lliruiur £Vih$rl)r (fmtrant «.80NNEM CNTi 'er kwart na' In leiden en In plant ien wnnr n agentschap gevestigd Is f2.35 Franco per poel f 2.35 portokosten Per week f 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijk- iche tending 4-50 Bit dagenjksche zending „5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vb cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 4046 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 6 regelsL17V! like regel meerm (L22Vi r.gez» Mededeellngen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer3.45 Bij contract belangrijke korting. Voor tiet bevragen oaD 't bureau wordt berekend 0.10 14e Jaargang bestaat uit DRIE bladen waarnij inbegrepen: VOOR ONZE VROUWEN en het ZONDAGSBLAD EERSTE BLAD BEZUINIGING OP SCHOLEN BOUW Tijden.-, de behandeling van het laatste stopwetje inzake scholenbouw, las minister Marchant een brief voor van een rooinsch- katholiek burgemeester, waarin deze zich beklaagde, dat een gewijzigd artikel tot ge volg zou hebben, dat zijn gemeente toch zou moeten overgaan tot de stichting van een tweetal nieuwe bijzonder"* scholen. Met stelligheid werd daarna in de pers beweerd, dat deze burgemeester de oud minister Lambooy is en dat zijn schrijven betiekking had op twee bijzondere scholen in Hilversum met zijn mooie stadhuis, maar straks leege gemeentekas; voor welke scho len de raad medewerking weigerde, terwijl de Kroon daarna tot medewerking ver plichtte. De gevallen zelf kunnen we niet b-ïoor- deelen. Het betreft twee scholen in een nieuwe wijk en „men" beweert, dat dc Roomsch-Katholieke school vooral gevraagd wordt, omdat zij zou passen bij een nieuwe daar gestichte parochie; hoewel de andere r.k. scholen nog zeer .voldoende plaats bieden. Nogmaals, wie in Hilversum werkelijk gelijk heeft, weten wij niet; maar gevallen als waarvan hier sprake is, komen voor. En daarom moest de Regeering wel met be zuinigingsmaatregelen komen; want elke school, welke zonder dringende noodzaak thans gebouwd wordt, is er één te veel en jaagt de gemeente op kosten, welke niet verantwoord zijn. Met genoegen knipten we uit de roode pers deze erkenning: In vragen van schoolstichting en uit breiding kan de Overheid zich echter niet afvragen op welke school kinderen eigen lijk thuis hooren. Zij heeft slechts te on derzoeken of voor een voldoend aantal kinderen onderwijs van een bepaalde richting verlangd wordt, en of de bestaan de schoolruimte onvoldoende is om aan dit verlangen te voldoen. Bij handhaving van dit juiste beginsel loopt de schoolvrijheid geen gevaar, al is het niet ondenkbaar, dat er in deze tijd minder ruimte van beweging is, dan wij wel zouden wensohen. DE MINISTER VAN BUITENL. ZAKEN De minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, die tot dusver te Overveen verblijf hield, heeft thans zijn ambtswoning aan het Lange Voorhout 38 te 's-Gravenhage betrokken. VERDRAG INZAKE KINDER ARBEID Bij de S toten-Generaal is een wetsont werp ingediend, houdende voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende den leeftijd van toela ting van kinderen tot het verrichten van niet-industrieele werkzaamheden. De memo rie van toelichting deelt mede: De Internationale A rb ei de conferentie stelde in haar zestiende zitting eendge ont werp-verdragen en aanbevelingen vast. Die ontwerp-verdragen betreffen de bescherming tegen ongevallen van arbeiders, werkzaam bij het leden e. lossen van schepen en den leeftijd, waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van niet-indu strieele