MAANDAG 21 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS AANVANGSUBEN VEEMARKT EN VETTE KARKENSMARKT Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat zij, gele» op het bepaalde bij artikel 3 van de Ver ordening op de Veemarkt, hebben bepaald, dat de vette varkensmarkten en de vee markten in het tijdvak aanvangende Augustus en eindigende 6 October a.s., zul len aanvangen te 7 uur voormiddag. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Augustus 1933. HULDE KONINGIN WILHELMINA In het stadion te Amsterdam Evenals op zoovele plaatsen in ons land zit men ook in Leiden niet stil, om ter gelegenheid van de nationale hulde aan Koningin Wilhelmina die naar men weet op 9 September in het Amsterdamsche sta dion gehouden wordt zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Het is onze Leidsche Chr. Oranjevereem ging, die blijkens een advertentie in dit blad, alle Oranjeklanten hiertoe oproept. Gaarne willen we hier ter plaatse dezen oproep nog eens onderschrijven! SCHUNNIG OPTREDEN VAN AUTOBESTUURDER REED PARDOES OP WIELRIJDER IN Hedenochtend heeft ziclh op de Breestraat, even voorbij ons bureau, een schunnig op treden van een Apeldoornschen autobestuur der voorgedaan, dat groote ergernis van het publiek veroorzaakte. Bedoelde chauffeur reed in de richting van het Noordeinde, aan de goede zijde van de straat, terwijl voor hem een naar schat ting 35-jarige fietser reed. Daar juist een tram in dezelfde richting passeerde, kon de auto er eigenlijk niet goed langs, met het gevolg dat de wielrijder tegen de straat gesmakt werd en zijn rijwiel schade opliep. Uiteraard liet de wielrijder het er niet bij zitten en eisdhte van den ongeduldigen automobilist schadevergoeding. Daarvan wilde deze echter niets weten en maakte zich gereed zijn tocht zonder meer te ver volgen. De gedupeerde wielrijder plaatste zich toen met zijn fiets dwars voor de auto, om den chauffeur aldus tot stilstaan te dwingen. De onredelijke autobestuurder was evenwel zoo bruut enkele meters terug te rijden, om vervolgens met vol gas de opge worpen hindernis te „nemen". Het spreekt van zelf dat er van het rijwiel niet veel meer overbleef. Wonder boven wonder kwam de eigenaar er zonder ongelukken af. De politie, die spoedig aanwezig was, re kende den onverlaat in. WERELDSTAD IN ZAKFORMAAT KNAP STAALTJE VAN HUISVLIJT In 9e concertzaal „Concordia" is op bet oogenblik een stuk huisvlijt te bewonderen, waarover iedere bezoeker zijn verbazing zal uitspreken. Het is een complete stad met alles wat er bij hoort, met een oppervlakte van niet minder dan IS M2. Men ziet be halve verschillende huizen- en fabriekscom plexen diverse straten, grint- en water wegen, waarover of waarin zidh wagens, auto's, schepen enz. bewegen, alsmede trams en allerlei andere verkeersmiddelen. Voorts een machinekamer met loopende machines, meubelmakers, smeden, horlogemakers in hun werkplaatsen aan den arbeid. Een druk- op-de-knop, soldaten te voet en te paard, orgeldraaiers, wandelaars, de traditioneels Hollandsche molen, tot zelfs de Zeppelin, die door de lucht zweeft en zich afteekent tegen de zich voortbewegende wolken. Ver der een oud-Hollandsohe scheepswerf, in volle werking, een koninklijk paleis, een be roemde kathedraal, een imposant raadhuis met bloemenpark en springfonteinen, e- eigen waterleiding, electrische centrale. De Winkels en straten zijn schitterend verlicht. Vervaardiger van dit kunstwerk is de heei H. T. Huizinga te Veendam, die er 22 jaar achtereen aan gewerkt heeft. Wij kunnen een bezoek aan deze expositie, die tot en met Vrijdag as. duurt, warm aanbevelen. AFFICHE Heden ontvingen wij een keurig en kleu rig affice ter beoordeeling, druk en onv werp van de Fa. P. J. Mulder en Zn. alhier. Het is bedoeld als reclamemiddel voor het pas heropende Zomerzorg en wordt in de verschillende verkeerscentra van oos lana verspreid. Smaakvolle toon en afwerking stempelen het tot een werkstuk, deze firma waardig. BEEEDIGD Op de gebruikelijke wijze had vanochtend op de Maaldrift de (beëediging plaats van den 2en luitenant C. A. Weekhout van het 6e reg. veldartillerie. B. V. L. Hedenmorgen om half acht is de stede lijke afdeehng van het korps „Motordienst" van den B. V. L. voor een driedaagsch ver blijf naar de Harskamp vertrokken. VICTORIA REGINA BLOEIT Heden- en morgen- (Dinsdagavond) zal de Victoria Regina in den Hortus hier te» stede in bloei te zien zijn. Evenals vorige jaren wordt de tuin van 911 uur voor het publiek geopend tegen een toegangsgeld van f 0.25 per persoon. Leden der Hortus stichting hebben op vertoon hunner lid maatschapskaart éénmaal vrij toegang. WATERTEMPERATUREN Zweminrichting Hooge Rijndijk 12 uur 20y2 gr. C Zweminrichting De Zijl 12 uur 19Vz C DROEVE PLECHTIGHEID Hedenmorgen om kwart voor acht vond in de Lodewijkskerk aan het Steenschuur de uitvaart plaats van den 10-jarigen Jacob Krol, die jl. Dinsdag te Noordwijk verdronk en Woensdag te IJmuidcn is aangespoeld. De II. Mis werd opgedragen door den zeer eerw. heer Th. Beukers, pastoor der parochie Om 9 uur vond op de R.