Ammonsalpeter „SI." LAND- FN TUIN ROD W No. 202 BEWEZEN!! Adverleeren in „LAND-EN TUINBOUW" heeft succes DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1933 De vaste gulden en onze Landbouw Zoowel uit moreel als uit zuiver zakelijk oogpunt is de gave gulden het meest aan te bevelen. Liever geen gevaarlijke experimenten met onze valuta. In de laatste weken zijn er stemmen op gegaan, die in het verlaten van den gouden standaard voor ons land en met name voor den landlbouw een voordeel zien. Het is [vooral Dr. J. Oortwijn Botjes, die in het dalen van de waarde van onze gulden heil voor den landbouw meent te kunnen ont dekken. In dit veifband en omdat er, naar we op gemerkt hebben ook onder onze lezers enke len zijn, die ee>n opzettelijke waardetvcrla- ging van onzen gulden nog zoo kwaad niet vinden, meenen wij goed te doen eens mede fte deelen hoe anderen over dit expe riment denken. In „Schakels" heeft M(elchers) in ver band met de opzettelijke verlaging van de Deensche kroon er indertijd op gewezen, dat de methode om door opzettelijke waardever- laging van het geld de uitvoer te behouden en van een deel zijner aangegane schulden vooraf hypotheekschulden af te komen, een onbillijke methode is, waarbij de eene groep verrijkt wordt ten koste van de andere. Ge waarschuwd werd tegen het zetten van den eersten stap op den weg der inflatie, om dat men eenmaal begonnen^ niet weet waar bet eind is. En toen de commissie van den Strijdhond Öer Deensche boeren de rentabiliteit van den landbouw wilde herstellen door het dnik ken van den koers, die op de Engelsche markt wordt genoteerd door den Deenschen uitvoer van slachtvee, om zoodoende tot 500 millioen kroon te komen per H.A., kwam de Deensche 'boer 160 kroon te kort, bij 3.2 mil- lioon H.A. gebruikt land is dit 500 millioen kronen, schreed dezelfde M(elchers): „Op de wiskundige juistheid dezer bere kening zal wel niets aan te merken zijn. Men staat echter versteld van de onbe schaamdheid, waarmede hier onteigening van crediteuren, verlaging van de waarde van loonen en salarissen wordt gevraagd. Het lijkt ons, ook omdat n.v. de Ver. Staten deze methode onbeschaamd toepassen, noo dig er telkens op te "wijzen, dat wat hier wordt gevraagd niet anders is dan onteige ning door middel der wet, diefstal met be hulp van den staat gepleegd op allen, die iets van de debiteuren te vorderen hebben." In „Handelsberichten" naim de heer Tj. fcreidanus de verschillende voordeelen, die ido voorstanders van het verlaten van den gouden standaard verwachten, eens onder de loupe. Volgens den heer G. zien ze de volgende yoordeelen: le bevordering van den export, omdat het buitenland de goederen dan goedkooper kan ikoopen met het vreemde geld; 2e betere reratalbiliteit der bedrijven, om dat de prijzen der producten zullen stijgen len sommige bedrijven weer kunnen gaan irendeeren, waarin nu de productiekosten, Vnl. de loonen, te hoog zijn; 3e. verbetering van de crediet-situatie, om dat de waarde van het onderpand van vele schulden in geld uitgedrukt zal stijgen. Doch, zegt G., het eerste punt is verkapte protectie in den meest loggen vorm. Het geeft een uitvoerpremie ook op die goederen, waarop het in het geheel niet noodig of ge- twenscht is en het legt een invoerpremie op alle goederen, ook al is die voor bepaalde goederen nog zoo ongewenscht. Wat het tweede punt aangaat, wordt op gemerkt, dat Amerika wel toont, dat de funeste koopkracht-theorie van Keynes tot Steeds nieuwe depreciatie moet voeren. De wereld zou, als deze theorie strikt doorge voerd werd, het best floreeren als alle be drijven met verlies werkten. Het derde punt, zegt de schrijver, komt (roort uit het feit, dat depreciatie van het geld een bevoordeeling van alle debiteuren ten koste van alle crediteuren inhoudt Ook ide crediteur, die in de minst gunstige