Ned. Chr, Bouwarbeidersbond Hé daar, is dat vacantie VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1933 TWEEDE BLAD PAG. E VIIERING 25-JARIG BESTAAN DRUKBEZOCHTE RECEPTIE Het congres van den N. C. B. werd gister heropend met samenzang van het Lutherlied. De Voorzitter richtte een woord van dank tot het bestuur der afd. Utrecht voor den inooien begroetingsavond. Meegedeeld werd, dat tot. lid van het Cen traal Bestuur gekozen was de heer E. Bod ('s-Gravenhage met 7.246 van de 12.568 st. De Voorz. richtte een woord van geluk- wensch en heilbede tot de beide nieuwe Cen- traal-Bestuursleden. Verschillende afgevaardigden uit het Noor den drongen er sterk op aan, dat het gevolg van deze verkiezing niet zou zijn, dat de heer Varkevisser uit Groningen naar het Zuiden verplaatst zou worden. De heer K. Kruithof, voorzitter van het C N. V. hield een rede onder het motto: Ik heb een woord aan U Spr. zei, dat het voor wie de geschiedenis meemaakte, .geen groote verwondering wekte, dat in 190S de N .C. B. werd opgericht. Spr .herinnerde aan de Chr. Sociale Confe rentie van 1905 er aan de inleiding van den heer J. Huizinga over de vereeniging van alle arbeiders uit eenzelfde vak in één organisatie. De oprichters van den N. G B. heb ben dezó lijn ge volgd. Ds. Sikkel als kenner van de Heilige Schrift en als sociaal-voe lend man, wor stelde in die ja ren met de vra gen over vak organisatie. De arbeiders meen den eerst, dat hij tegen Christelijke vakorganisatie was. Maar dat was niet juist. In 1905 bleek zelfs, dat hij een dubbele noodstand zag als reden van bestaan van Christelijke vak organisatie: de nood der arbeiders en de onchristelijke geest der werkliedenvereeni- gingen. Onder dezen invloed nu kwam het in 1908 tot de stichting van den N. C. B. Spr. koos zijn titel uit 2 Kon. 9:5: het woord van den profeet tot Jehu. Spr. heeft een woord tot den nu 25-jarigen N.C.B. Spr. heeft echter een andere opdracht dan die profeet. Zijn woord tot deze vergadering was: houdt, dat gij hebt, d.i.: gij hebt een groote gunst van God ontvangen. Enkele mannen hebben van God het inzicht ontvangen om te komen tot stichting van den N. C. B. Dat inzicht is sindsdien verbreed en verdiept. Het is gegroeid onder den strijd, zooals spr. schetste. De menschen, die in dien strijd op traden, waren instrumenten in Gods hand. Hij heeft gewild, dat er in Nederland een 6terke Christelijke Vakbeweging kwam, die met de Roomsche samen bijna zoo sterk is als de socialistische, zoodat zij thans kunnen zeggen: de weg, die het gaan zal, z.ullen niet jullie, maar wij zeggen (applaus). En zij mo gen het ook alleen zeggen, omdat zij staan op den bodem der Ch/stelijke beginselen. En Alleen wie steunt op Zijn macht, kan iin de K. Kruithof maatschappij staan en zeggen hoe het gaan moet De onverschilligheid voor en de aanvallen, die ook nu nog van alle kanten worden ge daan op de Christelijke Vakbeweging moet ons dringen tot het „Houdt wat ge hebt". We kunnen het behouden, door er voor te wer ken, dat we, wat we hebben, ook werkelijk bezitten. Spr. waarschuwde er tegen, niet te bouwen op de grootheid en de rijkdom van den N. C. B. Hij is rijk, maar hopelijk niet verrijkt geworden. Houdt het: Soli Deo Gloria. Dan is er nog een toekomst, ook voor den N.C.B. Met dat bezit moeten we werken onder de menschen. Het houdt wat gij hebt" is geen conservatisme, het is geen paar centen loon. Het is bedoelt in hoogeren, in geestelijken Als wij zoo houden wat wij hebben, dan zal niemand onze kroon nemen. Laat