JUrnttrr ^riïtsdjr (tümraat Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het kloppen begint weer EERSTE BLAD ABON N EM EPJTi 'er kwartaal In Leiden en In plaat- ien waar n agentschap gevestigd Is ƒ2.35 Franco per poat 2.35 portokosten. Per week ƒ0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk* iche tending „4.50 Bü dageJijksche zending o&-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7y% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4056 WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsL17yi Elke regel meer0.22^ ?rgez. Mededeeiingen Van 1—8 regela 2-30 Elke regel meerM.»H.mH..H..H a 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan T bureau wordt berekend 0.!0 14e Jaargang Wij hebben een tijdje gezwegen over de propaganda voor de Christelijke Pers. Maar hier zijn wij dan weer. Alles heeft zoo zijn bestemden tijd. Niet, dat men in bepaalde maanden moet zwijgen over zijn krant, integendeel, maar er zijn toch van die perioden, welke er zich bijzonder voor leenen. De zomer, welke ditmaal zijn naam met eere droeg, al zullen er altijd klagers blijven, is er niet zoozeer het aangewezen tijdperk voor. Dan zijn er andere dingen, welke hoofd en hart vervullen. Ofschoon er bij velen toch ook dan nog wel een gevoelig plekje overblijft voor de krant, voor den dagelij kschen huisvriend, en welke dan ook door steeds meerderen als een trouwe metgezel wordt meegenomen naar het vacantie-oord. Wat ons betreft, het beeld, dat onze lezerslij st vertoonde, was beter, dan andere zomers. Hoe gaat het? Gewone zomers, dan verdwijnen er wat, om later terug te komen. Een enkele blijft weg. Nieuwe treden vaak wel aan, maar zomer is nu eenmaal zomer. Ditmaal liep het alles veel vlotter. Kwam dat, omdat er dit jaar voor de krant geen komkommertijd was met zeeslan- genhistorie's en andere onwaarschijnlijkheden? 't Is waar, binnen- en buitenland boden in deze zomermaanden geen beeld van stille voldaanheid. Alles woelt en alles haakt naar de ontkoming uit wat maatschappelijk schrijnt en geestelijk be nauwt. Kwam het, omdat men bespeurde, dat ons blad ook dezen zomer zeer royaal was met aanbieding der aantallen kolommen lectuur, en beproefde de dingen van den dag begrij pelijk voor te stellen? Inderdaad, de warme dagen hebben vaak nog veel gevergd van wie aan de krant hun taak vinden. Kwam het, omdat de lezers het toch wel waardeeren, dat hun krant, hun dagblad in prijs is verlaagd? Ook dat is ongetwij feld gewaardeerd. Men moet in het leven niet altijd wachten op anderen met het stellen van een daad. Men doet dan de daad niet uit echte spontaniteit, neen noodgedwongenomdat de buurman het eerst deed, of omdat de concurrent vóórging. Hoe dit alles zij, zomer is altijd zomer, ongeacht het weer. Maar ditmaal heeft de lezerslij st van ons blad ons tot tevre denheid gestemd. Maar nu zijn wij er dan weer met onze propaganda-voorstel- len. Nu doen wij weer een beroep op vrienden en vrien dinnen van ons blad. Men weet het, ons blad is het blad van en voor de lezers. De NIEUWE LEIDSCHE COURANT .beteekent het levenswerk van een groep personen, die zich eraan verbonden hebben. De hulp der lezers, waardoor het lezerstal zich steeds uitbreidt, moet vergolden worden door de belofte (wij meenen ook ingeruild tot dusver)elke duizend lezers méér legt directie en redactie de verplichting op den inhoud opnieuw te bezien. Wij voegen thans aan deze eerste opwekking nog iets toe, om de propaganda te vergemakkelijken. Wie zich met 1 October aanstaande als kwartaallezer op ons blad abonneert voor minstens