DONDERDAG 24 AUGUSTUS T933 EERSTE BLAD PAG. 2" BUITENLAND HET ZIONISTENCONGRES SOKOLOWS RAPPORT Een tumulteuze zitting DE REVISIONISTEN UIT HET EESTUUR GESLOTEN In de gisteren gehouden zitting van het Zionistencongres te Praag bracht Sokolow rapport uit over den toestand der Joden de wereld. Met betrekking tot Rusland verklaarde spreker, dat daar de Joden worden vervolgd, onder het voorwendsel dat het Zionisme een eontra-revolutionnaire beweging zou zijn, terwijl toch het Zionisme op geen enkelen staatsvorm critick uitoefent en slechts zelf standigheid en vrijheid eischt Daarentegen was Sokolow voldaan de situatie der Joden in Polen, welk land hun een betrekkelijk veilig toevluchtsoord biedt Sprekend over Duitschland wees spr. op, dat het onwaar is te zeggen dat dc Jo den vijanden van den Duitschen staat zijn. Sokolow protesteerde tegen het gebruik, dat Duitschland maakt van de z.g. „Protocollen der Wijzen van Zion", die een vervalsching zijn, en tegen de aantijging, dat de Duitsche Joden naar een Joodschc hegemonie Duitschland zouden streven. Spreker deed ten slotte een beroep op alle ■Toodsche partijen/ter wereld, om zich bin nen het kader der wetten van haar onder scheiden landen tc vereenigen. De Parijschc gedelegeerde Leo Motzkin is gister tot voorzitter van het congres geko zen, niet als vertegenwoordiger van een be paalde groep, maar om zijn persoonlijke kwaliteiten. In het congresbureau zitten voorts drie afgevaardigden van de linker zijde en drie „algemeene Zionisten". Nadat Boelim - het koloniseeringsrapport had voorgelezen voor de eerste maal werd daarbij Duitsch gesproken stelde Sokolow de presidium-verkiezing aan de orde, het ge wichtigste punt van het congresprogramma, waarmee achter de schermen alle drie da gen reeds getobd was. Onmiddellijk trad toen de tegenstelling op felle wijze aan den dag. De arbeiders verklaarden, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Palestina (de moord op Arlosoroff) niet met de revisio nisten (fascisten) aan één tafel te kunnen Do orthodoxen raadden aan de kwestie Arlosoroff te laten rusten, omdat het onder zoek nog in vollen gang is. De revisionisten eischten eerst beslissing over de vraag of alle partijen in het bestuur zullen zitten. Na schorsing der vergadering was de spanning op haar hoogst. De algemeene Zionisten, gesteund door de orthodoxen, verlangden vertegenwoordiging van alle partijen in het bestuur. Als op verzoek der arbeiders gestemd wordt over de vraag of onmiddellijk tot be stuursverkiezing zal worden overgegaan, ontstaat groote verwarring, inzonderheid omdat de stemming geschiedt met handop steken. Ten slotte blijkt met 151 tegen 149 stem men besloten te zijn, dat men tot bestuurs verkiezing zal overgaan. Daar het tumult te eroot wordt, besluit Solokow opnieuw tot een pauze. Na heropening verklaren de revisionisten, dat zij niet zullen meestemmen bij de be noeming van het presidium. Door handopsteken worden dan de candi- daten der algemeene Zionisten gekozen en verder drie socialisten en een radicaal. Voor zitter is nu Leo Motzkin. Tegen waren de orthodoxen en de revisio nisten. De laatsten verklaarden in dit pre sidium geen vertrouwen te stellen en ver lieten de zaal. De orthodoxen bleven. Het bestuur van den Nederlandschen Zio nistenbond heeft het congres een memorie aangeboden, dat een ongezouten critiek in houdt op den huidigen toestand van de in ternationale organisatie. AMERIKA EN DE ONTWAPENING WASHINGTON. 13 A-ug. Omtrenit de be sprekingen tuascüien Roosevelt en Norman De/vis wordt nog gemeld- dat de regeering der V. S. op de a.s. zitting van de Ontwaipe- ndngeconferentie te Genève zafl voonstellen. dat het Fransdhe voorstal inzake het toe- zidbit op de ontwapening principieel in het voorstel van Mac Donald zal worden opge nomen. Aan de Fnansdhe eischen dnzaike veiligheid zou door ooncessies inzake de vend'edliiguinge\vapenen, als vestingen en/z. tegemoet gekomen worden. OPWINDING IN ANDORRA In den kleinen Pyreneëenetaat Andorra heerecht in de laatste dagen zekere opwin ding als gevolg van de aanwezigheid der Fra nee re gendarmen. Dinsdag moest een op de groote mankt belegde