Westlandweelde LAND- EN TUINBOUW No. 203 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1933 BEWEZEN!! Adverteeren in „LAND- EN TUINBOUW" heeft succes „Land- en Tuinbouw" bereikt duizenden boeren en tuinders imiiiii Kflit lia iMMilll» Eéti bezoek aan de tentoonstelling te Naaldwijk Wanneer we een indruk moeten geven van de Tentoonstelling zelve, dan zij eerst opgemerkt, dat een beschrijving geen indruk kan geven van de weelde, welke het Westland hier tentoon heeft* gespreid. Westland, het land van druiven, tomaten en bloemen, laat hier zien, welke schatten het bezit, schatten, die de stedeling slechts zelden zoo kan bewonderen als hier. Langs het trait Wat denkt men b.v. van een oppervlakte in het gebouw van pl.m. 100 M2, waar de heer lijkste druiven in allerlei soorten en kwali teiten liggen te lokken; waar trossen, zoo van 7 8 pond, niet tot de zeldzaamheden behooren? Men ziet hier iets uit de rijk ge vulde kassen van de Westlandsche kweekers. De goud-gele Golden Champion pronkt er naast de donkerblauwe Frankenthaler en Gros Colman en andere soorten. Wie hier de druiven-expositie heeft gezien zal het druivenland bij uitnemendheid, zoo als het Westland dat is, eeren. De leden van den Bond Westland de Westlandsche kweekers dus hebben met deze bijzondere inzendingen uit hun drui- venkassen deelgenomen aan een prijsvraag wedstrijd, die voor den vakman van veel be- teekenis is... en voor den leek een wellust voor het oog. Behalve de groote tafel met druiven, komt Bond Westland ook uit met inzendingen van fijn fruit. Er liggen persiken van zeldzame afme tingen, -reuzen in haar soort, temidden van appelen, peren, pruimen, enz., die mede dingen naar den kroon der eere, welke de jury zal moeten uitreiken. Artistiek is de opstelling van het geheel en daardoor reeds vormt deze afdeeling op de Bloemen- en Fruittentoonstelling een be langrijk deel ervan. Een oppervlakte van pl.m. 300 M2. is be zet met het Westlandsche fruit, opgesteld op zeer verdienstelijke wijze door den heer H. M. Velders Jzn. te Den Haag. Het is een heerlijkheid langs deze stands te mogen wandelen. De Westlanders kunnen telen; hun product is een kostbaar bezit. Tusschen de bloemen. Maar niet alleen kunnen de Westlandsche kweekers hun prestaties hier laten zien op het gebied van den fruitteelt, ook de bloe- men-afdeeling der tentoonstelling biedt bij zonder veel moois. Deze bloementeelt Is in de streek van groo te beteekenis geworden; in de vele jaren, dat zij reeds werd beoefend, hebben de Westlan ders ook op dit gebied groote vakkennis ver kregen. Dat ziet men aan de wondermooie groot- bloemige chrysanten, die een eereplaats be zetten, niet alleen op deze tentoonstelling, maar in het geheele Westland. Wanneer het najaar zijn intrede doet, dan is het imposante Veilingsgebouw te Honse- lersdijk ruim voorzien van deze koningin onder de bloemsoorten. Maar ook de Ameri- kaansche Anjers zijn .vooral In den laatsten tijd, van beteekenis geworden. In het middenvak van het gebouw Is zelfs een bijzonder groote en fraaie inzending dezer bloemsoort te bewonderen van de spe- ciaal-anjeiikweelkers: de firma Klinkenbergh te Loosduinen en P. V. Kester te De Lier. Dit middenvak is in landschapstijl bijijzon- fïer mooi en rustig aangelegd, waarvoor de arrangeur de heer H. Zeilmaker, bloe mist te Den Haag een bijzonder woord van lof toegebracht moet worden. Op het gazon, dat is aangelegd, troont een fruit- en bloemenmand van de Bloemenvei ling, waarmede wordt aangetoon, dat bij het opmaken van manden deze nieuwe methode van combineeren een dergelijk geschenk dubbel prettig maakt. Een afzonderlijke ver melding verdient de zeer bijzondere cactus- inzeniding van den heer Lalleman uit Hon- aelersdijlk. Ongeveer 500 variëteiten, daar bijeen ge bracht, toonen aan, dat op dit gebied heel wat verschillen bestaan. Voor liefhebbers van cacteeën is het hier een