liktwtse frihsrijr (üotuïurt N.V. HOUTHANDEL V.H. J. VAN SGHIJNDEL CO, iBONNEMENT» ^er kwart an' In I.ol«lon en In plant- icn ivam n Rg*n!.sH»np gevestigd Is ƒ2 35 Frnnrn f»r*r post 1 2.35 porlnk«'Men Pel week f 0.18 Vtiiif liei Buitenland bij wekelijk- irhe sending n 4.50 fl- lageiyksrho zending 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent mei Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niel alzonderlijk verkrijgbaai Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden en Omstreken Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4059 ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933 ADVERTENTIEN Vao 1 tot 6 regels f L17V, Slke regel meera 0.22V Y.gez. Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer m 0.45 Bil contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f pin 14e Jaarganp Oil nummer beslaat uil DRIE blader EERSTE BLAD NA VIJF EN DERTIG JAAR Een rijkgezegende regeeringsperiode Ce verdieping van het nationale be wustzijn, welke in deze dagen niet te loochenen valt, geeft onwillekeurig ver- boogde glans aan het Oranje van ons nationaal symbool. Er is ontegenzeggelijk in deze tijden opbloei van nationaal besef. Dat ont waart men aan alle kanten; niet het minst in de gelederen der jongeren. En het openbaart zich daar in het fier en frank uitkomen voor ons Vorstenhuis; iets, dat door valsche schaamte wel eens wat te wenschen overliet, zoodat de revolutionair-gezinden zich sterker in aantal waanden, dan ze in werkelijk heid zijn en waren. Het Koninginnefeest, dat wij deze week vierden, getuigde van die ver beterde stemming. We wijzen slechts op twee symptomen. In de eerste plaats het onloochenbare leit, dat de samenwerking bij de feest viering minder te wenschen overliet, dan vroeger wel het geval was. Ditmaal was er overal een ernstig streven om allen samen te brengen, die zich om Oranje scharen. Het argument, dat een werkelijk mitionaal feest toch niet mogelijk is, omdat een belangrijk percentage vier kant stelling neemt tegenover het vor stenhuis, kon geen kracht oefenen. Immers, wie hier als spelbreker op treedt, verloochent daarmee een der beste tradities van ons volk en stelt zichzelf buiten de volksgemeenschap. Een feest blijft nationaal, al gedragen sommige volksgenooten zich anti-nati- onaal. En dat nationale bewustzijn is deze week duidelijker tot uiting geko men, dan vroeger wel eens het geval was. Politieke en godsdienstige schei dingslijnen vielen tijdelijk weg om als volksgeheel 't nationale feest te vieren. Het is goed op deze dingen even te letten, want deze eenheid komt daarom onze volkskracht zoozeer ten goede, omdat ze spontaan naar voren treedt en niet van hooger hand is opgelegd of voorgeschreven. Natuurlijk zal van zekere zijde zulks toch wel beweerd worden. Wij zijn der gelijke kwalificaties van Oranjefeesten •gewoon? De spijtigheid spreekt bij de beoordeeling dan ook een woordje mee. En men zal zich beroepen op het feit, waarop we ook wilden wijzen, dat ver schillende fabrieksdirecties het perso neel Donderdagmiddag vrijaf gaven om de feesten mee te vieren. Hoeveel kwaad men van deze maat regel ook mag zeggen, voor ons staat het vast, dat de overgroote meerder heid van ons volk er mee instemt en men kan niet met eenig recht aanvoe ren, dat de Oranjegezindheid door de fabrieksdirecties en patroons is voor geschreven. Want die toestand, dat werknemers om den broode zouden veinzen een bepaalde politiek aan te hangen, kennen we in ons land niet. Wat wij om ons heen zien is ver levendiging van nationaal besef en blijk van versterkt nationaal bewustzijnhet kenmerkende karakteristiek van onze tijd, die afgerekend heeft met allerlei internationalisme, dat het eigen volks karakter verwaarloosde en gering schatte. De tijden werkten daaraan mee, maar ook de herinnering der geschie denis. 