Bruggenbouw bij Nijmegen De Luther-herdenking te Eisleben Als schippers staken WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. mmm. De staking in de Fransche binnenvaart is hier en daar voor schippers aanleiding geworden tot het vormen van barricades. Een afsluiting van de Seine Overzicht van de werkzaamheden aan de nieuwe brug over de Waal te Nijmegen, waar men thans bezig is met den pijlerbouw. Op den achtergrond ziet men Lent. Dit prachtige panorama kan men genieten, wanneer men de Belvedère beklimt. Te Eisleben, de geboortestad van Dr. Maarten Luther, wordt op feestelijke wijze de 450ste geboortedag van den grooten reformator herdacht. Op de foto links ziet men de tribune met eeregasten, op gericht voor het Luther-gedenkteeken. Met een X gemerkt is de Prui sische landsbisschop Muller. Op de foto boven ziet men de marktplaats te Eisleben tijdens de Luther-herdenking. Een menigte van véle dui zenden was bij deze plechtigheid tegenwoordig. een effectvol in alle geledingen van het Katholieke .volk dooedringend propaganda- apparaat." Vrijgestelden en cumulatie. fractie, streve dan ook onvervaard naar de vervulling van hetgeen zij, speciaal in d-ï bestaande, zoo moeilijke en voor velen zoo ontzettend zware omstandigheden, wensche- lijk acht. Speciaal richte zij haar streven op een reorganisatie van de maatschappij, op de basis van de beroepsstanden, mot publiek rechtelijke bevoegdheid. In afwachting daarvan dient ernstig overwogen, of aan het publiek gezag geen grootere macht moet worden toegekend inzake het voorkomen of beëindigen van arbeidsconflicten. De R.K- Staatspartij keere zich tegen excessen als van de vrouwen-emancipatie: de gehuwde vrouw verdwijne uit ambten, betrekkingen en fabrieken; de vrouwen arbeid worde in het algemeen zooveel mo gelijk beperkt; cumulatie van ambten dieni, vooral in dezen tijd van werkloosheid op rationeele wijze tegengegaan. Met afdoende beslistheid en gestrengheid worde opgetreden tegen alle gezagonck-r- mijnende invloeden, vooral in de gelederen van hen, die juist het openbaar gezag krach tens ambt of betrekking hebben te steunen. Met de grootste zorg en zoo noodig mi'. strengU wettelijke maatregelen en de ri goureuze toepassing daarvan, worde de zoo sterk aangetaste publieke moraliteit beschermd en bevorderd. Speciaal het opgroeiend geslacht worde tegen da moderne excessen op dit gebied gevrijwaard. Een al te ongebreidelde uitgroei van hot grootbedrijf, vooral door combinatie van min of meer heterogene elementen, worde tegen gegaan. Al het bovenstaande is op zich zelf aan bevelenswaardig. De zeer bijzondere omstandigheden eischen echter maatregelen, waartegen in normale tijden wellicht en terecht bezwaar zou kun nen worden gemaakt, speciaal op oecono- misch terrein- Ook op dit gebied grijpe or ze partij onvervaard naar alles, wat de hand thans te doen vindt. De meest ernstige wil sta voorop om geheel ons volk in al zijn lagen door de barre moeilijkheden van het beden heen te helpen. Wat later moet ge schieden, is van later zorg. Wij volstaan hier met te verwijzen naar het urgentie program onzer Katholieke organisaties. Om tot, dit alles in staat, te zijn, perfoc- tioneere onze partij haar organisatie op een stevige principiee' ban's er. geste md dooi In het boven geciteerde komen o-m. twee punten ter sprake, welke in de R.K. pers nader besproken worden. Het eerste is het vraagstuk: vrijgestelden in de Staten Generaal. De R.K. Volkskrant vat het artikel in de Maasbode zóó op, dat het speciaal gericht zou zijn tegen „arbeidersvertegen- woordigers" en voegt er aan -toe, dat d«'. bestuursleden der R.K. Vakbeweging, t.-t kamerlid gekozen, geen „vrijgestelde" blij ven, al houden zij natuurlijk nauw contact met de beweging. Het blad wijst er ook op, dat Dr. Korter.