Opgravingen in Athene Reuzen schepen in New-York Bouwkunst in Frankrijk DONDERDAG 24 AUGUSTUS 193? TWEEDE BLAD PAG. S BINNENLAND. HET 300-JARIG BESTAAN VAN „DE SCHERMEER" HERDENKINGSFEESTEN Het 300-jarig bestaan van „De Scheiroeer" zal 6, 7 en 8 Septemlber te Stotnpetoren op grootsche wijze worden gevierd'. Een omvangrijke land- en tuinbouwten toonstelling zal een beeld geven van de pro ducten die deze 4400 H.A. groote polder op levert. Dat daadbij de zaken goed worden aangepakt bewijst bet feit, dat de heer Fel- ders uit Den Haag, die de Nederlandsche Tuinbouwtentoonstelling te Keulen et al eten de, dit ook in „De Schermecr" zal doen vol gens een speciaal schema in een tent, die een afmeting heeft van 30 x 20 Meter. De droogmaking van de Schenmeer, een van de laatste diepe meien om Alkmaar, die door Leeghwater werden drooggelegd, geschiedde op initiatief van AJkmaarsche regenten, gesteund door de bekende Amster- damsche geslachten Pauw, Cromhout en Oetgens, die omstreeks 1628 het groote Am sterdam door compromis tusschen gezag en macht tot grooten bloei wisten te bren gen. Tusschen Alkmaar en den polder heeft 6teeds een hechte band bestaan. Tot op den dag van heden werden de bestuursvergade ringen van den polder nog regelmatig in het Stadhuis te Alkmaar gehouden en het is dan ook begrijpelijk, dat het stadsbestuur, evenals dit bij de herdenking van het twee de eeuwfeest het geval was, medeleeft met de herdenkingsfeesten en dit daadwerke lijk toont, door in het garantiefonds voor een bedrag van f1000 deal te nemen. In de Schenmeer leeft de geheele bevol king met. het feest mede. Daardoor wordt het mogelijk een Oud-Hollandsche Bruiloft op te voeren, waaraan 40 paren in oud- Hollandsche costuums, in hoofdzaak uit familiebezit bijeengebracht, en opkomende in sjeezen en boerenkarren uit de vorige eeuw, zullen medewerken. De bruilofts gasten zullen oude dansen uitvoeren en die I vertooning van het 17de eeuwsche epel: „De Vrijstermarkt in 1669 of Tetjeroen te Schermerhorn" bijwonen. Voor dit spel wordt de regie, evenals voor de boerenibruiloft, naar adviezen van den bekenden Westfrieschen folklorist Dr. van Balen Blanken, verzorgd door den heer Ridderikhof te Hoorn, terwijl de muzikale leiding berust bij den heer Zaal uit Alk- Den eersten dag wordt de bruiloft en de yrijstersmarkt des middags, de beide andere dogen des avonds opgevoerd. Dat de Vrijstermarkt in werkelijkheid be staan heeft, daarvan verhaalt P. de Neyn in zijn „Lusthof der Huwelijken". Wij lezen daarin, dat een jongeman, die wensehte te trouwen, den omroeper van het dorp bij zich liet komen en hem verzocht bij bekken slag de vrijsters, die rustig en lustig zijn om te trouwen, op te roepen om in den her berg te verschijnen, waar brandewijn, taibak en bier op kosten van den jongeling gra tis te krijgen zou zijn. Na gemeenschappe lijk te hebben gedanst en gedronken, plaat sten de vrijsters zich aan den eenen en dt vrijers zich aan den anderen kant. Tusschen beiden kwam-dan een makelaar, die in het oor van den vrijer fluisterend vroeg, in welk meiske hij behagen had. Daarna prees hij den vrijer bij de vrijster aan. Kwam er accoorxi, dan moest de bruidegom de verteringskostem van het gezelschap betalen. De eerste dag van de herdenkingsfeesten ordt de tentoonstelling, na 'n herdenkings wie van prof. Schermerhorn en dien dijk graaf, den heer G. Kramer Glynis, officieel door den Commissaris der Koningin, jhr. imr. dr. A. Roëll geopend, waarna een paar hondierd genoodigden aan een open oud- Hollandsche koffietafel zullen deelnemen. De tweede dag word^m er kinderfeesten gehouden. Aan alle schoolkinderen wordt een door den kunstschilder A. Colnot ver- raardigde herdenkingsplaat uitgereikt Den derden dag wordt er des middags een groote prijzen draverij gehouden, terwijl er des avonds tot slot een groot vuurwerk zal worden afgestoken. VACANTIETRANSPORTEN De Oostenrijksche en Hongaarsche pleeg kinderen, die hun vacantie bij de pleeg ouders in Nederland hebben doorgebracht, zullen op 7 September a.s. weder naar huis terugkeeren. Aanmelding voor deze terugreis kan ge schieden