't Is nog maar enkele weken geleden, dat wij over heel het land de vierhon derdste geboortedag van den grooten stamvader van ons Oranjehuis plechtig gevierd hebben. Dat bad in de historie heeft ons volk goedgedaan. Vervolgens is het in dit jaar vijf en dertig jaar geleden, dat koningjn Wil- helmina de regeertaak zelf in handen nam. Ons volk maakt zich op om dit heuglijke feit in 't begin dezer maand met dankbaarheid te herdenken. Daarvoor bestaat overvloedige reden. Want naar waarheid mag worden ge tuigd, dat het een zegenrijke regeer periode was. Wij geven daarvan de eere niet aan menschen. Het was God in Zijn groote ontferming, die ons volk zooveel wel daden gegeven heeft. De weldaad van Oranje, als regeerend en de volkseen heid bevestigend stamhuis en de zege ningen, welke daaruit weer voort vloeiden in vastheid van bewind en bewaring voor volksbewegingen, welke de constitutie van het volksleven en het staatsbesel schaden. Aan God zij enkel lof en dank. Maar middellijk kwam die zegen ook over ons volk, omdat de Oranjes en onze Vorstin niet in de laatste plaats, op zulk een verheven wijze hun taak ver vulden en zich alleen lieten leiden door de vraag, wat in het waarachtig belang van land en volk was. Eenig gevaar, dat de vrijheden van ons volk in 't gedrang zouden komen, bestond er onder een Oranjebewind bijkans nimmer; en de laatste regeer periode gaf voortdurend verruiming van geestelijke en politieke vrijheid; indien ergens de democratie veilig is, dan is dat hier; haar vjjanden vindt men slechts onder hen, die zich demo craten par excellence noemen. Op 6 September 1898 legde H. M. de Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam deze eed van trouw op de Grondwet af: „Ik zweer aan het Nederlandsche Volk dat ik de grondwet steeds zal on derhouden en handhaven. Ik zweer, dai ik de onafhankelijkheid en het grond gebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewaren; dat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van al mijn onderdanen zal beschermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bij zondere welvaart alle middelen zal aan vaarden, welke de wetten ter mijner beschikking stellen, zooals een goed Koning schuldig is te doen! Zoo waar lijk helpe mij God almachtig". Steeds is het 't streven onzer Ko ningin geweest deze eed van trouw ge stand te doen. Nergens groeit de vrijheidsboom weliger dan tusschen de Oranjeappels; en het is een opvallend teeken des tijds, dat revolutionairen en republikeinen het in steeds duidelijker bewoordingen uitspreken, dat hier in ons land geeste lijke goederen veilig zijn, welke elders onder de voet werden geloopen; ja, felle ontwapenaars achten de verdedi ging van volksvrijheden, welke wij hier genieten, „een strijd op leven en dood" waard en de erkenning wordt steeds algemeener, dat Nederland zeker geen sta-in-de-weg is voor de internationale vermindering van bewapening. Met dankbaarheid in het hart geden ken ook wij in deze dagen al het goede, dat ons door en onder de regeering van onze Koningin gegeven is. Maar onze verheuging is toch inniger en dieper dan in deze algemeene formule ligt opgesloten. Immers, wat ons in 't bizonder trekt is dit, dat onze Koningin, overeenkom stig de stille vroomheid, waarmee haar Moeder haar opvoedde