-K. begraafplaats aan de Zijlpoort de begrafenis plaats onder groote belangstelling. Vele schoolkame raadjes v. d. R.-K. Parochiale school voor M.U.L.O. aan het Rapenburg waren op het kerkhof aanwezig, alsmede de heer M. P. Melief, hoofd dier school en enkele onder wijzers. De absouto werd eveneens verricht door pastoor Beukers. De kisi was bedekt met een viertal Kransen. Diep ouder den indruk verlieten ailïit liet kerkhof. DE PLANNEN VOOR HET NIEUWE RAADHUIS Zoo worden de plannen van de uitgenoo- digde architecten voor het Leidsche Raad huis dan eindelijk aan de openbaarheid prijsgegeven. Zooals men weet, werd het rapport van de R.A.C. reeds Donderdag avond gepubliceerd. Heden werden de tee- keningen voor de pers en de raadsleden in de Lakenhal tentoongesteld. Al hebben we de origineele teekeningen op groote schaal nu nog niet gezien, naar aanleiding van de photo's, die Zaterdagavond met het pro gramma van eischen en de toelichtingen der verschillende architecten in het „Bouw kundig Weekblad Architectura" verscheen, meenen we gerechtigd te zijn, een hoofdin druk van de verschillende plannen te mo gen formuleeren. De afdrukken in „Architectura", vooral ook die van de plattegronden, zij het dan veel kleiner dan de origineele teekeningen, laten aan scherpte niets te wenschen over. Natuurlijk zal men voor een meer gedetail leerde studie de oorspronkelijke teekenin gen. waarbij waarschijnlijk ook nog door sneden en interieur-schetsen voorkomen, niet kunnen missen. Het gaat evenwel om een hoofdindruk. Reeds aan de hand van de photo's kan men het waardeeren en er dankbaar voor zijn, dat de verschillende heeren zich met sterke concentratie aan hun ontwerp heb ben gewijd De teekeningen als zoodanig: plattegronden, gevelteekeningen, vogelvlucht perspectieven, zijn met zorg behandeld en geven soms een sterke illusie der werkelijk heid. Men kan er zich weer door bewust worden, dat de architectuur, de kunst van ruimteschepping en ruimteverdeeling, on danks haar practisch karakter, niet minder een kunst is dan de uit zuiver zakelijk oog punt wellicht minst onzakelijke en onprac- tische der kunsten, de muziek, die als zoo danig een zuiver ideëel karakter draagt Architectuur in haar doelbewuste zakelijk heid en muziek in haar doellooze onzakelijk heid, het materieele en het immaterieele, zijn de uitersten die elkaar nauwverwant bliiken te zijn: muzikale architectuur en architectonische muziek. Uit alle plannen spreekt deze muzikaliteit in meerdere of mindere mate. d.w.z. dat men, zich bepalend bij het omvangrijke en zware programma van eischen, kans heeft gezien, dit zakelijic en tegelijkerti.d .neer of minder gelukkig met fantasie te realiseeren, waardoor de doelbewuste zakelijkheid aes- thetisch welbehagen wekt, waardoor we boven de grenzen van 't uitsluitend doelma tige worden uitgeheven. Bij het beschouwen of genieten van kunst spreekt altijd een sterk subjectief element, daar het inzicht, het gevoel, de intuïtie der menschen over 't algemeen nog al ongelijk zijn gericht. Dientengevolge is er ook geen algemeen objectief geldend oordeel over kunstuitingen van eigen tijd mogelijk. Kunstcritiek is geen wetenschap, die als de wiskunde van axioma's uitgaat en met on aanvechtbare stellingen wordt opgebouwd. Zoo draagt ook ons oordeel over de verschil lende Leidsche bouwplannen een subjectief karakter. We kunnen ons alleen laten lei den door enkele positieve voorschriften van de opdrachtgevers, te weten: de oude gevel aan de Breestraatzijde moet gehandhaafd blijven: het geheele gebouw moet zich, zon der copie te worden, zooveel mogelijk daarbij aansluiten; het geheele compiex moet har monisch worden opgenomen in 't omringen de plan van straten en grachten; tenslotte het programma van eischen ten