werkzaamheden. Ten aanzien van het eerste ontwerp-ver- dinag, dat een gedeeltelijke herziening in houdt van het in 1929 door de twaalfde Int. A nbe idsconf a re nti e aangenomen verdrag hetwelk op 2 Sept. 1930 aan de Tweede Kamer werd voorgelegd, heeft de regeering haar standpunt nog niet bepaald. Met en kele landen zyn besprekingen gaande over eventueels uitvoeringsmaatregelen, waar van die regeening den afloop zou willen af wachten. Zij heeft eefhter gemeend daarop met de voorlegging aan de Staten-Generaaï van het tweede ontwerp-verdrag niet te moeten wachten. Te zijnier tijd zal een nadere beslissing genomen worden ten aanzien van de toe passing op Ned. Indië, Suriname en Curacao Heit onderhavige ontwerp-vrdrag vormt ais het ware het sluitstuk van de door de Arbeidsooniferentie aangenomen reeks van verdragen, betrekking hebbend op het toe laten van kinderen tot arbeid. Ten aanzien van het onderhavige ont werp-verdrag bestaat volgens de onu'erge- teekenden (d.w.z. de ministère van Sociale Zaken, Buitenüandsche Zaken en Koloniën) geen bedenking om te zijner tijd tot toetre ding over te gaan. AFSCHEID ENGELSCHE GEZANT De Koningin heeft gistermiddag ten paleize Noordeinde den Rritschen gezant bij Hr. Ms. Hof, Sir Odo Russell, in afscheids gehoor ontvangen. De gezant en lady Russell hebben daarna aan den disch van de Koningin aangezeten. ECHT REVOLUTIONAIR Het hoofdartikel, dat de Hakenkruisbezem Van de N.S.NJV.P. wijdde aan het verwijde ren van de Hakenkruisvlag, welke aan het veroenigingsgebouw in de Amaliastraat in Den Haag wapperde is echt revolutionair van toon. Met groote voldoening wordt ver haald, hoe men de Overheid en de politie zooveel en zoolang mogelijk treiterde; en heel het breede stuk ademt sterke minach ting voor het gezag; zooals ook de wijze waarop men tegen de Overheid bleef agee- ren, nadat de Burgemeester zijn besluit had genomen, enkel en alleen gezagonder- mijnend was. We behoeven de geschiedenis niet breed voerig na te gaan. De politie werd „uitgenoodigd" om pro ces-verbaal op te maken en de vlag weg te nemen; op twee groote lakens werd de brief van den Burgemeester geschilderd en vervolgens „aan de kaak gesteld"; op een nieuwe vlag zonder hakenkruis werd ge schreven: „Hier behoort het hakenkruis te staan"; enz. Van eerbied voor de overheid is geen sprake. Het verweer van het Nat Soc. weck blad is geen kreet om recht tot de overheid, zelfs geen ernstig protest tegen die Over heid; het is enkel satire, bespotting, een neerhalen van het prestige en een beschim pen van het gezag der overheid. Dat élles is echt revolutionair, al praat men ook kolommen vol tegen revolutionai ren en daarmee gelijkgestelden. ZAANDAM'S BEZUINIGINGEN De gemeenteraad van Zaandam heeft in zijn laatstgehouden vergadering besloten, om op de wedden van ambtenaren en ge meente-werklieden een korting van 2 pet toe te passen, als bijdrage voor het weduwen- en weezenpensioen. Het percentage voor de heffing van een straatbelasting werd bepaald op 4; als grondslag werd aanvaard de belastbare op brengst der gebouwde en ongebouwde eigen dommen. De voorgestelde bezuinigingen op het openbaar onderwijs, welke o.m. inhouden de verhooging van de leerlingenschaal en ont slag of overplaatsing van overtollige leer krachten, werden eerst na breedvoerige be spreking aanvaard en wel met 13 tegen 7 stemmen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN den Ned. Leeuw de generaal-majoor M. Boerstra, hoofd van den Generalen Staf v Leger la Ned. Indië. POSTDIRECTEUR TE SOEST Bij beschikking van den dlr.