en ten voorbeeld strekte, zich nimmer de Naam van Jezus Christus heeft geschaamd, doch deze beleed tegenover een wereld, die dezen Naam vergat en ons volk opwek te om daar alleen troost te zoeken. Helaas, er zijn er geweest, die het de Koningin bijna kwalijk namen, dat zij, sprekend als Vorstin, haar persoonlijk geloof in den Heiland beleed. Dat scheen sommigen, die de neutraliteit tot negatie en negeeren willen uitbrei den, in Nederland geboden. Echter denkt ons volk en zelfs in breede kring, daarover gelukkig nog anders. Aanzienlijk is het aantal van hen, die gelooven, dat God Nederland en Oranje samenbracht, en die daarom, zonder de mensch te verheerlijken, den God van Nederland zoo oprecht kunnen danken voor de zegen ons in Oranje geschonken; in de geschiedenis eeuw na eeuw; in de jongste tijden een reeks van jaren onder de gezegende regee ring van Koningin Wilhelmina, voor wier welzijn wij morgen in onze bede huizen danken en bidden en die wij, met het volk, dat haar liefheeft in des Heeren bescherming aanbevelen. Begrafenis Mr H. van der Vegte EEN TOEGEWIJD WERKER TE RUST GELEGD Belangstelling uit heel het land Te Zwolle op de nieuwe begraafplaats „De Kranenburg" is gister ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen Mr. 11. v. d. Vegte, oud-Minister van Waterstaat Velen hadden zich opgemaakt om deze plechtigheid bij te wonen en den overledene de laatste eer te bewijzen, niet het minst uit Zwolle zelf, waar Mr. v. d. Vegte als oud-ingezetene steeds in veler achting deelde. Wie er waren Op de begraafplaats merkten wij o.m. op: Mr J. F. baron van Haersolte, kamerheer in buitengewonen dienst der Koningin, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin; Jhr. Mr. D. J. de Geer oud-minister van Financiën; Mr. Dr. J. Donner, oud-min. van Justitie; Dr. J. C. Koningsberger, oud-min. van Koloniën; Mr. J. B. Kan, oud-min van Binnenl. Zaken; J. J. C. van Dijk,oud-min v. Oorlog, lid Tweede Kamer; J. M. Krijger Jr., lid Tw. Kamer; F. v. Iterson, dir. Staats mijnen: Ir. M. H. Damme, dir.-gen. PPT; Mr. J. F. v. Roijen, alg. secr. PTT; Mr. H.Smeenge, lid der Eerste Kamer, voorz. van Schutte- vaêr; G. van der Meulen, secr.-gen. ministe rie van Waterstaat, vert. v. d. minister; Mr. W. L. baron de Vos van Steen wijk, voorz. der Eerste Kamer; Dr. H. van Manen, dir. Ned Spoorwegen: ir. E. C. W. van Dijk, dir. Ned. Spoorwegen; kol. H. W. O. de Bruyn, dir. A.N.W.B.; G. H. P. Bloemers, lid v. Ged. St. v. Overijssel; waarn. C. d. K; Mr. W. M. Wyt, griffier der Staten van Overijssel; Mr. R. v. d. Veen, referendaris prov. Griffie; J. II. Kok, Kampen, lid der Prov. Staten van Overijssel; Mr. Dr. I. A. van Royen, oud- burgemeester van Zwolle; H. Weitkamp, burgemeester van Ambt-Hardenberg; Dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, burgemees ter van Zwolle; P. M. Cochius, dir. der Glas fabriek Leerdam; M. Brouwer, Mr. R. Kop- pe en F. Bolt, directeuren der Gron. Hypo theekbank; Mr. A. H. v. d. Berg, voorz. Ver. van directeuren van hypotheekbanken; J. Schouten, voorz. centr. comm. van A.R. kies- vereenigingen; Prof. W. H. Rutgers, voorz. Bond v. Chr. Gymn. en H.B.S.. J. Wijnbeek, vóorz. Vereen, v. Geref. Schoolonderwijs; P. H. IT. Alta, J. C. van Boetzelaer, L. van Loon en P. Wolffensperger, Chr. sanatorium voor zenuwlijders te Zeist; Ds. J. Gispen, vice- voorz. en A. Boot, secr. van het Geref. Trac- taatgenootschap Filippus; E. N. Scheffer, Zeist, A. de Jong voor den Schoolraad v. d. School met den Bijbel; Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman, pres. arr. rechtb. Zwol