lustoord. In de meest grillige vormen, in allerlei afmetingen zijn hier de cactus soorten te vinden. Kanjers van Dahlia-knoppen pronken in de vazen; hel roode anjers geven een rijke kleurschakeering tusschen de witte soortge- nooten. Vooral de heer B. D. de Jong, te Rijswijk, heeft pracht dahlia's geëxposeerd. De Japansche Lelies steken hoog boven het midden-gazon uit, zij laten zien de heerlijk heid van de bloem. Het Tentoonstellingsgebouw bevat een rijkdom aan fruit en bloemen ,en wie een zeldzame expositie uit de edele kunst, welke de Westlandsche kweekers beoefenen wil zien, hij ban op deze tentoonstelling terecht en zal niet teleurgesteld het gebouw verlaten. Er is dan bewondering voor hetgeen hier bijeen is gebracht, terwijl de smaakvolle, kunstzinnige wijze van opstelling dit alles redht laat wedervaren. De Zakenstands. Behalve deze wat men zou kunnen noe men „idieele" zijde der tentoonstelling is er ook de zakelijke. Ongeveer 60 zakenstands bezetten de restee rende ruimte van het enorme Veilinggebouw, terwijl ook daarbuiten nog de zakenlieden hun tenten hebben opgeslagen. Ook in deze afdeeling is behalve het zakelijk element gestreefd om iets aan trekkelijks te maken. Het geheel is keurig verzorgd, met genoe gen zal de Tentoonstellingsbezoeker ook daar eenigen tijd verblijven. Er worden natuurlijk nieuwe snufjes ge demonstreerd, waarvan we als West- landsch product willen noemen de drui ven jam. Ook natuurlijk allerlei benoo- digdheden voor de tuinders .Van namen wil len we ons ditmaal eens onthouden. Men ga zelf een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Het zal niemand berouwen. In de groote hal zullen muziek- en zang concerten worden gegeven. Ten slotte zi' als onderdeel van deze Tentoonstelling vermeld .dat wie na het zien der druiven weelde bijzondere lust naar dit fruit in zich voelt opkomen, in een drui- venrestauratie op het terras bij het gebouw die lust kan bevredigen. BEKRONINGEN EERE-PRIJZEN Medaille van H.M. de Koningin voor de mooiste inzending bloemen: Jos. Klinken bergh. Loosduinen. Medaille van Z.K.H. den Prins der Neder landen voor den moois ten groep cactussen: P. Lalleman, Honselersdijk. PRIJZEN Amerikaansche Anjelieren Mooiste groep Anjers: Gouden Medaille: Jos. KlinRenhergh, loosduinen; Verguld Zil veren Medaille: P. V. Kester, Maasdijk; 2 Zilveren Medailles: P. V. Kester, Maasdijk. Groep, waarin het grootste aantal soorten: Verguld Zilveren Medaille: Jos. Klinkenbergh Loosduinen; 2 Zilveren Medailles: P. V. Kes ter, Maasdijk. Extra-prijs voor de beste cultuur-prestatie: Geldprijs: J. J. Hooijman, Rijswijk (Z.-H.). 12 soorten Anjers, van iedere soort 12 stuks: Kleine Gouden Medaille: Jos. Klin kenbergh, Loosduinen; Zilveren Medaille: P. V. Kester, Maasdijk; Zilveren Medaille: Jos. Klinkenbergh, Loosduinen. 6 soorten Anjers, van iedere soort 12 stuks: Verguld Zilveren Medaille: J. J. Hooijmans, Rijswijk (Z.-H.); Zilveren Medaille: Jos. Klinkenbergh, Loosduinen. 3 soorten Anjers, van iedere soort 12 stuks: Zilveren Medaille: J. J. Hooijmans, Rijswijk (Z.-H.). Dahlia's Mooiste groep Dahlia's: Gouden Medaille: B. D. de Jong, Rijswijk; Zilveren Medaille: G. P. van Leeuwen, Maasdijk; Zilveren Me daille: B. D. de Jong, Rijswijk (Z.-H.). Groep, waarin het grootste aantal soorten: Verguld Zilveren Medaille: B. D. de Jong, Rijswijk; Zilveren Medaille: A. A. Volle- bregt, Honselersdijk. Extra-prijs voor de beste cultuurprestatie: Zilveren Medaille: B. D. de Jong, Rijs wijk (Z.-H.). 20 soorten Dahlia's, van Iedere soort 25 stuks; Verguld Zilveren Medaille: B. D. de Jong, Rijswijk (Z.-H.); Zilveren Medaille: A. A. Vollebregt, Honselersdijk. 10 soorten Dahlia's van iedere soort 25 stus: Zilveren medaille: B. D. de Jong, Rijs wijk (Z.-H.). Gladiolen Mooiste groep gladiolen: Verguld zilveren medaille: B. D. de Jong, Rijswijk (Z.