aanzien van alle noodzakelijke en gewenschte ruimten. Bij het kort inleiden van de verschillende plannen stellen we ons voor, telkens enkele woorden te wijden aan het plattegrond-ont werp van de hoofdverdieping en vervolgens de exterieur-teekeningen aan een korte be spreking te onderwerpen. Het plan Blaanw Zooals reeds~vroeger is medegedeeld, is de het Blaauw het verst van de opdracht af geweken. Wij gelooven wel, dat die afwij king van zoo'n ernstigen aard is, dat daar mee zijn plan moet staan of vallen. Doch de Raad heeft hierin te beslissen. Door de ter reinen Breestraat 98 en Vischmarkt 7 en 8 bij te trekken had de heer Blaauw zeer ze ker gelegenheid op fraaie wijze zijn ruimte- compositie te doen uitgroeien. Het is nu slechts de vraag, wat het zwaarst moet we gen: de principieel bouwkunstige overwe gingen van den heer Blaauw dan wel do letter van de opdracht Door den Breestraat gevel met 8 M. westelijk te verlengen, komt het bordes juist in 't midden van den gevel. Over het bordes als hoofdingang wat eisch was komt men in een groote mo numentale hal. Hiervan loopt een 5 M. bree- de gang als hoofdas naar de overzijde van het gebouw. Hierop zijn rechthoekig twee dwarsgangen geprojecteerd in de Breestraat- en in de Vischmarktvleugel, die weer door een westelijke gang verbonden zijn. Rechts van de hal ligt de ontvangzaal met de trouwraaal, die tot één mooie ruimte kunnen worden gecombineerd. Even verder ligt zeer gunstig aan de gang de Raadzaal. Een en ander is omgeven door noodzakelijke bij- vertrekken, als bodenkamers, toiletten, enz. Het geheel schijnt ons een zeer organi sche geleding. Langs de gangen liggen di verse vertrekken; aan de Breestraatzijde die van B. en W., van den Burgemeester, Com missiekamer en bijbehoorende vertrekken voor particulier secretariaat en typistes. Langs de breede middengang tegenover de Raadzaal de leeskamer en de koffiekamer met bijbehoorende ruimten. Langs de smalle gangen aan Westelijke en Vischmarktzijde zijn de verschillende bureaux voor alge meene zaken en financiën met hun chefs. Dit alles omsluit een ruim binnenplein. De overige verdiepingen zijn, voor zoover dat mogelijk èn wenschelijk is, zij het voor andere diensten, naar een overeenkomstig schema ingedeeld. Zoo denkt men zich een fraaie, organische ruimtegeleding, waarbij het representatieve en het administratieve gedeelte van het gebouw juist genoeg nood zakelijk contact hebben om elkaar niet te hinderen. Zooals we reeds opmerkten is het Westelijk eind van de oude Breestraatgevel 8 M. langer gedacht en wordt ter plaatse geheel in den bestaanden stijl uitgevoerd. Aan de Oostzijde wordt de bestaande parti culiere bebouwing weggebroken. Waar vroe ger zich de blinde eindgevel bevond komen nu vensters voor dienstvertrekken in den muur. Achter het herstelde oude gedeelte van het stadhuis aansluitend aan de Koren brugsteeg heeft de heer Blaauw een plein ontworpen. Hier is de opgang naar de trouwzaal 2de klasse en verder voert het bordes naar de ingang van de publieke tribune. Hier rijst de toren omhoog, die het oude gedeelte afsluit en waarbij het nieuwe begint. Achter den gevel van de verbin dingsvleugel met den Vischmarktvleugel ligt de Raadzaal. Het Vischmarktgedeelte is geleed uit twee stukken. Het smallere ge deelte dat ter hoogte van het oude raadhuis is opgetrokken, zou men nog half represen tatief kunnen noemen, aangezien hier een paar wethouders met hun afdeelingschefs zetelen. Het tweede, grootere en een verdie ping hoogere gedeelte is uitsluitend bestemd voor de administratieve diensten. De gevels van dezen Vischmarktvleugel worden ge kenmerkt door een uitmuntende raamver- deeling, terwijl de gebouwen worden gedekt door flinke zadeldaken. Zoo is er, gezien van de Korenbeursbrug een prachtige mas sawerking, die geaccentueerd wordt door den fraaien, rijzigen toren. Beschouwt men het geheele complex, dan, meenen we, dat hier voortreffelijk is voldaan aan de hoop uitge sproken in het programma, „dat het moge lijk zal blijken, deze beide elementen (n.l. oud en nieuw) tot eenheid te verbinden, welke noch tc kort doet aan het door de historie overgeleverde, noch aan het recht van onzen tijd, om zich in eigen vormen- spraak te uiten." Niemand zal in het nieuw ontworpen ge deelte copieën van oude stijlvormen kun nen zien. Zoo herinnert de toren wel aan do tradities van Gothiek en Renaissance, doch als prachtige verbindingsschakel