één jaar, ontvangt gratis al de nog tot 1 Ocober verschijnende nummers. De aanbrengers willen wij ook niet vergeten. Men doet het niet om een premie, dat weten wij, doch wij willen onze waardeering toonen. Ieder, die een abonné aanbrengt voor minstens één jaar, ontvangt na 1 November aanstaande een bijzonder mooi luxe gebruiksvoorwerp. Wij hopen weer precies zoo gelukkig te zijn met de keuze als dit voorjaar. Voor twee of meer lezers ontvangt men een duurder premie. Verder krijgt elke werver, op wiens naam de 25ste, 50ste, 75ste, 100ste, 125ste een nieuwe abonné valt, buiten de gewone premieeen extra verrassing. Men kan daarvoor kiezen tusschen een bronzen Dr. Kuy per-plaquette, ter waarae van f 5, of een fraai boek. Wij verwachten een grooten oogst. Nieuwe lezers op te geven aan de Administratie van DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen KAMEN OF RADEN? De gemeentebesturen verkeeren thans tengevolge van de houding van het Rijk in groote onzekerheid. Wij leven nu in de periode, dat de be grooting voor het volgend jaar opgemaakt en de verschillende posten geraamd moeten worden; maar men kan niet veel meer dan doen raden. Dit is reeds een gevolg van de onzekerheid der tijden; men denke slechts aan de uitgaven voor maat schappelijk hulpbetoon en de dalende in komstenbelastingvoor deze factoren kan men niemand aansprakelijk stellen. Anders staat het echter met de uitkeerin- gen, welke door het Rijk geschieden en waarvan de beslissing ook feitelijk bij de Regeering berust. Daar is in de eerste plaats de werkloozen steun. De Regeering vergoedt voor crisiswerkloo- zen en menigmaal ook voor werkverschaf fing van 25 tot 75 der uitgaven. Maar op welk percentage de gemeenten werkelijk kunnen rekenen; die vraag blijft onbeant woord. In vele gevallen heeft men wel een zwaar vermoeden op een zeker percentage; maar hoeveel het werkelijk zal zijn, dat weet men niet Het wordt thans nog erger. Naar met ze kerheid verluidt, had het vorige kabinet een nieuwe regeling in portefeuille. Het nieuwe ministerie acht de oude regeling eveneens onjuist; maar zij neemt blijkbaar de nieuwe basis niet over, want er heerscht nog voortdurend onzekerheid op dit terreiu. Nog ernstiger staat de kwestie met de uit- keering uit het Gemeentefonds. Deze uitkeering was, met inachtneming van ongelooflijk ingewikkelde formules vastgesteld voor vijf jaar. Eerst werd daarop inbreuk gemaakt door de drie procentsheffing, welke ontgaan kón worden als men allerlei maatregelen nam. De gemeenten hebben zich daaraan van lie verlede aangepast. Thans echter dreigt er een nieuw gevaar: te dreigender, omdat men niet weet, wat uit dit onweer komen kan. Vrij-officieel heeft de Regeering laten pu- bliceeren, dat zij reeds nu beginnen zal de uitkeeringen, welke gedurende vijf jaar vast lagen, te verminderen, opdat de gemeenten vast kunnen wennen aan de verlaging, welke in 1935 zeker komt. Echter, iets meer is daarvan nog niet be kend geworden. Over deze voorgenomen korting zelf hebben we nog niets gezegd, omdat het ware er nog niet van bekend is en wij geen behoefte hebben stemming te maken tegen de Regeering. Maar het feit, dat de gemeenten het niet verder kunnen brengen dan raden in plaats van men, is wel bedenkelijk. Voor 't oogenbiik kunnen zij niet anders doen dan rekenen op de ongewijzigde en onverkorte uitkeering; maar wanneer de be dragen straks beknot worden, liggen de ge- meentebegrootingen opnieuw in 't honderd. De gemeentebesturen mogen toch voor 't minst verwachten, dat ze zoo spoedig gelijk over deze aangelegenheid