-H.); Zilveren medaille: B. D. de Jong, Rijswijk. Groep, waarin het grootst aantal soorten: 3 zilveren medailles: B. D. de Jong, Rijs wijk (Z.-H.). Chrysanten De mooiste inzending grootbloemige chry santen: Verguld zilveren medaille: L. P. van der Klugt, Zwartendijk; Zilveren me daille: W. Lange Lzn., s'-GravenzandeZil veren medaille: M. Bouwman, Honselersdijk. De mooiste inzending kleinbloemige chry santen: Kleine gouden medaille: A. A. Volle bregt, Honselersdijk; Zilveren medaille: L. P. van der Klugt, Zwartendijk. De mooiste inzending groot- en klein bloemige chrysanten: Kleine gouden me daille: L. P. van der Klugt Groep, waarin het grootste aantal soorten gecombineerd: Kleine gouden medaille: L. P. van der Klugt, Zwartendijk; Zilveren me daille: A. A. Vollebregt, Honselersdijk. Zinnea's Zilveren medaille: L. van Staalduinen, 's-Gravenzande. Gerbera's Zilveren medaille: Joh. Middelburg, De Lier. Chaband-Anjers Zilveren medaille: M. G. Steenks, Honse lersdijk; 2 Zilveren medailles: A. de Koning. Mooiste groep losse bloemen: Zilveren me daille: Gebrs. van Zanten, Naaldwijk. Pronkappelen Zilveren medaille: F. Hofland, Naaldwijk. Prijsvraag voor Planten De mooiste inzending bloeiende planten: Verguld zilveren medaille: F. Hofland, Naald wijk; Zilveren medaille: J. H. Bekker, Wa teringen. De mooiste inzending groene- of sierblad- planten: Verguld zilveren medaille: Joh. Middelburg, De Lier. Mooiste groep Pot-chrysanten, extra: Klei ne gouden medaille: L. C. P. van den Berg, Naaldwijk. Prijsvraag van Cacteeën en Vetplanten De mooiste inzending Cacteeën en Vet planten: 2 Zilveren medailles: P. Lalleman, Honselersdijk; Zilveren medaille: Vereen. Seculenta, Naaldwijk; Zilveren medaille: A. J. van der Kaaij. Groep, waarin het grootste aantal soorten cacteeën en vetplanten: Zilveren medaille: P. Lalleman, Honselersdijk; Zilveren me daille: H. C. Racké, Naaldwijk. \Aededeelingen van het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht L Uittreksel uit het verslag 19321933. II. Verslag opsporingsdienst voor kunstmestvervalschingen. Teneinde tegemoet te komen aan den wensch van vele handelaren in en gebrui kers van meststoffen wordt met machtiging van de directie va nden Landbouw, nog vóór het publiceeren van het verslag van het Rijkslandbouwproefstation over het tijdvak 1 Juni 19321 Juni 1933, dit uittreksel aan belangstellenden ter lezing aangeboden. In dit verslagjaar is bet aantal onder zochte monsters wederom lager geweest dan in het vorige. Het is begrijpelijk, dat in de zen crisistijd de land- en tuinbouwers om roden van bezuiniging dikwijls nalaten de dor hen aangekoente meststoffen te laten onderzoeken. Dat controle toch steeds zeer gewenscht en noodig blijft, eal uit dit uit treksel uit het verslag wel genoegzaam blij ken. Ook wordt nadrukkelijk gewezen op het verkeerde van de langzamerhand inge slopen gewoonte om van zeer groote partijen meststoffen slechts een enkel monster in te zenden. De homogeniteit van groote partijen meststoffen laat dikwijls veel te wenschen over. Daardoor blijven groote afwijkingen mogelijk tusschen de samenstelling van het monster en de verschillende deelen van de partij, hetgeen voor kooper of verkooper be langrijke nadeelen kan opleveren; nadeelen, grooter, dan de kosten verbonden aan het onderzoek van enkele monsters meer. Inzen den van monsters over niet te groote par tijen is in het belang zoowel van handelaar als verbruiker. Onderzocht werden totaal 8636 monsters met 15339 bepalingen. Hieronder zijn begrepen 25 monsters, ge nomen door den dienst ter opsporing van vervalschingen, waarin 44 bepalingen we> den verricht. Hieronder volgt een tabel aangevende welk percentage van de onderzochte mest stof niet voldaan heeft aan de garantie. Ammoniak-super 1,6 Ammonsalpeter 0,4 Beendermeel 8,3 Bloedmeel 6,- Chilisalpeter 1.6 Chloorkalium 30,- Dubbelsuper 20,- Kalizout 20 28,8 Kalizout 40 9,0 Gebluschte kalk 12,5 