Jliruuir CTeumnt Uit de Pers. BINNENLAND. Kunst en Letteren. «.BON N GHCNTi 'er kwartaal In Lelden en In plaat- «en waar n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per post f 2.35 portokosten. Per week f 0.18 Voor hei Buitenland bij wekelijk- iche eending m 4.50 Bu dagelijkscho zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken NO. 4051 Bureau: Breest^iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 193? ADVERTENTIEN Van 1 tot B regelsL17^ Elke regel meera 0-22VI fcgez. Mededeellngen van 1—5 regels 240 Elke regel meers 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD OVERBODIG ALARM? De dreiging der communisten is bekend. Zij houden niet op ons volk te verzekeren, dat zij relletjes maken als hun voornaam ste actie beschouwen en dat zij met name op de derde Dinsdag in September weer zooveel mogelijk keet zullen schoppen. In verband hiermee werd van onze en andere zijde de wensch uitgesproken, dat de overheid niet alleen krachtig zal optre den om de verstoorde orde te herstellen, maar er zooveel doenlijk voor zal waken om die verstoring te voorkomen. Twijfelt gij dan aan de goede wil en het krachtige beleid der overheid, vraagt de roode pers. Geenszins; wij willen slechts de overheid verzekeren, dat zij op onze steun kan reke nen, wanneer zij van meetaf zich krachtig laat gelden. Misschien zelfs wat spoediger dan hier en daar vaak het geval was, wan neer men zich op het standpunt stelde, dat de vrijheid van demonstratie ten volle ge noten moest worden. De roode pers geeft ons een andere raad. Wij behooren te zwijgen „over het commu nistische kabaal, zoolang schrijven niet om dringende redenen geboden is. De acties yan dien kant hebben tegenstand noodig om het leven te houden, zij zakken in elkaar als deze tegenstand uitblijft. Wie den tegenstand wekt, kweekt het gevaar, dat hij wil bestrijden." Wij hadden dit vermaan van die zijde niet verwacht. In de eerste plaats zouden wij willen vra gen: Beteekent de communistische actie in ons land wat omvang en vat op de massa betreft, minder dan de fascistische bewe ging, waartegen de roode pers dag aan dag in kolom na kolom met voortdurend zwel lende koppen de strijd voert? Daarna zouden wij willen opmerken, dat de sociaal-democratische pers wel in de laatste plaats geroepen kan zijn om de in vloed van het communisme te ontkennen. Immers in de eigen partij is het een voort durende worsteling om de macht tusschen hen, die meer tegen het communisme aan leunen en het deel, dat in de richting van een niet-revolutionaire hervormingsactie Streeft. Het gevaar, dat wij van de S.D.A.P. duch ten is juist gelegen in het feit, dat zij niet immuun is tegen de revolutionaire bacil. Dat de roode pers, uit oorzaak van orga nisatorische concurrentie, liever een dood- zwijgtaktiek toepast en de beteekenis der revolutionaire groepen kleineert, yerandert daaraan niets. EEN ZONDERLINGE BESLIS *5 ING Inzake art. 73 der Lager Onderwijswet heeft de Kroon een beslissing genomen, welke ons voor 't minst zonderling toe schijnt. Het Weekblad voor Gemeentebelan gen maakt er in zijn nummer van 18 Aug. melding van en het geval komt, kort ge zegd, hierop neer. Een Roomsch-Katholiek Kerkbestuur vestigd te Utrecht vraagt medewerking voor den bouw van een jongensschool en van een meisjesschool en dat wel voor 41 jongens en 44 meisjes uit de geme Utrecht, terwijl de lijsten bovendien de namen bevatten van 13 jongens