om standigheden verkeert, de kleine spaarder, errz. zal zijn deel moeten afdragen aan den machtigsten debiteur. Maar het ergst is, gaat de heer G. verder, Bat men verauimt in de toekomst te zien. Ook daar, waar het voor het oogeniblik ver lichting brengen zou, blijft voor de toekomst het groote nadeel van een nieuwe rechtson zekerheid, van een nieuwe risico. Zoodra er ifich in de toekomst moeilijkheden in de ton junctuur zouden voordoen, zouden de tredileuren er toe overgaan hun vorderin gen op te vragen uit vrees voor een nieu we depreciatie van geld en geldvorderin gen. Een indexdollar invoeren om deze bezwa- ten te ondervangen, of zooals men in ons land wil, een op een goederenpakket ge baseerd geldwezen of een aanpassen van alle contracten aan een indexcijfer, zal de (oe6tand verergeren. Vasthouden aan den gouden standaard, Ban de heiligheid van het contract, zonder kunstmatige depreciaties, is gelukkig het parool van onze regeering en de leiding van Dm ze circulatiebank. In één opzicht, aldus besluit schr., verkec- Ihen we in ons land in een speciaal gunstige positie. Want dat verschillende landen den gouden standaard hebben verlaten, is mede veroorzaakt door het feit, dat in het parti- bulierc bankwezen de goede leiding ont brak en ongetwijfeld is de positie van den gulden versterkt door de in ons land in idit opzicht bestaande gunstiger toestanden. Na het bovenstaande dat meer van alge meen standpunt de depreciatie van den guldon beschouwt, is het niet ondienstig om ook eens na te gaan wat de landbouw (on de tuinbouw) aan een loslaten van den gul den zal hebben. In het Algem. Nederl. Landbouwblad heeft Dr. H. Molthmysen, secretaris van het Kon. Nederl. Landb. Comité deze aangelegenheid belicht Op de vraag of de Nederlandsche boerenstand ©enig voordeel van inflatie kan verwachten, kon hij geen bevestigend ant woord geven. Hij vermag niet in te zien, dat en uit dien hoofde onvoorwaardelijk naar flatie mag streven. De mentaliteit van het Nederl. volk is zoo, dat het niet gemakkelijk vertrouwen krijgt in eigen kunnen en in eigen product of in eigen valuta, weshalve er, wanneer het ruilmiddel in waarde daalt, een vlucht uit den gulden zal ontstaan. Om bij de land bouwproducten te blijven aldus dr. Mol- huysen, die wij nu verder aan het woord laten vooral granen en zaden zullen in aanmerking komen om voor geldbelegging te worden gekocht. Het gevolg zal zijn, dat de prijzen dezer artikelen zullen 6tijgen. Alen kon dit reeds waarnemen tijdens den aanval, welke eenige weken geleden door speculanten tegen dien gulden werd op touw gezet De grondstoffen voor de dierlijke produc tie, b.v. voedergranen, zullen dus in prijs stijgen. Zulks zou heelemaal niet erg zijn, integendeel zelfs uitermate wenschelijk, in dien ook de prijzen van de veredelingspro ducten in de hoogte zouden gaan. Hierbij moeten wij echter een vraagteeken zetten. Onze export van dierlijke producten is, behoudens enkele uitzonderingen, wat be treft de voornaamste afzetgebieden, gecon- tingenteeixL Deze export staat dan min of meer vast, neemt in elk geval niet toe. Eerder zal nog met een verderen achteruit gang moeten worden rekening gehouden. Wat betreft den buitenlandschen afzet van dierlijke producten, zal derhalve alleen het gevolg zijn van de devaluatie van den gul den, dat er ©en grooter aantal gedeprecieer de gulden» voor in ons land komt Onder de tegenwoordige omstandigheden beteekent diit, dat het verlies op den buitenlandschen export kleiner zal zijn, waardoor de prijs aan den boer ©en eenigszins gunstigen in vloed zou ondervinden. Maar hoe zal het met den binnenlandschen 'fzet gaan? Hierop wordt door Dr. M. ge antwoord: DAT IS GOEDKOOP En dan nog wel met ,,POKON", de oekende oplosbare kunstmest voor kamer planten. Verkrijgbaar in flcsschen van iO cent, 1.75 en 3.