nrmiSBBSm Ui 111 DUITSCHLAND ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1933^ DERDE BLAD PAG. 9 LAND- EN TUINBOUW CONTINGENTEERiNG DE ENGELSCHE AARDAPPEL- EEN GEVOELIGE SLAG VOOR ONZE EXPORT TOCH NOG BEVREDIGEND Naar aanleiding van het bericht betref fende de contingenteering van den invoer van aardappelen in Engeland vernemen wij van welingelichte zijde, dat de maatregelen der Engelsche regeering, hoewel niet onver wacht komende, toch onzen reeds zoo zwaar 'getroffen export, opnieu-v een gevoeligen slag toebrengen. Nederland is steeds het voornaamste exportland voor aardappelen naar Engeland geweest. In de vier maanden Sept. tot ai met Dec. 1930 exporteerde ons land 21.000 ton aardappelen naar Engeland In 1931 konden wij onzen export in die maanden vermeerderen tot S0.000 ton. Toen kwam het Engelsche invoerrecht op aardappelen van 1 pond sterling per ton, waardoor onze export over die maanden m 1932 slechts 12.000 ton bedroeg. Hoewel 1932 dus reeds een zeer slecht jaar voor onzen export is geweest, worden wij thans gecon tingenteerd op 60 van de geëxporteerde hoeveelheid in dat ongunstige jaar. Zooals reeds gemeld is, mogen wij thans slechts 8000 ton aardappelen uitvoeren. Toch n.o- gen wij, aldus deelde men ons mede, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onzen export niet ontevreden zijn over het in de huidige omstandigheden bereikte resultaat. Aanvankelijk wenschte de Engelsche re geering ons slechts een contingent van 4000 ton toe te staan. Nadat onderhandelingen met de betrok ken autoriteiten, waarbij de Nederlandsche belangen door den landbouwconsulent te Londen, Dr. Gerritsen, werden behartigd, hadden plaats gehad, heeft men ons echter het dubbele \an de ons toegedachte hoeveel heid toegestaan. Uitvoer-certificaten noodig. De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat sedert 1 September 1.1. voor den uitvoer van aardappelen naar Engeland certi ficaten worden afgegeven. Hiermede is belast de heer Mr. L. Niemöller, te Den Haag. Het bedrag, ter bestrijding van de kostent, ver bonden a?n het afgeven dier certificaten, is vastgesteld op 5 cent per 100 kg. PLUIMVEETEELT-CONGRES TE ROME ONZE REGEERINGSVERTEGEN- WOORDIGERS De Minister van economische zaken heeft, mede namens den Minister van Koloniën, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist aan gewezen als vertegenwoordigers van de Ne derlandsche regeering en van Nederlandsch- Ind'ië op het van 6 tot 15 September te Rome te houden internationaal congres voor pluim veeteelt: ir. D. S. Huiziniga, inspecteur van het landbouwonderwijs, tevens hoofd van den binnenlandsehen landhouwvoorlichtings- dienst te 's-Gravenhage, voorzitter van de delegatie; dr. J. J. L. van Rijn, lid van het perma nente comité van het internationaal land bouw-! nstituut te Rome, plaatsvervangend voorzitter; P. J. van Haaren, voorzitter van de Ne derlandsche federatie van vereenigingen van bedrijfspluimveehouders te Tilburg; dr. B. J. C. te Hennepe, bacterioloog aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam; J. Mantel te Huis ter Heide; ir. J. G. Tukker, Rijkspluimveeteeltconsu- lent en directeur van het Rijksinstituut voor pluimveeteelt te Beekbergen, secretaris. STEUN AAN DE MELKVEEHOUDERIJ Vijf gulden per koe. In de gisteren te Tilburg gehouden alge- meene vergadering van den Nederlandschen Christelijken Boerenbond deelde de heer Bückman, regeeringscommissaris voor de hulp verleening aan de melkveehouderij, namens den Minister van Economische Zaken