en 14 meis jes uit de gemeente Maartensdij Deze aanvragen worden nu niet gericht tot de raad der gemeente Utrecht, maar tot die der gemeente Maartensdijk! De reden voor deze gestie van het school bestuur is duidelijk. Had het de medewer king verzocht aan de gemeente Utrecht yoor den bouw der beide scholenhet zou zijn afgewezen. Immers voor de gemeente Utrecht met meer dan 100.000 inwoners eischt de wet een aantal van ten minste 100 leerlingen yoor iedere nieuwe school. Voor Maartensdijk kan men echter met een geringer aantal leerlingen volstaan en derhalve werd daar medewerking gevraagd. Het gemeentebestuur van Maartensdijk weigerde en vocht de zaak tot in hoogste instantie uit. De Raad van State schaarde zich naast de gemeente, doch de Kroon hield zich, op advies van den Minister, aan de letter van de wet, welke zegt, dat leer lingen uit een andere gemeente meegeteld mogen worden. Het gezond verstand echter, dat in een geval als dit, waarin de meeste leerlingen uit Utrecht komen, de aanvraag logisch gericht dient te worden tot deze gemeente. Het feit, dat de gemeente Utrecht de kos ten voor haar leerlingen aan Maartensdijk zou moeten vergoeden, verandert hieraan niets: het omgekeerde vergoeding van Maartensdijk aan Utrecht zou ook heit geval zijn. Het is best mogelijk, dat plaatselijke standigheden mede van invloed waren op deze aanvrage, maar wij geven het Week blad toe, „dat de makers van de Lager- onderwijswet 1920 verbaasd zouden staan, dat deze figuur binnen het kader dier wet een plaats heeft kunnen vinden". In deze beslissing zit iets, dat niet bevre digt. Ook in verband met het stopwetje- van Poelje is deze kwestie van belang. Ten overvloede voegen wij hieraan toe, dat wij deze kwestie geheel op zich zelf be schouwd hebben; de vraag of er verband bestaat tusschen de weigering om mede werking te verleenen en de stichting van een openbare school, laten wij onbeant woord. ZAANDAM AAN DE SPITS Diegenen onder de sociaal-democratische gemeentebestuurders, die den moed hebben om de précaire positie hunner gemeente onder het oog te zien en bovendien verschil lende bezuinigingsmaatregelen aandurven, verkeeren niet in een benijdenswaardigen toestand. Eenerzijds treft hen het verwijt van hun eer radicaal getinte fractiegenooten en van de communisten, dat zij door hun capi- tuleeren de kapitalistische orde steunen, die immers alleen voor den bezwaarden staat van zaken aansprakelijk heet te zijn. En aan den anderen kant bedreigt hen het gevaar dat ze, om de door hen aange prezen maatregelen aannemelijk te maken, zich beroepen op allerlei gunstige omstan digheden, die mogelijk aanwezig zijn, maai in gemeenten, die zwaar leunen op den Staat, bezwaarlijk kunnen worden geduld. Dezer dagen leverde Zaandam hiervan het bewijs. In verband met de dekking van het te kort op de begrooting voor 1933 zagen Bur gemeester en Wethouders zich genoopt ver schillende voorstellen te doen tot bezuini ging op de onderwijsuitgaven. Bij de verdediging dezer voorstellen ver weerde burgemeester ter Laan zich tegen de beschuldiging, dat van afbraak van het openbaar lager onderwijs sprake zou kun nen zijn. Het gemiddeld aantal leerlingen bedraagt te Zaandam niet meer dan 32 per onderwijzer. De burgemeester verklaarde dan ook geen plaats te kennen in Neder land, waar dit getal lager is We weten het dus nu: op gaat Zaandam met enkele andere gemeen ten aan de spits, daar bereikte