tusschen de beide vleugels is hij tevens de uiting van een sterk persoonlijk kunnen. Het werk van Blaauw is een eigen daad. Het plan-Buurman In groote trekken maakt het plan van den heer Buurman een zeer gunstigen indruk. Hij heeft zich twee binnenplaatsen gedacht, waarom heen rechthoekig een stelsel van gangen loopt. Aan deze gangen zijn de re presentatieve en dienstvertrekken gelegen, dikwijls in zeer aannemelijk verband. Jam mer genoeg heeft hij de vestibule te klein genomen, terwijl de hal een gesloten karak ter draagt Onjuist dunkt het ons in Ont vangzaal en Trouwzaal hoekjes af te zon deren voor telefoon e.d. Dit komt het ruimte beeld niet ten goede en kani bij gelegenheid storend werken. 1 De Raadzaal is uitermate gunstig gelegen aan het Westelijke groote binnenplein. Trou wens ook de ligging van commissiekamers en dienstvertrekken lijkt ons heel goed. Ten aanzien van het exterieur meenen we dat de hoekoplossing BreestraatKoren brugsteeg niet erg gelukkig is. De gevel aan de Vischmarktzijde heeft zeer zeker groote verdiensten; is mooi van compositie en be zit een monumentalen ingang. De bekroning van den kleinen en den grooten hoektoren, hoe flink de romp moge zijn, wil ons niet bevallen. Het dak ruitertje boven den hoofd ingang breekt even de lange noklijn van 't dak, doch is voor ons gevoel te iel. Deze dingen zouden te ondervangen zijn; doch 't hoofdbezwaar is, dat de overigens krachtige gevelcompositie niet aansluit bij het oude behouden gedeelte. Het plan-Kropholler De plattegronden van dit plan zijn al. niet zoo streng systematisch en logisch als we ons hadden voorgesteld. In de varianten er op is meestal gunstige schikking. Zoo schijnt het ons toe, dat het volgens de plat tegrond niet mogelijk is, van Ontvangzaal en Trouwzaal in geval van nood één mooie aaneengesloten ruimte te maken. Zoo lig gen takken van dienst, die elkaar noodig hebben, niet altijd even geschikt ten opzich te van elkaar. Ter andere zijde zijn er weer heel mooie groepeeringen. We zijn er van overtuigd, dat de heer Kropholler een plattegrond had kunnen ont werpen, die meer overzichtelijk is, doch ver moedelijk heeft de zucht naar een min of meer romantisch aspect hem geleid. Het plein met zuilengang is heel mooi ontwor pen. We vragen ons evenwel af, of zijn stel sel van bogen en booggewelven, die Ro- maansch aandoen en een kloosterachtig in terieur doen vermoeden, we] past bij den Renaissancestijl vap Lieven de Key. Ten aanzien van de buitenarchitectuur meenen we, dat de hoekoplossing met arcar dengalerij aan de Korenbrugsteeg niet ge lukkig is, doch als overgang naar 't nieuwe gedeelte beter bij de variant Er is iets aan trekkelijks in, om den ouden toren in den ouden vorm op de oorspronkelijke plaats te herstellen, vooral van de Breestraatzijde. Doch deze voorstelling kan ons de prachtige oplossing van het gegeven door den heer Blaauw niet doen vergeten. De gevel aan de Vischmarktzijde is een mooie compositie. Tocl> meenen we, dat hij zich minder goed aansluit bij den ouden gevel, wat toch eisch van het programma was. Ook achten we het niet juist hier de hoofdingang te projecteeren. Plan-Van der Laan De plattegrond maakt over het algemeen een prettigen overzichtelijken indruk. De hal is echter wat onaanzienlijk voor een representatief gebouw. Het verhand Burger zaal-Trouwzaal voldoet o.i. niet, terwijl de Raadzaal wat afgezonderd ligt Overigens moet men de ligging der goedverlichte gan gen en enkele groepen dienstvertrekken prijzen. Naar onze overtuiging is de reeds mee genoemde hoekoplossing niet geheel bevre digend, terwijl de gevel aan de Vischmarkt zijde te weinig karakter vertoont in verge lijking met die van Lieven de Key. Het wil ons verder voorkomen, dat de toren niet erg gelukkig is geplaatst, terwijl de vormgeving "in de bekroning ons niet veel zegt. Plan Mortens De heer Mertens heeft zijn grondplan breed en overzichtelijk opgezet en zeer regel matig ingedeeld. Van het bordes aan de Breestraat komen we in een ruime hal, waar bij Ontvangzaal, Trouwzaal en Raadzaal zich al spoedig aansluiten. Aan de rechter zijde van de hal begint een gang, die het geheele gebouw in rechthoek rondloopt, tot zij eindigt bij de Raadzaal. Deze ligt aan het groote binnenplein, dat de architect zich als centrale ruimte heeft gedacht De dienst vertrekken zijn gelukkig gegroepeerd. Een dat de lange smalle gang, voor de circula tie