAR EENHEID IN ZUID-AFRIKA REDE VAN HERTZOG VOOR FUSIE. Tijdens een rede op een groote hijeen- komst in zijn eigen kiesdistrict te Smith- field (Oranje Vrijstraat) verklaarde Hert zog, dat het honderd jaar oude conflict tus- fechen Boer en Brit beëindigd is met de vor- ining van een coalitie. 1 In een> goed gedocumenteerde rede betoog hij vervolgens, dat een fusie tusschen de nationalistische en Zuid-Afrikaansche par tijen een natuurlijk gevolg der coalitie zou zijn. Het meest eigenaardige hierbij is het feit, dat de eigen kiezers van Hertzog on langs nog een .resolutie tegen dergelijke fu sies hebben aangenomen. Zijn persoonlijke invloed echter is zoo groot, dat er weinig twijfel over behoeft te bestaan, dat de Oran je Vrijstaat het met de Transvaalsche en Natalsche nationalisten zal eens worden over een fusie. Uit twee partijen, aldus Hertzog, zal er één geboren worden, gebaseerd op princi- pen, waarover de leiders het eens zijn en elke door het volk zijn goedgekeurd. De premier voorspelde ten slotte, dat bin nen een jaar de fusie een feit zal zijn ge worden. geven tot en met 10. Degene die de juiste volgorde heeft inge vuld of deze het dichtst bijkomend heeft be naderd, wint den hoofdprijs van 1000 gul den in contanten. Voor de volgende 500 het dichtst bijko menden worden als troostprijzen 500 paar schoenen naar keuze beschikbaar gesteld. Prijswinnenden worden S October hiervan in kennis gesteld, terwijl de uitslag 10 October in de etalages is te controleeren. De inlevering moet plaats hebben uiter lijk 15 September, 's avonds 8 uur aan één der filialen van de firma. „BRUINBOEK OVER HITLER-TERREUR' Uitgegeven door Einstein-commissie Naar de Engelsche bladen melden, zal vandaag het „Bruinboek over de Hitlerter- reur" verschijnen, dat door een commissi onder voorzitterschap van prof. Einstein uitgegeven is. Enkele Lladen publiceeren reeds een uitvoerige inhoudsopgaaf over het gedeelte, dat over den brand in het rijks daggebouw gaat, waarbij het memorandum dat dr. Oberfohren, de vroegere voorzitter der Duitsch-nationale rijksdagfractie, die zich na de vorming van het kabinet Hitier van het leven beroofde, geschreven en aan zijn persoonlijke vrienden overhandigd zou hebben. Zooals bekend, wordt in dit memo randum, dat reeds sedert geruimen tijd uit de persberichten bekend is, de brand het werk van Göring genoemd. Lord Morley heeft een voorrede voor het boek geschreven, waarin hij er op wijst, dat dit boek tegen het fascisme van Hitier, doch niet tegen Duitschland of het Duitsche volk is gericht ECONOMIE EN FINANCIEN DE BEURS OP 9 SEPTEMBER A.S. Gesloten In de gister te Amsterdam gehouden buiten wone ledenvergadering van de Vereeniging or den Effectenhandel werd het voorstel .terdag 9 September als vacantledag te houwen en dus de effectenbeurs gesloten te uden, met 155 t'egen 15 stemmen aangenomen. Het bestuur van de Ver. v. d. Effectenhandel erlcht, dat het Internationaal Comité i letlgverklaring van de goudclausule. wi EVANGELISCHE ACADEMIES. Aan de staatsuniversiteiten in Duitsch land willen de „Duitsche Christenen" evan gelische academies stichten, welke naast de wetenschappelijke opleiding welke de universiteit biedt, inzonderheid de karakter orming en catechese in Christelijken zin .erzorgen zullen. De bedoeling is voor alle Protestantsche studenten het volgen dezer academies verplichtend te maken. De eer ste dezer academies werd reeds aan de uni versiteit te Keulen gevestigd: Bonn en Aken volgen. Deze wijze van Christelijke aanvulling op de algemeene en neutrale universiteitsoplei ding verdient alle aandacht; in elk geval erkrijgt de kerk op deze wijze