— bij de bloem- en saadwinkels. waar gratis kleurenfoto's met behandeling van veel planten be schikbaar zijn. H. P. BENDIEN POKONFABRIEK NAARDEN Ons land is in het algemeen een land zonder grondstoffen. De grondstoffen, welke hier te lande worden aangewend, moeten uit het buitenland worden ingevoerd. Dit be teekent, dat de daling van den gulden zich onmiddellijk zal manitesteeren in een hoo- geren prijs dezer artikelen. Bij nominaal gelijk gebleven productiekosten beteekent dit, dat het eindproduct duurder zal wor den. De prijzen van allerlei artikelen zullen dus stijgen. De producten onzer veehouders- en pluim veehouders-bedrijven zullen echter bij stij ging der prijzen een kleinere vraag van den binnenlandschen consument tegenover zich vinden. Om te worden verkocht op de bin nen 1 an dsche markt zal dus de prijs moeten worden verlaagd. Men bedenke hierbij, dat door de noodzakelijke bezuinigingen, op allerlei gebied, ook op het staatsbudget, de inkomens van vele consumenten kleiner zullen zijn geworden en dus hun koopkracht zal zijn verminderd. Daarbij komt, dat wij in ons land thans nog ©en voor de behoefte veel te groote dierlijke productie hebben. Wij ge! oven dan ook niet, dat de groote massa der kleine bedrijven op de lichtere gronden met een waardevermindering van den gulden zou zijn gebaat. De geldelijke opbrengst van den tarwe oogst zou niet stijgen, daar het niet waar schijnlijk is, dat bij daling van de waarde van den gulden, de tarwe-richtprijs zou worden verhoogd. Eigenlijk zou dus deze opbrengst dalen, omdat de verbouwer het zelfde aantal, dan gedeprecieerde guldens zou ontvangen. Ongetwijfeld zouden diegenen, die het ver bouwde graan niet in eigen bedrijf tot waar de brengen, van een devaluatie van den gul den voordeel hebben. Hetzelfde geldt voor de industrieën die in eigen land geprodu ceerde grondstof venverken en haar product exporteeren, waarvan landbouwindustrieën als de aardappelmeel fabricage en de stroo- cartonindustrie typische voorbeelden zijn. Het is echter nog de vraag of door een devaluatie van den gulden ook onze export producten een hoogeren prijs zouden op brengen. Het is n.l. niet uitgesloten, dat andere van het goud losgemaakte valuta's in evenredigheid verder zouden dalen en dat onze uitvoer naar het buitenland in nog sterkere mate zou worden belemmerd dan reeds nu geschiedt, ongeacht, dat het bui tenland in het feit van een waardeverminde ring van onzen gulden een reden zou zien om den invoer van onze producten nog meer tegen te houden. Verschillende export industrieën, zooals de Twentsche katoen nijverheid en ook onze scheepvaartonder nemingen zouden als gevolg van het feit, dat aan de arbeiders een gelijk aantal echter nu gedeprecieerde guldens zullen worden be taald, een tijdelijk voordeel behalen. We zeggen „tijdelijk", want niet zoodra hebben de loonen zich aangepast aan de hoogere kosten van levensonderhoud, of dit voordeel zal verdwenen zijn. En dan is, zegt Dr. M., geheel in overeenstemming met den heer Greidanus, het wachten op een nieuwe de preciatie, waardoor de afgrond van inflatie zich opent. Wanneer het eenmaal zoover is, zal men inzien, dat de z.g. opleving door in flatie geen sten grondslag heeft, een schijnopleving is, omdat ze niet door toe neming van den maatschappelijken wel stand is ontstaan. Wat de positie der hypotheekJboeren be treft, zegt Dr. M. daalt de waarde van den gulden, dan zal ongetwijfeld het land in prijs stijgen. Voor vele hypotheek'boeren, die thans leven onder de bedreiging van execu tie, zal dit een uitkomst zijn. Door de prijs stijging van den grond is dan voor hun hy potheek weder de normale dekking aan wezig. Anderen daarentegen zullen juist wel worden geëxecuteerd. Dit zal b.v. het geval zijn als de hypotheek belangrijk grooter is clan de waarde van den grond thans be draagt, Zoodra 