waarschijnlijk niet altijd overvloedig ruim, over groote gedeelten indirect wordt verlicht Als hoekoplossing aan de Korenbrugsteeg heeft de architect zich daar den toren gedacht, waartegen geen enkel bezwaar kan worden aangevoerd, mits de toren dan ook overgangsmoment van oud naar nieuw zou zijn. Deze op zichzelf monumentale, karak tervolle toren is echter voor dezen overgang te abrupt Evenzoo hebben we volle waar deering voor het monumentale gebouw aan de Vischmarkt. dat van kracht en durf en persoonlijkheid getuigt We moeten echter nogmaals herinneren aan de welbekende eisch van het programma. Er is tusschen oud en nieuw geen harmonie ontstaan. Alles samenvattend meenen we onver deeld onze sympathie te moeten geven aan het plan-Blaauw. Dit drukt ons de zuiverste uitdrukking v.<ï een harmonisch geheel, een organische ruimte-compositie, voornaam omsloten, een massawerking bepaald door een sterke rhythme. Wat in het programma als eisch werd gesteld dunkt ons hier op de meest bevredigende wijze opgelost A.s. Vrijdagavond, om zeven uur, speelt i de zweminrichting „De Zijl" G.Z.C. tegen S.V.H. I een promotie- en degradatiewed- LEELIJKE VAL Toen Zaterdag de 25-jarige Ch. H. uit Lei den, en in dienst bij de firma Kamsteeg te Oegstgeest, bezig was een auto te laden, viel hij van het voertuig en kwam op de straat terecht. Door dit ongeval, dat plaats had op de Garenmarkt, bekwam hij een hersenschud ding. Het slachtoffer werd met een andere auto weggevoerd. HET DRAMA TE NIEUWKOOP Zooals bekend is het nog steeds een duis ter punt in het drama te Nieuwkoop, of de oud-veldwachter al dan niet gevuurd heeft op den 22-jarigen van der Weyden, die de orige week bij een poging om de fuiken an den veldwachter te lichten v. d. W. ontkent die poging door een schot hagel uit diens geweer werd getroffen en dienten gevolge in ernstige toestand in het SL Elisabeth-gesticht te dezer stede moest worden opgenomen. Voorts is ook gemeld dat een aantal Nieuwkoopers kort daarop het huis van den veldwachter hebben belegerd en uit wraak verschil lende ruiten deden sneuvelen. De man is toen uit Nieuwkoop vertrokken om tijdelijk zijn intrek te nemen bij een schoonzoon die in Leiden woont Het schijnt dat de Nieuwkoopers heim evenwel ook hier niet met rust willen laten, want Zondagavond om 11 uur zijn er een 50-tal naar de woning van den schoon zoon getrokken en hebben daar een groot spektakel gemaakt. Allerlei dreigementen werden geuit en oun. werd geroepen: „Wij zullen je niet met rust laten!" Afgezien van de vraag of de veldwachter inderdaad schuldig is aan het droevig ge beuren, spreekt het vanzelf, dat een optre den als Zondagavond plaats had in hooge mate ongepast is. De politie was dan ook spoedig aanwezig en maakte korte metten met de kwajongens. Naar men ons van po litiezijde vanochtend meedeelde, vond zij echter geen aanleiding tegen verschillende belhamels proces-verbaal op te maken, het geen ons, na mededeeling van ooggetuigen, wel eenigszins bevreemdde. Omtrent den toestand van v. d. W., ver namen we nog, dat de vrees voor levensge vaar geweken is. Het staat evenwel vast dat hij één oog zal moeten missen, terwijl heit nog lang niet zeker is, of hij het andere zal kunnen behouden. AUTO DOOR VUUR VERNIELD Botste tegen een boom en vloog in brand In den afgeloopen nacht heeft op den Haag weg, bij de Haagse he Schouw, een on geluk plaats gehad waarvan een luxe auto, genummerd G 107-10 en afkomstig uit Haar lem, het slachtoffer is geworden. De wagen is tegen een boom gebotst, en vermoedelijk tengevolge van een ontploffing in brand ge vlogen. Er bleef practisch niets meer van over. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J Roggeveen 26 J. en D dBerg 20 J. PA Oosterveer 24 J. en J G d We ij den 27 J. P N Dool 29 J. en M Blok 28 jaar. GEBOREN: Johan Hendrik z v J H Schlag- wein en S C Hoppenbrouwer Petrus z v J J Tong. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN 20 K.M. AFSTANDSMARSCH MET BOOTTOCHT Zaterdagmiddag werd door de Chr. Sport- vereeniging „D. O. S." met medewerking van de Chr. Knapenvereenigingen, georga niseerd een 20 K.M. propaganda-marsch met boottocht. Reeds lang voor de stari was het in de omgeving van het voorma lige kantoorgebouw „Het Tegelhuis", dat voor kleedkamer was ingericht, zeer druk. Het aantal deelnemers bedroeg bijna 250. Circa half drie werd het startschot gegeven, nadat vooraf de voorzitter van „D. O. S.