mede, dat volgens de ingekomen gegevens van de Rundvee Centrale besloten is. behoudens de Koninklijke Goedkeuring dat voor iedere melk- of kalfkce, die op heden is ingeschre ven, hetzij nat of droog, een bedrag van f 5 zal worden uitgekeerd. Met deze uitkeering, die een uitgave van ongeveer acht millioen gulden zal vergen, zal de kas waarover de Rundvee Centrale be schikt, geheel zijn uitgeput. DE BETEEKENIS VAN DE FRUIT- MONOPOLISEERING Een opbrengst van zes millioen gulden, De beteekenis van de jl. Maandag in wer king getreden fruitmonopoliseering wordt door „de Tuinderij" tweeledig genoemd, nl. in de eerste plaats het verzekeren van een behoor lijken marktprijs voor de producten onzer fruit telers, doch in de tweede plaats ook het ver krijgen van „extra-geldmiddelen, welke be schikbaar zouden kunnen worden gesteld voor steunuitkeering aan den noodlijdenden tuin- Dit wordt gegrond op de toezegging den Minister in de Kamer, dat hij middelen zou weten te vinden, om het voor den tuin bouw beschikbare steunbedrag te verhoogen, terwyl daaraan voorafging de weigering om een hooger bedrag dan f 5.000.000 uit de schatkist ter beschikking te stellen. Waar dus de baten van het fruitmonopolie kenly'k als steun voor den tuinbouw bestemd zijn, heeft het blad eens berekend, hoeveel het wel zou kunnen opbrengen. Wanneer de invoeren gelijk blijven aan die in 1932, dan zullen de sinaasappelen by heffing van 2 cent per kg. opbrengen 1.7 millioen gulden, bananen bij 5 cent hef fing, bijna 2 millioen, appelen en peren biji één millioen, pruimen millioen, perziken, druiven en abrikozen samen, 2 millioen; ge droogde vruchten ruim millioen, en toebe reide vruchten schat men 3 ton te zullen op leveren. Wanneer men deze bedragen samen telt, komt men tot een bedrag van ruim 6 millioen gulden. En mocht door deze heffing de invoer terugloopen bij 1932 dan zal nog, als deze eens 25% vermindert, wat wel het meeste zal zijn, de opbrengst ruim 4 millioen bedragen. Maar ook de invoer van groenten zoo versch als ingemaakt, die thans nog geheel ongehin derd geschiedt, kan nog een aardige cent op brengen ten bate van onzen lijdenden tuin- •DE LANDBOUW IS ER NIET ALLEEN Ook andere bedrijven lijden de Kringvergadering van district I van de Gelderscli-Overiiss. Mij. voor Landb. zijn ver schillende dingen gezegd, die wel het overwe- •n waard zijn. vooral bij lien die het laten landbouw een ht heeft op rdt wel een- vergeten. di dacht heeft te beien toestand king. De voor: zei het zoo go< den langen dui - hil zéér noodlijdend is reinopperd en geklaagd vif^IsVn n. die mien i niet uitsluitend i bouw mag denken, d toch niet de eenige t in een noodlijdenden In hooge mate betreurde spr. het feit, dat er in landbouwkririgen nog steeds geen grootere samenwerking is Hieibü werd gewezen op de onrechtvaardige ontevredenheid, aangewakkerd door sommige belanghebbenden tegen het werk der Varkenscentrale, het misbruiken van merken en tal van voorbeelden zijn te noemen, waar samenwerking ontbreekt. Een sterke M(J. van Landbouw, een gezamenlük streven, samen werking, dat is hetgeen we noodig hebben. Spreker wees er op. dat op aanstichting der -Mli. van Landbouw vereenigd in het K.N.L.C. veertien steunmaatregelen voor den landbouw zijn genomen, meegeteld de monopollseering der grar.en en de aardappelsteunregeling. dat er voorts onderzoekingen worden verricht om aard De voorzitter wees er tenslotte op. dal de plicht is van t-lken landbouwer, de w en voorschriften zoo loyaal mogelijk uit