-gen. der P.T.T. geDt 1933 aangewezen ak Soest dt i 1 Sept. 1933 aangewezen als directeur van het P.T.T.-kantoor referendaris 2e kl. der P.TiT. W. thans beheerdi telefoonkantoor i het bljpost-, telegraaf- iste rdam-N oord. J. B. WESTERDIJK De heer J. B. Westerdijk te Uithuizer- meeden, lid van de Eerste Kamer, is sedert eenigen tijd ziek. Hij is in het academisch ziekenhuis te Groningen ter observatie op genomen, PRIJZEN DER NEDERLANDSCHE VARKENSCENTRALE De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 21 Augustus de prijzen, welke door haar wor den betaald voor het versche spek afkomstig van varkens geslacht na 19 Augustus, als volgt zijn vastgesteld: A: spek boven 28 kg. per strook zonder wang 51 ct per kg.; B: spek van 21 tot 27.f kg. per strook zonder wang 49 ct per kg.; C: spek van 18 tot 23,9 kg. per strook zonder wang 47 ct per kg.; D: spek van 13 tot 17.9 kg. per strook zonder wang 40 ct per kg.; E: spek van 10 tot 12.9 kg. per strook zon der wan? 35 ct per kg.; F spek van 5 tot 9.9 kg. per strook zonder wang 32 cent per kg. G: sprek van 10 tot 13 kg. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 41 cent per kg.; H: spek van 8 tot 9.9 kg. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 38 ct per kg.; I: spek van 5 tot 7.9 kg. per strook zonder wang en zonder achterkinkel 35 ct per, kg. Kerknieuws. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Rinsumageest en Sybran- daburen, cand. S. Eringa te Leeuwarden cand. J. J. Oranje te Amsterdam. Aangenomen: Naar Leimuiden, cand. J. G. Aalders te Hilversum. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Haulerwijk, Fr. (toez.) cand. J. G. Panhuise, hulppred. te Sloten (N.-H.). AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Men schrijft ons: Ds. P. de Groot, gekomen van Amers foort, werd gisterenavond bevestigd als pre dikant der Chr. Geref. Kerk van Gorinchem door Ds. J. A. Riekel, van Slièdrecht, met een predikatie over Jesaja 52:7. Er was voor deze plechtigheid veel belangstelling. JUBILEA Ds Joh. H. Rietberg, predikant bij de Geref. Kerk te Maassluis, hoopt op Woensdag 6 September as. zijn 25-jarig ambtsjubileum te herdenken. Johannes Hen drik Rietberg ie 25 December 1884 te Winterswijk geboren, bezocht aldaar de Lagere School, -vervol gens het Geref Gymnasium te Kampen, studeer de aan de Theol. School te Kam pen, waar 20 De cember 1907 cum laude het Candi da ats-examen werd afgelegd. Na aflegging der classical e werd hij 6 September 1908 door wijlen hei Eerete-Komerlid Dr H. Fransen, em.-preil. Winterswijk, te Schoonebeek, in het ambt bevestigd. Op 21 Januari 1912 deed Ds Rietberg, nabevestigd te zijn door zijn zwager Ü6 E. A. Groenewegen, zijn intrede te Koudekerk a. d. Rijn. Na voor enkele be roepen bedankt te hebben, werd het beroep naar Bunschoten-Spakenburg aangenomen en werd op 24 December 1916, na opnieuw door Ds Groenewegen bevestigd te zijn, al daar intrede gedaan. Ook hier werden eenigè beroepen ontvangen en einde Februari 1920 werd een beroep naar Maassluis A aangeno men. Ds J. Vonk, in Maart 1933 overleden, bevestigde Ds Rietberg hier op Zondagmor- 30 Mei 1920 ate zijn opvolger en in de avondgodsdienstoefening werd intrede ge daan. In Maart 1924 kwam de ineensmelting tusschen Kerken A en B tot stand en sinds dien dient Ds Rietberg de ongedeelde Gere formeerde Kerk van Maassluis. Alhoewel te Maassluis nog verschillende oeroepen werden ontvangen en tevens een verzoek om ziteh beschikbaar te stellen als geestelijk