le; Mr. G. T. A. Koevoets, griffier arr. rechtb. Zwolle en J. D. Meyberg, oud-procuratiehou der van het kantoor Mr. v. d. Vegte te Zwolle. Ds. J. Gispen, van Scheveningen, leidde de uitvaart In de aula op de be graafplaats hield hij een korte toespraak, waarbij hij de familie wees op den raad Gods, die de aanwezig°n heden vereenigde rond de baar van Mr. Hendrik van der Veg te. Doch alle vleesch is als gras en alle bloem des velds wordt eenmaal afgesneden. Spr. bepaalde zijn gehoor bij de woorden uit Ps. 133: „De Heere doet gerechtigheid allen dengenen, die onderdrukt worden" enz. en bij het 11e hoofdstuk van Johannes, waar de Heiland tot den Apostel zegt: Lazarus, onze vriend, slaapt. Na het voorlezen van deze schriftgedeel ten wendde Ds. Gispen zich als predikant der Geref. Kerk van Scheveningen en als wijkpredikant tot mevr. van de Vegte met de woorden: Het is vooral voor u een ver lies, dat zich niet in woorden laat uitdruk ken. Hij had u lief en ook in zijn laatste dagen, als ik met hem sprak, dacht hij aan u. Hij ging voor in zijn huisgezin en was een bidder, ook voor de zijnen. Nu het God behaagde hem tot zich te roepen, zal de le dige plaats nog grooter zijn dan gij ver moedt. Hier troost echter, dat God groot is in barmhartigheid en dat Hij al Zijn beloften vervullen zal, ook aan u. Ook voor uw dochter is dit een smartelijk verlies. Zij heeft vooral in de laatste dagen zoozeer met u meegeleefd en had in haar nog jeugdigen leeftijd zoo'n slum aan haar vader. Geve God, aldus spr., dht Hij zich ook aan u als een vader doe kennen. Spr. kende den overledene van der jeugd af aan en groote vriendschap had hen steeds verbonden. Zijn geloof was gericht op het kruis van Jezus Christus. Daarom is dus tot zoo grooten troost het woord: Die in Mij golooft zal leven, al ware hij ook gestorven. Dit geldt ook voor hem, wiens stoffelijk over schot wij thans uitdragen. Voor den Chris ten is het ware leven juist hiernamaals. Dat is ook aan onzen vriend bewaarheid. Aan hem, stammend uit een geslacht der afschei ding, den kleinzoon van den vader der af Aan de qroeve van oud-minister v. d. Vegte, wiens stoffelijk overschot gisteren op de begraafplaats „De Kranenburg" te Zwolle ter aarde werd besteld, werd o.m. het woord gevoerd door oud-minister de Geer. Voorts ziet men op onze foto de oud-ministers Van Dijk, Koningsberger en Kan en het Tweede Kamerlid Schoutem scheiding, heeft God bevestigd het woord, dat Hij niet verlaat degenen die op Hem hopen. Op dit woord vestigde spr. vooral de hoop der familie. Het stoffelijk overschot werd hierop naar de groeve gedragen en aan de aarde toever trouwd. Rede oud-Min. De Geer. De Minister van Staat, oud-Min. Jhr. Mr D. .T. de Geer, wilde met een enkel woord als lid van het extra-parlementair kabinet, dat van 1926—1929 zitting had, den overle dene herdenken. Op velerlei terrein lag het arbeidsveld van Mr. v. d .Vegte, aldus spr., zoowel voor sociale-, staatkundige- als ker kelijke aangelegenheden was hij een trouw raadsman. Steeds waar hij werkte, diende hij met de meeste toewijding, zoorlat alom bij zijn vertrek alle acht' ig hem ten deel viel. Het meest beminden wij hem echter als man van teer geweten en groot plichtsbesef. Dit laatste bleek vooral toen hem de uitnoo- diging gewerd om in het extra-parlementair kabinet in 1926 zitting te nemen, waarvoor hij een rustigen werkkring moest verlaten. Wie hem toen, zooals spr., van nabij heb ben meegemaakt, hebben eerbied gekregen voor zijn groot karakter en het geheim ont dekt van zijn