te ren en dat men goed moet bedenken, dat door elke ontduiking zijn medelandbouwer een lid critiek uitoefende op de landbouworganisaties. die z.i. t« op het algemeen belang. Volgens irkomelüke bezwa- Dlt denkbeeld werd krachtig doi die met^meerde: Boschloo bestredei tochkzaimafs De organiL vee is. hierbij gelet op de exportmogelijkheden en zij trachten het overtollige vee over de hoo ge tariefmuren heen te werken. Het is verkeerd om de boeren in de waan te brengen, dat in krimping van den veestapel niet noodzakelijk la CE NOOD OP HET PLATTELAND Maatregelen tegen executie gevraagd i de „andacht v.u: Economische Zaken en Land :nglijken nood ten plattelande ninister wordt dringend verzocht om jld maatregelen te nemen. waardoor ten plattelande wegens rente- en huur ten eencnmale onmogelijk wordt ge- BLOEMBOLLENRECLAME IN RUSLAND Ongeveer 300.000 bollen uitplanten nieuw afzetgebied jok al ln andere plaatsen is geschied, ils te Partia. te Rome. enz. Men wil. Indien jriteiten dit goedkeuren, hiervoor gebruiken de bloembollen die voor vernietiging bestemd :ijn. Aan de kweekers wordt gevraagd om een ipgave van de hoeveelheid, die men bereid is roorloopig te reserveeren uit de voor inleve- •ing bestemde hoeveelheden. Gemengd Nieuws. DE ..ROOFOVERVAL" TE AMSTERDAM SENSATIONEELE WENDING: ALLES IS GEFINGEERD. De zaak van den kassier van den Woning- dienst in de Simsonstraat te Amsterdam, heeft plotseling een andere wending genomen. De politieautoriteiten hadden den beroofden man nog noodig voor het geven van inlichtingen en nadere verklaringen. Hij was echter ner gens te vinden en was ook niet in zijn be trekking verschenen bij den Woningdienst. Gisteravond heeft hy zich echter bij de poli tie gemeld en toen verteld, dat de geheele zaak een doorgestoken kaart is geweest. Beide per sonen, de kassier en de beroofde hadden de zaak samen o-p touw gezet om de drieduizend gulden te kunnen deelen. De kassier, een geman van 24 jaar, is thans ook opgesloten en de zaak zal nu nog verder onderzocht wor den. NEDERLANDER AANGEHOUDEN Te Geilenkirchen in Duitschland is een Ne derlander gearresteerd, die er van beschuldigd werd, het voornemen te hebben, ongeveer 1000 mark, verkregen op een reischeque, over de Nederlandsche grens te smokkelen. De marken zijn in beslag genomen. BURENTWIST DE REVOLVER KOMT ERBIJ TE PAS. Op de hoek van de Prinsengracht en de Rozengracht te Amsterdam kwam een ver huiswagen voor, die de huisboedel van den bewoner van de tweede verdieping naar el- 31'S zou brengen. Dit was niet naar den n van den caféhouder, den onderbuurman m den vertrekkenden bewoner. Deze laatste moest geld van hem hebben en zag in het vertrek van zijn buurman ook het niet terugbetalen van het verschuldig de bedrag. De buren spraken elkaar aan uit dat gesprek ontstond weldra een groote twist. De bewoner van de tweede verdieping haalde plotseling een revolver te voorschijn en loste een schot op den kastelein. Het schot miste, waarna de man onmiddellijk werd gegrepen en bverge- bracht naar het bureau in de Mauritsstraat. ZIEKTE VAN WEIL. Bij twee scholieren uit de gemeente Lich tenvoorde, die in een beek bij Varsseveld waren wezen baden, is door de geneeshee- ren de ziekte Van Wqil geconstateerd. De eene knaap die naar Arnhem is vervoerd is er zeer ernstig aan toe. INBREKER BETRAPT. Op aanwijzing van een bewoner van Am sterdam, die drie personen met fietsen op verdachte wijze zich zAg ophouden voor een perceel op de Heerengracht aldaar, heeft de politie den 33-jarigen