definitieve inlichtingen ontvangen. BINNENLAND. HOFBERICHTEN De Koningin te Naaldwijk Gistermiddag heeft de Koningin Naald wijk bezocht, ter bezichtiging van de aldaar geopende Westlandsche tentoonstelling van bloemen en fruit, welke gearrangeerd is in het gebouw der Centrale Snijbloemen-Vei- ling. Prinses Juliana Prinses Juliana heeft gistermiddag de ver gadering van den Raad van State bijge woond. Prins Hendrik Prins Hendrik, die op een zeiltocht is, ver toefde gisteren te Vlissingen en bracht o.a. een bezoek aan den Commissaris van de Koningin te Middelburg. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van den heer Drop, inzake de voorgenoemde reorganisatie van den baken en politiedienst op de groote rivieren, heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat hij het niet wenschelijk achtte, omtrent net al of niet in overweging en voorbereiding zijn van wijzigingen in den dienst mede- deeling te doen. Vervanging van twee stoomvaartuigen door twee motorbooten is op zich zelf wen schelijk geacht; daartoe is een overeenkomst PROVINCIALE FRIESCHE ORANJE-HULDE HET PROGRAMMA Op d© groote provinoiale Friesche Oranje huid ebetooging, die het Christelijke Jonge ren-Comité op 31 Augu6tu6 te Leeuwarden houdt, zullen els ©prekers optreden Mr H. B ij 1 e v e 1 d t, te Amsterdam, oud-minister van marine, Ds. A. G. H. van Hoogen- h u y z e, Ned. Herv.. predikant te Amster dam, Mr G. A. Diepenhorst te Zeist, lid der prov. staten van Utrecht, Mr J. W. T ij s m a, voorzitter van het 31 Aug.-comité te Leeuwarden, Ds G. D. A. Oskamp, Ned Herv. predikant te Harlingen, Ds. A. Grup- pen, Christelijk-Geref. predikant te Zwaag- westéinde, de heer H. A 1 g r a te Huizum, hoofdbestuurslid van den Geref. Jongelings- bond (spreekt im het Friesch) en Ds S. W. Bos, Geref. predikant te Leeuwarden. GEEN POLITIEK IN DEN TREIN VOORSCHRIFT DER DIRECTIE Door de directie der Ned. Spoorwegen is aan het personeel een schrijven gericht met den volgenden inhoud: Volgéns mededeeling van de Deutsche Reichsbahn-Gesellschaft is het voorgekomen dat ons personeel, dienstdoende op treinen naar Duitschland, aldaar Nederlandsche couranten, die politieke propaganda tegen het in Duitschland heerschende régime be vatten, heeft ingevoerQ. Het particulier met zich meevoeren van goederen met de bestemming, die elders aan te brengen of achter te laten, is uit den aard der zaak aan het op de treinen dienst doend personeel verboden; het locomotief- en treinpersoneel zal dus ook inzonderheid hebben na te laten tijdens zijn dienstuit oefening couranten, tijdschriften en andere drukwerken, die aanstoot kunnen verwek ken, in Duitschland binnen te voeren of daar achter te laten. Ook is aan dat perso neel verboden aan derden daartoe mede werking te verleenen. Voorts dient het personeel, dat bij de uit voering van den dienst in aanraking komt met Duitsch spoorwegpersoneel zich daar mede niet in politieke discussies te begeven, omdat zulks tot ongewensc^ite gevolgen kan leiden en een behoorlijke samenwerking tusschen de betrokken spoorwegadministra ties daardoor in gevaar gebracht zou worden BINNENLANDSCH LUCHT VERKEER EEN RECORDDAG VOOR DE K.L.M. Gedurende de tweede helft van den zomer dienst heeft het vervoer op de binnenland- sche luchtlijn AmsterdamTwente en Am sterdamGroningen, hetwelk bij dat op Zee land ten achter bleef, een belangrijke stij ging vertoond. Zaterdag boekte de K.L.M. met het vervoer van totaal 171 passagiers record op haar binnenlandsche luchtnet HET HULDIGINGSDEFILE IN HET STADION DEELNAME VAN MILITAIREN Een dezer