aan het Secretariaat van het Centr. Prot. Comité, Nieuwelaan 10, Bussum. LAGE ZWALUWE MODERNE BADPLAATS? EEN CASINO AAN DEN MOERDIJK. In verband met het drukke en steeds toe nemende toeristenverkeer heeft een commis sie uit Scheveningen zich tot het gemeente bestuur van Lage Zwaluwe gewend, met de bedoeling aan den Moerdijk de oude Geref. Pastorie, welke thans eigendom is van den heer Rombout uit Breda, aan te koopen. De bedoeling is, dit gebouw in te richten tot een z.g. Speelbank voor het beoefenen van het straperlo-spel. Genoemde heeren hebben tevens de aan den Moerdijk zoo druk beoe fende zwemsport in oogenschouw genomen, en besloten met goedvinden van het gemeen tebestuur dit voor eigen rekening te gaan exploiteeren en zoodanig in te richten dat in de toekomst op het Holl. Diep roei- en zwemwedstrijden kunnen worden gehouden. CUMULATIE IN BELGIE MISBRUIKEN „IN DE OFFICIEELE KAAS" Ook in België schijnt cumulatie voor te komen. „Merourius" van de Handels- en Kantoorbedienden ontleent aan het maand blad „Unitas" van de Belgische collega' o.a. het volgende: „Onverpoosd hebben wij de moderne kaas- ratten bevochten en onophoudend zal pen haar werk verrichten, tegen gelijk wie ook, als zij zioh plichtig maken aan opslor ping van verschillende bedieningen en sala- i Van meerdere kanten wordt het gouverne ment aangevallen, omdat vooral daar de mis bruiken beerschen, in de officieele kaas. Tusschen de bedienden ook zijn er nog, die meerdere ambten bekleeden en op die wijze het brood ontnemen hunner collega's. Al de misbruiken moeten aangeklaagd worden en de wet zal ons moeten bescher men! We leven in crisistijd en hij, die meer dere posten vervult, zou, uit menschelijk oogpunt, moeten gedwongen worden te kie zen tussdhen het best betaalde of het minst slafelijke en het overige aan zijn medemen- sahen overlaten! Een volksvertegenwoordiger kan terzelf der tijd minister zijn. Hij trekt dan fr. 42.000 plus 75.000. Een volksvertegenwoordiger, ook. een senator, kunnen tevens professor zijn eener Universiteit, College of Instituut. Hi] zal slechts 5 pet. moeten laten vallen van wat hij trekt als Professor. Deze heeren kunnen député zijn en tevens urgemeester; een vetbetaald loon opstrijken als dusdanig, buiten de fr. 42.000 (dit alles zonder aftrek!), daarbij mogen deze slok- kaards nog beheerder of commissaris zijn van tal van naamlooze maatschappijen of coöperatieven!" AANBESTEDING Door der Rijksgebouwendienst is aanbe steed het uitbreiden c.a. van het psychologisch laboratorium der Rijksuniversiteit te Gronin gen. Laagste inschrijver was H. Groen te Amers foort voor f 58885. Uit Oost-lndie NAAR PATRIA BATAVIA, 23 Aug. (Anota). Aan boord vaai de „Johaji van Oldcnibairneveflt" vertrok ken beden o.a. naar Nederland de voorzit ter van de Salarieooonmissd'e, de beer Vain Buuren, ter bespreking vain het miieuwe sailaxisschema met den minister van Kolo niën, en de weduwe en zoon van wijlen den Regeeringsgemachtigde Ir H. J. Kdlewiiert de Jonge. WIJZIGING DER INKOMSTEN BELASTING BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De Volksraad ving de behandeling aan van bet ontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting- en opcentenheffing. De heer Noto Soetareo verklaarde, dat de C.S.P.-fnactie thans haar stem aan dit voor stel moet onthouden, op grond van de waarde wedke zij hecht aan een eenmaal gegeven woord. Spr. wees er op, dat de eer ste keer de crisiebafaetiing tooh uitdrukke lijk eis tijdelijk was aangekondigd. Andere sprekers verklaarden slechte met dat ontwerp te wililen medegaan indien de crisis en het tijdelijk karakter uitdrukkelijk werden vooropgesteld. ACTIE TEGEN MILTPUNCTIE BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De voorman van de S.I., Had'ji Mahfoed, die de bevol king had opgestookt geen millt.punotie toe te laten, is door den Landraad veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. ZENDING ONDER ISRAEL TWEEDE VROUWENCONFERENTIE TE UTRECHT EEN DERDE ZENDELING Gister vond te Utrecht in de Marnixzaal de tweede Vrouwenconferentie plaats, uitr gaande van de Ned. Vèreeniging voor