K. gearres teerd, een bekend inbreker. De anderen wis ten op hun fietsen ie ontkomen. K. had loopers en een beitel bij zich, doch de poli tie zal hem wel op vrije voeten moeten stel len, daar niets te bewijzen is. DRUIVEN ETEN De erkende Westlandsche druivenrestaura- ties hebben in de afgeloopen week 7075 bezoe kers gehad, die 3439 kilo druiven kochten. VERDRONKEN Men meldt on6 uit Leerdam: De arbeider de H., die by „De Berendrecht" aan den arbeid was, ging tusschen schafttijd in de Linge zwemmen. Hij bleek echter deze kunst niet machtig te zyn en verdween in de diepte. Na enkele uren dreggen werd hij door de politie naar boven gebracht en werd het lyk naar zyn woning te Schoonrewoerd ver voerd. Hy laat een vrouw en één kind achter. ONVERKOCHTE TUINBOUWPRODUCTEN. Aan de groentenveiling te Naaldwyk zijn in de maand Augustus 1039875 kg. tomaten aangevoerd. Van deze hoeveelheid bleef 14.983 kg. geheel onverkocht. Voorts werd 67.717 kg. boonen aangevoerd, waarvan 11.461 kg. onver kocht bleef. UIT DE CEL GEBROKEN Te Schipluiden werd zekere B., uit Delft gearresteerd, wegens diefstal van een rywiel. De man werd in de cel aan den Hoorn inge sloten. Na een poosje kwam men evenwel tot de ontdekking, dat de man uit de cel vlucht. De politie ging op zoek en trof den man in den polder aan, en wist hem onder be dreiging met de revolver opnieuw te arres teeren. Radio Nieuws. i SEPTEMBER. Ev. Luth. Pred. I nm. Gewijde muzi t: Richt. 16 vs. 23SO; 7. Inleiding op de preek; 8. Gebed; 9. Zingen Fs 38 vs. 3, J2 en 21; 10. Ie ged. der preek: 11. Zingoiv Ps. 79 vs 4 en 6; 12. 2e ged. der preek 13. Dankgebed; 14. Zingen: Ps. 68 vs. 17; 15* Groetzegcn; 16. Orgel. Daarna tot 7.46 Gewijde muziek. laven try (1554.4 ML) 8.20 nm. Kerkdienst. i en der .(1634.9 M.) 9.15 vM MAANDAG 4 SEPTEMBER. 10.30 Moi W. J. van Lokhorst te Hilversi 11.00 Lezen v Chr. lectuur 11.30 Gramof 12.15 Gramofoon 12.30 Orgel 2.00 i dhr. S. Stemerding te Rotterdam 2.35 S Ned. Chr. Persbur 7.3 8.00 Concert 9.00 Spr. dhr. J.] Belksma. te Den Haag: 9.30 Concert 10.00 Vaz Dia« lil ver sum (1875 M.) V.A.R.A. 8.01 Granio* foon 10.16 Voordracht 10.30 Concert 11.45 Voordracht 12.01 Orkest 12.46 Zang 1.00 Orkest 1.45 Zang 2.00 Orgel 2.39 Voordracht 3.00 Gramofoon 4.00 Ork-sst 4.30 Na Schooltijd 5.00 Orkest 5.45 Voor 6.00 Orkest 7.00 Orkest - - 8.02 V - - - - 3.50 Voordracht - V.P.R.O. 10.00 Morgenwijding Orkest 8.20 Orkest - (Fransch) (609.3 M.) «.20 Concert 1.20 Gramofoon 5.20 Orkest 6.35 Gramofoon 7.50 Gramofoon 9.20 Concert )av entry (1554.4 M.) 12.20 Orgel 1.0S Orkest 2.05 Gramofoon 3.20 Orkest 5.05 Gramoloon 6.50 Concert 10.35 Orkest X1634.9 M.y 6.40 Langenberg (472.4 M.y 6.20 Concert 7.20 Concert 10.50 Menach und Welt 12.29 Concert 1.20 Concert 5.20 Gramofoon 6.20 Concert 10.25 Concert London Nat. (261.3 M.) 12.20 Orgel 1.08 Orkest 2.0C 5.35 Orkest London Reg •amofoon 2.20 Concert 4.06 Orkest —4 2.06 Gramofoon 3.20 Orkest >6.0 M.) 12.20 Concert 1,20 1.20 Gramofoon 2.20 Orkest 'ar Jjs (Radio Paris) (1724 M.) 8.05 Gramo- 12.20 Gramofoon 7.30 Gramofoon XXXII Na groote moeilijkheden overeenstemming verkregen (H.D.) Het ingrijpen van de Regeering door het benoemen .Van Dr Jaeger tot staatscommissaris voor de evangelische kerken in Pruisen, gevolgd door het bedanken van Von Bodel- schwingh voor de Rijksbisschopsfunctie, deed de partijen al feller tegenover elkaar staan. Superintendent Dibelius, één der voornaamste kerkelijke leiders, die jarenlang een groote rol had gespeeld, en onder andere ook