\ de heer A. Groeneveld, een toespraak tot de deelnemers had gehouden, waarbij hij o.a. dank bracht aan den beer Ten Cate Brouwer voor het afstaan van genoemd kantoorgebouw, den heer inspecteur van politie en zijn mannen, de muziekvereeni- ging „Arti", die de boottocht zou opluiste ren, de leden van E. H. B. O., de heeren Spreij voor het beschikbaar stellen van een auto voor eventueele uitvallers en in het bijzonder den leider, den heer G. W. de Jong. Na den afmarsch werd een korte route door onze gemeente gemaakt en het verdere parcours naar Leiden de Lage Zijde geloopen. De belangstelling langs den weg was overal zeer groot, terwijl, dank zij de regeling van de -politie in de doorkomende gemeenten, de stoet ongehinderd kon door- trekken. Ook in de Sleutelstad ondervond men de medewerking van de politie. Reeds aan het begin werd de stoet door, de ver keerspolitie opgewacht, die de deelnemers rustig langs de verschillende singels leidde naar de Turfmarkt, alwaar inmiddels de sa lonboot „De Vooruitgang" was aangekomen voor het maken van een boottocht. Te circu. 6 uur arriveerde men aan de Turfmarkt zon der ook maar één uitvaller. De boottocht over de Kager- en Brasemermeren naar onze gemeente terug werd een genotvolle reis, waarbij door de deelnemers volop werd ge noten. Gedurende de geheele reis heerschte aan boord een zeer geanimeerde stemming, die mede nog werd verhoogd door het mu ziekgezelschap „Arti", dat gedurende deze tocht voor een aangename muzikale afwis seling zorg droeg. Tegen 9 uur arriveerde men weer in onze gemeente en werd aan de Heul afgestapt. Vandaar maakte men nog een rondgang door onze gemeente naar het startpunt, waar men even halftien arriveerde. Was de be langstelling bij het vertrek reeds groot, bij aankomst was dit nog grooter, vooral op etc verschillende hoeken van de Bruggestraat. De politie kreeg dan ook handen vol werk om -het verkeer gaande te houden. Nadat alle deelnemers wareji aangekomen, had in het repds bovengenoemde kantoorgebouw door den leider, de heer G. W. de Jong, de prijsuitreiking plaats. De navolgende vee- eenigingen verwierven een vereenigingsprijs, zilv. medaille, t.w. Waderes Bodegraven, Tiod Noordwijk, Wandelsport ver. Hazerswou de; E. D. O. Alphen, V. V. Koudekerk, V.V.U. V.S. te Leiden, Knapen verg. Spr. 8 17b te Alphen, terwijl voorts aan de muziekvereen. „Arti" voor haar muzikale medewerking een medaille werd uitgereikt. Individueele deelnemers ontvingen allen een fraaie draag medaille. Over de leiding, die ook thans bij den heer G. W. de Jong in goede handen was, bleek men vol lof. INBRAAK. Vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men ingebroken in den winkel van de I. V. A. aan de Julianastraat. Ontvreemd word eenig geld uit de winkel- cassa, alsmede een geldkistje. Het juiste bedrag dat vermis# wordt kon men niet op geven. De inbraak werd Zondagavond ont dekt door de politie, die terstond een onder zoek instelde. 1IURGERLIJKE STAND. BOSKOOP KONINGINNEDAG Naast de verlichting op 31 Aug. van het raadhuis, alsmede langs de Gouwe, zal ook de korenmolen van den heer Abbenbroek ver licht worden. BAD- EN ZWEMINRICHTING Gedurende de afgeloopen week werden aan de bad- en zweminrichting alhier, 486 dames-, 154 heeren- en 54 volksbaden genomen. HAZERSWOUDE DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap der arbeidsbe middeling alhier, staan inge/rhreven als werkloos, 127 personen, wiaarvan 32 steun trekkend. KATWIJK Vrij da ga/vond 8 uur heeft men in Raadhuis in tegenwoordigheid van den burgemeester en onder presidium van voorzitter den* Oranjevereeniigiimg te Katwijk aan Zee, die daartoe door desbetreffend oomdté was uitgenooddgd, een vergadering gehouden, om te bespreken, hoe Katwijk bij de nationale hulde op 9 September in het stadion te Amsterdam haa-r Liefde en aan hankelijkheid voor Koningin en Vorsten huis zaïl doen blijken. Reeds enkele vereend gingen gaven zich voor d einanie op. Ver- eenigungen zoowel als particulieren, kun nen zidh nog mei-den tot uiterlijk 2 Septem ber bij een der volgende heeren: J. VoLbeda, Duin-oord 25b Katwijk aan Zee, B J Dijk- drentlh, Voorstra-at 5, Katwijk aan Zee; J. van Elk, Kerkstraat, Katwijk aan den Rijn. Spoedige opgave is echter zeer gewensöht met het oog op het bespreken van autocars De kosten van deelname, waarin rerisgerid heen en terug, toegang, tekstboekje en blijvende herinnering zijn