'de hypotheekhouder kans ziet hij stijging der landprijzen „er uit te springen", zal hij tot executie overgaan. Wel is waar zal de regeering in dergelijke ge vallen executie kunnen verhinderen, doch een maatregel van die strekking moet nog altijd genomen worden. Weer andere hypo theekhouders zullen de hypotheek opzeg gen, omdat zij, bevreesd zijnde voor een verdere waardedaling van den gulden, hun geld in goederen zullen willen beleggen. De gevolgen van een devaluatie van den gul den zullen voor de verschillende categorieën van hypotheeknemers uiteenloopen. Aan leiding om op depreciatie van den gulden aan te dringen is er dus niet voor alle hy potheekboe ren. Verder zouden we nog willen wijzen op 't duurder worden van het landbouwcrediet als gevolg van de waardevermindering van het ruilmiddel. Het stijgen van den rente voet zal den boeren, die him bedrijfskapi taal gedeeltelijk zullen zijn kwijtgeraakt, al heel slecht gelegen komen. Liever zagen we, zoo Luidt de conclusie van Dr. Molhuysen, hier te lande geen ex periment met onzen gulden genomen. Het lijkt ons v iliger, inzonderheid ook voor on zen landbouw, den door onze regeering inge slagen weg van aanpassing aan veranderde omstandigheden en het stabiel houden van den financieelen toestand in ons land te volgen, waardoor Nederland zonder ge vaarlijke proefnemingen met zijn valuta de moeilijkheden van de crisis zal te boven komen. Na deze uitspraken van deskundigen op dit gebied, meenen wij geen commentaar meer behoeven te geven. Zoowel uit moreel als uit zuiver zakelijk oogpunt lijkt het ook ons voor den boer en tuinder het meest voordeelig, dat we onze gulden op peil houden. DE MARKTGELDTARIEVEN Door het secretariaat van de HoJil. Mij v. Landbouw zijn gegevens verzameld over de rkbgeldtarieven in versohiiMende gemeen- t in N.H. en Z.H. Hieruit blijkt, dat deze zeer hoog zijn. Besloten wordt, tot de ver schillende gemeentebesturen het verzoek te richten om in verband met den toe stand in de veehoudersbedrijven tot marktgeld-verlaging te willen ovengaan. Internationale zuivelmaatregelen Mededeeling van den Intern. Zuivelbond. In verband met een op het Int Zuiveicon- gres te Kopenhagen in 1931 door den Zweed Von Wadhenrfelt uitgebracht rapport over een internationaie regeling voor het merken van boter, bestemd voor uitvoer, voor wat betreft de herkomst, de datum van bereiding en het netto gewicht, heeft het Bureau Permanent den Int. Zuivelbond die aandacht der na tionale oomité'e van genoeenden Bond op het groote belang der merken van herkomst ge- igd en hen verzocht om, voor zoover in hun land geen dergelijk systeem van boter merken bestaat, de noodige stappen te doen bij hun zuivelorganisaties en bij de regee ring van hun land, om te komen tot de in voering van bimidiende voorschriften in dezen Het Bureau Permanent is van oordeel, geen internationale unificatie van deze maat regelen te moeten aanbevelen, maar meent, dat het geheel der vooreehriften, aanbe.o- len door den heer Von Waohenfelt, de aan wijzingen zal verschaffen, die nuttig of nood zakelijk zijn om dit deel van zijn program- ia in practijik te brengen. Wat de invoering van een maatregel tot ermelding van den datum der productie ven boter betreft, meent het Bur. Perm., dat dit te zeer zou ingrijpen in den boter- liandel en tot onjuiste of ongewensohte ge volgtrekkingen zou kunnen leiden, waarom het dezen maatregel niet kan aanbevelen. Het Buu\ Perm. erkent in principe de juist heid der aanduiding van het netto-gewiicht, doch verklaart zich tegen een uniforme reglementeering im dezen. Bij rondschrijven aan de nationale ooimi- té's beveelt het een zoo algemeen moge lijke toepassing aan, waarbij tegelijk zooveel mogelijk rekening met de toestanden in het land van uitvoer gehouden kan worder Met betrekking tot de vetnormen voor