#k yyv MAANDAG 14 AUGUSTUS 1933 EERSTE BLAD PAG. M BUITENLAND MACHADO AFGETREDEN EN GEVLUCHT OPGEVOLGD DOOR CESPEDES Uit I-Iavana wordt dd. Zondag getelegra feerd: Generaal Gerardo Maohado y Morales is afgetreden als president van Cuba. Hij heeft van zijn aftreden reeds mededeeling gedaan aan het Cubaansche Congres en is inmiddels per vliegtuig naar Nassau op de Bahamas-eilanden gevlucht. Met instemming van alle partijen en van het leger is tot voorloopig staatspresident gekozen Cespedes y Ortiz, die tot dusver minister van Onderwijs en Schoone Kunsten was. Onmiddellijk nadat bekend was geworden dat Machado voor den druk der omstandig heden was gezwicht en het presidentschap had neergelegd, werd door den generalen staf bevel gegeven, dat een sterke troepen macht Havana zou bezetten en dat in de hoofdstad een uitgebreide patrouille dienst zou worden georganiseerd, teneinde de orde te herstellen. Deze maatregel kon echter niet beletten, dat de door honger en onrust reeds sedert dagen verbitterde menschenmcnigte het pre- dentieele paleis binnendrong en leegplun derde. Meubelen, kleeren, levensmiddelen, alles werd geroofd. De twee soldaten, die voor het paleis op wacht stonden, zagen lijdelijk toe, terwijl de politie in geen velden of wegen te bekennen was. Ook overigens is het in de stad nog altijd zeer onrustig. Vooral op de leden der gehate geheime staatspolitie van Machado wordt door de bevolking jacht gemaakt. Diegenen dezer organisatie, die men kan vinden, wor den door de woeste menigte zonder genade vermoord. Een dor eerste slachtoffers was de chef der geheime politie, kolonel Antorno Jimi- nez. Hij werd door een afdeeling soldaten aangetroffen, terwijl hij een man, die het aftreden van Machado vierde, mishandelde To enhij zich met zijn revolver tegen de sol daten te weer wilde stellen, schoten zij hem neer. Jiminez was op slag dood. Het gebouw van de „Heraldo de Cuba" is in brand gestoken en geheel door het vuur verwoest- Voorts is het hoofdbureau van politie omsingeld door een tierende menigte die dreigt het gebouw te zullen bestormen. Te midden van deze verwarring weerklon ken plotseling 21 kanonschoten, ten teeken dat ook het leger de benoeming van minis ter de Cespedes tot tijdelijk staatspresident had goedgekeurd. De Amerikaansche gezant heeft den Cu- baanschen generalen staf er met klem op gewezen, dat de autoriteiten er voor dienen te zorgen, dat zij de situatie beheerschen. Ook Ferrara gevlucht Bij zijn vlucht uit Cuba werd Machado door drie hem trouw gebleven aanhangers vergezeld, o.w. de minister van Fintnciën. Het vliegtuig was hem door de Cubaansche nationalo luchtvaartmaatschappij ter be schikking gesteld. Ook de minister van BuitenL Zaken, Fer rara, heeft intusschen de wijk uit het land genomen. Hij werd bij zijn vlucht door zijn vrouw .vergezeld. Achteraf blijkt, dat Machado inderdaad met toestemming van den Amerikaanschen gezant Welles, Herrera, den minister van oorlog, tot zijn tijdelijk opvolger had aange wezen, doch dat de officieren van de lucht macht Welles deden weten, dat zij met die benoeming niet accoord gingen, doch ver langden, dat de functie zou toekomen aan een buiten de partijpolitiek en buiten het leger staande persoonlijkheid. Zoowel de politieke partijen als het leger werden het tenslotte eens over De Cespedes als voorloo pig president Aanslag op 't huis van De Cespedes Uit Havana werd Zondag geseind: Op het huis van president De Cespedes zijn eenige uren na zijn installatie, door personen, die in een auto waren gezeten, schoten uit een machinegeweer gelost, waar door niemand werd geraakt- De plegers van den aanslag zijn vermoedelijk leden van de geheime staatspolitie. Later werden verder op den weg twee gewonde soldaten ge vonden. De presidentsverkiezingen De nieuwe president die bij alle lagen der bevolking populair is, heeft verklaard, dat hij slechts tot November 1934, als de nieuwe presidentsverkiezingen zullen wor den gehouden, in functie zal blijven. Hij zal dan waarschijnlijk opgevolgd worden door kolonel Mendieta .De liberalen hebben den president hun steun toegezegd, dooh zij weigerden zitting te nemen in zijn kabinet Werkhervatting? Verwacht