begrepen, bedra gen per persoon f 1.60. Het zal zeer op prijs gesteld worden, wanneer heel veel deel- nemers(stere) verschijnen in Katwijksdh-e kleedierdracht en vereendgmngen zoo moge lijk in uniform en met hun vaandels. KATWIJK AAN DEN RIJN WIT GELE ERUIS. Van belang is het te vernemen dat Zuster Marie José voortaan iederen dag, behalve 's Zondags, van 5 tot 6 uur zitting zal hou den in Huize „Callao" voor de ziekenver pleging. In spoedgevallen staat de Zuster natuurlijk dag en nachtt klaar. Gok niet- Katholieken, die haar l.ulp verlangen, kun nen zich gerust tot haar richten. Men neme er echter nota van dat men niet moet zijn in het Wijkgebouw (Parochiehuis) doch in Huize Callao. KATWIJK AAN ZEE Met een geanimeerden avond is Zaterdag de bazar in de Gemeente-zaal beëindigd. In het bedrag van de opbrengst zullen zich zeker ook hier de tijdsomstandigheden weerspiegelen, maar toch was het bestuur tevreden. Bij de sluiting sprak de voorzit ter dan ook zijn voldoening uit over de medewerking, van alle zijden ondervon den, en over de gemoedelijke en prettige sfeer, die de geheele week op den bazar heeft geheerscht, dank zij bezoekers, poli tie en allen, die bij verkoop en spellen heb ben geholpen. Speciaal tot de firma van Nelle werd een woord van dank gericht, wijl zij ondanks de slechte tijden doorgaat, ook de bazars van Dierenbescherming op haar royale wijze te steunen. Den heer Bink, den be kenden vertegenwoordiger dier firma werd een kunstvoorwerp ter hand gesteld uit erkentelijkheid en als herinnering aan de. schier tallooze malen, dat hij de mede werking zijner firma zoo gemoedelijk en vlot heeft helpen verleenen. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren De Graaff, De Jager, Polak en Timmermans. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegst geest wordt waargenomen door dr. Vare- De avond-, nacht cn Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 tot en met Zondag 27 Aug. a.s. waargenomen door de apotheken P. du Croix, Rapenburg 9 tel. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. KOUDEKERK .IJKE STAND BEVALLEN: G Leenheerv Ommerlng OVERLEDEN: M de Wit 86 j. GEHUWD: N van Veen 23 J. en F L Brai 25 Jaar LEIDERDORP JUBILEUM. Zaterdag 26 Augustus a.s. hoopt de heer P. van der Kwaak den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bjj de familie Dokter de Brujjne. LEIDSCHENDAM BIJZ. VRIJW. LANDSTORM De tufdieelkug Leidechendam van den Bijz. V-rij w. Landstorm organiseert een feeste lijke n tuiinxniddag op Woensdag 30 Aug. a.6 op een terrein aan de St. Jozefstraat, bij den Veuirsdhen straatweg- aldaar. Sprekers zijn de heeren W J H J M Keyzer, burge meester van Veur en Stomp wijk, Kapelaan II J Bamgert, uiit Leiden, en de heer J M Krijger, Lid van de Tweede Kamer der Sta ten Generaail, burgemeester van Vriezen- Een af wiesdie nd programma zaH afge werkt worden. Na tableaux en caroussel- rijden zijn er wedstrijden met hiindemissen voor de leden van het Vrijw. Landstorm- korps „Motordrienet". Besloten wordt met een groot springconcours, waaraan de nomen wordt door de beste ruiters vai bereden veldartillerie, uit Den Haag, onder leiding van Adj. O. O. Ch. Sluijter. Des avonds za-1 op het verlichte terrein een groot concert worden gegeven door de Harmonie SL Ca-eciMa. Gerekend wordt op grooten t-oel-oop uit geheel Zuid-Hollend-West, waarvoor de maatregelen tot ontvangst reeds genomen zijn, consumptie-tenten, verkoop van West- Ie ndsoh fruit, enz. Leidsdhendiam za-1 reeds 30 Augustus in vriaggetooi zijn. Tail va-n autoriteiten worden verwa-dht. LEIMUIDEN USSE GEMEENTERAAD De Gemeenteraad komt tor behandeling eener belangrijke agenda bijeen op Vrijdag a,s. des avonds om half acht Radio Nieuws. DINSDAG 22 AUGUSTUS amma 3: 8—12 Langenberg; 12—17.20 y; 17.20—19.35 Brussel VI; 19.35>—afloop AGENDA NIEUWE ARBEIDERSWONINGEN De woningbouwvereeniging „Volksbelang" heeft een voorschot aangevraagd voor den (bouw van 10 arbeiderswoningen. KINDERFEESTEN De Lissesche Oranjevereenigin-g heeft een suibsidie aangevraagd voor een te organi- seeren Kinderfeest, welke aanvraag in den Raad behandeld zal worden. GROOTE BELANGSTELLING Onder enorm groote belangstelling is pastoor Thomann Zaterdagavond door de R.K. burgers van Lisse gehuldigd. De kerk, waar een plechtige lof werd gehouden, was meer dan vol zoodat velen geen plaats meer krijgen konden. Zondagmorgen hield kapelaan Van Zon (vroeger te Lisse) een