dagen verschijnende Legerorder zal de mededeeling bevatten, dat er geen bezwaar bestaat tegen het deelnemen van militairen aan het nationaal huldigings- dcfil dat op 9 September in het Stadion zc! worden gehouden. ONDERWIJS VERHUIST Naar aanleiding van een bericht ii Nieuwsbron, welk blad vernam, dat het ministerie van Onderwijs, tot dusver geves tigd aan het Bezuidenhout 30, zal worden ondergebracht in het gebouw van het Centr. Bureau voor de Statistiek aan de Oostduin- laan, en wel in de lokalen waar tot dusver de Octrooiraad was gevestigd, kan worden medegedeeld, dat deze verhuizing nog wel enkele maanden zal vorderen, in verband o.a. met de inrichting van diverse lokalen in 't gebouw aan de Oostduinlaan voor hun nieuwe bestemming. De bureaux van enkele afdeelingen van het departement van Sociale Zaken, waar voor totnutoe nog geen ruimte was in hel gebouw aan het Bezuidenhout 30, zullen dan worden gevestigd in laatstgenoemd gebouw, waarin zich reeds een belangrijk deel van dit departement sedert de instelling ervan bevindt. MINDER WERKLOOZEN De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede. dat de werkloosheid onder de 605.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1927 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 7 tot en met 12 Augustus 23.7 pet. heeft bedragen en in de week van 24—29 Juli 24.3 pet In de over eenkomstige week van het jaar 1932 was 't werkloosheidspercentage 26.2. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 12 Augustus in totaal 300.387 werkzoekenden ingeschreven, onder 286.370 mannen. In totaal waren werk loos 274.142 personen, onder wie 265.085 mannen. Op 29 Juli bedroeg het totale aantal inge schrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemiddeling 302.993; hiervan waren werkloos 276.740 per sonen, onder wie 267.881 mannen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve sedert 29 Juli J.L verminderd met 2606, het aantal werkloozen met 2598. Het aantal uit de havens van Amsterdam Rotterdam vertrokken Nederlandsche landverhuizers bedroeg volgens de opgaven de commissies van toezicht in die havens, 70 in het eerste halfjaar 1933; in 1930 bedroeg dit aantal 2740 (over het ge- heele jaar); 361 in 1931; 155 in 1932. INTERNATIONALE LUCHTVAART COMMISSIE NEDERLANDSCHE LEDEN Bij Kon. besluit is aangewezen in de In ternationale Luchtvaarcommissie, als eerste vertegenwoordiger E. Th. de Veer, directeur van den Luchtvaardiensf; als tweede ver tegenwoordiger, in het bijzonder belast met de behartiging van de belangen van Nederl. Indië, ir J. Blackstone, oud-directeur der B. O. W. in Nederlandsch-Indië. 40.000 K.M. IN TWEE DAGEN Op Vrijdag 25 dezer legden de vliegtuigen op de lijnen van de K.L.M. in het buiten land, met inbegrip van de Indië-lijn, in het binnenland met inbegrip van de Nederland sche rondvlucht gezamenlijk 20.000 K.M. af. Op Zaterdag bedroeg deze totale afstand bijna 19000 K.M. Bij de beoordeeling dezer zeer hooge cijfers bedenke men, dat de totale lengte der Indische luchtlijn 14.500 en dat de omtrek der aarde 40.000 K.M. be- TOEZICHT OP BIOSCOPEN Naar wij vernemen zal op Zaterdag 9 Sept des n.m. om 3 uur in een van de zalen van het hotel Noord-Brabant, Vreeburg, te Utrecht, een bijeenkomst worden gehouden van plaatselijke commissies van toezicht op de bioscopen, met de bedoeling te komen tot de definitieve instelling van een perma nent contact tusschen deze commissie, ter bevordering van een juiste en effectieve toepassing van de Bioscoopwet en de bios- coopbesluiten. De bedoeling is te geraken tot een