werd, dat vandaag alle arbei ders weer aan het werk zouden gaan, hoe wel het door de storing der communicatie middelen moeilijk is den stakers mede te deelen, dat de vrede is hersteld. Naar uit New-York wordt gemeld, heeft de Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, gisteren een ver klaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat Cuba's handel als gevolg van de tarie venpolitiek der Vereenigde Staten, is ver stikt. Amerika, aldus de verklaring, zal er voortaan met inspanning van alle krachten naar streven, ten eind* aan dit niet door de Vereenigde Staten beoogde euvel een einde te maken. AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS NAAR CUBA WASHINGTON, 14 Aug. Na een langdu rige Conferentie met Staatssecretaris Huil heeft President Roosevelt besloten 3 Ameri kaansche torpedojagers naar Cuba te zen den. Hij verklaarde, dat dit slechts ge schiedde ter bescherming van leven en eigen dom der Amerikanen op Cuba en in geen geval beschouwd moest worden als een in menging in de binncnlandsche politieke aan gelegenheden van Cuba. Volgens den Ame rikaanschen gezant te Havanna zullen de torpedojagers slechts eenige dagen in Cuba blijven. WEENEN, 14 Aug. Uit Salzburg wordt ge meld, dat de Oostenrijksche Veiligheidsmi nister Fey aldaar een rede heeft gehouden, waarin hij een waarschuwing richtte aan de Oostenrijksche Nationaal Socialisten. De Oostenrijksche Regetving had nog niet al haar machtsmiddelen uitgeput Ook in Oostenrijk zal men de doodstraf voor hoog- BALBO'S ESKADER WEER THUIS GEWELDIGE GEESTDRIFT VOOR DE ONGEëVENAARDE PRESTATIE Balbo bevorderd tot Maarschalk Balbo's eskader heeft Zaterdagmiddag om 6 uur 45 minuten zijn merkvvaardigen tocht tweemaal over den Oceaan en tevens over gedeelten van continenten besloten De drie en twintig vliegbooten, die na het ongeluk te Penta Delgada de terugreis heb ben voortgezet, waren op dat moment zon der verdere ongevallen te Ostia geland. Des moygens te 6 uur 40 min. had men Lissabon verlaten. Via de straat van Gibral tar werd gevlogen, teneinde steeds boven het „tweede element" van dit vliegtuigen eskader te blijven. Gedurende de reis om Spanje heen had men voortdurend met tegen wind te kampen, zoodat de snelheid niet zoo groot was als gewoonlijk- Daarna werd de wind gunstiger en werd de snelheid tot het hoogste opgevoerd. In eindelooze rijen auto's wias een publiek van naar schatting 200.000 menschen uit Rome en omgeving naar Ostia gekomen om van de aankomst der kloeke Italiaansche luchtvaarders getuige te zijn. De haven was feestelijk versierd. Mussolini was er met kroonprins Umberto Als het eskader nog niet in zicht is, komt er een telegram van Balbo binnen, dat door luidsprekers wordt bekend gemaakt aan de wachtende menigte. Het luidt: „In diepe en eerbiedige ontroering begroeten wij, na een afwezigheid van veertig dagen, weer ons Italiaansche vaderland". Het publiek ant woordt met een daverend gejuich. Een eskadrille jachtvliegtuigen vliegt dan weldra Balbo's roemrijk eskader tegemoet. Daar men den terugkeer eerder had ver wacht en de reis vertraagd was door tegen wind, werd het wachten toch een beklem ming. Doch dan verschijnen enkele stippen aan de horizon en uit de menigte stijgt één ge weldige kreet op. De stippen worden tal rijker en grooter en nemen den welbeken den vorm van de vliegbooten aan. Nog een oogenblik en dan is het eskader boven Ostia's kust. De motoren razen en ronken oorverdoovend. De saluutschoten der kanon-nen daveren. De sirenes loeien- De menigte van duizenden geestdriftige Italia nen jubelt één alles overstemmenden jubel. Balbo's vliegtuig daalt het eerst en men ziet den generaal uit den cockpit klimmen. Terwijl het gejuich, het kanongeloei aan houdt, schrijdt Mussolini op generaal Balbo toe om hem namens het geheele volk te be groeten. Hij doet dit met een welsprekend gebaar voor het oog der massa: met een om helzing. De daling der andere vliegbooten verliep eveneens naar vvensch. De luchthelden werden vervolgens in auto's, waarin ook hun vrouwen en kinde ren zaten, van Ostia naar Rome gebracht Langs de Tiber gaat het stapvoets en onder voortdurende toejuichingen naar het hotel waar de