bijeenkomst door de gendarmerie wonden ontbonden. Boven dien zouden Spaansohe communisten po gingen doen een staking uit te lokken De bij besdhdikkdng van den Ftransdhen staatspresident en waarschijnlijk ook van dien bisschop van Urged, die gemeenschap pelijk die ©uzaroimaiteitt over Andorra uit oefenen, afgezette ailgemeene raad weigert de sleutels uit te leveren. Voflgens een bericht vam de „Echo de Pa ris" uit Perpignan hebben de vertegenwoor digers der autoriteiten van Andorra bij den Volkenbond en bij de presidenten van Frankrijk en Spanje geprotesteerd tegen de komst der Fransohe gendarmerie, die dc nieuwe verkiezingen zullen controleeren. OVEREENSTEMMING TUSSCHEN JAPAN EN CHINA CEN BELOFTE VAN HOEANG FOE Uit Tokio wordt gemeld: De woordvoerder van heit ministerie van buitenlandfeche zaken verklaarde, dat de regeering «zeer tevreden ie over het resultaat van het ondeihoud tueschen Ariyoshi en den president van den politieken raad te Peking, Hoeamg Foe. Deze heeft hem verze- kerd, dat volledige overeenstemming tus schen hem, Tejamig-Kaii-Sjek en Wang-Tejao- Ming bereikt was betreffende de Chineesche politiek 'jegens Japan. Deze politiek zal er in hot vervolg een zijn van een streven naar wolvaart voor beide landen, zooails wijten Soen-Jat-Sen, de oprichter van de Qhinee- söhe nationalistische partij, dat heeft aan gegeven. De woordvoerder voegde hieraan toe, dat Japan er het oog op zat blijven houden- dat deze belofte van Hoeang Foe ook in daden wordt omgezet, RIJKSDAGBRAND-PROCES HET VOORSPEL CORRESPONDENTIE MET BRANTING De Zweedsche advocaat Branting heeft in een nader schrijven aan den procureur-Gene raal to Leipzig, inzake het Rijksdagbrand proces, het omrewoon genoemd, dat een justitiëele autoriteit na de opstelling van de dagvaarding bewijsmateriaal vraagt aan personen, die niet direct bij het proces be trokken zijn. Hij zegt niet tc twijefelen of de cnquete-commissie zal haar geheele ma teriaal onmiddellijk ter beschikking van de verdedigers stellen wanneer voldoende waarborgen worden gegeven voor een vrije, cn onafhankelijke verdediging van de ver dachten. Hij somt dan deze waarborgen op, die o.a. betreffen toelating van door de verdachten uitgenoodigde buitenlandsche verdedigers, volledige rechten voor die verdedigers, ook om met de verdachten zonder aanwezigheid van derden te spreken, openbaarheid der behandeling en mcnsclnvaardige behande ling der verdachten, zooadt zij lichamelijk cn geestelijk in staat zijn zich voor het ge recht te verdedigen. De procureur-generaal heeft op dit schrij ven van Branting geantwoord, dat de zaak inderdaad aan alle kanten is onderzocht en hij niet heeft kunnen verwachten, dat hij materiaal zou ontvangen, dat d9 door hem vervolgde personen nog ernstiger zou be schuldigen. Ilij meende na do berichten in do pel's, wel materiaal te kunnen verwach ten, dat verdenking zou kunnen wekken te gen personen, die nog niet vervolgd iijn. Het is hem overigens onverschillig of het bedoel de materiaal hem bereikt door bemiddeling an de verdediging. De procureur-generaal zegt verder vrije keuze van een verdediger toe uit Duitsche verdedigers, terwijl het aan het Rijksge recht staat ook buitenlandsche verdedigers toe te laten, doch slechts gemeenschappelijk met een Duitschen verdediger. Toestemming m den Duitschen verdediger, 't proces ge- leenschappelijk met een buitenlandsch ver dediger te voeren, is derhalve voorwaarde voor de toelating van den laatsten. Na de uitbrenging van de dagvaarding heeft de verdediger volgens art. 148 het onbeperkte recht van besprekingen met den verdachte buiten tegenwoordigheid van derden. De hoofdbehandeling is principieel openbaar. Het onderstellen van de mogelijkheid, dat de verdachten in de preventieve hechtenis niet „menschwaardig" zouden worden be handeld wijst de proc.