Ongebluschte kalk 13,9 Kalkmergel 41,8 Kalkstikstof 3,1 Leunasalpeter 30,3 Patentkali 3,2 Samengestelde meststoffen 7,5 Superphosphaat 3,8 Ureum 47,1 Zwavelzure-ammoniak 0,2 Men houde bij het Bezien van bovenstaan de tabel in het oog, dat een monster eerst als „niet voldaan" gerekend is, wanneer de speling overschreden is. Van de 861 onder zochte monsters kalizout 20 bleven er 432, dusmeerdan de helft, onder de 20 Dat men in de tabel nochtans niet meer dan 28,8 als „niet voldaan" ziet vermeld, vindt zijn oorzaak daarin, dat van die 432 mon sters er 184 waren met een gehalte tusschen en 19 i Hieruit blijkt wel diudelijk de noodzake lijkheid van onderzoek, maar tevens het na deel van de speling van 1 Immers in 184 gevallen mochten de partijen als volwaar dige meststof verhandeld worden, hoewel de gebruikers belangrijk minder kali ontvin gen. Als lichtpunt daartegenover staan de vele partijen met ruim overgehalte. Herhaaldelijk werden ingezonden mon sters van partijen kalkmeststoffen, die on der misleidende namen en garanties waren geleverd. Voor de gebruikers van meststof fen weer een reden te meer om slechts te koopen onder gecodificeerde benamingen of anders duidelijk en scherp omschreven ga ranties te verlangen. Bij zwavelzuren ammoniak werd een keer geconstateerd een vermenging met 12,2 onoplosbare stof (hoofdzakelijk zand); een andere maal bleek de als zwavelzuren am moniak aangeboden stof te bestaan uit on geveer 40 ammonsalpeter en 60 zwa velzuren ammoniak. Van de onderzochte monsters bloemen- mest en kamerplantenmest bevatten verschei dene vrij .hooge gehalten aan plantenvoe- dende bestanddeelen. De prijzen, welke voor kleine hoeveelheden van deze meststoffen gevraagd worden, zijn echter meestal in ver houding tot de waarde van het gebodene, aan den hoogen kant. De kosten van verpak king en reclame vormen een nogal belang rijk bestandeel van den prijs, zoodat de winst voor den fabrikant van goede soorten al thans niet abnormaal hoog behoeft te zijn. Vermelding verdient nog een grondbacte- riënmest, welke hoofdzakelijk bestond uit gemalen harde turf. De fabrikant maakte nogal reclame met de bacteriën, die in deze mest zouden aanwezig zijn. Gezien de door dit proefstation opgedane ervaringen werd inzender aangeraden geen hooge verwachtin gen te koesteren omtrent de nuttige werking van dergelijke mestsoorten. In het algemeen waren de gehalten aan bemestende bestanddeelen van meststoffen die onder allerlei ongewone benamingen, zooals b.v. Leidsche pootaarde, Poudro, Na- tuurmest en vele andere werden aangebo den, laag en de bemestende waarde was ge woonlijk gering. Het is geraden dergelijke meststoffen niet te koopen, dan na ingewonnen advies van de land- en tuinbouwconsulenten of het Rijkslandbouwproefstation. Van samengestelde meststoffen werden 134 monsters onderzocht. Hiervan waren er 21 stikstof-phosphorzuurmeststoffen, 112 stik stof-phosphorzuur-kalimeststoffen en 2phoa- phorzuur-kalimeststoffen. Voor zoover een garantie opgegeven was, voldeden 10 monsters niet aan die garantie; in twee monsters werd gevonden resp. 3,70 pet, stikstoftotaal, 0,2% in mineraal oplos baar phosphorzuur, 0,3 kali, oplosbaar in water en 1.35 stikstof-totaal, 0.9 in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur en 0.9 in water oplosbare kali. In 'n ander geval werd bij een garantie van 5X6X8 gevonden: 1.75 stikstof als ammonium- zout, 7.6 in water oplosbaar phosphor zuur en 3.3 in water oplosbare kali, waarom geadviseerd werd deze partij te weigeren. Meermalen kwam het voor, dat van een ingezonden monster een onderzoek werd gevraagd, dat in den zin van den codex onvolledig was. Uit een dergelijk onder zoek kon dan niet blijken of de onderzoch te stof inderdaad aan alle codex-eischen voldeed. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de stof, hoewel beantwoordend aan de garantie, waaromtrent onderzoek gevraagd werd, bestanddeelen bevat vreemd aan de normale samenstelling of in andere opzich ten niet voldoet; misschien ook den naam, waaronder ze geleverd is, ten onrechte draagt. Belanghebbenden zullen dus goed doen de monsters steeds volledig in den zin van den codex te laten onderzoeken. Tot slot volge het verslag betreffende den dienst ter opsporing van vervalschingen van meststoffen. Het zal niet noodig zijn daaraan nog iets toe te voegen. Het nut van den opsporingsdienst blijkt duidelijk uit dit verslag, maar tevens blijkt er uit de noodzaak van regelmatige controle van aangekochte meststoffen door het Rijks landbouwproefstation. n. Door den opsporingsdienst werden gedu rende dit verslagjaar 25 monsters genomen, waarvan er 23 werden onderzocht. Een monster plantevoedsel, verkocht met een garantie van 9 stikstof, 12 phosphorzuur en 10% kali, bevatte belang rijke lagere gehalten dan gegarandeerd werd. Een monster natuurmest, verkoop prijs f 0. 25 per bus, bleek bij onderzoek als meststof nagenoeg waardeloos te zijn. Van drie monsters „Landbouwkalk" bestonden er twee niet uit gebluschte of ongeblusnhte kalk, doch kwamen in samen stelling overeen met kalkmergel. De bt»- treffende leverancier werd aangeschreven in het vervolg deze meststof te verhandelen onder den naam „kalkmergel" en njet meer als „Landbouwkalk". Het derde monster was gebluschte fcplk van normale samenstelling. Van twee monsters genomen uit partijen gebrande kalk kwam het eene in sa menstelling overeen met kalkmergel, het andere was een product van zoodanige sa menstelling, 'dat het niet verhandeld mocht worden onder de benamingen: ongeblusch- te. kalk, gemalen ongebluschte kalk, ge bluschte kalk of kalkmergel. Een monster k alkmagnesium vol deed niet aan de opgegeven garantie. 'De twee monsters kalkmergel volde den aan de in den codex aan kalkmergel gestelde eischen. Van kalizout 40 werden 7 monsters genomen. Drie voldeden wel, een vierde voldeed niet aan een garantie van 40 in water oplosbare kali. Uit een partij, welke uit drie soorten bestond, althans uit soorten van verschil lende kleur, werd van elke soort een mon ster genomen; het van deze drie monsters gemiddelde gehalte voldeed aan een ga rantie van 40 Van de twee monsters Thomasphos- phaatmeel voldeed het èenè niet aan de opgegeven garantie; het andere bevatte slechts 6.7 in mineraalzuur oplosbaar phosphorzuur, waardoor deze stof met f 1.60 per 100 K.G. te duur betaald was. Een monster zwavelzure ammo niak voldeed aan den voor deze meststof in den codex gestelden eisch. Van twee monsters kunstmest 5 X 6 X 8 voldeed het eene wel, het andere niet aan de opgegeven garantie. Een monster grasmest bevatte 7.0 in water oplosbaar phosphorzuur en 6.3 in water oplosbare kali en "voldeed aan de garantie. Nederl. pootaardappelen In Duitschland niet meer noodig In Handelsberichten schrijft Ir. Jouetra, onze Rijkslandbouwoonsulent te Bergen, over „Nederlacndeah of Duitsdh pootgoed:?": Een uitvoerige behandeling van deze vraag van de hand van den bekenden aard- appelkweeker Dtr Pniebe te Kleinbeeren is opgenomen in „Dóe Kar tof fel'" van 16 Aug. jj. Schrijver roemt de goede eigenschappen van het pootgoed van onze Eerstelingen, dde vooral beetaan in het vroeg rijpen der knol len en in een goede gezondheid. Het waren vooral deze eigenschappen, welike den Duiit- echen verbouiwer tot dusver steeds weer aanleiding gaven zijn pootgoed uit Neder land te betrekken. Thans, nu verschillende proefnemingen hebben bewezen, dat diezelf de eigenschappen ook in het Duitsohe poot goed aanwezig zijn, bestaat er volgens den heer F. geen aamleiding meer met deze bui- tenlandsche bestellingen voort te gaan. Ver schillende proefnemingen, dUe nader in het artikel worden beschreven, hebben bewe- dat het vroeg-rijpen der knollen uit- sluitend aan het vroege oogsten moet wor den toegeschreven. In Nederland worden