bemanning van Balbo's luchteska der den nacht zal doorbrengen. Op 't balcon van 't hotel vertoonen zij zich nog eenmaal voor het juichende volk. Dan keert de rust terug. Balbo en zijn mannen zijn weer thuis na een tocht van ongeveer 20.000 K.M., die in het geheel on geveer 100 vlieguren heeft geduurd en die zeker een prestatie van den eersten rang mag genoemd worden- Zondagmorgen hebben do luchthelden den voorgenomen zegetocht over de Via del Im- pero, langs het Colosseum en door den boog van Constantijrr gemaakt Dames strooiden bloemen voor hun voeten. Zij werden door den Koning en den Kroonprips ontvangen. Op den Palatijnschen heuvel had vervol gens de huldiging door Mussolini plaats. Te half elf arriveerde daar de Duce. Balbo ging in de houding staan en sprak: „Ik heb de eer, u het tweede Oceaan-eska der voor te stellen. Ik hoop, dat gij als be looning voor wat wij gedaan hebben, eens ons leven zult opeischen". Mussolini omhelsde daarop minister Bal bo en zeide tot de vliegers: „Gij hebt u ver dienstelijk gemaakt voor uw land, de fas cistische revolutie en de luchtvaart. Uw daad is slechts mogelijk onder een Jascis- tisch régime. Gij hebt den naam van Italië op de lippen gebracht van millioenen. Vele jaren zullen verloopen alvorens een andere luchtmacht een dergelijke» tocht zal kun nen ondernemen, welke gelijk zal zijn aan die van deze armada. Ik heb er nooit aan getwijfeld, dat de tocht zou slagen. Toen Balbo afscheid van mij nam, zei ik hem, dat ik er zeker van was, dat hij zou terugkee- ren. Mijn vreugde is echter getemperd door de ongevallen te Amsterdam en op de Azo- ren. De herinnering aan deze gevallenen zal in ons hart steeds levend blijven. Als leider der regeering omarm ik uw leider, omarm ik in gedachte iediir uwer". Balbo tot maarschalk bevorderd. Mussolinie deed daarop voorlezing van het koninklijk bèsluit waarbij generaal Bal bo tot den eersten maarsohalk van de Itar liaansche luchtvaart wordt benoemd. De Duce zette den ma&rschalkssteek op het hoofd van Balbo en speldde den gouden adelaar op zijn borst Daarna deelde Mussolini mede, dat de andere deelnemers in rang zijn bevorderd en overhandigde hij de desbetreffende docu menten. De officieren en manschappen, die 2y2 jaar geleden aan de vlucht naar Zuid- Amerika hebben deelgenomen, kregen gou den en zilveren medailles, daar zij indertijd reeds bevorderd zijn. Des middags hadden nog ontvangsten plaats in het hoofdkwartier der fascistische partij en op het stadhuis. Vandaag zouden de vliegers hun toestel len naar Orbetello terugbrengen. DUITSCHERS GEWEERD OP INTER NATIONAAL ONDERWIJZERSCONGRES Op het internationaal congres van onder wijzers te Santander spraken de Fransche en Oostenrijkrche gedelegeerden zich uit tegen toelating van de Duitsche gedelegeer den, waarop de Duitschers vertrokken. Met 40 tegen 21 stemmen werd besloten de Duit schers niet toe te laten. Een zetel in het be stuur werd opengelaten, totdat de vereeni- gingspositie der Duitsche onderwijzers zal zijn opgehelderd. LINDBERGH TE ANGMAGSALIK Kolonefl en mevrouw Lindbergh zijn Za terdagavond, komende ven Groenland, te Angmagsailiik (IJsland) gelend. De vlucht heeft nauwelijks vijf uur ge duurd. verraders kunnen invoeren, wanneer het niet anders ging. Men moest goedmoedigheid niet voor zwak heid houden. Hij eindigde zijn rede met de woorden: Wanneer het om onze hoogste idealen, gaat, worden wij zoo steenhard als de bergen van ons vaderland. RUSTIGE ZONDAG TE DUBLIN DUBLIN WAS EEN BEWAPEND KAMP DE PLANNEN VAN O' DUFFY. De Zondag is na De Valera's demonstra tieverbod en O' Duffy's intrekking van hot „opmarschbevel" rustig verloopen. De regeering was echter op alles voorbe reid. De stad leek wel een bewapend kamp en zelfs waren militaire vliegtuigen gemo biliseerd, die voortdurend boven de Iersche hoofdstad kruisten. De grootste machtsontplooiing vond plaats bij den cenotaaf, waar het gewoonlijk zeer druk is van de vele menschen, die hulde willen brengen aan de nagedachtenis van Collins, Griffith en O'Higgins. Dit plein lag thans vrijwel verlaten. Mitrailleurs waren verdekt opgesteld en een sterke politie macht was op de been, versterkt door leden: van de