het beginsel stralen £taat ook in de toekomst pal houdt moed wat er komen mag, of het vreugde is of droefheid: God is een toe vlucht voor de zijnen (luid applaus). Het personeel van den N. C. B. vroeg na deze rede om onderbreking van het Congres. Mei applaus werd het door de vergadering ontvangen. De heer W. L. van Bruggen, chef bureau, die --eeds sinds 1915 den Bond dient, sprak namens het personeel een woord van hartelijken gelukwensch en bood een fraai portret van H. M. de Koningin een copie rvan het portret in de raadszaal te Batavia met oud-Hollandsche draperie-doek aan, ter plaatsing in de bestuurskamer. Spr. be sloot zijn toespraak met den wensch, dat God H. M .de Koningin nog jarenlang moge 6paren. Luid applaus en spontane zang van het Wilhelmus begroette de onthulling van het De Vporzitter dankte ontroerd Yv/or dit geschenk, dat een wensch van het bestuur vervuld (applaus). De penningmeester, de heer J. H. de Hoog, greep het feit, dat het personeel hem een bloemstuk had aangeboden, aan, om het personeel ten overstaan van den Bond te danken, dat het hem had mogelijk gemaakt, zijn werk voor den N. C. B. te doen. Onder luid applaus werd besloten, aan H. M. de Koningin een telegram van heil bede te zenden, waarin haar dank werd ge bracht voor haar leiding, in dezen tijd aan ons volk gegeven. De heer G. Jansen, voorzitter der afd. Amsterdam, dankte het bestuur namens een aantal afdeelingen voor hetgeen het voor den Bond gedaan heeft Hij bood een ameu blement aan voor de bestuurskamer: tafel met 9 stoelen, waarbij een voorzittersstoel met de initialen van den N. C. B., een staan de klok en een schoorsteenstel (luid ap plaus.) De Voorzitter dankte vooral voor den geest, die uit dit geschenk spreekt Een tweetal vertegenwoordigers van jeugd clubs voerden het woord. Namens de gezamenlijke jeugdclulbs bood de heer Vet (Amsterdam) een voorzitters hamer aan. De jeugdclub uit Huizen schonk bovendien een fraai tableau .vervaardigd door de leden der club. De heer K. Kruithof bood namens het C. N. V. een fraaie grooten plaquette aan van Dr. J. Th. do Visser, „een der voorman- ^er Chr. Sociale beweging, den man, die eerevoorzittter was van den Chr. Nat. Werk mansbond." Aan de orde was het voorstel der afd. Voor burg om artikel 15 der Statuten aan te vul len aldus: „De salarissen der leden van het Centraal Bestuur zijn een door den Bonds raad vast te stellen veelvoud van het loon genoemd in het L. C. .C van een timmer man in de hoogste klasse". Het prae-advies van het Centraal Bestuur luidde afwijzend. Het voorstel werd verworpen met 11481 936 stemmen. De vergadering nam onder ap plaus van den uitslag kennis. De Voorzitter maakte onder dank melding van het feit, dat een fraai bloem stuk, op de bestuurstafel geplaatst, ge schonken was door de gezamenlijke afdee lingen, dankte allen, die hadden meege werkt aan het welslagen van de viering van het 25-jarig jubileum, inzonderheid aan de regelingscommissie (luid applaus en hoera geroep). De heer J. V e 1 d w ij k, tweede voorzitter, bracht aan den bondsvoorzitter voor diens leiding hulde; wij mogen God danken, dat Hij ons vriend Terwey schonk om onzen bond te leiden; moge hem kracht geschon ken worden voor zijn werk tot heil van den bond, tot eere Gods (luid applaus). Staande zong de vergadering Ps. 123 3 den voorzitter toe. Vanuit de vergadering werd den voorzit ter ook nog dank gebracht voor zijn leiding. Nadat gezongen was Ps. 72 11, la» de Voorzitter het dankgebed, waarmee de ver gadering was