zeer ster ken invloed op het studentenleven. CYCLOON TEISTERT CUBA'S NOORDKUST Een cycloon, die met een snelheid van 60 mijl per uur zich voortbewoog, heeft de Noordkust van Cuba geteisterd. Ook de hoofdstad van Havanna werd hevig geteis terd. De bewoners van verschillende kust plaatsen zijn op het bericht, dat de orkaan in aantocht was, dieper het land in gevlucht. De burgers van Havanna vluchtten de hui- binnen, waarvau er echter verscheidene bezweken, terwijl de daken boven de hoof den der menschen werden weggevaagd. De hoog opgezweepte vloedgolven hebben ook ontzettende schade aangericht. Het Britsche s.s. „Josephine Gray" zond noodsignalen uit Het had 28 personen aan boord. HAVANNA, 2 September. De verbindingen tusschen Havanna en het Oosten van het eiland zijn verbroken, zoodat men zich nog geen volledig beeld van den omvang van de ramp kon vormen. De provincie Matouzas heeft zwaar gele den. De stad Jucaro is geheel overstroomd. Te Santa Clara werden zes menschen ge dood en een groot aantal gewond, doordat een depot van den spoorweg instortte en een groot aantal menschen onder het puin wer den bedolven. FUSIE DER IERSCHE PARTIJEN. DUBLIN, 2 September. In eenige te Du blin gehouden bestuursvergaderingen van de oppositiepartij van Cosgrave, de midden partij van Macdermott en de Blauwhem- denorganisatie van generaal O'Duffy, is men definitief tot overeenstemming geko men over de samensmelting dezer groepen tot een nieuwe nationale Iersche partij. Generaal O'Duffy, Cosgrave en Macder mott "zullen heden nog eenige besprekingen n om een aanal detailkwesties te re gelen. Het bestuur der nieuwe partij zal be staan uit 12 leden. Generaal O'Duffy wordt voorzitter, terwijl Cosgrave, Macdermott en Dillon vice-voorzitters der nieuwe partij zullen worden. Indien het be-gir j bepaalt het bedrag: der rzijdes telling, waarvan do ren bet voorbeeld ia gegevi in willekeurige tenietdoening der schuld. >el dier terzijdestelling aJge- jd. zou zullc^ door het een- an tweezijdige overeenkom- nlijk onderdeel lig om een contract te wijzigen of te bei n; ware zulks anders, het doen van zal handels-, nijverheids- en ander gebied logelijk worden en het crediet zou dwljnen. Het is pijnlijk te moeten ondervind dat regeeringen, gemeenten, particuliere ma schappijen, die in de tegenwoordige bewoj tijden door haar houding het bolwerk i rechtvaardigheid en moraliteit behooren te z integendeel zich van de meest gekunste Juridische spitsvondigheden bedienen, teneinde zloh te onttrekken aan de nakoming van pllchtingen waarin het publiek bij de belegging zijner spaarpenningen vertrouwen heeft gesteld: sommige regeeringen hechten zelfs haar zegel aan de woordbreuk der particuliere maatschap- het bijzonder de buiten de V. S. ge- sohuldenaren betreft, zij opgemerkt, zich in dit opzicht niet op de aansche wetten kunnen beroe- >or die wetten beoogde terzijdestelling onderzoek, besloten tot :erdlijke beslissingen, ter ïchten der schuldeischers DE HERSTELPOLITIEK IN DE VEREEN. STATEN LICHTE INKRIMPING VAN HANDEL EN BEDRIJVIGHEID 250.000 kinderen van werken vrijgesteld In het maandoverzicht van September van de National City Bank of New-York wordt op gemerkt, dat een kleine inkrimping van den ïandel op de markten van primaire producten in van de induetrieele bedrijvigheid valt op te nerken na de groote opleving tusschen Maart in Juli tot het hoogste niveau sedert het voor- Jaar van 1931. Het geheele bedrijfsleven Is 'ienovereenkomstlg ingekrompen. Men beschouwt dit als onvermijdelijk. Het niet waarschijnlijk, dat hierdoor het alge een bestaande optimisme ls verminderd. Staatsobligaties aangekocht •eek gedurende de twee voorafgaande den. Het doel van deze vermeerdering is ongetwi ld om de markt met meerdere middelen t< >orzien in de hoop, dat toenemende bank serves aanleiding zullen geven tot een groo- r bedrag aan banklt Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan. Hoogste stand te Valentia 768.7. Laagste stand te Isafjord 748.0. Stand vanmorgen halftwaalif 765.2. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) Zwakke tot matige N.W. tot Z.W. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer overdag. BUITENLANDS"3H WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te ~>e Bilt) Het depressiesysteem, dat gister in Scan dinavië en Duitschland veel regen bracht, is in diepte toenmend naar het Oostzeegebied vertrokken. In het Z.W. bleef de hooge druk stand houden, terwijl nabij IJsland de lage drukking thans versterkt werd. Lichte baro- meterdalingpn in Schotland en stijging van den luchtdruk ten onzent, doen een krim pende wind, afnemende bewolking en een geringe stijging in temperatuur overdag verwachten. De regenkansen zijn betrekke lijk klein. Over Frankrijk bleef het mooie weer nog aanhouden, in Zuid-Engeland ver beterde de toestand een weinig. Over het overige Westelijk Europa is het echter min der goed weer. 4 SEPTEMBER Zonsopgang 6.17 u.; Zonsondergang 7.41 u. Volle man 6.24 u. voormiddag VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 3 SEPTEMBER Van 's avondc 8.13 u. tot 's morgens 5.47 u. WATERSTANDEN RIVIEREN (Cjude Amsterdamsche tUd) Heden Vorig Heden Vorig Walshnt 2.76 2.72 Straatsburg -2.42 -2.48 Breis - Kehl Maxau Dledeshelm Mannheim Bingen Coblenz Trier 2.66 2.70 Keulen 1.78 1.84 0.00 0.( 0 2.74 2.23 1.20 1.23 -0.55 -0.62 1.65 1.71 Rührort Wesel Emmerik Dusseldon Maastricht Venlo 0.03 0.04 1.4 s T.51' 0.88 0.93 40.60 40.66 10.82 10.80 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 3 S ptember Delfzijl 10.36 23.14 Terschelling 7.51 20.23 Harlingen 8.50 21.15 Den Helder 6.30 19.20 IJ inuloen 2.07 14.36 H v. Holland 1.13 13.45 Schevening. 1.23 13.55 i.otUrdam 3JJ0 15.37 Hellevoetsl. Willemstad Brouwers h. 2.03 14.32 2.53 15.15 1.15 13.44 Zierikzee 1.53 14.11 Wemeldinge 2.12 14.35 Vlissingen C.21 12.35 Terne uzen 0.54 13.12 Hausweert 1.47 14.00 4 September Delfzijl 11.22 23 5t Hellev< Terschelling 8.37 21.01 Willem 'ngen 9.40 22.C0 Brouw* Helder 7.15 20.U5 Zierik2 iden 2.52 15.11 Holl. 1.56 14 2t Schevenlng. 206 14.3t Botterdam 4 15 16.15 Wemelding 3.— Of de politiek om de geldmarkt i moeilijke Is n: in het crediet mig gebrek een schaarschte papier, imerking inloglsch om I groote hoeveelheder lohikking zullen :elprogramm. laar zij hun van geld, i: stilliggend geld 1 houden indien j indien andere toestanden ve irmaal handelsverkeer, besti ilijke en snelle stijging der die plaats v. productenprijzen ndden-Juni, le- feit dat de wil bewijs, dat de lage prijsstijging onderv alleen het gevolg vs te koopen verslapte. De laatste dag de dag. (ftit i alle fabrleker der N.I.R.A. hebben aanvaa kinderen meer worden 6 Jaar. Het gevolg hiei Ford weigert. Ford blijft weigeren de code voor de auto- oblellndustrie to teekenen. Hij heeft ver- laard zeer ontstemd te zijn over het feit. dat vordt, dat ii :ionale herst ïemingen. beh' en dien) gebruik van crediet.-E ooral handelsonder- bankfacilitelten zullen teneinde de periode, gedurende welko do stijgende kosten waarschijnlijk e voor toenemende inkomsten zullen overbruggen. van een aandeel in de winst loogingen met 15 k 20%, het- concurrenten onmogelijk kan ird. Dit bericht wordt beves- werkweek. Aai de staking in 3rd aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2