- horst' .feitelijk „vrijgestelde" is van de werkgevers en dat Dr. Deckers indertijd „vrijgestelde" der boeren- en landbouwers Het tweede punt, dat de aandacht trekt is de cumulatie. Daarover verscheen indertijd een nota van het partijbestuur, welke heel veel overeen komst had met de samenvatting, welke het Centraal Comité der Anti-rev. partij over het vraagstuk gaf. Men kon er o.a. in lezen: „Het is gewenscht, dat de regeering en dat andere bestuurslichamen bij het doen van benoemingen de kwestie der cumulatie mede in hun overwegingen betrekken en dat zij in het algemeen geen ambtenaar, die gepensionneerd is, of die uit anderen hoofde reeds belooping voor de vervulling van een volle dagtaak uit de openbare kas geniet, benoemen, indien een andere candidaat be schikbaar is, die het te vervullen ambt even goed kan waarnemen. Bezien van het standpunt der partijen is een algemeene wettelijke regeling niet wenschelijk, omdat deze zelf het in de (hand hebben cumulatie van functies te beperken. De partijen kunnen elk voor zich bij he aanwijzen van haar vertegenwoordigers rekening te houden met het samengaan van veschillende functies. Dit verdient aanbeveling boven een rege ling door den wetgever. De partij kan elk geval op zich zelf beoordeelen en dit is van niet minder gewicht de partij kan beoordeelen over hoeveel en welke geschik te leiders zij beschikt. Ook in het algemeen is het onnoodig, dat de wetgever verder gaat dan thans met h?t uitspreken van de onvereenigbaarheid van functies. Wel zou de cumulatie van inkomsten op een enkel punt verder dienen te worden beperkt dan het geval is. Gedacht wordt hier met name aan de „pensioenen"-cumu- latie van oud-leden der Tweede Kamer, oud- wethouders en oud-Gedeputeerden." Het artikel in de Maasbode schijnt met deze nota niet geheel tevreden te zijn. Maar de T ij d spreekt zich heel krachtig uit en schrijft o.m. „Cumulatie wekt al meer de ergernis van het gebrek-lijdende volk. Men moet in de kleinere steden en op de dorpen, waar men elkaar van aangezi i" tot aangezicht kent en waar men het cum» BINNENLAND ACTIVITEIT IN DE R. K. STAATSPARTIJ ROFFELRIJMEN. AANVULLING VAN HET PROGRAM- Losse vraagstukken. Gisteren wezen we op de actie, die in de ïl.K. Staatspartij opkomt, welke op princi- jpieele vernieuwing en verdieping aan stuurt. Over aanvulling van het program ver scheen in de Maasbode een leiding gevend artikel. En men meent, dat Prof Aal b e rs e, de politieke leider der partij en medewerker aan dit blad, hieraan niet vreemd is. Wij ontleenen er het volgende aan: I „Onze partij zal dus het hare er toe heb- pen bij te dragen, dat het parlementaire [Stelsel ten onzent naar behooren zijn taak vervult en vervullen kan- I Zij zal daarom op de eerste plaats hebben te zorgen, dat de volksvertegenwoordiging de uitvoerende macht in staat stelle om een Krachtig gezag uit te oefenen; het parlement [belemmere de uitvoerende macht niet in haar taak door een onoordeelkundig ge bruik van zijn eigen bevoegdheden, als he-1 hecht van interpellatie, 't vragenrecht, door het al te veelvuldig gemanoeuvreer met «noties enz. De volksvertegenwoordiging ve. vuile haar taak op wetgevend gebied wij 'laten thans in het midden of op den duur de grondslag van haar samenstelling niet ital moeten worden gewijzigd en kwijt? ïich op verstandige wijze van haar plicht van controle. Wil de volksvertegenwoordiging de haar {toekomende taak, waartoe zij zich dient te beperken, naar behooren vervullen, dan dient alles voorkomen, wat haar prestige ot arbeidsvaardigheid kan schaden en alles verricht, wat deze verhoogen kan. Volstrek: {onmogelijk moet worden gemaakt, dat euii {belachelijk aantal partijtjes bij de stembus elkaar tracht te verdringen of dat splinter partijtjes in de Kamer het werk ernstig be- Qemmeren. I De toegang tof de volksvertegenwoordi ging client belet of ontzegd aan elementen, Idie hun positie aldaar onkel en alleen feebrui ken tot ondermijning van al het be Staande, de hoogste volksgoederen ni°t [uitgezonderd, of die de Nedcrlandsclie Volksvertegenwoordiging wenschen te ge bruiken ter behartiging van niet-Neder- landsche belangen Speciaal tegen het Russische bolsjewisme dient met kramt {opgetreden. j De R.K- Staatspartij streve er naar met de Uiterste zorg, dat zij in het parlement uit sluitend worde vertegenwoordigd d..or alleszins bekwame en onafhankelijke man wier