de begrafenis had geleid van de te Doorn overleden laatste Keizerin, verdween insgelijks van zijn post. Het mag aangenomen worden, dat de twee groepen in de Kerk beide gedreven werden door groote liefde tot deze Kerk. Maar ook anderen deden mee aan den strijd. Vrijzinnigen, en ook ongeloovigen, die zich nooit met de Kerk hadden be moeid, namen het nu voor haar vrijheid op. Joodsche journalis ten buiten Duitschland in de emigrantenblaadjes en in de Vrijzinnige couranten, verdedigden met vuur het recht der Kerk. Dit was heel vreemd en opzichtig. Men was blijkbaar blij met dit conflict, en het heette, dat hierdoor een eind was gemaakt aan de onderhandelingen van Loccum, waar zoo volkomen overeenstemming was bereikt. Deze belangstelling was heel vreemd, wanneer men eraan denkt, dat uit de kringen der per sonen, die het nu opnamen voor de Kerk, bijna geen klacht was vernomen, toen het communisme in Rusland aan de Kerk den doodstrijd had verklaard. In de lectuur over Duitschland doet men thans verstandig de dingen goed te onderscheiden. Het bleef nu niet bij de benoeming van den rechter Dr Jaeger 'tot staatscommissaris in Pruisen; nevens hem werden bij de andere landskerken vele commissarissen benoemd. Deze, de regeering vertegenwoordigende voogden, gelijk men ze kan noemen, zaten niet stil. Kerkelijke bestuurslichamen werden ontbonden, meerdere hooge kerkelijke functionarissen afgezet en er werden nieuwe kerkelijke verkiezingen uitgeschreven. Dr Jaeger heeft in uiteenzettingen aan 't publiek meegedeeld, wat het eigenlijke doel der regeering was met dit ingrijpen. „De Staat kon de verscheurdheid des volks niet meer aanzien, gelijk deze zich toonde in den onzaligen strijd in de rijksbis schopskwestie. Het optreden van den Staat in de kerkkwestie beteekent daarom niet een ingrijpen van den Staat' in het religieuse leven. Aan de nationale beweging moet het onontbeer lijke religieuse en kerkelijke fundament geleverd worden om kerk en volk opnieuw tot elkaar t'e brengen. De voltooiing van een dergelijke taak mag niet gesaboteerd worden door krachten, die kerk zeggen en zichzelf bedoelen. Alleen het bestaan van de natie maakt het bestaan van een geordende en tot arbeiden in slaat zijnde kerk mogelij k." De inmenging der com missarissen zou alleen betrekking hebben op de kwesties van aardsche, kerkelijke organisatie en de verhouding van de Kerk tot de Staat. De kerkelijke autonomie zou niet aangeraakt worden. De instelling van een zoogenaamde staatskerk wordt absoluut niet bedoeld. Wanneer de vrede in de Kerk hersteld zou zijn, zouden de commissarissen teruggeroepen worden. Het spreekt vanzelf, dat de onrust in de Kerk, en het zich bemoeien van de regeéring met de kerkelijke aangelegenheden op de wijze als geschiedde, de gemoederen ongmeen verhitte. Van weerszijden gingen de golven hoog en deed men elkaar de heftigste verwijten. Bij het kerkvolk, waartoe nog groote getallen behoorden, welke het oprecht meenden met de Kerk en haar vrijheid, kwam de vrees op, dat de Staat thans be proefde de Kerk voor alt ij d van haar invloed te berooven. Van alle kanten richtte men zich tot den grijzen Staatspresident Von Hindenburg, wiens liefde tot de Evangeli sche Kerk bij het volk bekend was. Ook Hitler was de onvrede natuurlijk bekend. Op 29 Juni had er een onderhoud plaats tusschen deze beide mannen, de huidige voornaamste leiders van het Duitsche volk. Blijkbaar was men in deze bespreking tot volkomen overeenstemming gekomen. Den volgenden dag zond Von