hulp-politie. Bezoekers van de ceno taaf moesten in het bezti zijn van een spe ciale vergunning, doch gedurende de vier uur, dat er geleeenheid voor een bezoek be stond, waren slechts vrouwen verschenen, de anderen bleven op eerbiedigen afstand en blauwhemden waren in het geheel niet te zien. Op het kerkhof van Glasnevin was een politiemacht, van 170 man bijeen gebracht nabij de graven van Collins, Griffith en O'Higgins, maar de agenten hadden niets te doen en vermaakten zich met eenige kin deren. die op 't kerkhof waren gekomen. Het eenige incident had gistermiddag plaats, toen zes blauwhemden in uniform het hoofdkwartier van de nationale garde verlieten en door tegenstanders werden aan gevallen. Zij werden door de politie ontzet, die eenige charges met den gummistok ver richtte en de danig toegetakelde blauwhem den naar huis bracht. Vele blauwhemden, die gister van buiten waren gekomen, wisten bij aankomst in Dublin niet dat de opmarsch was verboden. O'Duffy heeft thans tegen Zondag a.s. in alle graafschappen vergaderingen aange kondigd. De leden der Nationale Garde zul len daar in uniform verschijnen. Men vraagt zich af welke de houding der regeering tegen dit plan van den „nationa listen"-! eider, zal zijn. Zij is in elk geval op haar qui vive. Dat blijkt o.a. uit haar onderzoek te Du blin bij de drogisten ingesteld, of deze de laatste dagen ook meer dan gewone hoe veelheden chemicaliën hebben verkocht waar ontploffingsstoffen van gemaakt kun nen worden. DUBLIN, 14 Aug. De politieke toestand in Ierland blijft gespannen. De Valera heeft be sloten een militaire rechtbank in te stellen, die alle gevallen van oproer of andere tegen de Regeering gerichte delicten zal behande len. Op grond van de anti-terreurwet heefi deze Rechtbank de bevoegdheid de dood straf uit te spreken. Beroep van de vonnis sen van deze Rechtbank is niet mogelijk. Voorloopig worden aan politie en militairen nog geen verloven toegestaan. Een aantal blauwhemden blijft weigeren hun wapens uit te leveren. O'Duffy verwacht dat de Re geering zijn organisatie zal verbieden. Nadat het den geheelen dag vrij rustig was geweest, kwam het gisteravond te Du blin nabij 't gebouw der fascistische blauw hemden tot vrij ernstige botsingen. Een groote menigte voornamelijk bestaande uit opgeschoten jongelui, w.'o. vele meisjes, zamelden zich voor het gebouw en nam een dreigende houding tegen de blauwhelm den aan. De fascisten, die zich vertoonden, werden aangevallen. Twee hunner werden in het water geworpen. De politie moest eenige malen met pantserauto's en gummi- knuppel optreden en verscheidene personen werd gearresteerd. Een Poolsch schip met 400 Poolsche passagiers dat in de haven van Dublin aankwam, werd door de politie doorzocht, waarbij eenige honderden vuur wapenen gevonden werden. De gezagvoer der verklaarde, dat deze eigendom der be manning waren. Nadat maatregelen waren genomen, dat de wapens niet van boord konden worden gebracht, waarop de kapi tein zijn eerewoord gaf, bleven zij ter be schikking van den gezagvoerder. Daar ligt bijgoed u sigaret; daar doen pijp of si gaargeen kwaad. Maarinhetbosch, /Ov opdedrogeheide.. ROOK NIET IN BOSCH OF HEI NIEUWE FRANSCHE GEZANT TE ROME ROME, 14 Aug. De nieuwe Fransche am bassadeur graaf de Chambrun, die Zaterdag avond te ome arriveerde, heeft zich gister middag jn het Palazzo Venetia aan Musso lini voorgesteld en later in den middag zijn opwachting bij den koning gemaakt om zijn geloofsbrieven t: overhandigen. Vandaag zal hij het Pantheon bezoeken en een krans op het graf van den onbekenden soldaat neer- LEIPZIG 12 Aug. Naar verluidt kan de be handeling van het proces-van der Lubbe niet voor eind September plaats vinden. Op 18 September nl. sluit de termijn, gedurende welke zoowel de verdediger als beklaagde gelegenheid hebben tot inzage van de dag- vaardiging en het dossier. Eerst daarna kan de voorzitter van de vierde strafsenaat, dr. Buenger den dag bepalen waarop de behan deling een aanvang zal nemen. 