verzorger van Wolfheze, is Ds Riet- berg te Maassluis gebleven, alwaar hij een breeden kring van vrienden heeft en zijn arbeid ook zeer gewaardeerd wordt. Al sedert 20 jaren is Ds Rietberg medewer ker en de laatste jaren, na het overlijden van Ds G. Doekes, hoofdredacteur van „De Waobter", het bekende weekblad dat tot devies beeft „Opleiding voor de Kerk door de Kerk". Vele spreekbeurten en bidstonden de Theol. School werden door hem ge houden en enkele malen werd op den Theol. Schooldag een referaat geleverd. Dat Ds Riet berg op dat gebied niet eenzijdig geworden is, getuigen zijn op meerdere plaateen gehóuden redevoeringen in het belang van de Vrije Universiteit In 1913 werd opgericht SóboolihuLp „Zuid- Holland", waarvan Ds Rietberg voorzitter werd. Van de plaatselijke afdeeling te Maas sluis is hij eveneens voorzitter. werd in samenwerking met Dr H. Colijn, Mr A. J. L. van Beeck Calkoen, Ds H. J. Heöidia, Ds J. A. Tazeiaar en de heeren H. Diemer, H. J. Kouwerihoven en J. P. Thierry het Algemeene Gereformeerd Zuiderzee- Comité opgericht, van welk Comité Dr Colijn eere-voorzitt>er werd en Ds Rietberg penning meester. Dat Comité heeft de Evangelisatie- en recreaitdearbeid opgezet te Den Oever, Kol- horn, Breezand en Zurich. In 1930 werd deze omvangrijke arbeid overgedragen aan de Generale Synode te Arnihem, die deputaten uit de resp. Zui derzee-pro vinei es benoemde Op 12 Augustus jl. is te Utrecht het Geref. Comité tot herdenking van de Afscheiding (in welk Comité zitting hebben de heeren Dr H. Colijn, le voorzitter; Ds J. Douma, Arnhem, 2e voorzitter; Ds G. Staal, Drachten, 2e secretaris; J. H. Kok, Kampen, penningmeester; H. Diemer, Rotterdam, 2e penningmeester; Dr S. O. Los, Den Haag, algemeen adjunct). Van dit Comité is Ds Rietberg le secretaris geworden. Verder is Ds Rietberg Zendingedeputaat voor Zuid-Holland Z. G. en ldd van de fL.an- cieele commissie voor Zuid-Holland Z. G. Van de A.R. Kiesvereeniging te Maassluis is hij 2de voorzitter. Naar wij vernemen, heeft zioh te Maassluis uit den Kerkeraad en de Commissie van Ad ministratie een Comité gevormd, om dit ju bileum te herdenken, zij het met het oog op de moeilijke tijdsomstandigheden ook sober. Op Woensdagavond 6 September te half 8 hoopt Ds Rietberg in de Geref. Noorderkerk een herdenkingsrede uit te spreken. Dan zal namens eeniige corporaties en Kerkelijke de putaties het woord gevoerd worden en na afloop een receptie plaats hebben, terwijl p Donderdag 7 September as., des namiddags en des avonds voor de gemeenteleden, cate chisanten en verdere belangstellenden ge legenheid zal zijn om Ds Rietberg en zijn familie met dit jubileum te complimenteeren. Db. C. FERGUSON Ds. C. Ferguson, Ned. Her?, predikant te Den Haag, die, gelijk men weet, een zeer stige operatie onderging, heeft na langdurige verpleging, het Diaconessenhuis Bronovo mo gen verlaten om thuis verder verpleegd te worden. Mutaties. In de samenstelling va' Generale Synode van de Gereformeerde Kerk die a.s. Dinsdag te Middelburg zal aanvangen, komt eenige wijziging. Van Prof. Dr. C. van Gelderen te Amsterdam kwam bericht van verhindering in, eveneens van Prof. Dr. H. H. Kuyper te Amsterdam en Ds. J. P. Klqarha- mer te Dokkum, beiden wegens ongesteldheid. Ds. J. G. Fernhout, van Bandoeng, is tot 1 tember a.s. verhinderd de Synode bij te wo_ na dien datum hoopt Ds. Fernhout aanwezig Voor Ds. Klaarhamer komt Ds. W. A. den Houting te Huizum; en voor Ds. Fernhout Ds. C. Mak, van Medan, met verlof hier te lande. G. E. O. S. d.w.z. de