de vroege aardappelen ook die voor poot goed bestemd zijn reeds in het begin van Juli geoogst, terwijl men hiermede in Duitschland pas begint, wanneer het loof geheel en al is afgestorven, dus in Septem ber en ook wel eerst in October. Alleen aan idit versdhil in oogsttijd zou het volgens den (heer Firiebe moeten worden toegeschreven, onze Eerstelingen vroeger rijp zijn dan de Duitsdbe. Wordt het zaadgoed van beide herkomsten gelijktijdig geoogst, dan zal de vrucht ook gelijk rijp zijn. Voorts heeft het vroege oogsten een gunsbigen invloed op de gezondheid der aardappels. Ontvangen geschriften Plantkunde II A door Dr. J- Botke 2e druk. Uitgave: J. B. Wolters, Uitgevers-Mij. Groningen. Van dit deel van de „Ned. Land- en Tuin bouwbibliotheek", de bekende groene bandjes, verscheen een tweede druk, die be grijpelijkerwijze op de hoogte van den tijd is gebracht- Zoo werden b.v. de virus- en bacterieziekten scherper uiteen gehouden. Overigens dezelfde leerzame, duidelijke inhoud als de eerste druk, dezelfde keurige stevige uitvoering, zoo bijzonder practiscb voor studieboek, dezelfde duidelijke druk. dezelfde zuiver tekstverduidelijkende illus traties: wij zijn niet anders van deze uit geversmaatschappij gewend. En de inhoud is volkomen met de wijze van uitvoering in overeenstemming. Betonkuipen voor A.I.V.-voeder Goedkooper constructie der benoodigde ku'pen. Gemakkelijker in het gebruik. L In verband met de groote belangstelling, dlie er bestaat voor die kort geleden gepro pageerde wijze van inkuilen volgens de methode van Prof. Dr A. I. Virtanen, waar voor vooral het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen in Limburg een woord van lof toekomt heeft het Instituut voor Landbouwwerktuigen en -gebouwen te Wa- gemingen zich bezig gehouden met de studie over den bouw der benoodigde silo's. Be doeld Instituut meent het volgende daar over te kunnen mededeelen: Het vóoreohrift dat tot dusver voor den bouw der silo's werd verstrekt luidt, dat speoiaal ronde kuipen zonder bodem moet makec van b.v. 3, 4 of 5 meter door enede en ter hoogte van 1.5 k 2 meter, drie in verband met den ongunetigen grondwa terstand 0.50 tot 1.50 onder maaiveld be ginnen. Ten einde het zuiver rond zijn der kui pen te verkrijgen, wordt verder het gebruik 2 malden voorgeschreven, waartuesohen m.m. dikke bewapening moet worden aangebracht en het beton ter diikte van 12 cm moet worden gestort. Bij deze betonnen kuip behoort dan een eveneens rond houten opzetert.uk ter hoogte van 1.5 of 2 meter, dat in stukken van ongeveer 2 meter wordt op gebouwd en met 2 ijzeren banden wordt bij eengehouden. Het schijnt ons toe, dat op deze wijze toch wel een zeer dure manier van bouwen wordt voorgeschreven; immers niet aldeen dat de mallen, ook dan als ze door een aan nemer in huur worden gesteld, toch extra geld aan huur en vervoer kosten, maar bovendien kunnen zoowel bij het maken de kuip als van het opzetetuk vaklie den niet worden gemist Als groot bezwaar komt hier naar onze meening nog bij, dat men voor kuilen van 3, 4 of 5 meter diameter even zoovele mai len en opzefstukken noodig heeft Het schijnt ons toe, dat deze bezweren gemakkelijk te ondervangen zijn door voor deze kuipen niet den cylindervorm toe te passen maar een veelhoek van een vol doend aantal zijden om geen gevaar te loo- pen van een minder goede uittreding var de lucht De veelhoek kan dan worden sa mengesteld uit vlakke betonpalen, dde d< boer zelf volgens voorschrift kan maken, en nadeihand opstellen, waarna de boeken tusschen de platen worden aange streken. Ook het opzetstuk wordt dan sa mengesteld uit rechte, hourtjen sdhotten, die op een gemakkelijke wijze aam elkander worden verbonden. Teneinde deze opzetstuklken voor kuiijen verschillende grootten, hetzij op de zelfde of naburige boerderij te kunnen ge bruiken, is het gewenscht een bepaalde maat aan te houden. Wij