zegenrijken arbeid. Als Minister van Waterstaat en vice-voor- zitter v. d. Ministerraad sprak hij in span nende oogenhlikken vaak het verlossende woord, daarbij mede door zijn toewijding, zijn kameraadschappelijken omgang, zijn blijmoedig nuchteren geest, zijn groote scherpzinnigheid en levenservaring, zijn ambtgenooten tot grooten steun zijnde. Spr. wees er op, dat tijdens het bewind van den overledene tot stand kwam: de aan leg van den afsluitdijk, de verbetering van het wegennet, en de overbrugging ven groo te rivieren. Groote nauwgezetheid en ver antwoordelijkheidsbesef kenmerkten hem. hij was een man van aanpakken. Krachtige overtuiging en ernstig beraad, in schijn te genstrijdig, waren de beide kanten van zijn gaaf karakter. Hij is de eerste van onze ambtgenooten, die wij ten grave dragen en hem juist kun nen wij het minst missen. Rede Gedep. G. H. P. Bloemen Als waarnemend Comm. der Koningin in Overijssel wees de heer G. H. P.BIoemen op het vele werk door den overledene ver richt in de 25 jaren waarin hij de provin cie diende, waarvan 19 jaren als lid van Ged. Staten. Hij was een eenvoudig, even wichtig mensch, die echter krachtig op kon treden, zoodra hij de belangen van zijn ge west moest verdedigen. Als een der grootste werken, met zijn medewerking tot stand ge bracht, noemde spr. de electriciteitsvoorzie- ning, tot in de verste uithoeken der provin cie. Zoowel G. S. als Prov. Staten zullen zijn nagedachtenis in de dankbaarste herinne ring houden. Rede J. Schouten Namens het Centr. Comité van A.R. Kies verenigingen sprak vervolgens de heer J. Schouten. Hij herdacht Mr. v. d. Vegte als de man van groote gaven, die het be langrijkste deel van zijn leven aan de pu blieke zaak wijdde, met evenvoud en vooral naar binnen werkend. In den Schoolraad van de Scholen met den Bijbel, waarvan de overledene langen tijd voorzitter was, werkte spr. op de aange naamste wijze met hem samen. Op elk ter rein was hij steeds dezelfde, eenvoudige, hartelijke persoonlijkheid. Critiek heeft hij gehad, vooral als minister, doch dit mag ge tuigd, dat hij steeds met groote liefde en toewijding werkte. Spr. bracht God dank voor wat Htj de A. R. Partij in Mr. v. d. Vegte gaf en eindigde met woorden van troost tot de familie. Ds. Gispen ging tenslotte nog na wat de ontslapene voor de Geref. Kerken was geweest, waarna hij de geloofsbelijdenis las en met gebed eindigde. De heer P. P. Roozendaal. arts te Zwolle, dankte voor de eer, zijn vader be wezen, inzonderheid ve.rzocht hij den ver tegenwoordiger van de Koningin 'T. M. den dank der familie te willen overbrengen. NIEUWE VLIEGVELD-AANLEG? BIJ NOORDWIJK EN DEVENTER. Er bestaan bij de gemeente Noordwijk plannen voor den aanleg van een vliegveld tusschen Katwijk en Noordwijk, in duinter rein, dat daartoe zou moeten worden ge- egüiseerd. Vermoedelijk zou dit aan het landschapsbeeld echter groote schade doen, zoodat er reeds van verschillende zijden pro testen worden gehoord. Ook Deventer heeft vliegveld-aspiraties, welke het op de Bergweyde zou willen ver- weeenlijken. Naar men aan de N.R.Ct. mededeelde, zou het in de bedoeling van de K.L.M. liggen, een luchtverbinding tot stand te brengen tusschen Noord en Zuid. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou Deventer tot een kruispunt kunnen worden gemaakt op de routen NoordZuid en TwenteHolland. PENSIOENEN INDISCH OVERHEIDS-PERSONEEL COMMISSIE TAN ONDERZOEK De minister van koloniën heeft een com missie ingesteld, onder presidium van den heer C. W. Bndenhausen, oud-vice-presi dent van den Raad van Indië, om te onder zoeken of in verband met den budgetairen toestand van Nederlandsch-Indië de geldende stelsels van financiering van de pensioenen van het Indische Overheidspersoneel en der uitkeeringen aan de door dat personeel na gelaten weduwen en weezen herzien dienen te worden en, zoo ja, in welken zin. jHet goede tijdstip om nieuwe lezers te winnen Wie zich heden als lezer op ons blad opgeeft voor minstens één jaar ontvangt gratis al de nummers, welke verschijnen tot 1 October a.s. De aanbrengers hebben recht op keurige premie's. Zie mededeelingen in ons blad van Woensdag 30 Augustus. Abonné's op te geven aan De Administratie, Breestraat 123, Leiden. WETHOUDERSVACATURE IN DEN HAAG WETHOUDER DREES GAaT HEEN. Men mei It ons uit Den Haag: Bij den Raad is thans ingekomen een brief van wethouder W. Drees, d.d. 30 A 'g., waarin deze, in verband rnet zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, zijn ontslag neemt als wethouder, nu het ontwerp-ge- meentebegrooting voor 193-i, waarvan hij de voorbereiding nog op zich had genomen, gereed ligt voor indiening. „Aangezien ik lid van den Raad blijf, zoo vervolgt de heer Drees in zijn brief beteekent dit niet het nemen van afscheid uit het bestuur der gemeente. Ik stel er ech ter prijs op, den Raad dank te zeggen voor het vertrouwen, mij gedurende veertien jaar geschonken; den Burgemeester, mijn colle ga's wethouders en den Gemeente-secretaris voor den geest, waarin in het college van dagelijksch bestuur werd samengewerkt en velen, die in hooge en lage functies de Ge meente dienen, voor de wijze, waarop zij door hun toewijding aan het gemeentebe lang mijn werk als wethouder hebben ver gemakkelijkt". In de raadsvergadering van 11 September a.^ is aan de orde gesteld de benoeming van een wethouder, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslagnemen van den heer Drees. BURGEMEESTER GEEN VERANTWOORDING SCHULDIG KROON VERNIETIGT RAADSBESLUIT. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon Besluit, waarbij wegens strijd met de wet is vernietigd het besluit van den Raad van Lonneker van 22 Juni j.I., tot inwilliging van het verzoek van het Raadslid TI. Krom me n d ij k om den burgemeester te interpelleeren over het door hem (Bur gemeester) gegeven bevel tot uitleiding van den Duitscher Jurock. Dit besluit is geno men uit overweging dat de toegestane in terpellatie betrekking heeft op het beleid van den burgemeester t$r zake van de po litie en dat noch volgens 'de letter noch volgens den geest van de Gemeentewet aan den burgemeester verantwoordelijk heid jegens den Raad nopens dit beleid is opgedragen. RIJKSPOLITIE VERVANGT GEMEENTEPOLITIE NIEUWVEEN GAAT VOOR. De Raad der gemeente Nieuwveen heeft besloten de gemeente-politie te vervangen door Rijkspolitie, waardoor, naar men hoopt, niet alleen circa f 100C p.er jaar zal worden bezuinigd, maar tevens een betere politie dienst zal worden verkregen. Dit besluit is gegrond op een nieuw artikel in de Gemeen tewet. Voor zoover ons bekend is Nieuwveen de eerste gemeente in Zuid-Holland welke tot deze bezuinigingsmaatregel overgaat Uit Oost-lndie TRAGISCH VLIEGONGEVAL IN DE OOST. Twee officieren omgekomen. BATAVIA, 31 Aug. (Aneta). Een van de parade op het Waterlooplein, die werd ge houden ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin, terugkeerend vlieg tuig, kwam bij een noodlanding in het meer Tiboeroej nabij Bandoeng terecht. De kapi tein der infanterie, dr. ir. C. P. M. M. Bo- gaerts en de luitenant der infanterie, J. C. Ols werden gedood. Van het