Gereformeerde Evan gelisatie Onder Schippers, heeft in samenwer king met „Het Anker" en het „Groningsch Comité" aan de Generale Synode een schrij ven gericht, waarin het belang van de Gere formeerde Evangelisatie Onder Schipppers be pleit wordt en het navolgende van de Gene rale Synode is verzocht: a. Dankbaar voor wat een vorige vergade ring van de Generale Synode heeft gedaan voor de catechisatie aan schipperskinderen, verzoeken wy Uwe vergadering een enquête te willen instellen naar het aantal kinderen, dat in de onderccheidene plaatsen deze cate chisatie bezoekt en (opdat dit onderzoek zoo groot mogelijke waarde hebbe) tegelijk aan de kerken te vragen een opgave van de schip- persgezinnen, die tot haar behooren en van het aantal kinderen, dat uit deze gezinnen voor catechisatie in aanmerking komt. b. In de tweede plaats vragen zy Uwe verga dering de aandacht der Kerken te vestigen op den arbeid der genoemde organisaties en de Kerken hartelijk op te wekken haar steun, ook in finantieelen zin, aan dit werk te geven. Schoolnieuws. te Tilburg. J F C _v Laarhoven te Bergeijk ei iug. Geëx. 8 cand. Gesl. d. Opende (Gr.). H G v Ingei te Leek. P Mulder te Scheemda en B J Reije: te Winsum. DEN HAAG. 17 Aug. Geëx. 8 M Mechelse te Z HAARLEM. 17 9 cand. Gesl. de V J F Lauslnk te Maastricht M M Teeu- Reuver en H A H Walschot te Roer- de heer J W H Stopbroeckx te Stevens- ROTTERDAM. 17 Aug. Commissie II. Geëx. 8 i-nd. Gesl. de heeren J Breure te Brouwersha- en. R E de Caluwé Prof. G. VAN ITERSON Jr. Na een verblijf van' ruim twee maanden in Canada en de Vereehigde'Staten is Prof. G. van Iterson Jr., thans te Delft terugge keerd. Het is bekend, dat de hóogléeraar met Prof. H. A. Brouwer, uit Amsterdam en Prof. H. Boschma, uit Leiden, de Nederland sche en de Nederlamdsch-lndische Regeering heeft vertegenwoordigd op het 5de „Pacific Science Congres", hetwelk van 1 tot 15 Juni te Victoria en te Vancouver is gehouden. De Universiteit van Britsch-Columbië te Vancouver heeft bij gelegenheid van het con gres in een plechtige, openbare zitting van den Senaat, eenige buitenlandsche natuur onderzoekers van naam tot doctor honoris causa benoemd. Deze eer viel ook aan Prof. Van Iterson ten deel. Na afloop van het congres maakten ongp- 'eer 150 deelnemers gedurende een 5-tal da gen met een extra-trein een rondreis door de Canadeesche Rocky Mountains, waarbij be langrijke industrieele ondernemingen en merkwaardige botanische en geologische punten werden bezichtigd. Daarna heeft Prof. Van Iterson verschil lende universiteiten, researchinstituten en industriën in Canada en de Vereenigde Sta ten bezocht en eenige excursies gemaakt, o.a. heeft hij op verzoek een voordraoht met demonstratie over vloeibare kristallen gehou den voor de Universiteit van Californië te Los Angeles. S. S. R. Op „Woudschoten", het bekende N.C.S.V.- oord te Zeist, hopen op Vrijdag 1 September en Zaterdag 2 September de S.S.R.-reunisten met hun dames in na-zomensche conferentie samen te komen. Inplaats van Dr. W. J. Kolkert, die verhinderd is, zal zeer waarschijnlijk de eerste avond Prof. Dr. L. Bouwman, van Utrecht, spreken, terwyl op de Zaterdagmorgen Ds. P. A. A. Kliisener, van Vinkeveen, spreekt over: „De plaats van den Christen in dezen tyd". Reeds hebben zich 40 deelnemers laten in schrijven. Tot 27 Augustus bestaat gelegen heid zich tot deelname aan dit week-end op te geven by den heer J. W. Bruins, arts te Deventer, die tevens alle gewenschte inlich tingen verschaft, ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Winschoten (Geref. School, Hoógklei, hoofd W. F. van Henten), R. de Vries, aldaar. Voor tijdelijk. SCHOOLJUBILEUM Op Donderdag 17 Augustus was het 40 jaar geleden, dat te Leerdam aan de Nieuw- straat de eerste School met den Bijbel ge opend werd. Ze was tot stand gekomen door samenwerking van de Gereformeerden en groep Hervormden en begon met 46 leerlin gen, waarvoor slechts een van de drie beschik bare lokalen gebruikt werd, omdat het hoofd er alleen voor stond. Het getal leerlingen groeide snel en gesta dig, zoodat na enkele jaren zelfs vier loka len te klein waren, om ze te bevatten. In 1906 verrees daarom aan de Bergstraat een de toenmalige eischen des tijde ingericht ge bouw van acht lokalen, waarvan er terstond in gebruik moesten worden genomen. Nog enkele jaren, en het maximum-aantal leerlin gen dat opgenomen kon worden, nl. 400, was bereikt. De School werd uitgebreid tot een ;.g. Ulo-School in den ouden vorm en worstel de intusschen voortdurend met plaatsgebrek, Door het oprichten van de kerkelijk-Her- vormde Julianaschool verloor ze een vijftigtal leerlingen, maar langzamerhand kwam ze dat verlies weer te boven. In 1918 werd met groote dankbaarheid opgewektheid het 25-jarig bestaan der school en tegelijk het 25-jarig hoofdschap van den heer C. de Vries gevierd. Vijf jaar later moest het hoofd om gezondheidsredenen zijn arbeid neerleggen. Hy had nog mogen zien, dat zijn ijveren voor het samensmelten der twee Schoolvereenigingen met succes was bekroond. Sinds verrees in Leerdam, in de fabrieks- buurten, nog een derde Christelijke School. Een der grootste steunpilaren van de school, moreel en financieel, was, van de oprichting af en gedurende ruim 20 jaar daarna, de heer B. L. A. Duetz, vervolgens in Den Haag woon achtig en daar overleden. OPHEFFING VAN OPENBARE SCHOLEN. Te Heer de (G.) stellen B. en W. den Raad voor over te gaan tot opheffing Openbare School te Vorchten. Zij telt thans 28 leerlingen. Dit geringe getal komt voor namelijk door daling van het geboortecijfer. Te L i s s e is door den Raad besloten de Openbare School op te heffen. Er waren 2C leerlingen, ongeveer gelijkelijk over drie leer jaren verdeeld. Te Maartensdijk (U.) besloot de Gemeenteraad tot opheffing van de Openbare School te Blauwkapel. HOOFDAKTE-CURSUS TE GORINCHEM Van de afdeeling B (cursus voor de hoofd- acte), verbonden aan de Chr. Kweekschool, Arkelstraat te Gorinchem (directeur de heer C. Groen), behaalden dit jaar 12 van de 17 candidaten de hoofdakte, dus ruim 70 pet. Daar het gemiddelde aantal geslaagden voor de hoofdakte meestal 40 a 45 pet. be draagt, is dit ongetwijfeld een bijzonder gun stig resultaat. EXAMENS STAATSEX.-TOELATING UNIVERSITEIT EXAMENS-HOOFDAKTE. 17 Aug. Gesl. de heeren Th Stroband te Ede, J A Veldwachter te Terwolde. D J Wi: sellnk to Varsseveld en P J do Wolf te Winter: wijk. BREDA. 17 Aug. Gesl. de heeren P J Broeke te Geldrop, H A v Broekhoven te Nistelrode, S - Colthof te Qss, P A Cras to Beoht, J J Donkers EXAMENS-LANDBOUWKUNDE WAGENINGEN. 17 Aug. Akte L. O. Gesl. dc irries A G N Nahon en A M L Nahon, beiden tc Gulpen, en de heer W A Iven te Beek en D.onk "lutsaers te Tilburg en F D Soest te Leiden P J i EX.-HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE Het „voorexamen" van het Ned. Genootscha or Heilgymnastiek en Massage zal gehoudc jrden te Den Haag. Prins Hendrikplein 13. op en 29 Aug. a.s. De ledding berust bij Dr J. Th. Terburgh, voorzitter, terwijl als examinatoren fungeeren: Dr J. Feenstra. Dr W. Mol. Dr J. Lubben en Dr J. H. O.' Reys en de heeren W. P- Nuvten. J Mebius, J. Penders en W. Goeting. Gemengd Nieuws. DE DOODELIJKE DAMP In een sluisdeur gestikt Te Wemeldinge (Z.) is de 32-jarige arbei der J. Augustyn uit Hansweert bij het af dalen in een der sluisdeuren, welke moest schoongemaakt worden, door gassen die zich daar verzameld hadden, bedwelmd. Na een half uur werd het slachtoffer door een duiker met een gasmasker voor, gevonden. Twee doktoren hebben nog geruimen tijd gepoogd de levensgeesten op te wekken, doch men is hierin niet geslaagd. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kin deren. HET GOUD VAN DE „LUTINE" Men meldt van Terschelling: Gistermor gen is de sleepboot „Neptunus" met het geheele personeel uitgevaren naar het Lutineterrein. Door den Westenwind was het niet mogelijk om den tweeden cylinder op den toren te plaatsen. In den toren is een zeer belangrijk werk verricht, n.l. de groote zuigbuis is zoodanig verlengd, dat men de roestklomp waaronder zich het goud bevindt, kan bereiken. „KAMPEEREN" Eenige bewoners van Terheyde in de ge meente Monster, die geruimen tijd huur schuld hadden, zijn, na vele aanmaningen, welke vruchteloos bleken te zijn, uit hun woningen gezet. Deze uitzetting ging niet gemakkelijk, daar de betrokkenen heftig protesteerden en hun woorden zelfs door daden kracht probeerden bij te zetten. Met behulp van den sterken arm werd het huis raad op straat gezet, waarna de bewoners zich in hun lot schikten en op straat hun heil .zochten. In allerijl stelde een der lot- genooten een fornuis op, waarin een vuurtje werd aangelegd. Dit was het sein voor anderen om eveneens hun huisraad op straat te zetten en op orde te brengen, waarna men buiten ging kampeeren. Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De Gemeenteraad van Zaandam besloot tot erschillende bezuinigingen. (bit 2ï Dreigende opstand der Oo6tenrijksche Heimwehren? Gandhi weigert concessies en blijft vasten. Amerikaansche vliegeskader naar Italië? In Roosevelts kabinet zou diepgaande oneenigheid heerschen over het al of niet overgaan tot verdere inflatie. (blz. 5) Het zilveren jubileum van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. DE ONBEWAAKTE OVERWEG Te Noordijk in de gemeente Neede wilde de melkrijder V. den onbewaakten overweg passeeren, juist toen de trein, uit Hellen- doorn passeerde. Het paard werd een eind- weegs meegesleurd en was bijna op slag dood! Daar de voerman zich juist op het midden van den wagen bevond, kwam-hij er gelukkig goed af. TYPHUS. Te Boskoop zijn by een caféhouder ver schijnselen van paratyphus geconstateerd. Vier personen zyn ter observatie- naar de barakken te Leiden overgebracht. Het gebruik van bedorven vleesch is waarschijnlijk de oorzaak. Te Smilde zijn gevallen van paratyphus geconstateerd. In verband daarmee heeft de burgemeester de bevolking gewaarschuwd geen ongekookt drinkwater te drinken of rauwe groenten te gebruiken. EEN STROOPERSDRAMA. Te Nieuwkoop had de gepensionneerd majoor van den rijksveldwacht T., een lief hebber van jager, en visschen, zich er over beklaagd, dat zijn fuiken en andere vischtui- gen door stroopers werden gelicht. Teneinde aan deze strooperij voor goed een einde te maken of den stroopers schrik aan te jagen, had hij op het rietland vier stokken of latten geplaatst in den vorm van twee mikken. Daaraan had hy een geweer bevestigd. Aan de haan van het geweer had hij voorts een touw bevestigd, dat weer in verbinding stond met de