200 arrestaties. In de Dorotheenstrasse in Essen-Rieten scheid is een communistische berichten- en koerierscentrale ontdekt Een groote hoe veelheid drukwerken werd in beslag geno men, waaronder plannen en aanwijzingen voor den wederopbouw der communistische partij in Rijn- en Roergebied, landkaarten met aanteekenen, sleutels voor geheimschrif ten e. d. Ook bleek contact met het buiten land te bestaan. In totaal zijn in verband hiermede in de laatste 10 dagen ruim 200 personen gearresteerd- GROOTE BRAND NABIJ PIRAEUS 320 huizen in vluchtelingendorp verwoest In het vluchtelingendorp Anastasious bij Piraeus, de haven van Athene, dat is inge richt voor Armenische vluchtelingen, brak brand uit in een der houten woningen. Aangezien er een storm heerschte, die de sterkte van een orkaan naderde, breidde het vuur zich met razende snelheid naai de omliggende huizen uit De brandweei stond machteloos tegenover de voortgejaag de vlammen en in korten tijd waren 320 huizen een prooi der. vlammen geworden. Het ongeluk is te tragischer, wijl geen der getroffen gezinnen verzekerd was. Versuft loopen vele bewoners tusschcn de puin- hoopen rond, in de hoop, onder de ruïne van hun woning nog een gedeelte van hun have onbeschadigd terug te vinden. OFFICIEELE ÜJKSCHENNIS TE LENINGRAD IN HET KEIZERLIJK MAUSOLEUM Een opzienbarende onthulling Het Poolsch dagblad „.Illustrowanni Ku- rier Tsodzienni" bevat een ontstellend arti kel over de ervaringen van een commissie in Sovjet Rusland, welker taak het geweest zou zijn het keizerlijk mausoleum in Lenin grad te openen en de waardevolle voorwer- werpen hieruit weg te nemen. Het blad zou het artikel ontvangen heb ben van een lid dier Russische kolonie in Warschau, die een brief kreeg toegestuurd van een lid der Gepoe, de gevreesde geheime Russische staatspolitie. De brief bevatte, indien de daarin genoem de feiten althans op waarheid berusten, g gevens van groote historische beteekenis. De brief luidde ongeveer als volgt: „Waar ik thans over schrijf, heeft een on- vergetelijken indruk op mij gemaakt De zware deuren van het mausoleum gaan open en voor onze oogen vertoonen zich de graven der Russische keizers, gerangschikt in een halven cirkel. De geheele Russisohe geschiedenis ligt voor ons. De voorzitter der commissie geeft het he vel te beginnen met den laatst gestorvene en de ingenieurs openen de graftombe van tsaar Alexander III. Alexander III is in generaals-uniform, rij kelijk getooid met zijn decoraties. Het lijk wordt vlug uit de zilveren kist genomen, de ringen worden van de vingers gehaald en de vandiamant schitterende decoraties van de uniform. Het lijk wordt daarna in een eiken houten kist oveigeplaatst. Op dezelfde wijze wordt te werk gegaan met de doodkisten van Alexander II en Ni- oolaas I. De commissieleden verrichten hun werk met groote snelheid, daar in het mau soleum een bijna ondragelijke lucht hangt. Vervolgens wordt het graf van Alexander f geopend, doch hier doet zich iets onver wachts voor. Het graf is leeg, hetgeen de le gende schijnt te bevestigen, volgens welke de dood van den tsaar te Taganrog en zijn be grafenis gefingeerd zijn en dat hij zijn leven geëindigd heeft als monnik in Siberië. Een buitengewone spanning heerscht on der de commissieleden, als zij het graf ope nen van tsaar Paul. Zijn uniform is prach tig bewaard gebleven, doch het hoofd levert een verschrikkelijken aanblik op. Het mas ker dat het gelaat bedekt, is weggesmolten en onthult de verwondingen van den ver moorden tsaar. De lijken worden alle in eikenhouten kis- jten overgeplaatst en de zilveren kisten bo ven op elkaar gestapeld, Gerüimen tijd is 'oomrüssie bezig bij het graf van Catharina de Groote, waar een groote hoeveelheid j-ur weelen worden gevonden. Het laatst is Peter de Groote aan de beurt en als het deksel van de kist is weggeno men, vertoont deze eerste tsaar aller Russen eich voor ons in zijn reuzengestalte. Het ge laat is praohtig bewaard gebleven en het is alsof het nog leeft, doch bij het overdragen dn de houten kist, valt het lijk, dat 200 ja ren heeft doorstaan, in stof uiteen. De afschuwelijke taak is volbracht en de houten kisten met de overblijfselen van de tsaren worden naar de Isankiesky kathe draal gebracht, waar zij in de crypte worden neergezet. Een organisatie, bekend als de „Pomgo- lod" (huilp aan de hongerigen) had de lei ding van