Zen ding onder Israël genaamd Elim, te Rot terdam. De ochtendsamenkomst toonde reeds aan de groote opkomst. Vrouwen uit alle deelen van het land waren bijeengekomen om de belangen der Zending onder Israël te be spreken, en in 't gebed aan God op te dragen, Ds. J. Rottenberg opende de con f eren-; tie en sprak naar aanleiding van Jerémia 1 37. Spr. vergeleek het Zionistisch Con gres, te Praag bijeen, met deze vrouwencon ferentie. Hier wordt geestelijke arbeid ver richt ten bate van Israël. Mededeeling werd gedaan van de offi cieele benoeming van den derden zendeling, noodig geworden omdat het werk zich steeds uitbreidt. Verschillende presidenten van dames- kransen spraken over den verrichten arbeid. De pauze werd door de deelneemsters be nut om de schoonheid van Utrecht te zien. Verschillende deelneemsters namen de ge legenheid te baat om den Dom te beklim men en zoo te genieten van het schoone ver gezicht De middagsamenkomst stond onder lei ding van Ds. J. H. G r o 11 e, die sprak naar aanleiding van het woord van den Heiland. „Ik ben de Weg", waarbij spr. het eerste deel „Ik ben" noemde het statische, en het tweede deel „de Weg" het dynamische van het Evangelie en het geloofsleven. Wij moe ten altijd „onderweg" zijn om werkzaam te zijn in de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Ook in deze samenkomst deden verschil lende dames interessante mededeelingen omtrent den kransarbeid in onderscheiden plaatsen. Uit de verschillende besprekingen bleek de groei van het werk, zoowel hier te lande als in Antwerpen. MEER SOLDATEN NOODIG! BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De gomachtig de der Regeermg voor de afd Oorlog zotte in den Volksraad uiteen, dat do ervaring leerde, dat d« personeel formatie vam 1926 onvoldoende is voor de handhaving orde en rust. Niettemin ie het totaail van do huidige formatie nog daar ben-eden. lil Nederland zullen dit jaar 100 ei Ned. Indiië minstens nog 50 soldaten worden aangeworven. BATAVIA, 23 Aug. (Aneta). De gemach tigde der Regeering voor den Dienst van de Scheepvaart, de heer Braat, verklaarde in den Volksraad, dat bet nog niet tot een niiet te aanvaarden buitenlandsohe concur rentie is gekomen, doch daartoe mag het ook niiet komen. Voor dien tijd moeten daar tegen maatregelen zijn getroffen. Avondbijeenkomst In de avondbijeenkomst, welke onder lei ding van den heer L. W. van de Liefde stond, werd het woord gevoerd door Ds. J. Rottenberg en zendeling Ph. Trostianetzky. Na gemeenschappelijk gezang, schriftlezing en gebed sprak de heer Van de Liefde een welkomstwoord, waarhij hij mededeelde dat broeder Tabaksblat onlangs benoemd werd tot derden mede-broeder voor de zending onder Israël. Broeder Tabaksblat sprak de aanwe zigen toe. Voor hem vangt thans een nieuwe levensperiode aan. Daarom wil hij in dezen kring zijn „zielsbelijdenis" afleggen. Spr. vertelde hoe hij aanvankelijk „de grootste der zondaren" was, om een woord van den apostel Paulus te gebruiken. Door de genade Gods werd hij wie hij nu is, een zondaar, die verlost is geworden. Jezus van Nazareth, Dien hij van kindsaf heeft leeren haten, heeft hij thans leeren kennen als Gods Zoon, Dien men lief moet hebben. Spr. dankt God, dat het Hem be haagd heeft van hem een visscher Gods van menschen te maken. Hij vertrouwt op de vrienden van de zending onder Israël, wie hij vraagt hem in hun gebed te herdenken. Zendeling Ph. Trotzianetzky sprak naar aanleiding van Numeri 10. Mozes richt hier tot zijn besten vriend Hobab een krachtig getuigenis: „Wij reizen naar het land, waarvan de Heere gezegd heeft: Ik zal het u geven. „De Heere heeft het goede onder Israël ge sproken". Hier getuigt Mozes op troostrijke wijze van de verhouding tusschen God en Israel. In dit verband wees Spr. op de min derwaardige oordeelen, welke in ons omrin gende landen over de Joden worden uitge sproken. God heeft over Israël het goede ge sproken en dat doet hij nog. Op den laatsten Sabbath hebben de Joden in al hun synagogen over de geheele wereld het woord uit Deuteronomium gelezen: „Gij lieden zijt kinderen Gods". Is dat niet heer lijk? Door