meenen dat bij toepassing der Virtanemmetihode, waarbij een vulling van den kuil in hoogstens drie dagen verlangd wordt, op onze kleine be drijven dikwijls kuipen van geringen dia meter noodig zullen zijn, waarbij een breed- zestig oentdmeter een geschikte maat Een betonplaat ter lengte van meter en dikte van 6 cm. weegt den 160 kg en is door twee man goed te hauteeren Terwijl bij de ronde betonkuipen uitgegaan wordt van een diameter van reep. 3 of 5 m en dus de oppervlakte 7.1 of 20 m2 is en de inhoud bij 2 meter hoogte 14.2 of 40 m3, kan met de betonplaten en schotten een opeenvolging in oppervlakte verkrijgen van b.v. 4 tot 27.5 m2 of bij 2 m hoogte vam tot 55 m3 inhoud. Wij bereiken dit op een gemakkelijke wijze door den veelhoek, b.v. een zeetienhoek, te laten bestaan uit twee halve zestienlhoeken, diie door rechte stuk ken van de gewenschte lengte worden ver bonden. Men verkrijgt op deze wijze aam beide kanten van de kuip een poort, waar door zoowel het im te kuilen materiaal als het daarvoor benoodigde zuur gemakkelijk kan worden aangevoerd. Ook dit schijnt belangrijk voordeel te geven boven de volgens de Finsdhe voorschriften te ma ken silo's, waarbij het opzetstuk een voort durende scheiding teweeg brengt tusschen de personen binnen en buiten de kuip, zoo dat de methode bij gerung personeel bijkans niet is uit te voeren, en bij voldoend perso neel de controle op het werk, d.w.z. op het spreiden, aanstampen en sproeien van het zuur in het gedrang komt. De lengte van deze poorten moeten o.i. die 2.40 M. niet overschrijden, zoodat daarmee dam tevens de overgang van den eenen veel hoek op den anderen wordt bepaald. Een denkbeeld van den prijs dezer beton kuipen en van de opzetstukken verkrijgt men door de vermelding, dat de materiaal kosten van één betonplaat ter hoogte van 1.5 M. 0.S0 en ter hoogte van 2 M. 1.10 bedraagt, terwijl één houten schot ter hoogte van 1.5 M. 1.60 en ter hoogte van 2 M 2.15 kost. Dit is berekend naar gemiddelde mate riaalkosten en zonder arbeidsloon. In de westelijke provincies zal men door den hoogen grondwaterstand meestal 6lechts 0-50 M. diep gaan 1 meter boven den grond m.a.w. kuipen van 1.5 M. toepassen met op- zetstukken eveneens van 15" M. Het spreekt wel van zelf, dat deze kuipen ook voor do oude methode vail inkuilen gébruikt kunnen worden. Phili op kalibehoeftigen grond In het Gron. Landb. blad wijst de heer J. G. Maschhaupt er op, dat chili op een kalibehoeftige zwavelgrond gunstiger werkt dan andere stikstofmeststoffen. Sedert 1911 ontvingen de perceeltjes van een proefveld te Mensingeweer nimmer stalmest. Een serie kreeg de stikstof steeds In den vorm van chili, een tweede als zwavelzure ammoniak en een derde als kalksalpeter. Sedert 1923 wordt Ihier een kaliproef ge nomen. Thans staan op dit proefveld voeder bieten- In de tweede helft van Mei was de kali- werking reeds duidelijk zichtbaar, door een betere ontwikkeling van de plantjes met kalL In de eerste helft van Juli begonnen op de strooken zonder kali enkele bladeren gele randen te vertoonen. Dit verschijnsel nam langzamerhand toe, terwijl de aanvan kelijk gele verkleuring in een bruine ver dorring aan de randen overging. Opmerkelijk is, dat het loof van de cHiii- veldjes zonder kali van het begin af aan veel beter is geweest dan op dc veldjes zonder kali met zwavelzure ammoniak en kalksalpeter. Op de veldjes met kali was het verschil in loofontwikkeling tusschen de chilisalpeter eenenziijds en de beide andere stikstofmeststoffen anderzijds wel veel ge ringer, maar toch nog duidelijk ten gunste van het natronsalpeter (chili.). We moeten de hier geconstateerde gun stiger werking van natronsalpeter in ver- gelijking mét kalksalpeter toesclirijven aan het natr ium, welke ten deele de functies van het kalium kan overnemen- Tegenover deze gunstige eigenschappen van chilisalpeter staat, zooals bekend de