dit werk, zoo besluit de schrijver, en het doel was, de zilveren doodkisten te smelten en alle waardevolle voorwerpen, die van de lijken waren afgehaald, te gelde te maken". Men schrijft ons uit Berlijn: Hindenburg, Hitlea-, Goering, Goebbels en vele andere vooraanstaande manhen uit het politieke leven moesten zich den la&t- sten tijd het eereburgerschap van verschil lende steden laten aanleunen. Op den duur werkte het belachelijk, wanneer men zag, hoe verschillende steden in deze soort van huldiging met elkander wedijverden. Een der eersten, die de belachelijkheid van zoo veel overdreven vereering voelde, is Man fred von Killinger, de minister-president van den staat Saksen. Hij wendde zich met het volgende manifest aan het pu bliek: „Verschillende steden en kleinere plaatsen hebben mij tot eereburger be noemd. Ik heb deze huldiging gaarne aan vaard, in de eerste plaats van de steden, waarmee ik door mijn geboorte of door mijn werkzaamheid verhonden bleef. Hun, die mij deze onderscheiding aanboden, heb ik echter steeds te kennen gegeven, dat ik deze huldiging niet als persoonlijk, maar als een huldiging mijner brave S.A. kamera den heb beschouwd, van hen dus,- die mij in den strijd steeds terzijde hebben gestaan. Nun aber genug des Gutenl (Nu heb ik er echter genoeg van!) Ik verzoek voortaan van een onderscheiding tot eereburger vour mijn persoon af te zien." VEERPONT GEZONKEN li personen verdronken Volgens een beriaht uiilt Kalgan is op de rivier Jangiho een veerboot gezonken, waar op een groote kudde vee werd overgezet. 44 boeren verdronken. Geen stuk vee kon worden gered. AUTOBUS BIJ LAS PALMAS IN AFGROND GESTORT Achttien personen zwaar gewond. Een autobus te Las Palmas, die twin tg ar beiders van hun werk naar huis bracht, is in een afgrond gestort. Achttien der inzit tenden werden zwaar gewond. Slechts twee arbeiders, die tijdig uit het voertuig waren gesprongen, bleven ongedeerd. TWEE FRANSCHE VLIEGTUIGEN IN MAROKKO NEERGESCHOTEN? In het Marokkaansohe strijdgebied zouden volgens en berioht uiet Rabat twee Fran- s-dhe milldtaire vliegtuigen neergestort zijn. Waarschijnlij-k zijn zij door inboorlingen neergeschoten. De inzittenden, een kapitein en drie onderofficieren kwamen om het FRANSCHE KRIJGSBEDRIJVEN IN HET ATLA 1EBERGTE PARIJS, li Aug. In de groote Atlas op een hoogte van bijna 3000 Meter boven den zee spiegel, worden door troepen van het Fran sche vreemdelingenlegioen hevige gevechten geleverd tegen de Berberstammen, die zich nog steeds tegen de Fransche penetratie blijven verzetten. Volgens sommige officieren zijn bet de hevigste gevechten, die het vreemdelingenlegioen ooit in Marokko heeft gehad. De soldaten hebben hevig te lijden van de groote hitte, 120 tot 140 gr., in een terrein, dat practisch geen schaduw biedt. De laatste dagen verloren de Fransche 4f dooden en 55 gewonden op één dag. WERELD-RECORD PARACHUTE-SPRINGEN BAZEL, 14 Aug. De Zwitsensche prachu- tist Bohlen sprong gieter bij Bazel met zijn valscherm van een hoogte van 8300 Meter i uit zijn vliegtuig. Bohlen heeft erkenning van dit record gevraagd, ails nieuw wereld record. Uit Oost-Indie UITVOERING VAN GROOTE WERKEN. BATAVIA, 12 Aug. (Aneta). De motie-De Dreu, wanrir nannedrcngcn nerd op de uit voering var. groots werden in versneld tempo, waarover Vrijdag de stemmen hadden ge.-taakt, werd heden dooi den Volksraad aar.genomer met 2523 stemmen. NATIONALISTISCH BLAD VERBODEN. BATAVIA 12 Aug. (Aneta). Do verschij ning van het nationalistische blad „Soeara Ocmoem" le Soerabira is gedurende acht dagen verboden. BUITENZORG. 12 Aug. (Aneta). Aan den voorzitter der salanscommissie, den heer van Buuren, is opdracht gegeven zich op 23 Aug. a-s. naar Nedeiland te begeven teneinde den Minister van Koloniën mondeling in te lichten nopens ile vcorstolU-n \oor de nieuwe salaris regeling. VERGUNNING VOOR CURSUS VERGADERINGEN GEWEIGERD BATAVIA, 12 Aug. (Aneta). Voor vier cur susvergaderingen van de Vartai Indonesia, welke op 14 Augustus a.s. zouden worden ge houden, werd door de betreffende autoriteiten de vergunning geweigerd. PAMFLETTEN IN BESLAG GENOMEN MED AN, 12 Aug. (Aneta). De politie ach terhaalde bij een tweetal leden van de Partai Indonesia te Medan 400 pamfletten met ver boden inhoud. Tegen de drukkers is een vervolging inge steld terzake van overtreding van het druk persreglement. Gemengd Nieuws TRAGISCH BEGIN VAN EEN VACANTIE-REIS Komende van Antwerpen reden zekere G. en zy'n 26-jarige zoon, inwoners van Antwer pen, per rijwiel op den Gastelscheweg onder Roosendaal (N.