Hindenburg een schrij ven aan den Kanselier over het conflict in de Kerk, hetwelk met een bepaalde bedoeling tegelijk publiek gemaakt werd. Ook dit schrijven is waard hier opgenomen te worden. Het teekent ten volle den ernst, waarmede de bejaarde President het gewicht van zijn persoon en van zijn waardigheid meende te mogen gebruiken tot oplossing van het conflict. Het schrijven luidde: Zeer geachte heer rijkskanselier. Het conflict in de evangelische kerk en de tegenstellingen, die tusschen de Pruisische staatsregeering en de leiding van de Pruisische evangelische landskerk zijn ontstaan, vervullen mij, als evangelisch christen, en als opperhoofd van het rijk, met groote zorg. Talrijke, aan mij gerichte telegrammen en brieven bevestigen mij, dat de Duitsche evangelische christenen door dit conflict en door de bezorgdheid omtrent de innerlijke vrijheid van do kerk, ten diepste bewogen worden. Uit een voortduren of een verscherping van dezen toestand moet zeer ernstig nadeel voor volk en vaderland ontstaan en de nationale eenheid moet daaronder lijden. Voor God en mijn geweten gevoel ik mij daarom verplicht, om alles te doen, ten einde een dergelijk nadeel af te wenden. Uit de besprekingen, die ik gisteren met u over dit vraagstuk had, weet ik, dat u, mijnheer de rijkskanselier, ten volle besef voor deze bezorgdheid heeft en bereid zijt, ook uwerzijds mede te helpen, om deze tegenstellingen te overbruggen. Derhalve vertrouw ik, dat het aan uw staatsmansinzicht zal gelukken, door onderhandelingen, zoowel met de vertegenwoor digers van de beide richtingen in dezen strijd, als met de ver tegenwoordigers van de Pruisische regeering, den vrede in de evangelische kerk te herstellen en op dezen grondslag de na gestreefde eenheid der verschillende landskerken tot stand te brengen. Direct na ontvangst van dit schrijven heeft Hitier aan Dr Frick, den rijksminister van binnenlandsche zaken, opdracht gegeven onderhandelingen te beginnen, gelijk Von Hindenburg wenschte. Frick timmert niet aan den weg gelijk sommige anderen der voormannen der nationaal-socialisten, maar hij is toch wel één der allerbekwaamste. Precies in veertien dagen hadden de onderhandelingen tot een goed eind geleid en was men teruggekeerd tot het punt van Loccum. Ach, wilde het met onderhandelen en met het stellen van daden, afgezien van de waardeering ervan, in andere landen ook eens zoo snel vlotten, als in het Duitschland van heden. Diinsdag 11 Juli had de onderteekening plaats van de con stitutie, waarbij de nieuwe organisatie der Rijkskerk een feit werd. Aan deze nieuwe onderhandelingen had namens de kerken weder een driemanschap deel genomen. Van de drie Nieuwe kerk van merkwaardige bouw te Wilmesdorf Berlijn vertegenwoordigers, die te Loccum voor de Kerk optraden, waren twee opnieuw aangewezen: Dr Mahrairens voor de luther- schen; Dr Hesse voor de gereformeerden, en in plaats van I>r Kapler voor de geüniëerden Dr Seetzen. Voor den rijkskanselier Dr Müller weer, en natuurlijk nevens eenige des kundigen, de staatscommissaris Dr Jaeger. Volledige ver zoening werd tot stand gebracht tussche'n de groepen en de personen, zoodat de brief van Von Hindenburg zegenrijke gevolgen mocht teweegbrengen. Aan het karakter der Duitsche Kerk is niets veranderd. Wel is de organisatie vereenvoudigd en zijn heel wat kerkelijke vergaderingen en tusschenschakels opgeruimd, zoodat men meent, dat in de toekomst het kerkelijk werk vlotter zal kunnen yerloopen. Den volgenden dag, 12 Juli, werd