ongunstige werking op de structuur (dichtslempen)' vooral hij kalkarme, lichte kleigronden. Niettemin is het goed, toch ook aandacht te blijven schenken aan de voor meerdere gronden gunstige eigenschappen van chili salpeter en kusntmatig bereide natronsal peter. Rogge- en wikkenteelt De teelt van rogge met zandwikken kan op grond van de ervaringen, welke het NaCoVo ten dienste staan, wélden aanbe volen. Men zaaie begin September de zandwik ken tegen 100 kgr. per H.A.eind Septem ber moet de Petkuser rogge tegen 60-kgr. pei H-A. ingezaaid worden. In het voorjaar wordt het veld vervoerderd of ingekuild, waarna het nog volop tijd is om mais of een eiwitrijk voedermengsel in te zaaien. Voor degenen, die het gewas nog niét kennen, hebben de firma D. J. v. d. Have te Kapelle-Biezelinge en N.V. Rohcrtus' Zaadhandel te Winschoten wikkenzaad ter beschikking gesteld- Zij, die gratis 2 kgr. zandwikken wenschen om hiermee een een voudige proef te nemen, worden verzocht zich door bemiddeling van hun consulent omgaand te wenden tot het NaCoVo. p n InstHuut voor Plantenveredeling te Wage- ningen, Het zaal zal dan ten spoedigste worden afgezonden. De directeur van het Instituut voor Plantenveredeling C BROEKEMA. MARKTOVERZICHT De markt bleef de geheele week eterk onder druk van aangeboden partijen, zoo wel aangekomen als etoomende waar en zakte telkens weder in. Alleen op het eind der week kwam de daliing tot et aan en sdheen er een kleine stijging zelfs te be speuren, hetgeen zich ook heden voortzette. Gerst was buitengewoon sterk gedrukt doof de voortdurende aanbiedingen van Donau en van Russische zijde en bereikte een tot heden aan onze beurs ongekend laag peilt ook bier bracht het slot der week een stil stand. Haver is dloor de hooge rechten feite* lijk voor den handel op het buitenland stil gelegd. Rogge zakte begin der week met den algameenen druk mede tot een record laagte om ere neens aan het slot iets te stij gen. Het verloop van de tarwemarkt was gelijk aan dat van die bovengenoemde voe- dergranen. De markt voor Amerikaansche lijnkoeken is de laatste dagen flauw gestemd met af brokkelende prijzen. De imlandsche fabrie ken kunnen nog steeds niet met deze lege prijzen meegaan en zijn praktisoh gespro ken niet aan do markt. Inlandsche co cos- koeken onveranderd, lavasoorten met meer aanbod tot steeds legere prijzen. Grondno» tenkoek vrijwel onveranderd. WEET GE dat onze boteruitvoer, welke in Juli 1932 slechts 1.128 ton bedroeg, tegen 2.914 t;<n in 1931, dit jaar (1933) weer is geklom men tot 2.952 ton; dat Engeland in Juli 1933 ruim vijfmaal zooveel boter van ons betrok als in Juli 1932 n.L 1.192 ton tegen 216 ton in 1932. dat de kaasuitvoer die in Juli 1931 ongeveer 8 916 ton bedroeg in 1932 daalde tot 6.713 ton en in Juli 1933 tot 5.700 ton, wat voornamelijk komt doordat Frankrijk 1000 ton minder afnam, dat de Engelsche botervoorraden In koel huizen op 5 Augustus 1.1. 32.5 millioen bedroegen tegen 22-1 millioen k.g. een paar jaar geleden. dat de invoer van appels in ons land, ge durende het tijdvak 1 Jan.-1 Augs. steeg van 4 mill, k.g- in 1930 tot 18.6 millioecu k.g. in 1933, peren van l/z mill. k g. tot bijna 3 mill, kg en pruimen van nuN kg- tot bijna 2y2 mill. k.g. dat op Flakikee proeven genomen worden met (Jiet op regels zaaien van pootuien, die dus niet weer verpoot worden, wat arbeidskosten besparen zal. dat de Rijksbond van Duitsdbe groenten- en fruitconserven in een rondschrijven aan zijn leden heeft medegedeeld, dat zij die Hollandsche boonen verwerken gesigna leerd zullen worden, wat dus beteekeut. dat ook de Hollandsche boonen evenals de Hollandsche vroege aardappelen en Hollandsche tomaten geboycot worden. dat de tuinbouwexport in Juli 1933 bedroeg 64.2 millioen k.g- tegen 95y2 millioen k.g, in 1932 en ook in 1931 en 135»A millioen k.g- in 1930.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 8