kaae( rapport, door Dr A. J. Swaving in 1931 op het 9e Int Zuiveloongres te Kopen hagen uitgebracht) is het Bureau Perma nent van meenling, dat het in de tegen woordige omstandigheden moeilijk zal zijn. tot een unificatie der minlimum-normen voor vet in de droge stof der verschillende kaas soorten, of tot een oplossing t a. v. de duidingen als volvet, driekwart vet, enz., te komen. Er is daarom aanleiding om voor- loopigde gedaohtenwisseiing hierover te ©taken. Op voorstel van Dr Swaving, voorzitter der Int. Kaascommisöie, zaïl een samenvat tend rapport door de commissie wo samengesteld over alle stappen, in deze se dert meer dan 20 jaren gedaan, om te kun nen dienen zoodra er weer kans bestaat om het beoogde doel te bereiken. Het Bur. Perm. zal zich op voorstel der Kaascommissie tot het. Int.. Landbouw Instituut te Rome wenden, met verzoek het vraagstuk van de unificatie der methooen van monsterneming en von het chemisch onderzoek van kaas te willen behandeten zijn medewerking te verleenen om tot een internationale overeenkomst in dezen te Inzake de vraagstukken ecner intemn tionaile aanvaarding van standaard-kwalitei ten voor kaas uit volle melk en von den in vloed op den algemeenen kaashandel var den internationalen handel in kaas. bereid uiit gedeeltelijk of geheel ontroomde melk (rapporten ran den heer Stopleton, Londen) nam het Bur Perm. nota van de meening der Int. Kaascommissie, dat men onmogi lijk de bereiding van kaas uit min of meer ontroomde melk kan loten varen. Niettemin besloot het Bur. Perm. om ar bij de natdomale oomité'e op aan te dringen, zooveel mogelijk te bevorderen, dat de kaas- bereiders vrijwillig met de bereiding van kaas met minder dan 40 in de droge ©tof ophouden, en wel voor die kaassoorten, waarbij de techniek of het gebruik hier >or geen beletsel vormt Het Bureau Permanent, nam de volgende voorstellen der internationale commissie voor geoondenseerde melk aan: 1. De analyse-methoden voor de bepaling i/n het gehalte aan saccharose, dextrose, le vu lose, enz., als beschreven in de beide laatste rapporten der Engelsche commissie (Milk products sub Committee of the So ciety of Public Analysts) worden goedge keurd. 2. Een algemeen overzicht, vermeldend alle werkzaamheden en hesluiten der Com missie, met inbegrip der Engelsche rappor ten, zal zoo spoedig mogelijk samengesteld worden ter toezending aan de nationale oo mité'e, hen verzoekend, de noodige stappen bij hun regeeringen te doen om een en an der goedgekeurd te krijgen. 3. Er zal rapport over het geheel uitge bracht worden aan het Congres te Rome in 1934. 4. Na goedkeuring van het rapport door het Bur. Perm. zal dit zich wenden tot het Int. Landibouw-Instituut, met verzoek, het noodige te willen doen om te komen tot een internationale overeenkomst. 5. De Commissie voor gecondenseerde melk zal haar arbeid voortzetten, voor wat melk poeder betreft. De Sociétó fran^aise dEncouragement rindustrie laitière heeft een internationale prijsvraag van 3000 francs uitgeschreven voor de beste werkwijze of het beste toe stel voor een juiste en snelle uit schifting van melk, die een zuunheidsgraad bezit van 20 gr. D. De mededinging is open voor alle uitvinders, zonder onderscheid van na- tionaliterit Aanvragen voor deelneming op ongezege'd popier, en vergezeld van alle do Somiété voornoemd, 17, rue de Valois, nuttig geoordeelde stukken, te richten tol Parijs (Ier) vóór 30 September 1933. BESTRIJDING VAN DE IEPEN- ZIEKTE VnnwegrA hot -omitè inzake bestudcerine en jestrljdinp van de iepenziekte hebben bij fa. H EEN G0EDK00PE STIKST0FMESTSTD1 MET UITNEMENDE EIGENSCHAPPEN Inlichtingen worden verstrekt door het Landbouwkundig Bureau der Staatsmijnen te Lutterade (L.). STAND DER LANDBOUW GEWASSEN Blijkens het officieel overzicht, van den stand der landbouwgewassen op 16 Aug. jl. is de algemeen© testend