de door de regeering goed gekeurde nieuwe kerkenorde reeds publiek gemaakt. Het komt er voor ons vooral op aan het fundament der Kerk te kennen. De inleidende verklaring zegt: „Op het tijdstip, dat God ons Duitsche volk een groote omme keer in de geschiedenis laat beleven, verbinden de evangelische kerken zich tot een alomvattende Duitsche evangelische kerk, die het resultaat is van het vereenigende werk, dat de Duitsche evangelische kerkenbond is begonnen. Deze kerk vereenigt alle belijdenissen, die uit de Hervorming zijn ontstaan en gelijk gerechtigd naast elkaar bestaan, in een plechtigen bond; zij erkent één doop, één God, die ons aller Vader is boven allen, door allen en in allen"; en daarna: „Het onaantastbare fundament van de Duitsche evangelische kerk is het evangelie van Jezus Christus, zooals het ons in de Heilige Schrift geopenbaard en in de belijdenissen van de Her vorming opnieuw is belicht. Hierdoor worden de volmachten, die de kerk voor haar zending noodig heeft, bepaald en begrensd. Er is dus gelukkig geen sprake van, dat de Kerk iets naar links is afgezakt De positieve belijders hebben tijdens al de onderhandelingen het roer in handen gehad en gehouden. Ook ziet men, dat uitdrukkelijk gesproken wordt van de Heilige Schrift. Van uitlichting van het Oude Testa ment is geen sprake. Wij vestigen hier den nadruk op, omdat telkens als het ware verhaald en geschreven wordt, dat het Oude Testament afgedaan heeft bij velen in Duitschland Inderdaad zijn er die dit betoogen, gelijk er in ons land niet weinigen zijn, die genoeg hebben aan de Bergrede, en nog meerderen, die van den ganschen Bijbel niets willen weten. De officieele Kerk der Protestanten in Duitschland heeft het Woord Gods, waarvan Luther zei, dat men het zou laten staan, vol komen gehandhaafd. Dit is een oorzaak van groote vreugde voor elk Christen, die de Kerk verspreid weet over het rond der aarde. De organisatie der Duitsche Kerk behoeven wij thans niet nauwkeurig uiteen te zetten. Er komt een nieuwe organisatie met den Rijksbisschop aan het hoofd. Deze zal geen kerkelijke wijkwast hebben, wordt uitdrukkelijk vermeld, om dus te voor komen, dat van vereenzelviging met den roomschen eeredienst gesproken zou kunnen worden. De landskerken blijven zelfstandig in belijdenis en eeredienst. Er zal een nationale synode minstens éénmaal 's jaars bijeenkomen. Een geestelijk ministerie, waarin ook weer de gereformeerden zullen vertegenwoordigd zijn, staat den Rijksbisschop ter zijde. Direct daarop zijn den 14en Juli de volmachten van alle commissarissen over de landskerken in getrokken. Zóó staat nu de Duitsche Kerk voor een nieuwe taak. Op 23 Juli hadden de verkiezingen reeds plaats voor de leden der kerkelijke organen, welke de lidmaten der kerk rechtstreeks hadden te kiezen. De uitslag kwam hierop neer, dat de groepeering der „Duitsche Christenen" ongeveer 70 der stemmen uitbracht. Aan welke zijde men ook staat, deze uitslag bevestigt toch volkomen, dat de eerste voorbereiding der organisatie van het kerkelijk leven den schijn van onbil lijkheid op zich geladen had, en, naar het ons voorkomt, was er ook een stuk wezen bij. Moge nu de Kerk in Duitschland getrouw bevonden worden, en een nieuwe dag voor haar aanbreken. De moeilijkheden zullen niet uitblijven, gelijk nergens in een wereld van men- schen. De stroomingen zullen haar richting blijven vervolgen. Indien daarbij slechts onderlinge liefde voor harteloosheid bewareZoo stellen de gereformeerde Duitsche kerkelijke