men het hoogte punt. De begrootingspositie dezer gemeente is daarmee echter niet geheel en al in eenstemming: op dit gebied landde m het dieptepunt aan. Ieder redelijk mensch zal voelen, dat hier iets niet in orde is. Op groote schaal steunen op het Rijk en dan tevens de roemtaal doen hooren: ner gens is het beter en duurder ingericht dan hier dat past niet bij elkaar. We vertrouwen, dat de uitspraak van den heer ter Laan, ook al had zij die strekking niet, helderder licht zal werpen op de be grootingspositie van Zaandam. LESSEN TREKKEN In de artikelen, waarin ons blad beschou wingen ten beste geeft over de toestanden Duitschland, kwamen wij tot de conclu- dat men in ons land over T algemeen een onkundige kijk had op de positie van Duitsche Katholieke partij, het Centrum. In de vrijzinnige pers werd het voorges alsof het Centrum nog altijd als een rots stond. Hier was het verlangen zich aan het Centrum te kunnen vastklampen v schijnlijk de vader der gedachte. Ook bij de anti-revolutionairen en christe- lijk-historischen wees men gaarne op het Centrum. Men betreurde dan, dat de pro- testantsch-christelijken in Duitschland niet het voorbeeld der katholieken hadden ge volgd. Echter, het Centrum was principieel niet zoo krachtig, als hier vaak geoordeeld Met cijfers werd in onze beschouwingen aangetoond, dat het Centrum in veertig jaren met 50 pet was achteruitgegaan, en bij de laatste stembus bij lange na nog niet helft der katholieken op het Centrum had gestemd. De gevoerde politiek, samen- ring met liberalen en sociaal-democrar ten, had aan het Centrum alle innerlijke sterkte ontnomen. In de Maasbode schrijft thans het oud- Kamerlid Van Wijnbergen een artikel, waar in betoogd wordt, dat in het belang va bewaring van een krachtige R.K. Staats partij in ons land. rustig praten bin nenkamers noodig is. Ook, omdat uit de historie van het Duitsche Centrum nuttige lessen getrokken kunnen worden. Het slot van het artikel van mr Van Wijnbergen luidt aldus: Naar aanleiding van het zichzelf ont binden van het Dutische Centrum schreef „De Nederlander" van 6 Juli j.l. in artikel, getiteld „Centrum exit": „Voor de Ronmsch-Katholieken in Duitschland, die hun partij trouw waren gebleven, is deze slag wel heel pijnlijk geweest". Onge twijfeld. Toch zal deze oplossing wellicht eenmaal blijken gelukkig te zijn geweest Al te weinig aandacht toch is hier te lande geschonken aan het feit dat het Centrum de laatste jaren geleidelijk af brokkelde, met gevolg, dat meer dan de helft der Duitsche Katholieken hun stem niet op het Centrum, doch op een der andere niet-katholieke partijen uitbrach ten. Wellicht zullen de katholieken van Duitschland eenmaal weer een staatkun dige partij vormen, d&n met vermijding der fouten, die tot het zich afwenden van meer dan de helft der katholieken heb ben geleid. Welnu, bij ons staan de zaken gelukkig heden nog anders. Maar toch valt 't feit te constateeren, dat niettegenstaande het vermanend woord der Bisschoppen in het Vastenmandement verscheidene honderdtallen katholieken en waarlijk niet de minste onder de katholieken hun stem op een der niet-katholieke par tijen hebben uitgebracht. Moge ons Partijbestuur, dat blijk geeft van zooveel ijver en toewijding en daar om aanspraak mag maken op ons aller steun en medewerking, aan dat feit schenken zeer, zeer bijzondere aandacht, zich ten nutte makend de lessen, die het Duitsche Centrum in dat