maandelijks correspondentieblad, •terwijl eens per jaar een algemeene ver- gadering zal worden gehouden. De uitnoodigingen tot deze bijeenkomst zijn verzonden door de plaatselijke com missie van Helmond, aan welko op een vorige bijeenkomst de nadere uitwerking der plannen was opgedragen. De voorzitter van de Centrale Commissie voor de filmkeuring te Den Haag, de heer an Staveren, zal op deze bijeenkomst reeds een inleiding houden. Een groot aan tal commissies heeft zijn instemming met de plannen betuigd. KONINGINNEDAG UITKEERINGEN AAN OUD-MILITAIREN. Door de Koninklijke Vcreeniging van ge- pensionieerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger, zal op 31 Aug. aan 12 onder vroegere wetten gepensio neerde militairen beneden den rang van officier en aan een weduwe van zoodanig militair, in totaal f 892 worden uitgekeerd. AANBESTEDING Vanwege den Rijkswaterstaat i6 gisteren aanbesteed de aanleg van de aardebaan een gedeelte van weg no. 12 fs-Graven- hageUtrechtDriebergen—Arnhem) on der de gemeenten Stompwijk, Nootdorp, Zoetermeer en Zegwaard, met bijkomende werken. Laagste ineohirijfster: N.V. Amsterdam- ©che Ballast Mij. te Amsterdam, volgens B, oor ƒ677.000. DE STEUN AAN VEEHOUDERIJ EN ZUIVELBEDRIJF MET MOET REKENING HOUDEN MET ANDERE BELANGEN In het antwoord, dat de Minister van Eco nomische Zaken gegeven heeft op een brief van den Algemeenen Nederlandschen Zui- velbond, betreffende de crisismaatregelen inzake het veehouders- en zuivelbedrijf, zegt deze bewindsman, dat bet thans inderdaad noodzakelijk is, den toestand van het zuivel- en veehoudersbedrijf opnieuw onder de oogen te zien, teneinde dit bedrijf voor een catastrophe te behoeden. Op dit oogenbiik kan niet meer gesproken worden van een oplossing der zich voor- doende problemen in één van twee richtin gen: óf sterke inkrimping van den veesta pel en zoodoende beperking der melkpro ductie óf vergrooting van het afzetgebied, doch zullen beide richtingen gecombineerd moeten worden en zal bijgevolg zoowel het een als het ander dienen te geschieden. Te meer acht de minister zulks noodig, wijl door het abnormaal snel toenemen van den rundveestapel er niet alleen meer een melk- vraagstuk, doch ook een vleeschvraagstnk van de eerste orde is ontstaan, dat de vleeschmarkt geheel dreigt te ontwrichten en daardoor ook de werking van de Crisis- Varkenswet bedreigt. Inkrimping van den veestapeL De regeering is tot inkrimping van den veestapel bereid, evenwel onder het voorbe houd, dat zekerheid wordt geschapen, dat met de eene hand niet wordt teruggenomen, wat met de andere hand gegeven wordt, m. a. w. waarborgen worden verstrekt, dat de inkrimping, die behoort plaats te vinden, ook inderdaad tot stand komt en geen nieu- wè uitbreiding van den veestapel over de toegestane limieten heen plaats vindt Gemengde margarine De minister heeft maatregelen genomen om de meerdere consumptie van met boter gemengde margarine tegen te gaan, hetgeen het gebruik van boter zou schaden. Deze maatregelen bestaan uit de contingentee- ring van de productie van gemengde mar garine tot 1050 ton per week. Hiermede is de contingentéeringsmogelijkheid evenwel nog niet uitgeput. Indien de omstandighe den het noodig maken, dat in 't binnenland 72.000.000 K.G. boter per jaar wordt geplaatst het maximum van hetgeen de Zuivelbond zich voorstelt in het binnenland te plaatsen kan zulks door bovenbedoelde contin- genteering ten volle bereikt worden bij een menging van 50 pet. boter, zooals op grond van de bepalingen der Crisis-Zuivehvet mo gelijk is en zonder dat gevaar