Hem erkend als Zijn volk, als Zijn gezin! In ditzelfde Schriftgedeelte staat ook de heiligmaking: „Gij zijt een heilig volk Deze aanname en heiligmaking gronden op de uitverkiezing. Mozes richt dan tot Hobab de uitnoodi- ging „Ga met ons". Hobab kent de woestijn; daarom heeft Mozes hem noodig. Hobab geliefden) ga met ons. Dit wil spr. ook tot de vrienden van de Zending onder Israël zeggen: „Geliefden, ga met ons naar de plaats, waarvan de Heere heeft ge zegd: „Ik zal u die geven". Ga met ons en God zal u zegenen en ten zegen doen zijn, ook voor den Jood. Hobab aarzelde eerst: Hij had een land en bloedverwanten. Dan komt Mozes met een dringend verzoek: God zal uw offer aan vaarden en u weldoen. Hobab ging mede en zijn nakomelingen hebben het goede onder Israël genoten. Ook thans zijn de Joden op den weg in een woestijn van ongeloof en bijgeloof. Eenmaal zal de tijd komen dat hot Jond- sclie volk zich bekeerd zal hebben tot zijn Messias en dat 't zal roepen: „Ga met ons!" Na het gemeenschappelijk zingen van het 10de vers van Psalm 68 sprak Ds. J. R o t- tenberg. In onze dagen lezen we in allo kranten van de Joden. De één vindt ze te goed, de ander te slecht om ze het Evangelie te verkondigen. Daartusschen staan ontel bare meeningen. Geen wonder dat vele vra gen rijzen. Daarom wil spr. de aanwezigen gelegen- ROFFELRIJMEIt Nog zeven dagen Nog maar amper zeven dagen En het is Oranjedag! Lieve lezer, mag ik vragen Is 't in orde met de vlag? Zijn de door de wind gescheurde Punto i al gerepareerd? Is het touw en zijn de handjes Niet verlegen of verteerd? Moet-ie soms een sopje hebben Of een ijtertje misschien? Heeft de stok een kwastje noodig Moet de wimpel nagezien? Of dat kan natuurlijk ook nog, Nee, natuurlijk is het niet, Maar 't bestaat: doet u 't van 't jaar weet Zuinig: met een vlag gelied!? i Kruipt er geen gevoel van schaamte Plagend langs je ruggegraat Als je ziet hoe hier je houding Nakend uitgeteekend staat? Geldt het ooit, dan geldt het hier welt Waar een wil is, is een weg! 't Eischt alleen een beetje liefde, Zorg, en handig overleg: 't Hoeft geen groote vlag te wezen, En geen wimpeltje van zij, En geen stok van zeven meter Met een gouden knop erbij; Als het kan, ja, is het prachtig, Maar 't is niet de eerste eisch, Eerste eisch is: warme liefde En een wapperend bewijs! Laten we weer samenspannen, Lezers over heel het land, Dat de vaderlandsche driekleur Overal wordt uitgeplant! Wek je vrienden en je buren En familieleden op: d' Eén en dertigste Augustus Allemaal de vlag in top! (Nadruk verboden) LEO LENS heid geven vragen te stellen. Hiervan werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt Ds. Rottenberg en zendeling Trostianetzky beantwoordden de gestelde vragen, waarop een slotwoord volgde. Na de middagsnmenkomst hadden de deel* neemsters, die zich bereid verklaarden oru gastvrijheid te verleenen aan zusters, van elders gekomen, gelegenheid om met hun gasten kennis te maken. Vanochtend was er een autotocht door een deel der provincie. Daarna volgde een korte samenkomst in het wijkgehouw aan de Nieuwe Gracht, waarin de heer Borgers de leiding had en waar mee de goedgeslaagde conferentie besloten werd. Op de conferentie heerschte een geest vart eendracht en van liefde tot het oude Ver- bondsvolk. Moge van de conferentie een ze gen uitgaan voor het schoone Zendings werk om ook Israël den Messias te doenl kennen! Baden Powell arriveert in Stockholm, tijdens zijn groote rondreis links: De 12-jarige Tommy Jacobson uit Newport (Eng.) Het oude, befaamde marktplein van Athene, zooals dat thans door. die zonder armen werd geboren, werkt met zijn voeten! een Amerikaansch archeoloog is blootgelegd De Hitier-jong ens met hun groote trommen op de Een losgebroken arena-stier veroorzaakte in een Madri- Door een zeldzame samenloop van jeugddag te München 'leensch voorstadje groote verwarringI V.l.n.r. de „Manhattan"„Georgic" New-York zes der grootste zeekasteelen. en tfaris",, tezamen aan de steigers De ragfijne toren van Rouaan's kathedraal uit de lucht genomen

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5