opzicht geeft Wie zich aan een ander spiegelt Hier verder in het openbaar over uit te weiden, ware niet wenschelijk. Dezer dagen zeide ons een zeer hoog geplaatst katholiek, diep overtuigd van het belang ongerept te bewaren onze ééne R.K. Staatspartij, doelend op het gevaar, dat we hierboven signaleerden: „Er moet eens gepraat worden". Ongetwijfeld, en dan... rustig, binnens- Maar ook voor andere partijen bestaat de noodzakelijkheid eens rustig te praten. HOFBERICHTEN DE PRINSES NAAR ALKMAAR Prinses Juliana heeft het voornemen om op 8 October a.s. de feeeten te Alkmear tot viering van Alkmaars ontzet, bij te wonen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit ls toegekend de bronzen eere medaille der Oranje Nasasu Orde aan H. Rot- magaziJnmeester bij de firma Erwd. Ains- H. Gelderman op z(jn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Bö Kon. besluit ls met Ingang van 1 Sept. '33 in den commies bö den P.T.T. D. de Metz op jn verzoek eervol ontslag verleend. Bö Kon. besluit zön me't Ingang van 16 Aug. j.l. benoemd bö het bestuur van den Post cheque en Girodienst: tot hoofdcommies J L Joustra, thans commies; tot commies J Töben, thans adj.-commies; tot adj.-commies J W O van Hulst (o.v.) en K P Brouwer _(o.v.), beiden thans kantoorbediende. KOL. LANDBOUWSCHOOL DEVENTER ontslag verleend aan den leeraar aan de Mld- delb. Kol. Landbouwschool te tJoveuter dr H. Uittien, aldaar. ONDERSCHEIDINGEN IN DE HUISORDE VAN ORANJE Te Orange en Dillenburg H.M. de Koningin heeft de volgende onder- :heidingen ln de Hulsorde van Oranje ver leend: het Grootkruis aan den heer E. Deladler, af gevaardigde van Orange, tevens president van Pranschen Ministerraad; t Commandeurskruis aan den heer A. Mor ris, prefect van het Departement Vaucluse; het Officierskruis aan den heer L. Gout, bur- ïemeester van Orange: het Officierskruis aan den heer R Berton, ^chröver van het tooneelstuk Guillaume le het Ridderkruis le klasse •alagrand, lid der feestcomn het Ridderkruis le klasse Bruyez, secretaris-generaal van het th> Orange; het Ridderkruis le klasse aan den heer A. Desplans, vice-consul der Nederlanden, Burgemeester van Orange; Officierskruis aan Markies I WÉ Yvondelle, archivaris van het Museum van Orange; het Ridderkruis le klasse aan René Kerdl organisator der Theaterfeesten te Orange; het Ridde - Weidenbacl MILITAIRE MUTATIES Bö Kon. besluit ls benoemd tot ge: majoor der infanterie, de kolonel E H commandant der VII© infanterle-brlg&de and tot generaal-majoor bö den genee :n dienst de dirigeerend officier van g d eerste klasse dr E J Denekamp. cb militair hospitaal te Den Haag. :md tot luitenant-kolonel der militaire tratle de majoor R G G RIegen van dat -zoek ter zake langdurlgen dienst eer len militairen dienst ontslagen de gen. 3 E Stöver, commandant der lie dlvlaii bevelhebber ln de 2e militaire afdee- ling; de gen.-majoor dr J C Diehl, Inspecteur van den geneeskundigen dienst der landrpacht; majoors van den Akker en Denekamp -J- de lult.-kolo:iela C J J Kessl. IVe lnfanterie-brigadi ie; N J Schallen- berg, commandant van het 17e reg. Infanterie O E W baron van Voorst tot Voorst, comman dant van het 16e reg. infanterie; F E Joch lm van Nootdorp, commandant van het 2e fanterie; H A Fischer, commandant van reg. infanterie; J A J M Sohntmnn staf der infanterli 'anterle, den Vi e administratie Riegen v< kolonel der militaire noemd. Benoemd tot rea-lultemant-kolonel de eervol ontslagen luit.