-generaal nadrukke lijk van de hand, daar iedere feitelijke grond voor deze onderstelling ontbreekt Aan Romain Rolland is een dergelijk ant woord verstrekt Torgler kiest een verdediger Intusschen heeft de voormalige communis tische Rijksdagafgevaardigde Torgler, die eveneens in het Rijksdagbrandproces verwik keld is, den Beflijnschen advocaat dr. Sack tot zijn verdediger gekozen. Aanvankelijk was aan Torgler de advocaat dr. Huber van rechtswege toegevoegd; deze toevoeging is thans weer ingetrokken. TWEE ROOFMAARDENAARS TERECHTGESTELD Op de binnenplaats van de gevangenis te te Weimar zijn de beide moordenaars Hahn en Loeffler terechtgesteld die in November van het vorige jaar een vrouw hadden over vallen en beroofd en het lijk in de Saaie hadden geworpen. WEER EEN TERECHTSTELLING MET DE BIJL De automonteur Willi Knirsch, die op 1 Dec. van het vorige jaar te Frankfurt een roofmoord pleegde op den postlooper Johan nes Hof, en op 14 Januari jl. door de recht bank terdood werd veroordeeld, is gister morgen te 6 uur in de strafgevangenis Prenngeshelm te Frankfurt met de bijl ont hoofd. Dit was de eerste terechtstelling in Frankhirt sedert 23 Maart 1914, toen aldaar de gifmenger Karl Hopf ter dood werd ge bracht KERKGEBOUWEN EN WERKVERSCHAFFING werk verschaf fingsbureaux van het Duitsche rijk hebben aan de kerken en ker kelijke vereenigingen meegedeeld, dat geld voor werkverschaffing ook beschikbaar ge steld wordt voor bouwwerken van publiek nut, voor welke derden (de belanghebben den zelve) een bepaald bedrag geven, en dat onder deze bepaling ook vallen kerken, kerkelijke gebouwen, ziekenhuizen, particu liere scholen, enz. Gebouwen van kunsthis torische beteekenis (restauratiewerken) heb ben bijzondere voorkeur. Het deel dat be langhebbenden zelf lin elk geval bij te dra gen hebben moet overeenkomen met de fi- nancieele prestaties van belanghebbenden in vroeger jaren. Uiteraard zal alleen aan de belangrijkste en aan de dringendste aan vragen kunnen worden voldaan. GANDHI UIT DE GEVANGENIS ONTSLAGEN De Indöisohe regeering heeft GandM de rest ven zijn straf onvoorwaardelijk kwjjt- geedholden en hem reeds uit de gevangenis onitelagen. Gandhi eet weer Na zijn dnvrijheidssitellliiing is Gandlhi naar het buds van lady Thackensey gebracht, waar hij reeds gedurende zijn vasten in Mei, dnie weken heeft doorgebracht Gandlhi heeft weer wat voedsel tot zich genomen. ENGELSCH CONSULAAT IN TIROL Om de gespannen betrekkingen De Engelsche regeering gaat te Innsbruck onmiddellijk een consulaat oprichten ten einde in Tirol een poliiieken waarnemer te hebben met het oog op de g&spannen be trekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk- TANK-MOTORSCHIP IN VLAMMEN Op het motortankschip „Haarlem" is in de haven van Presburg brand uitge/roken. Ge- eldige materieele schade werd aangericht- Het schip bevatte 00 wagons olie uit Rus land. De lading brandde geheel uit. Het is de brandweer gelukt de machinekamer te beschermen. De schipper en zijn vrouw konden zich slechts redden door in de Donau te springen. De schade bedraagt meer dan een half millioen kronen. (Hoogstwaarschijnlijk betreft het hier dc „Haarlem" van de recdeni „James Curriote Leeds (de Leeds-Hul 1-Hamburg Steam and Packet Cy) welk schip in 1917 door de My. „De IJsseJwerf" te Kampen is afgeleverd als „De Stad Kampen" en 970 bruto ton meet. Dit schip is geschikt gemaakt voor den transport van olie.), DE STAKENDE BINNEN SCHIPPERS Vijftig schippers gearresteerd De sleepbooten cn aken der stakende Fran sohe binnenschippers, die ter hoogte van ConflansSt. Ilonorine dwars over de Seine waren gele rd en met. kabels en stalen tros sen aan elkaar verbonden, teneinde het ver keer geheel stil te leggen, zijn Dinsdagmor gen vroeg door de gendarmerie na een kor ten „waterslag" veroverd. In den loop van don nacht hadden de be trokken prefectem, ingenieurs van den Wa terbouwkundigen- en Bruggendienst en dere autoriteiten, krijgsraad gehoudeu waren tweehonderd man van de Garde Mo bile in de nabijheid samengetrokken. Bij liet aanbreken van den morgen werd de actie door den prefect van het departement Seine et Oise, met een afdeeling gendarmerie gezet. Ilij deed tevoren een beroep op de schippers, zich over te geven. Er werd even onderhandeld met een delegatie der stakers, die naar de booten terugkeerden, waarvan na korten tijd een veelstemmig „neen" Pas daarna ging men tot den eersten aanval over en wel van de rivierzijde. Een poging om de voorste booten