gunstig. Vooral de ontwikkeling der granen is door het vrij droge weer verbetering gebracht. Minder goed zijn de berichten ten aanzien van het erwtengewas. De 6tand ven de eet en fabrieksaardappelen is goed. De suiker- tiet aanzien, kunnen een zeer goed gewas bieten, voor zoover het zich voor 16 Aug. leveren. Als minder gunstig moet worden be sohouwd de omstandigheid, dat gedurende de laatste dagen berichten binnenkomen over het voorkomen van de vergelings- ziekte. De stand der voederbieten is even eens goed, terwijl die van uden beneden het gemiddelde is. De graegiood had gedurende eenigen tijd te lijden van de droogte, vooral de stand SMEERKIT g 5 g I j ideaal dektni.idel voor oude en lekke ter vervanging van stopverf kassen, kan met kwast koud worden verwerkt Firma DE VRIES VAN DER LEEDEN DORDRECHT Lange Breestraat 37—39, Telefoon 3218 de naweid© wa6 belangrijk minder dan verleden jaar. Ecniige regens hebben een gunstige werking uitgeoefend. D© rood© klaver ©laat er vrij goed voor. WEET GE dat de Russi6ohe bladen vol enthousiaste be richten staan over de praohtige oogst en hot vlotte vei loop van het binnenhalen afdragen aan d-e regeering ervan, maar dat andere berichten wijzen op veel tegen stand en sabotage. dat de kolchozboeren in Ruelend door de regeering geholpen zullen worden om één koe aan te schaffen, wat naar Russische bladen beweren, een prachtig bewijs moet zijn, dat het bolsjewistisch regiem wel vaart voor de boeren brengt. dat, om de welvaart der Russische boeren te bevorderen, kind-eren van 12, 10 en zelfs van 9 jaren gemobiliseerd worden om op zgn. luilakkende boeren en graandtbeven te letten, welke jeugdbrigades voor dag en dauw er op uit trekken en pas na zons ondergang terugkeeren van hun patrouille- tochten. dat er wegens groote, langdurige droogte, volgens sohatting van deskundigen onge veer 20 percent, dat is ruim 10 millioen söhapen van honger en dorst zijn gestor ven, zoodat vele vroeger welgestelde boe ien tot den bedelstaf zijn gebracht en naar de groote steden trekken om werk te zoeken. dat de Hongaansóhe regeering een wetsvoor stel heeft ingediend, waarbij den landbou wers vrijheid wordt gegeven hun belastin gen in landbouwproducten te mogen be talen. dat een niet groot exemplaar welvisch onge veer 50.000 Kg. weegt en c.a. 11.000 Kg. olie levert, terwijl ook meerdere exemplaren 40.000 Kg. olie geven. dat ra een seizoen van 6 maanden één maat schappij niet minder dan 809 walvisschen vng, waai wan ieder een waarde heeft van 9000 tot 12.000 gulden. boerenbölang gevoelen, daar ze 't meest be langrijke nieuws voor de boeren, de gewel dige prijsdaling der kalizouten, door de komst van de Spaansohe kali, totaal Ti eb ben verzwegen. dat in Mei 1932 een ontwerp om nieuwe ras sen van cultuurgewassen wettelijk voor den kweeker in Indië te besohermen, „bijna" gereed was, zoo het heette, doch dat het nu, 15 maanden daarna, nog steeds böna" gereed is. dat heel wat boeren zeftf karnen en dat heel handig in een melkbus en nog veel-han- diger in d^ waschmaohine, waar de vrouw de vorige dag de wasch mee deed, doen, wat nu niet direct geschikt is om het boe- renbelang te dienen. dat in Zeeland proeven zijn genomen met Deensche varkens in vergelijking met Vlaamsche, waarbij is gebleken, dat de Deensche varkens voor de slagers zeer gun stige gewichtsverdeeting vertoonen, vroe ger rijp zijn en vleesch van prima kwali teit leveren. MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Het bleek namelijk, dat men bij het in i king treden van regeeringswege het juist» criterium niet aangegeven had, waar de werking der wet begon en wat er dus nog net buiten viel. Zelfs heden, een week later, zijn er nog onbesliste gevallen hangende. De markt reageerde verder op zoodanige wijze, dat de prijzen over het algemeen bij voedergranen nog verder