-kolonels Ten Broecke Hoekstra en Schotman, beiden voornoemd, zulks ter na dere indeeling door den minister van Defensie. Aan de gen-majoors Stöver en dr Diehl. bel den voornoemd, is H. Ms dank betuigd voor d( veeljarige en belangröko diensten door het aan den lande bewezen. Toegekend de titulaire rang van lutt.-gene- raai dr Diehl voornoemd. Allo bovenstaande mutaties geschieden me' ingang van 1 November a-s. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN OP KONINGINNEDAG In verbar met de viering van de verjaar^ da^ der Koningin heeft de Minister van Sociale Zaken toegestaan, dat in de brood bakkerijen door hor "den of bestuurders en door bakkersgezellen op Donderdag 31 Augustus wordt afgeweken van het bepaal de bij de artikelen 35, tweede lid. en 36, der de lid der A befdswet 1919. Nadere bijzonder heden zijn opgenomen in de Staatscourant van gisterenavond. HET NAT. HULDIGINGS-DEFILE MAAKT ER EEN FEESTDAG VAN! Het Uitvoerend Comité voor het Nationaal Huldigingsdefilé in het Stadion te Amster dam op 9 September a.s. doet een oproep aan alle werkgevers in Nederland om het personeel in de gelegenheid te stellen van hun hulde aan het Huis van Oranje op Za terdagmiddag 9 September te kunnen doen blijken en zou het daarom op prijs stellen, indien vele zaken dezen dag vroeger hun arbeid zouden beëindigen. DE NIEUWE ENGELSCHE GEZANT TE DEN HAAG AANGEKOMEN De niéuw benoemde Engelsche gezant bij ts hof, sir Hubert Montgomery, die gister ochtend te Hoek van Holland is aangeko men, is vandaar doorgereisd naar Den Den Haag. Sir Hubert heeft zich dadelijk naar het gebouw van de Engelsche legatie begeven en daar zijn intrek genomen. De gezant is vergezeld van zi.n echtgenoote, zijn zoon en ee logé. NIEUWE STAATSLEENING VOOREERST NOG NIET TE WACHTEN De afgeloopen week deden ter beurze ge ruchten de ronde omtrent een ophanden zijnde uitgifte van een nieuwe Nederlamd- sohe Staatsleening. De T ij d wiet zelfs reeds het rentetype te noemen: 4 pet. Aangezien de rente van zulk een leening thans stelilig niet hooger zal kunnen zijn, ie dit een voor de hand liggende veron'der ©telling. Maar de leening zelf zal zidh nog we] even laten wachten. Volgens onze Inlich tingen toch, aldius schrijft Bte in De Vrij heid, wil de Regeering allereerst een sluitend budget verzekerd zien en eerst dan leenen. Twee dingen zijn daarbij in de eerste plaats noodzakelijk: vooreerst con solidatie van de tot een aanmerkelijke hoogte opgeloopen vlottende schuld, ten tweede conversie van Indische leemingen. Een en ander zal rentebesparing moeten opleveren, waar de Indische schuld zioh voor 80% in Nederlandeche handen bevindt, böhoeft er geen vrees te bestaan, dat de nieuwe Indische leaning geen plaatsing zal vinden. AARDAPPELHANDELAARS Ten aanzien van den handel in aardappelen maakt de Minister van Economische Zaken bekend, dat exporteurs, groothandelaren, beurt schippers, commissionairs, winkeliers en ven ters hun bedrijf slechts zullen kunnen blijven uitoefenen, wanneer ze als zoodanig vóór 1 September 1933 erkend zijn door de voorloo- pige Nederlandsche Aardappel-Centrale. Aanvragen om erkenning als exporteur, groothandelaar, beurtschipper' of commisionair zjjn te richten aan: 1. voor Friesland: den heer Y. G. Schuite maker, Westersingel 44, Leeuwarden; 2. voor Groningen en Drenthe: den heer E. Luttmer te Stadskanaal; 3. voor Gelderland, Utrecht en Overijssel: resp. de heeren G. Kroezen te Beesd, R. Groe- neboer, Oude Gracht 247 te Utrecht en H. K. Koch, Julianastraat 14 te Zwolle; 4. voor Noord-Brabant, Land van Maas Waal en Rijk van Nijmegen: den heer W. A. van Heiningen te Kerkdriel en de firma Gebr. van Drimmelen te Klundert; 5. voor Limburg: de heeren H. Peters, Marktstraat 10 te Roermond en F. Janseen te Tienray-Station; 6. voor Noord- en Zuid-Holland: de heeren G. Kunst, Olympiaplein 63 te Amsterdam-«Zuid_ P. van Leeuwen, Weenaplein 13 te Rotterdam en C. J. van Zaaien, Z.O. Binnensingel 53 te Den Haag; 7. voor Zeeland: de heeren E. Vermue te 's-Gravenpolder en C. D. van Wyck te Terneu- zen, L. Kerkstraat 18. Aanvragen om erkenning als winkelier of als venter zijn te richten tot den heer Tj. Reitsma, secretaris van den Ned. Bond Kleinhandelaren, Lusthofstraat 65b te Rot terdam. De bovenbedoelde erkenning geschiedt kos- TEGEN HET DRAGEN VAN UNIFORMEN Naar de „Tel." verneemt heeft de Mi nister van Justitie in een brief allen missarissen van politie en den hoofden van rijks- en gemeentepolitie instructies ven omtrent het optreden tegen vreemde lingen in uniform en op uniform gelijkende kleederdrachten. In dezen brief wordt er aan herinnerd, dat een algeheel uniform-verbod binnenkort zaï worden uitgevaardigd. Ten aanzien van vreemdelingen echter beveelt de Minister reeds nu maatregelen aan. Bedoeld worden vreemdelingen, die een zgn. uniform dra gen, of op uniform gelijkende kleeding of speciale kenteekenen. Dezen moeten worden aangehouden, al kunnen zij niet straf rechtelijk vervolgd worden. Wanneer mocht blijken, dat zij nog nii op de hoogte zijn van dit verbod zal hun een waarschuwing gegeven worden. Voldoen zij hieraan niet en worden zij ten tweeden male aangehouden, dan moeten zij over de grens worden gezet. De politie heeft wijders opdracht gekregen een kaartsysteem bij te houden van de vreemdelingen, die gewaar schuwd zijn of die uit het land zijn gewe- DE AMSTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING 1934 Maar.... geen nieuwe belastingdrukl De waarnemende wethouder voor de fi nanciën, de heer E. J. Abrahams, heeft in een persconferentie mededeelingen ver strekt betreffende de gemeente-begrooting- 1934. Deze begrooting sluit met het eindcijfer f 114.552.218, hetgeen f 517.118 hooger is dan de begrooting over het afgeloopen jaar. En dit ondanks de groote bezuinigingen, welke men op vrijwel alle posten heeft toegepast. De verklaring ligt in het tekort op de ge meente-rekening van 1932, dat f 1.257.000 be draagt en thans op de nieuwe begrooting drukt. en W. moesten aan het werk gaan met totaal tekort van dertien en een half millioen, voorwaar geen kleinigheid om te overbruggen. Maar van het begin af hebben zij zich voor oogen gehouden, dat de begroo ting zou moeten sluiten; in de eerste plaats door het aanbrengen van bezuiniging en versobering in eigen huishouding, toor zeer belangrijke bedragen; daarnevens bij de bu ren. In dit verband zijn B. en W. overge gaan tot bezuiniging met 15 pet. van de ver schillende subsidies, die bij elkaar een be sparing van f 330.000 zullen opleveren, waar bij aan de subsidies op sociaal hygiënisch gebied zoo weinig mogelijk is getornd. Maar met het treffen van deze maatregelen was men er nog lang niet en zoo moesten B. en W. verdere groote bedragen vinden zonder dat aan de burgerij nieuwe lasten zouden worden opgelegd. Zoo is het de bedoeling van