feestpredicatie. Wij vernemen dat nog een huldigingsavond in H.B.G. belegd zal worden. BLOEMENVEILING In „De Hotoaho" vordt Dinsdagmorgen een groote leverbare Tulpen en 's middags een groote veiling hyacinten fJ NEDERLAAGWEDSTRIJDEN L. R. C. De nederlaagwedstrijden van L. R. C. werden voortgezet met den wedstrijd L. R. C. IQuick Boys I. Voor dezen wedstrijd was veel animo daar het L. R. C. nog niet gelukt was ook maar 1 puntje van Quick Boys afhandig te maken. En daar L. R. C. den laatsten tijd goed op dreef is, beloofde de kamp heel wat. Beide ploegen versche nen nagenoeg compleet. In L. R. C. zagen we weer aanvoerder Janssen in de gelede ren, die voor L. R. C. weer een flinke steun beteekende. Het begin is een vlug opgaan de strijd met beide doelen beurtelings in gevaar, maar de verdedigingen zijn niet te passeeren. Door het goed combineeren van den L. R. C. rechtervleugel gelukt het deze I Dloeg de score te openen. Flink aangemoe digd door de toeschouwers gaat L. R. C. j weer op het Quick iBoys-doel af en eer men j er zich van bewust is, is de stand 2—0 voor 1 L. R. C, welke spoedig opgevoerd wordt tot I 3—0. Dit wordt de Boys te bar en onstui mig komen zij op het L. R. C-doel af. Het duurt echter gcruimen tijd eer zij uit een scrimmage doelpunten. Met 31 stand gaat de rust in. Na de thee zijn de Boys direct in den aan val, maar Janssen c.s. weet van geen wij ken. Gaandeweg neemt L. R. C. het spel weer in handen en weer is het L. R. C. die doelpunt. (41). Inmiddels weet de L R. j C.-doelman een penalty te keeren. Hierna weet Quick Boys uit een vrije schop vanaf j de strafschoplijn te doelpunten (42). Quick Boys doet haar best om den ver loren achterstand in te halen, maar het doelpunt komt aan de andere zijde (52). Met L. R. C. in den aanval breekt het einde aan. L. R. C. heeft verdiend gewonnen en als zij zoo doorgaat belooft het wat voor het a.s. seizoen. L. R. C II-Quick Bovs II 0—7. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A A v d ZwetWarmerdam Ss J GoedemansGeerling z OVERLEDEN: J van Diest. wed van A Smak man. 80 jr. ONDERTROUWD: J Bc OEGSTGEEST VISSCHEN IN VERBODEN WATER Op Zaterdag j.l. omstreeks 4 uur iis de politie op onderzoek geweest in de sloot-en van het land v-am de fa. Gr. te Liss-e, aan gezien volgens de verklaring van H. v d D. j te Oegstgeest, die de hicxuder van toet vdedh» I redhit is, door anderen wordlt gevisdht. De poflritriie heeft wegens vissctoen met fuiiken in dit wafer bekeurd G. St te Leiden. 35 fui- 1 ken stonden in dit water, waarvan er 3 in j beslag zijn genomen. St. was wel in het bezit, ven een visdhaik-te, ma-ar nriet van een vergunning. SASSENHEIM BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: M J Perreün—v d Voort z M KoogervorstHoogervorst d GEHUWD: H de Boever 21 J. en M Buün 21 J I H Demper 24 j. en W Kuneman 24 j. VOORSCHOTEN E. H. B. O. Men schrijft ons: Van verschillende kanten ontvangt hef bestuur der afdeeling Voorschoten der Ned. Verecniging „E. H. B. O." klachten over hinder van personen, die zich aan de tele foonposten vervoegen met verzoek te mogen telefoneeren. Hierdoor wordt schade gebracht aan ons werk, wat uitsluitend beoogt hulpverlee ning aan de lijdende menschheid. Ook in deze gemeente hebben zich enkele telefoonbezitters bereid verklaard, voor on gelukken, dus voor spoedige hulpverlee ning, hun toestel, tegen betaling der kosten, ter beschikking te stellen. Zij hebben aan of bij hun woning een bordje gekregen waarop staat een Oranjekruis en E. H. Te- Alleen, maar ook alleen voor ongelukken, kunt gij U daar vervoegen met het verzoek i of de bewoner „Eerste Hulp" op wi.lt roe- i pen, dus alleen telefonnummer Voorscho- ten 56. Het bestuur zal een nader onderzoek in stellen en de bezitters van de posten waar schuwen niemand meer tot de telefoon toe te laten dan zij die in het bezit zijn van een diploma of legitimatiebewijs Oranjekruis, E. H. B. O. of Roodckruis. Dag en nacht is er hulp te krijgen, hiervoor staan de leden E. H. B. O. altijd klaar, hebben steeds ver bandmiddelen gereed en beschikken nu reeds over twee eigen brancards. Door ge mis van telefoon op Zondag en 's nachts is er een estafettedienst aanwezig. Voor zoover het nog niet bekend mocht zijn, melden wij, dat de geheele dienst on der leiding staat van den chef-leider Dr. M. van der Stoel en dat alle doktoren, in- I

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6