terugliepen. Ma is was in alle soorten en ook op verdere ter mijnen gemakkelijk. Gerst werd vooral van de Donauzljde aldoor lager afgegeven. Rogge bereikte een ongekend laag peil, zoodanig, dat de rogge nu met rechten en denaturee- ren er bij gerekend lager staat dan een maand geleden. Haver werd ook goedkoop aangeboden, doch de hoog© rechten schrik ken de importeurs af. Het voederen van ha ver zal sterk afnemen. In het binnenland bestaat neiging om de eigen rogge te verkoopen, doch het is te vreezen, dat er moeilijk koopers zullen te vinden zijn, omdat goede kwaliteit buitcn- landsche telkens lager wordt afgegeven. Over het algemeen is de toestand nog niet geheel helder en we zulten eenige weken moeten wachten om over de uitwerking der wet ten opzichte van de markt der voeder granen een voorloopig oordeel te kunnen Voor disponibele en spoedig leverbare Amerik. lijnkoeken was in de afgeloopen week vrij groote vraag. De prijzen bleven op eenzelfde hoogte, doch de stemming is wel vast. Cocoskoeken vrijwel onveranderd met. weinig vraag. Grondnotenkock lager in prijs. DE NEDERLANDSCHE MARGARINE-FABR1CAGE BOTER EN MARGARINE Op de vragen van den heer Wijnkoop be treffende het niet meer verstrekken van vei- gunningen voor het fabriceeren van marga rine en de door de fabrikanten van dit ver- bruiksartikel gemaakte winst heeft ministei- Verschuur geantwoord Het niet erkennen van andere margarine fabrikanten als pro ducenten in den zin ier Crisis-Zuivelwei 1932 dan degenen, die op het tijdstip «Ier inwerkingtre ding dezer wet mar garine vervaardig den, is geheel in over enstemming met tietgeen ondergetes- kende bij de behan deling in de beide Kamers der Staten- Generaal dienaan gaande in uitzicht heeft gesteld. Hand- having van dezen Miuintor verschuur stelregel is te meer noodig, nu de produc tic der margarine op 1050 ton is gecontingen- teerd; de verdeeling dezer 1050 ton heeft plaats gevonden in verhouding tot de pro ductie van de onderscheidene bedrijven vóór de invoering van de Crisis-Zuivelwet. On juist is de geuite meening, dat het aandeel der Margarine-Unie 80 pet. bedraagt Het welslagen van de Crisis-Zuivelwet maakt het voorts noodzakelijk, dat een be paalde verhouding tusschen de prijzen van boter en margarine bewaard blijft. Bij de behandeling der Crisis-Zuivelwet is hef voor nemen te kennen gegeven die verhouding te stellen als 3 2. Ten einde te bereiken, dat deze prijsver houding bewaard blijft, wordt o.a. een „hef fing" op do margarine gelogd. Deze heffing is dan ook verhoogd, toen korf na de inwer kingtreding der wet bleek, dat de prijsver houding 3 2 nief bereikt werd, en zal zoo noodig verhoogd worden om de bedoelde prijsverhouding te blijven handhaven. Do meening, dat bij sluiting van een fa hriek het door haar gefabriceerde quantum automaitsch vervalt en zoodoende de produr ife wederom wordt verminderd, is niet juist; automatisch toch wordt de productie der overige fabrieken daardoor verhoogd, zoodat uit dezen hoofde geen nadeelen voor de ver bruikers kunnen ontstaan. De meening, dat er bij een verkoopprijs van f 1 voor de fabrieken een winstbedrag f 0,20 zou overschieten, wordt door on- dergeteekende niet gedeeld Die verkoopprijs is bij kleine hoeveelheden f 0,9S; hij leverin gen van eenigszins groote hoeveelheden wor den allerlei prijsreducties toegepast, zoodat de gemiddelde opbrengst niet hooger gesteld kan worden dan ca. f 0.95. Uit dit bedrag moe ten in de eerste plaats bestreden worden de heffing van f 0,24 per K.G., benevens de kos ten van 25 pet. natuurboter, waar ran de prijs schommelt om f 1,60 per Kg., zoodat ten slotte voor 75 pet. margarinegrondstof, be nevens kosten van verwerking, verpakking, transport, distributie, incasso e.d. overblijft een bedrag van even 30 cerjts. Het is duide lijk, dat bij een aldus berekende opbrengst