bestaat, dat de gebruiker van boter tot het gebruik van van margarine overgaat. Het denkbeeld om in geval van gedwon gen inkrimping van den veestapel de con- tingenteering der margarine-productie vast te koppelen aan de opheffing van het meng- verbod acht de minister onaanvaardbaar. Positie der margarine-industrie Wat de schade betreft, door de eigenlijke margarine-industrie te lijden, is de opmer king gemaakt, dat het voor deze toch weinig verschil uitmaakt, of de margarine-produc tie tot 50 pet wordt oeperkt, dan wel, of zij deze producte mag mengen met 50 pet bo ter, waarop zij volgens eigen bewering geen winst kan maken. Deze opmerking is even wel onjuist Zou het binnenlandsch afzet gebied tot de helft moeten worden terugge bracht, dan beteekent dit het verlies van een vaste cliëntele, die met veel moeite en kosten en na jarenlange voorbereiding is verworven; ook zullen de bestaande marga- rinemerken, waaraan door het maken van reclame groote kapitalen zijn besteed en waarin een „goodwill" van millioenen zit, grootendeels hun waarde verliezen, omdat de helft der afnemers bij gebrek aan de noo- dige hoeveelheden, niet meer zal kunnen worden bediend. Voor de vervaardiging van de beperkte hoeveelheid margarine, die in Nederland kan worden geplaatst, is het niet noodig, dat b.v. de Margarine-Unie over een zoo wijd vertakt complex van bedrijven beschikt als zij thans bezit, en zonder hetwelk het aan de Nederlandsche margarine-belangen zeer stellig niet gelukt zou zijn, om een leidende plaats te verwerven in het internationale Unileverconcern, waarin thans Londen en Rotterdam als twee gelijkwaardige polen fungeeren. Het feit, dat niks verkregen is, heeft het tevens mogelijk gemaakt, dat de Nederlandsche banken door middel van een daartoe gevormd consortorium een zeer be langrijk gedeelte van de veelomvattende zaken van het wereldconcern financieren; voor de heteekenis van Nederland als inter nationale geldmarkt is zulks van hooge waarde. Mede is zoodoende verkregen, dat het Rotterdamsche kantoor der onderne ming het centrale punt is er «worden, van waaruit voor een groot gedeelte de voorzie ning met grondstoffen van de aangesloten fabrieken op het vasteland van Europa wordt verzorgd, waar de geldzaken worden geregeld en de daarmede gemoeide admi nistratie met een bezetting, die ver uit gaat boven de behoefte ook van een belang rijke plaatselijke industrieole onderneming plaats vindt. Het is in Nederland, waar voor de elders in Europa geleqcn fa brieken der Margarine-Unie, uit de ruwe grondstof de halffabrikaten: oliën en harde etten worden vervaardigd, uit welke het eindproduct voornamelijk wordt bereid Eén der bijproducten: de veekoeken, dekt een niet onaanzienlijk deel van het verbruik van veekoeken in Nederland: een ander hijpro duct: de vetzuren, dienen met bepaalde oliën als grondstoffen voor de zeepfabricage, •elke plaats vindt in de fabrieken van het concern te Vlaardingen (toiletzeep) en te Maarssen (zachte zeep). Van het bestaan van een bedrijf als de Margarine-Unie profiteeren bijgevolg niet al leen daarmede verwante, doch ook geheel andere ondernemingen van den meest ver scheiden aard, wat vooral in de huidige om standigheden voor onze nationale welvaart van groote heteekenis is. De Zee-schccpvaart Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De regeering en de crisismaatregelen in zake het veehouders- en zuivelbedrijf. (blz. 2) Theorie en practijk der ontwapening. Spionnagege vallen. Groote branden in Andalusië gesticht. Grey ernstig ziek. (blz. 5) Brief it Tropisch