B. en W. om het reservefonds voor brandschade op te heffen en daaruit 1^4 millioen aan te wenden ten behoeve van de begrooting 1934; voorts wil het college op- nieuwe den z. i. minder fraaien, maar nood zakelijken maatregel nemen om uit het grondbedrijf acht ton ter beschikking van den gewonen dienst te stellen. Door deze maatregelen was de begrooting nog allerminst sluitend geworden; in dit verband hebben B. en W. dan ook overwo- om een groot bedrag (f 1.400.000) te vin den door verschillende maatregelen ten aan zien van de arbeidsvoorwaarden van het personeel, waarover thans nog geen bijzon derheden kunnen worden medegedeeld. Met dit complex van maatregelen is de be- grooting sluitend geworden, zonder vermeer dering van den belastingdruk. Hierna het crisisfonds ter sprake brengen- wees de wethouder er op, dat dit over 134 een tekort laat van 9y2 millioen. In to taal bedraagt dit tekort 23 a 24 millioen. Voor die 9V2 millioen is er op het oogenblik geen dekking; B. en W. zijn dan ook van ordeel, dat te dien opzichte met de regeering overleg zal moeten worden gepleegd en dat een modus gevonden zal moeten worden ter regeling van de crisisschulden. In dit verband deed de heer Abrahams uitkomen, dat hij niet gelooft dat men aan de normen van den steun iets doen kan, maar wel dat er gesproken zal moeten wor den over zekere uitwassen bij de vaststelling van steunbedragen, die boven die normen uitgaan. Ten tweede is het aldus de wet houder zoowel voor de maatschappij als voor de gesteunden van het grootste belang dat men zal beproeven het geld, dat voor steun wordt uitgekeerd, voor productieve doeleinden ter beschikking te stellen. N.V. FABRIEKEN WADDINXVEEN V.H. A. KEMPKES Co. TEL. 17 - WADDINXVEEN MEUBELEN INVOERRECHT OP 'BUITENLANDSCH FRUIT GELIJKSOORTIG' MAATREGELEN ALS VOOR HET GRAAN Naar de „Msb." verneemt, is zeer binnen kort een besluit te wachten, waarbij de in voer van fruit wordt gemonopoliseerd en in voer slechts toegestaan is aan houders van bewijzen, welke verstrekt worden na beta ling -an vastgesteld bedrag. De regeling zal gelijksoortig zijn aan die welke onlangs ten ranizen van buitenland- sche granen is getroffen. DE KORTING OP DE INDISCHE VERLOFSTRACTEMENTEN Te Den Haag heeft de Vereeniging van Indische Verlofgangers een vergadering ge houden, ter bespreking van de 17 korting op de verlofstractementen. M&n besloot tot indiening van een rekwest waardoor men hoopt te bewerkstelligen dat zoo verdere korting op de verlofstractementen onvermij delijk is, deze zoodanig zal geschieden, dat zij naar verhouding niet uitgaat boven de op de activiteitsbezoldigingen toegepaste korting en wel hetzij a. door de verlofstrac tementen op normale wijze te berekenen naar de gekorte activiteitsbezoldiging; het zij b. dooi op een gedeelte der verlofstracte menten bijvoorbeeld de eerste 150 gulden per maand de korting niet toe te passen. NEDERLANDSCHE BESTELLING IN ENGELAND Reuter meldt ons uit Londen dat de Ne derlandsche regeering een aantal motoren bij de Rolls Roycefabrieken heeft besteld, bestemd voor militaire vlieg' igen. 