van de booten- versperring te enteren, werd afgeslagen. Ver volgens liet men eenige drijvende brand spuiten tot dicht bij de binnenschepen na deren en werden deze met een aantal krach tige stralen onder „kruisvuur" genomen. Te gelijkertijd we I'd van de landzijde een aan val op de booten gedaan, die door eenige af deelingen gendarmerie werden bestormd. Toen de schepen alle door gendarmerie bezet waren, konden de schippers niets an ders doen dan zich overgeven. De schepen werden uit elkaar gehaald en geordend langs den wal gelegd, zoodat het verkeer langs de Seine voortgang kon vindieo. Vijf- t g schippers werden gearresteerd. Gistermorgen te kwart voor zeven was de slag door de overheid gewonnen. PARIJS, 24 Aug. Terwijl de gendarmerie er eergister met behulp van matrozen in ge slaagd was de versperring die de stakende binnenschippers met hun schepen in d« Seine hadden gevormd, op te ruimen, heb ben thans de stakende schippers op de Oise nabij Pont Oise een nieuwe poging tot. stop zetting van dc riviervaart gedaan, die de autoriteiten voor een moeilijke taak stelt In een schippersvengadering werd er op ge wezen dat de gendarmerie op de Seine ge makkelijk kon slagen in het opruimen van de hindernis omdat de schippers daar slechts één keten van naast elkaar liggende schepen over de rivier hadden gevormd. De schippers van de Oise hebben daaruit een les getrokken en hebben de op gelijke wijze op 100 Meter afstand van elkaar liggende scheepsversperringen over de Oise naar el kaar toegebracht zoodat hedenmorgen vroeg dwars over de Oise een compacte massa van ongeveer 300 aken met een diepte van 10 aken achter elkaar de geheele Oise ver spert. Het verzet tegen eventueele pogingen der gendarmerie om de versperring op te ruimen kan thans veel doeltreffender wor den gevoerd dan met een versperring van slechts een enkele ketem van schepen. Aan gezien te Pont Oise nog geen politievel-ster- king is gearriveerd, zetten de schippers hun manoeuvre rustig voort en wordt het blad van schepen hoe langer hoe dikker. Men denkt t»gen den middag alle bij de staking betrokken schepen, die zich in de buurt van Pont Oise bevinden op eem hoop in de Oise te hebben gedreven. DE HONGERSNOOD IN RUSLAND Op uitnoodiging van het Evangelisch Pers- verhond voor Duitschland. hadden zicli tal rijke buitenlandsche en Duitsche persverte genwoordigers vereenigd tot een bespreking van de hongercatastnofe in Rusland en den oproep van den kardinaal-aartsbisschop Weenen. De directeur van het Persverbond, Prof. Dr Hinderer, verklaarde in de openingsrede, dat de Duitsche Evangelische kringen het initiatief van den aartsbisschop met vreugde begroeten en gegronde hoop hebben, dat de Evangelische kerken in het buitenland wel dra een dergelijke actie op touw zullen zet ten ora in vriendschappelijke samenwerking met de Katholieke kerk bij te dragen tot de redding der Russische Ghristenen van alle nationaliteiten en belijdenissen. Daarna schetsten drie ooggetuigen, die juist uit Rusland waren teruggekeerd, den toestand in de Sovjet-Unie. De Amerikaan Becherer maakte een vergelijking tusschen dat wat hij twee jaar geleden in Rusland had gezien en wat hij er nu had waargeno men. Dp omstandigheden zijn in twee jaar belangrijk slechter geworden. Vooral in de Oekraine heenscht groote hongersnood. Op zijn tocht van Charkow naar Odessa had hij uit den trein zeer veel verhongerde men- schen gezien. Als reiziger met den „Intou- rist", de Russische staatsmaatschappij voor buitenlandsche reizigers, kan men nergens alleen komen om zich van den nood te over tuigen, daar men dan slechts door de groote steden, de goede 6traten en de pasgebouwde groote huizen wordt rondgeleid. Dat alles is echter slechts schijn. Daarachter is een ont zettende ellende en hongersnood verborgen. Twee Duitsche vluchtelingen gaven daarna een roerend beeld van de ellende op het Russische platteland. Vele brieven en foto's van verhongerden en van massagraven illustreerden hun woorden. een dezer brieven wordt gezegd: „Te eten hebben wij niet. Ik schrij f dezen brief onder tranen. Wij zullen elkander wel nooit weerzien. Als wij tenminste nog maar