geëindigd. Autotocht Des middags maakten de afgevaardigden een autotocht naar Soesterberg, in de uren waarop de receptie plaats vond. De receptie In een der bovenzalen van K. en W. re- cepiëerde gistermiddag het bestuur van den Nederl. Christel. Bouwvakarbeidersbond, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum. Zoo als dat op recepties gebruikelijk is, waren de bestuursleden feestelijk in de bloemetjes gezet; doch ditmaal verdient de smaakvolle en overzichtelijke wijze van opstellen een afzonderlijk pluimpje. Ook de in de ochtend vergadering aangeboden cadeaux stonden in "a receptiezaal. Vele vertegenwoordigers van bevriende organisaties kwamen het bestuur hunne gelukwensohen aanbieden, terwijl anderen hun felicitaties schriftelijk of telegrafisch zonden, Bloemstukken werden gezonden o.m. door den Ned. Chr. Werkmeestersbond; Chr. Bond van Personeel in Publieken Dienst; Ned. Chr. Tuinarbeidersbond; Ned. Chr. Grafischen Bond; Chr. Bond van Belasting- Ambtenaren; Chr Bond van Sigarenmakers; Chr. Bond van Metalbewerkerrs; Alg. Ned. Ambtenaarsbond; Chr. Bond van Politie- Ambtenaren; Chr. Middenstands- en Be- drijfsvereeniging; R.K. Bouwarbeidersbond; Alg. Bouwarbeidersbond; Alg. Ned. Stuca- doorsbond; R.K Bond van Bouwpatroons; Patroonsbond Bouwbedrijven in Nederland; Ned. Stucadoorspatroonsbond; Bond van Ned. Schilderspatroons; Ned. Bond van Chr Schilderspatroons; Landelijke Bond van Chr Bouwpatroons; Friesche Schilders patroons bond. Namens den Chr. Textielarbeidersbond „Unitas" en den Chr. Landarbeidersbond werd een zeer fraaie foto van den Dom toren aangeboden. De heer Berger sprak namens den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons woorden van gelukwensch, waarbij hij wees op de een heid van den Christelijken geloofswortel. waarop beide organisaties stoelen. Steeds moeten in de organisatie, aldus sprde geestelijke goederen aan de materieele voor afgaan. Namens den Patroonsbond voor de Bouw bedrijven in Nederland, voerde de heer x\. G Mulder het woord. Aan zijn hartelijke felicitatie verbond hij waardeerende woorden voor de in het ver leden ondervonden medewerking. De heer W. C. van As sprak i Ned. Bond van Schilderspatroons. Met het oog op de ontwikkeling van den toestand in het buitenland, wenschte deze 9pr. het bestuur toe, dat het moge voortgaan op den hier in Nederland ingeslagen weg. De heer C. Plomp, voorzitter van den Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons, wees in zijn gelukwensch op 't in het vaandel van den jubileerenden bond geborduurde woord uit Neh. 2 20: „God van den hemel, Die het ons zal doen gelukken, en wij, Zijne knechten, zullen ons opmaken en bouwen, maar gijlieden hebt geen deel, noch rest, noch gedachtenis in Jeruzalem". De heer L. van der Wal bracht de ge- lukwenschen over van den Alg. Ned. Bouw vakarbeidersbond. Gestreefd moet worden, aldus de heer Van der Wal, naar verwijde ring van wat verdeelt en versterking van hetgeen vereent Namens den R.K. Schilderspatroonsbond „St. Lucas", wenschte de heer A J. van Rest den jubileerenden bond geluk, spr. wees op de gemeenschappelijke belan gen van gezellen en patroons. De heer A. P o p t i e was de tolk van de Alg. Ned. Stucadoorsbond, namens welke bond hij de beste wenschen voor vrucht bare samenwerking uitsprak. Voor de Alg. Ned. Stucadoorspatroonsbond sprak de heer J. A. de M o e t. De heer J. A n d r i e ss e n, voorzitter vi den R.K. Bouwvakarbeidersbond St Joseph, wees op de mooie plaats, die de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond in het Nederl. bedrijfs leven inneemt. Een sociale ordening kan alleen gezond zijn, wanneer daaraan de Christelijke beginselen ten grondslag lig gen. Daarom wenschte deze spreker den jubileerenden bond toe, dat hij met kracht op den ingeslagen weg zal kunnen voort gaan. De heer R. Hagoort bracht gelukwen- schen over van het Ned. Werkliedenver bond „Patrimonium". Patrimonium is te be schouwen als de moeder van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. Vijf-en-twintig jaren geleden wilde de thans jubileerende jonge man, tegen de zin van de Moeder, zelfstan dig worden. Thans is het de Moeder een voorrecht te mogen erkennen, dat de jonge man gelijk heeft gehad en goed heeft ge daan. De heer K. Kruithof, voorzitter van 't Chr. NatVakverb., zeide o.m., dat het C.N.V. is ontstaan uit een bloeiende Christelijke vakbeweging. Wij zijn er; dat wij er zijn, hebben wij aan u te danken! Met dank aan God constateerde spr., dat de motor van den Chr. Bouwarbeidersbond is geweest een vast vertrouwen op dien God. Houdt wat gij hebt, opdat niemand uw kroon neme! Namens de gezamenlijk aangesloten orga nisaties bij het GN.V. vertolkte de heer A. van der Heiden de gevoelens van dank baarheid en hulde, waarbij hij enkele her inneringen uit het verleden ophaalde en ook bij de moeilijkheden van dezen tijd een oogeublik stilstond. De Alg. Bedrijfsvereen. voor de Bouwbe drijven werd vertegenwoordigd door den heer mr B. Bouman. De heer H. J. Terwey, voorzitter van den jubileerenden bond, heeft tenslotte tot alle sprekers en overige aanwezigen dank ;d voor de zeer vele en gevarieerde wijzen van belangstelling. Daarbij herinner de de heer Terwey aan de woorden, welke als motto voor deze lustrumviering werden gekozen: ,,'k Zal gedenken, hoe voor dezen, ons de Heer heeft gunst bewezen". Elk der sprekers mocht van den heer Terweij in enkele vriendelijke en welge: kozen woorden een dankend antwoord ont vangen. De heer J. August ij n heeft hierna nog namens den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel een fraaie parapluie- standaard De feestavond In de groote zaal van het Gebouw voor K. en W. had 's avonds een aardige feest avond plaats, die met een kort woord ge opend werd door den heer Veldwijk, voorzit ter der regelingscommissie. Het programma werd verzorgd door het versterkte Trio-van der Horst, een dubbel- mannenkwartet bestaande uit leden van de Kon. Utr. Mannenzang-Vereeniging, en den Scheveningschen declamator Arie Post Het ensemble-van der Horst voerde en kele aardige nummers uit, waarvan wij in de eerste plaats met lof willep vermelden de vlotte ouverture „Orpheus xn der Unter- welt van Jacques Offenbacht en de wals „An der schonen blauen Donau". Arie Post droeg voor de pauze een penne- vrucht van Leo Lens voor: „Bij het zilveren jubileum van den Nederl. Chr. Bouwarbei ders-Bond". Dit gedicht gewaagt van den strijd rond de oprichting van den Bond, van zijn snellen groei en zijn kamp in deze tijden en Als zoo'n ellendige migraine Uw kos- lelijken vacanliedag bederft, dan zal zoo'n "Akkertje" U daarvan afhelpen en maken dal U zich prellig voell! Zorg dusop reis, op uilslapjes, enz. sleeds "AKKERTJES bij U le hebben, ze komen lelkens weer van pas bij hoofdpijn, kiespijn, spierpijn, enz. Per 12 stuks 50 cl. Alom verkrijgbaar ROFFELRIJMEN» Vóór of tégen.' van het vertrouwen, dat mèt God de toe komst goed zal worden. Soli Deo Gloria! Na de pauze declameerde Arie Post nog een luimige schets. Zoowel vóór als na de pauze voerde het Utrechtsch