vischtuigen. Zoodra nu door stroopers getracht zou worden de fuiken te lichten, zou terstond het geweer afgaan. Deze week had T. zich verdekt opgesteld. Plotseling hoorde hij een roeibootje aankomen,, zag bij zijn fuiken een stok omhoog gaan, waarop hij riep: „Wat moet dat?" Daarop zou de 22-jarige J. v. d. Weijden verschrikt hebben geantwoord: „Niets". Tegelijkertijd ging echter het schot af, dat precies gericht bleek op het hoofd en borst van den nu juist niet zoo gunstig bekend staanden v. d. W. Hoewel eerst zijn toestand uiterst ernstig was, schijnt thans alle hoop door de doktoren nog niet te zijn opgegeven. De getroffene beweert, dat T. van korten afstand op hem zou hebben geschoten. T. is na verhoor op vrije voeten gesteld. BRANDEN Te Haalderen gem. Bemmel (Gld.)' Is tengevolge van een radio-kortsluiting brand ontstaan in de warmoezier-hofstede bewoond en eigendom van den heer Peek. Het geheele gebouw alsmede de inboedel, werd een prooi der vlammen. Een aantal konijnen en kip pen is omgekomen. Het vee kon worden ge- rad. Het verbrande is verzekerd. De brand weer van Bemmel heeft assistentie verleend. Te Nieuwerkerk aan den IJssel ontstond in den nacht van Dinsdag op Woensdag brand in de garage van J. v. V., aan den 'e-Graven- weg. Men was namelijk bezig geweest by het licht eener kaars de vrachtauto gereed te ma ken om te vertrekken. Klaar zijnde zou men ook nog even de benzinetank bijvullen en toen men hiermede bezig was, gebeurde het, dat de benzine vlam vatte. In een ommezien sloegen de vlammen uit. Aanstonds werd er alarm gemaakt en schoten buren toe. Door het optreden van den eigenaar en der buren, kon erger voorkomen worden. Niettegenstaande de vlammen slaagde de eigenaar er in het open benzinevat te sluiten. Een der hulpvaardigen beging in zijn opwinding de fout water te gieten, wat ernstige gevolgen had kunnen hebben, want hierdoor verspreidt zich de bran dende benzine. De andere aanwezigen zochten hun hulp in een ter plaatse aanwezige hoeveelheid zand en hiermede waren de vlammen spoedig ge doofd, zoodat de brandweer niet behoefde uit te rukken. ZIJ INVITEERDE EEN VRIENDIN.... Een alleenwonende dame te Amsterdam is zoo handig geweest om, toen zy een bood schap ging doen, ten gerieve van een vriendin die op bezoek zou komen, een briefje aan de deur te hangen met het opschrift: .Je kunt wel binnengaan; de sleutel hangt aan het haakje achter het raampje". In plaate van de verwachte vriendin ver scheen een ongenoode gast die gaarne van de vriendelijke uitnoodiging gebruik maakte. Hij heeft de woning bezocht en haar na een „doktersvisite" weer verlaten met dankbare medeneming van 120 gulden; evenwel had hy niet de beleefdheid zyn visitekaartje achter te AUTO- EN MOTOR-ONGELUKKEN Te Amsterdam werd een 7-jarig meisje in de Overamstelstraat door een auto over reden. Met zeer ernstige inwendige kneuzin gen is zy naar het Onze Lieve Vrouwe Gast huis overgebracht. Te Oudenbosch (N.-Br.) is op den Bosschendyk het 12-jarig zoontje van den landbouwer D., dat per fiets het erf kwam afgereden, door een paaseerende auto over reden. In levensgevaarlijken toestand is de jongen naar het Ziekenhuis vervoerd. Te Stavoren (Fr.) is vermoedelijk ten gevolge van hooibroei brand ontstaan in de boerderij bewoond door den veehouder IC de Boer. De brand greep zoo snel om zich heen dat in een minimum van tijd de ge heele boerderij in vlammen stond. Niets kon worden gered. Persoonlijke ongelukken von den niet plaats. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1