zeme len hadden, die vroeger aan de zwijnen wer den voorgeworpen, dan zouden wij verheugd zijn. Russische autoriteiten hebben ons er gewaarschuwd, niet te zeggen dat wij honger lijden". CHINEESCH DORP DOOR ROOVERS TOTAAL UITGEPLUNDERD. Uit Gharbin: De Chineesche handelaars en burgers worden geterroriseerd door een nieuwe troep bandienten. Een bende van driehonderd desperado's zwaar bewapend met machine-geweren en karabijnen en ge kleed in lompen, is plotseling neergestreken op de kleine stad Er-Ho, twintig mijlen ten Oosten van Haining. Zij plunderde de stad totaal uit en ontvoerde de 53 rijkste Chinee sche handelaren. De bandieten verdwenen -weer even snel als zij gekomen waren temidden van de wan hoopskreten van vrouwen en kinderen, die beroofd waren van alles, wat zij bezaten. De ontvoerde Chineezen worden door de roovers in hun verblijfplaatsen in de ber gen gevangen gehouden, tot zij een losgeld betaald hebben. Naar verluidt zijn de bandieten deserteurs an eem leger, wat men afleidt uit de mo derne wapens welke zij bezaten. ORKAAN IN OOST-AMERIKA Uit Washington wordt gemeld: Een orkaan, die Virginia Beach teisterde, breidde zich langs de heele Oostkust uit. Ilij deed zich zelfs te Washington gevoelen, waar boomen werden ontworteld in de buurt van het Witte Huis en straten onder water werden gezet Heizelfde deed zich voor in Virginia en Noord-Carolina. De schade in de betrokken gebieden wordt op verscheidene millioenen dollars ge raamd. Naar de .•Aftenposten" uit Tromeö méldt- is de vi©s olie reboot „Kwitlho I" gistermiddag aldaar van het Beneneiiland aangekomen. De kapitein en de bemanning bevestigden het eenigen tijd geleden gepubliceerde rioht, volgens hetwelk zij op hun laatsten tocht een groot voorwerp im him net had- dien gekregen. Voordat men het echter bo ven den waterspiegel had kunnen hijecfren, was het weer gezonken. Het dimg woog geveer twedhondend kiilogram en was bijna twee meter Qang. Het wa6 hel gekleurd, deels wit. deels metaalachtig. Eerst op do thuisreis rees het vermoeden, dat het misschien een overblijfsel van Amundsen© „Latham" geweest was. LINDBERGH OP DE FAR OER Lindbergh, die, zooals gemeld, Dinsdag morgen om 11.20 uur met. onbekende bestem ming is gestart, heeft zich naar Eskifjord aan de Oostkust van IJsland begeven. Vandaar is hij, naar Reuter uit Reykjavik meldt, gisterochtend om 11.40 weer vertrok ken, om naar de Far Oer-eilanden te vlie gen, waar hij om 15.45 uur is aangekomen. TANK-AUTO ONTPLOFT Verscheidene slachtoffers Een ernstige ontploffing heeft Dinsdag morgen te Bordeau plaats gehad. Een groo te tankauto die nadat de tank was geledigd in reparatie werd gegeven, is ontploft,. De ontploffing was zóó hevig, dat stukken ijzer tot op 60 meter afstand wegvlogen. Een groot aantal vensterruiten in de omgeving werd vernield. Eei arbeider die met werkzaam heden aan de auto bezig was verloor arm en kreeg ernstige inwendige kneu zingen. Hij werd in hopenloozen toestand 1 het ziekenhuis vervoerd. Bern andere arbeider werd tegen den grond geslingerd en werd ernstig gewond. In een op 'verschei dene meters afstand gelegen woning werd een vrouw tegen don grond geslagen. Ook zij moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. Op ongeveer 20 meter afstand werd van het huis het dak nagenoeg geheel .fgeslagen. Het. ongeluk zou te wijten zijn aan nalatigheid van ten eigenaar van tankauto die vergeten had de luchtkranen te openen. De brand in het ondergrondsche - denot te Aire sur le L"s nabij Rijssel is vol gens een bericht van de P--t.it Parisien weer laaid r xiat nieuwe maatregelen moes ten worden genomen. Bij de opruimingsr Werkzaamheden ontplofte een granaat Een Russische arbeider werd zoo ernstig gewand dat men voor zijn leven vreest. Voorloopig zijn de opruimingswerkzaamheden gestaakt, daar men verdere ontploffingen vreest STEUN AAN DE VERBOUWERS VAN FABRIEKSAARDAPPELEN De Minister van Economische Zaken heeft bepaald dat aan de verbouwers van fabrieks rdappelenoogst 1933 een gteun per H.L. vermalen aardappelen zal worden verleend afhangende van den gemiddelden prijs die -oor de uit dezen oogst geproduceerde hoe veelheid