-Br.), toen nabij den spoor overweg de 54-jarige vader G. van het rijwiel en dood werd opgenomen. Hartverlam ming had een einde gemaakt aan dit leven. Vader en zoon waren juist op reis gegaan naar Amsterdam om daar hun vacantie door te brengen. EEN ONVOORZICHTIGE SPRONG Te Amsterdam heeft op het Muiderpoort- station een ernstig ongeval plaats gehad. Aldaar sprong een man, in de meening ver- keerende, dat de trein reeds stilstond, uit eenbinnenkomenden trein. De man geraakte met beide beenen onder een der wagons en is in ernstigen toestand naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. INBRAAK IN EEN KERK Te Zevenhoven is in de R-K. kerk inge broken. Vermist wordt ƒ70.—. INVAL IN EEN NACHTHUIS Te Amsterdam heeft de politie 's nachts een inval gedaan in een nachthuis aan den Oude Zijds Achterburgwal, dat geëxploiteerd wordt door man, die bekend staat als „Piet de Prater". Er werd overtreding van de Drankwet geconstaterd. De aanwezigen werden naar het bureau geleid, waar pro ces-verbal werd opgemaakt, ELF DAGEN BUITEN BEWUSTZIJN Na elf dagen bewusteloos te zijn geweest is de motorrijder J. Pellis te Wouw (N.-Br.) onlangs een ongeval overkwam, tot het bewustzijn teruggekaard. Zijn toestand is thans vooruitgaande. BRANDEN Te Amsterdam ontstond bij den land- er Stolwijk aan den Noordenveg in den IJpolder brand in den stal, vermoedelijk door het spelen met lucifers. De stal is uit gebrand. Met veel moeite slaagde men er in, ondanks gebrek afin water, het woon huis te behouden. Te T r i c h t bnak brand uit in de bak kerij van Verbeek. Het pand brandde vrijwel geheel af. De brandweer wist de belendende perceelen. het gemeentehuis en de zuiverfabriek te be houden. Verzekering dekt de schade. Te Vianen brak in de woning vaD J. Versteijnen op de voormalige steenfa briek „den Hoogen Blicker", Zaterdagmoiv gen brand uit die zoo snel om zich heen greep dat het gebouw spoedig afgebrand was. Van den inboedel is niets gered. Dp nabijgelegen boerderij van den heer Olie man bleef gespaard. Te Vinkeveen, ontstond tengevolgp van hooibroei brand in de boerderij van den heer G. van Selm. De spuiten van- Vin keveen en Wilnis trachtten tevergeefs het vuur te dooven. De boerderij brandde vrij wel geheel af, een groot gedeelte van het huisraad kon echter worden gered. Verze kering dekt de schade- Te Budel (N.-Br.) is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van Van IJ. Binnen eenige minu ten stond alles in lichter laaie, waarna het vuur zich mededeelde, aan de kapitale boerderij van J. Duisters, welke eveneens geheel in de vlammen is opgegaan. De ge heele oogst is door den brand vernield. Voor beide boerderijen wordt de schade door verzekering gedekt Tc Uhach over Worms (L.) brak brand uit in de boerderij van Romans. Het vuur sloeg spoedig over op twee aangrenzende Weerbericht. He/t dunne Pijltje geeft den vorlgen stand aan. Hoogste stand te Breslau 768.3. Laagste stand te 740.7 te Janmayen. Stand vanmorgen halftwaalf 761.6. WEERVERWACHTING (Medegedeeld door het Kon. Ned. MeteoroL Institnu! te De Bilt) Zwakke tot matige veranderlijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aan vankelijk veel kans o pregen en onweer, iets koeler overdag. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie bij IJsland is veel dieper ge worden en breidt zich Zuid- en Oostwaarts I uit, terwijl de hooge drukking zich Oost waarts verwijdert Bij het Kanaal ligt een ondiepe depressie, die reeds onweer bracht in West-Frankrijk en Zuid-Engeland en er nadert een nieuwe daling ten Westen van Ierland, zoodat een ernstige onderbreking van de fraai weerperiode waarschijnlijk is. I Geheel Noorwegen heeft regen en de regen j breidt zich ook over Zweden uit. Ook op de Britsche eilanden is bijna overal regen geval- len, terwijl die in Frankrijk nog tot het Wes ten beperkt i3, maar heden tot het Zuiden, Oosten en Noorden zal doordringen. In Duitschand heerscht nog fraai onbewolkt weer en zal de temperatuur vandaag vrij hoog worden. THERMOMETERSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 21.2 C. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN: 15 AUGUSTUS. Van 's avonds 8.55 uur tot 's morgens 5.15 uur I WATERSTANDEN RIVIEREN '(Oude Amsterdamsche ttJd) Heden Vorig Heden Vorig Walshat 2.45 2.91 Caap 2.01 8.1-5 Straatsburg -2. 82 Ems 1.11 1.06 BrelsH.b 1.72 1.84 Coblenz 1.96 2.08 Rheinfelden -0.00 -0.00 Trier 0.07 0.02 Kehl 2.95 3.02 Keulen 1.72 1.86 Maxan 4.41 4.55 Rührort -0.37 -0.54 Dledeshelm 0.60 0.57 Wesel -0.10 -0.32 Mannheim 3.16 3.28 Emmerik 1.38 1.66 Lohr 1.05 1.04 Dusseldorf 1.12 Jj31 Mainz -0.80 Bingen 1.8' HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 15 Augustus Delfzjjl 5.44 18.14 Hellevoetslnls 9.50 22.23 Terschelling 2.57 15.28 Willemstad 19.49 2331 Harlingen 3.35 16.15 Brouwersh. 9.o2 21.35 Den Helder 1.20 13.50 Zierlkzee 9.22 21.54 IJmuiden 10.02 22.40 Wemeldinge 9.60 22.19 H.v. Holland y.12 21.48 Vllsslngen 8.19 20.51 Schevemngen 9.22 21.53 Terneuzen 8.51 21.20 Rotterdam 11.14 23.38 Hansweert 9.18 21.48 1% uitg heef woningen. Boerderij en woningen met in boedels, gereedschappen en waardevolle papieren brandden totaal uit. Een stier, 8 varkens en veel kippen kwamen in de vlammen om. Ooi-zaak onbekend, verzeke ring dekt de schade. Te Hoogkerk (Gr.) ontstond door hooi broei brand in de boerderij, bewoond door Leij. Eerst brandde de aan de boerderij gebouwde schuur af, later ook de voorbe huizing. Do inboedel kon grootendeels wor den gered. Het woonhuis bleef behouden. Verzekering dekt de schade. Te Bergharen (Gld.) ontstond brand in de woning van A. van Aanhold. De bewoners die een middag-dutje deden, werden door het geknetter wakker en zagen het geheele ach terhuis in lichterlaaie. Door inmiddels toe geschoten hulp der buren werd nog een klein gedeelte van den inboedel gered. Vermoede lijke oorzaak een defect aan den schoorsteen. Een en ander was verzekerd. Te Bergum (Fr.) is de boerderij, eigen- >m van en bewoond door J. de Jong, tenge volge van hooibroei, afgebrand. Alleen het voorhuis bleef behouden. Een stier kwam in de vlammen om. Verzekering dekt de schade. Te Nijmegen was men bezig met het sloopen van een 3000 M3. groote gashou der op het terrein van de gasfabriek nabij het station. Bij het snijden van den wand is vermoedelijk een vonk van het zuurstof- snijapparaat tereoht gekomen in de olielaag, welke op het water om den gashouder drijft Er ontstond een geweldige vlam van zes meter hoogte, die zich spoedig uitbreidde over een breedte van 100 Meter. De brand weer van de gasfabriek was direct ter plaat se en was na een half uur het vuur mees ter. Er bestond groot gevaar voor een op 20 Meter afstand gelegen gashouder van 2000 M3. inhoud, welke geheel met gas was gevuld. Te O ss ontstond brand in de garage van M. van Loosbroek, in de Houtstraat, alhier. Aan het krachtige ingrijpen van de brand weer is het te danken, dat de brand, die groot gevaar opleverde voor de omgeving, j spoedig kon worden bedwongen. Een twee tal auto's werd een prooi der vlammen. I TeOldenzaal is door hooibroei brand itgebroken in de landbouwschuur aan den Noordwal, toebehoorend aan den melkven ter A. van Nieukerk. Het geheele gebouw met inventaris werd een prooi der vlam men. De levende have kon worden gered. Het gebouw was wel, doch de inventaris niet verzekerd. Te Bei len (Dr.) ontstond in het ge hucht Makken brand in de boerderij van W. Niemeyer. Ten gevolge van den vrij j sterken wind en de groote droogte stond het geheele huis in korten tijd in vlammen. De brandweer moest zich door gebrek aan water beperken tot het nat houden van de 1 belendende schuur, welke behouden bleef. De boerderjj, waarin een groote voorraad hooi en landbouwwerktuigen waren gebor gen, is geheel afgebrand. Vrijwel alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Aug Hen gods Blaa l slist li: de (vrij edjka Jans rêgei Hike Vooi acht Kerl Voor va-B als 'n '-ef1 land: bliek vatti delir

Nieuwe Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2