'T STRAPERLO TE SCHIEBROEK Ingevolge het door den Raad van Schie- broek genomen besluit, w. bij verboden wordt aan het publiek gelegenheid te geven tot het deelnemen aan spelen, waaruit delijk voordeel of verlies kan ontstaan is gistermiddag door de politie te Schiebroek tegen den ondernemer van het chronosspel of jeu d'adresse proces-verbaal opgemaakt. Tevens is tegen den eigenaar van café „Arcadia" proces-verbaal opgemaakt omdat hij in zijn café gelegenheid had gegeven om +e schaken, te kaarten en te biljarten. Laatstgenoemde spelen zijn als gevolg van het genomen besluit eneens verboden. TOONKAMERS: CRABETHSTRAAT 57 - GOUDA TEGENOVER HET STATION Voornaamste Nieuws* (blz. 1) Nieuwe Staatsleening voorloopig niet te Opdracht van de regeering aan politie autoriteiten betreffende uniformdragende vreemdelingen. Bewogen vergadering van het Zionisten congres. De revisionisten buiten de leiding gesloten. De staking der Fransche binnenschippers; (blz. 5) Herdenkingsfeesten 300-jarig bestaart ichermeer. (blz. 8) Generale Synode der Geref. Kerken. BEPERKING VAN BUITEN- LANDSCHE STUDENTEN WIJZIGING H. O.-WET Naar het „Hdbl." verneemt heeft 'n wets ontwerp tot wijziging der Hooger Onderwijs wet, waardoor beperking van de inschrij ving van buitenlandsche studenten, die aan een der hoogesoholen college zouden willen loopen, mogelijk gemaakt werd, het depar tement verlaten. Het ligt in de bedoeling dit wetsontwerp nog vóór de sluiting van de buitengewone zitting van de Staten- Generaal, dus tusschen 5 en 16 September^ door de beide Kamers te doen behandelen. CHR. WERKGEVERSVEREEN. Woensdag 13 September a.s. wordt in ho tel Wittebrug te Scheveningen de jaarver gadering gehouden van de Chr. Werkgevers vereeniging. Op de morgenvergaderimg, die om 11 uufl aanvangt, worden o. m. behandeld: het jaarverslag van den secretaris, den heer Mr. H. H. Steneker, en dat van den penning meester, den heer B. van Eesteren. Ook zal dan bestuursverkiezing plaats hebben. Af tredend zijn de heeren A. Borst Pzn. ta Rotterdam en J. H. v. Lonkhuyzen te Zeist. Het bestuur stelde twee dubbeltallen op, nl. de heeren A. Borst Pzn. en J. A. Stok- dijk, beiden te Rotterdam, voor de eena functie, en de heeren J. H. van Lonkhuy zen te Zeist en E. J. Rothuizen te Arnhem voor de andere functie. De middagvergadering zal aanvangen om half drie. De voorzitter, de heer F. L. van der Bom, van Amsterdam, zal de openings rede uitspreken, waarna Mr. Dr. E. J. Beu- mer zal behandelen het onderwerp: „Dwang of Vrijheid". Des avonds is er een gemeenschappelijk diner in hotel Kurhaus te Scheveningen. Het programma-boekje, gedrukt bij en aangeboden door N. V. Drukkerij van Hae- ringen te Den Haag, is alleszins keurig ver zorgd en maakt een prettige indruk. Mr. C. J. GRAADT VAN ROGGEN, f Gisternacht is te Rotterdam in den ouder dom van 29 jaar overleden Mr. C. J. Graadt van Roggen, zoon van den secretaris-generaal van de Nederlandsche Jaarbeurs. De over ledene was te Rotterdam verbonden aan de redactie van de Nieuwe Rotterdamgche Cou rant. De heer Graadt van Roggen vestigde tjjdens zijn studietijd de aandacht op zich door de compositie van het lustrumspel Ichnaton. EEN VAN DIJCK VOOR 10 SHILLING. In het museum te Birmingham bevindt zich een schilderij, een „Portret van een man", dat wordt toegeschreven aan Van Dijck. Het doek is het eigendom van mevr. J. R. Bendall en mej. Elsie Bendall, die het geruimen tijd ge leden op een vacantiereis te Bishops Stort- ford in een kleinen winkel voor 10 shilling kochten. Het doek was zeer vuil. Toen het ongeveer een jaar geleden werd schoonge maakt, maakte de restaurateur een foto en zond deze aan Mr. Raines Smith, die het als een Van Dijck herkende.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1