aardappelmeel per baal zal den gemaakt en wel volgens onderstaande schaal. Bij een gemiddelden prijs tot f7.50 per baal een steun van 30 ct. per HX., id. tot f 8 per baal 25 cent, tot f 8.50 20 cent, tot f 9 15 cent, tot f 9.50 10 cent, tot f 10 5 cent en tot f 10.50 cent per Ii.L. De uitkeering wordt in tweeën gesplitst Een voorloopige uitkeering onmiddellijk na afloop der campagne en een slotuitkeering na vaststelling van de gemiddelde opbrengst per baal Voorts heeft de Minister bepaald dat de uitbetaling voor de credieten verleend aan de oogsten 1929 en 1930 met ingang van 1 Juli 1933 voorloopig wordt geschorst totdat de omstandigheden van dien aard zijn ge worden dat de rentebetaling naar de mee rling van den Minister weder voortgang moet hebben. Gemengd Nieuws DOODELIJKE SPRONG UIT DEN TREIN Gistermorgen is de 22-jarige gehuwde mej. W. Balk uit Garnwerd te Sauwerd op den trein gestapt, in de meening, dat deze te Middelstum, dat het doel harer reis was, zou stoppen. De trein passeerde echter deze halteplaats. Men vermoedt dat zij daar op van het voorbalcon is gesprongen, al thans eenigen tijd later werd zij bewusteloos langs de rails gevonden. In zorgwekkenden toestand is zij overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen, waar zij is overleden. DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te O ss (N.-Br.) had op den Berchem- scheweg een ernstige aanrijding plaats, waarbij het 9-jarig zoontje van Van Erne, dat aldaar op den weg aan het spélen was, door een auto, bestuurd door v. d. Akker uit Herpen, gegrepen werd. v. d. A. trachtte nog een aanrijding te voorkomen door uit alle macht te remmen, doch dit mocht niet gelukken. Met een ernstige schedelbreuk en een bloedende hoofdwonde werd hot knaapje een woning binnengedragen en later, nadat de eerste hulp verleend was, naar het R.- K. Ziekenhuis overgebracht, waar het aan de gevolgen bezweken is. Te Durgerdam reed de melkauto van de firma Brouwer uit Schellingwoude. Plot seling sprong een band, waardoor de auto een zwenking maakte. De wagen botste eerst tegen het winkelraam van Kroon aan, ter wijl de 28-jarige vrouw W. Klein, echtge- noote van KI. Boot, die een kindje op den arm had, werd aangereden. Ten slotte kwam de wagen tegen het huis van Van Dijk te recht. De vrouw werd ernstig gewond op genomen en is eenigen tijd later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Het kindje werd licht gewond. BRANDEN Tijdens dat de bewoner G. de R., wonende aan den Nieuwen Meerdijk te Hoofddorp, naar de groentenmarkt was te Amsterdam, brak brand uit in diens woning, welke geheel afbrandde. De motorspui1: van Hoofddorp verrichtte het blusschingswerk. Oorzaak bekend. Verzekering dekt de schade. Te Ouder-Amé:el ontstond brand in den hooiberg van den veehouder H. N. de Dood. Door het nathouden van de schuur kon deze gespaard blijven. De hooiberg werd een prooi der vlammen. Persoonlijke ongelukken kwa- Te IClazinaveen (Dr.) is de woning van be' gezin J. v. d. Schuur aan den Schoonebeeker straatweg afgebrand tengevolge van het vallen van een brandende petroleumlamp. Verzekering dekt de schade. Te Oss ontstond een felle brand in de dubbele woning van de wed. v. d. Leest de Heischeut. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Ook een schuur verbrandde met alles wat er in v Te Bakel is het huis bewoond door M. v. d. Mortel geheel afgebrand. Ook schuur en stal gingen in de vlammen op. De inboedel werd gedeeltelijk gered. Verzekering dekt de schade Te Nieuwe Tonge brak door onbekende oorzaak brand uit in een 6-tal klampen graam toebehoorende aan Gebrs. Schilperoort, op een perceel bouwland, gelegen aan de z.g. Breede weg. Spoedig was echter de motorbrandspuit aanwezig en werd met vereende krachten gewerkt om den brand meester te worden, opdat de woningen, welke in de buurt ston- mochten blijven. Na zeven den brand meester, maar alle klam pen zijn in vlammen opgegaan. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. DE WINDHOOS BOVEN DUTVELAND Thans is een globale schatting gemaakt van de schade, welke de windhoos in Ouwerkerk op Duiveland heeft aangericht. De burgemeester deelde mee, dat ongevoei 60 4 70 huizen min of meer ernstig zijn gehavend. De schade wordt geraamd op circa tienduizend gulden. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN Te Tzurn (Fr.) werd tijdens een herig onweder een koe im de welde door den blik sem gedood. Te Dronrijp (Fr.) werd even eens een koe dooir het hemelvuur gedood Te Wommeils (Fr.) werd een vrouw door den bliksem bewusteloos geslagen en ge wond. Ze kwam later weer bij. Te Zurio'n (Fr.) werd een woning door den bliikeem getroffen. AJQes ging im vlammen op. Ook te Delfstrahuiizen en Rottum w erden wonin gen im de asoh gelegd. Te Ri'tbhem (Z.). ii in de weide een koe door don bliksem ge- VERDRONKEN Te Heer Hugowaard (N.-H.) geraakte het 4-jairig zoontje van P. Oudeman bij het spelen in het water vam de Ringvaart. Hoe wel hij vrij ©poedig werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds Een kantoorbediende vertelt in „Mercurius", dat hij een sollicitatiebrief schreef op een advertentie, waarin vast werk in een soliede zaak beloofd werd tegen f 9 per week en op voorwaarde, dat f 1000 borgstorting werd gegeven. Het antwoord luidde: „Ik heb net weer een pakhuisje bij gebouwd achter Emmastraat 36, reeds het 3e, waar mee al weer f 1000 gemoeid was, dan heb ik nog f 1000 over, wil een auto koopen voor f 2000, dus moet beslist op de f 1000 borgstelling staan, daar ik het voor die auto gebruik. Reflectant krijgt 6 rente er van en bij -ertrek het geld terug vanzelfsprekend. Administratief werk, hooren voor mij (ik ben doof), niet met personeel onder één hoedje spelen, en bereid weg te brengen dat- geene wat voor de fietsende loopjongens niet geschikt is, per auto; mij eens leeren chauf- feeren op stille weg als er tijd is, dat is zoowat voorloopig het hoofdwerk een uur of per dag, tydsvereeling door u te kiezen. Doch borgstorten is zaak voor de auto, blijft eisch; onnoodig dus te komen spreken, als u daar niet toe in staat is." KINDERVERLAMMING Te Boskoop is bij een tweejarig kind van den schilder G. door den huisarts kinderver lamming geconstateerd. De kleine is naar een der ziekenhuizen te Leiden overgebracht. EIGENAARDIGE ELEGTRISCHE SCHOKKEN. Te Overveen (N.-H.) doet zich op denBloe- mendaalschen weg bij den spoorwegover gang en den Tetterodeweg een eigenaardig geval voor. Als de autobus van de firma Stormvogel genoemde halte verlaat wordt soms een hevige electrische schok gevoeld. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat van een defect in de leiding geen sprake kan zijn, terwijl evenmin een fout in de leiding van de telefoon de oorzaak van het ver schijnsel kan zijn. Men onderzoekt thans met welke soort van electriciteit men hier le doen heeft DRANKSMOKKELARIJ De laatste dagen zijn te Oudenhoorn by Hellevoetsluis verschillende bussen jenever aangespoeld. Verondersteld wordt dat deze bussen van smokkelaars afkomstig zyn. In het begin van Juli hebben kommiezen en rivierpolitie in en het Haringvliet gesurveilleerd, aangezien het vermoeden bestond, dat een schip met smokkelwaar zou binnenvallen. Ook heeft men een schip achtervolgd, dat moeite deed zoo vlug mr#;elyk vooruit te komen en daar- la plélseling zyn vaart verminderde. Men ermoedde, dat de bemanning van het schip de smokkelwaar overboord had gezet Later heeft men een boei omhoog gehaald, ten einde te onderzoeken of de waren aan den ketting daarvan waren gebonden. Er werd echter niets gevonden. Vermoedelyk zyn de bussen door hé: ruwe weer van de laatste dagen toch losgekomen. Rechtzaken. DE CRISIS-ZUIVELWET Voor den kantonrechter te Delft heeft zich Woensdag te verantwoorden gehad de landbou wer A. H. uit Schipluiden, die als boter-produ- cent de Crisis-Zuivelwet meermalen heeft over treden. Zoo was door verd. een groote hoeveelheid melk niet opgegeven aan de Centrale, terwyl ook zyn boekhouding niet voldoende was bij gehouden. Er werden vier getuigen, o.m. een contro leur der Zuivelcentrale gehoord. Verd. betoogde dat hy een gedeelte van de melk voor veevoe- Weerbericht. [et dunne pijltje geeft den vorigen stam Hoogst© stand te Rochefort 764.3. laagste stand te Memel 743.1. Stand vanmorgen lialftwaalf 761.3. WEERVERWACHTING