van 30 cents een winst van 20 cents ls bui tengesloten. Bij de behandeling der Landbouw-Crisis- wet 1933 heeft de minister medegedeeld, dat het in zijn voornemen lag aan den Crisis- Accountantsdienst op te dragen een onder zoek in te stellen naar de winsten van de margarinefabrieken Zouden deze winsten onredelijk blijken, dan zal door verhooging van de heffing de winst verlaagd worden, de prijsverhouding van boter en margarine als van 3 2 blijft evenwel gehandhaafd, wat in zich sluit, dat de verlaging van de winst niet aan de verbruikers van marga rine, doch aan de melkvee,houders ten goede zou komen. Slechts ten aanzien van de mar garine, voor de werkloozen bestemd, zou een verlaging dor winst tot uitdrukking kunnen komen in den prijs voor den verbruiker. BACOVE-CULTUUR IN SURINAME NOTA VAN EX-GOUVERNEUR RUTGERS Aan de nota van ex-gouvoruour Rutgers inzake de hervatt'ing der bacove-cultuur In Suriname, ontleenenwij het volgende: „De economische toe stand van Suriname maakt de introductie van de cultuur van een nieuw stapelproduct voor de wereldmarkt noodzakelijk. Wel Is waar kan men een bln- venden export van s»- naasappelen. grapefruit f W wellicht ook tomaten «n komkommers ver wachten, doch hierme- r. a. a. li. Rutgcra de zijn ettelijke jaren gemoeid, terwijl ook i uitbreiding der rijstcultuur eerst zeer ge stadig in het werk kan gaan. ,De bacove-cultuur is de aangewezen cul tuur, om een vrij spoedige verlichting der economische situatie té bevorderen, vooraL ook op grond van het feit, dat het verbruik van bananen in Nederland geweldig is toe genomen en dus geheel Suriname's produc tie naar Nederland kan worden verscheept. De in 1931 hervatte proeven hebben than» met groote zekerheid aangetoond, dat men in de Congo-hacove (wellicht de Dwerg-ba cove) een banaan bezit immuun tegen de Panama-ziekte, mits zij verscheept wordt In moderne koelruimten. De proeven hebben alle verwachtingen ten volle bevestigd. Thans is het oogenblik van uitwerking der plannen gekomen en is geen reden meer toi verder uitstel. Immers de groote landbouw brokkelt gestadig af, het aantal plantages vermindert en er heeft groote kapitaalsver nietiging plaats. Direct ingrijpen is dus nood zakelijk, te meer waar men toch eerst op zijn vroegst in November 1934 (misschien, zelfs nop een jaar later) met de cultuur in het groot kan beginnen en de eerste versclie Dingen dus pas tn September 1935 of 1930 kunnen geschieden. De conclusies van deze nota luiden als volgt: le. dat een cultuur van Congobacovcn op bestaande plantages een goede kans van sla gen heeft, terwijl bij slagjng vergrooting van de export door 't invoeren van bacoven als i catchcrop bij koffie en door deelneming van den klein-landbouw met zekerheid te ver wachten is; 2c. dat in verschillende opzichten in de eerste jaren teergeld betaald zal moeten wor den, terwijl het risico, speciaal waar het Suriname geldt, te groot en de te becijferen winst te klein is, om hij den huidigen stand van onze kennis en ervaring deze cultuur op zuiver rommercieele basis ter hand to kunnen nemen; 3e. dat de kans van slagen groot genoeg is, en de beteekenis van de geslaagde cul tuur voor de economische ontwikkeling van Suriname van zoo buitengewoon gewicht, dat er alle aanleiding bestaat, liet leergeld en het risico voor rekening van den lande te nemen en met gouvernrmentssteun. het zij door kapitaalsdeelneming of door subsi die een proefbedrijf op particuliere leest ge schoeid te beginnen van zoodanig© afmetin gen. dat geregelde verschepingen mogelijk worden, waan'oor van gouvernementswege een bedrag van f 500.000 over 2 jaren ver deeld. beschikbaar ware te stellen ten laste van de rijksbijdrage ter bevordering van de welvaart van Suriname op het Xlde hoofd stuk der rijksbegrootlng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3