toestel werd de romp afgerukt. Omtrent het ongeluk wordt nader ge meld, dat uit andere Fokkervliegtuigen werd waargenomen, dat het toestel van ka pitein Bogaerts plotseling in het meer Tiboeroej dook, waaruit een vleugel bleef opsteken. Toen later een hulpbrigade ter plaatse was aangekomen, werden beide officieren niet in het toestel aangetroffen, waarom onmiddellijk met dreggen weri aangevangen. Eerst na elf uur dreggen heeft men de lijken van de om hot leven gekomen vlie gers geborgen, nadat het wrak van het vliegtuig naar den kant was getrokken. Het lijk van luitenant Ols ..as zwaar verminkt Beide officieren zijn blijkbaar op het oogen- blik dat het vliegtuig op het water terecht kwam onmiddellijk gedood. Het wrak van het vliegtuig is nog niet geborgen. De be grafenis geschiedt heden. Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr. H. van der Vegte heeft gister te Zwolle plaats gehad. (blz. 2) De nationaal-socialistische partijdag te Neurenberg geopend. Een proclamatie en een rede van Hitier. Fusie tusschen partijen in Ierland onder leiding van O'Duffy. Hertzog voor fusie van de heide groote partijen in Zuid-Afrika. Groot-Aziatische jeugdliga te Tokio opge richt onder de leus: „Azië voor de Aziaten". Een orkaan teistert Cuba. (blz. 3) Schaakrubriek. (blz. 5) De nieuwe producten der Philips-fabrieken (blz. 9) Op onderzoek in Duitschland XXXIL De berooving van de kassier van de Wo- ningdienst te Amsterdam blijkt gefingeerd te zijn. (blz. 8) De Generale Synode der Geref. Kerken heeft een keuze gedaan uit de aangeboden liederen tot uitbreiding van den bestaanden Gezangenbundel. Ds A. M. Berkhoff heeft een Open Brief gericht aan Prof. J. J. van der Schuit te Apeldoorn. PADALARANG, 1 September. (Aneta). De oorzaak van het vliegongeluk is nog niet ge heel opgehelderd, doch uit het feit dat eenige vliegers zagen dat in het vliegtuig van kapi tein Bogaerts en luitenant Pols voor Padala- rang zwaar met de handpomp werd gewerkt, werd afgeleid dat de benzineleiding verstopt Op dit heuvelgebied is geen noodlandings terrein aanwezig, zoodat vermoedelijk de da ling in het meer beschouwd moet worden als een mislukte noodlanding, met den bekenden noodlottigen afloop. ATJEHSCH LANDSCHAP9H00FD DOODGESCHOTEN KOETARADJA, 1 Sept. (Aneta). Teukoe Ali, ex-Oelèëbalang van Ashan Tjoet, is tij dens zijn overbrenging van Bakongan naar Ivandang, alwaar hy voor den moesapat moest verschijnen, bij een poging tot ontvluchting neergeschoten. BUITENZORG, 1 Sept. (Aneta). Het civiel -_i militair onderzoek inzake het neerschieten van Teukoe Ali, toonde aan, dat de noodzaak tot gebruik van wapens aanwezig was. WASSENAAR KONINGINNEFEEST De festiviteiten ter herdenking van de ver jaardag onzer koningin in deze gemeente hebben een gunstig verloop gehad. Voor zoo ver bekend hadden geen ernstige ongevallen of minder aangename dingen plaats dan dat een der deelnemers aan het ringsteken op motorrijwielen, toen hij onder ten afsluitboom op een der wegen in de omgeving van het feestterrein zou doorrijden, deze boom niet hoog genoeg was, of misschien te laat werd opgemerkt door de duorijd^er, zoodat zy met haar hoofd er tegen reed. Gevolg was dat zy een hoofdwonde en lichte hersen schudding hierby opliep. Door op het terrein aanwezige leden van de transportcolonne van het Roode Kruis werd zy verbonden en per brancard weggevoerd. iïedec&wdsche JütidjicistcL HOOFDKANTOOR OPSL<\GPLA *T«?EN: G0STZEEDIJK No. 228, R'DAM ZAGERIJ EN SCHAVER1J: NflSSAUHAVEN B0EREGAT

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1