BUITENLANDS3H WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Instituut te De Bilt) 1-Iet geheele stelsel van depressief iii ónze omgeving verplaatste zich naar het Oosten en vormde een geheel met de depressie in Oost-Europa, die zich uitdiepte tot een mi nimum van 735 m.M. Rondom deze depressie kern heerecht stormachtig en buiig weer met plaatselijke zware omveersbuien. Op 55 gr. N.B. en 30 gr. W.X ligt een nieuw depres sie-centrum, dat zich verder naar het Zuiden schijnt uit te breiden en het gebied van hooge luchtdruk in het Z.W. ernstig aantast. Inmiddels zal het centrum van de hooge druk thans over Frankrijk komen te liggen met een uitlooper naar liet Noorden. Deze wijziging in de luchtdruk verdeel ing oefent een gunstige invloed uit op het weer in W.- Europa, zoodat voor korten tijd een einde aan het buiig weer zal komen en op eenige droogte, en iets warmer temperatuur te reke nen valt. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Ontvangen 23 Augustus 4.53 n.m.: Attentie- sein O, d.i. Weest op uw hoede! Geseind heden 24 Aug. te 9.50 aan de pos ten van IJmuiden tot Nieuwersluis: Attentie THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 17.2 C. 25 AUGUSTUS. Zonsopgang 6.00 uur, zonsondergang 8.03 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.33 uur tot 's morgens 5.31 uur WATERSTANDEN RIVIEREN (Oude Amsterdamsche t(Jd) Heden Vorig Heden Vorig - Walshut 2.82 2.74 Canp 2.01 1.93 Straateburg -2J8 -2.68 Ems 1-19 1.11 Breienrb 1.75 1.72 Coblenz 1.94 1.88 Rhein telden -0.00 -0.00 Trier 0.07 0.05 Kehl 2.91 2.86 Keulen 1.57 1.63 Maxan 4.27 4.20 Rührort -0.17 -0.18 Diedeshelm 0.68 0.68 Weael -0.10 -0.10 Mannheim 3.08 3.04 Emmerik 1.16 1.14 Lohr 1*6 1.46 Dusseldort 0.98 1.00 Mainz -0.84 -0.74 Maastricht 40.79 40*0 Bingen 1.86 1.77 Venlo 10.70 10.70 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 25 Augustus Delfzijl 1.45 13.50 HellevoetslnlB 5.19 17.40 Terschelling U.i:6 23.31 Willemstad 6.16 1R.33 Harllngen 11.50 Broawersh. 4*1 16*2 Den Helder 9.25 22.80 Zierikzee 5.10 17.17 IJmuiden 6.21 17.44 Wemeldinge 5*1 17.45 H.v. Holland 4*2 17.00 Vlisslngen 3*a 15*0 Scheveningen 4.42 17.10 Terneuzen 4.10 16.24 Botterdam 6.44 18.45 Hansweert 4*9 17.03 der gebruikt. Hij gaf ten slotte toe wel wat „gesmokkeld" te hebben. De ambtenaar van het O. JL merkte op, dat verd. door zijn handelingen onrechtmatig dui zenden guldens in den zak heeft gehouden, hy heeft belangrijk meer boter en melk ver kocht dan werd opgegeven. In verband met den ernst van het feit werd :n maand hechtenisstraf gevorderd. Verd. ontkende opzettelyk fraude te hebben willen plegen. De kantonrechter legde H. een maand ge vangenisstraf op. l&ndsche kust, is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat de stranding ia te wijten aan zorgelooze navigatie. De Raad straft den kapitein door h«t uit spreken van een berisping en den stuurman, door hem de bevoegdheid te ontnemen om aifl kapitein of stuurman te varen op een schip als loeld bij artikel ^2 der Schepenwet voor den BRANDSTICHTING? 24 Juni van dit Jaar ontstond brand !n de te Hui- werd een groot aantal voorwerpen gedrenkt in penoieum. Het wna 1 C. M. v d L. t plaatselijk ledder 1 hank sprak verdachte vrij en ontsloeg hem uit de voorloopig^ hechtenis. HU TELEFONEERDE EVEN H. H., zonder vaste woonplaats, die lai door de polltde in vrijwel geheel ona land gë- -ocht werd. Hij maakte er zijn work van bij le menaohen binnen te loopen en te vragen of lij even mocht telefoneeren. Binnengedaten, ntvreemdde hij dan geld of kostbaarheden. In Tijwei alle groote plaatsen van ons land sloeg hij zijn slag. m diefstal, gepleegd te Nijmegen J verd. veroordeeld tot ander- op 13 Juli. half jsar gevangen entieve heohtenis. De eisch was twe •af i aftrek der pre- jaar gevangenisstraf j EEN EIGENAARDIGE MINNAAR Voor de Arahemsohe Rechtbank stond te recht C. in 't H.. opperman, terzake dat hij en moordaanslag had gepleegd op mej. W. B. e Doesburg. Verd. heeft deze vrouw verechUlendo mes teken toegebracht. Blljkbai reest. De verhouding t Uitspraak 5 Sept. aus. iden gevangenisstraf.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2