Dubbel-Mannenkwartet, onder leiding van den heer Schuileman, enkele nummers uit Het eerste lied van deze hee- ren „Neêrlands Mannenzang", van C. C. A. de Vliegh, derailleerde helaas op verschil lende punten, doch met „Mein Heimanttal" van Franz Wagner en „Wat heb ik" van A. Zunder werd direct behoorlijk revanche ge nomen. Ook Hullebroecks bekende Vlaam- sche Kermis werd goed gezongen, terwijl de heer Reitsma, met begeleiding van de overi ge zangers, een bijzonder voortreffelijk solis tische prestatie leverde in het niet op het programma vermeldde „Schlafe". Na de pauze zong het dubbel-kwartet in aardige costumes hun bekend „Schmiede- Lezers, die ons blad maar zelden Lezen, worden wonder kwaad Als je naar neutralebladen Wijst of met je potlood slaat; Ja dan staan ze met hun oordeel Al bij voorbaat kant en klaar: Wie dat waagt is een brutale Christelijke leugenaar! Wat ik van de Telegraaf zei En zijn schijn-neutraliteit Waar het onze Landdag raakte, Brengt de ridders in het krijt Die mijn strijd-methode laken En met onbevlekt blazoen Over mijn besmeurde handen Eens een boekje open doen. Vijftig? Vijf en tachtig regels, Schrijft men, schreef de Telegraaf En twee groote foto's gaf de Telegraafsche fotograaf! Prachtig! Ik erken hier open: 'k Heb de regels niet geteld; En de foto's? 'k Zou me schamen Als ik die nog had vermeld: Vijf, zes Spakenburg sche vrouwtjes, Geven die een beeld, meneer, Van zoo'n schitterende Landdag? Neen! En ik herhaal hier weer: Heele dorpen, heele streken Zijn ten ondergang gewijd Door de liberale bladen En hun schijn-neutraliteit! In de schgol en in de omroep, In de sport en in de krant Teekent zich de antithese ln ons christlijkNederland. Vóór of tégen onzen Koning Gaat het, alle eeuwen door; Onze roeping is: de Kruisvaan Dragen, in des Konings spoor; Onze roeping is: den vijand, Die een prachtig masker draagt, Signaleeren, als hij 't hoogste Goed van Neerlands volk belaagt. (Nadruk verboden.) LEO LENS lied" en tenslotte de Froschcantate van G Hennig. Als laatste nummer voor de pauze werd aan het publiek een leuke N. G B.-potpour- ri uitgereikt Onder de voortvarende leiding van het Amsterdamsche Bondsraadslid J. K. A. Schreuder werden de leuke refreintjes op populaire melodieën door het publiek vroo- lijk meegezongen. Op het podium fungeer den de leden van het bondspersoneel als voorgangers. Natuurlijk sloeg dit nummer enorm in! De laatste nummers van het programma ..aren een tweetal fraaie tableaux, waarvan het eerste de Nederlandsche Bouwarbeider als vijand van de revolutie en vriend van vrede en vrijheid uitbeeldde. Het tweede tableau liet het Nederlandsche volk zien, hulde brengende aan den jubileerenden Bond. Beide tableaux beeldden cou nietten van het Bondslied uit. De avond werd geëindigd met een slot woord en het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus en van Gezang 96. Een model van ds „Bremen", natuurgetrouw nagebouwd door leerlingen wan een scheeps- Koene staaltjes van rijkunst vertoont deze Canadeesche Volksfeest op de Walchensee in Beieren* bov.wschool in Potsdam, cowboy op een ongetemd paard. Een oefen-vliegtuig, dat alle bewegingen kan maken van een echt toestel. Links: Egyptische ossenkar in den oogstoptocht der Zuid- Fransche wijnfeesten. Rechts: De gondels te Venetië schijnen in onbruik te geraken, maar hier ligt nog een aardige flottielje De onwergeslinigerde wagens van den sneltrein, die eenige dagen geleden bij Sydney is ontspoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5