onafhankelijkheid, binnen de lijnen van het partij-program, ook door de eigen partijgenooten ten volle worde ge respecteerd. Personen, al te eng aan een bepaald groepsbelang verbonden. dienen niet als volksvertegenwoordigers op te treden. Een dergelijke voor haar taak berekende Sportbespotting De nieuwe Geestbrug, Rijswijk, is bij die de verbinding vormt tusschen Voorburg en en zal spoedig in gebruik kunnen worden genomen. latie-gedrocht dagelijks van aangezicht tot aangezicht ziet, men moet naar eens komen om de ergernis te peilen, die opge wekt wordt door het feit, dat functionaris sen met een goede, soms zelfs zeer ruime, jaarwedde, daarnaast nog een of meerdere eveneens goed betaalde functies waarnemen functies, die ieder op zich zelf en op hun beurt weer in het volle b e s t a a n s- onderhoud van een andgr gezin konden voorzien. De weerzin, door dergelijke toestanden opgewekt en die psychologisch méér dan verklaarbaar is, dateert zeker niet vAn van daag of gisteren, maar het gevaar, dat lot nu toe ondergronds slecr.ts zich deed gelden, komt thans met kracht en onstuimig naar boven. In het belang van onze gezonde staat kundige ontwikkeling is het hoog tijd, niet alleen, dat dit gevaar duidelijk en zonder omwegen wordt gesignaleerd, wat de be doeling dezer regelen is, doch vooral, dat alles worde aangewend om het vreten ie onkruid der cumulaties met wortel en tak uit te roeien. Geschiedt dit niet en wordt het geduld, wat de massa als een onrecht aanvoelt en als zoodanig ook beoordeelt dan zullen de gevolgen niet uit kunnen blijven." HOFBERICHTEN VIERING 31 AUGUSTUS. De Koningin, de Prins en de Prinses stel len zich voor den verjaardag van H. M. door te brengen ten paleize Soestdijk. PRINSES JULIANA PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE PROF. ANEMA TOT LID BENOEMD. Naar wij vernemen is als lid van het Per manente Hof van Arbitrage-door H. M. de Koningin aangewezen Prof. Mr. A. Anema. hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal. NIEUWE SALARISKORTINGEN RIJKSAMBTENAREN PROGRESSIEF VOOR ONGEHUWDEN. De Volkskrant meldt: Wij vernemen, dat thans bekend is, welk offer de regeering van het rijkspersoneel vraagt. Ook ditmaal zal de gevraagde nieu we korting een tijdelijke zijn. De regeering stelt voor, bij de reeds toegepaste tijdelijke kortingen nog een te voegen van 5 pet., zoowel voor de gehuwden als voor de ongehuwden. Bovendien wil de regeering de reeds be staande extra 3 pet. korting voor de onge huwden verhoogen en wel met 1 pet, meer voor elk jaar boven den 25-jarigen leeftijd, tot een maximum extra korting voor onge huwden zal zijn verkregen van 10 pet. op 32-jariren er hooger- - leeftiH. 'k Ben in een booze brief beknord Omdat ik met de schoone sport Zou hebben durven spotten: Ik sprak van Puckje-Zus-en-Zoo, Dat acht men lang niet comme-il-faut. Dus krijg ik op m'n botten. De schrijver is er trotsch op, dat Ons land z'n zwemsters in het bad De prijzen weg ziet sleepen; „V ook inwendig!'' zegt hij dan; Het spijt me, brave booze man, Je hebt mij niet begrepen! Ik knip hier een recent bericht, Dat kan je mogelijk wat licht In deze zaak verstrekken: Het is juist de sensatiekrant Die elke dag in groot verbdnd De sport tracht neer te trekken. De góéde sport waardeer ik zeer, t Maar ook niet minder en niet meer! Het dwaas recordsbejagen, De blikjes jacht, je wel bekend De huldigingen zonder end, De malle sportverslagen Die maken van de sporteen spot, En van de dag van onzen God Een dag van braspartijen; Mij dunkt: een echt „gezonde geest" Kan op zoo'n Zondagsch zondefeest Onmogelijk gedijen (Nadruk verboden.) LEO LENS GOUVERNEUR VAN SLOBBE MET VERLOF De minister van Staat, minister van Ko loniën maakt bekend, dat blijkens desbetref fend telegrafisch ambtsbericht, d. beer B. W. T. van Slobhc, gouverneur van Curasao, den 17en dezer evengenoemd gewest niet verlof heeft verlaten en dat diens tijdelijke vervanger, de heer H. Schotborgh, gep. ad ministrateur van Financiën aldaar, het be- bestuur over Curasao heeft aanvaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5