De Staat heeft dus toch ingegrepen! Zóó is het, en dit mocï elk verdrieten, die de Kerk hier beneden zoo gaarne der vol* maaktheid nabij zag. Maar de menschen hier beneden zijrt onvolmaakt. Wanneer zij volmaakt waren, was er geen Overheid noodig zelfs. Ook die is om der zonden wille ingesteld! Ook vergeet in ons land zoo menigeen, dat de Dordtsche Synode van 1618/19 niet vrij stond van bemoeiingen der Over heid of wil men, van den Staat. En ook hier greep de Staat in om het landsbelang. Uitdrukkelijk sprak de Overheid uit, dat de groote onrust in de Kerk moest leiden tot onder gang van het land en dat dit uit zou loopen op voordeel van den vijand, van Spanje dus, waarmede ons land in strijd was. De Kerk vond het niet fraai, dat de Overheid zich met haar zaken bemoeide, maar toen bleek, dat de Staten-Generaal tegen de remonstranten wilden optreden, liet men de bezwa ren varen. De Staten-Generaal hebben toen groeten invloed op de Synode uitgeoefend. Hun gecommitteerden zagen nauwkeurig toe, of voldoende gerekend werd met de belangen van den Staat. Precies dus als thans in Duitschland is geschied. Daar werd wel telkens tegen geprotesteerd, maar wanneer uit de staatsbemoeiing voordeel ontstond, was dat protest er niet De Bijbelvertaling herinnert in haar naam nog ten volle aan deze staatsmedewerking. Wij willen er dit mede zeggen: vóór wij felle, onmeedoogende critiek uiten op onze vrienden uit de Duitsche Evangelische Kerk, doen wij goed het historieblad van ons eigen volk op te slaan. Dit moet nopen tot groote beschei denheid. Daarna kunnen wij in de goede stemming zijn, om op te komen voor zoo groot mogelijke vrijheid van de Kerk, hier en elders, onder voorwaarde dat de Kerk óók in staat is de zaken in haar midden in goede orde te doen geschieden. Over de positie der Kerk in het „nieuwe Duitschland" zullen wij aan het slot dezer artikelen nog wat zeggen. Ook de Kerk zal zich telkens verjongen moetep, wil zij haar taak vervullen. Zoo is het immers ook met de natuur ook met de menschheid. Alleen het Woord Gods blijft tot in alle eeuwigheid. Ook dat heeft de Kerk te toonen. Over eenige weken komen in deze reeks nog aan de beurt beschouwingen over de zoogenaamde autarkie mèt den stand van land- en tuinbouw in Duitschlanden over het maatschappelijk organisme. Daarna willen wij beproeven in enkele slotartikelen het geheel te overzien, en vergelijkingen trekken. Dr. Frick, rijksminister van binnenlandsche za ken, die de onderhan delingen tusschen de kerkelijke richtingen in goede banen heeft geleid. organen vast, dat 'de gereformeerden volko men zullen vasthouden aan de 18 punten hunner eigen overeenkomst, en dus ook niet mee doen aan de bisschops keuze, en zich ook niet onder den bisschop plaatsen, in wien zij alleen kunnen zien het representatief hoofd van van de Kerk. Volkomen juist! Inmiddels moeten wij, HH| buitenlanders, willen wij de Kerk in een an- der land goed kunnen waardeeren, en willen wij niet vervallen in S. eigengerechtigheid, ka rakter en historie van die Kerk goed kunnen begrijpen. Natuur lijk onze eigen Kerk zoo zuiver mogelijk houden, maar in verband met de stellige wetenschap, dat de Kerk des Heeren samengesteld wordt uit allerlei volken en naties, moeten wij het hart zóó ruim openzetten, dat onze liefde en verwantschap uit gaat tot over grens en volksonderscheid. Dóarom hebben wij het tegenwoordige Duitsche kerkelijke vraagstuk in het kort opgebouwd uit de historie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10