Nederland. (blz. 9y Lijst der Koninklijke Onderscheidingen, (biz. ioy Roosevelt en het staLilisatieprobleem. De vrije gouoiru»rkt weer in van grondstoffen voor de margarine-in dustrie; in 1932 maakte deze aanvoer onge veer 6 pet. uit van allen goederenaanvoer in de beide groote Nederlandsche havens. De baten, die in 1932 aan de Nederlandsche scheepvaart en zeehavens alleen uit dezen hoofde reeds voortvloeiden, zijn zelfs over 'n ongunstig jaar als 1932 nog op f 10.000.000 te stellen. In vele gevallen vormen de aan voeren ven grondstoffen, voor de margarine- industrie de basis van de vrachten, waarotf het houden van een geregelden dienst op Nederland is gegrondvest. Met name in het huidige tijdsbestek, nu de scheepvaart reeds' een belangrijk deel van haar vroegeren ver voer heeft ingeboet en elke vermindering daarvan steeds zwaarder zal wegen, moet e? rekening mede gehouden worden, dat de scheepvaartmaatschappijen door gebrek aart voldoende lading, vaste diensten op Neder landsche havens zullen moeten opheffen. Zeer in het bijzonder heeft de vaart op In dië groot belang bij het behouden van het huidige vervoer voor de margarine-indus trie; niet minder dan een denie gedeelte van het geheele vervoer uit Nederl.-Indië» dat door den Rotterdamschen Lloyd wordt bewerkstelligd, bestaat uit oliehoudende grondstoffen en oliën. Bij dit vervoer van NederlandscK-IndiS komt voorts een niet onbelangrijk vervoer van oliehoudende grondstoffen uit andere gebieden, liggende op de route tusschen Ne derlandsch-Indië en Nederland, n.L de Straits-Settlements en Ceylon, hetwelk ver moedelijk de Nederlandsche scheepvaart zou ontgaan, zonder het bestaan van een veel- beteekenende margarine-industrie en aan- ïrwante industrie. Waarschijnlijk zou ook de lijnvaart op de Nederlandsche havens bij benadeeling van deze industrie nog meer achteruit gaan dan het aandeel van bedoelde industrie op zich zou rechtvaardigen, omdat verminde ring van deze aanvoeren menig vreemd schip zal weerhouden van het binnenloopen i onze havens. Er moet dus alles aan gelegen zijn te trachten voor een zoo omvattend bedrijf naar welks beteekenis ook de beteekenis an Nederland in den vreemde voor een groot deel wordt afgemeten den toestand niet zoodanig te maken, dat Nederland de thans ingenomen positie in het Unilever concern niet meer zal kunnen handhaven. De minister is derhalve bereid de marga rine-industrie, overal waar zulks mogelijk is, aan de nationale belangen, waaronder die van den landbouw een eerste plaats in nemen, dienstbaar te maken, niet bereid do belangen van" die industrie, welke den mi nister van economische zaken eveneens ter harte behooren te gaan, op te offeren aan andere belangen, te minder, waar zulks in strijd zou zijn met het nationale belang. Dit ou geschieden, indien aan de inkrimping •an den veestapel een contingenteering an de margarine-industrie in den door den Zuivelbond bedoelden geest zou moeten BEERTA EN DE WERK VERSCHAFFING In het „Staatsblad" zijn afgekondigd Ko ninklijke besluiten, waarbij tot 1 December 1933 nader is verlengd de schorsing van het besluit van den raad der gemeente Beerta an 6 December 1932, strekkende tot tewerk stelling van alle ongehuwde werkloozen, ouder dan 16 jaar, bij de werkverschaffing; en waarbij nader tot 1 Januari 1934 is ver lengd de schorsing van het besluit van dien raad van 2 Januari 1933, strekkende om bij de berekening van den aan werkloozen in de rouleerwerken uit te keeren steun, geen aftrek toe te passen van gezinsinkomsten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1